Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
7. okt 2011

inak, aby som ilustrovala moju prípravu počas výšky,
tak mne by sa bratia ešte teraz smiali nad tým, že my sme mali v škole povinné vytvoriť si veľký zošit s názvom Nápadník (a normálne sme z neho mali zápočty v mnohých semestroch) a fakt sme ho pravidelne napĺňali nápadmi (na korekciu, stimuláciu, tvorenie, či len tak na voľný čas)...
takže nás na takéto situácie ozaj pripravovali...
niektorí to brali ako trapnosť, niektorí ako nutnosť a niektorých (nás) to aj bavilo 😅

ale ZASE! iné je hovoriť to teraz (na začiatku) a po 6 rokoch...

anka912
7. okt 2011

@magimary už si mala dávno pracovať na ministerstve školstva, aspoň by toľko kníh žiakom nechýbalo 😀
a myslíš, že budeš taká aktívna a oduševnelá aj po nejakých 5 rokoch práce s T.?

magimary
7. okt 2011

@anka912 mala som 😉 , ale nechcela som...
ale nie na školstve ...
a odpoveď na druhú otázku máš vyššie...

ale zase: ty si sa pýtala, tak som ti len chcela poradiť... 😉
ja budem len rada, ked o 5 rokov bude niekto pri mne, kto bude mať ešte to úvodné nadšenie a elán ...😉

anka912
7. okt 2011

@magimary a čo tak oskenovať mi ten nápadník a poslať mi ho mailom?
na tej knihe sa môžeme dohodnúť, môžem ju dať poslať k nám a keď pôjdete do Oslian najbližšie, tak by si si ju mohla vziať. Ma len tak napadlo. Napíš prípadne do IP, dobre?

Keby si tak bola bližšie pri mne, už sedím u vás a odkukávam

magimary
7. okt 2011

@anka912 no, v tejto chvíli (po sťahovaní) nemám ani len potuchu, kde by mohol byť...
a hej...dalo by sa aj tak (ideme tam teraz pred dušičkami 😉) a potom až po novom roku...
ale možno ešte niekto to bude chcieť, tak potom by sme mohli ozaj viacerí spolu

alififi
7. okt 2011

overena laminovacka

http://www.interstore.sk/katalog/product/426305...

+ v interstore maju aj dobre ceny folii

magimary
7. okt 2011

@alififi super, ďakujeme za info 😉

a čo ste už všetci zmizli spať? 😕
mám ísť teda aj ja?

anka912
7. okt 2011

@magimary veru, už idem minulú noc som veľa nenaspala
dobrú všetkým

valika_val
8. okt 2011

ahojte, docitam neskor, len som chcela povedat:
stal sa zazrak!!! teo ma tesco puzzle, 4 dosticky so 4 zvieratkami (dva druhy kresby) a dnes rano na pocudovanie spravil vsetky 4 lavou zadnou, len tak... 😕 😕 😕 😕 😕 😕 to su dosticky s vyrezanymi otvormi a to zvierako je tam aj ako predloha, cize je to uplne jednoduche (nema priradovat podla tvaru), ale on si vzal do rucky zvieratko, poobzeral sa, kam ho dat, prilozil a POOTOCIL!!!
este pred nedavnom vobec nechapal princip - ze zvieratko v ruke ma polozit na take iste na dosticke. a teraz toto... cvicili sme len dve (ved naco, som si myslela, ze netreba vsetky) a dnes som mu len tak skusmo dala aj tie "nove" a dal ich bez problemov. samozrejme tatik sedel vedla nas a mohutne mu tlieskal 😀 😀 😀

alaska28
8. okt 2011

@michalrosky
Myslela som to tak a myslím si, že píšem o skúsenosti väčšiny z nás tu, že proste naše deti neprídu k tebe keď plačeš a nezačnú ťa ľutovať hladkať a plakať s tebou. Nepoznám žiadneho NFA, SFA ktorý toto dokáže.. Max. ti bude utierať slzy pretože miluje vodu a páči sa mu ako stekajú.. Oni vnímajú negatívne emócie, no väčšine podľa môjho názoru spôsobujú len nejaký nepríjemný pocit, ktorému nerozumejú. Asi by sa nemuseli pracne učiť pomaly naspamäť výrazy tváre a emócie čo ktorá znamená, keby to mali vrodené..
To keby sme sa tu chceli chytať za slovíčka tak nenájdeš ani jeden príznak ktorý majú všetci autisti a myslela som si, že už ma natoľko poznáš z mojich príspevkov aby si vedel, že ja nezovšeobecnujem už zo zásady...pretože práve ja mám doma autistu ktorý búra minimálne polovicu mýtov...

Mne je samozrejme jasné, že autisti negatívne emócie prežívajú to asi som už dostatočne tu často vyjadrila. . Ak budem ešte všetko nazývať pravými menami ak chcem vyjadriť nejaký názor a vždy uvádzať napr. že väčšina detských autistov nevie sa vcitovať a spracovať negatívne emócie iných ludí... tak potom to nebude mať 100 strán, ale 500
myslíš si, že ja v jednom príspevku napíšem, že môj syn je extrémne emočný autík... a zároven by som si myslela že ON neprežíva negatívne emócie? samozrejme, že prežíva, ale nepríde ma utešiť keď plačem.. nijak na to nereaguje.. keď plačú iné deti max. mu vadí ten zvuk a bude im zacpávať ústa, alebo sebe uši rovnako akoby počul pustený vysávač...Možno som sa vyjadrila zle ale myslela som, že nedokážu ZDIELAŤ negatívne emócie. Kdežto smiať sa s tebou budú a radi, no plakať asi nie.. teraz beriem autistov klasických nie atyp ani AS, ani VFA.

MMch.. predsa nemusíš čítať vkuse celý môj príspevok. Ja tiež tvoje články aj keď sú zaujímavé čítam na viac etáp a občas aj viac krát aby som ich pochopila. Rovnako nie je pre mňa jednoduché tu čítať 20 strán spätne, reagovať na všetko na čo sa ludia pýtajú do toho tu mať za zadkom pištiaceho autíka čo si vyžaduje svoje klipy, dalších x diskusií a vecí čo musím na tom PC robiť. Sa divím, sama sebe že ešte zvládam tak ako zvládam.
Ja samozrejme nikoho nenútim čítať moje príspevky je to každého slobodná voľba či mu niečo dávajú, či nie.Aby to nevyznelo, že si vynucujem, aby si ma čítal...
Napr. kedysi mi bolo na inej diskusii naznačené, žeby bolo dobré robiť odstavce, tak robím už odstavce... teraz sa snažím označovať, no nemám šancu každému vyhovieť a ani nemienim to robiť.. Koľko ludí toľko chutí a čo jednému vyhovuje, inému prekáža a vyhovieť všetkým sa nedá ...

S tými poštami je to katastrofa, chápem, že z niečoho žiť musia, ale oni v poslednej dobe poražili aj o 200 percent mi príde a nepríde mi to adekvátne, že ja posielam na moravu 100gr. knihu ako list 2 trieda doporučene čiže v podstate najlacnejšie okrem bežného poslania, ktoré ani nie je ale monitorované takže sa môže stratiť.. a platím za to 120 sk.. Mne už viaceré firmy písali-eshopy, že oni už robia len cez kuriérov, pretože ten možno výjde o euro drahšie, ale nemusia na poštu oni, nemusím ja, dovezie do až domov, je to v bezpečí ešte nikdy sa mi nestalo, žeby sa mi niečo stratilo od kuriéra., A napr. v rámci BA artfórum má takých kuriérov asi na bycikli a to je dosť lacné a je to do pár hodín u človeka. Ja keď vezmem, že euro stojí len lístok na MHD jedna cesta tak ma osobný odber výjde rovnako ako kuriér po BA, alebo obyč. zásielka poštová ktorá stojí v artfóre tiež euro.

Mne nevadí si zaplatiť za tovar ani za služby ak je to primeraná cena, no príde mi zdieračské aby som platila vždy pomaly viac za dopravu ako za tovar.. to je už choré normálne..
S tou cenou neviem ako to majú tie shopy nastavené ja stále prepočítavam tak, že napr. 100kč je 130sk a to potom prerátavam na eurá tú sk korunu. možno to robím blbo no obykle to tak vychádza aj ked prerátam priamo euro verzus kč

@magimary tá kreativita ja ti neviem, dúfam, že máš pravdu, že proste ho to len prestalo tak baviť. On moc nemaluje jemu sa páči ako steká tá farba zo štetca. Ale ako je možné, že si videla tie videá s prstovkami normálne sa ti zobrazujú? lebo ich mám nezaradené len s odkazom takže ak mám niekoho v prieteloch tak sa mu zobrazia aj tieto? videla si aj ten film o autizme čo tam mám na diely ? Tam účinkuje aj rod 🙂 ale asi 5 sekúnd... Bolo to aj na STV.

lucka261177
8. okt 2011

@valika_val gratulujem k pokrokom a ospravedlnujem sa ze sa ti tazko citam 😉 ja uz ina nebudem 🙂 muz mi strasne nadava ze ako to pisem ze mi tu nikto nerozumie a ja som sa s nim vadila ze aaaale oni su zeny oni to chapu aj bez ciarok a inych serepeticiek 🙂 a pozri on ma pravdu 🙂 co konkretne by vam pomohlo?velke pismena ?alebo uplne celdiakritiku alebo tie odstavce?nechcem aby sa niekomu zle citalo co pisem uz tie hrubky myslim stacia 🙂 No ale tersz sa idem vyjadrit trosku k prispevkom aj ked teda nic si nepamatam ako vzdy asi to budem robit tym zlepsovakom dve okna 🙂 🙂 som viacmenej preplnena vsetkym co ste popísali a neviem co skor.chcem sa spytat magi na co konkretne budes tu tvaricku pouzivat?na ucenie oka atd?ja som si neskor uvedomila ze vlastne ved to samo vsetko vie ale ty si mi poslala aj toho panacika na obliekanie a o to my vlastne islo.samka tiez pomaly idem ucit obleikanie lebo podla mna by to zvaldol ale ja som nejaka leniva zacat s tym.jaj a zomutnela som ked som si precitala ze dieta s ktorym sa nepracuje upada este viac do autizmu.lebo ja ako som mala toto obdobie pretazenosti viacmenej som sa mu venovala asi len hodinu denne a on je taky nalipnuty na vlaciku ze ked sme ho viezli k mame vcera(huraaaa mam oddych) tak celu cestu v aute omielal vlacik.hen ako sme prisli k amme uz sme ho rychlo museli postavit.tak sa bojim ze som mu uskodila.@alaska28 ten liek co si spominala je na predpis?ako sa presne vola?a pisala si ze si po nom precitlive ze places ked vidis steniatak?lebo to ja placem ked lieky neberiem 😀tak aby som nebola nejako precitlivela z toho.ja potrebujem nejaky serotonin lebo inak nezvladnem zaviest nejaky rezim mlademu.a anka ja ta uplne chapem a to nemam autikovske rysy ako pisete aj ty aj magi 🙂 v tom ze nevies ako zacat s malym.ja presne preto stale nezacinam.brzdi ma aj to ze nemam teda zatial na to prostriedky laminovacka a podobne a ze teda on vobec nechce a ze naozaj netusim s cim zacat.poviem si musim ho naucit chapat pojem casu a hned ma napadlo ze kazde rano mu poviem dobre rano samko terazsi vstal s postielky a je rano a ze si to zafiksuje a ked mu vecer poviem ze keksik ktory si pyta dostane rano ze si to uvedomi ze je to vtedy ked mu vravim rano.ale ako to mam urobit pomocou karticiek?aj to ze den mam mat strukturu.nas den je vzdy iny aj ked teda asi by mal mat nejaky rezim.ked si vsak predstavim ze ako on bude protestvat proti vsetkemu tak sa mi do toho nechce(kludne mi vynadajte aka som leniva 🙂)magi a pocuj vas dej ako vyzera?ta struktura trva ako dlho? lebo ked som spravne pochopila on sa tam s tebou ten dany cas sustredi a potom je vo svojom svete.lebo ja sa snazim tak nejak pocas celeho dna ho zavolat aurobit nieco co nechce bud mu v zosite ukazujem maly velky alebo cokolvek ine alebo skalda tienove pexeso co som mu nedavno kupila to vsetko nechce ale ja na tom trvam a on po par minutach uteka zase k vlaciku.tak sa snazim robit par krat za den.neviem ci je to spravne ale je to pre neho prijatelnejsie ako sediet a ucit sa polhodinu to ma nevnima nevstreebava do seba nic.

anka912
8. okt 2011

@lucka261177 len chcem- alaska práve vravela, že konečne po tých liekoch neplače, keď vidí bábätká a šteniatka, nie naopak. Tak to je OK.
Ja s tou prácou s malým to robím tiež tak, že skôr spraví 3-4 úlohy, ale počas dňa a nie, že mu dám nejaký polhodinový blok naraz. Možno to nie je správne, ale tak to on skôr vydrží. Ak robí dlhšie ako 10min je strašne nervózny a útočný. Ale chcem ho začať učiť vydržať dlhší čas, bude to potrebovať do života- aj v škole, aj neskôr keď snáď bude niekde pracovať (to dúfam tajne) Už má na to najvyšší čas!

anka912
8. okt 2011

@valika_val super, blahoželám, je to šikulka 😲

lucka261177
8. okt 2011

mas pravdu anka tak to napisala🙂 som si to nasla.no to by mi urcite pomohlo ja mam obrovsky problem s precitôivelostou.ja placem v kuse pri takych debilitach ze ludia na mna cumia co mi je.a pri PMS to je absolutne neznesitelne to revem ked pocujem trebars aj smutnu pesnicku a je nieco aj pozitivne v telke.takze som precitlivela ako na negativne tak aj na pozitivne veci ako napisaka alaska ze steniatka a bum 😀 mne to vak sposobiuje obrovske problemy v zivote lebo moj partner je presny opak a ked on ma nezacne lutovat pride mi absoluzne necitlivy zacnem si zivit v halve myslienku ze mam doma muza co a nelubi lebo ma nehladka ked revem a uz je problem na svete.lenze to by ma musel hladkat kazdy den desat krat 😀 takze ja asi naozaj potrebujem odbornika co sa na mna kukne a da mi nejaku liecbu.no a ten PMS mam vyse desat dni pred.takze ja som bud nervna pred alebo pocas alebo som zase citliva v case ovulacie 😀 no hotova pohroma chodiaca som ja.mam v mesici asi tak 7 dni kedy som na tom dobre 😀 a teraz uplne od veci alaska moj samko tych emociach uplne ako tvoj.plac nechape vsetko ostatne ano a toez podla mna burra myty vo vela veciach.musime sa stretnut strasne si mi blizka taka moja krvna skupina 🙂 ty si niekde zrejme zo zahoria ze?ja chodievam na prehliadky do malaciek tam to celkom poznam 🙂

mpg
8. okt 2011

@anka912 Ja som tiež dlho nad tým uvažovala, lebo syn nenosil žiadne knihy zo školy, len som videla v zošite, čo robia. Ale našla som na jednej stránke, už presne neviem aká to bola - ale zadala som do Google - učebné osnovy pre deti s autizmom a tam bolo aj pre prípravný ročník, a až po 9 triedu. Len u nich sa podľa toho dá ísť len tak orientačne, lebo on niečo vedel skôr a niečo neskôr. Ale doma v kľude sa dá niečo naučiť. Teraz má knihy pre deti zo špec.školy, aj pracovné zošity.

valika_val
8. okt 2011

@lucka261177 v pohode pis, ako sa ti chce, ja som si zvykla citat tvoje prispevky. vseobecne dlhsie prispevky citam dlhsie, na viackrat, alebo mi obcas nieco ujde 😀

ja to s malym robim tak, ze pri kazdom jedle mame "strukturu" za stolom. pocas jedla sa hra sam, len mierne ho navigujem. precvicujeme zvieratka, staviame veze a popritom ho krmim, lebo on by inak nesedel. a hlavne by nejedol. no a ked dopapa a este sa vladze sustredit, tak dame vyslovene take veci, ze musi splnit to, co mu poviem.
inak behom dna sa mu myslim ze uplne prisposobujem. neviem to dobre opisat, ale skusim: ked vidim, ze sa chytil velkeho auta, tak spolupracujem s nim. bud dohno nieco naklada a vyklada, ja to komentujem, podavam mu veci. alebo slaca gombicky, tam trenujeme porozumenie - nazvy zvieratiek, slovesa otoc, stlac, pozri, pocujes... alebo chce kreslit kriedou po tabuli? okamzite pridem, dam mu mokru handricku a trenujeme zas porozumenie a nasledne cinnosti. kreslim mu, prstekom to zotiera, atd... niekedy si len tak sadnem na gauc a cakam, co bude robit, ci pride ku mne, ci sa chce salit, ci si chce pustit rozpravku. trenujeme pri spolocnej hre, pri podavani liekov, niekedy ho zavolam k ciinosti, ktoru robim v kuchyni, ale sadnem si pri tom na zem.

neviem, ako je stanoveny rezim u vas (u nas dost prisne), ale samka by som neodtrhala od ziadnej cinnosti, ktoru robi. skor sa k nemu pridas a postupne ho budes tahat k stolu - pracovnemu miestu. mozno ine dietatko by sa dalo rovno posadit a pracovat s nim, ale asi samko nechce (podla toho co pises). mozno na strukturu za stolom este nedozrel, ale mozes skusit krabicove ulohy aj na zemi. skusanim urcite nic nepokazis.

zo svojej skusenosti viem, ze ked nad niecim privela rozmyslam, ostane len pri rozmyslani 😀 takze ked nieco neviem vymysliet, ked na nieco neviem prist, AKO to uskutocnit, tak sa jednoducho do toho pustim a idem sposobom "pokus -omyl" a nejak to uz dopadne, pripadne sa poucim za jazdy 😀 😀 😉

alaska28
8. okt 2011

@magimary no fakt si predstav toto, akí ľudia chodia po svete! Ja som práve pár videí dala anglicky no a to bola teda chyba. Ale aj tak nechápem ako priaznivci nosenia plienok v dospelosti nájdu video ktoré nič také nemá v názve.. To mi hlava neberie pri tom počte.. Treba byť opatrní. Teraz pribudli nové funkcie, ktoré ma strašne potešili už sa snažím spraviť trocha poriadok v tých mojich videách. A je tam funkcia skrátenie videa úplne jednoducho len potiahneš myškou si ho vieš či sprava či zľava skrátiť, škoda, že nejde vystrihnúť stred, jedine to video rozdeliť na dve.. No a aj funkcia stabilizácie ak sa človeku triasli ruky, vieš tam dať nejakú hudbu ako podmaz, nejaké titulky, efekty, aj čiernobiele ho spraviť , automatické úrovne jasu a pod.No perfektné niečo! je to názov úprava videa. No a ako som sa v tom hrabala a na to vás chcem veľmi upozorniť, tak v nastavení (nad videom sú kolonky) máte kategoriu kde je automaticky predvolené, že súhlasíte s použitím videa v off line sfére tv, reklama, mobily.. tak to ma vytočilo... Treba si tam nahodiť, že to nepovolujete pri každom videu. A to sa magi týka aj tých neoznačených .. aj tam to tak je..

A vyblokovať pri každom komente pod videom máš či to chceš označiť ako spam, zmazať, zablokovať používatela. A tak isto pri jeho nicku to máš, že ho chceš blokovať, potom nemôže nič ti komentovať ani vidieť od teba..

ANka ale ten systém v štruktúre je a dobrý špec. pedagóg by ho mal ovládať a ak by tam u vás v škole boli schopní tak ty doma nemusíš prstom pohnúť. Nato tú špecku študovali. To isté liečebáci a pod.. Žial niekde sú neschopní ako u mojej kamošky z čr kde dávajú 12 ročnému klukovi úlohy ako Magi Tádikovi a to už od prvej triedy dokola. A potom sa divia, že má afekty,. Na to by mal byť individuálny plán, neposielal ti niekto tú správu roderikovú z DSS? tam je presne rozpísané v akej oblasti je na akej úrovni a kam sa má posúvať.

V prvom rade by ti ho mal niekto ohodnotiť , otestovať na akej úrovni sa nachádza, pretože to ako rodič niekedy ani nemáš šancu zistiť . Ja som dokým som nečítala tú správu nemala tušenie, čo roderik zvláda, pretože doma mi to neprevádza.. No a potom sú zase na to postupy. Napr. základné pravidlo ide sa od krabicoviek k zošitom. To nesúvisí s vekom ak napr. je na úrovni M. že potrebuje ešte predmety napr. hotové písmenká z dreva priradovať, je dobré mu to dať do krabicovky. napr. triedenie ak už to nepotrebuje tak rovno zošity, sú praktickejšie to už som tu písala.. Potom napr. najprv sa triedi to najviac odlišné napr. kruh modrý, trojuholník zelené, žltý štvorec, potom už sa to napr. líši len vo farbe, takže všetko trojuholníky ale každý iný farba. Potom sa to môže stažiť, že má každý ešte aj inú veľkosť. Je toho hodne. Možno že v tej knihe o štrukt. učení to je popísané, ale nemám ju, len viem, že si ju baby chvália..
Osobne si myslím, že s dietaťom ak sa maká veľa v škôlke, škole, tak rodič moc makať už nemusí, ale to so mnou ABA priaznivci nebudú súhlasiť 😉 kedže tam sa maká veľa hodín denne.. Pre mňa je to nereálne kedže rod. príde o 16,30 zvonka, kým si umyjeme ruky, naje sa , prípadne rovno sa trepe do vane, tak je aj 17,30, do toho chce zase jesť, lieky proste do 18,00 moc nie je šanca niečo s ním robiť a o 20,30 už chodíme si ľahnúť... takže kým je v nejakom zariadení nemám šancu intanzívne niečo s ním robiť.
A druhá vec on toho ani nie je moc schopný s tou jeho poruchou pozornosti :( Obvykle ho beriem niečo robiť ak vidím, že sa nudí a provokuje.. že sa len tak potuluje a nevie čo so sebou, alebo ide do toho manického záchvatu.

@anka912 práve preto, aký je net neanonymný sa aspoň snažím byť pod nickom a aj rod. síce nájsť ťa nájde kto chce... ale vyslovene google to nevyhladá. Aj keď kamoška mi tvrdia, vraj podľa expertov je najlepšie mať všade rovnaký nick nejak mi to aj oddôvodnovala a dávalo to logiku, ale neviem už si nepamätám prečo..

Najnebezpečnejšie je dávať fotky kde je ulica, značka auta a pod..... Minimálne je tam to riziko, že si niekto vytypuje dítko a dítko zmizne.. preto napr. ako mi lezie do kufra a sedí si tam a zatvára sa mám v neverejných a tak isto také kde je nahý.

@valika_val ja som navrhovala už dávnejšie spraviť nejakú uzavretú skupinu na FB na toto, ale Anka tam nie je :( jedine žeby si sa A. zaregistrovala. Tu na MK to ja urobiť neviem.

Roderik tu tlačí tresku zase :DD z lidla, také tie kocky normálne sme to uvarili a on len varené sa na to vrhal akoby v živote nejedol.. neviem čo má zase za obdobie asi rastie..
A teraz zo má podľa GAPS vypražené.

Hej tá peacch laminovačka je tiež super. Na tú som mala zálusk, ale vtedy nejak som ju nikde nevidela, tak som zobrala tú olympiu a som max. spokojná príde mi to ešte lepšia značka ako peacch , od nich mám ten hrebenovač.

alaska28
8. okt 2011

@lucka261177 Mne je jedno ako kto píše, mne ide skôr o obsah ako o formu.. takže ja ťa prečítam a pochopím obvykle.

Lieky sú SSRI (myslím) AD. Ja som začínala coaxilom, je taký slabučký celkom. Ja som práve bola presne ako ty strašne emočná všetko ma dojalo a rozhasilo. A toto mi kupodivu zmizlo, lebo som rok AD nebrala a nebola som už precitlivelá, oni niektoré veci aj poriešia navždy. Začala som zase len kvôli úzkostiam, ale na tie moc nepomáhajú na to sú tie lexauriny a spol ale to brať odmietam tak sa trápim s úzkostami :(
A kvôli práve takej únave a demotivácii ako prežívaš. Inak som nemala žiadne prejavy, bavila som sa o tom s dr. a vravela že jeden typ depresie neviem už názov sa prejavuje práve len abnormálnou únavou. Netvrdím že teraz nejak lietam energeticky, ale je to lepšie o dosť..
Napr. vďaka AD som zvládla odchod od ex, rozvod, rod dg a pod bez nejakých veľkých problémov. Ale emócie človek normálne má, aj ja niekedy plačem, no nie je to denne ale povedzme raz za pol roka..
Učiť sa Samko nemusí pol hodinu.. Kludne po častiach ale malo by sa to vekom predlžovať. Lucka mne nejde do hlavy, ako je možné, že v andreasi, alebo na tej logo pekne spolupracuje a pracuje tam s nimi? Ak to funguje im, tak skús nejaký podobný spôsob aj doma. S rod robili tak, že napr. úloha, ak ju splnil mohol si nejakú chvíľku hrať s nejakou zvukovou, potom zase úloha a zase napr. voda prelievanie za odmenu... A pod.
Štruktúru dňa môžeš mu tam dať len ráno obed, prechádzka , kúpanie, čistenie zubov, spanie to je na tebe. Ale určite čo by som ti odporučila a tažké to nebude zas tak.. tak si nafoť miesta, kde chodíte a vytlač si ich nastrihaj , zalaminuj, tá laminovačka je základ, nie je to tažké fakt.. tam len dáš papier vo fólii, zapneš jedno tlačítko, zasvieti najprv červené svetlo, čakáš, keď zasvieti zelené dáš to tam a ideš.. Toto už fakt zvláda aj roderik, aj ho to baví.. takže to zvládne aj 2 ročné dieťa.. No a vždy ked niekam idete, by som mu ukázala kam.. A rovnako jemu výberový katalóg, kam chce ísť a pod. Lebo to ti asi nepovie, či? ti povie, že chce ísť do auparku do kútika, alebo na ihrisko u vás a pod?

Lucka ja som z BA 🙂 Ale smer na záhorie, kúsok od dialnice na Brno a Tesca 🙂

A PMS som tiež mávala strašný a aj mávam žial v tomto mi AD moc nepomáhajú som nervná a plačlivá. ALe inak by mali aj na to byť, je to tam uvedené. A myslím si, že keby som ich brala aj počas trvania manželstva možno dnes nie som sama.. V dosť veciach som práve reagovala prehnane. Oni odporúčajú skúsiť si niečo nasadiť, počkať tak 2-6 mesiacov, lebo niekomu nabieha účinok dlhšie (plný účinok) ak zaberú, tak boli potrebné ak nie, tak sa nič nedeje, proste ich prestaneš brať..
Ale môj súkromný názor je, žeby ti fakt pomohli, napadlo ma to hneď ako som ťa čítala, pripomenula si mi mňa neraz. No nechcela som ti to priamo písať, lebo niektorí ludia sú na to citliví, tak aby som sa ťa nedotkla náhodou 🙂

Inak ten záujem o vláčiky sa dá využiť práve v úlohách, do vagónov písmenká ako nasledujú či v zošite, či reálne, počítať vláčiky priradovať k obrázkom vláčikov čísla, je toho plno na nete. Monika s Járom určite niečo také má na webe. Ja som to dosť robila ako valika, ale boli časy, keď som nevládala a nerobila nič :(( rod bol a je extrémne náročné dieťa aj teraz ničí ludí sa musia pri ňom striedať, vysaje človeka ako citrón za chvíľku ako je náročný.. takže v istých obdobiach som šla v režime "prežiť" aby sa neprizabil niekde..

valika ja budem zase asi za hnusnú :( no nepomôžem si, pri tých vkladačkách sa mi hneď zasocioval roderik, tomu to tiež šlo veľmi skoro , skôr ako bežným deťom , aj u krejčírovej to tam sypal. No toto je typické pre autíkov, že tieto priradovacie, vizuálne veci ako vkladačky, puzzle ovládajú skôr a lepšie ako deti bežné v ich veku. Nemusí to ale nič znamenať!! A určite je super, že je Teo šikovný a myslí mu to! Možno je proste len šikovný a bude nadané dieťa, tie sa tiež občas prejavujú zvláštne 🙂

Aby som zase nebola braná doslovne, tak poznám aj autíkov ktorým puzzle a vkladačky nejdú. No velká časť ich je v tom vizuálnom vnímaní proste dobrá, je to ich silná stránka naproti tomu zaostávajú v tej rovine imitačnej, porozumení, reči a pod..
Ale Teo je skutočne ešte maličký na nejaké závery..

llulla
8. okt 2011

@magimary dakujem za poslanie,je to paradne 😵 😵 Velmi sa tesim.Len musime kupit tlaciaren a laminovacku,lebo nemame,resp.tlaciaren mame pokazenu.Prosim ta (ja som s laminovackou nikdy nerobila),ked laminujes napr postavicku,je to zlozite?Potom to mozes vystrihnut a nevadi to?

@lucka261177 ja som chcela tu tvar od magi prave preto,ze to drobec vie ukazat na komkolvek,tak som zvedava,ci bude vediet aj zostavit tvar,ci da oci/usi/nos na spravne miesto,ked to tam nebude mat predkreslene.Ale mmyslim,ze to je o dost vyssi level,najprv to budeme skusat s predkreslenou tvarou.A to obliekanie je ulna parada 🙂 Mozno ked so Samkom zacnes s ulohami,ako radili baby-nieco,co ho bavi a je v tom dobry,tak potom sa chyti?Ale asi si to uz skusala,ze?

@valika_val Parada,Teo je sikulka 😵 S tym zrkadlom sa nas drobec zacal vnimat cca v roku a pol,Teo je este maly.
My robime "strukturu" podobne ako valika-po jedeni mu dam na stol ulohy-hracky,co mame,po jednej a chvalim a chvalim.Mame toho malo vkladacky-take co su predkreslene,ako teraz robi Teo (to robi rad,citi sa v tom byt dobry),potom mame take,co predreslene nie su a mame aj vseliake ine,papierove,kde sa do koruny stromu dava jablcko,list a pod...To robi naozaj rad,nastartuje sa.Potom mu dam drevene pexeso,tam mi podava rovnake,aj to ho bavi.Najtazsie pre neho su priradovania maly/velky,mame take puzzle-dvojake.On sice nevie,co je maly/velky,ale precvicuje si tam generalizaciu-lebo mala ryba je napr modra,velka je ruzova,mala opica je ruzova,velka je zlto-oranzova,tak tam sa musi zamysliet,ked to ma rozlozene,aby to spravne spajal a nie podla farieb napr.A potom mame uz len puzzle-co ake zvieratko papa,ze napr pes sa priradi ku kosti,opica k bananu,ale to sme este nezacali (a este dlho nezacneme),lebo by sa to naucil len nejako naspamat a podla mna nepochopil.Navliekanie na tycku netrenujeme,lebo s tym sa zabava sam cez den...

Mimo jedenia sa ho pytam na nazvy nabytku-kde je stol,stolicka,postel,vana a pod....nazvy hraciek,beznych veci v domacnosti-pohar,vareska,tanier,chladnicka...ked je pristupny,tak to zakomponujem do pokynov,daj nieco nikam,odloz nieco,zodvihni a pod...ale to spravi tak plovicu krat dobrovolne,polovicu krat mu musim ponuknut odmenu.On celkom rad kresli na tu magneticku tabulu,co sa da zotierat (to ma ako odmenu,ze si to moze zotriet),tak tam mu kazem,nech kresli loptu,slniecko-on nakresli nejaky dvoj-trojkruh,akoby obkreslene kruhy okolo seba,alebo ako to nazvat-to je akoze lopta,ked mimo tych kruhov (ale uplne mimo) da ciarky/bodky,tak to je slniecko-akoze luce,sice sa to nepodoba,ale nevadi,chvalim to ostosest 😀 Ma rad knizky,tak to vyuzivam pri vareni a pytam sa ho,kde co je,on ukazuje,alebo on nieco ukazuje a ja pomenovavam.ALebo ma dni,kedy ma len odtiahne k svojej hre,aby som bola pritomna a on hra na klaviri (alebo chce,aby som mu ja hrala pesnicky idealne s jeho prstom) ,alebo pusta ine zvukove hracky a mam s nimi spievat/recitovat...tak do toho zakomponujem ukazovanie,ak sa da,nech imituje...ked sa v tom ukazovat neda,tak nech len pocuva a pouziva eee-este,ked chce viac.Alebo ma dni,kedy sa mu nic nechce,tak to ostavame len pri tej "strukture" po jedeni a ja ked varim,tak sa hra sam,vsetko odvsadial (myslim hracky) povybera a necha porozhadzovane,ked to odlozim,zas to povybera,vtedy max tak ideme von,ale aby pocuval pokyny,aj ked ultra jednoduche,vtedy nehrozi.Max tak nahananie,robenie vlacika,kolo-kolo,pesnicky/basnicky a pod,proste blbiny....
A kazdy den cvicime tych par "slov",co vie..sice skomolene,ale nech to nezabudne.

valika_val
8. okt 2011

@alaska28 to je v pohode, ja chcem pocut kazdy nazor. bez ohladu na to, ci to autici robia alebo nie, tak som rada, ze unho je to zas o krok vpred, lebo sa posuva len takymi malickymi... a malo viditelnymi. tak to je take, ze to bude vidiet aj moja mama, nielen ja 😀
uz par dni trvam na pravidle, ze ked nieco hodi o zem, musi to ist vziat (ak odchadza, normalneho ho zdrapim a odvediem k hracke), musi to teda dvihnut a odniest na policku kdekolvek. a ked je to jeho oblubena hracka, tak musi pred tym urobit "moj moj" 😀 MM to robil tak, ze mu tu vec vzal. ale to teo nechapal, skor videl, ze tatik reaguje - zbada, pride, dvihne, odlozi. a tak mu hadzal veci rovno pred ocami. mojou metodou hadam ale pochopi, ze sa mu neoplati hadzat, lebo to potom aj tak musi upratat sam, a to az taka zabava nie je 😀

idem vytvorit sukromnu skupinu, len neviem nejak premyslat - chce to odo mna nazov skupiny, tam sa potom (tu na MK) pridavaju temy - nam bude stacit jedna na zdielanie tych sukr. videi a fotiek. tak aky nazov skupiny? 😅

jaaaaj a chcela som povedat - ze teo uz nie je taky maly ako sa vam zda! ved rok a pol bude mat o 3 tyzdne 😉 takze mnohe veci uz by naozaj mal vediet...

llulla
8. okt 2011

@alaska28 akoze skoro mi sanka padla,ked si napisala o tom YT...Nechapam,ako sa niekto moze taky sprosty narodit a este sa za to nehambit 😠 😠 😠 😠 Dobre,ze si ho vyblokla 🙂

@valika_val autici su dobri v tych vizualnych veciach,aj dr.J.mi to vravela,ked som sa jej na to pytala,ale ak Teo vyslovene hladal rovnaky obrazok,este ho aj otocil,tak to je podla mna dobry znak.Autici idu vraj casto vyslovene podla tvaru,v tom su vyborni,neporovnavaju obrazky,aj ked to neplati na kazdeho 🙂

llulla
8. okt 2011

Este dr J.vravela jednu vec,ze dieta sa hra na urovni svojho porozumenie,takze aj ma porozumenie napr.na 18.mesiacov,tak sa nebude hrat imaginarne hry...Vtedy bude vyberat veci z krabice,vkladat ich do inej krabice,prenasat,jasit sa,prip.zoradovat pod.

anka912
8. okt 2011

@mpg no ja od Maťka nemám ani žiadne zošity ☹ On písať moc nechce, tak ho netrápia, skôr píše na takú tú magn. tabuľku- čmára. Robia s nim nejaké veci, sem.tam neviem presne čo. Raz mi ukazovala, že delili ovocie a zeleninu, mali tiež také zalaminované obrázky. Má aj tie klasické- moje prvé čiary a matematiku pre prípravný ročník a špec. školy. Úlohy mu domov nedávajú, minulý rok som pýtala, tak mu dávali na víkend. Tento rok zatiaľ nie.
Teraz majú ale aj dosť roboty s tým novým chlapcom. Snáď sa to s nim zlepší, lebo sa nestihá Maťova učiteľka venovať aj jednému aj druhému(obidvaja sú nároční) a ešte tretiemu-malému downíkovi.

anka912
8. okt 2011

@alaska28 mohla by si mi do IP poslať tú správu? Snáď ma inšpiruje na výrobu ďalších úloh a budem si môcť aj porovnať, čo by asi Maťo už mal vedieť (aj pri jeho dg.), lebo tvoj je len o necelý rok mladší
dík
Vieš v čom je vlastne ešte problém? teda v úvodzovkách, že M. je naopak veľmi nenáročný, ten sa vie celý deň premotať sám, ani o ňom nevieš, jaší sa, búcha, pobehuje, pokrikuje. Len občas príde ma pozrieť čo robím a ide von alebo do svojej izby. Akurát obed čo mu dám ja, inak sa aj obslúži, alebo prinesie, aby som mu odkrojila. A ešte keď sa nudí, tak nás volá von, k babke, do obchodu apod. Takže uňho je ľahké a pohodlné nechať ho robiť si čo chce. A vieš, že niekedy má človek dosť problémov aj bez toho učenia.
Ja sa na seba stále zlostím a stále sa snažím spraviť si nejaký režim dňa, ale väčšinou mi to nevyjde. Hanbím sa!!!

maruskaaa
8. okt 2011

@valika_val No vidis aky je sikovny....a hlavne je podla mna dobre to, ze sa uci nove veci,m ze najprv to nechce a potom ked dozrie jeho cas, tak to spravi...

Ja si pamatam, ze Andrejko dostal od svojej americkej krstnej taku kocku na vkladanie geometrickych tvarov ked mal 13 mesiacov a za mesiac, dva ich vedel vkladat, aj potocit ten tvar ako ma byt a j kocku prevratit na spravnu stranu...a najlpesi bol, ked pomiesla par takcy hraciek a potom prisiel na to, ze tie mensie tvary mu vojdu cez hocktory otvot, ta ich tam vsetky nahadzal....

On na druhej strane nema rad knihy, prelistuje si ich, strany porata, precita (vyhlaskuje) nazvy kapitol, ale obrazky v nich ho moc netrapia...videa ho zaujimaju ovela viac...
@anka912 presne viem ako to myslis...ze ono je to vlastne najjednoduchsie alebo "cesta najmensieho odporu" ked ho nechas robit co chce...vtedy ani nie su afekty, ani plac ani nic...to je aj u nas, ked je s dedkom malokedy place...lebo on snim robi, len to co maly chce...

alaska28
8. okt 2011

Anka Maťko má už 8 nie? Tak nemôže byť o necelý rok starší rod. ešte nemal 7 🙂
Tú správu poprosím holky sisstin, magi pošlite anke, pretože mne to nechce prechádzať cez server sisstin som to posielala asi na 10 krát :( ak dám preposlať tak už vôbec to neodošle :(
Anka verím, že niečo si tam nájdeš, ale aj tak je najlepšie tie úlohy tak nejak vidieť na vlastné oči. Preto som aj teraz prosila, nech mi rod. točia pri práci, aby som aj ja videla,aké úlohy majú. Videla som jednuduché napr. obal od bomboniéry a tam farebné gorálky v jednom rade a do druhého ich má v rovnakej postupnosti dať, alebo rosztrihaná pohľadnica ale to sú pre neho také oddychovky už skoro všetko.

lulla keď laminuješ, mala by si si to čo chceš laminovať najprv vystrihnúť, dať do fólie, zalaminovať a zase vystrihnúť, tam uvidíš okolo toho taký akoby okraj tak až za ten okraj, inak sa ti to môže po čase rozchádzať. A ak nenastriháš a rovno laminuješ, tak sa to bude rozchádzať 100 percent a veľmi rýchlo,

to sa veľmi tažko určuje ak dáva vkladačku na obrázok pod tým, či vníma obrázok, alebo otáča podľa tvaru. Dalo by sa to zistiť keby mu dala valika niečo významové nejakú skladačku nám to dávala krejč. nejakú skladačku a rod. to zložil tvarovo bolo mu jedno, že obrázok nedáva zmysel... to je vraj typicky autistické po tom už mala jasno v dg.. ale dnes verím, žeby to zložil významovo respektíve tak od 5 rokov už asi hej..
Takže napr. rod by mi v puzzlovom formáte popriradoval zvieratá čo papajú a pod. ale vôbec by tomu nerozumel, videl by tvarovo čo kam zapadá. Preto ja musím mať všetko nastrihané do štvorcov, aby musel premýšlať, tieto puzzlovky som odniesla do dss.. Max. tak na nácvik spočiatku, aby si to nafotil do pamäte, ale potom už by to bolo kontraproduktívne pre neho. My sme mali vkladačkové obdobie intenzívne v tom rannom detstve asi 18M až 2 roky ho to bavilo hodne, potom akoby uťal, nič a potom tak od 5-6 ho to zase chytilo max. tam sa mu ale vyložene páčilo ako ten tvar zapadne do otvoru, inak to už bolo hodne jednoduché. som mu kúpila minulé vianoce tú farmu kde je asi 30 zvierat treba vkladať, no mal to hneď, ale tam už sa trocha s tým vyhral, proste zvyšovať tú obtiažnosť stále treba, len občas v tých jeho oblastiach nie je kam už. lebo 50 dielne sa nevyrábajú :DD

anka912
8. okt 2011

@alaska28 nie, bude mať 8 na vianoce , mal byť až januárový (2004)

vidíš, Maťo jeten autík čo nevie moc skladať puzzle, skladá to tak, že ktorý tvar mu kam pasuje. Podľa obrázku vie zložiť len tie, kde je obrázok naspodku predtlačený. Kúpila som mu dvoje puzziel Pata a Mata, tých mal rád, tuším len 20ks a keby mu s tým nepomáham, tak ani tie nezloží. On si proste z tých kúskov nevie predstaviť obrázok, kľudne bude dávať na vlasy kúsok topánky 😖
Celkovo nie je moc obrázkový typ, robím s nim aj slová v globálnom čítani. Tiež si ma inšpirovala tou úlohou ako mal tvoj umyť rukyumyť zuby a urobila som mu listy po dvojiciach alebo trojiciach - veci aj rodinných príslušníkov a tam má 5xto isté slovo a robí to rýchlo, rýchlo a furt mám pocit, že to slovo poriadne nevie, aj keď ho už videl 50x. Neviem, čím to je.
On je asi fakt lepší sluchovo- tam sa úplne v pohode dohodneme. Neviem, či to je tým, že my sme doma všetci fanatici na jazyky, alebo tým, že som s nim nerobila nikdy pomocou VOKS.
Podľa nejakého tvojho videa alebo stránky som mu ale urobila vláčik z geo tvarov a to hneď a rád poskladal 2x, od mala ma rád tie geo tvary, aj tú kocku čo spomínala Maruška. Tiež som tam mu dala možno aj 30-40 všelijakých tvarov čo som našla po dome- aj šípky a hviezdičky atď. a on rád hľadá kadiaľ by to prestrčil dnu.
Má rád aj pexeso, kde triedi rôzne tvary, raz mu to dám vytriediť len podľa farby, raz zase podľa tvarov, to je už ťažšie.

Rada by som videla ďalšie videa zo škôlky, nech sa môžem zas inšpirovať

nelaja
8. okt 2011

Baby ahojte, neozvala som sa, lebo som mala strasne blbe stavy a citanie tohto všetkého mi nepridalo. Mame za sebou vyšetrenie v Synalgise, v podstate v norme, ideme tam este na EEG. Všimli sme si s mužom jednu vec. Mala niekedy reaguje ako uplne normalne dieta - napr. dnes od obeda až do večera reagovala uzasne -na pokyny vyzleč si vestu, vyzleč si bundicku, zacala vyzliekat, pritom som ju to vobec neucila. Dnes sa ku mne rozbehla a totalne sa mi hodila do narucia, jasila sa s babkou, ukazkovy očný kontakt so všetkymi z rodiny, reagovala krasne. Doobeda strasny opak. Nic ju nebavilo, uplakana, unavena. Viackrat sme si všimli, že mame akoby schizofrenické dieťa, niekoľko hodin ok, potom cele zle. Dnes sme si zmenu všimli k lepšiemu potom ako sa najedla na obed, normalne vymenené dieťa. Stretávate sa s takýmito výpadkami a svetlými časťami dňa u vašich deti? Uz totiž zaciname rozmyslat aj nad nejakou metabolickou poruchou. Ako mozem mat pol dňa dieta auticticke a pol dňa normalne?

valika_val
8. okt 2011

@nelaja ak ta to potesi, aj ja mam take skusenosti... su dni, ked sa maly meni v priebehu par hodin, ale vacsinou sa to strieda tak ako pises - iny je pred obednym spankom, iny je po. nechapem to, ale zmeny su tak markantne, az je to desive. takze tie "horsie" stavy nemam ako ospravedlnit, nepomaha nic, ani motivacia, ani jedlo, uplatky, nic... tak len cakam, kym pojde spat a zobudi sa "iny" 😀
teda na smiech to velmi nie je, ale co mam robit? stava sa... asi tak 3x do tyzdna badam taketo velke zmeny.

a este vidim, ze kazda nasa hnacka, resp. nie pekne kakanie sa spaja s vyvojom vpred! nechapem, ako je to mozne... ako sme zacali s GFCF, tak kakal ukazkove. hnackoval len pocas dni, po ktorych (alebo pocas ktorych) dzavotal, resp. urobil krok vpred. a teraz ma vacsinu casu nie peknu kaku, ale za posledny mesiac - dva vyvoj tak poskocil dopredu, ze sa ani necudujem... nemyslela som si, ze to bude mat s tym suvis, ale toto uz nemoze byt nahoda. len neviem, co s tym... 😔

magimary
8. okt 2011

@nelaja zatiaľ som tu len na skok, ale rýchlo sa vyjadrím k tomuto poslednému (potom aj k ostatnému) a ešte prídem:
toto by mohlo "krásne" súvisieť s glykémiou...(hladinou cukru v krvi)...
autisticky sa môže javiť pri hypoglykémii (musí sa najesť, alebo zobnúť niečo sladké), ale možné je aj že pri hyperglykémii...to je len jedna z možností a to ešte nemusí ísť o "veľkú metaboliku"...
"len" o metabolizmus cukrov...

ostatné potom 🙂

ale podobné skúsenosti mám aj ja... (len nie až tak výrazne, že poldňa je úúúúúúúplne ukážkový)
ja si dokonca niekedy 100% myslím, že Tady určite nie je autík a potom to zase hodí o 180°naopak a sme zase "doma" 😝