Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

daja2010
6. júl 2011

@anka912 🙂 Ďakujem, a vítam ťa na Slovensku! Ako odletela a pristála vaša najväčšia?

anka912
6. júl 2011

@daja2010 tak tá najstaršia už je v Paríži! O jedno dieťa menej... (nemá niekto ešte záujem o jednu pubertálnu emačku a predpubertálneho autíka?) Ináč cesta na letisko, nalodenie aj odlet - OK. Len po prílete mi po hodine volala, že už tam čaká hodinu a nikto pre ňu neprišiel. Tak to zisťovala cez fr. ambasádu a stalo sa to, že na akciu letel aj jeden chalan z Moldavska- menom NIKOLA, tak delegát vzal jeho a odfajkol našu Nikolu. Nakoniec pre ňu prišli po 3 hodinách čakania, ale dúfam, že už je OK. Očakávam, že zavolá tak o týždeň...

lucka261177
6. júl 2011

@magimary pisala si o tom hadzani predmetov.to ma aj moj samko respektive mal to take vyrazne asi vo veku tvojho a potom sa to ukludnilo a robi to len ked sa hneva obcas aj bezdovodne vacsinou ked chce zaujat nasu pozornost ale aj bezdovodne pomaly to odoznieva.precitala som vela stran takze mam zmatok komu odpisovat ale hneva ma reakcia ze vsak je autista co chcete?my na logopediu chodime a netvrdim ze sa tam deju zazraky za tu hodinu nikto nenarobi zazrak ale pomozu mi vidiet ako mam s nim doma pracovat ako ho zaujat nam sa rec rozbehla ked ukazal prve znaky co nas naucili mozno to bola nahoda ale vraj ked dieta ukaze prvy znak pochopi ze mu to pomaha komunikovat tak sa tym rozvija aj opakovanie slova tak ako zopakuje znak tak aj slovo.nechcem tvrdit ze samko sa rozrospraval ale robi pokroky a snazi sa aspon koncovku slova povedat.naucili ma tam ze uspech dosihnem iba tvrdou pracou ze ked chce mali nieo dostat musi ukazat znak alebo povedat aspon zaciatok slova alebo prve pismenko.za 40 minut tam pochopi ze mu nepomoze sa hnevat kopat plakat ale ze staci len zopakovat aspon nieco a dostane to.to iste by som mala robit ja doma.ja sa priznavam ze nie casto mam trpezlivost samko uz 8 mesiacov nespava na obed a je hore 13 hodin je to narocne a vycerpavajuce len mu vymysliet program takze asi by som sa mala viac snazit ale chcem tym pobvedat ze za par minut tam pochopi ze bez prace niesu kolace a opakuje cokolvek ona hovori.je tam totiz tolko zaujimavych hraciek ze mu to stoji za to aby ju dostal 🙂
@yukki nechcem ta nahnevat ak ano prepac neviem moc o tvojom dietatku ale cim viac sem davas pripsevkov tym viac sa mi zda ze tam ten autizmus je a ja by som urcite prehodnotila odbornikov a skusila aj inych.sistin ty si naozaj strasny odbornik aj ja by som chcela byt.naozja je to tu ubohe co sa tyka ludi ktory o tom maju aspon troska vedomosti.nemaju slovenske deticky problem porozumiet tej ceskej pani thorovej?to je ta co napisala tusim aj nejake knihy ze?nevies ako dlho sa k nej caka?ked urci diagnozu vie aj stupen aj aky typ?aj poradi co dalej?

alinocka
6. júl 2011

@magimary od Janošikovej potrebujem konečnu diagnozu odporočili nam je v DIC po skončení sedeni....ma z nej šlahne asi tam fakt skočime osobne.
Zas ma chytá zimnica tak pekný večer

anka912
6. júl 2011

Lucka, ja s tým pocitom, že pre malého málo robím bojujem už niekoľko rokov. Stále mám pocit, že keby som sa mu viac venovala, viac tlačila, chodila po viacerých odborníkoch atď., tak že by bol na tom lepšie. Je to taký zožierajúci pocit, lebo aj my mamy sme len ľudia, niekedy nevládzeme, niekedy sa nám aj nechce, niekedy nám nemá kto pomôcť. To ja som písala tú vetu- že je autista, čo ešte chcete. Tak presne mi to povedali na detskej psychiatrii na Kramároch, keď som chcela aby mu spravili ešte ďalšie vyšetrenia... V škole a v škôlke mi zase stále hovorili a hovoria, nechce pracovať, kričí, keď s nim chceme robiť. A čo ja mám s tým urobiť??? Mám ho zbiť? Mám ho presviedčať, keď mi nerozumie? Veď oni sú špec. pedagogičky aby pomohli oni mne a skúšali, ako naňho, je to vlastne ich vizitka, keď nevedia ako naňho. Rozpísala som sa, ale chcela som len aby si pochopila tú moju vetu a môj pocit bezmocnosti.

lucka261177
6. júl 2011

@anka912 ja mam taky isty pocit ☹ raz na terapii s logopedickou ked mala maly velmi zly den a len ju bil kopal a vobec nespolupracoval jej vravim ze mate takych deti vela a ona ze ano vsetky su velmi podobne a ze moj je niekedy najlepsi z celeho dna co mala vravim jej ze ju obivujem a ona mi vravi ze viete takto by ste sa mali venovat svojmu synovi lebo ze niektori rodicia nechaju tie deti v kute sa hrat a su radi ze maju pokoj ze aj ked su na terapii ani nejdu do vnutra cakaju vonku a tak nevedia co maju doma robit s dietatkom.tak jej vravim viete ale mne za to nikto neplati 17 eur na hodinu.usmiala sa ze ano to je pravda ze ma chape ze som vycerpana.ja sa uz teraz desim ze samka niekam musim dat do nejakeho zariadenia viem ze potrebuje byt s detickami vidim ako sa nudi ked sme vonku a nikto tam nieje je rad v ich pritomnosti aj ked ich nevyhladava a nekontaktuje.sme co sa tyka autizmu uplne za opicami a venovat sa takemuto dietatku ktore poriadne pozna len jeho mama je velmi narocne a myslim ze su tu pedagogicky aj neohodnotene takze to je taky kruh zacarovany.a este k tym kramarom.mam susedku ktora ma 13 rocneho syna s ADHD je velmi tazko zvaldatelny berie 4 lieky bol v 5 skolkach 4 skolach vsade jej vraveli ze je to zle dieta ze ho nikde nechcu odvsadial ho vyhodili bol na kramaroch hospitalizovany dva krat akoze na pozorovani nedokazali mu urobit ani poriadne vysetreniach bol tam nadrogovany tak ze nedokazal s jeho mamou telefonovat.nedovolili jej ho dva tyzdne vidiet ze to je jeho trest aby si to uvedomil ked mu volala povedali ze spi potom volala neskor chvilu s nou volal uplne omameny a ked volala hodinu na to ze nieco zabudla povedali ze zase spi.aby mali pokoj napichali ho liekami.v zivote by som tam moje dieta nedala.odporucili mu ustav niekde na vychode slovenska kde tvrdil on myslim ze si nevymyslal ze tam detom buchaju hlavu o zem ked maju zachvaty ten chlapec si prezil peklo a vsetci jeho matku presvieedcali aky odborińici su aj na kramaroch aj v tom zariadeni na vychode.tam ho prevazali v sanitke na infuziach priputaneho uplne zdrogovaneho v doprovode jeho matky.asi som odbocila od temy ale na kramare nikdy v zivote.

magimary
6. júl 2011

@anka912 ja tiež cítim niekedy bezmocnosť-najmä v tom vysvetľovaní malému, keďže viem, že mi nerozumie... 😔
ľudia sa na mňa pozerajú a zazerajú, keď niečo vyvedie (napr. ke´d hodil tú knihu po babke-zazerala, akoby som mu to ja kázala), ale AKO mu mám vysvetliť, že toto sa skrátka nerobí... 😔
aj keď mu to hovorím, pozerá na mňa a absolútne nechápe... ako mu mám vysvetliť, čo sa nesmie jesť?
ľudia vôbec nechápu, že týmto deťom to skrátka nevysvetlíš... myslia si, že sú nevychované, že nám skáču po hlave, že im všetko dovolíme... 😔 v tomto ja cítim najväčšiu bezmocnosť a frustráciu...

jáj a Kramáre, preto som sa aj Dajky pýtala, či nebola s malým na Kramároch, ale keď napísala, že bola v sanatorku, tak som sa u(s)pokojila... aj tam som chodila na prax, takže viem ako to tam funguje... :-X 😝

sisstin
6. júl 2011

holky, dávejte prosím před nick @ já tohle autíkovský téma nečtu podrobně, respektive jsem ho ted nečetla min. rok vůbec, to jenom, že magy hodila odkaz do jiné diskuze..já pak nevím, že mi někdo něco píše 😉

@anka912 no pokud jde o autismus a k tomu přidruženou dysfázii, tak skutečně tam ta dysfázie do papírů není až tak důležitá, jak píšeš, nosná diagnoza je autismus a dysfázie už je jenom takový "bonus" 😒 přece jenom mít autistické dítě s dysfázií a dítě "jenom" dysfatické je velkej rozdíl....

bohužel u autismu ti asi nikdo nedá prognozy, jak moc se ta řeč bude zlepšovat... 😉 může bohužel nastat i regres 😉 takže tímhle bych se asi nějak moc nezabývala, prostě to rozvíjejte a uvidí se...super je to globální čtení, nevím, jestli používáte i jiné formy alter komunikace (VOKS atd.) 😉 asi zásadní je, že se mu zlepšuje to porozumění....to je dle mýho důležitější než to, jak bude mluvit 😉

smysl chodit na logo určitě má, a hlavně by vám tam měli poradit ty alternativní formy komunikace. Nevím, jestli znáš blok Moniky???? Jára má atypický autismus, těžkou dysfázii a lehkou MR...ted je mu 9 a mě by vůbec nenapadlo, že má tak těžkou diagnozu....ta Monika ho neskutečným způsobem vymakala...i když ty největší pokroky přišly až po 7.roce, ale za to pořádný 😉 http://ojarovi.blogspot.com autík potřebuje moře lásky a trpělivosti, a ono to pak někdy jde hodně dobře 😉

sisstin
6. júl 2011

ještě se někdo ptal na Thorovou, ted to nemůžu najít, kdo to byl... 😉

Thorová napsala Poruchy autistického spektra, je to fakt největší odborník jak tady, tak na Slovensku...jak probíhá přesně vyšetření tam u slovenských dětí bohužel netuším. Vím jenom, jak je to u Krejčířové (tam chodíme my) - slovenským dětem maminky překládají a sama Krejčířová umí poměrně slušně slovensky 😉 U spousty úkolů není třeba řeč, tam stačí neverbální zadání...

Krejčířová je zase špička přes ty různé poruchy celkově, pokud jde o autismus, tak bych zavítala spíš k Thorové. Bohužel k oboum dvoum je čekací lhůta víc jak 9m - Krejčířová má např. opět stop stav, na začátku listopadu (november) bude objednávat na další rok a termíny jsou plné třeba za dva měsíce 😒

Co se týče Thorové, tak tam to je podobné, navíc, jak jsem psala, vyšetření stojí 3tis. Kč, ale opravdu tam to dítě vyšetří 100%, trvá to několik hodin..a dostane několikastránkovou zprávu, plus radu, jak postupovat dál 😉

magimary
6. júl 2011

@sisstin wow, toto sú cenné info o dr. Krejčírové a Thorové...myslím najmä tie čakacie lehoty 😕 😒 , že ak ja dieťa potrebuje diagnostiku (samozrejme čím skôr), tak aspoň orientačne absolvovať tu a potom čakať cca rok (kým spustí objednávanie + čakačka) na podrobnú (re-)diagnostiku tam (u vás)

sisstin
6. júl 2011

@yukki no dle mého je podstatné, jestli má dítě ADHD nebo třeba slabší autismus 😉 ten přístup je tam jiný 😉 jednak u toho ADHD to většinou postupem času pak mizí, a autismu to je navždy 😉 a člověk by měl chápat, proč jeho dítě se chová určitým způsobem...

třeba dítě s ADHD má např. stejné hysteráky jako dítě s autismem, ale ADHD dítěti můžeš pomoct, jak to řešit...u dítěte s autismem bys ty situace měla spíš eliminovat...atd. atd. 😉

magimary
6. júl 2011

jáj, a konkrétne pri @lucka261177 mám pocit, že Tvoj chlapec je vyslovene ne(do)diagnostikovaný (!) 😨 😖 😕 , z jedného stretnutia urobiť nešpecifické závery a viac to neriešiť zo strany odborníkov mi príde strašne odveci 😨 😖 , preto som sa ťa už na začiatku pýtala, či ste ešte niekde niekedy objednaní a ty že nie...tak to nechápem doteraz 😖 , prečo vás odborníci nejako presne nedotiahnu?!
ozaj a kde chodíš k logopedičke? 😕 tu u nás v Modre je veľmi šikovná klinická logopedička (vraj, som počula, ale nemám vyskúšané, ale viem, že kamoška tam bola s malým autíkom a celkom dobre vedela, čo a ako, resp. ona bola prvá, čo mamičku upozornila na aut 😉 )

sisstin
6. júl 2011

@magimary ještě je dobrá poměrně Dr. Makovská z Brna, a Dr. Čápová od nás z Pardubic, co se týče autismu...tam by ty čekačky nemusely být až tak šílené 😉

magimary
6. júl 2011

@sisstin toto by sa malo niekde "evidovať", aby sme sa nepýtali stále to isté 😕 😉 , skrátka cenné info
ak to označím "likom", ukladá sa mi to niekde, či nie? 😕

anka912
6. júl 2011

@lucka261177 Ja som bola na kramároch s malým tiež. Objednala nás naša psychiatrička na MR mozgu, ale po prijatí!!! Sme zistili, že MR nám neobjednali a po 3 hororových dňoch sme šli domov. Ešte sa mu pokúsili spraviť EEG, ale kričal, tak povedali, že to nemá zmysel. Asi nepočuli o spánkovom EEG a to sme tam zbytočne spali dve noci.
S tým ústavom ti všetko verím, lebo keď sme čakali na príjem, tak malý plakal, chcel ísť domov a stále to opakoval. A tu prišla nejaká pani s malou Rómkou, asi z nejakého ústavu, lebo pred nami, rodičmi, vyhlásila, že keby tak u nich plakal, tak ho dá poviazať. Väčšiu fašistku som nikdy nevidela. A to sme stáli pred psychiatriou!
Na oddelení malý stále plakal a vedľa našej izby mal pracovňu nejaký zamestnanec, asi nie lekár, skôr nejaký asistent a ten vyšiel a povedal aby mu niečo dali, že ON nemôže pracovať. V ambulancii mu sestrička pchala nejaký liek do úst a vravela mu, nech to zje lebo mu dá injekciu. Malý to samozrejme povypľúval a ja som povedala, že ho ukľudním. Vzala som ho do herne a o 10min bol ticho.
Fakt si nič z toho nevymýšľam a to som tam bola s ním, čo keby tam bol sám!! A to som si musela pobyt ešte zaplatiť a bola bez jedla.
Viem, že som vám asi skazila večer, je mi to ľúto, ale aj o tom je autizmus.

sisstin
6. júl 2011

@anka912 ještě dočítám...toho pocitu, že kdybys to začla řešit dřív, kdybys oběhala víc odborníků atd. atd....na to mám pěkný článek, hodím ti ho sem...já se snažím podle toho řídit 😉

Co je dost?
Stačí to? Dělám toho dost? Bude to stačit? Toto jsou otázky, které často kladou sami sobě rodiče dětí s autismem i rodiče neurotypických dětí. Tyto otázky jsou často spojeny s obavami nebo s posuzováním, že toho dělají pro své děti málo.

Když se ptám rodičů, aby mi definovali, co to znamená dost, odpovědi se často týkají toho, co jejich dítě bude dělat v budoucnosti. Když mluvíme o jejich speciálním dítěti, říkají třeba: "Pokud se mé dítě změní, tak budu vědět, že jsem toho udělal dost". Když se to týká jejich neurotypických dětí, říkají například: "Jestli se z mého dítěte stane trvale úspěšný dospělý člověk, tak vím, že jsem pro něj udělal dost." Uvažujeme-li tímto způsobem, čekáme na pocit, že jsme toho udělali dost, až do doby, než uvidíme výsledek, cítíme se nejistě a děláme si starosti o budoucnost, a okrádáme tak sami sebe o štěstí, které můžeme zažívat právě teď, v přítomném okamžiku.

Vždy tady bude něco, co bychom mohli dělat navíc, něco, co bychom mohli vyzkoušet, jiná cesta, kterou bychom se mohli vydat. Když jste rodičem jakéhokoliv dítěte, je tu vždycky něco víc k dělání než se uložit i se svou unavenou hlavou ke spánku. Takže co to znamená dost?

COKOLIV, CO JSTE SE ROZHODLI, ŽE UDĚLÁTE TENTO DEN - TO JE DOST.

Co je důležitější? Mít dobrý pocit z toho, co děláte právě nyní a být pro vaše dítě spolehlivým a šťastným rodičem - nebo se trápit tím, co byste mohli dělat?

anka912
6. júl 2011

@sisstin Ďakujem za odpoveď, presne tento blog mi už poradila nejaká mamička. Dík

magimary
6. júl 2011

inak, mne sa aspoň z rozprávania zdá celkom schopná aj psychologička, kde chodí @anka912 😕 ,
a ani, je jasné, že aj o tomto to je...poznáme to asi všetci, čo sa "potĺkame" nemocnicami s deťmi... 😔
inak, mne neurologička hneď hovorila, že chce malému urobiť všetko MR, CT, EEG, ale že rovno ho uspať, lebo inak si to uňho ani nevie predstaviť (ona má taký ten pohľad, že malý je ťažko postihnutý 😝 , ale niečo na tom asi bude)...lebo EEG za bdelosti si u Tadyka neviem ani len predstaviť, úplne nemožné (ako u väčšiny detí tu)

sisstin
6. júl 2011

jen tak mimo, mezi Krejčířovou a Thorovou (respektive celou Aplou) panuje taková jakási "nevraživost" 😉 a občas se ty diagnozy opravdu liší....někde o tom byl i článek v novinách, které vydává Apla..

Krejčířová to bere tak nějak z "lidského" hlediska (možná blbej termín), pro ni není až tak podstatný, jestli dítě třepe rukama nebo tak...ale spíš, jak je na tom sociálně 😉 takže u dětí, které se dobře dorozumívají neverbálně, mají rády ostatní lidi atd. většinou autismus nediagnostikuje, Thorová dá třeba atypický nebo hraniční 😉

Krejčířová radši čeká a dítě si pozve víckrát (pokud si není 100% jistá) a rodičovi tu diagnozu dávkuje postupně 😉 ona je i takovej psycholog pro rodiče 😉 v Aple to řeknou okamžitě na tvrdo a třeba pak postupem času tu diagnozu změní z horší na lepší 😉

sama nevím, ke komu bych šla, kdybych měla podezření na autismus...k Aple celkově jako k instituci zas až takovou důvěru nemám (ale jejich Raná péče je skvělá), takže já bych šla jedině k Thorové...pokud bych na autismus podezření neměla(nebo minimální), tak opravdu spíš ke Krejčířové 😉

třeba u nás měla fakt ve všem 100% pravdu, syna odhadla dokonale, a zatím všechny její prognozy se do puntíku vyplnily...chodíme tam co půl roku, Tygr tam krásně spolupracuje...ona je prostě anděl 😀 😀 😀

sisstin
6. júl 2011

@lucka261177 tvůj malý znakuje? On má jakou diagnozu přesně? Autíci teda většinou neznakují 😕 protože nejsou schopní nápodoby nebo minimálně 😉

sisstin
6. júl 2011

@lucka261177 u takhle malých dětí bývá receptivní (smíšená) dysfázie dost často mylně považován za autismus 😕 děti, co mají těžce narušené porozumění řeči mívají poměrně dlouho autistické rysy - ono je to logické, protože jak nerozumí, tak mají prostě svůj svět 😉 je to asi stejný, jako kdybys ted přijela do Číny, a někdo by na tebe mluvil, pořád tě někam strkal, něco po tobě chtěl...a ty bys byla úplně mimo 😉

tyhle děti taky začínají dost pozdě ukazovat, často po třetím až čtvrtém roku, protože nechápají, že předměty (lidi atd.) mají svá jména...pro ně je ta řeč jenom nesrozumitelná změt zvuků 😉 ale hlavní rozdíl v nízkým věku mezi autíkem a receptivním dysfatikem je ten, že dítě dysfatické se náhradní komunikace (znakování, komunikační tabulky atd.) chytí jak slepice flusu, autík to má většinou na háku...

proto se mi fakt nezdá, že by autistické dítě znakovalo 😉

sisstin
6. júl 2011

nebo ještě mi to říkala Kr. takhle, že dítě s poruchou porozumění udělá nějaký úkol - třeba vloží tvary, a pak tu desku přisune tomu, kdo mu úkol zadal a naváže oční kontakt 😉

dítě autistické třeba úkol splní, ale nemá žádnou potřebu se s tím podělit s tou druhou osobou...

to samé gesta, dítě s poruchou poruzumění třeba v nízkým věku nebude rozumět slovu "dej" , ale pochopí, když před něj druhý člověk nastaví otevřenou dlan... dítě autistické to gesto nepochopí 😉

snad to píšu nějak srozumitelně 😅

magimary
6. júl 2011

@sisstin určite je to zrozumiteľné 😉 😎
si profíčka 😉
ale iné som chcela: a myslíš si, že toto platí paušálne u všetkých autíkov vs. dysfatikov? 😕
lebo tuto majú babulky rôzne reakcie u detí, aj ja čo poznám autíkov, tak niečo z toho vedia aj oni a niečo nie...
ale nie je všetko (z tohto, čo si uviedla) u všetkých, či? 😕

sisstin
6. júl 2011

ještě by tam měl být rozdíl ve vývojovém profilu..

dítě s MR bude opožděné tak nějak ve všem stejně..ten vývojový profil bude rovnoměrný, ale opožděný..

dítě dysfatické mívá vývojový profil nerovnoměrný v tom smyslu, že nějaké schopnosti jsou k věku, nějaké schopnosti jsou nad věk, nějaké schopnosti jsou pod věk..samozřejmě je těžce opožděná exprese 😉 tak to máme třeba my, Tygr má 3,8roku..a jeho rozptyl schopností je od 2-5let 😉 expresi řeči má na dva roky, prostorovou představivost a grafomotoriku na tři roky...logické, matematické a sociální cítění má k věku, porozumění řeči na 4roky, a sluchovou a zrakovou percepci, to se ve 3,5dostal až někam skoro k pěti rokům.

a dítě s autismem má vývojový profil silně nevyrovnaný, a nejvíc tam hapruje samozřejmě složka sociální , neverbální a verbální...takže třeba hrubou motoriku a matematický myšlení mají o dva roky popředu, a v složce sociální a neverbální jsou na úrovni kojence atd. 😉

no je to fakt složitý 😝

sisstin
6. júl 2011

@magimary jo tak jasně, právě ten PAS je strašně obsáhlá diagnoza, k tomu se pak samozřejmě přihlíží i k jiným oblastem...tohle je jenom nějaký takový ten obecný rozdíl 😉

magimary
6. júl 2011

@sisstin hej, práve preto to niekedy ťažko takto kategorizovať... ale chápem presne, čo hovoríš-také tie najvypuklejšie a časté rozdiely (ale nie zákonité) 😉

sisstin
6. júl 2011

@magimary ona ta receptivní dysfázie se fakt v tom nízkým věku od autismu zas až tak neliší, ta reedukace (i když u autismu o reedukaci nejde v pravém slova smyslu) je v podstatě hodně podobná, ne-li stejná 😉 no u té dysfázie je "výhoda" v tom, že je to vývojová věc a časem se to prostě zlepší a i kompenzuje úplně, u toho autismu je to bohužel navždy...

taky záleží, jak je ta dysfázka těžká...jsou i tak těžké formy receptivních dysfázií, že se ten člověk nenaučí rozumět 100% nikdy a mluvit taky ne, takže tam je to pak srovnatelný už s hlucho-němým člověkem téměř 😉 a musí se trvale přejít na jinou formu komunikace... 😉

sisstin
6. júl 2011

jinak prej do budoucnosti se bude i dysfázie řadit mezi Pervazivní vývojové poruchy 😕 protože je to taky porucha, která určitou dobu narušuje celý vývoj a život toho dítěte...

já už to vidím ted, že Tygr je sice v podstatě normální, chytrej.."jenom" nemluví...ale pak sociálně to má docela drsný důsledky co se týče kolektivu dětí, a pak taky v tom, že on chce komunikovat...chce se složitě vyjadřovat..ale prostě mu to nejde, my mu dost často nerozumíme...páč čím více a složitějí mluví, tím je to jeho mluvení nesrozumitelnější pro nás...a pak máme doma mega hysterický záchvaty kvůli tomu, když v podstatě on je od přírody klidný dítě 😒

sisstin
6. júl 2011

jako pro mě se v podstatě celej život točí okolo tý blbý dysfázie 😒 dávám do toho veškerý čas a energii, když spí, tak to zase řešim tady, čtu si různý bakalářky a já nevim co 😅 nemám v podstatě už skoro žádné koníčky, kamarádky...nemůžu chodit do práce, tím pádem s penězma šílený - ale zase nemá diagnozu, na kterou jsou nějaké výhody.... ted prostě ty pohledy okolí, neustálej stres, co bude ve školce..co bude ve škole potom..atd. atd.

a u toho autismu je to ještě 100x horší, tam tou nemocí fakt trpí celá rodina...je to takovej boj s větrnými mlýny...no ale fuj, pryč od depky..to k ničemu není, že 😀

sisstin
6. júl 2011

a valím do pelechu, tak kdyžtak zítra....děda má dovolenou, tak Tygr většinu dne visí na něm...takže mám více času než obvykle 😝 tak dobrou 🙂