Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
22. júl 2011

@magimary tak som to napísala správne, oni len vraveli, že ho vytiahli neskoro , mala som cisársky a bol už v narkóze. Čo sa naozaj udialo, to nikto nevie, keďže som spala a muž tam samozrejme nebol. Nikto mi neavizoval, že by malý mohol mať nejaké problémy v budúcnisti, asi aby som okolo toho veľa nepátrala.... Myslím, že to je dôvod prečo má malý tú dysfáziu- problémy s rečou a MR, čudný by bol možno aj tak, ale to by už nebol taký problém. Ja sa už k nášmu zdravotníctvu vôbec nevyjadrujem, čo som si zažila pri tých troch tehotenstvách a cisárskych a teraz pri malom, nečakám od nikoho už nič.

valika_val
22. júl 2011

@anka912 😔 ☹ ☹ ☹ to mi je luuuuto, taketo skusenosti 😢 a to kde si rodila, len tak mimochodom?
magi, no to je ako napotvoru toto!! 😠

hankahc
22. júl 2011

ahojte zienky 🙂
ja mam 3 rocneho syna a ten je tiez velmi pozadu v porovnani s ostatnymi detmi, vsetko ide u neho pomaly, neskore sedenie, lozenie chodit zacal ako 15mesacny a o hovoreni do dnesnej doby nebola ani rec, to boli len zvuky a konecne pismenka zo slov napr. značka bola len čka, kamion bol kami, mlieko ko atd..neviem teraz mam taku dilemu ze ci bude autista alebo to bude ten oneskoreny vyvoj, lebo zacal chodit po spickach, plienky velky problem odnaucit, ked nedajboze odbocim do kaulandu a nie do tesca tak sa hadze v autosedacke..nevierm si dat rady s nim, neda sa mu nic vysvetlit absolutne ako keby ma nepocuval...neviete mi pomoct na koho sa mam obratit (aj obycajna navsteva u doktory je hotova pohroma, hulaka ze ani vlastne slovo nepocujem!) v septembri by mal nastupit do skolky co mu sa aj tesim, lebo je v kuse iba so mnou ☹ diky moc za akukolvek pomoc 😉

susik77
22. júl 2011

@hankahc - Ahoj, nemusi to byt autizmus, my sme s Veru malipodobne problemy-teda okrem rozpravania. Tiez chcela len rovnake trasy, afekty mala asi 20x denne, neposluchala, mala uzkosti. chodit zacala v 15.5 mesiaci. boli sme u psychologicky, teraz v 3.9 roku a mame receptivnu poruchu reci-lahku formu. rozprava krasne, ze vraj nerozumie plynulemu toku reci a pokynom-zlozitejsim-ze preto vzdorovala. u vas to moze byt tiez nieco take-+asi bude aj expresivna porucha reci, kedze malo rozprava. najlepsie ked sa objednate na klinicku psychologiu, tm to najlepsie diagnostikuju. doporucujem objednat sa k nej. dobremu odbornikovi, bezny psycholog to podla mna nevie spolahlivo urcit.drzim palce 😉

susik77
22. júl 2011

@hankahc - este ta mozem potesit-asi tyzden po tej navsteve u psychologicky sa uplne zmenila, prestala vzdorovat, strasne mi chce pomahat, miluje vytvarne aktivitky, kt. predtym uplne odmietala, je strasne zlata, tesi sa z ucenia novych veci, strasne rada sa hra s detmi, co predtym odmietala a za mesiac si zlepsila kreslenie asi o uroven 1 roku, fakt zazrak!

valika_val
22. júl 2011

padal mi net, ale nastastie tu rozpisany prispevok ostal, takze:
...a som vam chcela napisat, ze prave sme sa vratili z navstevy od mojich starkych 🙂 prichod ako vzdy, zachvat, len na rukach ako kliest, rycal, mraucal, vrestal, potom sa mierne osmelil (ked mohol ist do kuchyne trieskat dvierkami linky a ked zbadal velku fitloptu). potom si robil svoje, objavoval svet, nikoho si nevsimal, potom jedol jogurt, potom mu prastari rodicia dali mobil, to mal radost, a potom ho pradedko dvihol nasilim na ruky a on mohol trieskat do krystaloveho lustra, ci co to je... pociatocny odpor a strach prekonala radost z trieskania to lustra! keby pradedko vladal, tak tam trieska doteraz.
no ale potom, neskor: praded ho oslovil, ukazal hore, povedal "hore", potom povedal "pod" a natiahol ruky... nevedomky, jednoducho, tak ako to ma byt! a teo?
pozrel sa hore, pozrel sa (!!!) na pradedka, zosadol z auta, obisiel ho, natiahol k nemu ruky a pradedko ho vzal na ruky a dvihol k lustru!!!!! 😀 😀 😀 😀 😀 😀 baby, toto som v ziavote nevidela, ze by on prisiel k nejakemu inemu cloveku a este ho pochopil, nieco od neho chcel, nechal sa dotknut a vziat na ruky! skoro sme tam (ti zainteresovani - moja mama a sestra) odpadli 😀

@hankahc
skus sa este viac rozpisat, uplne vsetko, prihody, zaujimavosti, situacie, vyvoj od roka alebo aj skor, aku mate povahu vy s muzom a tak. to, co si zatial napisala, su znaky autisticke, ale vobec to nic nemusi znamenat.
a co na to pediatricka?

valika_val
22. júl 2011

susik ma predbehla 🙂

hankahc
22. júl 2011

@susik77 no bodaj by to bol tak ako to ty pises 😔 ..takze klinicky psychologia? velmi ti dakujem toto som potrebovala vediet 🙂 ..uz hladam na nete kam by som sa mohla objednat 🙂

susik77
22. júl 2011

@hankahc - tie poruchy reci-vyvojove dysfazie sa podobaju autizmu, ale je to nieco ine...ja som napisala asi 2 stranky co sa mi u veru zda ze ake ma auti znaky. dr. sa len pousmiala, ze vela citam na internete 🙂
berie sa celkovy obraz-ako sa dieta hra, reaguje, a pod. veru ma super symbolicku hru, normalne sa rozprava s dospelymi, ukazuje hracky, vedie dialogy a tak. takze skonstatovala, ze auti dieta by takto nikdy nespolupracovalo.

susik77
22. júl 2011

@hankahc - nemas zac, ja som sa polroka nervovala ci nie sme autisti ☹ no, u dobreho psychologa su obj. doby aj pol roku, musis sa na to pripravit...ale mozno mate nej. centrum rane pece- @sisstin chodi niekam s malym, maju expresivnu dysfaziu.mozno ti dievcata poradia kde blizko vas je nejake take centrum, tam ti poradia ako s malym pracovat 😉

hankahc
22. júl 2011

@susik77 🙂 ja tiez toho mam precitaneho na nete az az 😀 trapi ma to, ze ked sa ho cudzi clovek spyta na nieco ahoj kde si bol? tak on len zahuci a schvova sa, moze byt ze je aj rozmaznany, ale ani s detmi velmi nekomunikuje, najskor pozera troska pohra a uteka prec uplne inym smerom..a v obchode sa zakazdym schova za strechu na kociku aj to napr. cesta do obchodu len a len kocikom a nijako inak 😖

susik77
22. júl 2011

@hankahc - my sme boli rovnaki. neni rozmaznany, boji sa...ber nanho ohlad, bud k nemu tolerantna a vsetko vysvetluj, pomaly, nahlas, opakovane.

anka912
22. júl 2011

@hankahc dôležité je, či na tú otázku kde si bol vie odpovedať aspoň tebe. Môj 7.5 ročný autík na to dodnes nevie odpovedať, podľa toho ako vie zmysluplne odpovedať, aj keď len jedným alebo skomoleným slovom sa dá dosť určiť

susik77
22. júl 2011

@anka912 no, keby mal tu expres. poruchu, tak ani jej neodpovie, myslim...veru to tiez robila-oslovil nas niekto na ulici-ona je totiz ako anjelik-vsetci ju obdivuju-tak jej povedal-ty si krasna holcicka-a Verca vzdycky len skrikla a zacala plakat...

valika_val
22. júl 2011

@susik77, a nemas potuchy, akym "testom" by som to mohla skusit rozlisit ja s mojim 15m synom?

anka912
22. júl 2011

@hankahc vidím, že ste od Galanty, tak to je dosť ďaleko od Partizánskeho, ale v Partizánskom robí dobrá kl. psychologička v nemocnici Dr. Vidová, je to Jánošíkovej žiačka, aj my k nej chodíme už skoro 4 roky.

susik77
22. júl 2011

@valika_val - skus sa spytat @ sisstin, ma s tym vacsie skusenosti ako ja...a neviem ake mate konkretne problemy-asi pozret niekde na nete ako ma rozpravat a rozumiet dieta v 14 mesiacoch a vyskusat
inak, teraz som si kupila knizku bystre batola-tam su rady ohladne reci aj vyvoja, mozem pozriet 🙂

susik77
22. júl 2011

@valika_val - je to zlozite- totiz dieta moze byt auti+mat aj tu vyvoj. dysfaziu, alebo moze mat len vyvoj. dysfaziuauti znaky, ktore sa s porozumenim neskor stratia.
bezne auti znaky su asi tie stereotypne cinnosti-zoradovanie hraciek podla niecoho, otacanie kolesami auticiek a tak...strasne afekty kvoli zmenam, v jedle, a pod., vztekanie sa ked ides po inej trase ako obvykle, a ine-to ti skor poradia holky co maju auti deti...

valika_val
22. júl 2011

@susik77 so sisstin sme toho uz pokecali straaaasne vela.
ja sa ale stale pytam, mozno mi niekto povie nejaku novinku - ze ci je to autizmus alebo nie 😀

a POZOOOOOR!!! prave som sa dovolala do presova p. turakovej (magi 😉 ) a bud. stredu tam ideme na stretko!!! sice ma na nas AZ hodinu (8-9), ale stale lepsie ako nic 😵 😵 😵 😵 😵

a idem googlit nejakeho ze klinickeho psychologa. cim sa odlisuje od obycajneho?

susik77
22. júl 2011

@valika_val - to ti povie len velmi dobry psycholog ktory sa specializuje na diagnostiku autizmu-a je ich strasne malo 😔

anka912
22. júl 2011

@susik77 ono to bohužiaľ ani s tým autizmom nie je také ľahké určiť- náš nerobil ani jednu vec čo si napísala, neradil do radu, netočil ničím, jedol +- normálne, mohli sme ísť kde sme chceli- asi do 4 rokov. To závisí asi od hĺbky a typu postihnutia a od toho, či má dieťa aj niečo navyše. Tam už fakt treba dobrého kl. psychológa. A ako si písala, veľa auti prejavov vekom vymizne, preto je to lepšie prekonzultovať, aby sa rodičia niekedy zbytočne nestresovali.

kaja73
22. júl 2011

@valika_val teraz ma napadlo,nemate v blizkosti domov soc.starostlivosti,kde by mali aj maličkych autikov-my to tu v NZ mame,autisti su tu zvlast od ostatnych detičiek s MR,v takychto domovoch su bud predskolaci autisti-maju to niečo ako skolku a poobede su tu zas skolaci,oni to maju to cosi ako družinu-aspon u nas.možno by bolo dobre len tak nezavazne si dohodnut stretko s ucitelkami ,alebo vychovavatelkami tychto malych detičiek a priviest tam maleho,nechat ho volne sa hrat,popripade trosko usmernovat a tieto ženičky, co denne s malinkymu autistami robia na to možu mat celkom dobry odhad-možno lepsi ako psycholog čo dieta len diagnostikuje,ale nie je s nim cele dni,5 dni v tyždni.Myslim, že niektore baby od nas s 15 a viac ročnou praxou,by možno tvojo maleho aj trochu zaradili.poinformuj sa u vas v okoli.Nase baby napr takto na pozorovanie beru deti a sleduju ich-aj fakt krpate.Nie je to ofice diagnostika,ale je to dalsi pohlad cloveka co pozna viac malych autikov.

susik77
22. júl 2011

@anka912 - ja viem, preto som to ani nechcela moc rozpisovat...aj atyp. autizmus moze byt tusim az od 3 rokov...

susik77
22. júl 2011

@kaja73 - nie je to skoro od 14 m. akoze diagnostikovat autizmus? veru vyzerala total autisticky od narodenia a predsa nie je...a zmenilo sa to az teraz pred 4 rokom...ja myslim ze to zaradovanie takto skoro je zbytocne-skor konzultacie s tymi ludmi aby poradili ako s detmi pracovat a zvladat ich...

kaja73
22. júl 2011

@susik77 ved hovprim že to nie je ofice diagnostika,ale určite vedia usmernit a povedat svoj nazor.Celkovo je valikin maly moc maly,na hocake zavery, ale ked ona chce vediet co najviac,tak aj toto je jeden so sposobov.A vedia dobre poradit ako pristupova k dietatu-aspon baby co u nas robia veeela rokov s nimi-ako klobuk dole pred nimi.

susik77
22. júl 2011

mne sa paci tu v prahe rana pece-Apla - su strasne fajn, pozru sa na dieta, posudia, poradia v com mate problem...da sa s nimi aj pisat mailom a tak...keby ste mali nieco take na Slovensku, tak by to bolo fajn...

valika_val
22. júl 2011

@susik77 no ved presne to u nas chyba, ta ranni pece.
preto sa chytam aj slamky. vies, vsade pisu, ake je super, ked si rodic vsimne nieco uz v skorom veku, ale akoze dofrasa, co mam z toho? vykrikujem tu uz 3 mesiace!!! a este sme sa poriadne ani nepohli... ak by nebolo netu a takychto diskusii, tak... ved vies.
no strasne nervy mam z toho.
a uz som totalne vynervovana, ze "take male dieta"... no a co? ze je maly? a co? to je akoze chyba? choroba? sa s nim neda speci pracovat? da! len by sa musel najst niekto, kto by mal na to nervy (plus skusenosti, cas, byt ochotny a pod.) 😠 😠 😠
prepacte, ze som takto prudko reagovala, ale tak uz som nahnevana na cely svet. normalne mam pocit, ze same reci, kecy, ale nakoniec nikto nema zaujem pomoct tak naozaj.
a ked mi niekto o dva roky povie "skoda, ze sa/ste to nazacali riesit skor, boli by lepsie vysledky", tak niekoho asi prerazim!!!
😀
😔 🤐

kaja73
22. júl 2011

@susik77 No ved prave, mi tu na SK nič take nemame a tak sa nase baby fakt snažia pomoct aj mensim detom ako prijmame.radia rodičom a vačšinou sa z tychto malinkych deti potom o rok,dva stavaju nasi klienti.

susik77
22. júl 2011

@valika_val -pozerala som, ze si pisala na predch. stranke, ze maly bol od narodenia iny - to bola aj Veru. Ja si myslim, ze je to ciast. genetika, ciastocne porod.- u nas. U autistov byva vacsinou nejaky regres vo vyvoji myslim ( nie som si na 100%...takze to moze byt u vas ta dysfazia al. nieco podobne...

susik77
22. júl 2011

@valika_val = ani nie ze by to bola chyba. len tie deti su v prudkom vyvoji a myslim ze si to asi nikto netrufne vo vasom veku diagnostikovat autizmus - teda nie som odbornik, skor to budu mat asi nastudovane dievcata tu v teme...
ale urcite sa da s malym pracovat, vsak chodte tomu klin. psychologovi a urcite vam poradi...
@kaja73 - a ty si lekarka, ci pedagog? prepac, viem ze sme sa uz o tom rozpravali nejak mi to vypadlo. a pracujes s auti detmi?
mm hovori ze pokial je veru v pohode, zvlada normalny zivot tak by jej tu auti nalepku vobec nedaval - to by ju v normal. zivote uplne diskvalifikovalo 😒 myslim, ze dolezitejsie je s detmi pracovat ako ta diagnoza...teda asi v lahkych formach ...v tych tazsich je samozrejme, ze rodicia potrebuju asi prispevky od statu, speci skolky a inu pomoc...