Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

meesha
28. sep 2014
anka912
29. sep 2014

@deniss_megan myslim ze moj je taký prípad, asi do dva a pol roka až troch nikto si nič nevšimol, naučil sa na WC, nabehala reč, začali aj prvé vety atd. Nastúpil bez problémov do klasickej skolky, bol tam cely deň a postupne okolo tretieho roka sa ten vývoj zmenil, maly sa nenapdne začal meniť - nastal regres. A odvtedy to uz išlo len k horšiemu, dnes je DA a SMR. A to trojročný poznal základne farby, písmena. Ked si rozbil hlavu tak pozeral na seba do zrkadla a povedal: aký som cely červený. Dnes by uz takú vetu nikdy nezostrojil....

anuska74
29. sep 2014

@anka912
fúHA to až tak neskoro sa začal prejavovať, alebo to niečomu pripisuješ?
lebo deti máju po tom 3 roku skor progres, to ostal ako rýchlo ticho, že ustala komunikácia.

anka912
29. sep 2014

@anuska74 vôbec neviem preco k tomu došlo. On ako neostal ticho, len reč ďalej nešla a postupne ako malo hovori, tak sa aj výslovnost zhoršila. Do 4 rokov bol aj celkom kludny, skôr pasívny, takze nerobil zle a preto bol nenápadný. A od 4 rokov došlo k veľkému obratu a ostal total hyper. Do predškolského veku bol este v normoskolke, potom uz šiel do specky aj specky školy.

andrejka1974
29. sep 2014

tak obcas sa deju zazraky, mame termin do andreasu a to uz 7.10 uvolnil sa hura tesim sa , dalsi lekar co nam to asi na 99 percent potvrdi, ale budem mat stale istotu, ze to potom zvladneme nemusim cakat 4 mesiace 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 chcem to mat potvrdene od viacerych nech netapam a potom si vyberiem kde budeme chodit ☹ ☹ ☹ ☹ ☹nie, ze by som sa tesila, ale vraveli mi , ze sa caka aj 4 mesiace a u mna nepresli ani 3 tyzdne a mame termin

lienocka777
29. sep 2014

Ahojte. Asi ma tu niektore rovno pochovate, ze riesim svojho 10 mesacneho syna, ale napriek tomu si rada vypocujem vas nazor, mozno tych, ktore mate s touto diagnozou skusenost, ci uz osobnu, alebo profesnu a pod. Dobre viem, ze autizmus sa v tak malom veku diagnostikovat neda, no mozno su uz badatelne nejake priznaky...viem aj to, ze porozpravat je najlepsie sa s odbornikom, co aj planujem pri najblizsej poradni... a predsa... takze predstavim nasho drobca... mam 10 mesiacov, je neskutocne zivy, aktovny, uz vyse mesiaca a pol stoji a pomalicky si ur ruckuje okolo nabytku. Ludia ho volaju smejko, co mozno do diagnozy nezapada, ale niekde som citala, ze je to aj mytus, ze sa autisticke deticky nesmeju...moje podozrenie vznika len na zaklade faktu, ze maly akosi vobec nereaguje na svoje meno, ked ho zavolam, absolutne nechce byt "mojkany" to uz mala, ked ho zoberieme na ruky, stale sa pretaca tvarou od nas a takto sa este da "ponosit" tvarou k nam vobec... ocny kontak je tak ako kedy, kolko krat , ked sa mu prihovaram sa na mna nepozera, on ma vzdy toho "vela na praci" na novych ludi, ked sa mu prihovoria vsak reaguje pozitivne, ked sa na neho niekto usmeje, hned sa smeje aj on, preto ho aj smejko volaju. ma rad, ked sa s nim jasim, to sa smeje na plne hrdlo. rano, ked sa zobudi a pridem k nemu tak tiez usmev od ucha k uchu, niekedy sa zacne v postielke jasit a lozit hore dole, ked ma zbada, tesi sa ... ked sedi napr v stolicke ci kociku a idem ho vybrat, natahuje sa za mnou, ale predsa som si v jeho spravani nejako neista... nerozprava, len vydava take jeho zvuky aaa, ee, alebo najnovsie take vrcanie ci co... asi pred mesiacom aj hovoril dada, baba, ale len par dni a potom s tym prestal. nevie urobit papa, tap tap a ani ho to nebavi, ked to robim, popripade chyti moju ruku a odstarci ju. odtahuje sa, ked ho chceme s manzelom pobozkat, nevie ukazat na veci , vie zapalit svetielko - vypinac a pozera pritom na svetlo, to sa mu paci, vie sa pozriet asi na tri dalsie veci, ked sa ho opytam, kde su, tak sa tym smerom pozrie a tiez sa rychlo presunie ku malej motorke na ktorej jazdi, ked poviem, kde je motorka...., ale jednoducho mi len tak nebude sediet v lone a hrat sa tap tap a tie klasicke detske hry... a ten ocny kontakt... no neviem. najhorsie ked vidim sesternicine dievcatko starsie o par mesiacov a co ona dokaze... ach viem, neporovnavat!!! Ale trapi ma to. Vela s nim chodime medzi deti na ihriska a deti vzdy sleduje co robia. Ja neviem, som zmetena z toho jeho spravania... ake ste mali vy skusenosti pri detickach v tak nizkom veku? dakujem.

brunteless
29. sep 2014

@lienocka777 Ahoj. Ja mám 15-mesačného chlapčeka a skoro 9-ročné dievčatko. Podľa toho, čo píšeš, je Tvoj synček úplne v pohode, hneď by som si ho vystískala 😉 . Hlavná zásada pri výchove detí je - N E P O R O V N Á V A Ť. A už vôbec nie dievčatko a chlapca. Aj ja som si vypočula- moja malá v jeho veku čo už vedela! Nepočúvaj to, buď taká ako doteraz, a šecko bude o.k. 🙂

magimary
29. sep 2014

@lienocka777 ak máš obavy, v pohode píš, napíš, opíš...
aj tebe bude lepšie, keď to dostaneš von a napíšeš a aj môžeš získať sp.väzbu od okolia, ktoré môže byť objektívnejšie, ako ty sama, keďže si do toho príliš vtiahnutá.
ja ťa nebudem presviedčať, či tvoj malý má alebo nemá autizmus (hoci som presvedčená, že na 99,99% zatiaľ ISTO nie), ale napíšem ti akú mám skúsenosť s inými deťmi (vychovali sme ich 13 a každé bolo iné, plus s mnohým deťmi som odborne pracovala), pretože to mi príde byť pre teba relevantnejšia informácia, ako "verdikt"-je/nie je autista.

Tvoj opis malého je ako opis ktoréhokoľvek iného dieťaťa v tomto veku, v populácii detí je takto prejavujúcich sa Prckov neskutočne množstvo a len minimálne percento (možno 1% z podobne správajúcich sa ako tvoj) má neskôr nejaké problémy a vôbec to nemusia byť problémy v zmysle autizmu,
u niektorých detí sa podobne prejavuje porucha sluchu (poznám takého 16mesačného chlapčeka-môjho synovčeka), u iných detí sa tak môže prejavovať prílišná zaujatosť dianím vo "svete"-v jeho okolí (z takých detí raz vyrastú zvedavé, všetečné a múdre deti-aj také poznám), u iných porucha porozumenia (aj také deti sú a majú "milión" podobných prejavov ako autideti) atd, atd.

No stále je veľká väčšina tých, ktoré sú a ostanú úplne zdravé a intaktné počas cekého života 😉 🙂
Podľa môjho názoru-máš doma veľmi šikovné, "zvídavé", pohybovo zdatné desaťmesačné Slniečko 😉
a teda aj zdravé 😉
/ešte sa popýtaj v poradni aj na ten sluch, pretože aj keď sa zdá, že decuľko počuje výborne, stále môže mať problém len v istých frekvenciách (hlboké alebo nízke alebo vysoké tóny)/

lienocka777
29. sep 2014

@brunteless ani nevies ako dobre sa to pocuva. ked ja by som tak rada, aby sa na mna pozrel, nebavi ho, ked mu ukazujem nos , oko, absolutne na mna nepozera, on len lozit, chodit, vsetko hr hr. Ale dakujem 🙂

lienocka777
29. sep 2014

@magimary Sluch ma urcite dobry. Velmi dobre zareguje, ked napr sedi v stolicke na papanie a nema moznost sa zaoberat az tak svetom okolo a staci, ze manzel splachne na zachode, co je od kuchyne daleko a hned sa obracia, alebo sa otvori okono a vietor jemne rozohra zvonkohru, o tri izby dalej, hned reaguje. Takze uska su fajn. Jeho len mam pocit zaujima vsetko ine, len nie jeho rodiacia a ukazovanie casti tela a to detske hranie sa. On si sam vystaci v detskej so svojim klavirom, a xxx dalsimi hrackami.

magimary
29. sep 2014

@lienocka777 to je úplne v poriadku-patrí do kategórie tých "zvídavých" detí, čo chcú čo najrýchlejšie pochopiť a spoznať svet, keďže mamu a tata už pozná dokonale (z jeho pohľadu-celý život 😉)

andrejka1974
29. sep 2014

@lienocka777 urcite neporovnavaj, ja si tiez myslim, ze tvoj maly je v pohode a urcite si dajte opat vysetrit uska, ak mas podozrenie , ja mam doma 16 rocneho syna a ver mi , ze ten bol hyperaktivny od malicka , vyliezol mi z postielky ked mal 12 mesiacov a to mal madrac na zemi , proste sa vytiahol za ruky, prehupol nohy a uz nam klopkal na dvere a ver mi autistom nie je 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a neboj sa kludne sa pytaj lekarov, ak mas podozrenie daj kludne aj ocka vysetrit , ja som mladsej dcerke dala v roku koli starsej dcerke, ale ta ich ma ok, dali sme vysetrit aj uska tie su ok, ak by sa ti hocico nezdalo poradime ak budeme vediet, mne tu maminky velmi pomohli , kazda rada je dobra 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

brunteless
29. sep 2014

@lienocka777 Ani môj sa také veci nechcel učiť. Len som mu to ukazovala a teraz som zistila, že ma celý čas vnímal, vie to, ale až teraz to aj ukáže, ale len doma. Niekedy sa chcem predvádzať pred rodinou 🙂 , že už vie dať pápá, ukáže kde je očko, nos, hlavička, bruško, pupček, ako robí Indián, had, kačička... Ale pred inými ani za svet, to ho vždy zaujíma niečo iné. Akoby som tam nebola. Ale milujem na ňom, že nájde všetku techniku a káble a... jedlo 🙂 .To v tabuľkách nepíšu. Podľa mňa ich nerobia podľa priemerných detí. Veď každé dieťa je iné. Napr. moju dcérku kedysi vôbec nezaujímali bábiky a ženské veci-varenie, vysávač, upratovanie, len zvieratká. Takže, keď Vás niekto bude obťažovať porovnávaním, nepočúvajte 😝 😉

andrejka1974
29. sep 2014

@brunteless moja starsia dcerka sa nmikdy nehrala s babikami a suknu ani nechce, raz som jej obliekla saty a ona chytila taky rev, ze do 5 minut musela mat rifle, ona si zacala robit copiky az teraz a to ma uz 6 rokov a v kociku vozime kravu plysovu 🙂 🙂 🙂 🙂

61zuzan
29. sep 2014

Ahojte, už dlhšiu dobu tu sledujem príspevky od mamiciek, ktore maju podozrenie u svojich deti na autizmus. napisem vam svoj príbeh. Mam 13 ročného a 24 mesačného syna. Starší je zdravy, ale u mensieho sa mi neepácili príznaky hned po narodeni. Zistila som, ze nema fontanelu. Kazdy, kto ho pozeral, iba nahmatkovo pohladil vrch hlavicky a nepovedali nic, ale hlavne nasa detska doktorka. Myslela som si teda, ze je to normálne a neriesila som to. Pri kojeni bol prvy príznak, na ktorý som sa pytala doktorov aj okolia - neprisal sa k prsniku, iba plakal, lebo bol hladny. Riesila som to tak, ze som mu silno podrzala hlavicku a strekla som mu mlieko do ust, vtedy sa az chytil. Niekde som citala, ze je to prejav autizmu. az ked mal asi pol roka, tak mi v poradni sestricka povedala ze maly ma uz zarastenu fontanelu, a ze ma aj vacsiu hlavicku ako podla beznej tabulky ze to treba sledovat. Tak to ma dostalo, a snazila som sa jej vysvetlit, ze ju nemal od narodenia, a v prepustacej správe z porodnice ma hlavicku vacsiu, ze to nie je pre nas novy stav, ja som o tom vedela, ale neuznali svoju chybu, lebo oni su doktori. Poslali ma na neurologiu, kde sme stalecasaki aj dve tri hodiny medzi vazne chorími detmi, môjmu vsak vzdy len odmerala obvod hlavy, zapisala a sice sa opytala, co uz vieme, ale ja som sa jej snazila vysvetlit, ze maly odmieta prsnik, kym nepociti mlieko, a ze v noci sa budi kazdu hodinu a neutisi ho ani moje objatie. Ona nam len povedala, ze to budu iba zuby. Ked mal maly 10 mesiacov, prestala som tam chodit, lebo sa u mna vyskytol vazny zrdavotny problem a pripadalo mi banalne chodit neurologovi so ,,zdravym,, dietatom. Za rok som bola 3 krát operovana, nebolo mozne sa sustredit na malinkého, ako mi nerozumie, co hovorim, nepyta sa na ruky, hra sa sam no vzdy len s autickami, koliskami a predmetmi, co sa tocia, nepyta si jest, piť... Asi pred troma tyzdnami som sla s obidvoma k doktorke a povedala som jej moje pochybnosti, ale zaroven, aj to, ze mojej sestry syn je autista, a hned ma poslala k neurologicke. Isla som vsak uz k inej. Ta ho nechala behat po miestnosti, myly liezol na nabytok, bezcielne behal po ordinacii, pricom sme sa zhovarali s doktorkou, a tiez som sa zmienila o autizme u synovca, hned spravila zaver, ze aj moj maly je autista a ze nemam sa chystat do práce a budem bohu vdacna, ak vôbec niekedy mi povie mama. Takyto surovy verdikt sme necakali a cestou domov sme s muzom plakali ako male deti. Objednani sme k psychologicke a ked to ona tiez potvrdi, tak ideme asi do Trnavy, alebo do BA. Kam nás zoberu skor. Asi tolko by som este pridala na zaver, ze maly je od malicka velky smejo, očny kontakt mame, nie je ani prehnany, ani ho nie je malo, to je v norme, nemáme vybuchy zlosti, vela si blaboce...len ked ho oslovim, nie vzdy sa obzrie ale hlavne absolutne nerozumie co mu hovoríme, ked je niecim fascinovany, tak trepe rucickami, so zvlastnou grimasou v tvari, vela skace na mieste, neopakuje po nas veci, co mu ukazujeme, nerobi papa, ani nevie tlieskat. On skor chyti moje ruky a nimi tlieska a mava. Teraz ho ucim papat samého, a dost nam to ide. A este musim napisat, ze namáme absolutne ziadne ritualy, ktore maju autisti, t.j. rovnaka cesta, tanierik, zvyky a pod. Dufam, ze sa tu najdu mamicky z podobnym problémom a napise svoje podobne skusenosti.

lienocka777
29. sep 2014

@andrejka1974
@magimary
@brunteless no dievcata dakujem. Cakala som skor same rady typu : neporovnavaj... to sama viem, no chcela som sa aj tak oyptat... este dodam, ze nas drobec na nikdy neprisal, teda pil moje mliecko z flasky do 3 mesiacov, potom sme sa z jedlom uz len trapili a viac menej vymysla s papanim doteraz, ale mame aj svetle dni... je to moje prve dieta a je tazke vidiet, ako niektore deticky vedai to a hento a ten nas drobec nie. fyzicky je vraj popradu, uz ako 4 mesacny sa pretacal rychlo na brusku a opacne, aj nam sa teraz uz vytahuje z postielky, ma silne rucky. pri prebalovani sa chce stale len pretacat a teraz uz aj stavat, ale uz rozpozna , ked mu poviem nie.... rad strkal rucky do zasuvky , samozrejme sme poistku mali, ale ked som ho par krat upozornila nie, uz len rucku priblizil a pozeral pritom na mna, ako zaregujem a ked som povedala nie, ani sa zasuvky nedotkol. su dni, ked si poviem, ze sa sprva uplne normalne, akurat ze nerozprava, len si vrci a to jeho aa eee a piska. napriklad teraz ked vstal sa tak hral ze tak vyskal a ja som vyskla a on sa usmial a zas zavyskal a tak dookola asi 10 krat. to ho bavilo... dakujem za vase postrehy aj moje neodmietnutie, lebo niekde sa ide clovek vyzalovat" a len ho hned idu pochovat, nech sa radi s odbornikmi a pod.

andrejka1974
29. sep 2014

@61zuzan každá mama pozná to svoje dieťa najlepšie, ináč čo mi tu radili mamičky najlepšia je janosikova v trnave, ale budeš prekvapená termíny sú hrôza u nej som sa objednavala 11.9. A jediný voľný termín platený som dostala na 29.1.2015 ale podarilo sa.mi dohodnúť termín v ústave matulaya kde nám dali termín do 2 týždňov a náhodne aj v andrease ,kde sa im uvoľnil termín a ten mám už 7.10 bežne sa u nich caka aj 4 mesiace, my to už máme potvrdené 3 lekármi, ale idem aj ďalej, nech mi rádia ďalšie terapie

61zuzan
29. sep 2014

@andrejka1974 Neuveris, ale pred chvíľou mi volala asistentka z trnavy a termín máme tiež na 29. január. Ty ides tak do BA?

andrejka1974
29. sep 2014

@61zuzan ja som z bratislavy, tak v tej trnave sa možno vidíme a o koľkej ho mate

andrejka1974
29. sep 2014

My máme o 10.30 29.1. Vo stvrtok

andrejka1974
29. sep 2014

@61zuzan ty si odkiaľ

61zuzan
29. sep 2014

@andrejka1974 My máme ist na 9. hod. Možno sa aj stretneme. Som z Nových Zamkov.

61zuzan
29. sep 2014

@mishka11 ahoj, ten karnizin som citala o ňom, a o ucinkoch, ale nie je odporucany deťom 2 rocnym. Ale prečo? Koli vysokej davke c jednej tabl.alebo koli moznosti udusenia?

andrejka1974
29. sep 2014

@61zuzan tak to mi pôjdeme po váš tak sa budeme striedať v ambulancii určite sa stretneme budem sa tešiť

mishka11
29. sep 2014

Ahoj, nikdy som nepocula a ani nikde necitala, ze karnozin obsahuje vitamin C. Mam pred sebou krabicku a tam nie je uvedene, ze obsahuje vit. CZeby bol povazovany za vit. C extrakt z cucoriedok a z vinnej revy? Neviem. Karnozin je latka, ktoru produkuje ludske telo a nachadza sa v mozgu.
Na krabicke je napisane, ze je vhodny pre deti od troch rokov, takze nie je vyslovne zakazaný davat ho mensim detom. Inak, tablety karnozinu su tobolky, ktore sa daju otvorit a obsah sa da vysypat, my sme to davali do jogurtu alebo dzusu. Ak si myslela moznost udusenia takto, tak to potom tymto sposobom nehrozi.
Skus na zaciatok vitamin B. Mozes ho kupit v kvapkach v lekarni. Becka pomahaju dozrievat nervovej sustave. Alebo by som skusila nutrolin B - probiotikum. Dobre aj na upravu crevnej flory. (Jedna teoria vzniku autizmu hovori o opioidnych peptidoch tvoriacich sa v tenkom creve a vstrebavajucich sa do krvi a odtial do mozgu)
este to neries ako autizmus, moze ti este dozriet, niektore deti sa vyvíjaiu inak, nie podla tabuliek.
Aj nasa boa dost podobna, tlieskat nevie dodnes, pracne ju to ucime a vidis, autizmus nam vylucili.A radim ti, pockaj si na termin u Janosikovej, nic nestratis, je fakt najlepsia. Myy sme vyskusali vselico a teraz lutujeme, ze sme nesli hned k nej, usetrili by sme si kopec problemov.....🙂

slavkas13
29. sep 2014

@61zuzan
Ahoj.Moj maly bude mat v januari 3roky a ma podobne priznaky....ked sa tesi, od mala skace na mieste a mava rukami, nerozprava...len take svoje slova...zo zaciatku sme si mysleli ze je hluchy, lebo vobec bereagoval na meno, teraz aspon sem tam ked nieje niecim zaujaty..tiez nema rituali ...boli sme v trnave a predbezna diagnoza je ista forma autizmu socialno komunikacny problem.
Velmi mu pomahaju jasle . Chodi na 8 hodin a naucil sa tolko veci....este sa nezapaja do hier s detmi ale vela odpozoroval. Hra sa s autickami, stavia si kocky co do teraz nerobil aj ked sme mu to stale ukazovali. Spievaju pesnicky a popri tom si ukazuju s rukami a nohami a vela sa naucil. Ked som s nim pred tym isla na prechadzku tak len stale utekal, teraz je to lepsie. V skole sa drzi kocika a krasne ide s ucitelkami,, neuteka,,
Este stale sice nepozna co je nebezpecenstvo....ale male pokroky uz ma.
V trnave sme boli minuly pondelok a par dni som si poriadne poplakala...aj ked som tusila ze nieco nieje ok...stale clovek veri...drzim ziuzi palce vyskusaj jasle nam to pomohlo

mishka11
29. sep 2014

@slavkas13 myslis porucha socialnej komunikacie? Tuto dg dalaJanosikova aj nasej malej, 4,5 rocnej. Ja som to pochopila, ze je to sice porucha autistickeho spektra, ale nie je to autizmus. Kazdopadne, znie to lepsie, nez detsky autizmus, ktory nam diagnostikovali v Andrease. Dr. Janosikova nam prizvukovala, ze sa nemusime bat, ze nasa dcera ma velmi dobre prognozy a ze to bude dobre 🙂

slavkas13
30. sep 2014

@mishka11 ahoj, zle som sa vyjadrila ano , je to porucha aitistickeho spektra...)
Ak budes mat niekedy cas, napis mi ako malu stimulujete a ako napredujete....mozno nam pomoze. Dakujem

mishka11
30. sep 2014

@slavkas13 U nas je terapia zamerana hlavne na rozvoj reci, komunikacie. Chodme 2x do mesiaca na logopediu, kde dostavame ulohy na doma. Doteraz sme rozvijali hlavne slovnu zasobu, teraz sa zameriavame na rozvijanie viet, tvorenie spravnych predloziek, Rozpravanie jedoduchych pribehov. Mame napr. 5 obrazkov, na ktorych je pribeh. Musi ho poskladat a aspon jednou vetou pvedat, co je na obrazku.
A momentalne je uz asi mesiac v logopedickom sanatoriu Dialog. Je to denna forma sanatoria. Velmi pekne tam s nou pracuju a poviem ti, za mesiac zmena obrovska. Ako tazko sa mi s nou pracovalo predtym, tak je to teraz super. Uz to nie nieeeeeeeee, nechcem, alebo sranda velika zo vsetkeho, co sa jej nechcelo robit a vnasanie takeho svojho pohladu do kazdej prace, vsetko naopak - miesto zeleneho stromu cerveny a velmi sa na tom zabavala a stale len auta a vlaciky kreslila, nic ine..... Vcera nakreslila usmievavu tvar, hlavu s usami, proste inak sa sprava. Dufam, ze to vydrzi a nevrati sa k tomu svojmu povodnemu "mysleniu"
Velmi nam pomahaju na koncentraciu ulohy ako nap. bludiska - psik hlada cestu do budy, ktoru cestou pojde? Alebo tie ulohy, kde mas tri domceky a zamotane cesty a ty musis hladat spravnu cestu. A touz suvisi s rozvijanim grafomotoriky - kreslenie kruhov, stvorcov, rovnych ciar, zamotanych ciar. A este vytlieskavame v slovach slabiky. dvojslabicne slova uz vie, troj a viac jej robi problem. Vtedy jej chytim rukky a vytlieskavame spolu.
Velmi dobra hra je od troch rokov Logico pikolo. Aj s tym pracujeme a tiez je to dobre na koncentraciu.
Skus sa popozerat v knihkupectve, byvaju tam pracovne zosity na rozvoj reci, koncentracie, tie by vam tiez mohli pomoct. Inak, moja ma uz 4, roka, pre rokom sme boli v Andrease a za rok sa tak velmi zmenila, ze jej dr. Janosikova zmenila dg a vyjadrila sa, ze Da to urcite nebude.....
U nas to bol aj poblem nosnej mandle a zatecenych usiek. Ked sa odstranil tento problem,to bolo v aprili, tak sa vela zmenilo. Ale nebolo to hned. Asi az po mesiaci - dvoch, ked jej klesol v usku podtlak a zmenili sa jej tam pomery, a ona naozaj poriadne zacala pocut, tak aj rec isla dopredu. A teraz, sice ma urcite zvlastnosti a v mnohych veciach je dost svojska, ale uz je inde. Drzim palce, aby ste aj vy napredovali a maly bol O.K.

mishka11
30. sep 2014

@61zuzan poslala som ti oprispevok o karnozine a zabudla som ta oznacit 🙂