Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
3. okt 2011

@maruskaaa no, už sa nám to tu pekne kryštalizuje, do konca nov. budú mať už štyri mamičky "po tom" a budete môcť dobre porovnať vaše skúsenosti.
Teraz už len všetkým priať, aby boli všetky výsledky čo najoptimistickejšie 😕

maruskaaa
3. okt 2011

@anka912 dakujem...tak uvidime ako to dopadne....inak som bola prekvapena, ze mi to pani doktorka zdvihla na druhe zazvonenie a bola velmi mila....uz som len zvedava, ako an nu bude Andrejko reagovat.

didla
3. okt 2011

@holesov anom moja dcéra má detský autizmus.. a v noci to s nou bolo fakt hrozné,,, trvalo tomožno aj dva mesiace, ked stále buntošila.. somjej kúpila nejaký homeopatický sirup SEDAL tušim a sa to skludnilo, neviem, či to bola náhoda,, ale sirup jej nedávam. s v celku spí.. to mi tu baby poradili

magimary
3. okt 2011

ahojte,
hlásim sa po dlhšej dobe a som trochu smutná, že sa tu za ten čas @alaska28 nezjavila... 😔 ☹
stále som v kútiku duše verila, že to bude tak, ako napísala @lucka261177 , že alaska má nadhľad a sama je úprimná ku všetkým, že ona sa vráti a že si len "na chvíľu" odskočila... 😔
no, nie je tu...
neviem, ako inak by som mala napraviť svoje zlyhanie a o to viac ma to mrzí... 😔
opätovne sa OSPRAVEDLŇUJEM 😔...
asi som sa dala zviesť práve alaskinou otvorenosťou a zabudla som pri tom vážiť slová...
je mi to úprimne ľúto.

@maruskaaa , chcela si nejaké "tabuľky", tak možno ti pomôže toto zhrnutie, ktoré som zozbierala vo svojej knihe 😕 :

30. – 36. MESIAC ŽIVOTA DIEŤAŤA
1) Hrubá motorika :
- behá a chodí plynule a bez problémov a pádov, aj po nerovnom teréne
- na schody vystupuje striedaním nôh, smerom dolu ešte nohu prisúva
- prekročí čiaru znožmo
- postaví sa bez pridŕžania
- loptu hodí horným oblúkom až na 2 metre
- vie jazdiť na trojkolke
2) Jemná motorika :
- nakreslí kruh a kríž podľa predlohy
- pri kreslení drží ceruzku skôr v prstoch ako v celej dlani, vie pomenovať svoju kresbu
- postaví vežu z 9-10 kociek
- začína strihať
- z modelovacej hmoty vie vytvarovať hada a guľu
3) Poznávanie a percepcia, správanie, sociálny a emocionálny vývin:
- na obrázku pomenuje činnosti
- odpovedá na otázku čo robí?
- pomocou otázok zopakuje krátku rozprávku, spamäti pozná niekoľko veršíkov
- pozná 3 zo 6 farieb
- orientuje sa v priestore podľa pojmov hore, dole, vpredu, vzadu
- rozlišuje predmety podľa dvoch vlastností /napr. farba a veľkosť/
- hrá sa rado, v jednoduchých hrách aj s inými deťmi
- vie sa rozdeliť o hračku a sladkosti
- pomáha pri stolovaní, čisto je lyžičkou
4) Rečový vývin :
- slovník je zrozumiteľný
- spája dve vety spojkou a, aj
- udáva celé svoje meno a pohlavie

VÝVOJ DIEŤAŤA V PREDŠKOLSKOM VEKU - osobnosť dieťaťa sa začína rozvíjať v predškolskom veku, tzn. medzi tretím a šiestym rokom. V tomto období sa formujú základy osobnosti. Deti začínajú kontrolovať a cieľavedome ovplyvňovať vlastné správanie a stávajú sa samostatnými. Toto obdobie je tiež spojené s nástupom do materskej školy. Deti sú vystavené celkom novým podnetom, ktoré ovplyvňujú rozvoj ich osobnosti – vytvára si pozitívny obraz o sebe, o svojich možnostiach a schopnostiach alebo nadväzuje kontakty s ostatnými deťmi či dospelými. Na nástup do materskej školy treba dieťa postupne pripravovať, aby sa tak ich potomok lepšie začlenil do kolektívu a ľahšie si zvykol na nové prostredie. V predškolskom veku dochádza k fyzickému rastu dieťaťa, rozvoju jeho pohybových funkcií. Tiež sa deti učia poznávacím schopnostiam, vyvíjajú sa v citovej oblasti a osvojujú si spoločenské schopnosti.
• Vnímanie - dieťa v predškolskom veku vníma svoje okolie veľmi intenzívne, každú situáciu prežíva aktívne a celou bytosťou. Z tohto dôvodu sa nemôžeme diviť, že sa ľahko unaví alebo sa ťažko dlhší čas sústredí. V tomto veku deti ešte nemajú vyhranené záujmy, preto sa pre vec ľahko nadchnú a po krátkom čas ich záujem už opadá.
• Pamäť - kapacita pamäti sa deťom v predškolskom veku rozširuje. Hlavná časť kapacity spadá pod tzv. krátkodobú pamäť, ktorá umožňuje vybavovať si zážitky s krátkym časovým odstupom – v rámci dní a týždňov. Dochádza zároveň k rozvoju tzv. dlhodobej pamäti, ktorá pomáha uchovávať zážitky na dlhšie časové obdobie – v rámci niekoľkých mesiacov či natrvalo.
• Fantázia - predškolský vek je obdobie intenzívneho rozvoja fantázie, ktorú deti používajú nielen pri hrách, ale aj v každodennom živote. Deti medzi 3. – 4. rokom pri hraní oživujú najrôznejšie predmety, napr. ožíva obľúbená hračka alebo sa objavujú škriatkovia, víly a pod.
• Myslenie - deti medzi tretím a šiestym rokom zaznamenávajú veľký pokrok v rôznych formách myslenia. Začínajú mať svoj názor, svoj pohľad na okolitý svet. Celkovo je však myslenie stále nekoordinované a útržkovité.
• Hra - hrou deti v predškolskom veku trávia väčšinu času. Hranie podporuje fantáziu, dodáva dieťaťu citové uspokojenie a všestranne dieťa rozvíja.
• Detská reč - najprv sa deti učia spoznávať osoby, predmety a činnosti, neskôr sa učia tieto aj pomenovávať. Najskôr deti slovám rozumejú, ale ešte ich aktívne nepoužívajú. Potom si osvoja jednotlivé slová a začnú ich v komunikácii samy používať.

DIEŤA 3 – 4 ROKY. Asi vo veku 3 – 3,5 roka vie dieťa povedať svoje meno a mená svojich blízkych. Pozná už viac ako 1 000 slov. Správne radí slová vo vete a začína tvoriť súvetia. V necelom štvrtom roku spamäti hovorí jednoduché básničky. Dieťa by malo vedieť: pomenovať svojich blízkych, spoznať zvieratá, činnosti; vyjadriť svoje potreby a priania, vedieť riekanky, najprv s druhou osobou, postupne samo; sústrediť sa na krátky text, rozlišovať rôzne zvuky, umiestniť predmety (v, na, do), dávať tvary do zhodných otvorov; zvládnuť plynulú chôdzu so správnymi pohybmi rúk, pri chôdzi prekračovať nízke prekážky, vyhýbať sa prekážkam, správne držať a používať lyžicu a hrnček; spontánne kresliť, vedieť povedať, čo nakreslilo, pracovať s pastelkou, fixkou, štetcom a farbou, kriedami, plastelínou.

inak, my sme boli cez víkend na tom pobyte a bolo fajn.
máme odtiaľ aj nejaké videjká...
toto je priamo odtiaľ (také autíkovitejšie, pokúšam sa natočiť aj situácie, keď sa Tady správa autíkovsky, ale ja to nikdy nestihnem, vždy dobehnem s foťákom, keď už je v pohode...tak aj toto je taký záver jeho autíkovania v tej chvíli):

https://www.youtube.com/watch?v=17UX5TJQyv4

/mám ešte jedno, ale tam moc komentujem iné veci, ktoré nesúvisia s obrazom, tak to som ani nesťahovala, hoci aj tam sa Tady do nekonečna "zabáva" stereotypným húpaním húpačky a bezprizorným rehotom... (tiež neskoro zachytené)/

a toto je ďalšie po príchode domov a pred večerným kúpaním (tiež oneskorene, už po "záchvate" som prišla natočiť, ako ho vyviedlo z miery to, že mu tatik dal dolu ponožky):

https://www.youtube.com/watch?v=JPZVewYj5Vk

/ospravedlňujem sa za kúsok obnaženého tela, snažila som sa tomu vyhýbať, ale nie vždy sa mi to podarilo a vyretušovať to neviem/.

dnes sme boli aj na terapii u liečebnej pedagogičky a bola spokojná s tým, ako sa Tady posúva smerom k vyššej funkčnosti, ale i naďalej si myslí, že Tadyk je autík ako vyšitý... len teda, vraj (zatiaľ) šikovný...

a opioidné peptidy máme negatívne, lenže moč vraj nebol dostatočne koncentrovaný, preto by sa malo vyšetrenie zopakovať...no, nateraz si moc neviem predstaviť získať koncentrovanejší moč...
takže možno niekedy nabudúce.

maruskaaa
3. okt 2011

@magimary Vitaj spat...dakujem za tu tabulku...ze skriatkovia a vily...
pozerala som videjka, note beh s autickom taky autikovsky, ale pekne rozprava na tom druhom, ze vodu, rybu, caj, dole...a ked povies boty, tak sa na nich pozrie...takze podla mojho laickeho nazoru napreduje pekne.

no to mi ani nevrav, ze bude treba opakovat ten test na opioidne peptidy..ako moze byt prvy ranny moc malo koncentrovany? co mu nemas dat pit cele poobedie pred tym odobratim alebo co? uz sa tesim na ten telefonat vo stvrtok...

lucka261177
3. okt 2011

@magimary prosim ta nestresuj alaska sem chodieva raz za tyzden a potom reaguje cely den na nase prispevky.jasne ze je to tak ako som napisala ze si odskocila.idem kuknut co si poslala.

magimary
3. okt 2011

@maruskaaa no, on bol málo koncentrovaný preto, že už bol vycikaný (plienka bola ťažká)...čiže mne necikal do nočníka prvýkrát (a bolo to na tom moči aj vidno-bol priesvitný; koncentrovaný moč má byť hustý a tmavý), hoci som ho kvôli tomu budila už pred piatou...
čiže ja sa dočkám koncentrovanejšieho moču možno až vtedy, keď už v noci nebude cikávať vôbec (a to, kým má plienku, nehrozí)...takže nateraz asi nič iné nevymyslím, iba sa uspokojím s týmto výsledkom...

inak, áno, podľa môjho názoru, aj podľa tej liečebáčky (kde sme boli dnes), už malý krásne hovorí... ale o porozumení sme dnes ešte hovorili, že to ešte nezodpovedá veku (aktuálne je asi na úrovni 18 mes.), kedy rozumie základným pokynom (nie všetkým), teda: daj, odnes, tu je, prines, pozri (ale už nerozumie napr. polož, odlož, skús atd) a pozná základné veci (misa, lyžica, jogurt, mlieko, čaj) a názvy predmetov dennej (s)potreby (niektorých-fľaša, lopta, auto, motorka-haka, toč atd), pozná niektoré časti ľudsk. tela (noha, ruka, hlava, nos, oko.), pozná asi 5 zvieratiek...
ale také to hlbšie porozumenie, aby pochopil a odpovedal na otázku: z čoho sa pije, čo svieti na nebi, čím sa otvárajú dvere atd, tak toto je ešte absolútne nulové...

lucka261177
3. okt 2011

@magimary tak som to kukla.tady pekne funkcne pouziva slovka my sme naratali s logo asi 130 slov co samko pouziva ale nas den podla toho vobec nevyzera.v podstate si len melie tu svoju svahilštinu.kazde slovko ma podla mna vydrete .pisala som tej nasej riaditelke ci mi samka neintegruje do nasej skolky zatial mi neodpisala.vraj tam treba chodit s obalkou ☹MM je nasraty ze chore dieta mame a este mame niekoho uplacat aby mohol byt na par hodin v kolektive.samko ma blbe obdobie za vsetko reve ale nie tak uplne hysakovo ale tak ako bezne dieta co je v obdobi vzdoru.a ma novinku.pouziva taky jeden zvuk ked je nahnevany alebo nieco nechce ten zvuk sa neda ani len opisat ale pocit pri nom mame asi podobny ako ked niekomu vadi chodenie nechtami po tabuli.normalne mam problem sama so sebou.muz tiez zakazdym az tak poskoci.robi to tak čé krat za den takze vecer uz by sme najradsej ..........ani neviem co 🙂

magimary
3. okt 2011

@lucka261177 no Tady má tých slov už asi 60-70 (tu už ale rátam aj tie, ktoré len mechanicky opakuje po mne, pretože ich niekedy aj ešte raz použije), ale bežne používa asi tých cca 20... a celkom si s nimi vyjde...stačí mu to, aby som mu ja rozumela (najmä, keďže sú to všetky veci, ktoré má potrebu stále "škrečkovať", takže ich vláči stále so sebou): "toč, nisa, dus, autu=loptu, bal, titalo, haka, čaji, dudu, ššš"...
ale, teda mne to príde "krásne" v tom, že to tak pekne "čisto" zneje...

som zvedavá, čo a kedy ti odpíše 😕

valika_val
3. okt 2011

juuuuj, tak tu sa to pohlo tymi vysetreniami a napredovaniami a zajednanymi terminmi...
no a my sme okrem janosikovej dnes dostali aj stretko s logopedickou v institute detskej reci 😅 😅 😅
takze blavacky, dame kafe? 10.11. o cca 10,30 niekde? 😀

magi, hej, s tym cikanim - no predpokladam, ze cika priebezne po troske celu noc, takze nie je sanca na koncentrovany moc. ale tak nevadi - ak mu obmedzis lepok, tak mu to pomoze, a mliecne vyrobky - hm, tak to uz je podla mna o dost zlozitejsie.

a inak na tom prvom videu pri bazene - to sa mi ani nechce verit, ze to je autista! fakt... by som povedala, ze normalne zdrave dietatko, zahlbene do svojej hry. 😔
a rozkosny je, trosku nestastny, taky strateny, bezbranny, len pritulit a pomojkat 😵 ma krasny hlasok!

magimary
3. okt 2011

@valika_val len on okolo toho bazéna takto behal asi 30minút a nedal sa ničím odlákať...
neviem, či je to ešte bežná hra... (najmä, ak sa tam nikto takto "nehral" a bolo tam detí v jeho veku neúrekom)
a asi ani nie je až tak vývinovo adekvátna....
a s tými termínmi to vy budete mať husté!
ale super, že budete mať všetko naraz a v jednom... "all inclusive" 😅
teším sa s vami!

lucka261177
3. okt 2011

@valika_val naco idete do intitutu? lebo tam chodime my a tam to chodi tak ze najprv sa diagnostikuje.nataca na kameru a zmapuje kolko slov pouziva ako je na tom v neverbalne komunikacii napise sa sprava a potom sa dohodnu terminy na logopediu ktora sa deje tam priamo v BA.diagnostika a sprava stoji nejake tie peniazky.neviem teraz ci 30 alebo 60 eur vsetko spolu aj so spravou.uz si to nepamatam.je pravda ze presne ohodnotia vek dietatka teda jeho zaostavanie alebo teda normu.my sme boli na tom uboho na hranici 13 az 17 mesiacov ked mal skoro tri roky.a kavu?ja sa hanbim 🙂

valika_val
3. okt 2011

veru, tak 30 minut je trosku vela 😀 ale hodnotila som video, nie okolnosti 😉
no, s terminmi, a vseobecne s tou cestou na zapad to bude este huste 😔
v blave mam tolkych kamaratov, ze ani nesmiem dat nikomu vediet, ze tam ideme, lebo sa 90% z nich urazi, ked sa s nimi nestretnem 😔

lucka, no naco? ja neviem, asi na to iste, co vy 😀 pracuje tam sestra nasej psychologicky, tak nam dohodla termin. mna by ani nenapadlo sa tam tiskat, ale tak psycho povedala, ze to je potrebne 😅 totizto dnes sa vyjadrila, ze teo sa jej uz nezda vobec autisticky a ze krasne reaguje. no, je pravda, ze on tam na tych sedeniach stale excelentne svieti ako slniecko, komunikuje s nimi, paci sa mu tam a dnes sme boli na novom mieste, mali tam trampolinu, lopticky, gulicky, hojdacky a odrazadlo! no. takze si to viete predstavit 🙂

michalrosky
3. okt 2011

@lucka261177 "asi ta pozvem k nam do BA nech sa na neho pozries"
🙂 Ok stavím se na kafe

sisstin
3. okt 2011

@michalrosky hele, a co to moje kafe? 😅 😅 😅

maruskaaa
3. okt 2011

@magimary jaaaj, no to je pravda, ze ten koncentrovany siel do plienky, my sme mali len trosku v plienke a ostatok siel do nocnika a bol dost tmavy, tak dufam, ze to bude v poho....

@lucka261177 ako sa potom tie informacie vyhodnocuju? ze napriklad vyjde nam ze maly je na urovni 18 mesacneho dietata vo veku 4,5 roka...potom podla toho sa robi logopedicka strategia, alebo ako to funguje?

magimary
3. okt 2011

@maruskaaa a kedy si ho budila na cikanie? 😕

maruskaaa
3. okt 2011

@magimary normalne rano okolo 7mej, on uz sa vacsinou nevycika do plienky, vecer sa ide pred spanim a potom ked rano stihneme hned ako oci otvori, tak plienka je sucha a ideme sa do zachoda/nocnika.

magimary
3. okt 2011

@maruskaaa jaj, tak to je jasné... no, tak keď to takto bude vedieť aj Tady, tak potom dáme skontrolovať peptidy opäť... (ak bude ešte treba 😉 🤐 )

lucka261177
3. okt 2011

@maruskaaa tak to ja presne neviem ako je to v inych pripadoch my sme boli na tom tak ze samko hovoril tri slovka daj este a pod a oni to beru ako neverbalne dieta.hlavny problem bol v tom aby si zaujala jeho pozornost to je vlastne dodnes.a to je vraj to najdolezitejsie aby reagoval na tvoje podnety cize trenuju s nim tzv.vymenu.jedna vymena je ked ona mu nieco poda alebo ukaze a on sa na nu alebo danu vec pozrie a akokolvek reaguje.a tych vymen by malo byt aspon 50 aby dieta zacalo rozpravat.takto nejak mi to popisali.cize vlastne stale to tam trenuju kedze samko autikovsky chce robit len to svoje co sa jemu chce.ked uz bol schopny aspon trosku spolupracovat motivovala ho niecim co ma rad aby bud povedal daj alebo ukazal znak na daj az potom mu to dala.teraz s nim trenuje aby vedel urcit dve rovnake auta alebo maleho leva priradit k velkemu alebo mu da na tabulu vlaciky auta co on ma rad a v ruke ,ma take iste s magnetom on to ma spravne dat na tu tabulu.to vsetko mu ide ale on vacsinou protestuje a pyta si auto alebo nieco co vie ze tam maju a hral sa s tym.

lucka261177
3. okt 2011

@valika_val tak som si precitala tie komentare k fotot..ja si o tom myslim toto.najprv kocka prestrelila a ma svoj nazor.aj o tom ockovani aj o tej genetike.to su stale neprebadane veci ktore su otaznikom.kazdy clovek je ovplyvnitelny zrejme si nastudovala nejaky nazor doktorov co obhajuju ockovanie a niekoho kto si mysli ze autizmus je dedicny.to svedci o tom ze az tak vela nenacitala kedze by jej muselo byt jasne ze to nieje az tak stopercentne ze je to o genetike.dalej chcem kati napisat ze sa niekolkokrat ospravedlnila a mozno ma len PMS a necitlivo sa vyjadrila na zaciatku.dalej chcem napisat ze bodaj by mala pravdu ze je teo v poriadku 😉 obe ste horlivo reagovali ale snad teda k uspesnemu udobreniu sa.teo ti robi naozaj velke pokroky z toho sa tes 🙂 nepredpokladam ze citala kazducky prispevok co si napisala takze nevie zrejme preco mas pocit ze je iny.teo je krasny aj ked vyzera smutne to je hlavne. 🙂

valika_val
3. okt 2011

@lucka261177 tak ale tu to uz nebudem rozoberat. UVIDIME...

ja mam uz cestovnu horucku!!!
boooze, kde budeme spat? trnava, BA, zmena miesta, chudak teo 😔 😖

magimary
3. okt 2011

@valika_val a už máte niečo na bývanie? 😕
teoreticky by ste mohli aj u nás, my sme tak na pomedzí medzi TT a BA (a všade je od nás "kúsok", len k vám teda nie 😅) a boli by ste aspoň na jednom mieste...
len by ste sa museli uskromniť s jednou izbičkou a nie teplou stravou ( 😀 , to ako som už "bola spomínala" nepatrí medzi moje priority 😀 )...

lucka261177
3. okt 2011

@valika_val to uz teraz? 😀 co bude o mesiac? 🙂 neboj za ten cas sa mozno zmeni aj to ze ma problem s novym prostredim.vela krat sa niecoho bojime a nakoniec to dobre dopadne.ty ides aj s muzom?No vidis a mas aj noclah zadarmo 🙂

maruskaaa
3. okt 2011

@lucka261177 dakujem, uz tomu trosku viac rozumiem.

valika_val
3. okt 2011

@lucka261177 tak s novym prostredim ani nema problem. problem vidim len v ceste, sedeni v autosedacke, zmenenemu rezimu a pod... a cestovnu mam, veru mam. lebo som vypisovala dnes dotaznik, teraz ho vypisuje muz. potom sa to skludni a zas ma to chyti tyzden pred cestou.
a to nasi este nevedia, ze sa nam predlzi pobyt o 24 hodin - oni nam budu strazit psa 😀
a @magimary velmi pekne dakujem, ale urcite to neprichadza do uvahy (i ked by som velmi rada!), ale potrebujeme na noc vlastne sukromie a ticho... nechcme nic podcenit, chcem sa na vsetko pripravit tak, aby bol teo v co najvacsej pohode a takto aj posobil na doktorku - bezne, normalne, obycajne. aby bol vysledok relevantny a neskresleny preplakanou nocou alebo hysteriou z cudzich ludi a pod. 🙂

valika_val
3. okt 2011

baby, takze dajte este raz terminy - kto kedy? nech to mame pekne zosumarizovane

llulla
3. okt 2011

Tak my mame zajtra dr.J...Achjaj,fakt dufam,ze to,co povie,povie nejako citlivo.Ako to tam prebieha?Ona dava otazky rodicom a popri tom si vsima dieta?ALebo?Este musim najst adresu,kam vlastne ist.

@magimary paradny je Tady.On ma ocny kontakt uplne v pohode?Aj vzdy reaguje,ked mu nieco hovoris?Naozaj ide krasne dopredu.

My sme dnes boli na ihrisku a zas bolo vidiet ten priepastny rozdiel medzi zdravym dietatom a mojim drobcom.Ledva sme prisli,uz mu chlapcek (mensi ako moj) podaval ulomok drievka,ze to je akoze pila a idu pilit strom.Drobec si to zobral,vratil mu to,chlapcek s tym isiel k stromu a akoze ho pilil.Drobec pri nom chvilku stal,pozeral,potom sa pobral do piesku,kedze tam nemal ziadne naradie,tak z piesku vyberal kamienky a zahadzoval ich.Potom isiel chlapcek na smykalku,tak aj moj drobec,chvilu sa obaja smykali..CHlapcek mu potom podaval malu kravicku,co tam nasiel,ze ju idu past...No fakt bol niekde uplne inde.A hovoril v tak dlhych vetach..A stale sa pytal-mojho drobca,mna,svojej mamy...Bol fakt sikovny.

llulla
3. okt 2011

@valika_val parada,ze si psychologicka mysli,ze Teo nie je autik,resp.neposobi autisticky 🙂 A veru to vyzera nadejne,ked s nimi komunikuje.Ako sa mu venuju?Neviem si to predstavit,kedze my sme boli u psychologicky len raz a to za vel nestalo.Ale teda,on ledva komunikuje s nami,s cudzich by predpokladam odignoroval 😔

michalrosky
3. okt 2011

@sisstin 🙂) No to samozřejmě platí a navíc to mám o 360km blíž, ale jsi na to nereagovala, tak jsem myslel, že o setkání nestojíš 😉 Samozřejmě stačí IPnout a domluvíme se, rád Tě poznám.