Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
31. okt 2011

dobrú...
na dnes už končím s prípravou zošitov...
nejako sa od toho neviem odtrhnúť 😅 😝 😉

yukki
1. nov 2011

Jaké krásne veci ste tu podávali v linkoch na tých posledných stranách!! Jéééééj... 🙂 🙂 Ja už moc s Kikou nepracujem, niet veľmi priestoru počas dňa tak aby sa Kika mohla plne sústrediť, Markétku jednoducho odstrániť neviem... To LOGICO...no, Kika to chce robiť, vždy domordujeme tak zo tri tie tabuľky ale...nejde to. Nijak raz. Ona ten princíp aj chápe, aj ukáže čo k čomu, ale prd z toho keď drapne hociktorý ten gombík a vlečie ho hore..potom sa zbadá, vráti sa k obrázku...(alebo jej pripomeniem..), pustí tamten gombík čo už mala v polceste, chytí správny a ide s ním hore, tam nastane havária s tým gombíkom čo sa tam dostal omylom, no a koniec, už nevie, kam ho vlastne chcela dať a ak ho pustí z rúk tak zabudne aj ktorý vlastne riešila a koniec. Ak ju nechám robiť samú, tak tie prvé dva má správne-ktoré urobí pod dohľadom aby som si bola istá, že to chápe, a ostatné...úplne hocijako. Potom už robí len podľa toho aká farba na tomktorom obrázku prevláda a nie podľa toto akej farby koliesko pri ňom je... 🙄 a to je PRIMO! No ale veď ešte dva roky zrejme kým pôjde do školy, možno sa to dovtedy kus učeše... Volala som do PPP, či by mi nejako nevedeli s ňou pomôcť, poradiť...no ta že mám volať až po zápise do školy, keď budem chcieť odklad.... 😖

alaska28
1. nov 2011

@magimary akurát ti píšem inde, žeby ste už mohli začať zo zošitmi 😀 😀 , teraz dočítavam tu a vidím, že sme sa zase zhodli nezávisle na tom, žeby sme to navzájom čítali 🙂

alaska28
1. nov 2011

@nelaja krása u autíkov sa udáva ako jedna z obvyklých charakteristík.. síce to neplatí na 100 percent, no dosť často sú to výrazne krásne "anjelikovske" deti na pohľad, píše sa to aj v PAS od dr. Th. S malou uvidíte.. veľa vecí sa zlepší vekom o tom spaní a uspávaní akoby som čítala o rod. v tom veku... teraz má 7 spí tak na 95 percent celú noc a zaspávanie ako-kedy... ale tak do hodiny obvykle spí a to ležíme len a niečo mu púšťam na PC už to nie sú také boje, ako keď bol malý. Dosť deťom pomáha melatonín u nás je volne predajný ako výživový doplnok je to hormón prírodný rastlinný myslím čo sa tvorí pri spánku, žiadny oblbovák, on stimuluje tvorbu vlastného spánkového hormónu. Nám ešte pomáhali čaje rôzne tie na spanie..

Ak má potrebu spať cez deň a je problém v noci, tak jej ten denný spánok proste skráť.. Neviem koľko spí ale viac ako hodinu, hodinu a pol by som jej nedovolila... ono to bude spočiatku tažšie možno ešte horšie ako bolo ale tak do 2 týždnov by si mala upraviť ten spánok a večer odpadávať od únavy a v noci spať.. Ja osobne si myslím, že rod. dosť často bolelo v noci bruško, ale prišli sme na to, až keď to bolo extrémne, že doslova vrieskal od bolesti, nasadili sme diétu (GAPS) a odvtedy spí celú noc.. (až na pár výnimiek )

Inak súhlas s magi že netreba lámať strachy a fóbie ja s týmto silne nesúhlasím a nám sa oplatilo počkať kým ho to prejde.. Ale žial u nás toto obdobie bolo neskôr tak od 4,5 do cca 6,5 že sa bál detí.. teraz sa vyložene nebojí ale malé deti stále nemusí , väčšie by už aj kontaktoval, keby vedel ako..

No ja napíšem svoju skúsenosť.. Ak matka cíti, že tam niečo "nehrá" a jej samej to príde ako možný autizmus... obvykle to je autizmus.. Proste táto rodičovská intuícia je veľmi silná.. Ja som dlho tomu neverila, že je rod. autík no tá prvotná preblesknutá info pri čítaní si prejavov tam proste prebehla.. Síce som ju potom vytesnovala, čo je normálne.. ale bola tam. Takže rozhodne si myslím, že riešiť, hladať pomoc, hladať odborníka ...

@maznacik007 pri nadaných detí je na spektre cca 40 percent ak nie viac.. to mám info priamo z centra nadania.. Proste tam sa veľmi často prelína hraničný aspergerov syndróm s nadaním. Hlavne u dievčat je to veľmi málo vypozorovatelné... www.centrumnadania.sk tam je krásne odlíšené "čisto" nadané dieťa a nadané dieťa na spektre,.. Bolo by to na dlhšie, ale to by som musela súkromne ...Veľmi veľa detí príjmaných do škôl ako čisto nadané časom skočia do PAS a ten sa im aj diagnostikuje, nezriedka je to až v neskoršom veku..

Tým nechcem povedať, že je tvoja malá aspík, len to, že nadané deti tiež nie sú bežný štandart často majú veľa autistických prejavov.. viem o čom píšem synovec aj neter chodia obaja do školy pre nadané deti a ja sama s rod, chodievam do centra nadania čo je obdobná škola ale súkromná.. Preto, že nie sú štandartné ako väčšina populácie majú špec. školy pre nadané deti a ak sú v bežnej triede je znížený normatív na žiakov v triede..

@maznacik007 a to, že je malá na druhom konci IQ škály to som nepochopila... autizmus nie je len o mentálnej retardácii, ale naopak veľmi často o extrémnej nadanosti..(jedno s druhým sa nevylučuje)
Ono nie je moc bežné a povedzme normálne ak to berieme v zmysle normy ani ak je dieťa výrazne popredu, kamoškin VFA je nadaný takmer na všetko neskutočne kreslil a to už v rannom detstve, má akademické vedomosti z velkej časti oblastí, v 10 rokoch bol v dejepise na úrovni profesora VŠ.. chodil za nim študent dejín a nestíhal mu.. kreslil embryológu, všetko to ovládal..
Kamrátka má aspíka čo bol strašne moc šikovný v 3 rokoch plynule čítal, počítal, mal extrémne vedomosti v tom veku sa strašne vytešovala, že má doma malého génia.. a v 6 rokoch už mali dg. AS.. A práve zvláštnym prejavom v jeho rannom detstve bol problém, že vkuse reval, za všetko ona z neho bola na nervy.. nechápala to, prečo sa tak chová, prečo to robí.. a spätne si hodne zo svojich výchovných praktík aj vyčíta..doporučujem knižku "chlapec, ktorý myslel v obrazoch a vyjadroval sa kresbou".. to je o tom chlapcovi (čo píšem vyššie) kamarátky (autor Miška Martinková),..

Ja si myslím, že naopak ak sa začne veľmi skoro s diétou a terapiou môže sa dieťa z autizmu úplne vysekať.. A to, že sa N. malej bude venovať viac, to nezamená, že niečo pokazí.. naopak.. ak by sa takto venovala aj bežnému dietaťu tak bude max. šikovnejšie ako jeho rovesníci. Ak sa to nerobí násilne a tlakom.. ale napr. ako magi s t. (ktorým to veľmi pomohlo) tak na tom nie je čo pokaziť.. toľko môj názor..

@maznacik007 a to je práve o tom, že dobrá reč nevylučuje autizmus a rovnako je typické, že my doma s nimi problém nemáme, zvládame ich.. ale autizmus sa najlepšie diagnostikuje ak dáš dieťa medzi 30 iných a sleduješ ho.. Práve vtedy sa často ukáže aké obrovské problémy má v socializácii. A autizmus je vždy o socializácii a soc. správaní a fungovaní.. nie o IQ, nie o reči, nemusí byť nutne ani o rituáloch a zmenách a ulpievavých záujmoch .Obvykle to je aspoň o 2 oblastiach.. (vtedy ide o atypický autizmus) alebo v 3 (detský autizmus) no o tej socializácii a soc. správaní je to vždy.. či už v zmysle odmietania kontaktu alebo naopak neprimeraného kontaktu to je typ aktívny-zvláštny.. (to je práve nevhodné dotýkanie sa -rod takto chytal pupok deťom..) alebo nadmerné hovorenie o svojej téme bez ohľadu na to, či to zaujíma toho, čo počúva.. skákanie do reči, nerešpektovanie striedanie rolí, neschopnosť prehrávať a pod. Nechápanie pravidiel hry.. nedostatok empatie , nechápanie emócií druhých ludí..

A aké sú terapie? Stačí si mrknúť videá od magimary... ako úžasne a krásne tam T. spolupracuje!! a pred tým ako začali štruktúrovaním tak s ním nešlo nič.. nedala sa zaujať jeho pozornosť, niečo ho učiť, rozvíjať.. V podstate je to formou hry (aspon by malo byť) a do toho sa vkladá niečo, kde sa chce potiahnuť..
U funkčnejších detí sú to často nácviky soc. situácií a správania ..
Rod napr. učia kooperovať s inými deťmi, hrať napr. pexeso, striedať sa, čakať na poradie.
Dalej má muzikoterapiu kde počúva hudbu, hrajú mu, vyberá si pesničky, nástroj, môže hrať podla farebnej schémy (má označené klávesy) potom má ručné práce, tam tvoria, strihajú, lepia, kreslia. grafomotoriku. Potom má komunitu,tam skupinovo niečo robia napr. hrajú na bubny (striedajú sa) alebo klavír, plnia rôzne úlohy podla pokynov. Potom cvičia, potom má logopédiu, hipoterapiu s koňmi, canisterapiu so psíkmi (tá ho zbavila fóbie). Potom má "rozprávanie" kde sa učia podobne ako na logopédii pomenúvať obrázky, porozumenie a pod..A potom klasickú "prácu" teaach-štruktúrovanú terapiu..(čo má aj magi na videách)..

A viem presne o čom hovoríš pri tej náročnosti.. ako som písala mám takú neter a synovca.. A babka naša si občas povie, že je jednoduchšie ísť niekam s rod. ako s nimi dvoma..

sisstin ani ja som neriešila nikdy, žeby bola moja vina, že je rod autík lebo som sa mu málo venovala.. skôr som riešila očkovanie a pod.. ale nevyčítam si nič, lebo som vždy robila len to, čo som považovala za vhodné pre rod..

magimary aj rod má normálny očný kontakt a DA.. ono sa to nevylučuje.. uvidíte. Ak by mal mať t. ale DA tak VFA si myslím..

a ono rozdiel medzi AA bez MR a VFA je skutočne skôr kozmetický.. nemá to moc vplyv na dalšie fungovanie.. to skôr povaha..

baby je zvláštne, že dať papa sa naučia aj tí najtažší autíci čo tak pozorujem v dss.. a pusu poslať som videla aj deti s DA a TMR *(rod to ale napr. nevie..) ten pusu dá ale priamo , poslať to nevie..
Ukazovať sa ich tiež dosť naučí.. je to zaujímavé.. aj ten očný kontakt nie je rozhodujúci..
Ak toto všetko ale malá vie v 2 rokoch, tak je šikovná určite! to rod v tom veku ani nechyroval... respektíve papa istú dobu dával, ale to bolo tak všetko...

nomiland je predražený :(( ja som pozerala toto www.legalsoft.sk tam majú super veci a píšu, že sa dá objednávkou splniť tá povinnosť zamestnať ZTP pre firmy.. je to chránená dielna totiž.. tak som nad tým premýšlala, že ako by to šlo., či by niekto nevedel a nemohol to na firmu objednať..

A dejovú postupnosť si určite neobjednávajte!! Mám milión obrázkov na to u seba na blogu v kolonke úlohy z picasy -dejová postupnosť. A fakt pekné a aj jednoduché veci...to stačí vytlačiť a zalaminovať.. celkovo veci kde sa len niečo odfotené vyskytuje nebrať! mám aj priradovanie a pod.. a dokonca aj veľa tých drevených vecí sa dá prerobiť. Mám nascenované napr. (na FB) celú takú sadu z nomilandu ktorá sa dá v pohode len vytlačiť..

Inak niečo na podobnom princípe ako má pani v albume "časom chcem pre drobca" sa dá krásne doma vyrobiť.. za bagatel.. akurát som niečo podobné vyrábala hodím potom foto.. stačia k tomu tabulky ktoré mám tiež na picase a napr. pečiatka..a tvary a smery dokonca tam mám len vytlačiť.. že je k tomu všetko.. to sú práve tie logické tabulky o ktorých som písala...

magi ja som napr. objednala z predškoláka takúto tabulku je to z takej akoby drevotriesky lisovanej a rod. to vôbec nebaví :(( on naopak to má rád na sucháčoch, pekne to tam drží.. to drevené to sa tam posúva, padá to, nevidím to ako moc dobrú vec. (ale je to vec názoru). Ja už som sa viac krát takto obabrala, že som kúpila niečo originál a drahé a mi to doma leží.. a niečo čo som vyrobila za pár korún ho baví..

inak anka na tom legalstofte máš presne tieto sady!! a tisícku stoja možno 3 kusy...
mrkni tam tam majú že sady.. a v tej sade je 3 alebo 4 kusy.. nad tým som premýšlala aj ja..

yukki ja som to s rod riešila tak, že sme šli proste po rade.. zobral prvý gombík a priradil, potom druhý a takto.. nie na preskáčku. ked jej v tom spravíš systém že hladá to po rade, myslím si, že problém nebude..

yukki
1. nov 2011

@alaska28 áno, tento systém ju učím aj ja...že ide od prvého gombíka. Sama na to ale etše nemá, aby tú disciplínu udržala, aj keď časom proste nejaké barličky bude musieť používať v tom svojom schaosenom svete...

sisstin
1. nov 2011

@yukki no Tygr to dělá tak, že si vybere nějakej knoflík dole, třeba červenej a pak si v tom obrázku najde červenou šipku a podle toho jede 😉 ale je fakt, že na to se musí dítě soustředit a to je u Kiky asi problém 🤐

sisstin
1. nov 2011

@alaska28 jde ti ten odkaz? 😉

yukki
1. nov 2011

@sisstin hej, ale aj to jej treba pripomínať.."akú farbu máš Kika...akú máš v ruke...", ...už si začínam myslieť že je tu isto aj mentálny trošku..nejaký...hendikep. No veď čas ukáže...

nensyke
1. nov 2011

Ahojte, tak zajtra mi ideme do Trnavy na CT vyšetrenie hlavy. Som sama zvedavá ako Dadko dopadne. Budeme tam asi dva dni. Zajtra len nás príjmu a štvrtok ho uspia. 🙂

lucka261177
1. nov 2011

cauteeeee 🙂 no ja mam za sebou aky zazitok 🙂 Dnes sme isli zase raz do detskeho kutiku v river parku mali tam opat vlacik cize samko tam zaparkoval a parkoval tam takmer tri hodiny.co vsak bolo az neuveritelne jen ze dievca ktore malo deticky na starosti studovalo autizmus resp.liecebnu pedagogiku.vedela kopec veci poznala Janosikovu praxovala v andrease starala sa rok o AS chlapca.tak si tamdebatime uz vyse hodinu a pride maminka 5 a pol rocneho chlapceka vravim tej kocke mne sa aj ten chlapcek zda auti.uz mi asi sibe vramij jej vsade vidim autikov.ona sa usmiala ze aj on vidi vsade autikov a ADHD a vsetky mozne diagnozy 🙂 po chvili ked chlapcek zacal samka objimat a asamko teda prejavoval velky nesuhlas kedze to bolo neprimerane dotykanie sa jeho tela som maminke vysvetlovala ze sme iny a ona ze aj my 🙂 takze chlapcej tu bol prave na diagnostike na kramaroch.ked som sa spytala ze preco kramare povedala ze je z Prievidze a ich psychiatricka neuznava doktorku Janosikovu lebo neni promovana ci co 😲 pritom bola na jej prednaske o integracii AS deti a ze jeje je jasne ze maly je AS ale ze nema potvrdenu diagnozu.ze doteraz mu nejake ADHDcko hadali ci ci.no zazitok uzasny.zase som sa len presvedcila o tom aky su na SK odbornici.co ma este sokovalo bol pribeh chlapceka o ktoreho sa starala ta kocka co ma deti v kutiku na starosti.ze boli jeho rodicia v andrease a ze ho zdiagnostikovala nejaka ina osoba ze nie Janosikova a ze mu dali AS napriek tomu ze chlapec do 3 a pol roka nerozpraval a ze to robili na 3 krat a ze do spravy doslovne opisali slova mamicky ktroa si pisala denik a priesla ho k nahliadnutiu na diagnostiku.takze ja neviem ci ta mladucka pospisilova robi diagnostiku ak ano tak tym cely andreas moze utrpiet podla mna.lebo uz aj tak o nom koluju dost zle referencie poslednu dobu.

nensyke
1. nov 2011

@lucka261177 ja som bola tiež Dadkom v tom andreas centre, tiež nás mala na starosti taká maldučká dlhovlasá baba. Nič nové mi nepovedala, to isto tuším do slova do písmena čo dr.J. Nechala som tam 20 eur, ale sa mi zdálo že som zbytočne vyhodila peniaze mne ona pripadala taká neskúsená. Možno že jej krivdím ale nemala som pocit že ona by dokázala povedat diagnozu na Dadka.

lucka261177
1. nov 2011

@nensyke nekrivdis a hovorime presne o tej istej.ona uz neni uplne mlada podla mna ma cez 25 podla mna skoncila nedavno skolu.ja som bola svedkom ked ju riaditelka andreasu testovala pozorovala pocas nasej terapie.spytala sa ma ci mi nebude vadit jej pritomnost a ja ze nie a na koho sa pride pozriet a ona ze na mna.takze to znamena ze ona sa tam len nejako ucila veci.aj na nasej prvej diagnostike bola pritomna.ja viem ze nejako sa to musi naucit ale nech ma nad sebou dozor a nie ze za mesiac na nu pocujem 5 staznosti.janosikova sa ma v utorok pytala ze preco sme prestali chodit do ansreasu ze si som bola nespokojna ja som ostala tak ticho a ona ze nebojte sa povedze mi pravdu.tak som povedala ze podla mna je neskusena.

magimary
1. nov 2011

ahojte 🙂
tu sa dnes akosi moc nedebatilo 😅 😕
asi ste všetci boli na cintorínoch...
ja som dnes skoro celý deň (až doteraz) presedela pri vyrábaní listov na prácu pre Tadyka, takže som nič iné neriešila... bol doma tatik, tak bol s deťmi on a ja som si mohla niečo porobiť bez neustáleho bombardovania deťmi... 🙂
len teda zase sa mi to natiahlo až doteraz...
kedy ja toto dospím?!? 😅 🙄 😉

takže, ani nebudem čítať a idem sa aspoň čo to vyspať (zajtra nás čakajú lekári od rána 😝), tak nech to "odslúžim"...

dobrú...
🙂

andreabe
2. nov 2011

@nensyke drzim palce a som strasne zvedava, ci sa potvrdi ta cievka, daj nam potom vediet 😉

@lucka261177 inak ja vidim autikov tiez vsade 😝 napr ked sme sli na dovolenku, tak pozeram na takeho krasneho chlapceka na pumpe, asi 4rocny s dudlom, chodil po spickach, tak vravim mm, ze ten je jasny a mm, ze nemusi byt a potom vidime ich auto vedla nasho (ztp park,mieste), a bolo to jasne 😔
alebo som si nedavno cez mimi objednavala zvukovu hracku pre maleho a ked ju mm doniesol, tak nefungovala, tak pisem tej mamicke, ze mam doma maleho s komun.poruchou a slo mi hlavne o to, aby opakoval veticky po tej hracke a pani mi vratila 1/2 ceny, ze ona to chape, lebo ma doma autisticke dievcatko 😔
A asi v lete som bola vonku s kamoskami, kde jedna hovori, ze ma kamosku, kt.maly je asi autik 😔
(potom som zistila, ze hovorila o tebe 😀 )
A ked som si studovala o autizme, tak som citala cely Alaskyn pribeh a potom idem s malym na terapiu do dss a vidim na skrinke Alaskynho maleho a hovorim si,aka haluz 😵
Ono je to asi tak, ze je teraz strasne vela deti AS a autideti, skoda len, ze nie je rovnako vela zariadni a odbornikov, ktori by im pomohli, vecsina je na rodicov 😝
Ta dlhovlasa dievcina z andreasu nas mala nedavno na psychovysetreni (projekt probiot.) a vravela nam, ze maly nie je autik, ze on sa sprava inak, ze pekne zdiela a mesiac na to nam dr.Kr.dala atypicky autizmus a sa obavam, ze mala pravdu 😔 Takze ja by som k nej na diagnostiku nesla

alaska28
2. nov 2011

Lucka to je aká sranda s tým kútikom :DD ja som nemala odvahu do toho river parku mi to tam prišlo celé také snobské keď som videla foto mamičky na 12cm opätkoch v kožuchoch tak som hodila spiatočku :D Kebyže viem, že sú tam normálne pomery tak aj idem tam. Ako to tam prebiehalo a bolo, čo všetko tam majú? To je v tom hračkárstve? Môže tam hocikto prísť? A čo to ihrisko vonku, vraj tam časom má byť niečo ako vodopády to by bolo pre roderika :D My niekedy chodievame do mesta troška prevetrať fontány a aj pri river parku sme šli no malý stále chcel skočiť do dunaja, ledva som ho udržala, tak už tam radšej nechodím. Inak takto mi raz nabehol na malého jeden chlapček v andreasi a roderik mal z toho 2 roky panické záchvaty z detí 😒 . Ja to ale nechápem tých rodičov.. ako vidí, že mne tam malý vrieska sa trasie a ona sa pozerá. Toto spraviť roderik, tak ho schmatnem hneď preč a ešte mu aj vynadám.. A nie že len pozerám a max. jemným hláskom "nerob to miláčik..".. Ja som v tomto tvrdá mu nedovolím nejak ubližovať deťom ani im ničiť stavby, alebo brať veci ak mu nie sú ochotné požičať.. Tak isto ho učím aby nevýskal keď vidím, že to iným deťom vadí, samozrejme, že nie vždy to funguje, ale snažím sa a dosť často to aj zrešpektuje..

Lucka a nevolala vás J do Trnavy na terapie? Mne hovorila, že tam rozbehnú takmer každé dieťa v reči a pod.. Lenže tieto veci robia aj v dss a rod nič.. K tomu mám Trnavu daleko, respektíve neodšoférujem to po Trnave..

Lucka ty normálne robíš osvetu a prekopávaš cestičku po tých detských kútikoch :D super aspoň budú vedieť čo a ako..

alaska28
2. nov 2011

@sisstin hej hej ide mi to, si poklad!! 🙂 Dúfam, že to pôjde aj spracovať ďalej 🙂

sisstin
2. nov 2011

@alaska28 eště něco mám v PC, tak to tam pak přidám 😉

maruskaaa
2. nov 2011

baby, chcem sa poradit, dnes mi odpisali z institutu detskej reci, ze mozem dojst k nim na diagnostiku v ten den ked ideme rano k dr J., myslite ze to zvladneme na oboch miestach v jeden den? J. o 10tej, IDR o 14tej

anka912
2. nov 2011

@andreabe ahoj, dlho sme o tebe nepočuli. Čo máte nového? Máte už aj tú dotykovú obrazovku, baví to malého?
@lucka261177 aj ja som už pár krát videla v Tescu a pod. deti, že som mužovi vravela, že sú určite je auti. Neviem ale kde sa schovávajú, asi maminy s nimi väčšinou sedia doma, lebo v našom 25000 meste by ich malo byť okolo 200 podľa štatistík a aj keď vezmem že polovica sú AS, čo nie je hneď vidno, aj tak neviem o 100 klasických autíkoch, v škole ich je 6 a v škôlke tuším žiaden, ešte viem o tom jednom malom, čo som spomínala a to je všetko.

lucka261177
2. nov 2011

@maruskaaa ja som bolo aj na jednej aj na druhej diagnostike.sice nie v trnave ale vBA ale to je jedno.neviem ako tvoj maly zvlada cudzich ludi ci zmenu prosttredia.ak mu toto nerobi problemy tak aj jedno aj druhe vysetrenie prebieha ako hra.akoby ste boli detskom kutiku.maly si najde to svoje a moze sa hrat.avsak tvoj je vacsi sa mi vidi takze nezarucujem ci mu nebudu davat nejake testy aj na tu rec aj janosikova mu moze nieco skusat davat.v kazdom pripade oni sa snazia dieta nestresovat ked nechce dotyk nedotykaju sa a podobne.
@alaska28 my chodime do kutikov 5 krat do tyzdna takze ja musim vymyslat stale nieco niove samka to nebavi na jednom mieste takze ja sa neseriem a vsetkym to hned oznamim kedze sa pokusam ho tam nechavat sameho pripravim ich na mozne problemy ktore zatial nikdy neboli.dnes v auparku mi dokonca hovori kocka ze nebojte sa bezne si oddychnut my tu amvame casto autistov.co sa tyka riverparku bude sa opakovat my chodievae v casoch ked v kutikoch nieje vela deti takze ja netusim ako to tam vyzerra poobede boli sme tam asi od pol jednej do pol 4 a bol sviatok takze ludia asi boli aj na hroboch a tak ale bolo tam dievcatko velmi znamej herecky neviem ako sa vola a naozaj to je zrejme casto osidlene tou hornou vrstvou.aj popri tom dunaji sa prechadzali sami bohaci.ten kutik sam o sebe nieje bohvieco je to maly priestor kde sa robievaju divadielka maju tam male lego dve drahy pre auticka a jednu na vlacik stolik na kreslenie a dvoch konov na ktorych sa da jazdit ked pohybujes nohami hore dole.take mechy kam sa da zvalit no a niekde po bokoch asi este nejaky hracky ale ja som si to nejako nevsimala lebo samko bol len pri vlaciku.myslim ze roderik by sa tam nudil.avsak to ihrisko vonku je dobre podla mna.akoze nieje to ruzinov je tam jeden domcek a dve preliezky drevenne vsetko.samka vsak bavi behat po tych drevenych takze jemu sa tam pacilo.do kutika mozes ist na hodinu za 2 eura.vojdes do toho hrackarstva a cez neho prejdes do kutika.moze tam ist hocikto.

lucka261177
2. nov 2011

@andreabe a koho to pozname obe?lebo ja teda nemam moc kamosiek ktore by mi spominali ze poznaju niekoho s auti dietatkom.ale svet je maly strasne to je fakt.
@anka912 ja budem tajne dufat ze nikto s autikom doma nesedi pride mi to bezcitne ked niekto sedi doma s dietatkom aj ked je ine tak predsa potrebuje ist medzi ludi.moj samko ked mal rok a pol dva mali sme pocit ze nikam sa neda s nim ist vsade reval vsade mu nieco vadilo vojst do obchodu bolo nemyslitelne ale ja som to vsetko prelomila a postuplne ho tomu vystavovala dnes si chodime krizom krazom bez placu a fobiii.je to radsot s nim niekam ist.ja som samka vzdy vzala na ruky on sa zaboril do mojho ramena a ja som mu hovorila aby sa nebal ze som prinom ze sa nic nestane a casom sa prestal bat alebo sa naucil kompenzovat to.

lucka261177
2. nov 2011

@alaska28 este som zabudla su tam fontany take ze akoby v zemi voda a z nej take male fontanky podsvietene farebnym svetlom.ale tie su neni pri kutiku ale medzi budovami kusok skor.

maruskaaa
2. nov 2011

@lucka261177 priznaj sa lucka, ze sa ty chces zoznamit s nejakymi celebritami cez Samka? 😀 😀

len srandujem, ak sa tam jmemu paci, tak tam mozu chodit aj martania...a dobre to mas vymyslene, ze mimo hlavny napor...

no ak na andrejka pojdu cez cisla a abecdu, tak sa s nim daleko dostanu...

samozrejme tazsie reaguje na cudzich, ved aj kvoli tomu budem k J. brat spravu od nasej logo/spec ped. ku ktorej chodime uz 2 roky....

lucka261177
2. nov 2011

@maruskaaa hehe ze celebrity...ved by usli keby samko dal svoj piskot ked mu niekto berie vlacik 😀 ja ich aj par poznam 😉 mala som frajera ktory bol muzikant a naprilad spoluziak sisi sklovskej.to bol moj prvy vztah o 12 rokov strasi muz (to len pre vysvetlenie kedze sisa ma 47 rokov 🙂 ale to bolo davno.no ale poznam ich par oni sa nejako ti muzikanti s hercami navzajom poznaju.No a ked sa boji trosku ludi tak doktorka janosikova sa ho jemne pokusi dotknut pocka kym ju prijme a potom si ho bude pozorovat.no a v IDR som popisovala dost zdlhavo nedavno ako to prebieha.no v podstate mas na vyber?skus to snjim a ked to nepojde tak nepojde.hlavne doktorku vyrieste.

maruskaaa
2. nov 2011

@lucka261177 🙂
andrejko nema problem s fyzickym dotykom ...tak uvidime ako to pojde..my to kvoli geografickej vzdialenosti musime riesit takto.....si myslim ze to andrejko zvladne..

lucka261177
2. nov 2011

@maruskaaa ja som to nemyslela doslovne ale ze doktorka hned vyzisti ako na neho.no som zvedava velmi ako vsetky dopadnete.

maruskaaa
2. nov 2011

@lucka261177 aj my 🙂

magimary
2. nov 2011

ahoooojte!!!
maruška, podľa mňa to zvládnete v pohodke 😉
@andreabe ahoj, veru už si tu dlho nebola...
a vy už máte ten atyp istý? 😕
sa mi zdalo, že je to ešte len podozrenie, nie? 😕

inak, ja som dnes bola u dr. dať konečne o.i.predpísať recepty na bezlepkovú stravu Tadykovi (lebo doteraz mala dr. dovolenku 🙄 ) a pýtala som sa na tie výsledky zo stolice, takže ešte aj tam má vysoko pozitívne 4 kolónie kvasiniek... 🙄 ☹ 😔 😖
no v chvate a strese sme sa tomu ani nestihli venovať, len povedala, že mu to bude treba opäť skontrolovať... 🙄 😝
je niečo, čo si ten chlapec z autistickej fyzickej stránky nevybral??? 😔 🙄

lucka261177
2. nov 2011

@magimary boze toto ani nehovor ja ked si predstavim ze by som nasla aj kvasinky aj lepok pozitivne a zeby nemohol jest rohlik ani sladkosti ja sa asi odstrelim.ludia on len cely den keksik vola.aj zo spanku,ked nie keksik tak litzatko.je to moja jedina paka ked od neho chcem aby isiel prec z kutika bez placu slubim cukrik a ide a tak je to so vsetkym. ☹ ta jeho radost ked si lize to lizatko boze moj ako by som mu to odoprela?a prosim nepiste mi ze je to pre jeho zdravie ja vieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem.budem musiet ale tie testy dat porobit lebo to by som uz aka hrozna matka bola.kde si mu dala stolicu vysetrit?

magimary
2. nov 2011

@lucka261177 ani mi nehovor...
a zrovna teraz je vo fáze, keď ich krásne kŕmi a nič iné nechce...
celý deň by sa chcel pratať len sladkými rožkami-lupačkami... 😲 😲 🤐 ☹
normálne má kvôli tomu asi 10x denne záchvaty, lebo ide k chlebníku, tam sa postaví a ziape ako na lesy (keďže mu ich nechcem dať ☹ ), lebo on chce "papaaaaaaaaááááť"!!! ale NIČ iné, len tie sladké rožky!!! ☹ ☹ ☹
som z neho chorá...neviem si ani len vo sne predstaviť ten prechod na BZL stravu, ani vo sne... ☹

kde som mu to dala vyšetriť?, normálne nám gastroška odporučila, čo mu mám dať vyšetriť a povedala, nech si vypýtame žiadanku od našej obvodnej pediatričky a dáme to do labáku tu (inak sa to vozí do BA-na HPL) a keby bol problém, že by to nešlo, tak by sme stolicu odniesli rovno ku gastroške... ale šlo to v pohode