Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
18. aug 2011

jinak třeba já osobně gesto ano- ne nepoužívám vůbec, pro mě je to strašně nepřirozený 😕

magimary
18. aug 2011

@sisstin jáj, ták 😉
ale napríklad nie som si istá, či tým gestám rozumie, keď mu iich iní povedia, teda aj naznačia...
lebo ak zareaguje, tak skôr na zvýšený hlas...
ale zase to je ťažko povedať... (ale skôr sa mi vidí, že tomu veľmi nerozumie, ale samozrejme závidí od kontextu)...

ja zase A-N používamvo veľkom, ale aj ostatné gestá 😉

anka912
18. aug 2011

@sisstin ja viem, ale keď mne to nikdy nedá, aby som sa nezapojila 😵 šak aj ja sa musím pochváliť, že ten môj aspoň niečo vie, aj keď skoro v 8 rokoch 😀 😀 😀

sisstin
18. aug 2011

@magimary ono tam toho je právě víc..jednak to dítě musí chápat gesto (slovo) od toho druhého, jednak ho musí samo používat....ono u zdravých dětí je to tak, že kroutí a kývou hlavou brzo...a jakmile umí mluvit, tak to nahradí ano - ne 😉 nejdřív to používají čistě k tomu, aby vyjádřily svoje potřeby (chceš pití, jídlo)..postupem času umí odpovídat i na otázky, které se netýkaj jejich potřeby - např. má děda brýle? atd. 😉

valika_val
18. aug 2011

@sisstin
natáhnutí rukou nahoru (vzít) ano
natáhnutí ruky s něčím k druhé osobě (vem si) - ano
natáhnutí dlaně (dej mi) - ano (i ked ozajstna otvorena dlan to prave nie je)
prosím prosím (šudlání dlaněma o sebe) - nie
jak jsem veliký (natáhnout ruce nad hlavu) - ano, ale nemyslim, ze to chape
berany duc - ano
a teda ukazování... nie

valika_val
18. aug 2011

sisstin, takze je to ok? este nejake ine?

sisstin
18. aug 2011

@valika_val vidíš, tak už dost gest umí 😉 to prosím prosím se dá učit...ale je to na dýl....v tomhle je furt v normě, tohle by měl zvládnout do těch 18měsíců 😉 a to ukazování 😉

anka912
18. aug 2011

@sisstin No, to je pravda, to je také typické pre malé bábo, čo vie ledva stáť, že krúti hlavou o stošesť a ešte nevie hovoriť
A ešte som chcela doplniť, že už som videla autíka, ktorý nerozumel ničomu, asi ani svojmu menu, tak sa trocha utešujem
A zas som sa zapojila, keď nemám. Už budem ticho!!!

magimary
18. aug 2011

@sisstin jáj, no tak to zase on nevie odpovedať napr. na dennú otázku: "Príde babka?"
netuší, čo by odpovedal... nevie... /aj keď teda vie, že príde, poviem mu to, nevie odpovedať na tú frekventovanú otázku/
on vlastne reaguje tým neste (=nechce=nie), keď nechce niečo zjesť
a ste (=chce=áno), keď chce hračku, inak nie

tie ostatné gestá, čo si uviedla, nevie (iba to "prosím" prstami)

sisstin
18. aug 2011

@anka912 no jako Tygr to taky právě vůbec neuměl jako malej...on začal kroutit a kývat hlavou někdy ve 2 a 3/4...a to jsem ho to ještě musela fakt že učit 😉 je na to způsob...no pak už nějak začal říkat jo-ne a používá to funčkně i na otázky, které se netýkají jeho potřeb.... ale rozhodně u nás ta gesta byla též dost opožděná 😉

magimary
18. aug 2011

@anka912 NEBUĎ!
a asi ten autík ani nehovoril, nie? 😕

anka912
18. aug 2011

@magimary nehovoril a nosil plienky

magimary
18. aug 2011

@anka912 moja, a koľko ročný? 😕
ale zvuky vydával, či ani to nie?
bol to úplne NFA?

sisstin
18. aug 2011

jinak, koho by to zajímalo...tak se to učí tak, že se dítěte zeptáme, jestli chce xy (víme, že to chce)...takže se zeptáme- chytneme ho jednou rukou za bradu, druhou rukou nahoře na hlavě a mechanicky kývneme a řekneme "ANO"...to samé s ne, jenom se zas kroutí do strany... musíte být fakt důsledné a používat to při každé příležitosti 😉

Tygr se to takhle naučil do týdne, pak už teda začal za chvíli mluvit..takže to gesta přestal používat a říká to jenom verbálně 😉

magimary
18. aug 2011

@sisstin hej, tak ale to mi musí najprv Krpček rozumieť, aby som ho to mohla (efektívne a zmysluplne) naučiť 😉

anka912
18. aug 2011

@magimary neviem, čo bol, asi NFA a zvuky? ani neviem, asi len také zvuky. Mal okolo 12?

magimary
18. aug 2011

@anka912 a koľko mal teda rokov? 😕

sisstin
18. aug 2011

@magimary tak na ty jeho potřeby, to by asi pochopil... 😉 chceš jogurt? Atd. 😉

magimary
18. aug 2011

@sisstin to áno, jasne, ale myslela som také tie "mimo potrebové" veci 😉

anka912
18. aug 2011

@magimary teraz som ťa dostala, cha

lucka261177
18. aug 2011

@wandah ahoj ja si ta pamatam 🙂 ja som len nevedela ze preco sa nezapajas 🙂 odkial ste?presne z ktorej casti?kam s malym chodievas?ja ti vymenujem 🙂 auprak detsky kutik ihrisko Tcom plaz petrzalka pri carefoore detsky kutik hopla,ruzinov detske velke ihrisko(tam skoncime pri jazere vacsinou)kuchajda samozrejme jazero alebo behanie po cinskej restauracii na terase kde si mysli ze ho casnici v case obeda nahanaju 🙂 trampolino mlynska dolina no a mohla by som dalje rozmyslat kedze moj syn ked bol mensi tak vsade vydrzal asi desat minut.takze ja sa rada stretnem kedze teraz mi uz aj dovoli vypit kavu.ahaaaa a zabudla som na cislo jedna avion hore pri zachodoch take bludisko kde sa da aj kava pit tam vydzi aj dve hodiny.tam by to bolo idealne.

valika_val
18. aug 2011

jeeej, dakujem za cenne rady! super.
mame novy ciel 🙂

anka, ved kludne pis, neviem, co sa tu stale ospravedlnujes... ty ty ty! 😅

sisstin
18. aug 2011

@magimary no to je právě to, že auti dítě jako můžeme naučit ano- ne (kývat a kroutit), ale právě jenom v tom smyslu jejich potřeb....nejde naučit ano -ne v tom smyslu, že nám bude odpovídat na otázky....to pak dítě dělá přirozeně, to už se naučit nedá 😉

magimary
18. aug 2011

@anka912 veru, teraz sa ti to podarilo 😅 😀

no, veď to @sisstin, to ide ruka v ruke s tým porozumením...

sisstin
18. aug 2011

@magimary to je to samé, jako že auti dítě naučíme ukazovat...ale na to, co ony chtějí...nikdy ho nenaučíš ukazovat ve smyslu sdílení pozornosti 😉

valika_val
18. aug 2011

teo este rozumie, ze "pride babka", to ho volam k dveram, hybem kluckou a on sa tesi, ze pride navsteva, mozno trocha chape aj to, ze pride BABKA 🙂
aj telefon si stale dava k uchu, lebo videl, ze telefonujem, volame to "halo".

ozaj, ucili ste deti na klavesy? xylofon? bubon? teda ani nie ze ucili, ale hrali sa?

sisstin
18. aug 2011

@valika_val no já ti nevím, ale mně fakt ten Theo přijde dobrej....spíš by mohl mít ADHD si myslim 😉

valika_val
18. aug 2011

@sisstin teba sa chcem opytat, ty si taka odbornicka na to ukazovanie. ze najprv dieta ukazuje a potom zdiela pozornost, alebo by to v normalnom pripade malo ist ruka v ruke? ze aj ukaze aj sa na mna pozrie?
alebo ten pohlad na mna "co ty na to, mami?" - to moze byt az druhy level?

anka912
18. aug 2011

@valika_val ja som už písala, že som taká labilná povaha, možno aj trocha paranoidná a stále sa bojím, aby som sa nevtierala, alebo niekoho neurazila atď. Mám to normálne v papieroch v karte. Keď som končila 8. ročník, tak ma poslali zo školy, či zvládnem gympel, napriek tomu, že som mala čisté 1. Vtedy ma psychologička podržala a nuačila ma autogénny tréning na odbúravanie napätia.
Napísala, že mám labilnú nervovú sústavu, ale ako inteligenčne veľmi dobre a že by sa to malo vekom zmierňovať, no tak neviem....

magimary
18. aug 2011

@sisstin no vidíš a to zdieľanie prišlo (a samo)
a nemohol to od nás "odkukať", lebo my to dosť používame a hyperbolizujeme a výrazne naznačujeme 😕
či to nejde?