Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucka261177
18. júl 2011

ahojte.
@sisstin pisala si ze tovj maly mal fobie alebo uzkosti alebo neviem uz ako si to nazvala ja som si myslela ze to maju len autisti v takej velkej miere.s cim ste mali konkretne problemy?lebo u nas je to o tom ze vsetky auti znaky miznu ale porozumenie aj rec postupuje slimacim tempom.a inak baby skusala som tie hry hygiena aj poviem ti mami a moj syn ma ma uplne na haku.najprv uplne odmietanie lebo nieco co nepozna co sa tyky obrazkov to odmieta hracky samozrejme nie no a kopal do mna ze nech ho necham odisiel odo mna prec.dala som si vytlacit realne predmety ktoresom pofotila to uz je lespie lebo to pozna ale tak isto nnieje ochotny spolupracovat.bol chory takze som to moc neskusala ale uz je ok tak to zase vyskusam.ja som presvedcena ze velka cast jeho nezaujmu je proste v povahe ze co jemu sa nechce robit proste nebude.pretoze vsetko co som kedy u nehao dosiahla bolo cestou vydierania.povedz toto a toto alebo ukaz znak a bude rozpravka.a hned vnimal aj svoje meno aj co od neho chcem.samko ukazoval tak zvlastne akoby hodil len rukou smerom k veci.prstekom zacal ukazovat asi 30 mesacny.do 15 mesiaca uplne normalne dieta.tiez to mam na videu.zasrane ockovanie. 😠

yukki
18. júl 2011

@magimary okrem rizika že ju roztrhnem jak žabu jej nehrozí snáď nič, aj ja si myslím. A keď ju roztrhnem, aj tú korunu ešte nájdem. Tady je frajer, je to jasné, potreboval provokačné reči doktoriek aby sa prebral do boja!

magimary
18. júl 2011

@erikasadek som dlžná to vysvetlenie môjho dočasného odstupu...

anke som vtedy úprimne poďakovala, lebo som to tak aj skutočne myslela...
hnevala sa sama na seba, že som sa v tom stále takto vŕtala ...

mňa to vlastne len nakoplo k tomu, že ozaj sa musím na chvíľu vypnúť (lebo inak sa asi nezastavím, keď budem stále dokola čítať, čo robia a čo nerobia autíci a dysfatici atd)... nevedela som, koľko to vydržím a či vôbec (ale sama za seba dúfam, že hej-lebo mi to fakt nerobí dobre)...
ale to nie kvôli vám, či tomu, čo sa tam píše, ale kvôli MNE
a mojim iracionálom a analýzam a rozmýšľaniam....

niekedy si tak vo vnútri myslím, že keby som nikdy nenašla toto fórum ( 😨 🤐 😅 ),
ani by som s malým nikde nebehala (a NIČ neriešila)
a malý by sa napokon predsa len vyvinul (hoci možno trochu neskôr)...

skrátka, mám pocit, že moje vedomosti v kombinácii s touto témou ako takou (nie osobne voči nikomu!)
nie sú tou najšťastnejšou verziou na "môj mlyn"... 😔 😉 😅
ale to je zase LEN a LEN o mne,
nie o vás.

Asi to ozja mnohokrát pôsobí, že som ako hysterická, schizoidná otravná baba ( 😝 😅)
ale keďže sa už nejaký ten rôčik poznám, viem že "ja seba" zvládam dosť dobre a nemám problém, že by som sa nejako extrémne znefunkčňovala,
to zase ja som ten typ (fajn) "splachovaciehho záchodu"
ja sa vyrozprávam a som v pohode...
len to dám von a uľaví sa mi na 90%...
a viac už nemusím rozmýšľať...
a vydrží mi to, až kým sa neobjaví niečo nové,
potom sa zase vykecám (keď mám ovšem kde, lebo na prijímateľov informácii som ja náročná,
musia to byť ľudia, ktorí ma chápu 😔, nie len tak hocikto, dokonca ani mojej mamine nevešiam na nos moje myšlienkové pochody, akurát tak mužíkovi, len on mi nevie v tejto oblasti poradiť)
a zase je dobre...
a takto to ide dokola...
okrem chvíľkového rozmýšľania a spracovania mojich vystupňovaných emócií fungujem úplne normálne,
nechodím tu so zvesenou hlavou, s depresiami od rána do večera (to zase absolútne nie-chráni ma moja vykecávacia skôr optimist.povaha)...
len som sa tu na fóre predtým už moc "spustila" a moc som písala,
lebo som mala pocit, že ma tam ľudia chápu (a myslím, že ste ma aj chápali, teda chápete 😉 ),
ale vzápätí som si uvedomila, že už je toho moc a nie všetkym príjemcom to môže byť príjemné, keď dokola opakujem to isté...
a keďže som nerada stredobodom pozornosti (aj keď sa vám to asi ani nezdá), nemôžem pokračovať tak voľne a obťažovať iných. aj keď pre mňa to "točenie o tom istom" je vlastne VENTIL, aby som mohla normálne fungovať... 😉

no nič, zase to preháňam... 🤐 😉

skrátka, myslím, že neistá nie som, ALE príliš emotívna hej (ako niekde napísala a presne trafila aj @lucka261177 ) , ale s tým viem pracovať,
ak mám kde 😉

toť vsio 😉 🙂
je mi fajn, lebo som už niekoľko krásnych dní nemusela riešiť dokola autizmus vs. neautizmus a nabrala som zase energiu na ďalší boj 🙂
teraz už viem, že tá pauza od tejto témy, mala ozaj veľký význam...
a ak ju budem opäť potrebovať, tak si ju opäť dožičím 😉 ,
možno budem opäť potrebovať nakopnutie, ale ja zaňho budem (opäť) vďačná 🙂
---

jó a hovorili sme s dr. Janošikovou aj o očkovaní 😉,to na margo posledného luckinho príspevku

erikasadek
autor
18. júl 2011

@magimary za seba mne pripadas byt uplne normalna baba, teda matka dietat ktore ma urcity problem a ktory vyzaduje mozno 100 krat viac energie a obetavosti , na ktore normlan pan boh nas nepripravil!!!
chce to len cas a stravenei ver mi tiez som si tym presla teraz uz je dobre ked pozeram na sebe est epred rokom tak si hovorim do certa ved to som nemohla byt ja.. tym len chcem povedat ze s anemas zaco ospravedlnovta niomu pretoze nikomu nic nedlzis na fore......

co s atyka pauzy kazdy ju potrebujeme, ja osoben ed osm sdetmi pri mory zboznujem vtedy zabudma ze pato ma neaky problem, mal by si to casto robit pomoze to tebe aj malemu.. 🙂 kazdy mame s casu na cas skrat a kazdy niekedy potrebujume niekde zo seba dostat veci von..!! 🙂

erikasadek
autor
18. júl 2011

na zaver chcem sa s vami podelit o tuto fotku pata je sna djedina ktopru ma a ktora mi vzdy dva silu ist dalej co sa jeho tyka..

baby ja idem spat nehnevajte sa som grogy zajtra ma caka tazky den..

alinocka
18. júl 2011

@erikasadek Patko je krásny chlapec-vážne 🙂

magimary
18. júl 2011

presne tak! no comment! krásavec! ( @erikasadek 😉)

alinocka
18. júl 2011

šlahne ma Vanessa nechce spať!!!Kopa hodín a ona si tu pobehuje kedy ja pojdem spať?a to som si chcela farbit vlasy..........................asi navarím makoveho čaju 😉

valika_val
18. júl 2011

@erikasadek ako patko zvlada okuliare? ako ste zistili, ze mu ich treba a ake ma silne? zvykol si na ne rychlo? dava pozro na ocka? aj na okuliare?
a inak ten bicykel je uuuuuuuuuzuasnyyy!!! taka slina mi vybehla! fantasticke, zeleniem zavistou, lebo aj ja by som taky chcela pre maleho... tak ked z neho patrik vyrastie a budes ho naaahodou predavat, prosim, chcem byt prva, ktoru budes kontaktovat s kamaratskou bazarouvou cenou! 😉 😝 😀 (to myslim vazne!)

@alinocka skus sa umyt, prezliect, zhasnut a povedat, ze ides spat. nepomoze? o pol hodky vstanes a s jednym okom otvorenym si trocha napatlas farbu na vlasy 😀

idem aj ja spat - kazdy vecer si slubujem, ako pojdem zajtra do postele o desiatej a este sa mi to nepodarilo! som nemozna.

@magimary, takze teraz tu trosku s nami pobudnes?
a inak - prave od teba by som teda necakala takyto necakany odchod! 😅
a kde je anka a ostatne kocky? vela prace? (jak keby ja som mala malo.-..)

magimary
18. júl 2011

@valika_val čo viem, tak anka dnes odcestovala do Sl. Raja na dovolenku, teda ak bol malý ako tak OK (aspoň, čo mi písala 😉 )... som rada, že som ťa ešte predsa len dačím zaskočila 😅 😀
ja ešte periem, vešiam v plnom prúde, na spánok nie je čas 😅 😝
hej, pobudnem...kým sa zase "nevylupnem z rytmu" 😅 😉 😀

s tým Bikom od eriky si ma predbehla, potvúrko podivná 😀
tvoj malý ho "zdedí" až po mojom 😀
ale plánujeme 😀 😀 a Patrick sa na ňom bude voziť ešte x rôčkov 😉 😅

yukki
19. júl 2011

@magimary no a čo teda, k tomu očkovaniu, povedala Jánošíková?
My dnes ideme čakať korunu...alebo teda možno zajtra....
Dobré ránko všetkým!

sisstin
19. júl 2011

@lucka261177 no úzkosti mají dost často i děti ADHD nebo dysfatické, popř. dětí "normální", které mají vlastně jako diagnozu právě tu úzkost 😉 asi rozdíl byl (je) v tom, že Tygr nemá ty úzkosti z našeho pohledu "iracionální", za to autíci mají ty úzkosti ze všeho, např. ten Jeník od Amélie se bojí - trávy, lavičky, knoflíku, třeba určité barvy atd, prostě z našeho pohledu jsou to věci, kterých se nikdo bát nemůže 😉 Tygr se vždycky bál těch "racionálních" věcí, třeba dětí, být sám v místnosti, tmy, vody, křiku atd. 😉

Jako časem toho většina vymizela, donedávna se bál dětí, to ted fakt strašně moc odeznělo, pokud to není nějaké dítě agresivní, tak už si s dětma docela pěkně hraje 🙂 půjčují si hračky atd., ale úzkostnou povahu už bude mít napořád....pořád se mě drží za prdel, nevydrží sám v místnosti ani vteřinu, v noci mě drží za ruku...stačí, aby jsme na sebe doma zvýšili hlas (vůbec to nemusí být hádka), tak on už hned paniku atd. 😉

jinak, co píšeš, že vám všechny ty auti znaky mizí, jen to porozumění a řeč jdou strašně pomalu - mě znova utvrzuje v tom, že by jste měli jít na rediagnostiku, že se možná nejedná o autismus, ale o nějakou těžší formu receptivní dysfázky 😉

maznacik007
19. júl 2011

@magimary co hovorila janosikova o ockovani... ja mam totiz pocit ze u nas nastal regres prave ked ho tak masivne doockovavali.... v priebehu par mesiacov dobiehali rozne vakciny a najhorsie to bolo po MMR .. tam sme skoncili aj v nemocke...

ako u nas je to pravdepodobne stale skor o citovej deprivacii v istej forme... a samozrejme nemozem ocakavat od neho zazraky ked tam tie predispozicie nie su... ale chcem co najviac vytazit co sa bude dat...
moj velmi dobre reaguje na hudbu a piesne...
rozmyslala som ze by som zasla za kamaratkou psychologickou aby urobila aspon aku taku diagnostiku ... ze co ... a plus som pozerala ten dialog to logopedicke centrum ...
a mame aj uspechy... sam siel rano sa vycikat do bidetu ... hrozne sa mu to paci... ked si tam vie tak pustit vodu... no nechapala som...

lucka261177
19. júl 2011

@sisstin ved ja sa samozrejme chystam na tu rediagnostiku ale chcela by som asi krejcirovu rovno len to cakanie ma odradza.lebo ved za 9 mesiacov sa moze vsetko zmenit.tk 3 by boli idealne.a este to odkladam koli tomu ze mi povedali ze vlastne oni potrebuju na diagnostiku aby dieta aspon kreslilo alebo nejakym sposobov prezentovalo ten svoj vyvoj aby sa mali coho chytit a podla coho hodnotit.ale podla toho co si napisala tak krejcirova si poradi aj s nemluvnatom 🙂nemas na nu kontakt?

andreabe
19. júl 2011

@lucka261177 pokial je dilema, ci autizmus alebo dysfazka, neviem, asi by som skusila radsej thorovu 😉
http://www.praha.apla.cz/new/RS/ , PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D.
skus pozriet na nete a posudit. My ideme aj aj 😵

valika_val
19. júl 2011

@andreabe
ak by si nasla na nete hocijake materialy o rozdiele medzi A a D, prosim ta, posli mi stale link do IP, dakujem.
ten link nefunguje inak... ☹ ale chcela som vyplnit formular na diagnostiku a nie je tam moznost uviest bydlisko Slovensko, ak teda dobre vidim 😒

andreabe
19. júl 2011

@valika_val treba sa preklikat, skus iba http://www.praha.apla.cz
vo formulari som dala ani neviem co, nie je to dolezite, krajinu uvedies do poznamky 😉 cakacka pisu 8-9 mesiacov 😒

valika_val
19. júl 2011

jaj a ty si davala link akoze na nu?
aom myslela ze nejake info, ci co

andreabe
19. júl 2011

@valika_val niee, su tam sice clanky, treba si precitat, porovnanie Krejc,vr.Thorova, obidve su spicka v obore,toto ale bolo skor pre Lucku, ked sa bude objednavat ku Kr,.nech pripadne vyskusa aj Thorovu, zrusit sa to da vzdy a cakacka je des bes teda

valika_val
19. júl 2011

mne thorovu odporucala uz pred dvoma mesiacmi maleho pediatricka, tak nas asi zapisem do poradia...

alaska28
19. júl 2011

@erikasadek Paťko bol a je krásne dieťa!! Mne šlo spustiť len to video na youtube na FB nie. Prihlásila som sa k tebe na odber videí 🙂 Ja som tiež mala rod. zdravého do tej hnusnej hexavakcíny :(( mám aj videá ako bol malý ako sa smeje na deti, kontaktuje mi je do plaču, keď to vidím :(

@valika_val hej hej DA je detský autizmus, myslela som to tak, že je to skôr u nich, ale aj napriek tomu rod. tento prejav nemá, je to individuálne, ja o tom skúsim niečo nájsť, tiež sa mi niečo marí, že v istom veku ale tuším ako sa dieťa nauči chodiť je to normálne, niečo sa mi marí že rod chodil asi 2 týždne ale len občasne po špičkách no práve vtedy v tom období ako by aj mal.. No to vieš rod brali ešte v 2 rokoch skoro všetci dr. ako zdravé dieťa :( oni sa v tom moc nevyznajú. Ešte k tým špičkám @sisstin mne sa zdá, že ono to často je skôr naopak dieťa chodí po špičkách a tým sa mu skracujú achilovky. (ale možno sa mýlim..)
@valika_val je určite výborné, že budete dochádzať do tej školy!! Hádam Vám tam poradia!! Ja ťa nechcem stresovať, skôr to považujem za plus, že malého máš tak "prečítaného" že si si všimla a cítila, že niečo nie je celkom ok. Na prvé dieťa je to úctyhodné!! A môj osobný názor je ten, že matka to vycíti a je dobré ak po tom ide a nepotláča svoju intuíciu radami "ved z toho vyrastie"..

@alikaa hej hej s Ke.. mi to tiež občas prišlo také zvláštne.. Nedovolila by som si ich posudzovať, no niektoré veci by som možno riešila ináč.. Tiež mi príde, že občas "plačú na nesprávnom hrobe".. Ale tažko hodnotiť, nebola som v ich situáci...

@valika_val môj Rod od 7m sa staval, obchádzal nábytok v 9m už behal.. vtedy sme sa tešili aký je šikovný.. No ak je velký rozdiel medzi pohybovou stránkou a mentálnou nie je to moc dobré :(( aj thorová píše v PAS, že ide obvykle o klasický DA.. VFA a AS sú obvykle nemotornejší majú oneskorenú jemnú aj hrubú motoriku. ALE toto nie je pravidlo!! kludne to tak byť nemusí.. Nám pediatra všade písala, že je Rod extrémne šikovný :DD Bol veľmi obratný možno sem dám foto ako mimino chodilo. On ešte vyzeral oveľa mladšie, takže na ihrisku vyzeral ako pol ročné dieťa čo behá.. :D

@magimary ahooj 🙂 Rod tiež deti viac-menej ignoruje, dospelí mu nevadia s tými ide kľudne aj do interakcie, kľudne vezme niekoho za ruku a odvedie si ho aby získal, čo potrebuje 🙂 No uprednostnuje známych ľudí. Na toto ho testovala aj Dr. J a povedala, že toto má úplne v norme, že na 1. mieste je mama, ked nebola mama tak pani, čo s ním pracovala na terapii, ktorú lepšie pozná a až potom bola ona (dr. J) 🙂

@kaja73 regresný autizmus nie je oficálna diagnóza, žiaden "klasický" klinický psychológ ju neuznáva, nie je ani v medzinárodnej klasifikácii chorôb. Jediné kde som sa stretla s týmto pojmom je u Struneckej v knižke, ale ona nie je psychológ. Takže túto dg. nikto oficálne nedostane.. Rod. napr by na ten regresný sedel, ale aj tak má kannerov, pritom on vôbec nespĺňa čo si napísala. Kannerov sa diagnostikuje ak sa autizmus prejaví do 3 rokov, dieťa nerozpráva, alebo len málo, echolalicky a pod, atyp je ak je v jednej oblasti menej položiek pozitívnych ako je diagnostické kritérium detského (kannerovho) autizmu. , alebo ak sa prejaví neskôr. Potom je ešte dezintegračná porucha a to je "sila" :(( to sa dieťa vyvíja úplne normálne napr aj do 4,5,6 rokov a potom postupne začne strácať schopnosti až do TMR :(( to musí byť najhoršie pre rodiča :(((

Rod napr. nemal tie prejavy on bol bežné dieťa ani moc kľudné, ani extrémne uplakané, soc. reakcie normálne, aj si džavotal, vykladal, zaujímali ho detské hračky, mal separačnú úzkosť, tie soc, hry ho bavili..

Uvidíme, či sa "regresný autizmus" dostane do nejakých diagnostických tabuliek. Ono aj u detského (Kanerovho, infantilného) autizmu sa dieťa vyvíja do istého veku "normálne" a regres nastáva okolo 18 mesiaca, to je typický klinický obraz.

Kaji a kde ty pracuješ s autíkmi? V BA niekde ? ako to funguje na školách mohla by si sa troška rozpísať o tom?? Aký majú deti režim, čo s nimi robíte, lebo ja už mám také hrozné nervy dať rod do školy, to si nevieš ani predstaviť!! som také horor story už čítala :(( môj rod. je extrémne precitlivelý, náročný na prístup, úzkostný. On je šikovný, dosť aj samoobslužný, aj poslúchne, no musí sa s ním ako s porcelánikom, občas sa bojím aj dýchať. aby sa nerozhodil :(( a neviem si predstaviť, že v škole bude v triede s dalšími deťmi, menej personálu ako má teraz a on tam bude musieť fungovať a ešte sa aj učiť čo ho napr. nebaví :(( on rád pracuje, ale musí sa človek trocha aj trafiť do záujmu. Napr. písať ho vôbec nebaví.. A ako to robíte keď ste napr. 2 a máte 4 deti a jedno dieťa musí ísť na WC? alebo keď dieťa dostane záchvat, je agresívne čo potom robíte??
Ďakujem vopred ..

@jarka82 a koľko má chlapeček rokov, odkial ste? Nie ste z BA?? Bývajú v centre nadania občasne stretnutia rodičov AS a VFA detí. (ja tam tiež niekedy chodím, aj ked nemáme AS ani VFA :D)
Je zase výborné, že už máte tak skoro dg!!! Môžete skôr s malým pracovať, niekedy pomôže už len keď človek vie s čím bojuje a len zmení mierne prístup 🙂

@yukki minca by nemala byť problém , no mne nedávno rod zjedol takú umelú fóliu je to niečo medzi látkou, také mäkké, pružné boli v tom zabalené riady, kúsok vykakal a teraz ho stále pozorujem, ma baby z inej diskusie strašili, že čo všetko sa mu môže stať :(( ale on normálne papaá, pije, kaká tak hádam bude ok. Ja neviem či a koľko toho zjedol, schovával sa s tým do skrine a mňa by nenapadlo, žeby to jedol on to už hooodne dlho nerobí :(( tak zase mám o strach postarané :(

@erikasadek-ten bycikel je úplne parádny!! .🙂 tak nech sa mu dobre jazdí..

@magimary -oni tie správy vždy človeka dodrbú :(( na papieri je to vždy horšie, u nás to tak tiež bolo :( podstatné je, že malý napreduje a uvidíte kam až sa Vám ho podarí posunúť, je to krásny chlapček!

@alinocka -nepísala si to náhodou ty o tom dome a stretávaní mamičiek? 🙂 od niekoho som to čítala. Sme s BA tak možno niekedy by sme niečo mohli vymyslieť. Ak si to nebola ty, tak sa ospravedlnujem, predsa len som prečítala 150 strán a troška sa mi tie nicky už pletú 🙂

@lucka 261177 ja som si tiež myslela, že je to povahou (nespolupráca) no bolo to tým, že som proste neodhadla tú úroveň. Mne tá hra hygiena a pod príde ešte dosť ťažká. U nich človek musí trafiť to, čomu rozumejú, nemusíte sa "učiť" len veci čo ho nebavia, môžete začať niečim čo ho baví, ale napr. za stolíkom. Kľudne fúkať bublifuk, alebo skladať skladačky-vkladačky. Striedavú hru mama dá kocku, Samko dá kocku, zase mama kocku a takto stavať. Postupne si zvykne, že tam je zábava potom môžeš medzi to, čo ho baví podstrčiť niečo, čo ho chceš učiť, ale zase musí to byť na jeho úrovni max o level vyššie. Napr. zloží puzzle zo 4 dielikov, tak mu skúsiš dať zo 6 ak mu to nejde, tak pomôžeš zoberieš jeho ruku, dielik, uložiš a zase dáš činnosť čo ho baví.. človek proste pri nich musí byť nesmierne kreatívny a musí ich "opinkať" tak aby ani nevedeli, že sa niečo učia 🙂 Môžeš používať aj motiváciu napr kúsoček čokolády.. To je potom raketová rýchlosť ako zrazu nespolupracujúce dieťa spolupracuje 🙂 U nás stačí pochvala na hodne vecí, ale ak je to niečo, čo ho extrémne nebaví musí mať motiváciu-odmenu. Môže to byť napr. reklama, rozprávka, bublifuk mu fúkaš, voda, niečo čo miluje. a oni to veľmi rýchlo pochopia 🙂

Úzkosti u detí sú bežné no ak je to nejaký extrémne zvláštny dôvod tak to podozrivé je.. Napr zdravé dieťa sa bojí tmy, psov, ludí s bradou, alebo inou charakteristikou ktorí mu niekoho pripomínajú, hmyzu proste niečoho reálneho čím mohlo byť aj strašené (nevedomky) ak napr mama reaguje na osu "ježiš pozor osa, osa štípe, je to nebezpečné" dieťa preberie jej vzor a strach. ak je to ale niečo totálne iracionálne ako napr. že sa bojí pohára položeného na poličke (nevie ma teraz nič napadnúť) tak to už zvláštne je, ale nemusí to byť zrovna autizmus, je aj napr. obsedantno-kompulzívna porucha ktorá sa prejavuje nutkaním napr. si stále umývať ruky aj 50x po sebe, alebo sústavným upratovaním, kontrolou či človek vypol plyn a pod..

@magimary- za seba napíšem, že mne tvoje príspevky vôbec nevadili, prišli mi úplne v pohode a na to tieto témy podľa mňa sú, aby sa človek vykecal, erika hneď ako ju založila to písala.. Keď sa bude každý ospravedlnovať, že píše o sebe a pod tak o čom to potom je? Môj názor aj ked som v tejto téme krátko ak niekto nepíše so zámerom inému ublížiť, alebo vulgárne a pod, tak by to malo byť ok..

A nemyslím si, že je to tým, že si našla túto tému, neobviňuj sa 🙂 dg nemusíš predsa nikomu hovoriť ak Tady z toho "vyrastie" tak sa mu proste zmení. Spravila si to najlepšie čo si mohla, pátrala si a snažila si sa mu pomôcť, strkanie hlavy do piesku ešte nikomu nepomohlo... môj názor. A ešte jeden ak matka cíti, že niečo nie je ok tak obvykle skutočne nie je ok... To je moja skúsenosť a na 99 percent to sedí..

MMch ja som tiež extrémne emotívny človek :D

@alinocka-bol spln a veľa detí blbo so spaním . Mne minule rod vstával o 5,00 a zaspal o 22,15! a to bol skoro 3 hodiny vonku prešiel tak 5km, to nezmar.. ale inak spí teraz relatívne dobre, dnes sme zase zaspali sme sa zobudili o 8,15 na to, že niekto vŕta...

Akurát čítam, že sisstin to napísala o tých úzkostiach podobne ako ja teraz píšem :D

Ja súhlasím s andreabe tiež by som šla Lucka radšej do aply..

Ešte o nás.. stále som premýšlala ako rod. zase priviesť ku kresleniu tak do 3 rokov stále kreslil síce také haky-baky, ale kreslil.. potom prestal a dosť ma to mrzí. Tak mi skrslo v hlave, že budem mu kresliť na čo si on ukáže, zobrala som knižky časopisy, on si vybral rôzne nápisy tak kreslím tie písmená 3D on to chce stále dokola, ale mne to nevadí aspoň neprelieva vodu a nesedí za PC. Krásne sa tým zabaví hodiny!!! Popri tomu mu dokola pomenúvam písmenká farby, potom som ho nechalaa nech sa rozhoduje čo akou farbou nakreslím a včera som skúšala vyšší level a ja som mu hovorila akú farbu mi má dať (občas sa aj trafil :D) totiž keď jeho niečo zaujíma, tak je na príjme a dostáva sa mu to do hlavy, inak má dosť často "vypnuté" a vtedy sa môžem na hlavu stavať. to len ako taký námet 🙂 Dnes dokonca zobral pastelky a troška čmáral 🙂 prvé čo ráno vstane ich všetky pozbiera, zoberie papier a "vzor" a precháza sa s tým po byte (asi aby mu to niekto nestratil :D)..

jarka82
19. júl 2011

@alaska28 ahoj nas Martinko bude mat v oktobry 6 rokou a zijeme v severnom Irsku myslim si ze uz mu to mohli dat skor uz 2 roky sa to tahalo... nas strasne rad prielieval ked bol maly z pohara do pohara a teraz je maniak na pocitac. Ked mal rok poskladal uplne nove puzzle sam a v 2 rokoch vedel celu abecedu aj farby. ked mal 4 a pol uplne zacal citat sam a pekne plynule 😵

alinocka
19. júl 2011

@alaska28 nie tuším to písala anka o tom stretavaní mamičiek 😉 ale bolo by to super taketo stretnutia

kaja73
19. júl 2011

@alaska28 Oni tomu zmenili nazov-my sme sa to este takto učili.Teraz je to dezintegartivna porucha-ak sa dieta do cca 1,5 až 4 rokov vyvija normalne a potom-kopirujem-Dezintegračná porucha je charakteristická tým, že po období normálneho vývinu (od 1,5 do 4 roka) nasleduje pomerne rýchla strata predtým nadobudnutých zručností. Ďalší normálny vývin je zastavený, nastáva zreteľný regres schopností a spôsobilostí (reč, hra, sociálne a motorické zručnosti, ovládanie vyprázdňovania), objavuje sa ťažká symptomatológia autistického typu. U týchto detí sa objavuje stredne ťažká a ťažká mentálne retardácia. Takže mas pravdu s tym nazvom,je už iny.Kannerovsky je typicky tym,že dieta sa už v prvych mesiacoch zivota vyvija inak,len si to mnohi rodičia ani neuvedomia,až neskor,ked su rozdiely už uplne jasne.Preto sa casto diagnostikuje neskor.Vsimavy a informovany rodič vnima vsak rozdiely už velmi skoro.Ale ofice dg aj tak nestanovia,až vačšinou po 2 roku života.Tu je vsak podstatne, že dieta nestratilo schopnosti co už malo.Ono daku rolu hra aj fakt,že sa možno určity ludia snažia "oklamat" statistiku,pretože tie dezintegrativne poruchy straaaase stupli.Možno nechcu,aby si ludia začali intenzivne klast otazky prečo je to tak. 😖 Ked chces niečo o skolo napisem ti IP.

valika_val
19. júl 2011

@alaska28 ty mas taky prehlad! ja som tiez precitala cele forum a ani si neskrtnem, sak si neviem zapamatat vek deticiek tychto mamiciek!! 😖 😔 😅 😅 😅
ale to asi preto, ze sa teraz intenzivne zaoberam tym svojim problemom a teda vsetko ostatne sitkujem 😀 prepacte 🤐

dnes som si guglila rozdiel medzi D a A a fakt je to vsade uvedene tak, ze ta gestikulacia pri VD musi byt... ukazovanie, resp. nahradenie verbalnej komunikacie tou neverbalnou. a absencia zvatlania = 99% detsky autizmus. strasne strasne smutno mi z toho prislo, tak tazko, akokeby ma niekto polial smolou a ja sa neviem pohnut. akurat ked si spomeniem na @sisstin a jej prispevky, TROSKU sa mi otvara nadej... 😔

valika_val
19. júl 2011

@kaja73 kludne pis o skole aj sem, ved vies, ze ma to zaujima (a isto aj viacere mamky)

jarka82
19. júl 2011

@valika_val viem ako sa citis nam to povedali uz pred2 rokmy ze mozno bude autista ale este dodnes kolko krat ma prepadne depresia a smutok pozeram fotky ked bol malinky a sama seba sa pytam preco prave on kde som urobila chybu je mi stoho smutno a ostanu mi len oci pre plac. Ale hadam skola od septembra mu pomoze bude chodit do normalnej zakladky len tak bude specialna trieda pre autisticke deticky . Tento rok tiez chodil ale edze este nemal diagnozu chodil kde bola trieda pre spozdene deti kde vobec nepatril ucili sa kreslit,pisat citat,strihat lenze on sa tam nudil leboto vsetko vie akurat kreslit sa tam naucil predtym nechcel cmarat vobec 🙂 Tu aspon aku taku pomoc mame neviem co by bolo doma ako citam ze taketo deti nemaju narok na nic... to je strasne smutne

kaja73
19. júl 2011

@alaska28 Inak podla mna je velmi tažko sa "vysomarit" z tych roznych typov-ved napr atypicky autizmus je aj ked vznikne až po 3 roku a to je ale aj dezintegracny.Pri kanerovom type by mala byt triada postihnutia-teda postihnutie by malo byt v oblasti-komunikacie,soc.vztahou a predstavivosti a jasne sa ma prejavit do 3 rokov.Ak niečo chyba zas možeme hovorit o atypickom autizme,ako aj vtedy ak sa prejavi po 3 roku-ale to už zas može byt ten dezintegracny typ-no vysomar sa z toho. 😲 Niekde som sa stretla len s delenim na 3 skupiny-autizmus,atypicky autizmus a asperger.Nič viac.Inde je toho spusta.Co krajina,to ine nazory a postoje.Faktom vsak je že počet tychto deti stupa zavratnou rychostou.Ale v podsate je to jedno-ten nazov-aj tak je každy autik uplne iny a ine veci na neho platia,ine ho hnevaju,inych sa boji-aj ked na papieri ma napisane tu istu dg ako daky iny autik ,ale ten ma pritom ine konretne problemy.

magimary
19. júl 2011

ahojte 😉
@yukki, a @valika_val , no dr. Janošiková bola rezolútne proti (teda dosť priamo sa vyjadrila, hoci ja som len naznačila túto možnosť)...
keďže aj náš malý sa do roka-13mes. vyvíjal úplne normálne (máme o tom záznamy z pravidelných neurologických vyšetrení, ktoré absolvoval, ako dieťa z rizikového tehotenstva a pôrodu)!!!
tak som jej spomenula, že prejavy stagnácie, regresu sme začali pozorovať až okolo toho 13 mes., definitívne 15-18mes. a že či to teda nemohlo súvisieť s očkovaním, načo mi ona povedala, že priamo určite nie.
Že samotné očkovanie mohlo byť len spúšťačom, rovnako, ako ktorýkoľvek iný stres (napríklad aj zaradenie dieťaťa do škôlky, či jasieľ, či do nemocnice a pod.) 😕
tak sme to viac ani nerozoberali, lebo jasne naznačila, že iný, ako tento (minimálny súvis) tam nie je...

a, okrem toho to spomenula i v správe, ako takú "perličku", že hoci je teda malý globálne zaostávajúci v CNSa všetko vyzerá na MR (čo by sa malo automaticky prejaviť psychomotorickým zaostávaním od narodenia!), do roka sa paradoxne vyvíjal veku primerane... 😕

a inak, nám teda stanovila ten atyp. autizmus práve preto, že mu chýba typická porucha v komunikácii a soc. interakcii z tej typickej triády, ale že všetky ostatné kritéria spĺňa.

no a na EEG ideme o mesiac 😝
a lieky dostal anxiolytiká (proti úzkosti), užíva to niekto aj u vás? 😕
A ešte čo tu niekto spomínal (myslím, že @sisstin ), že tie strachy a fóbie sú u autíkov také iracionálne, tak náš malý sa minulý týždeň bál tých kolienok v polievke, mojich tričiek, či (polo-)nahých tiel, niektorých hračiek a podobne... 😝 😅 , no a absolútny top aktuálne sú bosé nohy /jeho vlastné i cudzie/... ale tieto "topy" sa obmieňajú, len niektoré fóbie má trvalejšieho charakteru, ale vždy ich je nesmierne veľa naraz 😝

yukki
19. júl 2011

@magimary no hej, toto čo má kika napísané a čo môže a nemusí brať (mimochodom posledné tri dni som jej to dávala) je tiež to...tu sa píše že anxiolytikum. Od 5.4, odkedy to mám som jej to dokopy dala asi 10 krát.