Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
15. aug 2011

@magimary to ťa úprimne ľutujem, mať takéto starosti ešte pri tom malom. Neviem, čo povedia ostatné maminy, čo majú skúsenosti s autíkmi. Ja zo svojej musím povedať, že mne to nepripadá ako prejav autizmu, ale skôr nejaký iný porblém. Maťo bol niekedy takýto keď mal tie bolesti brucha. Nemôže to mať tiež súvis s trávením, vravela si, že máva s tým problémy. Dokonca píšu, že niektorí celiatici mali autipríznaky, ktoré vymyzli po nasadení diéty. Alebo to nemôže byť taký zvláštny prejav žiarlenia?

andreabe
15. aug 2011

@magimary no mne sa ta Tadyho imaginacia zda este lepsia, akokeby krmil macka alebo babiku 😉
Akoze krmit babiku ste mu urcite ukazovali, mohol sa to proste len naucit. ale ze by niekto krmil tociace koliesko 😅 to urcite nevidel, to musi byt cista predstavivost, a to je super 😉
A ta rec v tomto veku je tiez super, L.v tomto veku povedal akurat par zvukov zvierat, ucelovo ma rozhodne neoslovoval, take to mama papa mame tiez az teraz.
A nie su tie jedy prejavom zacinajuceho obdobia vzdoru? To treba asi len vydrzat a verit, ze to do zajtra prejde 😵

magimary
15. aug 2011

@anka912 neviem, či ho aj niečo "vo vnútri nebolí" - možné je všetko, ale on nevie povedať... 😒 😖
asi by som to tiež pripísala k žiarleniu, keby sme toto isté už raz nezažili...
hovorím, že presne toto (tieto prejavy) mal už vo februári (do mája 😖 😔 )...
a vtedy nemal na koho žiarliť... 😢
teraz-on žiarli to vieme- ale prejavuje to takým tým otvoreným spôsobom-hádže do malého, točí mu prstom na hlave-dosť dôrazne, aby to malý "pocítil", kričí naňho, aby išiel "pa", vyslovene verbalizuje: "babo nesce!!!" a tak...
tak ja neviem (ale nevylučujem to), či by to mohla byť aj forma skrytej agresie,
ale práve ten moment, že už sme to zažili vo mne vyvoláva neistotu, že to asi žiarlivosť nebude... 😔 ☹
podobne si myslím, aj s liekmi-napadlo mi, či to nemôže byť z liekov, ale vtedy (vo februári) ich tiež neužíval a správal sa rovnako...tak aj toto som akosi vylúčila... 😒
fakt neviem, z čoho by to mohlo byť...

ale keď som o tom období vtedy hovorila s dr. J., tak ona sa tak vyjadrila, že to práve súvisí s autizmom, že práve tá týždňová dovolenka mohla byť akoby spúšťačom toho jeho autíkovania...
tak som jej potom vysvetlila

/už sú tu...prišiel Tady s mamou, takže dopíšem a padám/

...že "autíkovať" začal už predtým, že toto som skôr považovala za narušenie jeho rutiny a zvykov...
viac sa k tomu potom nevyjadrila...
takže neviem... 😒 😖

no, idem... 😔

helga1
15. aug 2011

@andreabe Naša malá hrá bežne imaginárne hry, telefonuje, uspáva bábiky, vozí ich v kočíku, robí si s nimi piknik, krmi ich, bežne sa hrá s bratom nahánačku, schovávačku, pexeso, Túli sa rada aj pusinky dáva. Má rada aj pohladenie ludí ako babka, dedko a pod. Nemá problém sa dokonca pritúliť ani k psychologičke, či dať jej ruku.

@anka912 malu Jánošíkova uzatvorila ako detský autizmus, vraj v autistickej škole jej bude lepšie a bude sa rozvíjať tým smerom, v ktorom najviac môže vyniknúť.

andreabe
15. aug 2011

@helga1 a kolko ma mala rokov?
A hra sa vyslovene tak, ze by si vzala napr kocku a tvarila sa, ze je to babika, ze by tu kocku ako uspavala, hladkala? Alebo teda napr. s knizkou telefonovala?
Este som trochu googlila a nasla som odkaz kde pisu, ze takych hier na akoze vecsinou autici nie su schopni 😕 ak som spravne pochopila, tak iba ti hranicni a VFA

helga1
15. aug 2011

Malá má 6 rokov. Ale podla mna sa hrá od malička normálne ako iné deti, ked to pozorujem a porovnávam so synom. Kocku neuspáva, ale z knižkou telefonuje prip. si niečo vyberie nejakú hračkua ked si robí piknik tak sa správa k nej ako by to bol napr. psík, kedže psík jej napr. v tej hre chýba.

anka912
15. aug 2011

Napadlo ma, že keď som čakala Maťa, tak Kristínka celé dni rodila. Zobrala si vankúš (alebo bábiku), vopchala pod tričko, vyšla na chodbu a za chviľku prišla s tým, že už porodila. To mala asi 3.5 roka. Toho by Maťo určite nebol schopný, ani pochopiť, aj keď asi vie, že keď bol malý, takbol v mojom brušku

@helga1 prečo teda je malá zaradená medzi autistov, v čom ste mali problémy?

helga1
15. aug 2011

@anka912 mali sme problémy v oblasti komunikácie resp. stále máme malá nerozpráva gramaticky správne, a rozpráva menej. Vlastne začala rozprávať dosť neskoro. Niektoré črty má autistické napr. sa určitu dobu bála spláchnutia na WC, lebo sa toho raz zlakla, ale to pominulo takisto sa bála mixera lebo sa tiez zlakla tiež pominulo a pomáha mi aj mixovať 🙂 Ale napr. vysavač jej nerobil nič. Niektoré veci nechápe tak ako by mala a radšej sa hrá sama ako s detmi i ked v poslednej dobe sa začala viac aj s detmi hrať. Akurát občas ked si zaumieni, že bude napr. oberať slivky zo stromu, tak obera a nechápe, že ešte nie sú zrelé a pod. Má svoj ciel a ten chce naplniť. Inak nemá žiadne také rituály výrazné čo by mali autisti.

andreabe
15. aug 2011

@anka912 😵 😵 mala zlata, ale Matko je teda dost sikovny, aj s tym psikom to pekne pochopil, aj z prispevkov som pochopila, ze celkom pekne rozprava..

@helga1 tak to mam rovanku otazku ako anka 🙂 podla tych par riadkov mi pride ako bezne dieta 😉

andreabe
15. aug 2011

@helga1 tak potom tomu uz vobec nerozumiem 😕 😉

helga1
15. aug 2011

@andreabe Tiež si niekedy myslím, že nie je autista 🙂 ale nejaké črty má, keďže je diagnoza taká aká je ☹

anka912
15. aug 2011

@andreabe asi si si trochu pomiešala príspevky, Maťko nerobil nič so psíkom.Maťko má ale už 7.5 roka, teda je asi 0 4 roky starší od tvojho, to sa nedá vôbec porovnávať. On vlastne na začiatku nemal problém s rečou, tá naskočila, ale odpovedal len na otázku čo jeto , bábika, motýlik atď. a ešte čo chcel- malinovku, pároček...Potom začal stagnovať, a my sme šli k psych. vlastne preto, že málo hovorí. U klas. psych. to ale bolo hrozné a keď som si prečítala príznaky, zistila som, že asi pôjde o autizmus. on vlastne nemal nejaké hrozné záchvaty, ako píšu sem-tam iní. Jeden čas síce začali, to sa hodil na zem a plakal, ale keď som s ním začala hovoriť ako s malým možno ročnýmdieťaťom a on začal chápať, tak sa to dosť zmiernilo.
Rozpráva dosiaľ tak heslovitenechápe gramatiku a nevie zameniť vetu podľa osoby, on vlastne používa vety čo pozná a správne v kontexte ich použije.Ale sa snaží a v tomto 8. roku sa to zlepšuje. Už hovorí aj, že napr. keď nastúpime do auta - pás stem, keď som minule zabudla zavrieť dvere a naštartovala, tak kričal -dvere! A včera sme sa smiali, lebo skákal s Kikou na trampoline a jej sa už nechcelo a on jej hovorí Kistinka skakť a ona nejdem, tak sa to opakovalo pár krát a potom prišiel k nej a povedal - Neštvi ma! Skoro som odpadla. Celkovo doma sa dohovoríme, ale také že aké je počasie alebo ako sa cíti, tak to vôbec. ☹

helga1
15. aug 2011

@andreabe možno z tých črt by som spomenula, že pozerá rozprávku v telke potom zoberie hračky a hrá sa na to čo v tej telke videla a rozpráva to hračkám čo oni rozprávali. Ako Dr. Jánošíkova hovorila že to nazývaju že prehráva texty, alebo nechápe ešte časové údaje, včera- zajtra. Ale naučili sme ju najskôr - potom. Tak to celkom funguje.

alaska28
15. aug 2011

@helga1 sme z Bratislavy 🙂 malý pôjde tiež do auti triedy, ak sa nestane nejaký zázrak :D Bol integrovaný v bežnej škôlke no potom nám dr. J. povedala, že integrácia je pre deti čo rozumejú a sú si isté v sebaobsluhe a denných rutinách. Rod. má to porozumenie slabučké. Tvoja dcérka aj rozpráva? Inak z okresu Považská Bystrica je môj otec, máme tam veľa rodiny, počula som že tam nebola trieda pre autíkov, tak ju nejak novú vytvorili v rámci bežnej školy sa mi niečo marí. To je tá vaša, kde pôjde malá?

@anka912 hej hej to umývanie rúk a pod to je OCD ale to má rod tiež :( s tými slovami to nebolo až tak nutkavé ale napr. prelievanie vody a pod to MUSÍ úplne vidíš, že to je pre neho neprekonatelné to nerobiť :(
A my sme zjednodušene komunikovali od roka a pol, no on aj tak nerozumel a k tomu má povahu, že aj keď rozumie tak just nebude to robiť, čo od neho chceš.. ale naštastie máva aj obdobia,kedy je hodný, to je teraz no ako bonus k tomu máme, že spí už 2 noc len od 22,00-3,30.. a bolí ho brucho nechápem už z čoho!! totálne diétne je a ešte k tomu na GAPS..na porazenie už..

sušené kokosové som nepila, len z plechovky a to sa dalo, no v knižke je, že nemá byť z plechovky a rod. nejak moc nechýba už môže aj jogurty domáce a nechce. tak mu ich len pašujem dnes do špenátu napr. 🙂

To s tým jedlom to neskutočne aj mňa vytáča, ale to by bolo na IP.. proste on môže len pár jedál tak sa snažím aby ich vždy mal .

s tým cikaním to máš pravdu, na to ma upozornovali aj na kurze. len u nás je problém, že rod mal panické ataky z cudzích WC a má malú kapacitu mechúra, nevydrží mi 2h vonku necikať, tak som radšej volila trávičku 🙂 ale už to WC začína brať, lebo zistil že sa tam dá púštať voda :D tak už aspoň mňa nechá sa vyčúrať 🙂
Inak ja som tiež mäkká povaha.. sa snažím po dobrom s ním aj sa mi to celkom darí ale keď niečo nejde, tak viem aj prísna byť.

@magimary - u nás tiež tie jeho stavy manické nebývali denne, poslednú dobu je toho viac, on má také obdobia, musím si to začať zapisovať mi príde, že to má každý rok v rovnaké časy. No keď má dobrý deň tak ho to chytá len keď mu treba kakať, akoby tým odbúraval ten strach, neviem. Zistila som, že sa bojí toho zvuku na WC ako to dopadne do misy, začal si chytať uši pri tom chúdatko :( alebo ak ho to chytí navečer tak občas keď to hneď zarazím tak sa to nerozbehne.. Ono je to ale obzvlášť divné, lebo sme na GAPS už pol roka takže opoidy by nemal žiadne mať v sebe plus jemu ani pozitívne u Urgeho nevyšli.. alebo má také nejaké, čo sa ešte nezistili doteraz, lebo skutočne vyzerá ako nadrogovaný.. sa priznám že občas som mu dala aj po zadku, lebo on robí životu nebezpečné veci vtedy a on nič, on mi ešte ukáže "ešte" a smeje sa mi do tváre, kope do mňa, škrabe, smeje sa tomu no konečná!!! naštastie poslednú dobu je to lepšie a zase sa dosť skľudnil celkovo, že nie je celý deň hyper, ale len v týchto mániách..

@magimary ja som tiež žasla :D lebo polovicu vecí som netušila, že roderik vie! ČO sa týka prenášania, on je práve velká výnimka v rámci spektra, lebo on veci prenáša čo sa naučí na jednom mieste v pohode spraví na inom a ešte je schopný to aj napr. modifikovať. neviem či ma napadne konkrétny príklad napr. ho naučia niečo postaviť z lega (toto je hypotetické lebo teraz nestavia) a on príde domov a postaví to z kociek, alebo megabloku). ale tomuto sa dosť divili aj v andreasi, že pri klasických DA je toto skôr výnimka, že často sa niečo naučia a vedia to napr len na tom mieste, len s vizuálnou podporou. Ona tá podpora smeruje k postupnému zjednodušovaniu napr. rod by mal mať tento rok niektoré veci len slovné už nie obrázok so slovom. Postupne sú to len texty podobne ako v diári keď si my zapisujeme a ak to dieťa už nepotrebuje napr. schému na umývanie rúk, tak ju nemá. Oni sú schopní si tie činnosti zautomatizovať postupom času.
Ale dnes bol krásny príklad toho, ako on potrebuje tie vizualizácie . stále ku mne chodil, nech my rozopnem tričko malo len 3 gombíky a tie boli rozopnuté. nechápala som ho a hovorím "tričko si predsa nechávaš! " potom pozriem na schému a tam mal ako prvú bundu :D tak on chúdatko myslel, že to tričko s gombíkami je bunda.. Ale doma schémy nemáme (aj ked by sme mali mať..) len potom zase je nutné pri ňom stáť a tie veci mu podávať alebo hovoriť, čo má robiť, čo nevedie k samostatnosti. keď má schému tak je schopný sa takmer kompletne prezliecť, nevie len mikninu-bundu a ak má háčik na nohaviciach. ostatné spraví sám. postupne by tam práve mal mať len texty napr. bunda, atd.. a inak toto pomáha dosť často aj aspíkom, ktorí sú síce funkční aj inteligentní ale často práve preto roztržitý, pár kamarátiek som na to nahovorila a nevedia si to vynachváliť , že tak sú decká schopné sa aj ráno samé vypraviť do školy a na nič nezabudnúť. A nie je na tom nič potom ani divné ak aj dospelý človek má poznámky rôzne po byte, to máme aj my 🙂

Inak do školy tam nemôže vraj chodiť, lebo je "príliš šikovný" :(( ja by som ho tam radšej nechala,ale oni deti čo majú potenciál sa niečo naučiť posielajú do školy.. a až keby nezvládal a bolo by volné tak k nim, len teraz sú také poradovníky, že neviem neviem koľko by sme čakali. Podľa mňa by sa tam naučil viac ako v škole.. no ale nič nenarobím :(

a do školy ešte neviem :( asi skúsime dolinského lebo to mám pod nosom, no najviac sa mi páči z foto žehrianska, no je to o tom na koho narazí a voziť ho 20km každý deň ..
Ale pozerala som aj Pezinok nevieš aká je tam tá škola??
Inak som sa teraz zhrozila kamoška mi vravela, že jej malý ide teraz v ČR do školy a na 10!! autistov bude 1 uč. a 1 asistentka.. to si neviem vôbec predstaviť..

Anka to je super, že je M taký dobrý!!! Rod tiež celkom sa dá, len moc nespí..
erika ja som nič nemenila :DD ja ani neviem ako sa to robí sa tu moc neorientujem, ale v poslednej dobe mi blbne ten koník nenačítava sa mi vôbec a pod..

@erikasadek to je paráda s manželom!! podstatné je, že si to vôbec uvedomil!! mnohým to nedojde nikdy..

@magimary-to je paráda, že T opakuje!!! to sa nám teda nepodarilo s rod. dodnes :((( moc vám to prajem!!

@andreaba -andrejka tiež myslím že u VFA, AS sa imaginárna hra objavuje a aj pomerne často oni majú bohatú fantáziu. U nás sa tiež objavila ale tak okolo 2 rokov a bola to len taká epizódka. Ale u klasických DA si myslím že je to extrémne zriedkavé..

@magimary- ja si tiež myslím, že u nás pervazívne výv. poruchy nešpecifikované sú autíci ktorí ale nie sú zaraditelní do žiadnej presnej dg ako DA, AS, Atyp . poznám aj u nás deti s touto dg aj v čr a sú radení medzi autíkov. ale musím to pozrieť v tej medzinárodnej klasifikácii.. dosť často sa to dg ak si nie je diagnostik presne istý a časom sa špecifikuje k čomu má dieťa najbližšie v rámci auti dg.

erika u nás klasický autizmus je detský autizmus ale všetky dg. v rámci auti spektra sú považované za autistov, aj aspergeri. práve preto, že je to autistické spektrum, ktoré je široké, žiadni 2 autíci nie sú rovnakí.

Možno vo fr. je to inak, neviem..

@magimary a nemôžu T. rásť napr. zuby? u nás sa takto rod prejavuje keď má nejaké fyzické problémy. a ešte to môže súvisieť práve s nejakým dozrievaním mozgu a tiež lepším vnímaním, viac vníma, viac sa sveta bojí.. u nás to tiež tak bolo. A neberiete nejaké lieky teraz? benfogama dosť zvykne toto robiť..

Holky helgina malá môže byť VFA tam tie prejavy nie sú tak veľmi autistické a hlavne u dievčatiek oni aj ako autíci majú to soc. cítenie a komunikáciu lepšiu o dosť ako naši kluci..
Musím utekať pre rod. a potom vám napíšem ešte jednu príhodu som sa dnes narehotala :DD

anka912
15. aug 2011

@helga1 s tými časovými údajmi to je aj unás, treba to asi nejako prehľadne vizualizovať a každý deň ukazovať, aký je deň, aký bude zajtra. Malý nechápe zajtra, ale chápe, že keď sa vyspí- to je vlastne zajtra. Už "asi" vie čo je večer, lebo je tma a svieti mesiac, čo je obed, lebo chodíme na obed do školy spolu, môjmu to treba spojiť s niečim konkrétnym, čo si vie predstaviť.

helga1
15. aug 2011

@alaska28 Ja som bola s integráciou v bežnej škôlke veľmi spokojná. Vlastne dosť nás to posunulo dopredu. Ano tam bude chodiť. Vytvorila sa tam minulý rok škola pre autistické deti, kde je to ešte aj rozdelené na tých čo majú MR a na tých čo sú nadpriemerný. Malá rozpráva síce nie gramaticky správne ale dá sa s nou dohovoriť 🙂 Ale niekedy "vystrúha" také dlhé súvetie ešte aj správne gramaticky že sa čudujeme. 🙂 Ale zväčša sú to skôr jednoduchšie vety.

anka912
15. aug 2011

@alaska28 zareagujem hneď na moju časť, lebo potom musím ísť preč- to ťa veľmi ľutujemm máš to s malým ťažké,ja také veci s malým "zatiaľ"!!! nezažívam - on ide na WC hocikde, aj v Tesku, aj na veľkú, nemusí robiť niečo stále, aj keď sa mu zapáči napr. splachovať, tak splachuje často, ale nie extrémne.
Teraz, keď máme trampolínu, tak spáva dobre, aj keď by mohol dlhšie ráno, ja som nočný človek ☹
S jedlom toľko zápasíme, že začal úplne odmietať sám jesť, aj keď s lyžičkou vie. A tak doňho musím ja natlačiť niečo, ak chcem, aby sa najedol. To nie je veľmi správne, ale ja som fakt mäkká. Ale to čo chce on, kadejaké miláčiky, nanuky, cukríky, čoko tak to vie zjesť sám jedna radosť, aj si rozbalí, beťár jeden 😠

helga1
15. aug 2011

@anka912 Tiež spájame čo sa dá a snažíme sa jej to priblížiť. Inak so spánkom máme aj my problémy. Malá večer neskoro zaspáva. ☹ S jedlom našťastie problémy nemáme, zje všetko.

magimary
15. aug 2011

@alaska28 dík za odpovede 😉
ja neviem...možno by mu aj mohli ísť nejaké zuby 😕
aj vtedy vo februári (ale tak dlho? 😨 ) a aj teraz mu možno vylezú ďalšie stoličky...
my sme totiž boli predtým na preventívke u zubárky
a (jemu inak veľmi podivne rastú zúbky!,v zmysle divnej postupnosti, že zubárka normálne nechápe a vždy, keď povie, že "tie mu už ani nenarastú", tak napokon sa predsa zjavia 😕 ) ona sa vtedy (pred tým februárom) náramne divila, že ešte nemá narastené tuším 5-ky 😕 , skrátka, že v tom veku by už mali byť vonku...no a následne-asi po týdžni, ako sme prišli z preventívky, tak sa mu začali "klubať" von.. a už ich aj má (aj keď teda neviem, či všetky, skôr ešte nie), takže možno mu aj zuby rastú... 😕 ťažko povedať...
on mi neukáže zubky na povel, len keď náhodne vzhliadam, keď mu ich umývam 😕
no a z liekov on teraz užíva "len" Atarax (anxiolytikum)...

no, ale čo mi teraz vôbec nedá dýchať, resp. som tým zaskočená...
dala som Tadyka spať a čítam si ten "Bobin blog" ( http://bobin.blog.cz/rubrika/neco-na-zacatek ) a teda nechápem, prečo nás nitko doteraz neupozornil na možné fyzické súvislosti, lebo až tam som sa teraz dočítala, že autizmus nejako (dosť podstatne) súvisí s kvasinkovými infekciami v tele (!!!)
a s tým sme s Tadykom bojovali celé jeho rané, i neskoré (i terajšie v podstate) detstvo (on mal stále kvasinkové infekcie, prejavovali sa mu práve v stolici, jej vzhľade, množstve, forme a škodách, ktoré mu na riťke napáchali... 😕 😨 ),
nikdy sa to však nijako cauzálne neriešilo...vždy sa iba riešil akútny následok-krvavá a bolestivá riťula (celá oblasť nielen anus) a zvldáanie boľavých otvorených rán...
a tam som sa teraz dočítala, že kvasinkové infekcie zhoršujú autizmus 😨 😕 ...
počuli ste už o tom? 😕
on vtedy, keď to mal najhoršie, tak bol celkovo v zlom stave (vtedy sme to riešili aj v nemocke na gastroeneterologii, čo ideme teraz v oktobri znova na všetky testy), on mal všetky príznaky celiakie (nepriberal, resp. chudol, nerástol, mal kútiky na ústach, rany na zadočku, bol stále unavený, malátny atd, atd), ale vtedy mu ju nepotvrdili, kdežto sa to akosi "zviedlo" na možnú kvasinkovú infekciu ...

ešte aj teraz sa nám niekedy stane, že sa mu otvoria ranky na zadočku tak rýchlo poriešime (už v zárodku, aby sa to nerozšírilo), ale doteraz vlastne s istotou nevieme, čo mu to spôsobuje...
mysleli sme si že nejaké potraviny, ale keďže on neje nič nové (a stále len to isté dokola), tak fakt netušíme...aj keď nejako vnímame súvis s mliekom 😕

skrátka, ma zaskočil ten súvis s kvasinkami... 😕 😖 😒

no a čo sa týka školy tu u nás-neviem, nemám s ňou osobnú skúsenosť, ale sprostredkovane viem, že ľudia sú tak +/- spokojní, tiež tam používajú TEACCH a myslím, že celkom schopne a tiež majú len jednu učiteľku a jednu asistentku (tuším 😕), ale je tam tuším 4 (max.) detí

magimary
15. aug 2011

nedopísala som 4 (max. 6) detí

a ešte som chcela, že to ťažké obdobie (fyzické), keď bol na tom Tady najhoršie, ako som vyššie spomenula, bolo vo veku 10-12 mesiacov a práve tam som postupne (od toho 13mes.) začala badať aj mentálne zaostávanie (resp. vtedy som si myslela, že iba "postátie", skrátka sa prestal mentálne posúvať, v niečom teda i zregredoval, v tých naučených základných slovkách napríklad), ktoré sme ale považovali len za obdobie, pri ktorom sme čakali, že zase prejde a bude ďalej...no, ale do dva a polroka sa vlastne nehýbal vôbec... jediná zmena bola (počas celého toho obdobia), že začal v 14mesiacoch chodiť úplne sám...iné napredovanie sa nedialo...
až doteraz 😕

sorry, že sa tak rozpisujem, len chcem aby ste videli nite mojich úvah ( 😝 😅 ),
skrátka vtedy, keď strádal fyzicky som mala pocit, že aj jeho mozog stráda a stráca... 😕
a odvtedy to potom už išlo z kopca-smerom k autíkovaniu...

howk 😝 😅

anka912
15. aug 2011

@magimary prekvapilo ma, že nevieš o tých kvasinkách a súvise s autizmom, o tom sú celé články. Je vypracovaný jeden protokol, ako z biochemickej stránky bojovať s autizmom, tam sú postupné kroky, čo robiť najskôr, čo potom, lebo njeaký doplnok môže byť dobrý, ale keď sa dá v nevhodný čas, nepomôže alebo horšie. Už si to nepamätám presne, ale jedným z prvých krokov je zbaviť sa kvasiniek, tie vylučjú v črevách toxíny ako produkty ich látkovej výmeny a tie otravujú mozog, podobne aj lepok u celiatikov.

magimary
15. aug 2011

@anka912 nie, fakt som o tom nevedela! 😨
veď odkiaľ aj?
v škole sme sa učili len o psychomentálnom pozadí tohto stavu, nie o biofyzike k nemu...
bežne v článkom to tiež nenájdem...
tuto raz niekto spomenul kvasinky (ale to ozaj len, keď sem nakukla nejaká novšia tvár, ktorá sa tu viac nezjavila, aj keď nás možno číta 😕, bola to nejaká súvislosť s detoxifik.), ale to som brala, ako ozaj len povrchnú info na to, aby som sa tým zaoberala...
a teraz to čítam tam... a nechápem... 😕
asi to budem musieť všetko prebrať s tou našou gastroškou,
aj keď neviem zase- aké ona bude mať ponímanie autizmu a vedomosti o jeho prepojení s fyzičnom... 😖

anka912
15. aug 2011

@magimary kvasinkové infekcie dávajú do súvisu aj s celkovou únavou organizmu a depresiami, u môjho muža so psoriázou apod.
Ja som svojho času prešla hrozne veľa stránok, tak si to ešte pamätám.
O tých kvasinkách sa zmienila jedna češka v spojení s detoxikáciou, čo písala llulla, myslím?
A u detí s takýmito problémami najlepšie zaberajú tie diéty, aj GAPS, lebo tam sa vylúčia cukry a kvasinky sa nemajú na čom pásť.

magimary
15. aug 2011

toto som sa teraz dočítala na nejakej net-poradni:
---
"Ešte jedna nenáročná vec ma napadla. Väčšina autistov máva črevo napadnuté kvasinkami. Niektorí ťažký nehovoriaci autisti (mám to z odbornej knihy) boli schopní si rozbiť hlavu a dohrýzť sa. Až neskôr po odplesnení čriev zistili, že to robili od bolesti. Neviem či ste posielali stolicu na rozbor - hlavne či Vám robili testy na candidu. Alebo skús malej preliečiť črevká sama, okrem ukludňujúcich čajov jej daj aj dezinfekčné a na hojenie rán. U nás sa velmi osvedčil feniklový. Ale ostatné bylinky si musíš zistiť sama, nás táto odplesňujúca kúra ešte len čaká. Ak sa ti podarí znížiť aj množstvo cukru v strave bude dobre, lebo kvasinky bez cukru neprežijú. Čítala som, že autisti môžu mať zápal mozgu, a v črevách je viac ako polovica imunitného systému. Ak ich bude mať v poriadku, telu zostane viac energie na liečbu mozgu."

magimary
15. aug 2011

a tu:
---
"S přemnožením kvasinek souvisejí také další příznaky:
únava,
zhoršená schopnost soustředění,
podrážděnost, deprese, duševní neklid,
bolesti hlavy nebo migréna,
silné předmenstruační potíže,
opakované záněty močového měchýře,
kožní vyrážky,
bolesti svalů,
chronická kopřivka."
---

Tady má niektoré z týchto príznakov určite (lebo ich vidíme na tele-na koži) a keď sa k tomu pridajú bolesti hlavy, nepokoj, tak môžeme mať výsledok aj týchto jeho stavov, aké má teraz (od soboty) a aké mal vo februári, nie? 😨

magimary
15. aug 2011

ozaj, zase trochu odveci, ale admini dali v "ich" téme výzvu,
aby sme nahlásili verziu názvu zmenených názvov tém a oni ju /u-/opravia...
tak čo, najmä autorka @erikasadek a ostatné babulky,
aký by sa nám viac páčil názov namiesto toho dovětku: "...Nemáte podobný problém?"

lebo pravda je, že ten doplnok (ako už spomínala aj @valika_val) môže niekomu okamžite evokovať, že autista=problém...
/a aj keď sa to tak na prvý pohľad zdá, tak naše deti NIE SÚ PROBLÉMOM, ale našim DIEŤAŤOM!, možno s nimi ten problém máme, ale ony samé NIE SÚ tým problémom!, si myslím 😔 😠 😒 /
a na druhej strane-mamička, ktorej práve potvrdia diagnózu autizmus (alebo ju u svojho dieťaťa vážne predpokladá) určite nepotrebuje počuť/čítať, že autizmus=rovná sa problém...
skôr potrebuje pomoc, optimistické vízie, že ono to pôjde...
s problémami, ale pôjde 😕 😉

mne by sa páčilo niečo v tom zmysle ako:
"Mám autistické dieťa - cesta a výzva zároveň"...
ak by tam teda už nejaký ten doplnok musel byť ( 😕 😝 😉 )
napíšte aj vy svoje návrhy (hlavne teda @erikasadek) a potom to pošleme adminom, hm? 😕 🙂

valika_val
15. aug 2011

@erikasadek GRATULUJEM k obratu u tvojho muza, takmer to rozplakalo aj mna... nuveritelne, ale ti chlapi vedia takto prekvapit 😵 😵 😵 super. nech mu to vydrzi! toto bola tvoja odmena za vsetko to trapnie. a teraz uz pojdete hadam ruka v ruke, spolu 🙂

@magimary, ja som o tych kvasinkach citala, a este aj o zapaloch usiek... bolo by fajn sa tomu pozriet na zubok.
a ty tadykovi nechces nastolit nejaku dietu, hoci aj miernejsiu? alebo uz na niecom ficite? 😅

co sa tyka nazvu temy - nemyslim, ze je nutny akykolvek dovetok, ved "Mam autisticke dieta" uplne staci. alebo je nutne mat nazov zlozeny z dvoch viet? to hadam nie.
ak budu trvat na zrozumitelnejsom nazve (aj ked tento od eriky sa mi zda dost zrozumitelny!!!), tak potom mozno nieco take "Naše autistické detičky a veci s tým súvisiace" alebo "Dieťa - autista a náš život s ním"
ale paci sa mi aj tvoj nazov temy, i ked sa stale musim vratit na zaciatok: Preco je nutne povodny nazov od eriky akokolvek menit???

jankaw
15. aug 2011

@valika_val Matko dakuje 🙂 sme mu tam spravili taku mini oslavu, najviac mu chutila torta, vyjedol z nej vsetky višne 🙂

anka912
15. aug 2011

@magimary fakt ti odporúčam kúpiť si knihu Syndróm trávenia a psychológie, tam je to všetko pekne zhrnuté (aj tie ušká), alebo ešte existuje vraj veľmi dobrá Strunecká Premôžeme autizmus alebo tak nejak- česká. Keď človek číta tam niečo, tam niečo, má z toho chaos a v knihe Syndrom... je všetko dané do súvisu a vyvodené závery

magimary
15. aug 2011

@valika_val no, admini tam spomínajú, že kvôli lepšej "dešifrácii" by to ma,lo byť nejako upresnené, preto všade dávajú tie doplnky... tak neviem, či tá jedna veta im na to postačí 😝 🙄
ale ak hej, tak ani ja nemám absolútne nič len proti tej prvej vete...
len mám pocit, že práve to im nestačí 🙄
ale však skúsiť môžeme... 🙄

nie, na diétu teraz neprejdeme, na to nás gastroška vyslovene upozornila,
nech neexperimentujeme, kým ho ona nevyšetrí (do oktobra už musíme vydržať),
to istí sme spravili aj pred tým rokom a výsledky ju nijako neuspokojili, lebo ich nemohla objektívne interpretovať...

k tým uškám- náš malý mával zápaly, ale také nediagnostikované...ale viem, že si často chytal ušká-od bolesti..
a ešte doteraz sa mu v nich hromadí extrémne množstvo výpotku... 😝
ešte aj to s tým teda súvisí?!? 😨 🙄 😝

a, tú knihu som už držala v rukách, ale nejako ma neoslovila...
ale teda len som si ju pozerala, nie čítala...
ale úprimne poviem, že bližšia mi je GFCF diétka, ako gaps... 😕 😒