Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
4. aug 2011

@valika_val link poslať viem, ale snáď nejde o život 😀 , našla si to nie?

magimary
4. aug 2011

@anka912 no, teeeda, ale ja som to tam normálne nenašla 😕 😅

sisstin
4. aug 2011

no ono se tam ani nic moc významného nepíše..dle předpokladu, diagnoza autismu v osmi měsících je bejkárna 😉

sisstin
4. aug 2011

jinak, co tam popisuje ta maminka..je podle mě ADHD jak vyšité...a Kr. má zřejmě pravdu 😉 hlavně v osmi měsících dítě ještě nemusí napodobovat, nemusí ještě reagovat na jméno a nemusí si hrát s hračkama nějak účelově...většinou začínají tak v těch 9měsících, ale i déle..rozptyl je na to až do 15měsíců 😉

je sice dobrý, že osvěta u autismu je už poměrně velká...jenže na druhou stranu je pak spousta vystresovaných matek kojenců, co jsou v širší normě...a už u nich všichni vidí autismus 😔

navíc tam psala, že cvičili Vojtovku..takže je docela předpoklad, že ten malej je trošku opožděnej ve vývoji...

valika_val
4. aug 2011

uuuuuuuuf. docitane.
no ale tak mudra nie som, i ked tam bolo viac mamiciek s totoznym spravanim, ako ma ten moj.
akurat, ze deticky su tam mladsie, takze mne to je prd platne.
no a je pravda, ze tie mamky tam chcu od deti celkom dost vela - 8-10m detiska ze maju robit toto a hento? mne na tom velmi nezalezalo, aj ked je pravda, ze asi malo...
akurat ma zaraza, ze vela (alebo vsetky) auti deticky maju problem s motorikou? poznate nejakeho autika, co bol motoricky mega popredu? alebo teo bude prvy? 😀
dnes som ho pozorovala, on BEZI! sice este tak hlupo, na spickach, ale seriozne bezi...
som zvedava, kedy bude stat na jednej nohe. teraz sice uz stoji, ale druhu ma vylozenu, nie je vo vzduchu.

no nic, manzel ma vyhana od PC, uz je dost nasraty (chapem ho), svoju kraksnu uz nezapinam, tak sa lucim a pokecame zajtra. kricte, ked tu niekto bude 😀

(inak som stale viac a viac nastavena, ze sa objedname do ciech... a janosikova nevola a nevola ☹ )

sisstin
4. aug 2011

@valika_val no tak zrovna R. od @alaska28 byl mega motoricky popředu, ten vylejzal po kuchynský lince snad už v roce 😉

valika_val
4. aug 2011

no dofrasa 😀 😀 😀

magimary
4. aug 2011

tak mi aspoň niekto povedzte ako sa to presne volá, nemám čas sa tým nejako dlho lúskať 😅
ďakujem, ak sa niekto nájde...
ani tie linky som ešte nemala čas ani otvoriť 😝

magimary
4. aug 2011

tak som si to už konečne našla 😅 😝 😎 :
http://www.postizenedeti.cz/content/autismus-u-...

magimary
4. aug 2011

tak som to dočítala, ale úprimne poviem, že mne to vôbec (ani) na ADHD dieťatko nevyzerá (!), adhd miminko reaguje a správa sa úúúúplne inak

sisstin
4. aug 2011

@magimary no mně teda přijde...ubrečený, dráždivý, hůř reaguje, je neustále v pohybu 😉 já teda nemyslím to dítě z úvodního příspěvku, ale z toho posledního 😉

anka912
4. aug 2011

@magimary nebola som tu, prepáč, tak dobre, že ťa už naviedli. Ja som zas nechcela robiť taký povyk okolo toho príspevku, len aby si val všimla, že chodia na diagnostiku aj s mladšími a dr. ju nevysmiala. Že nie je sama. Toť vše.

magimary
4. aug 2011

@sisstin ale ona tam písala, že v noci celú noc spí, je nenáročný, nevyžaduje si pozornosť a pod. toto nie sú znaky ADHD dieťaťa (ADHD dieťa v noci spí minimálne, v extrémoch im stačí aj pár krátkych hodín), cez deň sú naraz na viacerých miestach, sú naročné na dohľad, nevenujú ničomu pozornosť, sú roztekané, neustále v pohybe... a
podľa toho opisu mi to vôbec na takého chlapca neprišlo (akurát teda spomenula, že plače na bruchu, ale to je len signál, že sa mu tá poloha nepáči a nevie s z nej pomôcť, nie že je ADHD)

počkaj, ale to som tam neobjavila! ona už na diagnostike bola???
to musí potom niekde pokračovať, čo som tam nenašla (?) 😕

sisstin
4. aug 2011

@anka912 já snad slyšela, že Kr. vyšetřuje i 4měsíční děti..to ona by si nikdy nedovolila se ti nějak vysmát nebo tak 😕 dtto. Thorová 🙂 ona jako jenom občas řekne, že nemáš tolik číst nebo tak..ale rozhodně by tě neposlala někam, když bys žádala o vyšetření dítěte, jakkoliv starého 🙂

sisstin
4. aug 2011

@magimary ale já mluvím o tom dítěti z posledního příspěvku, jak s ním byla u Kr. 😉 jj...přečti si všechny příspěvky, je to až na druhé straně ten poslední...

magimary
4. aug 2011

@sisstin ako to tá istá baba, ale neskôr tam píše? 😕
to si idem ešte mrknúť, len idem uspať Krpčeka 😉

sisstin
4. aug 2011

@magimary ne, to ji tam odepisuje někdo jinej myslim 😉

anka912
4. aug 2011

Keď to tak čítam, tak som rada, že pred x rokmi, keď som ja bola malá neboli také superdiagnostiky. Ktovie čo všetko by som mala teraz v karte ja. Asi až do dospelosti by sa na mňa hodilo viacero diagnóz, hádam okrem MR (dúfam). 😀 😀 😀 Aj tak ma na konci ZŠ poslali k psych., tá mi dokonca robila hypnózu 😲

zuzu1980
4. aug 2011

@valika_val to dievcatko co som spominala tak tiez bolo motoricky popredu. Sice chodit zacala trosku neskor, okolo 14m, ale hned zacala vyliezat na kuchynsku limku, stol...atd, zastala na kraji a nikdy nespadla. A raz som ju videla prechadzat sa po takej drevenej doske sirokej asi 5cm vo vyske pol metra nad zemou. Teraz uz to nerobi. Ale jemna motorika, to neviem posudit, lebo sa dokopy nicoho ani nedotkne...

lucka261177
4. aug 2011

@magimary moja susedka ma ADHD syna niekolko krat potvrdenu diagnozu a nikdy v zivote nemal problem so spankom pozornost si ako maly nevyzadoval vedel sa aj sam hrat.v pohybe nebol neustale vedel sa hrat pc hry cele hodiny teraz uz je naliekoch ktore ho tlmia ale aj ked lieky ako maly nebral celu noc prespal od narodenia a spal v skolke az do 5 rokov 3 hodiny poobede a potom vecer normalne spal.

magimary
4. aug 2011

tak som pozrela tie posledné príspevky...
ale stále si nemyslím, že malý je adhd...
oveľa viac mi to asociuje autizmus,
aj ke´d jasne, že v tomto veku ho nemožno jednoznačne určiť...
príznaky tam ale sú...

luci, ale to je skôr výnimka, nedajú sa posudzovať dg. kritéria podľa jedného dieťaťa...
dg. sa určuje podľa najčastejších typov príznakov u mnohých detí...
takže, to neznam, že ked sused to robil a nerobil, že to sú typ. prejavy adhd...
ja som s takýmito deťmi robila, takže poznám predsa len väčšiu vzorku 😉

zuzu1980
4. aug 2011

@sisstin ahoj, videla som ze si citala moj prispevok o kamoskinej dcerke Sofi (ta s opozicnym spravanim). Tak len na vysvetlenie, to "opozicne" jej diagnostikovala detska psychologicka v skolke, cize za 10 minut co pozoruje dieta a bez rozhovoru s rodicmi sa diagnoza urcit neda. Ale zase je dobre ze chodia takto hodnotit deticky, lebo aspon mozu odporucit rodicov na dalsie vysetrenia k odbrnikovi. Bohuzial aj tu (v Kanade, francuzska cast) sa caka na diagnostiku 9 mesiacov ☹

Inac priznaky su jednoznacne auti, nech sa sanzim akokolvek podla toho co pisete najst inu diagnozu (chvilu som rozmyslala nad recep. disfazou) ale asi nie. Dievcatko ma 2r6m, nerozprava (do 2 r len vrcala errrr errrr, teraz uz tak detsky blaboce tata dada ale bez vyznamu), neukazuje, neopakuje ziadne gesta ako papa, tapi tapi. Ocny kontakt minimalny a len s tymi co pozna. Vyhyba sa akymkolvek dotykom. Reaguje na meno, inac nerozumie nicomu. Ked je hladna tak rodicov za tuku dotiahne k jedlu, to je jedina forma komunikacie (prave toto som tiez niekde nasla ako auti priznak a casto jedinu formu komunikacie a takmer vylucne sa to tykalo jedla/pitia).
Nezaujem o hracky, do 2r mala jeden oblubeny vankus ktory cely den nosila so sebou, teraz obcas chyti nejaku hracku ale nevie sa s nimi hrat a bez zaujmu odlozi. Obcas stlaca nejaky gombik stale dokola...
V 2r zacala davat predmety na seba alebo do suvislej ciary, ale uz to nerobi.
Trepoce rucickami, toci sa, chodi po spickach, hojda sa na mieste, nedavno som si vsimla ze aj pri chodzi je trosku predklonena a rucicky tak neprirodzene zdvihnute...

No co poviete, je tam este nejaka sanca na inu diagnozu ako auti? ☹

anka912
4. aug 2011

@valika_val U aspergerov sa dosť často popisuje, že bývajú neobratní a takí neohrabaní, ale neviem prečo práve oni.
Tá neobratnosť súvisí skôr s miernou hypotóniou, často som sa s tým stretla u autíkov, hypotónia nejako súvisí s vývinom mozgu, ale nie je to pravidlo.

alaska28
4. aug 2011

@llulla ako si opísala synčeka tak to akoby si opísala môjho Roderika v tom veku :(( akurát R. sa hral dosť bežným spôsobom nikdy ničím netočil a mal o trošičku asi horšie porozumenie. Určite by som sa objednala na tvojom mieste k dr. Jánošíkovej www.andreas.sk tam je kontakt. Čakacie doby sú minimálne 3-6 mesiacov a my sme v 2,5 už mali od nej diagnózu uzavretú.. Myslím si, že skoro nie je.. Inak pediatrička naša tá nič divné nevidela.. jedine že nemluví a to nás poslala na ušné-samozrejme bolo v poriadku.. Inak R. ten očný kontakt, reakcia na meno aj ukazovanie naskočili, ale reč žial nie.. porozumenie začína teraz sa zlepšovať (má 6 rokov)..

sisstin
4. aug 2011

@magimary no právě u toho silnějšího ADHD teda auti rysy jsou, a ne malé...ale to je pak o globálu, jak se celkově to dítě projevuje...jestli jinak komunikuje a tak 😉

@zuzu1980 no to zní fakt autisticky hodně...popř. na mentální retardaci teda ještě...ale to by podle mě zas neměla tak dobrou tu hrubou motoriku 😕

magimary
4. aug 2011

@sisstin no, čo sa týka HM, tak náš malý ju má úplne super (možno dva mes. pozadšie, aj to len ke´d to berieme prísnym metrom) a tiež ho berú lekári ako MR... 😕

zuzu1980
4. aug 2011

@sisstin ved to, ale ako je mozne ze to nikto nevidi, ani v skolke ani doma ani ta psychologicka??? Vies, nas kamarat co je slobodny chlap a o detoch nevie absolutne nic, sa ich minule tak nevinne opytal o kolko je Sofi mladsia od nasho Adama (bohuzial je o 9 mesiacov starsia a aj celkovo vyssia a silnejsia). A to uz o niecom svedci 😕

sisstin
4. aug 2011

@magimary no tak tam se to bere zase podle funkčnosti, to není jako jenom tak, že když má dítě super HM, tak nemůže být MR.... 😉 to se musí posoudit, jak je na tom ve všech oblastech...

magimary
4. aug 2011

@sisstin no, práve preto si myslím, že aj toto dievčatko môže byť spokojne aj auti, aj MR 😉

lucka261177
4. aug 2011

@magimary 😉 ok beriem