Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

stasim
20. jan 2016

@amy287 ano chodíme k logo a na špec. pedagogiku

pencil
20. jan 2016

@luanna pre istotu som si to precitala 2x. Maju vsetci pravdu, je este malicky. No problem tam je a urcite by som nebrala na lahku vahu, ze nerozprava ani jeho brat.
Pred navstevou Trnavy a Dr. Janosikovej, by som vam odporucila vyziadat aj ziadanku na ORL a dat spravit vysetrenie sluchu, treba odborne vylucit nedoslychavost, pretoze to co popisujes nesedi len na autizmus, ale aj na vyvinovu dysfaziu a pod. Komunikacia je doleziata aj na inej urovni, ako len na hovorenom slove. Logoped u oboch je na mieste a netreba ani vahat a ani zbytocne cakat a cakat obzvlast nie, lebo k logopedom su strasne cakacky.
Maly je este maly, ma len dva roky a je v prudkom vyvine. Ziaden odbornik si v tejto chvili nedovoli jednoznacne uzavriet diagnozu, este sa vela veci moze zmenit, ale je potrebne ho sledovat uz teraz a nastavit na spravne terapie, aby sa mohol vyvijat v ramci svojich najlepsich moznosti a schopnosti.

velkeoci
20. jan 2016

@amy287 fakt! A pozeranie telky jej urcite neuskodi...samozrejme, v rozumnej miere.

lennkka17
20. jan 2016

@luanna tak to akoby som citala presne o nasom malom, tiez ma 2 roky a podobne priznaky. ideme tiez buduci tyzden v stredu do trnavy k janosikovej. inak mojmu malemu zistili tento tyzden ze ma zvacsene nosne aj krcne mandle a skratenu uzdicku pod jazykom. cize treba odstranit nosne mandle a podstrihnut uzdicku a potom musime ist na usne vysetrenie v narkoze. a tiez si myslim ze maly pocuje ale doktorka povedala ze to tak vobec nemusi byt. moze byt ze mu nosne mandle tlacia na eustachovu trubicu a to sposobuje zly sluch alebo moze zle pocut akoby mal zalahnute v usiach alebo moze pocut iba niektore vyrazy, takze urcite chojte na vysetrenie sluchu aj ked sa vam zda ze maly pocuje

janoulek25
20. jan 2016

@amy287 Ahoj taky mám holčičku s opožděným vývojem. U nás je to na podkladě vývojové vady mozku, v hrubé motorice je celkem pozadu ale to beru, jí chybí část mozečku co má vliv na rovnováhu, chůzi, takže u nás jsem ráda, že pěkně chodí, dokonce běhá, skáče snožmo, jen se schody je problém ještě to ji vodím za ruku. Jemná motorika taky celkem jde, v řeči bych řekla, že je taky tak na dvouleté až 2,5 leté dítě. U ní pozoruji také celkem špatné porozumění musím mluvit pomaleji, stručněji, naučené věci zvládá, mluví většinou tak ve tříslovných větách, umí i delší ale to jde vidět že jí dělá potíže hledat slova. U nás to právě vypadá, na smíšenou dysfázii, kdy je narušené jak porozumění tak vyjadřování. Také někdy propadám myšlenkám, že nikdy nebude mluvit přirozeně a tak lehce jak jak většina dětí, hlavně když slyším, jak i mladší děti líp mluví. Ale pak si říkám, že přece jen jí jsou jen tři, tak snad třeba ve čtyřech už bude mluvit zase líp a hlavně rozumět.

luanna
20. jan 2016

@lennkka17 ja uz mam vymenny listok na usne len sa tam neviem dovolat. A s vysetrenim v narkoze suhlasit urcite nebudem.

luanna
20. jan 2016

Baby, aj vase deti vsetko hryzu? Nemyslim ludi ale predmety. Maly si vsetko pcha do pusy a hryzie, ked nema co tak hryzie obleceniena sebe a par krat si dal do pusy aj ruku ale nezahryzol. Kazdy den zlikviduje jeden cumel. Idu mu stolicky, to je fakt ale neviem ci je to tym....

lennkka17
20. jan 2016

@luanna no ani ja som najskor nesuhlasila a boli sme aj objednany a nesla som tam ale potom sa zisrilo ze ma zvacsene mandle a treba ich bezpodmienecne vybrat a to sa takisto robi v kratkodobej narkoze takze sa tomu nevyhneme. A mne povedala doktorka nato len tolko ze ak nedame vzsetrit sluch a v 4 rokoch sa zisti ze dobre nepocuje tak bude uz neskoro, leo bude mentalne tak zaostaly z to uz nedobehne. A inak vysetrenie sluchu u tak maleho dietatka sa da jedine v narkoze. A co som sa pytala tu zien tak ani jedna nevidela zhorsenie po narkoze

amy287
20. jan 2016

@janoulek25 ano presne niečo podobne mame aj my...
Mám este 1dceru o rok starsiu ako je mladšia a tie rozdiely su strašne veľké...
Ona bude mat 5 s skladá si sama lego na 8 ročne deti...s zas malú zaujíma všetko čo SŠ hýbe,skáče...
Uz si aj viac kreslí,viac menej carbe este
Vidím pokrok vo vývoji, ale ta reč
A presne aj ta moja chápe naučeným veciam, ale keď SŠ niečo pýtam ako čo v škole tak len hľadí...
Teraz začala dosť hovoriť eeee ako keby silou mocou niečo povedať chce
Uz sa naučila aj 1vetu keď niečo nechce
Tak povie nie Ja nechcem
Boli sme dnes oslave narodením a bolo tam vela deti...
Moja mladšia stále pri mojom zadku, a potom SŠ hrala s hračkami pre malé deti....

amy287
20. jan 2016

Maminy aj vaše deti su často nalepené pri vás?
Či je zo doma,alebo vonku ?

lennkka17
20. jan 2016

@amy287 moj ma kazdych 10 minut minimalne taha za ruku ze daco chce a niekedy ma zoberie za ruku a len tak sa prechadzame po dome 🙂

amy287
20. jan 2016

Moja je stále na mna nalepená stále sa chce objímať a hladkať
Príde mi taká nezávislá este...
A strašne žiarli krpec msly😊

janoulek25
21. jan 2016

@amy287 Anetka, když se neumí vyjádřit tak začně mluvit svou řečí takové něco uuuaa a dává tomu intonaci, jako kdyby mluvila srozumitelná slova, hlavně to dělá, když je plná emocí, když potká někoho nového, třeba se mnou problém s vyjadřováním nemá, to mluví celkem normálně a srozumitelně, sice jednoduše ,ale krásně se s ní domluvím. A například u doktorky, ptá se jí na barvy a Anetka místo toho, aby řekla to je červená, řekne uaa... červená. Ona tam musí vložit prostě tu svoji předmluvu, kterou asi maskuje to, že si nemůže hned vzpomenout na to slovíčko. Ale třeba doma mi to řekne hezky to je červená. Jinak je fajn, že v ostatních oblastech jde tvá holčička dopředu a řeč, i když pomalu ale taky. A zkoušela jsi nějaké výživové doplňky, vitamíny? Já Anetce s přestávkama dávám už od narození pyridoxin, rybí tuk a vždy se mi zdá, že jí to na vývoj pomůže, i v řeči se mi zdá, že se vždycky víc posune, hlavně v té oblasti porozumění.

elise
21. jan 2016

Aha co som nasla....ktore mame skolakov vieme....

pencil
21. jan 2016

@elise Pecka! Odkial to mas? Zdroj...

Lepsie vysvetlenie som nevidela 😉

elise
21. jan 2016

@pencil na facebooku som nasla, stiahla som di to je to vynikajuce znazornenie, kludne zdielajte

luanna
21. jan 2016

Mame vysledky peptidov - 273. Sme mesiac na gfcf diete. Neviem ake by boli hodnoty pred dietou, skoda

lennkka17
21. jan 2016

@luanna kde sa da prosim vas objednat na take testy? treba odniest len moc ci daco k tomu este treba? ci tam treba ist aj s dietatom alebo ako

luanna
22. jan 2016

@lennkka17 my sme obniesli moc do synlabu na kramaroch po predchadzajucej konzultacii s Dr. Urgem. O 2 dni boli vysledky

lennkka17
22. jan 2016

@luanna dakujem skusim si tam zavolat

saurian
22. jan 2016

@lennkka17 my sme len odniesli moc spolu so ziadankou od pediatra.
@luanna my sme boli na gfcf skoro dva roky, 3tyzdne pred vysetrenim OP sme jedli "vsetko", a OP vyse 1000 ☹

silvikam
22. jan 2016

Ahojte, neviete mi niektorá poradiť, ako sa dá nakontaktovať na Mgr. Maštenovú? Ďakujem.

amy287
22. jan 2016

@janoulek25 moja dcéra keď nieco chce tak sa jej spýtam, že čo si prosí...
Vačšinou ma ťahá za ruku k miestu mi ukázať s povie "to"
Ja SŠ tiež s ňou celkom doma dohovorim, viem čo odo mna chce, ale padni učiteľke v škole toho moc nepovie...
Dnes mi pani učiteľka dala taký hárok kde zapisuje čo mala vie a nevie spraviť plus pridáva fotky
Takto aspoň ku konci roka budeme vidieť ako pokročila
Na jednej foto sa brutálne snszi, nieco lepí na papier, tak som ju v živote este nevidela sa sústrediť
Super že vaša Anetka pekne nspreduje, len tak ďalej, my este farby nrpozname
A malej kupujem omega 3
😉

luanna
22. jan 2016

@saurian a preco ste skoncili s dietou?

saurian
22. jan 2016

@luanna neskoncili sme. vtedy sme mali alergologicke vysetrenie a alergologicka mala poziadavku ze 3 tyzdne pred tym nedrzat, tak sme hned dali aj OP vtedy vysetrit. drzime stale, ale uz nie taku "striktnu" kedze cim je starsi je tazsie to dodrzat.

lennkka17
24. jan 2016

Ahojte. Mate niekto skusenost ze vam deticky ktore malI zapchu zacali kakat po nasadeni bezlepkovej diety lepsie?

jankaw
26. jan 2016

Ahojte mamicky,
chcela by som sa poradit. Mam 6 rocneho syna, chodi do autistickej skolky (ma odklad) a od septembra by mal nastupit do skoly. Nemate nejake skusenost s auti skolami v Bratislave?
Dakujem

andrejka1974
26. jan 2016

@jankaw skoly su na dolinskeho a zehrianska co ja viem

luanna
27. jan 2016

@lennkka17 moj po nasadeni diety prestal mat riedku stolicu, skoro po kazdom kakani sme ho museli kupat. Teraz je to ok

luanna
27. jan 2016

Baby, dava Dr. janosikova aj nejaku spravu? Hned alebo posle postou?