Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

pencil
23. nov 2015

@charlie1980 neboj sa, netrap sa, si dobra mama, lebo si nemavla rukou a necakas, lebo pani doktorka povedala...

Nemusis byt predsa odbornik, staci, ze si dobra mama a svoje dietatko milujes a prijimas take ake je. To je vzacne a uzasne. Preto som ti dala kontakty prave na tie odbornicky (Kormanova, Matuskova), lebo oni ti velmi pomozu, dietatko ti zdiagnostikuju a vsetko potrebne ti vysvetlia a naucia ta. Su velmi ustretove, mile, chapave, skusene odbornicky a poradia.

charlie1980
23. nov 2015

@pencil 😭😭😭 Zase ronim slzy ako krokodil. Velmi pekne ti za vsetko dakujem, aj za povzbudive slova.

pencil
23. nov 2015

@charlie1980 moja zlata, vsetko bude vporiadku. Neboj sa, treba len vykrocit, cesta sa najde. Budeme ti tu vsetky drzat palce. Sme tu spolu. 😉

andrejka1974
23. nov 2015

@charlie1980 vsetko sa da zvladnut, moj prostredny syn sa spraval ako tvoj vsade ho bolo, bol hyperaktivny, vonku na neudrzanie, mal aj problemy s recou ale autista nie je, uzila som si s nim svoje ,vsade behal, vsak v skolke ho volali simi sem simi tam vola sa simon , v skole neobsedel a teraz mal 18 a uplne pohoda chalan, ktory rad ma na vsetko posledne slovo, co ma dostava az do zufalstva 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

charlie1980
23. nov 2015

@andrejka1974 No presne, vsadebol. Este v lete, ked ludia vonku sedeli, on si ku hocikomu prisadol po ceste, hodil ludom dudel do kofoly, lebo sme to zvykli robit my doma, alebo si prisadol k niekomu, kto mal tycinky, alebo si sadol na kolena chlapovi, Co mal u seba Laptop. Proste ziadne nejake tie pudy, ze by sa hanbil cudzich...pravidelne chodi k susedom, ak nezamknu vchod, Este mi aj dvere zavrie pred nosom. Aj teraz, kym pisem, on uz sa vyrichtoval von, sam si vytlaci kocik k vytahu, chce von, tak utekam babky. Je to asi vsetko dokopy, charakter, je Skorpion, ja mam dost silny neoblomny charakter...Ale v prvom rade ta komunikacia😭

saurian
23. nov 2015

@charlie1980 ano, u nas sa potvrdil, v 2r sme to uz mali "uzavrete", k ostatnemu neskor nestiham

bebe02
23. nov 2015

Mozno niekoho zaujme - okolie BB.

marhav
24. nov 2015

@oilkatka my sme sa objednávali začiatkom oktovbra m dlho nič , tak som im pisala , že kedy môžeme čakať termím , tak že v januári sa ozvu

oilkatka
24. nov 2015

@marhav ďakujem, my sme vyplňovali dotazniky v polovici septembra a odvtedy sa mi neozvali, aj som volala, ale nikto mi nebral, nedovolala som sa, a skúšala som aj mailom, ale už týždeň čakám na odpoveď a nič, tak asi toho majú veľa alebo neviem ☹

h0sher
24. nov 2015

Ahojte...mam otazocku...kolkym z vas robili testy na KPU/HPU vasich deticiek?

pencil
25. nov 2015

@h0sher prosim, netusim o co ide, mozes prosim rozpisat o ake testy sa jedna?

amy287
25. nov 2015

Ahojte baby,

uz som sem par krat "hadzala" svoj prispevok.
Chcem sa spytat, ci nahodou niektora z vas nema nejaku podonu skusenost..
Moja dcera chodi do normalnej skoly , ale v zahranici od 3 rokov je to tu zakonne.
Pytala som sa vcera pani ucitelky, ci neplace v triede, pretoze vzdy ked pridem po nu, tak sa tesi, usmeje sa na mna, ale akonahle ju zacinam obliekat tak spusti rev, ze ju nemozem nijako ukludnit...Zistila som, ze ked jej dam jest, tak je potom kludna, neviem ci je hladna a mi to nevie vysvetlit...
Pani ucitelka mi povedala, ze nie, ze neplace, praveze v triede kazdeho objima atd...do skoly sa tesi, ale toto proste nechapem...
Niekedy aj doma proste reve a ja nechapem preco..robi to len pri mne, pri otcovi ani nie, ani pri inych ludoch....
Mate niekto podobnu skusenost prosim?
Zatial mame diagnostikovanu epi (absencie) a je tiez viac menej hyperaktivnejsia, aj ked je to uz trosku lepsie...
Recovo sme na to este slabo, aj ked napredujeme, ale slimacim pokrokom...
Ja som fakt uz niekedy z toho revu dost unavena...

oilkatka
25. nov 2015

@pencil ahoj, píšeš tu jednej mamičke, že ku dr. Kormanovej stačí výmenný lístok od pediatra?
Lebo kamarátka, čo k nej chodí má 6 ročného synčeka, potrebovala doporučenie od psychológa, teda nejakú správu. A nevieš mi povedať, či ešte berie nových klientov? Vraj má veľmi veľa detičiek, ale to bude asi tým že je veľmi dobrá. ďakujem.

pencil
25. nov 2015

@oilkatka fiha, no to moze byt aj tym, ze maly ma 6 rokov a kedze oni su vcasna intervencia, zaoberaju sa malickymi detmi.

Nam stacil vymenny listok od pediatra. A ano, maju velmi vela deticiek, preto sa aj dlho caka.

emikie
25. nov 2015

@amy287 Ja si myslim, ze taketo veci su prirodzene - dietatko sa najviac uvolni a sprava prirodzene pri tom, komu najviac doveruje a to je vacsinou mama. V skolke "drzi formu", su to predsa len cudzi ludia, tak sa snazi. Je toho na nu urcite aj vela, ak ma problem s porozumenim a recou, tak to musi byt velka zataz byt v kolektive, sledovat, co ma robit, zapajat sa - vidi teba a konecne moze ten stres opadnut, vyventilovat, pri mame sa nemusi kontrolovat, ovladat, pretvarovat, moze byt sama sebou a konat tak, ako sa prave citi, ked vie, ze mama sa ju snazi pochopit.

oilkatka
25. nov 2015

@pencil no kamaratka tam chodí s malým od 3 rokov práve, preto som prekvapená, že vám stačil lístok od pediatra. Ale ďakujem za info.

pencil
25. nov 2015

@oilkatka oni sa specializuju na deticky od 0 do 3 rokov, ale samozrejme sleduju ich niekedy aj do 6, ale skor vynimocne, ak je to potrebne, preto sa necudujem, ze chceli spravu.

amy287
25. nov 2015

@emikie asi nieco na tom bude, ale je to fakt niekedy na nervy...
Kolkokrat som uz unavena z roboty a celkovo z celeho dna a plus ked mala reve niekedy ani neviem za co, tak to je teda...
Mame problem aj s porozumenim u nas...aj s recou...mala ma velmi dobru pamat, velmi rychlo si zapamata

andrejka1974
25. nov 2015

tak teraz sa vas spytam po skusenostiach s mojou silackou, opat postielka znicena ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ako vase deti tie co su v mojom veku, alebo timto presli presvedcite, ze treba spinkat, pretoze moja vylieza z postielky a potomk beha po izbe a bucha bud o dvere, bud o radiator alebo skrinou co od 22.00 do 2.00 kazdy den nie je velmi vhodne a na posteli ju neudrzim , muz dnes donesie zbuchanu postielku z dosiek, bez priecok, tak uvidim ci aj toto moja horolezkina neprekona , dnes ani cez den nepotrebovala spat ako vase deti spia

meesha
25. nov 2015

@andrejka1974 Meli jsme to to same - mam super video, jak beha z jedne strany bytu na druhou na okno, dolu a zpet a to, prosim, vydrzel az do dvou, tri do rana. U nas zabrala az medikace. Jiz tolikrat zminovany Circadin (od dvou let) + pred spanim do postele zabavit ipadem, ale to bych ani nemela rikat :D je to spatne a nevychovne, brani to plnym ucinkum melatoninu a vubec....ale chvalabohu za nej 😀

saurian
25. nov 2015

@amy287 a ako dlho chodi do skolky? ono to moze byt tak, ze jednoducho odrazu vela narokov, nove prostredie, cely den sa musi sustredit, a ked pride domov/je s tebou - potrebuje to vsetko vyventilovat - ten nahromadeny stres, uvolnit emocie .... u mojho starsieho (neauti) trvali problemy cca 2 mesiace po nastupe do skolky, u mladsieho (DA) trvalo cca 5 mes ked bol "v pohode" aj doma, hoci v skolke bol ako-tak v pohode uz po 2 mes.

cairka
25. nov 2015

@amy287, toto máme aj my. V škôlke prežije podľa učiteliek v pohode, podľa toho, čo ona hovorí je viacmenej sama na seba, ale navonok spokojná, prídem po ňu, hodí sa mi kolo krku od radosti, a kým prídeme do šatne už začína boj,boj a nekončiaci boj, kým nezaspí....podľa psychologičky je to čistá manipulácia 😅 Vraj to, že aj ráno vrieska len mne, ale po vtiahnutí do triedy sa za chvíľu upokojí, jasne hovorí o manipulácii mnou. Psychiater vidí inak,ale ako si mám vybrať,kto má pravdu, to teda neviem 😝 Do škôlky nastúpila teraz v septembri, chodí na 4 hodiny. Od tohto týždňa ideme skúšať 4 hodiny,ale len utorok -štvrtok.

bebe02
25. nov 2015

@andrejka1974 Nas zacal preliezat postielku ako 16-mesacny (a starsi NT syn este ovela skor). Mrezu z postielky sme definitivne museli odstranit este nez mal 2 roky. A takisto, behanie, skakanie, mrvenie...
U nas to funguje (aj doteraz, to uz ma 4 roky) tak, ze niekto s nim musi lezat v posteli, nez zaspi (co moze trvat tiez pekne dlho).

amy287
25. nov 2015

@cairka
@saurian
Chodime do skoly uz od septembra, zatial nemame asistentku, ale budeme ju podrebovat...
V skole je ok, ale asi fakt mnou manipuluje, pretoze ked ju bol otec vyzdvihnut, tak sa spravala normalne, ja tomu normalne nechapem....

@cairka A aku mate vlastne vy diagnozu? Len tu epi? A ked si spominala, ze psychiater to vidi inak, tak co on na to vravi?

amy287
25. nov 2015

@saurian a prepac, ze sa pytam a DA znamena co?

amy287
25. nov 2015

@amy287 oprava potrebovat som myslela

cairka
25. nov 2015

@amy287, my máme viac ako emočná porucha, porucha reči expresívna i receptívna, hyperkinetický syndróm s poruchou pozornosti....
A psychiater si myslí, že je to spôsob ako dáva najavo to, že nerozumie danej sociálnej situácii. a podľa svojho aktuálneho psychického rozpoloženia reaguje buď útokom (ten boj),alebo útekom (zalezie dakde do kúta a odmieta komunikovať)

amy287
25. nov 2015

@cairka aha tiez teda tomu nechapem...
kolko ma rokov mala? Moja ma 3 a pol
ako je to s recou u vasej dcerky?rozumie vam vsetko?

saurian
25. nov 2015

@amy287 detsky autizmus

amy287
25. nov 2015

a chodi vas chlapcek do skoly? alebo teda skolky? neviem kolko ma rokov...
ako to zvlada v kolektive?