Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
9. aug 2011

@alinocka uplne ta chapem!!! mrcha jedna hlupa.
no mozno by si zasluzila, aby si tam nabehla s kolacom a pozvala sa dnu a urobila jej osvetu, ako to chodi... s milym usmevom a objatim, ze dakujes, ze je taka chapava a laskava 😀 😀 😀

anka912
9. aug 2011

@magimary Ja som nemyslela jednu tabletku ako na množstvo, ale obrazne, treba asi hľadať kde je tá blbá chémia v mozgu a tú zlepšovať. U týchto detí ako Taddy by mohlo ísť o poruchu, že sa mu tvorí príliš veľa serotonínu, hormónu šťastia a dueťa sa potom smeje ako bláznivé a vo vnútri môže byť fakt smutné.

a držím palce zajtra, hrdina!

alinocka
9. aug 2011

jaj škoda koláča 😀 😀 ja by som tam nabehla z prázdnym plechom a otrieskala jej ho o hlavu!!No stará raketa!A že potom sa snažila akože zachrániť situáciu a povedala že jej svokra robila v pomocnej škole a ona vždy vravela že to sú najlepšie deti pod slnkom....ale že ona by ich aj tak oddelila...no neporazilo by Vás??ak sa mi prihovorý tak bože chráň sa budem musieť ináč ovládať(to je pre mna najťažšie) 😀 😀

anka912
9. aug 2011

@valika_val neviem, čo je blbé, lebo ja keď stlačím ten môj link, tak mi nabehnú obrázky hračiek a ten posledný obrázok je to podobné auto. Ty ten link, čo si dala posledný, na konci máš niečo iné....

anka912
9. aug 2011

@yukki pozor, čo píšeš, lebo dostaneš ešte nejakú úradnú návštevu!!!

anka912
9. aug 2011

@alinocka Ešteže mužovi potom nepovedala, že to sú takí anjelíci a máme ich za odmenu, či ako to niekedy píšu. A čo keby si jej povedala, či by ti nemohla niekedy povarovať niektorú z dievčat, čo tak Vanku???, aby neboli toľko spolu.
Ale vieš, aspoň povedala svoj názor na rovinu a môžeš jej to niekedy vysvetliť. Moji susedia nepovedia nič, len si šuškajú a doma to hovoria pred svojimi deťmi a tie deti si to potom tiež šuškajú... To ma vie vytočiť. A ešte vychovávajú zo svojich detí takých netolerantných akosú oni.

magimary
9. aug 2011

@anka912 aj mne sa to otvorí s autom na konci, ale je tak malilnké, že ani len netuším, akké vlastne je...
ale je mi to vlastne aj jedno...
ďakujem anička, zajtra tam idem až na jednu (takže sa tu ešte asi zjavím)...
alinočka, alebo jej pošli vanku na mesiac na prázdniny, či sa bude ona-suseda po nej tiež "opičiť" 😅 😝 😀
ale teraz už idem z vašej družnej debatky, lebo sa mi akosi oči zatvárajú 😝 😉

dobruuuuuuuuuuuuu

ani, s tou vankou sme sa zhodli a v rovnakom čase 😅 😎

yukki
9. aug 2011

@magimary ty sa zajtra drž!
@alinocka to je silné kafe. Asi by som jej povedala, že ak má základný pud sebazáchovy, nech predomnou už toto nevysloví.
@anka912 no veru! Keď prídu tu a začnú sa driapať poza kolibu v žihľavách a bodliakoch, tak viem, že nás čítajú!

yukki
9. aug 2011

@anka912 ale aspoň by mi vypleli, tam je už riadny prales vzadu...

anka912
9. aug 2011

Ja sa tiež lúčim, treba ešte trocha spratať a spať.
Val- dúfam, že si niečo našla -ohľadne autíčka.

valika_val
10. aug 2011

ahojte 🙂
anka, nehladala som, ja pockam, kym sa dopracujem k tomu, ktore odporucas ty.

a inak co?
prave mi mamka zobrala maleho von a ja neviem, co s nacatym vecerom 😀 asi v nejakom casovom slede, ze umyt sa, najest sa, vypit kavu a ked sa zvysi cas tak zehlit? alebo pojdem za nimi von? (mamka ho najradsej vozi v kociku, lebo behat a strazit na ihrisku je narocne! 😠 😠 😠 )

anka912
10. aug 2011

@valika_val popreliezala som internet, ale obávam sa, že to naše autíčko nie je v ponuke nikde. Najbližšie tomu bola tá formula na obrázku, tá bola tiež na skrutky v takom kufríku aj s vrtačkou a šrubovákom.

valika_val
10. aug 2011

anka, tak ta poprosim o link na tu formulu, mozno to niekde uvidim...

valika_val
10. aug 2011

Ď 😵

anka912
10. aug 2011

Ahojte, ak tu niekto je, pár krát som sem nakukla a tak to vyzerá, že dnešnú "debatu" na fóre zakončíme písmenkom Ď. Žeby som vám zapriala Ďobrú noc?

valika_val
10. aug 2011

anka, jaka vtipna 😉 ale ja ti to mozno aj prekazim, to Ď 😀
som tu, ako kazdy vecer, ale sa mi nic nechce pisat 😒

anka912
10. aug 2011

@valika_val
ja by som si rada aj prečítala niečo od iných ako prežívajú svoje dni so svojimi deťmi, nad čím rozmýšľajú, plánujú, len okrem nás pár tu málokto pridá niečo zo svojho života. Ja ani nemám čo dnes napísať, taký obyčajný, pokojný prázdninový deň. A pár krát som si spomenula na magi, že ako to zvládla.

anka912
10. aug 2011

Akurát ma ešte dnes napadla Sisstin, lebo sa chystáme za jednou kámoškou- Zuzkou, majú zajtra meniny! a jej syn mal nejakú formu dysfázie. Išiel do školy s odkladom ale možno až v tých 7 rokoch už hovoril čisto a normálne. Teraz už má okolo 13, hovorí úplne fajn, ale má v škole problémy. Je síce inteligentný a dobrý v matike, ale má dyslexiu a dysortografiu a kvôli tomu horšie známky. A najhoršiu mal napr. z občianskej náuky, to sú také obkecávačky o ničom. A ešte keď bol malý, a náš MAťko úplné bábätko, tak bol taký čudný, dnes by som povedala, že mal fakt nejaké autirysy. Dodnes je taký trocha zvláštny, napr. príde k nám a mojej dcére prvé čo povedal, ty tu máš ale bordel v izbe.

sisstin
10. aug 2011

@anka912 ony ty děti s dysfázkou jsou prostě taky trošku jiné, než ty úplný "standarti" 😅 😅 😅 ty SPU jsou dost běžný, tomu se asi taky nevyhneme....a přesně, co píšeš..obkecávačky...tak to je pro dysfatika děs běs..sice ta řeč je na poslech už normální, ale takový to vyprávění o něčem jim nepůjde už nikdy...v tom je ten člověk dysfatickej prostě až do konce života 😉

llulla
10. aug 2011

Ahojte 🙂 Vcera som vas citala,ale nezostalo mi sil na pisanie.Boli tu aj riadne smutne prihody,strasne ma zaboli srdce,ked to citam...Nechapem,naozaj nechapem zmyslanie a bezcitnost niektorych ludi 😠 😔
@anka912 mas tak uzasne pripevky,ze sa vzdy uplne vcitim do toho,co pises 🙂 Ak by si niekedy vydala knihu,tak budem uplne vazne prva,co si ju kupi 🙂
@valika_val tvoj maly je podla mna svojska povaha,ja som poznala viac takychto deticiek a boli uplne zdrave.Drzim palce,aby to aj u vas bolo tak 🙂
My sme tentoraz ucelovo bez lepku,tusim treti den,pretoze testujem,co to zhorsenie/nezaujem u drobca nesuvisi prave s tym,ze dva dni pred nim mal dost vela lepku v jedle.A dnes sme mali maly pokrok-ukazoval v knizke mys a priniesol si z hraciek plysovu mys.pricom ukazoval na mys v knihe,potom na plysovu mys,az kym som mu nepovedala,ze ano,aj to aj to je mys.Tak isto si vzal vecer fotoalbum,nalistoval tam MM a ukazoval prstom na jeho fotku a nasledne na mu prstom poklopkaval po hrudi,akoze na znak,ze je to on.Toto doteraz nerobil,tak som stastna,ako blcha.A tiez spravne ukazoval,ked som sa ho opytala,kde ma tato (alebo plysovy macko) oko/ucho,nos...Pre zdrave deti su to minipokroky,ale ja si to naozaj uzivam.Sice na pokyn,aby odniesol tatovi telefon do kuchyne nereagoval spravne (daval telefon mne),evidentne mi uplne nerozumel,aj ked vie,co je telefon,aj kto je tato,ale nevadi..
Prosim vas,kde kupujete bezlepkovu muku?Teda ak taku kupujete....V potravinach,ci v lekarni?

anka912
10. aug 2011

@llulla tie veci čo malý vie a robil sú úplne úžasné!! V dvoch rokoch tobôž. A to že vie ukázať ucho/nos a to ešte na niekom inom, tak to je veľké plus. Keď to vedel môj sedem ročný, tak už to povedala pedag. že to nevie veľa autíkov. Vidím to veľmi nádejne, len nesmieš si pri každom malom neúspechu tak zúfať, veľmi ťa to ničí.
A na tú knihu som ja veľmi, veľmi krátka a kniha by bola veľmi, veľmi tenká 😀 😀 😀

anka912
10. aug 2011

@llulla my sme kedysi normálne kupovali v Bille, len si prečítaj zloženie, lebo v niektorých bolo suš. mlieko, teda ak mlieko tiež obmedzujete. Alebo sú už myslím v každom meste predajne zdravej výživy

llulla
10. aug 2011

@anka912 nevadi,ze tenka,aj tak by veru stala za to 🙂 Mlieko mu neobmedzujem,takze pozriem v Bille,dakujem za tip. Drobec zatial casti tela ukazat vie,tak ho pravidelne preskusavam 😀 Ale na tatovi ukazal prvy krat,resp.som sa ho to pytala prvy krat pred tyzdnom,nereagoval a dnes ukazal 😵 S tym zufanim mas pravdu,ale pracujem na sebe 🙂

alaska28
10. aug 2011

Magimary-tie laminovačky nie sú drahé (že odkazujem vášmu tatíkovi :D) a využiješ ju ako nič iné!! ja idem investovať do nejakej lepšej mám za 10 euro z tesca a to je strašný shit. aj keď veľa ľudom vyhovuje, táto moja nie je dobrý kus asi.. Mávajú ich aj v lidli a celkom obstojná značka je peach tú hodlám kúpiť mám už hrebenovač od nich aj fólie beriem ich.
my sme teraz mali nejaké brutálne obdobie, stále mi rod nariekal ľútostivo akoby mu vymrela rodina.. ale celé dni s prestávkami! ešte aj v škôlke!! A potom zrazu akoby uťal a je štastný, tak neviem či ho niečo bolelo, alebo čo ho trápilo?

Valika_val no to akoby som o nás v ZOO čítala 🙂 no mne ešte aj dr. J. v 2 rokoch Rod. tvrdila, že na autíka nevyzerá a že nemám toľko čítať na nete a o pol roka sme mali dg.. :( no ale aj zvraty k lepšiemu sa dejú takže všetko je otvorené !

valika aj to ostatné čo píšeš o zabavení-nezabavení ,malého mi silne pripomína rod. aj ked on ako maličký moc tieto repetetívne činnosti nemal. on sa hral kvázi "normálne" primerane pre vek, akurát keď už nabieha symbolická hra tam už začal zaostávať. on bol skôr zoradovač od toho roku a pol už staval najprv mega block potom duplo a rozaďoval. Ale nevadilo mu,keď sme mu to narušili a ani to nerobil celý deň, on povezdme 3x za deň niečo zoradil a hotovo to mu stačilo k spokojnosti 🙂 on sa práveže do tých 2 rokov dosť zabavil sám až potom začal byť velký "maminkáč" a vyžadoval non-stop pozornosti.

valika ak sa chceš hodiť do totálnej depky tak si pozri BenX. to je jediný film s auti tématikou pri ktorom som plakala.. ani biela vrana ma tak "nedostala" asi preto, že v. má dosť daleko od toho kluka z bielej vrany..

valika zase presne ako V. ten teda občas aj sedel ale to napr. čítal emmu a pod. :D ale nikdy nerobil také tie soc. hríčky..

Vali jánošíková by ti nič teraz ešte nepovedala.. vid vyššie nám povedala až v 2,5 roku..

erika- v čr teraz ľudia napísali 2 nezávislé petície, že nechcú v svojej obci autistických klientov.. od 10-25 rokov len 6 v dome , non stop dohľad, neagresívnych.. no comment. že oni sa boja o svoje deti! Jasne pestujeme si doma masových vrahov, len o tom ešte nevieme..
Ale mňa už máločo prekvapí keď raz podobná petícia bola na sk a týkala sa domova pre postihnuté deti a ľudia argumentovali že sa na "to" nechcú pozerať a zníži im to ceny pozemkov.. rovnako dopadol detský hospic.. no dementi..

Holky ale to je pomerne známy fakt, že často sa pri diagnostike dietaťa zdiagnostikuje aj otecko.. píše o tom aj thorová v PAS. hlavne u AS je to hrozne častý jav, že je AS aj otec .. Oni tí funkčnejší AS mohli normálne vyštudovať, aj sa zamestnať, mať rodinu a byť len "zvláštni" ale to myslenie môže byť autistické.. často sú úspešní práve v IT oblasti, dosť ich je chirurgov, v armáde, vedcov, analytikov, ekonómov a pod..
Ja mám viacero známych z detstva a puberty o ktorých som to vtedy netušila a dnes sú diagnostikovaní ako AS. a to mám spolužiačku, ktorá mala aj kluka vždy nejakého, normálne skončila SŠ , pracuje, stará sa o seba sama. Ale mala psych. problémy vleklé nevedeli zistiť prečo a okolo 25 už mala dg. AS ..

Veľmi pekne píše o AS Ľuba Heinzlová na FB alebo psychologii.cz naozaj sa to oplatí si vyhľadať, ona je AS píše aj pre týden. Vyštudovala VŠ je to skvelá holka.. mám ju rada. Krásne to tam všetko popisuje, myslenie, cítenie a pod. A tiež dostala dg neskoro až v dospelosti.. dovtedy mala rôzne OCD, úzkostné stavy, depresia, bipolárka oni sú často nesprávne dg...

valika ja to mám s menami.. vidím ich farebne 🙂 proste napr. ked si predstavím terézia tak mi naskočí žltým ten nápis a pod..

anka ja reagujem ako čítam, takže až teraz čítam, že píšeš to isté o aspíkoch 🙂 ale už to tu nechám , mám rovnaký názor 🙂

magimary a robil mu niekto už EEG?? nemôže mať epi?? skrytú?

magi kopírujem "lebo on okrem manierovania, točenia a stereotypov a neporozumenia emócií, vtipov a citov a afektov a neočakávaných reakcií, nič autistické nemá... " a čo ešte iné autistické by mal mať? :D k tomu ešte nemluvenie to už je hodne znakov autistických (nič v zlom) v. napr. vo veku tádika nemal stereotypie, emočne reagoval vždy primerane, nevadili mu zmeny a vyfásol DA ani som sa nenazdala.. a to keď ho niekto videl mi nikto neveril, že je to autík! ono sa to ale vekom dosť zvýraznilo tie nožnice sa rozovreli určite vieš ako to myslím. anka určite potvrdí.. ja som sa vždy hádala aj s psychologičkami, že ale rod. toto nerobí! a ani toto!! a oni mi na to len "počkajte.." a mali pravdu, tie prejavy sa menia vekom, niektoré odídu, iné zase prídu..
tým nechcem povedať, že tádik sa nemôže zázrakom zlepšiť, ale ako o ňom aktuálne píšeš, tak mi príde hodne autíkovský.. ale ako píšem môže sa to aj veľmi zlepšiť a bude funkčný a viac-menej v pohode, no aj nemusí (čo vám samozrejme neprajem, tak sme dopadli my s rod..) :(

Asi ti niekedy budem musieť doniesť ukázať roderika :DD nemám to k tebe ďaleko ..(neboj srandujem 🙂 ale ak by si chcela môžeme sa niekde stretnúť..

llulla-to je klasika žial :(( u nás nie je moc dobrých psychologov na sk a takých čo vedia dg auti spektrum ešte menej :(( odkial ste z BA?? ešte by si mohla skúsiť naše RCA to je regionálne centrum autizmu. Ale dobre, že si sa nedala /opiť rožkom" a ideš si za tým.. veľa rodičov by sa uspokojilo a boli by spokojní až zrazu by vyskočil nejaký velký problém.. ja to stále tvrdím ak to mamina cíti tak treba dať na svoju intuíciu..

u takého malého prcka môže detox zabrať a aj diéta, ja by som to skúsila. my sme na GAPS dá sa kúpiť kniha na martinuse volá sa syndróm trávenia a psychológie..
ale príde mi malý šikovný! ak by tam aj niečo bolo nemyslím si, že ťažká forma..

teraz čítam megi ako tedi zdiela pozornosť a pod. to zase napr. rod v jeho veku nerobil. ale zase nemal tie repetetívne činnosti ako on napr. to točenie.. tam je to proste spektrum a nikto nemá všetky prejavy. ja si zase myslím, že rod by mal byť atyp na tie zmeny, lebo jemu vôbec nevadia..

magimary-ja poznám také prípady ako popisuje lulla malého.. kamoška mala totálne zdravé dieťa, ale úplne bol predčasne narodený takže sledovaný mluvil, ukazoval,zdielal proste všetko a potom zo dna na den bum a je z neho nizkofunčný autík.. (podozrievame očkovanie) jeho normálne zobrali do nemocnice na MR, lumbálku lebo si mysleli, že má nejaký zápal mozgu tak radikálna zmena to u neho bola.. :(((
No a náš rod. bol práve dosť typicky taký premenlivý u neho sme každý deň boli na inom.. jeden deň až na to, že nemluvil bol totálne ok a druhý autista ako poleno. on aj teraz je strašne premenlivý až extrémne také zmeny nálad ešte ani u nás v škôlke nezaznamenali. aj čo sa týka schopností má veľmi premenlivý výkon.. ale určite je dobré vylúčiť aj iné (somatické) veci..

Magi dík moc za rady ohľadom inzerátov!!

tak zase ako dočítam vidím že s petíciami som už mimo mísu... :DD že už to dala erika 🙂

Inak s tým atypom ono je to ako píše ANka ja poznám ťažko MR holčičku veľmi silná autistka.. atyp ja vlastne ani netuším prečo vlastne ona má.. a potom zase atyp,kde to skoro ani nevidno, že je to autík.. IQ v norme, všetko..

llulla mna to zaujíma ten detox napíš mi čo všetko dávate malému,my sme dávali len zeolite ale mám pocit, že to nestačí u neho..

alaska28
10. aug 2011

@anka912 Šmarda nie je lekár!! Nemá žiadne medicínske ani príbuzné vzdelanie!! má nejaké zo zahraničia nesúvisiace a v kruhoch kde sa ja pohybujem je to skôr anekdotická postavička.. bola aj reportáž na nove ako "liečil" jednu pani zobral od nej ťažké prachy (tuším 300 tisíc) a jej sa stav vôbec nezlepšil :(( pre mňa je to obohacovanie sa na ľudskom neštastí, testy čo robí mi spravili v sinalgise skoro všetky na poisťovnu... dáva nejaké vitamínové preparáty a diétu.. (asi niečo ako gaps..) a to všetko za extrémne poplatky.. nepoznám nikoho,komu by pomohol..
ešte je okrem iného automobilový pretekár 🙂 ako nedávno sme to rozoberali s kamoškami na jednom pokece to znie až komicky ten jeho životopis keď si ho nájdete na nete.. aj stránku mal veľmi tajomnú hodilo vás to len na nejaké penzióny.. no proste úplne transparentné podnikanie...

Magi-mne rod tiež nechce piť keď má teplotu :( to mi napr. ciká len raz za deň, už ale viem, že on má takú prirodzenú reakciu organizmu a že to "prežije" tedy je ešte maličký tak hádam sa nedehydruje chúdatko malé.. a z akých liekov??

Magi ja som tiež už na nervy do rod sa tiež všetko ukladá už skoro 7 rokov a nevie sa to dostať von, stále len čakáme, že príde ten zlom a troška sa rozbehne a furt ništ :((

Magi to je otrasné s tým prístupom ohľadom kojenia!! ako v zlom sne!! a Anka ani nehovorím!! bože toto je moja nočná mora tie nemocnice!!! my by sme anka dopadli rovnako!! chúdatká naše keď si predstavím, žeby mi rval niekto niečo nechutné do krku násilím :((

Inak súhlas so sisstin imitácia je základ všetkého!! preto mne dlho rod stagnoval, lebo absolútne neimitoval.. to začalo nabiehať až nedávno !! tak v 6,5 roku keď sme začali s GAPS.. ale už zase niečo zabúda :((

anka912
10. aug 2011

@alaska28 Je už hrozne neskoro, ale predsa musím odpovedať.
Keď teba čítam, vidím, že je tu niekto kto vie o čom hovorím, alebo sa snažím niekedy vysvetliť - napr. val. Ono fakt asi kto nezažil, ťažko pochopí.
Maminy sú už raz také, že sa snažia chytať rôznych "stebielok", že môj nerobí to, alebo ono. Ja som rada, že som takéto fóra nečítala, keď bol Maťo na diagnostike, ja som si prečítala, čo sa píše, dala si dva a dva dohromady a vedela som, že Maťo je autík. Len som ešte nemala predstavu, čo nás čaká. 😖 😖 😖
A tiež som vravela psych. napr. on nemáva rukami, neposkakuje a hop. o mesiac už tancoval svoj hip-hop. ľutovala som na jednom pobyte maminy chlapca, čo jedol len pár vecí, aj to len suchých - a môj teraz je úplne extremne zle, vlastne len pije. Neviem, neviem či nás tie infúzie fakt nečakajú.
Pozor na tie jeho plače, ja tomu verím, že majú väčšinou nejakú telesnú príčinu. Treba hľadať, aj keď je to ako v kope sena, nám Maťo ani nenaznačí smer, či zub, či brucho...Maťo je meteosenzitívny, ale to nie je také brutálne, skôr je podráždený.
Ináč Maťo ako mesnší, ešte možno aj do 4-5 rokov sa vedel oveľa lepšie hrať, aj keď len mechanicky, aj mal viac záujem, teraz len pobehuje, trampolína, búcha niečim.
S tými roztvárajúcimi sa nožnicami je brutálna pravda, v troch rokoch je dieťa okrem správania inteligenčne skoro normál a postupne mu uteká vlak. Ešte prvý rok v škôlke by o Maťovi nikto nepovedal, že skončí s nejakou MR. Preto si to veľa mamín tak nepripúšťa, do tých troch rokov, ale potom to je vidieť čím ˇalej tým viac. Ale ja som videla, čo vedeli moje dcéry, naučili sa samé a Maťa som ani nevedela ako ho to učiť!!!
Ešte je toho veľa, ale nevládzem. Ale myslím, že my dve si fakt rozumieme, máme asi podobné skúsenosti s malými.

magimary
11. aug 2011

ahojte, tak mám po "tom"...
ostala mi v ústach ooooobrovská diera (nie tá, ktorou sa hltá 😅), no a ešte trochu zničený pocit, ale už je to v podstate za mnou a to je nad všetko 😉 🙂, aj keď lieky od bolesti ešte sú základom na spokojnejšie prežitie dňa 😝
ďakujem, anička, že si spomenula 😎 😉

@alaska28, opäť super príspevky 😉, zareagujem na pár vecí z tvojich príspevkov -pýtala si sa, či mu robili EEG-no, zatiaľ nie, ale presne o dva týždne ideme naň, zároveň je ale veľmi neisté, ako ho vyšetria, tak to by mu potom porobili v narkóze všetko (aj MR, aj EEG a neviem, čo ešte všetko)...ale ja sa trochu tej narkóze vyhýbam (lebo-presne: nemocnice nemusím 🙄 ), tak uvidíme, či niečo uvidíme...
k ďalšej veci-Tady a jeho komunikácia, resp. sociálna interakcia, vieš on je preto dosť výrazný ATYP (AUT), lebo uňho by sa teraz už dalo povedať, že má soc. interakciu relat. intakntú (+/-), mal obdobie (veeeeľmi dlhé obdobie, vlastne možno aj dva roky trvalo, keď sa všetkých ľudí stránil, bál sa, mal z nich hysterické záchvaty, zo všetkých, z detí, starých, mladých, mužov, žien...ale to už pominulo a teraz sa akoby učí kráčať v soc. interakciách, bojí sa už len ojedinele a dokonca aj keď sa mu niekto prihovorí, tak relat. v pohode reaguje, a s nami? nebyť tej (teraz sa vyvýjajúcej) dysfatickej reči, tak on s nami normálne komunikuje...dokonca mám miestami pocit, že je to len OVR, pretože je teraz dajme tomu v reči na úrovni cca 1-1,5 ročného dieťatka, takže akoby sa teraz "len učil" hovoriť...čiže tá komunikácia, reč a soc. interakcia (čo sú určite jedni z podstatných znakov TA-DA) je relat. v pohodke... preto on ako autík s týmito pozit.príznakmi fakt nevyzerá (aj preto dr. J. určila ATYP, ale zároveň tiež povedala, že keď mu pominie toto "senzorické" obdobie, kedy má fóbie najmä senzorické /zo zmyslových zážitkov/, zase môže vystriedať ďalšie obdobie a to bude potom opäť tá klasická sociálna fóbia, kedy sa bude opäť strániť ľudí a báť sa ich, že to skrátka sa nevylučuje, že to môže prísť)...
a vlastne aj preto som ja napísala, že okrem toho, toho, toho...., on iné nič autíkovské nemá (a narážala som práve na tú tretiu diagnostickú oblasť-komunikáciu a soc. interakciu)...ty napríklad poznáš autíka (aj atyp.), ktorí by funkčne komunikoval a rozprával??? 😕 (ja zatiaľ nie).
ďalšia vec- tým, že Tady to má všetko tak organicky podmienené (drogy mu zrejme dosť výrazne poškodili mozog), tak všetky tieto príznaky (autíkovské), čo on má, môžu byť len prejavom tohoto poškodenia (preto sa dr. J. tak opatrnejšie vyjadrovala k tomu AUT. a uviedla ho vlastne až na druhé miesto, že u Tadyka je dominantné to organické poškodenie mozgu drogami)...práve včera som k tomu našla dva úžasné linky, kde je všetko tak perfektne popísané (myslím k poskodeniu mozgu v dôsledku závislostí matky, že keď som to večer mužíkovi čítala, tak s takým výdychom skonštatoval: "Takže možno to bude "len" toto a Tady bude učňovkár" ( 😅 )... je tam presne opísaná aj tvár takýchto detí, jej stigmy (teda stigmy na tvári) a ono to fakt takmer všetko sedí aj na nášho Tadyka 😉 -preto mu to asi lekári píšu do správ, takže možno u nás je to "len" poškodenie mozgu prejavujúce sa autíkovskými príznakmi (aj keď mnohými), ale nie samotný autizmus (teda určite nie typický 😉 )...
ak by mal niekto čas, tak tu sú tie linky, čo som spomínala (dole na stránke sú odkazy na jasné a názorné prezentácie):
http://www.navrat.sk/?lang=SK&cat=5eff3759a1668...

magimary
11. aug 2011

tým, samozrejme nechcem povedať, že sme akosi "za vodou"...
ono všetko je stále otvorené a len čas ukáže, kam sa vlastne dostaneme a ako 😉
ani jednu z diagnóz nijako nepopieram, prijala som všetko...
Malý je taký, aký je a práve takého ho ľúbime (a budeme ľúbiť 😉)

nech už bude Tady autík, či neautík...je to jedno...
prílišnými analýzami to aj tak nezmeníme...
ale postojom prístupom, hej 🙂

anka912
11. aug 2011

@magimary ahoj, vidím, že už si naspäť, živá a zdravá
Vo veľa veciach máš pravdu ohľadne toho poškodenia mozgu, myslím, že to org. poškodenie, kým nie je príliš veľké je asi fakt lepšie ako tá genetika. Mozog je veľmi plastický a snaží sa kompenzovať a preniesť niektoré funkcie na tie zdravé bunky, kdežto u gentiky to je proste v každej bunke, iné vnímanie. Preto je aj toľko typov autíkov, priebehov a príčin. S Maťko chodí dievčatko, ktoré malo krvácanie do mozgu pri pôrode a to je úplne super a zlaté. Síce hovorí dobre (vyslovuje), obsahovo slabšie, ale učí sa písať, pomalinky čítať, veľmi chce každému pomáhať... Ona má vlastne len autirysy a viac tam vidno takú miernu MR. A mamina hovorí, že čím je staršia, tým je to s ňou lepšie a ľahšie.
A preto sa nám ťažko rozpráva o tvojom, lebo sme ho nevideli, ako sa správa. Lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť. Myslím, že všetky maminy tu,(čo už to majú jasné) by boli šťastné jak blchy, keby z ich detí boli "len" učňovkári. Ja hovorím, že keby Maťo celý život sedel a lepil známky na listy, tak budem šťastná.