Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

albertka
4. feb 2013

Kto žiadal o príspevok na kúpu mot. vozidla v Trnave?
STačia potvrdenia od obvodného lekára, dr. J, psychiatra (alebo neurologa). Chcela by som vedieť, či stačilo od jedného odborného lekára okrem dr. J. alebo je lepšie pridať aj od neurologičky?

kubasa2005
4. feb 2013

@2671974 psychologicka aj pediatricka rozhodla.Ja si myslim ze nasi sa nemaju kam ponahlat ☹ Specialna skola je do 18r

anka912
4. feb 2013

@kubasa2005 pokiaľ je dieťa v autitriede, tak podľa zákona je vzdelávané do toho školského roku, v ktorom odsiahne 16 rokov, do 18 rokov ho škola môže, ale nie je povinná vzdelávať. Nejde už totiž o povinnú šk. dochádzku.V Maťovej triede už boli dvaja spolužiaci, ktorí po 9 ročníku museli odísť zo školy, mali 16 rokov, preto som si pozerala zákon. U nás totiž nie je žiadne pokračovanie v škole alebo nejkom inom zariadení, potom nech si už matka robí čo chce, nikoho to nezaujíma 😠 😠 😝 Jeden chlapec je doma a druhý chodí doobeda do nejakého zariadenia- neziskovky, kde sú rôzni postihnutí ľudia, ale aj to je tuším len do určitého veku... A to má šťastie v tom, že je to veľmi kľudný chlapec, lebo autistov inak neberú. Môjho by nevzali určite.
Píšem o tom viac, lebo som o tom rozmýšľala a zisťovala čo ďalej..... môj skončí 9 ročník o 6 rokov 😝 Neviem si predstaviť že s nim budem už stále len doma 😝

lios
4. feb 2013

Ahojte, neviete o dobrej skolke v BA?
Som zufala...Oski chodi na Iljusinovu, je to super skolka, ale su tam nehovoriace deti.
Psychologicka z triedy nam odporucila urcite zmenit kolketiv.
Moznosti su tak obmedezene, ze neviem "kudy kam"
Vyhoda Iljusinovej je, struktura a perfektne vybavena skolka, ale bolo mi povedane, ze Oski ma potencial sa ucit, ze je dolezitejsie aby bol v hovoriacom kolektive...
Keby ste vedeli aspon o dobrej sukromnej skolke, co nie je len o opatere deti...:D dakujem za recenzie a typy. 😝

kubasa2005
4. feb 2013

@anka912 no ved to som zistovala aj ja .Vsetci sa smeju ze mam este cas len ja som snim sama ,nik mi nepomaha ☹ uz teraz sa toho desim.Mojho si podla tohto co si napisala nenechaju.Je hyperaktivny ale ze strasne moc moc 🙂 Tu je Andreas plateny a Karola Matulaya /tam nas nechceli uz ked bol maly ze neni taky pripad.Ja teda netusim aky je pripad ale ja robit musim lebo ma porazi

karkulka1
4. feb 2013

@lalinko2010
ale mne nejde o PN, mne ide o OCR-ku s dietatom. Cize, ci mozem ostat napr. cely tyzden doma s malym ja, ked bude chory a MM pritom nepride o opatrovatelsky. Teda bolo by to tak, ze by sme de facto ostali s malym doma obaja.

anka912
4. feb 2013

@kubasa2005 je to fakt hrozný pocit, že čo bude o pár rokov. Tie roky utečú ani sa nenazdáme. Aj ja by som chcela čím dlhšie robiť- aj keď aspoň len doobeda, lebo máme ešte dve šikovné dcéry.
Ale je to taký pocit, že v budúcnosti ma už nič nečaká 😝
Kamarátka má už šiestačku, tak tá už tiež nad tým rozmýšľa, lebo je to celkom šikovné a pokojné dievčatko, v nejakom chránenom pracovisku by sa možno uplatnila, ale kto sa bude celý deň venovať a vytvrárať podmienky takým ľuďom, keď zdraví nemajú prácu. A ešte brať do úvahy problémy ktoré sú typické pre autíkov. Môj je tiež hrozne hyperaktívny, toto je u veľa autíkov najväčší problém- aj pri učení, lebo potom sa nie sú schopní naučiť aj to, čo by mohli zvládnuť.

damnam
4. feb 2013

@albertka My sme sa informovali v DIC v Trnave ,tak nam povedali ze stacia od 2 spec doktorov.My sme davali potvrdenia od dr.J,.neurologicky a pedopsychiatra co ziadali z uradu. Nie sme s trnavy.

kubasa2005
4. feb 2013

@anka912 no to si ma vobec nepotesila.Ja som mala tento pocit uz pri hladani niakeho kruzku/kde by vyuzil svoju energiu/len marne ☹ a to sme v Ba....

deina
4. feb 2013

@anka912, mozem sa spytat, co znamenaju tie varianty B a C vo vzdelavani autistov? Je aj nejaky variant A? Tyka sa to asi specialnych alebo autistickych skol, predpokladam.

anka912
4. feb 2013

@deina Tieto varianty sa týkajú detí s určitým zdr. postihnutím- pri mentálnom je var. A- pre deti s ĽMRpre , B je pre SMR a C je ťažkú a pre deti s kombinovaným postihnutím. Väčšina autíkov má MR a aj keď nemajú ťažkú, tak samotný autizmus a problémy s chápaním a vnímanim reči ich veľmi znevyhodňujú, preto veľa z nich je vzdelávaných v C.
U detí bez MR to je iné
Tu je o tom viac
http://www.statpedu.sk/files/documents/svp/vp_p...

deina
4. feb 2013

@anka912, rozumiem, idem si to prestudovat. A co autik bez MR?

anka912
4. feb 2013

@deina Tam to je individuálne- závisí od každého prípadu- či je schopný zvládať kolektív na bežnej škole- to je rozhodujúce. Niketorí zvládnu ZŠ s asistentom, ale poznám aspergerov, ktorí sú veľmi šikovní, ale chodia do autiškoly, kde majú triedu povedzme len so 4 deťmi a preberajú svojim tempom a v kľude učivo ZŠ.
Veľa ale závisí od možností v danom meste a od ochoty riaditeľov v školách 😝

anka912
4. feb 2013

@deina ináč u autistov sa ťažko hodnotí stupeň MR, ak mu dajú klasický IQ test, tak ten vyjde väčšinou zle- kvôli zjavným dôvodom. Je ešte test neverbálneho poruzumenia alebo vrodenej inteligencie, či ako sa volá, tam to už vidieť lepšie.

deina
4. feb 2013

@anka912, my to mame este 2 roky do ZS, takze teraz sa nas to netyka. Len tak pre informaciu sa pytam, kedze nemam tusenia, ako su vlastne autisti vzdelavani. Citala som o detoch, ktore su integrovane v beznych ZS a aj o detoch, ktore chodia do auti skol. A pravdupovediac si neviem predstavit ani jedno, ked vidim nasho starsieho (zatial zvlada beznu MS bez integracie, avsak su dni, kedy sa natrapi - ked maju karneval, vystupenie pre rodicov a pod).

anka912
4. feb 2013

@deina aj môj bol tri roky v bežnej mš, bez asistenta, ale ako bol starší, tak to bolo horšie, aj nároky na deti sa zvyšovali, aj uňho došlo k regresu a zvýrazneniu autisprávania. Teraz chodí do autitriedy, kde sú 4 deti, jedna uč a jedna asistentka.

lalinko2010
4. feb 2013

@karkulka1 OČRka a PNka ja som pochopila, len zle som ti napísala. treba sa na toto informovať na sociálnej poisťovni.

alaska28
4. feb 2013

@zuzka208 autíkom často smrdia naše vone a naopak smrady im vonajú skúste zmenit prások , aviváž ..

didla
4. feb 2013

@helga1 jééj, ja ked čítam o tvojej dcérke, mi pripomína tú moju,, tá chodí do nultého ročníka do špecky a teda triedy pre autistov,, tiež sa reč zlepšila ako nastupila do školy.. a veľmi sa jej tam páči a niekedy sa jej nechce ani domov ísť,, no dufam len, že sa naučí písať a čítať,, toho sa veľmi obávam, kedže veľa slovám nerozumie,, musí najprv vidieť, potom si to odfotí do svojej pamäte,, asi ju má fotograficku,, to som si všimla..neviem,, tvoja si ropráva sama pre seba?? má nejaké pravidelné steretypie?? naša sa rada kýve.. ked sedí na kolenách,, toju ukludnuje,, a stále tak bručíí hahahha ked sa na niečo zameria,,a tiež opakuje otázku, ked nerozumie, čo sa jej kto pýta,,,

silvikam
4. feb 2013

Zdravím Vás. Mám 3,5 ročného synčeka, ktorý má problém s komunikáciou. Zatiaľ skoro nerozpráva. Dnes sme boli u logopédky a nasadila mi chrobáka, že či malý nemôže mať nejakú metabolickú poruchu. Neviete mi prosím poradiť, kde by mu vedeli spraviť takéto vyšetrenie a ešte mi spomínala nejakú dietu. Viete mi prosím poradiť v tomto smere. Malý nie je autistický, je oneskorený vo vývoji a máme ADD. Ďakujem za odpovede. S:

anka912
4. feb 2013

@silvikam metabolické poruchy sa vyšetrujú v metabolickej ambulancii- vezmú mu krv, ale je to veľmi ťažko hľadať, len tak nie konkrétne, lebo met. porúch sú stovky.
Ohľadne diéty, neviem ktorú konkrétne myslíš, mamy tu najviac držia bezlepkovú a bezmliečnu diétu alebo GAPS diétu- počkala by som ale s ňou až keď budete mať výsledky z metaboliky. Nie je malý aj veľmi maličký? Alebo chudý? Či by v tom nemohla byť aj celiakia.
Je tu jedna mamička @janasim ktorej malý má tiež presne 3.5 roka, tiež vôbec nerozpráva a jej zistili že má málo rastového hormónu.

silvikam
4. feb 2013

@anka912 Ahoj, ďakujem. Nie nie je maličký, skôr vizerá starší, ale chudý je. Tiež neviem čo už robiť. Chodím od koňa k Beňovi a nik nevie čo - iba oneskoruje sa, ale už rapídne.

anka912
4. feb 2013

@silvikam objednaj sa na metabolike aj neurologii, nech ho poriadne vyšetria

silvikam
4. feb 2013

Na neurologiu ideme 20.2., tam mu čo vyšetria? A metabolika je v každom meste? My sme z Nitry, tak si to musím zistiť. Potrebujeme aj výmenný lístok od pediatričky? Ďakujem

anka912
4. feb 2013

@silvikam V Nitre je určite metabolika, výmenný lístok neviem, radšej si tam dopredu zavolaj, budete potrebovať aj moč a iné veci...
Na neuro vyšetrujú reakcie, reflexy, či nemá hypotóniu... a veľa iných vecí 😉 To je myslím základné vyšetrenie pri nejakom zaostávaní.
Potom by si ešte mohla skúsiť aj klinického psychológa- kvôli poruchám, čo si uviedla

anuska74
4. feb 2013

@silvikam
Kto vám vylúčil autizmus, resp. kto vás vyšetroval.

silvikam
4. feb 2013

@anuska74 Dva krát ho vyšetrovala psychologička. Autozmus vylúčila už na prvom stretnutí. Určila že má ADD a s tým spojené oneskorovanie vývoja.

anka912
4. feb 2013

@silvikam ale porucha pozornosti by nemala spôsobovať to, že malý nehovorí

silvikam
4. feb 2013

Tak ja neviem, ale malý je aj od narodenia nedoslýchavý, nosí načúvacie aparátiky. Ale slušne s nimi počuje. Jeho rovesníci s takouto dg. dávno rozprávajú. A ešte som v starších príspevkoch čítala, že mamičky badali u svojich detí v stolici akoby piesok. Aj malý keď sa pokaká a umývam ho tak cítim akoby jednol piesok. A to je vtedy stolica taká redšia mazľavá. Aký to má súvis?

silvikam
4. feb 2013

@anka912 napísala som, len som to neodklikla pre Teba.