Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
7. sep 2011

Až by niekto mal záujem, tak som našla ešte jeden test na autizmus, je ale ťažšie urobiteľný, lebo tam nie sú také jasné indikácie a situácie ako v tom ATECU.
Na Maťa mi ale vyšiel zas približne dobre- na hranici mierneho a ťažšieho autizmu.
http://www.wierdkids.com/wierd/autism/cars2.htm

Je to skôr pre odborníkov, ktorí dieťa dlhšie pozorujú, si myslím

sisstin
7. sep 2011

@anka912 no pokud tam není MR, tak je to běžný v těch 2,5letech přiřazovat barvičky (někdo i dřív), to samý odlišit tvary...to zvládnou jak děti s receptivní dysfázií, tak i autíci, kteří teda nemají tu MR 😕

sisstin
7. sep 2011

pak teda barvy názvem okolo třetího roku (ale neumí to všechny děti - i zdravé), Tygr se naučil barvy názvem ve 2 a 3/4 a to fakt vyloženě sám, jak si to odposlouchal, cíleně jsem ho to nikdy neučila....poměrně rychle pak začal rozlišovat odstíny (tmavá, světlá)..a ted zná takový bejkárny jako lososová, stříbrná, zlatá atd., to už jsem ho teda učila, páč ho to docela zajímalo 😝

anka912
7. sep 2011

@sisstin u autistov je to asi trocha inak s MR, lebo Maťo to vedel a má nejakú MR, ale mám pocit, že ju nemá vo všetkých oblastiach, alebo ako to povedať.
A tiež u autíkov tá MR zvyčajne narastá vekom aj dieťa čo v 3 rokoch nemalo ešte MR, môže mať povedzme v 10 už strednú MR

sisstin
7. sep 2011

@anka912 jj, ona ta MR u autíků je spíš podle funkčnosti...já už jsem to někde psala, že nejde až tak o to, jestli dítě třeba umí např. ve 4letech číst atd., ale o to, jak funguje v běžným životě. Takže třeba autík, který třeba v 5letech násobí do 1000, ale je neskutečně úzkostný, má rituály atd., tak pak třeba stejně spadá funkčně do pásma středně těžké MR...není to o "vědomostech" jenom (nebo jak to napsat), ale právě o tom fungování celkově 😉

anka912
7. sep 2011

@sisstin trocha z iného súdka - my sme sa asi pred dvoma mesiacmi bavili o globálnom čítaní, ak si ešte spomínaš a ja som písala, že Maťo mi stále hovorí písmenka zo slova a nevie si zapamätať slovo ako celok- ako obrázok. Tak som mu urobila a zalaminovala písmenká a začali sme skladať slová z písmenok a ide mu to oveľa lepšie. Robím to len po troch slovách- zobrala som obrázok - mačka, pes, koza- pod každý napísala to slovo a on mi začína pekne skladať tie slová a pomaly mu už aj zapaľuje, že to čo zloží je na tom obrázku. Ešte to potrvá veeeeľmi dlho, ale mám pocit, že to bude uňho lepšia cesta. Ale nevadí- máme na to celý život 😝

sisstin
7. sep 2011

@anka912 tak super 🙂 mně jako ta "klasická" metoda přijde fakt lepší...páč při té globální dítě neumí přečíst slovo, které nezná....ale každýmu fakt vyhovuje něco jinýho 😕 my jsme to jednu dobu dělali, páč to Tygra bavilo...uměl "přečíst" docela dost slov....no ted už ho to nebaví, a pamatuje si jich tak 10...velice rychle to zapomněl...což si myslím, že když dítě umí číst "klasicky", tak se nemůže stát, že by zapomnělo číst...u té globální metody, pokud se ta slova pořád neprocvičují, se to může stát celkem lehce 😝

anka912
7. sep 2011

@sisstin určite globálne čítanie je limitujúce, väčšinou sa používa na podst. mená a tie sa môžu vyjadriť aj obrázkom. A aj deti, ktoré sa ho učia majú svoje limity.... Možno by bola dobré ako taký predstupeň klasickému čítaniu, niektoré deti možno dozrejú vekom aj tam. Treba skúšať.

valika_val
7. sep 2011

@anka912 to fakt s tou MR je to takto? ze to moze prist? boooze, co sa ja este (negativne) nedozviem 😖 😢
a super, ze takto citate, pomaly, ale predsa! a ze cely zivot? no... len aby si z matka nebola prekvapena 😉

magimary
7. sep 2011

AHOJTE 🙂
práve s mužíkom laminujeme, ja som dostrihala, on ukladá na fóliu a pôjde to zalaminovať...
a čítam, čítam, čo ste popísali o mojom nechápani dnešného triedenia... 😅 😝 😉
medzičasom sa mi podarilo videjká úspešne stiahnuť na youtube ( 😎 😅 )...

ale iné som chcela- @anka912 ty sa čuduješ nad tým, čo sa mne zdá nepochopiteľné na tom, že Tady takto triedil.. 😨 😅 😉 ,
tak ja ti to teda objasním, čo sa mi na tom vôbec nevidí, resp. čím mi to príde také divnô 😉 ,
jasné, že oko vidí rozdiel a tak roztriedi, ALE
triedi ROZUM, MOZOG, nie oko 😉 ,
oko len vysiela signál do mozgu, čo videlo, zaradenie do jednotlivých kategórií už má na starosti práve mozog na základe minulých skúseností (ale to všetko vieš 😉 )...
lenže Tadyho mozog nikdy tieto kategórie (vedome) nevnímal, nepoužíval a nevytváral,
preto je pre mňa natoľko divné, že to dnes takto vykoumal 😉
ale to som vlastne napísala to, čo aj predtým,
takže skúsim to ešte inak:
ja skrátka nechápem, ako by som mohla (dokonca i pri svojom zdravotníckom vzdelaní!) roztriediť v tele človeka jednotlivé žily a tepny (ak by ma postavili k ľudskému telu niekde pri operácii), i napriek tomu, že viem čo tepny a žily sú (narozdiel od Tadyka, ktorý ani len netuší, čo farby sú)...skrátka-bez predcházdajúcej skúsenosti videnia "naživo" jednotlivých ciev, nevedela by som to 😉
a Tady to dnes urobil...
takže ma to prekvapilo... (lebo ma tromfol) 😅 ...

ale, keď @sisstin píše, že už v 2,5 rokoch je to bežné (a teda ak je to ozaj platné aj bez predch. skúseností dieťaťa), tak OK-beriem späť 😅 😉 🙂 ...
u svojich detí, ani u žiadnych iných som sa nad tým nikdy nezamýšľala, tu pri Tadykovi (vzhľadom k tomu AKO VEĽA toho NEVIE) ma to zaskočilo 😉 🙂

magimary
7. sep 2011

@anka912 , nevedela by si ten test preložiť? 😕
@maruskaaa , díky, myslím, že sa budeme na začiatku učiť farby klasicky (malý PC, ani TV moc nemusí), ale neskôr možno 😉 🙂

anka912
7. sep 2011

@valika_val ja si to myslím asi tak, že malé dieťa sa niektoré veci naučí tak automaticky, od malého čo chceš- aby fungovalo v bežnom živote, neskúmaš nejaké ťažké veci. Takže ak funguje plus mínus v norm. živote, tak by nikoho nenapadlo, že je nejaké zaostalé.
Ale keď sa bavíme o starších deťoch, povedzme 3 a vyššie, tak sa bavíme o klasickom, akademickom vzdelávaní. A tam dieťa s autizmom začne stagnovať, lebo ono sa nevie učiť klasickým detským spôsobom- odpozorovaním a imitáciou. A tiež ho - ako napr. Maťa nezaujíma kopec vecí a keď ho nezaujímajú, tak sa o nich nič nedozvie. Napr. nevie, že vtáčiky spia v hniezde a žaba býva v rybníku a ryba má žiabre, lebo to je preňho niečo, čo ho nebaví, (iné deti to dychtivo počúvajú, listujú v knižke, pýtajú sa mamy) nechápe dobre reč a nechápe abstraktné pojmy. Tým pádom sa stáva zaostalý. Neviem či to chápeš. A čím je starší, tým viac vecí sa norm. deti dozvedia a vedia a autisti nie.
Keď budú skúmať povedzme ako vie niečo zostrojiť, tak možno nejakú autista bude excelentný, ale stále bude zaostalý, lebo nemá tie zákl. akademické vedomosti napr. z prvouky, vlastivedy apod. Neviem, či ma chápeš.
Preto som písala, že u malých detí to tak nevidno, lebo ani od nich tak veľa nechceme, aby vedeli.

Maťo má problém s tým čítaním, že on stále nechápe načo sa to má učiť, že mu to pomôže do budúcnosti, tak sa mu ani moc nechce ušiť. Preto som písala, že to potrvá celý život 🙂

anka912
7. sep 2011

@valika_val ja si to myslím asi tak, že malé dieťa sa niektoré veci naučí tak automaticky, od malého čo chceš- aby fungovalo v bežnom živote, neskúmaš nejaké ťažké veci. Takže ak funguje plus mínus v norm. živote, tak by nikoho nenapadlo, že je nejaké zaostalé.
Ale keď sa bavíme o starších deťoch, povedzme 3 a vyššie, tak sa bavíme o klasickom, akademickom vzdelávaní. A tam dieťa s autizmom začne stagnovať, lebo ono sa nevie učiť klasickým detským spôsobom- odpozorovaním a imitáciou. A tiež ho - ako napr. Maťa nezaujíma kopec vecí a keď ho nezaujímajú, tak sa o nich nič nedozvie. Napr. nevie, že vtáčiky spia v hniezde a žaba býva v rybníku a ryba má žiabre, lebo to je preňho niečo, čo ho nebaví, (iné deti to dychtivo počúvajú, listujú v knižke, pýtajú sa mamy) nechápe dobre reč a nechápe abstraktné pojmy. Tým pádom sa stáva zaostalý. Neviem či to chápeš. A čím je starší, tým viac vecí sa norm. deti dozvedia a vedia a autisti nie.
Keď budú skúmať povedzme ako vie niečo zostrojiť, tak možno nejakú autista bude excelentný, ale stále bude zaostalý, lebo nemá tie zákl. akademické vedomosti napr. z prvouky, vlastivedy apod. Neviem, či ma chápeš.
Preto som písala, že u malých detí to tak nevidno, lebo ani od nich tak veľa nechceme, aby vedeli.

Maťo má problém s tým čítaním, že on stále nechápe načo sa to má učiť, že mu to pomôže do budúcnosti, tak sa mu ani moc nechce učiť. Preto som písala, že to potrvá celý život 🙂

anka912
7. sep 2011

@magimary veď ja som podčiarkla- že to beriem tak laicky, že som sa nad tým nikdy nazamýšľala..... tak to je s veľa vecami, človek ich berie ako automatické a musí prísť až jedno iné dieťatko aby mu ukázalo, že to tak vôbec nemusí byť

magimary
7. sep 2011

@anka912 a teraz si presne vystihla to, čo som sa ja snažila vydolovať zo seba v tých dlhých príspevkoch...
že som to doteraz brala tak nenormálne automaticky a prirodzene, že ma zrazu zaskočilo, že sa nad takýmito vecami vôbec dá zamýšľať... 😉 😅

lebo ten Tadykov výraz tváre počas toho, ako to triedil...
on sa skoro na to ani nepozeral (ak to už príliš nadnesiem) a i tak to dával...
samozrejme s chybičkami (najmä v začiatkoch), ale koniec už len tak "válil" 😉
skrátka ma to fakt zaskočilo...

dnes sa opäť vycikal do nočníka 😵 😵 😵

anka912
7. sep 2011

@magimary ten test by asi potrval trocha dlhšie, dnes to určite už nezvládnem preložiť. Ak by bol seriózny záujem tak to spravím zajtra.

magimary
7. sep 2011

@anka912 no, veď to nemusí byť dnes!!! 😅 😉 😅
to ja asi len tak naliehavo znejem,
ale nedočkavá nie som (teda teraz v tejto konkr. situácii 😅 😀)
ale teda záujem (snáď aj viac ako seriózny! 😅) mám 😎 😉

anka912
7. sep 2011

@magimary ja si viem úplne predtsaviť, že si bola z toho unesená a šťastná, hlavne, keď si to od neho nečakala! Musel to byť super pocit. Aj s tým cikaním!
Všetko pôjde, raz pomalšie, raz rýchlejšie, lebo musí!!! (Ako to bolo s tým pozitívnym životným prístupom, či ako sa to volalo?)

Ja tiež poznám situácie, kedy som z niečoho čo Maťo urobí alebo sa naučí nadšená a iná mama takého istého starého chlapca by sa len pozerala, že čo sa teším z takej samozrejmosti. Naučila som sa tešiť z malých vecí a brať ich ako taký malý zázrak.

anka912
7. sep 2011

ani neviem ako sa mi podarilo poslať ten dlhý príspevok pred tým 2x, ospravedlňujem sa

yukki
7. sep 2011

@anka912 šnurovali sme, šnurovali.....pletie celá rodina!!! 😵 😵 😵 🙂 Kokso, jednej aj druhej to ide zhruba rovnako, keby si Kika aspoň tie nechty nebola zjedla, nemá ani veľmi čím uchopiť tie menšie veci....

anka912
7. sep 2011

@valika_val si tu ešte?

valika_val
7. sep 2011

@anka912 som? akurat sa vypinam... ci?

anka912
7. sep 2011

@valika_val ja len že či ti stačila tá odpoveď, pochopila si čo som myslela
a teda dobrú, ďalší prac. deň pred nami

valika_val
7. sep 2011

jaaaaaj, teraz som nasla tvoj dvojnasobny prispevok 😀
hej, chapem. takto nejak som to vysvetlovala muzovi... ze teraz to zaostavanie nie je nejake strasne, dokonca je mile, nehadaju mu ani 15mesiacov, nastastie ma len dva zuby. je krasny, rozkosny, smeje sa.
ale co o rok? nebudem depkarit, ale moj muz si to vobec neuvedomuje. ze prave kvoli reci a neporozumeniu sa dostane dieta daleko daleko od vrstovnikov a uz ich (pravedepodobne) nikdy nedobehne.

yukki, magi, gratulujem k dnesnym pokrokom 😵

magi, tebe som chcela, ze mna neohurilo to, ze to tady vedel roztriedit, ale to, ze vedel, co ma robit! proste mna by nenapadlo, ze ked predo mna da niekto mix nejakych veci, ze ich mam skupinkovat... ci? v tomto je to super 😀

mne sa dnes pri veceri stalo, ze mi teo zobral ruku a polozil ju na skladacku (puzzle) a este aj na mna pozrel. dvakrat sa to stalo. ale co to malo znamenat, co odo mna chcel, to teda neviem... rozlozene nebolo, zvuky zvieratiek ho nebavia, ukazovat, ktore je ktore, nevie. tak asi chcel len aby som pobuchala po doske, to sa mu paci vzdy 😒

anka912
7. sep 2011

@valika_val no u nás to je horšie, keď si malý zmyslí, že chce raketu a nemôžem ju nájsť, alebo kladivo a ja mu z celého domu poprinášam 4 a on chce nejaé iné a potom vreští a jeduje sa! Vtedy by som ho aj zabila! Alebo chce banto a to môže byť 100 rôznych fľaštičiek a on nešpecifikuje ktorú z nich, ešte šťastie, že už som šedivá.

valika_val
7. sep 2011

no a ako to potom riesis? pripad banto? ako?
a zabudla som, anka, mato ma normalny ocny kontakt?

anka912
7. sep 2011

@valika_val prosím ťa, vysvetlí mi, čo máte vy furt s tým očným kontaktom, vysvetlí mi niekto, prečo je dôležitý?
Myslím, že nemá normálny očný kontakt, aj keď niekedy sa pozrie pekne, niekedy pozerá bokom do blba.
S tými bantami skúmam, vylučujem, pýtam sa, ukazujem, niekedy mi to priblíži, aspoň že kde to má byť- či v kúpelni, či v kuchyni, či v skrinke...
A pár krát som nezistila a keď povedal 1001 krát - banto stem, tak proste dostal po zadku a šiel sa do svojej izby vyplakať ☹

valika_val
7. sep 2011

😀 😀 😀 moooooooooj zlaty, chudiatko moje male 😀 😉 ze po zadku.
rada by som sa s vami uz stretla, dufam, ze to vyjde!!

no s tym ocnym kontaktom, to je take... docitala som sa!
s mojim synom je to desne. ked ho hresim, pozera do steny. 3x mu poviem, aby sa na mna pozrel, ale boji sa (ma), tak mu otocim tvar za bradu smerom ku mne. nema to rad.
ked ho poobede idem vybrat z postielky, nikdy na mna nepozera, ked vojdem do izby. nikdy. pridem k postielke, cupnem si, chcem mu dat pusu, objat ho, uteka, zaplace, pozera do okna, odtlaca ma. nepozrie mi do oci. chapes? je to strasne.
no a na sedeni v spec. ambulancii toto stale riesia, ci pozera do oci, alebo nie. pozera, lebo je zvedavy. tak na zaciatku popozera na obe tety a potom uz nie, nema preco.
aj neurologicka si to vsimala, aj pediatricka teraz na poradni. no tak neviem, ci je to dolezite, alebo nie.
kto sa ma z toho vysomarit?

anka912
7. sep 2011

@valika_val keby si bola na mojom mieste tiež by si to nevydržala.
Myslím, že taký úplne normálny očný kontakt nemá veľa ľudí, aj mne to je nepríjemné, na toho s kým hovorím najprv pozriem, vedome, lebo sa to má, ale potom pozerám už mimo.
To čo o malom píšeš je asi fakt zvláštne, ale aj môj- napr. viem, že čaká na tatíka, kedy príde z práce, on príde a on nič, ani úsmev, kamenná tvár, ani naňho nepozrie, ale pritom viem, že v duchu sa teší.

magimary
7. sep 2011

dostrihala som zalaminované piktogramy 😅
som zvedavá, kedy sa dostanem k ich "nalepeniu" a používaniu
(dúfam, že čoskoro 😅 )...

valika, to vedel, lebo som mu to najprv povedala, potom ukázala a napokon s jeho rukou urobila (aby si to spojil všetko dokopy 😉) 🙂
len aj tak ostáva pre mňa záhadou, čo z toho dieťa bude mať, keď bude robiť to, čo mu niekto ukáže a ono nebude rozumieť, prečo to robí... 😕 😨 😅
tiež zaujímavé vôbec sa nad tým zamýšľať 😝 😅
je mi jasné, že z toho pocíti nejaké vnútorné uspokojenie, teda ak ide najmä o autíka "monkovského typu" (=zoraďovať, upratovať, triediť...), ale čo tí ostatní?
čo z toho majú? 😅
tiež si uvedomujem, že sekundárne zisky z toho sú veľké:
-mama venuje svoj čas len svojmu dieťaťu
-rozvíja sa mu slovná zásoba (pasív. i aktív.)
-učí sa emóciam, zážitkom úspechu i nezdaru
-...

ale toto všetko mi príde "dosť málo" na celú teóriu štrukturálnej terapie 😅 😕
nuž, možno raz na to prídem...

/lebo už keď mi to dr. J. povedala, že malému by "dobre urobila taká štruktúrka, triedenie a tak", tak som si povedala OK-to je super, aspoň vieme, čo budeme robiť, ale už v tom mommente mi nebolo celkom jasné, čo sa tým sleduje... čo je primárnym cieľom? 😨 😕

možno mi to raz napr. @alaska28 objasní 😅 😉