Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
11. aug 2011

Prosím vás, zmeňme tému, dosiaľ som mala celkom pekný deň a nechcem ho skočiť s depkou a bonbonierou

sisstin
11. aug 2011

@anka912 hele, až bude krize...tlustý holky budou hubený...a hubený studený 😎 dobrou kočky 🙂

valika_val
11. aug 2011

@sisstin moja + tvoja vaha delene dva = idealna vaha pre obe 😀 😀

anka912
11. aug 2011

@sisstin no, to si určite stále hovoríš, keď sa obdivuješ ráno pred zrkadlom 😀
Dobrú

valika_val
11. aug 2011

😀 😀 😀

sisstin
11. aug 2011

@anka912 no já su sice hubená, ale jaksi břicho po porodu alá vysušenej pytel, prsa jsou taky asi o 20cm níž..takže ono to nijak zázračný není..možná tak v oblečení 😅 😅 😅 😅

magimary
11. aug 2011

@anka912 inak švagrinka má do 100kíl a tam sme s skákali všetci 😅 (OKREM Tadyka 😝 )

anka912
11. aug 2011

@magimary my sme kupovali narýchlo a takú labilnú, že ju moji po mesiaci ohli- ten kruh a dve tyčky zlomili. Reklamovali sme to, ale nám neuznali, že sme to my zničili. A to som ja skákala minimálne!!! Tak muž dokúpil nejaké diely, vymenil a zatiaľ drží, aj keď jedna tyčka už, neviem, neviem.

anka912
11. aug 2011

@magimary ináč ty si nebola vo svojom predošlom živote svetoznáma fotografka?. Toľko fotíš a tak pohotovo vkladáš k téme, že ja nechápem. 😲

magimary
11. aug 2011

@anka912 😅 😀 😀 😀
to určite nie...ale rada by som (ale nemám to správne oko 😝 ),
na to sú tu iní (a v tomto svete 😉, však @valika_val 😵 😉 😎 )
a fotky mám všetky tu v noťasi, tak len stiahnem 😅
ale o kvalite pomlčím 😝
(ale ako pamiatka to stačí 😅 )

ale bola by som úplne najsamradšej, keby boli aj iní takí aktívni s fotkami 😅 😀

inak, ani, táto trampoška má priemer 3m a stála rovnako ako tá vaša (a možno má aj väčšiu nosnosť)

anka912
11. aug 2011

@magimary no to by som písala jednu správu denne. Odpusť, ja budem radšej "len" písať, dobre?

anka912
11. aug 2011

@magimary veď to hovorím, my sme na to mali pred Vianocami len dva dni a všade inde bol objed. čas tak týždeň-dva. A boli by prepadli inak peniaze.

magimary
11. aug 2011

@anka912 ako myslíš, že tá fotka by sa naťahovala celý deň? 😕 , či? 😅
ale jasné, len píš, píš, píš... 😅

jasne, chápem...oni si to objednávali až odniekiaľ z Čiech

anka912
11. aug 2011

@magimary nebudem už písať o svojich technic. schopnostiach, aj by som sem vedela nejakú vložiť, ale by to trvalo a sa mi vôbec to nechce robiť 😝 A ešte máme pomalý PC aj internet, keď som pred pár dňami dávala 6 fotiek, tak som to robila skoro pol hodinu, 3x po dve fotky.
Už dlhšie chcem vložiť Yukkinu Kiku ako sa prechádza popod pazuchu s Maťom, ale zas nie je stiahnutá v tomto PC a to by som už nezvládla.

anka912
11. aug 2011

@yukki Ja som zabudla!!!
Veď dnes je (teda už včera bolo) v kalendári meno Yukki! Prajem všetko naj, nech ti dievky robia len radosť, chalupa a zdravie dlho slúžia a nech máš vždy dobrých kamarátov, na ktorých sa môžeš obrátiť.

magimary
11. aug 2011

ja sa pridávam! @yukki, krásne meniny a ešte krajší život!!!
(aj keď teda-už je dnes a nie včera 😅 😝)
ale o to úprimnejšie!

dobrú noc aj ostatným !

yukki
12. aug 2011

@anka912
@magimary jeee vďaka!
Tie dve už rapocú v izbe, ešte som ich vydurila z kuchyne, lebo som si len teraz sadla ku káve, od rána som behala kolo zverov po vonku...
🙂

maria1610
12. aug 2011

@anka912 ešte doplním, že ten príspevok, akože na "hygienu" sa vypláca vtedy, ak dieťa nechodí - resp. pohybuje sa po kolenách a rýchlejšie obdiera šatstvo, alebo vtedy, keď nosí ortézy... čiže nevzťahuje sa to na plienkované deti, tam je možnosť si vybaviť plienky, resp. podložky na posteľ na poukaz zo zdravotnej poisťovne...

magimary
12. aug 2011

aktuálne je na babätku.sk:
http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/...

/len tak pre zaujímavosť 😅/
inak dobré ránko!

anka912
12. aug 2011

@maria1610 dobré ránko, mne naša pracovníčka úradu vravela, že by dali aj na hygienu, ak má dieťa, že inkontinencia 3. stupňa, ale vtedy sa fakt oplatí radšej na predpis od špec. lekára, lebo tam to bolo tušim až do 2000 SK.
@yukki Vy ste ale ranné vtáčatá, ja keby som mohla tak žijem jak upír, v noci byť hore a cez deň spať. A aj moje decká sú také, teda Maťo našťastie už nie, lebo aj on boli časy že zaspával o1-2hod. Ale Kika, tú som včera vyhadzovala z postele, keď sme prišli od psych, teda o 12.30. Dnes ešte tiež spí. šak potom cez šk.rok sa to zmení.

anka912
12. aug 2011

@magimary prebehla som si to, te článok, ale trocha ma zarazilo, že tam zaraďujú deti už s IQ nad 70, nie je to už ľahká MR? Sa mi zdá, že Maťovi vyšlo to IQ nejako tak a to mi vravela, že to už je MR. Normálne som si myslela, že je od 90. Ale možno si len zle pamätám. Niekedey som počula, že AS definujú tak, že je postihnutá len pravá hemisféra, teda tá logická ľavá je OK.
Jedna známa má syna kt. má diagnózu sémanticko-pragmatická porucha a to mi tiež pripadá ako AS? Nie?

magimary
12. aug 2011

@anka912 neviem, nejako som sa presnou výškou IQ nezaoberala, neviem ti odpovedať
no a tá S-PP sa používa aj na označenie VFA, takže rozhodne je to jeden znak u autíkov, len som prekvapená, že to má takto nazvané v dg a nie rovno že AUT, alebo PAS a pod. s tým som sa ešte nestretla...
kde jej napísali takú dg,? 😕

http://www.autizmus.info/04Odbornici/OdborniciJ...

anka912
12. aug 2011

@magimary on už je dospelý, asi 19,tak to mu dávali možno pred 10-12 rokmi. Tak preto. Ináč vie čítať, písať, má encyklopedické vedomosti, ale rozpráva tak pomaly a úplne zvláštne, tá melódia reči... A je úplne perfektný, takmer úplne samostatný. On aj chodil nejaké prvé roky do školy len pre deti s poruchami učenia.

anka912
12. aug 2011

@magimary Ty si taký beťár, pošleš správu a za chvíľu ju doplníš, už keď ja napíšem príspevok. Tú stránku poznám, z nej som si prvý krát diagnostikovala Maťa aj ja. Ja fakt super, lebo sa zaoberá všetkým do hlbky, aj víziami do budúcnosti a nie je veľmi deprimujúca.

lucka261177
12. aug 2011

dva dni som tu nebola a vobec nestiham.vidim krasne foto my mame uplne identicku trampolinku a samko ju miluje to dieta tam skace aj poljodku v kuse a neni ani zadychcany.a predstavte si tu novinku dali sme samkovi zobrat krv ze ci je v poriadku kedze pije iba mliecko a nic one nepapa.a jemu vam vysla alergia na mlieko hodnoti od nula do 19 maju byt a on ma 60.jedine co som si vsimla je ze mu kyslo pachne stolica ina vobec ni.doktorka ze mohol by byt nekludny no on je nekludny ale od narodenia 🙂 ja som si bola ista ze je hyperaktivny pretoze to spravanie je ako valika popisuje ze sa nezastavil nikdy.ked sedi v klude tak ma aspon stipe alebo do mna kope alebo nieco proste.tak ideme vyasadit mlieko co bude asi strasne pretoze on jedlo odmieta na pohlad a hned ked ho vidi krici ked si aj vezme trebars toust musi byt pokrajany podla jeho predstav ked niekde trci z kuska sunka uz ho nechce.v noci 3 4 kra papa 180ml mlieka tak si neviem predstavit co nas caka.nejake rady napada? 🙂 idem vas rychlo docitat.

magimary
12. aug 2011

@lucka261177 sú predsa náhrady mlieka 😉
ale v tomto veku by už v noci vôbec nemal piť mlieko 😉
nie je to hlad, prečo ho pije, ale (zlo-)zvyk...
v noci nahradiť čistou vodou (veď už aj zúbky trpia, vieš čo to potom bude-dávať mu to všetko opravovať 😉) a cez deň nahradiť sojovým mliekom (Zajíc-sojová náhradka mlíka; Nutrilon Soya) alebo teda mliekom pre alergické deti (Nutrilon Allergy Care-na tomto bol môj najstarší syn do 6rokov 😉, jemu alergiu potvrdili ako 9 mesačnému-kým na to prišli, tak nepapal, nekakal, nepriberal, nerástol... a hneď ako sme nasadili diétne mliečko, okamžitý zvrat), akurát u Samka je nevýhoda veku, lebo jemu to už poisťovňa nepreplatí, keďže má nad tri roky, ale vy mu to môžete normálne kupovať 😉 (len je to teda nenormálne drahé 😒 😖 )...
inak, všetky, ale OZAJ všetky JEHO príznaky mohli byť spôsobená práve touto alergiou...
ak je od mala alergický (inak alergiu si mohol aj sčasti "vypestovať" tým, že pil mliečka príliš veľa a príliš často a príliš dlho, najmä, ak zdedil predispozíciu), tak mozog nedostával to, čo mal, resp. bol otravovaný negatívnymi látkami 😉 😝
inak, kde ste boli na testoch? na Kramároch? u akej lekárky? (čiernej, hornovej alebo kosnáčovej? 😕 😉 )

alaska28
12. aug 2011

@magimary sémanticko-pragmatická porucha je samostatná dg. s VFA nemá nič spoločné. Tu je o nej http://www.logopediecr.eu/pro-lekare/specificke...

poznám viac detí čo ju majú dg. aj od dr. J aj od krejčírovej napr. Alex od ZuziP z porúch komunikácie tu je o nich článok.. http://www.dobromysl.cz/scripts/detail.php?id=2194

ona sa rôzne prekrýva, v niektorých krajinách ju radia medzi poruchy reči inde medzi pervazívne vývojové poruchy (nie poruchy auti spektra) AS je podobná, no u AS práve nie je rečová porucha a u sémanticko-pragmatickej je gro problému v porozumení reči a samotnej reči. Napr. Alex má aj auti prejavy nejaké, ale nie je ich dostatok na dg. PAS.
U neho ten vývoj ide pomerne dobre, no poznám aj chlapečka s SPP od rod. zo škôlky, ktorý sa rozprávať vôbec nenaučil a je na tom podobne ako DA čo sa týka prognózy... .:( je tam tiež široké spektrum v rámci tejto poruchy podobne ako pri autizme.

anka medzi normointelektom a LMR je ešte mentálna subnorma tzv. "šedé pásmo" to sú ludia,ktorí môžu fungovať, aj chodiť do bežnej školy a nemusí tam ani byť viditelné velké zaostávanie. Rod mal v jednom teste IQ 87 a dali mu mentálnu subnormu. Normointelekt je od 90 a presný priemer v populácii je IQ 100.

Sisstin a koľko meriaš?

Yukki-trampoška je určite super vec!! Náš rod. tiež ju miluje, minule skákal u ex 2!hodiny vkuse a ešte nechcel preč keď začalo pršať. Tiež neskutočné veci stvára!! A strašne vysoko vie vyskočiť na tých menších sa obávam, že preskočí tú sieť..

magimary-krásne to máte doma zorganizované ja tiež mám rada tento škatulový systém, myslím si, že tadimu to bude vyhovovať , autíci majú radi systém keď sa vedia orientovať vo veciach. Rod je ako Maťko, nemá potrebu veci mať presne uložené v poličke, každú na svojom mieste.. ale tie krabice a na nich obrázok čo v nej je, mu pomáha. a ľahko sa to upratuje 🙂

Akurát ja som chaotik a vždy všetko hľadám v asi 10 krabiciach čo mám 🙂

Anka to máte krásny zážitok z tej farmy!!! zlatý Maťko!!! rod ten napak, neznáša keď sa s ním niekto ide hrať a on tie deti priťahuje ako osy limonáda.. ale keď nejaké deti behajú jeho smerom, tak tiež občas sa teší, že ho naháňajú si myslí :D

Magimary vidíš a mne cigarety vyliečili alergiu a astmu! odkedy fajčím mám spirometriu lepšiu o 20 percent a som bez liekov na alergiu! ja si to vysvetlujem tak, že keď organizmus musí bojovať s nejakým svinstvom,nemá čas bojovať sám proti sebe (autoimúnne ochorenia..) 🙂 keď ma chytí niekde vonku občas alergia tak si zapálim a hneď mi to prejde :D

anka vy poberáte príspevok na zvýšené náklady ohľadom šatstva? nám povedali, že autisti na to nemajú nárok.. že je to ako píše mária len keď je telesne postihnutý :(
A čo sa týka dialnice, tam je to také ošemetné akurát som si to nedávno zisťovala ako som šla do tých čiech. Buď musí byť postihnutý člen v aute keď ideš po tej dialnici, alebo musíš mať potvrdenie, že ti chodí do nejakého zariadenia kde ideš tou dialnicou.. Nestačí len parkovací preukaz (ztp) na aute. Aj ludia dosť písali na diskusiách, že im dali pokuty ak toto nespĺňali.. takže ja som si kupovala známku 7 dnovú do tých čiech lebo jednu cestu som šla s rod, ale druhú sama a za pokutu mi to nestálo.
V ČR je to vraj tak, že stačí ZTP na aute, no nemusia uznať ZTP inej krajiny :(( dosť často to uznávajú v MHD, metre, v ZOO a pod, ale záleží to na koho človek narazí, tak pozor na to! lebo nárokovatelné to nie je. Čítala som to aj na lige vozíčkarov. ostatné ako píše Anka. My máme príspevok na benzín, dostali sme na auto, opatrovatelský.

valika to nemá cenu riešiť... koľko máš žien čo si pozor vôbec nedávali a majú zdravé deti.. samozrejme, je lepšie to dodržiavať, ale zase koľko žien v skorom štádiu ani nevie, že sú tehotné.. nemyslím si, že z toho môže mať malý autizmus. Ja som nefajčila ani nepila a vidíš.. a všetko v tehu ok, pôrod ok všetko ukážkové!!

mpg tak to je presne ako u nás! tiež prechádzka pomáha na hlad :D a tiež niečo odíde a zase sa to vráti.. Akurát tie puzzle rod mohol odjakživa tak od 3 rokov 12 dielne v 4 už skladal 50 dielne ale dalej sme sa neposunuli 🙂 obrázky mu robili problém väčší tie nevýrezové to sa naučil až tak okolo 5 rokov. No skladal mi puzzle aj rubom! :D hodím sem niekedy video je to sranda!
Najlepšie na naučenie puzzle sú puzzle z tesca také drevené na doske majú veľa motívov a je to lacné okolo 32 sk za kus, na tej drevenej podložke je obrázok toho čo má zložiť. Majú 9 dielne, kedysi mali 12-ky. No a ja som ho to učila tak, že sme zložili povedzme 10 kusov a len 2 som nechala bokom a on sa naučil tie 2 správne tam dať a postupne som odoberala tie ktoré som skladala ja .. doplo mu to a istý čas sa hodne s puzzle zabavil. Ešte aj teraz občas skladá, aktuálne má najradšej doskové tak 25-30 dielne.

yukki-kamoška s hyperaktívcom kúpili kolieskovú otočnú stoličku, že on tiež nevie byť v kľude, tak sa pri úlohách bude pootáčať a pod :D No ja radšej kúpim pevnú rastúcu a zaseknem ho k stene tak, aby nemohol zdrhať :D Inak to krájanie-mám kamošku s autíkom a ten tak neskutočne krája som pozerala na tom zraze ako puk.. normálne uhorku úplne na kocičky a neporeže sa!! aj plastelínu takto krája. On sa to naučil, že pozeral cez net babicu to je relácia o varení na nove, jeho to baví hodiny to sledovať, ako tam varia, krájajú a hodne sa tým naučil. tak skús možno aj kiku to zabaví..

Anka rod mal cumel -mňa :D do 4 mesiacov ho ale občas mával hlavne na zaspatie, potom ho vyplľul a koniec!! potom ešte pár krát okolo 11m keď mu šli zuby a potom už len ako srandu, že si ho dal a smial sa tomu na pár sekúnd.. aspoň sme nemuseli odúčať :D

ten je krááásny magimary!! no sladký úplne!!

helga1 a odkial ste?? kam ide malá do školy?? Ja mám tiež 6 ročného autíka 🙂

valika_val
12. aug 2011

baby, a inak - kde su mamky so starsimi autikmi? tak 14+?
uz nepotrebuju chodit na kona, nestihaju, su stare, chore, nemaju cas, chut, alebo vsetko vedia a chodia do roznych centier? alebo? stale premyslam, kde sa skrylil... alebo su na inych, odbornejsich weboch a diskusiach? chybaju mi tu. 😔

magimary
12. aug 2011

@valika_val boli tu také? 😕
ja nemám vôbec ten začiatok prečítaný, tak neviem...
ale raz (keď budem mať ozaj čas sa na to chystám 😉

lucka261177
12. aug 2011

@magimary my sme boli iba u nasej pediatricky.mne je ja sne ze by davno nemal pit mlieko ale on nic nechcel a ani nechce uz som tu o tom popisala dost.a kedze bol velmi labilny a autisticky nechcela som ho surovo odstavit od mlieka aby sa jeho stav zjorsil alebo co ja viem co by to mohlo sposobit.proste som sa bala ☹ ja ked mu ponukam jedlo on chyti uplny hysak