Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
28. okt 2011

@alaska28 fantastickéééééééééééééé!!!
už ste to aj robili? ide mu to?
super to vyzerá!

@kaja73 , no možno u pediatra a možno niekde doma a možno aj nikde 😉

anka912
28. okt 2011

@alaska28 super!!!! dnes sa chystám kupovať logico, tak sa inšpirujem!!!

nensyke
28. okt 2011

Malého v roku zaočkovali BCG vakcínou a potom sa nám vyhodila skoro 1cm tvrdá hrča pod pazuchou. Aj chodíme na sono, merajú a pozeraju či rastie alebo nie, či je to makké alebo nie. Do roka 2x. Tiež čiastočne viným vakcinu že náš malý je iný. On do roku bol taký istý ako jeho dvojča ale po tej vakcinácií sa nastala tá zmena... ☹

maruskaaa
28. okt 2011

@alaska28 supeeer a roderick to uz vsetko da?

nensyke
28. okt 2011

Tak mi ešte pracovný stol nemáme ☹ tatko nám to zajtra dorobý, ale zatial takto sa učíme..... 😉 Tie posledné fotky skladačky nám neidú ☹ . Zajtra by som chcela začat triedit a kázala nám farby červenú a žltu farbu sa učit, tiež triedit, tak uvidíme ... 🙂

maruskaaa
28. okt 2011

@nensyke dalsi fesak ;) a ako sa pri tom inteligentne a sustredene tvari ;)

magimary
28. okt 2011

@nensyke úúúúžasnýýýý!!!! 😵
nensyke, ale to sú veľmi ťažké puzzle!!! 😲 😨
ako by to mal zvládnuť? 😕
veď tam je veľa farieb, komplikované prepojenia, pozadie, mnoho významov!! 😨
to by Tady nedal ani z rýchlika...

nensyke
28. okt 2011

@magimary aha to ma ani nenapadlo, možno keby som oblepila s bielim papierom. 🙂

nensyke
28. okt 2011

Tak a toto je jediná fotka ked Dado aj pozrel na mna.....

alaska28
28. okt 2011

nensyke malý je zlatunký 🙂

Magi neviem posúdiť to puzzle ale Rod v 2 rokoch už vkladačky sypal bez problémov a aj túto kocku v 3 rokoch už istotne vedel. Máme takú tú čo je viacero tvarov a musí sa obracať. Takže to neviem posúdiť je to asi individuálne. Baby čo sa týka logika.. tak som ešte neskúšala no som si istá, že všetky okrem tých farebných kódov spraví bezproblémov toto sú veci v ktorých on vyniká. ALe tými kódmi, kde musí nájsť rovnaké a priradiť farebnú bodku, alebo šípku.. to by dal keby mal len priradiť obrázky, ale cez toto kódovanie na štýl logica to asi bude ešte problém.. ale nechám sa prekvapiť. Chcela by som ho aj natočiť pri tom a to ked prídeme domov už sa stmieva a je unavený.. zajtra zase ideme na hroby asi tak neviem, ale som zvedavá. Inak ostatné čo som mala sú to 2 sety tuším v škôlke sa volajú tak som ani nerobila lebo mi prišli moc ľahké, akurát asi 2 boli pritažké jedno kde sa mali podla polohy detí určovať preliezky na ktorých sú a jedno ako na 4 stoloch boli predmety a vždy jeden chýbal, ale bolo tam toho strašne moc a malinké..

alaska28
28. okt 2011

kaja no mi hovor.. vás už asi chytili aj povinné pneumokoky, čo? Nás naštastie nie.. ale očkovací preukaz musíte mať, to je úradný doklad niečo ako rodný list :D tam sa dávajú normálne pečiatky, že je očkovaný.. aj ked my tam máme, že roderik.. ako sa volal ked mu to vypĺňali.. :D

magimary
28. okt 2011

@alaska28 jasne, že vkladačky už zvláda aj dvojročák...
bežného vývinu, ale naše deti sa nemôžu predsa brať podľa bežných, štandardných tabuliek, ale podľa ich vlastného mentálneho, osobného vývinu... sama vieš najlepšie 🙂...
a keď vidím na fotkách, že malý Dadko sa ešte len "učí" vkladanie základných tvarov (trojuholník, oválik, kruh, štvorec atd), tak jednoducho také ŤAŽKÉ "vkladačko-puzzle", ako je na poslednom obrázku ešte nemôže nijako dať (!) 😉
náš Tady sa naučil vkladať základné tvary (v tých kockách, či guliach, či v čomkoľvek) ešte len v júli (mal 30.mes.) a teraz to už teda sebaisto "sype" ľavou zadnou, ale vkladačkové puzzle zvládne len také ktoré je jasné a prehľadné...
akonáhle je tam "viac informácií" (stačí len farebné pozadie) nedá to absolútne a to i napriek tomu, že už to cvičí dva mesiace...
ako sa potom môže od Dadka, ktorý sa ešte len učí základné tvary (co by "základné puzzle"), chcieť, aby dal komplikované vkladačky s komplikovaným pozadím?! 😉
samozrejme, že je to všetko individuálne, presne ako píšeš...
ale na @nensyke fotkách vidno ako diametrálne ("vývinovo") vzdialené cvičenia tam robí...povedala by som, že na opačných póloch 😉

náš Tady vloží tieto prvé vkladačky (s kačkou, koníkom atd) relatívne v pohode, a tieto druhé (s autami) ešte nedá ani omylom... a pri neustálom cviku... (a to teda vie vkladať základné tvary už niekoľko mesiacov)

nensyke
28. okt 2011

tieto cviky nám kázala dr. J. Ale už nám prizvukovala že máme už začat triedit a farby rozeznat aspon dve farby. Decembri ideme na kontrolu tak musíme to do vtedy zvládnut. Dnes náš malý začal aj sám ,, hrat,,. 😉 Hodil na zem kocku odbehol odtial, potom sa zastavil vrátil sa preto, potom zase na zem odbehol, zas naspet. No bola som aj trocha rada ale toto divné hranie ma tiež troška ☹

magimary
28. okt 2011

@nensyke netráp sa...
vieš ono je to ozaj o náročnosti tej ktorej pomôcky...spokojne sa môže stať, že keď mu dáš ľahšiu, jednoduchšiu verziu vkladočkopuzzlí, tak on to dá v pohode (s tvojou minimálnou dopomocou), len toto je skrátka zatiaľ preňho ešte príliš náročné... a s triedením farieb sa tiež netráp dopredu...
náš Tady nikdy v živote farby netriedil a keď som ho k tomu prvýkrát posadila, dal to ako robot za pár sekúnd (pričom dovtedy sa s tým nikdy nestretol a nezaujímal sa o to) odvtedy len triedi a triedi... 😅
a je v tom fakt dobrý... 😉
takže, skús si zohnať jednoduchšie vkladačky (škoda, že nie si bližšie, by som ti požičala nejaké naše), tie docvičíte a potom sa vrhnete na farby... a tie mu možno pôjdu jedna radosť, takže v novembri už nebudete mať ani čo cvičiť 🙂

kaja73
28. okt 2011

@nensyke Ono v podstate vobec nie je doležite či to tam vloži-mali sme v skole chlapca co vkladal jedna radost a vobec vsetky taketo cinnosti robil a robi lavou zadnou-vkladacky,priradovacky triedenie ale aj logicke ulohy zvlada lepsie ako jeho rovesnici-no co z toho,ked vobec, ale vobec nevie fungovat v tomto svete-ma hysak za hysakom vobec nerozumie ludom.. Potom sme mali chlapca co nic,ale fakt nic nevložil ani v 6 rokoch,logika okolo neho nechodila ani na 100 kilakov ale funguje v tomto sveto lepsie ako ten sikovnejsi chlapec-rozumie slovam,ako tak sa s nim da komunikovat,ma ovela menje ritualov aj ked fobie ma aj on.
Z pohladu fungovania na tomto svete je na tom ovela lepsie ako ten sikulo.
Jasne, že treba trenovat aj tieto "krabicove" ulohy,ale z toho sa neda usudit ako bude dieta fungovat v bežnom živote.A vy len zacinate,takže je to vsetko este velke tajomstvo-kde sa maly nakoniec dopracuje.
Možno ta nakoniec aj prekvapi aky sikulo z neho bude a to nielen pri "krabicovych" ulohach,ale aj v zivote. 😉

nensyke
28. okt 2011

Ešte že ten Dadov bratček všetko tak rýchlo pochopí. Troška sa mu menej venujem, ale jemu stačí pozret na niečo a hned pochopí. Už nemá ani plienku a sám papá, tiež keby Dado to tak zvládal. Ked sedia vedla seba pri stole sú ako dve protiklady. ☹

anka912
28. okt 2011

@nensyke To musí byť ťažké, každý deň vidieť ten rozdiel. Ale aspoň vieš, že chyba nie je v tebe, sú aj takí ľudia, čo si myslia, že naše deti sú také lebo ich rozmaznávame a nevenujeme sa im.

alaska28
28. okt 2011

@magimary to ja práve uhol pohladu. Mne sa tá vkladačka zdá taká jednoduchá, že viac ani nemôže byť, veď tam sú len 3 zvieratká na doske.. My sme také ľahké ani nemali, sme začínali rovno 6 kusovými. Mne skôr príde tažká tá prvá viac-tvarová kocka ako vkladačka tá mi príde veľmi jednoduchá. Ale ako píšem, každá vychádzame so svojich skúseností..
Práve preto som písala o tom ako to mal Rod. Jemu proste vôbec nerobilo problém nejaké pozadie, nikdy som nič také nevypozorovala, akonáhle pochopil princíp tak mu bolo úplne jedno akú vkladačku má pred sebou.
Myslím si, že pri našich deťoch je všetko tak strašne nepredvídatelné, že sa vôbec nedá povedať toto je ešte tažké a toto je primerané.. Napr. dnes som dala rod. to logico a dal úplne bez problémov jednu úlohu , čo som si myslela, že bude ešte tažká. A naopak jedna čo som si bola istá, že bude vedieť ho potrápila.. Dokonca u nielen Rod, ale viacero autíkov.. je to tak, že jednoduché úlohy ti nespravia, lebo proste sú príliš ľahké, alebo nie sú motivovaní, nezaujme ich motív, vzor.. a tažšiu ti spraví..
chcela som poukázať len na to, že je to veľmi individuálne..Preto treba skúšať rôzne veci a rôzne úrovne.. a sledovať dieťa na čo sa ako "chytá". Pretože nielen vysoká úroveň je problém, ale často aj moc nízka.. dieťa to nebaví, nespraví to.
Ja si netrúfam vôbec toto cez PC nejak odhadovať, musela by som to dieťa vidieť, musela by som ho vidieť s viacerými rôznymi hračkami, vkladačkami aby som vedela odhadnúť prečo mu to nejde. Či ho to proste len nebaví, či nie je dostatočne motivované, či je to pre neho moc jednoduché, alebo naopak zložité, to ale bez toho porovnania proste neviem.

No a k logicu 🙂 sedel, celkom ho to bavilo, ale nemáme stôl tak sme boli v obývačke a tam ho rušili reklamy čo mali naši zapnuté TV takže pozornosť nebola 100 percentná. Z toho kódovania bol dosť rozhasený pri jednom mu už bolo do plaču normálne.. Pritom bol zlatý, celkom sa to snažil pochopiť a niektoré aj sa zasústredil a dal dobre, myslím, že troška tréningu a pochopí ten systém. Dosť ho mýlilo, že tam boli rôzne druhy tých riešení
Mala som pocit, že keby tam bol len ten kódovací systém s farebnými bodkami tak by to bolo lepšie. Takto som mu musela vždy trocha naznačiť čo sa od neho v tej úlohe očakáva, čo inokedy nemusím, takže si myslím, že som celkom trafila úroveň.. Musel si troška ponamáhať hlavičku :D

Nenyske poradím ti čo majú v andreasi na farby také farebné akoby podušky stačí kus polystyrénu na ten pripevniť farebný papier a do toho zapichujú také tie pripínačky na korkové tabule so žltými a červenými hríbikmi. Neviem prečo, ale dosť často sa ako prvé rozlišuje červená a žltá.. Alebo rozdel krabicu na dve polovice na dno jednej polovice nalep žltý papier na dno druhej červený a nech triedi napr. gorálky žlté-červené..
Vkladačky pekné a jednoduché mávajú v tescu..

Niečo sa asi deje... Rod nejak moc vykecáva :D a "spieva si" priloží si k uchu telefón detský s melódiami a frázami a on nôti akoby volal ale on tak imituje tú hudbu.. to je novinka je strašne zlatý.. dedko ho natočil ale neviem ako mini kazety nahrať do PC :(( akurát to tu hladám na google..
Pochválim sa, už vypije v podstate celkom bez problémov 2 vytlačené tablety rybieho tuku, dávam mu to do džúsu. A dnes som sa inšpirovala nensyke a spravila mu mäso na kačacej masti.. bola tam aj pečeň, ale tú striktne odmietal.. Tak mám radosť, že sa do neho dostali dobré látky z masti 🙂

magimary
28. okt 2011

@alaska28 hej, súhlasí! máš pravdu... autíci vždy prekvapia a každý z nich reaguje na všetko možné inak 😉
náš Tady akonáhle má "pozadie" a zbytočný chaos okolo, tak už je demotivovaný snažiť sa... (asi?)
...
ale vychádzala som skôr z toho, že nensyke písala, že sa s tým už dlho trápia a stále to nejde... myslím si, že tá úloha (konkrétne presne táto vkladačka a nie iné!) mu skrátka nesadla (či už je príliš zložitá, či príliš jednoduchá, to je teraz vedľajšie, lebo efekt je ten istý-malému to nejde)...
inak, súhlasím, nemôžem inak 😉 😎

a rod je nenormálne úžasný, ako sa mení (logiko, spievanie do telefónu atd...) 😉

inak, náš Tady teraz tak triedil farby-zapichoval do polystyrénu pripinačky (ale teda už 4 farby) 😅

magimary
28. okt 2011

jáj a dobré na triedenie sú napr. aj tie plastové kocky, s ktorými sa Dadko na fotke hrá, alebo štuplíky od PET fliaš, alebo rôzne drobné jednofarebné predmety (kolíky na vešanie prádla), alebo farbičky (červené a žlté, ak ich máš viac) a čokoľvek podobné 😉

magimary
28. okt 2011

práve som si robila ďalšie cvičenia pre Tadyka (obrázky na spôsob LOTO, ale vyrábam schválne s takými obrázkami, ktorého aktuálne motivujú, lebo to, čo mám doma ako hru je jedno také disneyovské ble 😝 a druhé zase príliš zložité kompozične na obrázkoch), no a už mi totálne "zdochla" tlačiareň...mužík ju tam včera inštaloval novú... 😝 🙄
a už je zase bez tonera... takže som práve nechcene skončila...
a zase to bude musieť tlačiť v robote...to je potom na dlhé lakte...
ale teším sa, keď to bude aj zalaminované...
a zajtra chcem Tadykovi skúsiť test porozumenia 😕 , som zvedavá, či sa nám to podarí 😕 😅
som doma len s malými chlapíkmi a najstarším (ostatní dvaja išli k starkej), tak snáď sa bude dať 🙂

a už končím so spamovaním 😅
dobrú noc všetkým! 🙂

valika_val
29. okt 2011

ahojte baby 🙂

@nensyke Dadko je prenadherny chlapcek, ja mam na malych blondakov slabost (kvoli tomu mojmu) 😵 😵 😵 normalne az ma tak stislo na hrudi, ako som videla tie fotky... strasne vam drzim palce! som rada, ze si sa ozvala sem a ze sa s nami podelis o informacie, radosti ale aj trapenia.

mne sa to posledne puzzle - vkladacka nezda vobec tazke, lebo su tam (ak dobre vidim) len 3 zvieratka a maju dost odlisne tvary plus je tam este aj obrazok, takze myslim, ze to je ok. ak to dieta "nevie", podla mna len nechape, preco by to malo robit... ale myslim si, ze cokolvek das malemu robit, nejaku ulohu, tak robis dobre. ak mu to nepojde, skusis este raz a ak sa nechyti ani tak, tak na chvilku odlozis a vytiahnes neskor.

my sme naposledy kupili malemu take rybky s magnetom, myslela som si, ze tak jednoduchu vec pochopi (nema to aj tady?), ale mylila som sa. on nechape ani to, ktorou stranou ma prilozit ten cudlik, aby sa magnety pritiahli k sebe 😀 a palicku chytit? nehrozi 😒 ale ma to na stole kazdy den, takze ked bude chciet, tak to budeme cvicit.

@magimary, inak ty vyrabas fakt pekne ulohy pre tadyka, aj su take variabilne, paci sa mi to. stale nejaka zmena, super. si skvela a budem po tebe opakovat! ty mas normalne ze naucne videa 😉 😵 to posledne som este nevidela.

a nespamujes, lebo ty pises fajne prispevky, nie je to nevyziadana posta 😉

magimary
29. okt 2011

@valika_val 🙂 , vďaka !
presne preto videá zverejňujem 😉
niežeby som mala také exhibicionistické chúťky, ale preto, že to boli práve videá (pozdravujem @sisstin !), ktoré mňa nakopli konať.... netušila som, keď som začala pozerať ako prvé sisstin-ine videá, či také niečo bude niekedy vôbec možné aj s Tadykom, ale povedala som si že sa do toho aj tak vrhnem, nech to stojí, čo to stojí a nech Tadyka nejako rozbehnem...
(možno naivne si) myslím, že raz môžu niekomu pomôcť aj tieto Tadykove videá, či fotky 😉 🙂
veľmi si to želám, aby našim deťom čokoľvek pomohlo ku kvalitnejšiemu životu...

valika_val
29. okt 2011

@magimary my dakujeme 😉

maruskaaa
29. okt 2011

@magimary ano mozu a dost ludom 🙂 aj nam napriklad

nensyke
30. okt 2011

Ahojte, a kde sa dajú tie videá pozret ako Tady cvičí, ja by som rada inšpirovala. Ani sama nie som moc kreatívna, tak by mi to pomohlo.

lucka261177
30. okt 2011

@anka912 k tomu logicu.ja som ho tiez kupila ale hned aj zalozila lebo je to extremne tazke.potom som bola u wandy na navsteve a ona ma take male knihkupectvo a ma nakupene toho u viac do predu.myslim tie zosity no a zistila ze tie od 4 rokov su lahsie ako tie skolkarske.samozrejme treba vybrat.nie vsetky su lahsie.pozrela som sa na to a ma pravdu.samko ma problem ze on ma nepocuva.porozumenie aj na to ma ale on ked ma pracovat on robi vsetko mozne ine radsej.vcera sme cvicili a on len keksik keksik po kazdom pracovnom liste.ale ja mu ich davam aj desat a az potom je kesik on ale niekedy len tak tipuje kam co ma davat aj pri trivialnych ulohach len nech uz je ten keksik.tak som na neho nakricala vcera(pomyslela som si magy ze esteze to nenahravam 😀 to by ste cumeli 🙂 ) no a az vtedy som videla ze sa pozera aj na dany obrazok aj na ulohu ktoru ma plnit a hned to vsetko vie.baby tu stranku hrave uceni ste nikto nepozeral?ona je naozaj uzasna anka hlavne pre mata je tam pocitanie uplne uzasne urobene a uz je to aj v SJ takze idealne.ak ma rad odmenbu v zmysle ze sa mu tlieska tak nieje nic lepsie ako ttoto.hraveuceni.cz je to zadarmo len sa tam treba zaregistrovat.musim vam napisat ako sme travili posledne dni.boli sme v novom kutiku kde bol iba samko a jeden asi 5 ricny chlapcek dominik.samko vosiel dnu smykol sa do guliciek v nich bol dominik ktory sa blaznil v gulickach co samko miluje.tak sa tam spolu blaznili v zmysle spolu ze samo sa na nom smial.potom isli na smyklavku a pozeram ze chlapcek drzi samka za ruku 🙂tak sa tam hrali spolu dve hodiny na hodinu som odisla dokonca.je uzasne pozorovat ako sa mu paci ten kontakt s detmi.vtedy som si povedala ze ho za kazdu cenu dostanem do kolektivu.strasne mu to pomaha.tak sme boli hned nasldujuce dva dni zase v kutikoch kde lietal s detmi.aj ked teda iba za nimi vedla nich ale snazi sa pripojit a ma radost.je zvlastne ze ja viem ze je citlivy na urcite zvuky v rozpravkach a aj kohut v dialke ked kikirika mu vadi ale v kutiku kdeje hluk kazdy krici to mu nevadi.no okrem toho chcem samka pochvalit ma obdobie akoby to bolo krasne zdrave bezproblemove dietatko.krasne je tichusko v autobuse pekne kraca za rucku ziadne hysaky vsetko si necha vysvetlit no ja sa len vznasam blahom ze ake je to uzasne mat dieta ktore ta netyra kazdu chvilu.ma napadlo ze keby bol takyto kludne mam aj dalsie aj ked teda sa bojim tych genov lebo my sme si uvedomili ze toho mame dost aj z mojej strany aj s muzovej.jednu potvrdenu diagnozu autizmu ma samkov bratrancek a jednu nediagnostikovanu ale podla mojho nazoru je to auticka jak vysita z mojej strany mamina sestrernica ale to je dospela kocka.o muzovi ani nehovorim uz ho oficialne volam poloasperger 😀 a ja som si na sebe vsimla ze ked si nieco naplanujem trebars len malickost ideme nakupit nastavim sa podla toho a muz povie ze nejdeme lebo caka opravara a zabudol mi to povedat ludia moji co to somnou robi......ja som uplne vnutorne rozladena az sa mi chce plakat pohadame sa ako psi ze preco mi nepovedal o opravarovi ale v podstate nic sa nedeje ked nakupit nepojdeme ale ja som uplne v riti psychicky.no a neviem cakat.neznasam cakat.ked viem ze autobus ma prist o 5 MINUT TAK ANO ALE NECAKANE CAKANIE neznasam az tak choro.no co som tym chcle ja ze mne by sa isto narodil dalsi autik.ja teraz ulohy nevyrabam lebo cakam na folie.som objednala lebo v obchode stali 26 eur a cez net 7 😲 Janosikova stale neposlala maila cakam na tu spravu strasne som zvedava.a baby viete co sa mi stava ?ja mam pocit ze vsade vidim autistou.takmer vzdy ked sme vonku mam pocit ze vidim dietatko ktore je ine.zeby mi uz sibalo alebo je toho tak vela?

lucka261177
30. okt 2011

@nensyke musis ist proste po strankach magi ich pridava kazdy den.ked pojdes jednu dve do zadu urcite najdes.

maruskaaa
30. okt 2011

@lucka261177 no vidis, aky vie byt samko aj zlaty, somn rada ze uz ta preslo to vyhorenie... a no je to uplne iny svet s dietatom co nehysakuje a poslucha...

a stymi autistami vsade naokolo...no myslim ze uz vies na co sa mas sustredit a do urciteho veku maju podla mna vsetky deti take auti prejavy, len potom z toho vyrastu...takze mozno preto sa ti to zda...

drzim palce nech Vam dlho vydrzi toto spolupracujuce obdobie...

sisstin
30. okt 2011

@magimary Magi, mně už nějak docházejí nápady, co bych mohla s Tygrem dělat 😕 on už tak nějak všechno umí....teda samozřejmě ne všechno 😅 😅 😅 nejšílenější je furt ta grafomotorika,tak asi to...ale jinak mě už nic moc nenapadá.... teď máme od logo za úkol trénovat slova, která končí "je" a "dí", páč Tygrovi už to jakž takž začíná zpínat, a dokáže říct slovo čistě poměrně, i když není rozslabikovaný... jako ted fakt začal mluvit líp, no samo oproti "normálům" je to furt katastrofa...ale lepší to je...

ráno rozrazí dveře a zahlásí: dobé ámo mámo 😅 😅 😅 😅 prostě fatk jak to dítě mluví, tak je to pak už úplně o něčem jiným...vlastně když nemluvil, tak já jsem si vůbec neuvědomovala, jak moc je to jiný...že s dítětem nemůžeš slovně nic vykomunikovat, ono ti nemůže říct, co cítí a tak... děs, už bych to nechtěla zažít nikdy 😔