Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

katja78
21. okt 2011

@bianka1 - tak toto je dobrý nonsens 😝 kvôli peniazom treba dieťa traumatizovať 😝 😝

magimary
21. okt 2011

@valika_val nooo, ale aj toto má svoje čaro 😉
to doma nemá...
a ani ty...len tak si vypiť kávičky s pocitom, že decuľko si zatiaľ nerozmláti hlavu 🙂

valika_val
21. okt 2011

@magimary veru, je to fajn. teraz, ked uz pomerne dobre chodi a netreba mu stat za zadkom (ze prekroci prahy a pod.), tak je to super. a este ked si mas s kym pokecat... 😀 lebo uprimne: zatial som v detskom centre nestretla ziadnu mamicku, ktora by mi bola sympaticka!!! no chapes?! 😅 😔

magimary
21. okt 2011

@valika_val chápem a verím ti... 🤐
ja som kedysi bola jednou z hlavných "líderiek" v našom MC..., vlastne sme ho s kamarátkou tiež zakladali...
a vtedy to bolo OK, rozumeli sme si, bažili sme po vzájomných kontaktoch (lebo sme boli všetky pôvodné priateľky z mladosti, ktoré teraz spolu ďalej "kočíkovali")...
ale keď tam prídem teraz (napr. len zastupovať 🤐), tak sa tam cítim, ako 25kolo u voza... 🤐 😔
asi sú tam už na môj vkus príliš mladé (alebo príliš moderné, alebo príliš iné) maminky...
skrátka neviem sa tam zaradiť...
takže už tam nechodím, len robím pre centrum nejaké službičky zvonku 😉

maruskaaa
21. okt 2011

@magimary hej my sme ta posledna normalne generacia...🙂

magimary
21. okt 2011

@maruskaaa to som nechcela povedať...
ani som nechcela nikoho uraziť...
😅
len to, že ja už sa akosi cítim byť niekde inde... 😉

maruskaaa
21. okt 2011

@magimary ja viem, ved ja som to tak polozartom povedala...vies ked som porodila v USA, tak som ta bola na stretnutiach mamiciek o 10 rokov mladsia a to som uz mala 27 rokov...a tiez som si s nimi nemala co povedat...🙂

valika_val
22. okt 2011

popoludnajsia siesta... nikto? 😝

maznacik007
22. okt 2011

ja som si moc materske centra neuzila... dcera ta mala paniku z velkeho mnozstva cudzich ludi a rovnako stare a mladsie deti ju absolutne nebrali.... vtedy... / teraz je priam dokonala opatrovatelka malych deti... zdedila to po babke/ a s malym sme mali dva pokusy.... on to prosto nezvladal... najma to ze on si nejako ulozil lopticky ci co a doslo ine dieta a prehadzalo mu to a on sa nedal a utocil...
tie dva pokusy tak oba skoncili a to som striehla oba razy ako ostriez... u babky medzi svojim sa zvlada hrat v pohode.. ale nemoze tam tiez byt pricasto.....
tramplinu mame doma nasmu to pomaha.. on je vyslovene skakavy typ...

magimary
22. okt 2011

tak som práve dopozerala Bielu vranu...
hm....
myslíte, že sú autíci až tak schopní znakovať, ako znakoval ten Charlie? 😕 😨
...

moji veľkí chlapi odišli na oslavu "nášho" Timka a ja som ostala s malými doma, keďže ešte vôbec nie sme fit...
bolo by nefér nakaziť tam ostatných...
tak som si vyplnila kultúrne program pozeraním DVDčka (ktoré som nepúšťala už tak dlho, že som mala problém ho "sprevádzkovať" 😅 😝 😀 )... len neviem, či ma ten film nabil kultúrou... 😔
skôr zvláštnymi zmätočnými pocitmi... 😔
hm...

no a ešte k téme, @maznacik007 , ja osobne si tiež myslím, že by Tady mohol byť "skákavý typ", keby ale prekonal tú prvotnú bariéru obáv a strachu... 😕 podobne, ako s vodou v bazéne...
v podstate jeho trampoška aj fascinuje, aja na ňom vidím, že by chcel, ale (zatiaľ) to nevie prekonať...

maznacik007
22. okt 2011

@magimary podl mna to raz prekona... nas mal stres z vody a teda z bazena... ako vana uplne v pohode ale plavat v bazene to eee.... tak ja som ho nechavala nech sa len pozera ako sa ostatni kupeme... a postupne sa dal prehovorit najprv len tak ze sedel na tych schodikov a omacal si nohy len prsty... druhy level bol ze dovolil aby sme ho dali na nafukovacku a tak sa vozil... a treti level ze so mnou na rukach... dalej sme sa nedostali zatial...

magimary
22. okt 2011

@maznacik007 no, takto nejako (len s extrémnym strachom a fóbiami z akejkoľvek vody, nielen bazénovej) sme to tento rok prekonali aj my...tak práve preto verím, že aj tá trampoška by sa postupne poddala a jemu by to napokon veľmi vyhovovalo...
len všetko chce čas...
a, zase, čo si budeme hovoriť, na trampoške to ani nestojí, ani nepadá...
to je len také "prilepšenie"..
najmä do budúcna a jeho voľný čas... 😉

anka912
23. okt 2011

@magimary Maťo sa tiež hrozne bál a zároveň ho fascinovala voda, keď bol prvý a posledný raz pri mori. Kúpe sa stále s krikom a plačom, ale na kúpaliská chodí rád. Sprchy sa dodnes panicky bojí, aj keď ho tiež fascinuje. Jeho myslím doslova bolí ten zvuk sprchy. Jeden starší autík to aj povedal svojej mame.
Trampolína je super vec, to som tento rok zistila aj ja a čím viac skákal, tým sa viac zlepšil aj po psychickej stránke. Myslím, že ako musí udržovať rovnováhu a koordinovať pohyby, tak sa vyvíja aj lepšie mozog.

lucka261177
23. okt 2011

som nasla a okopirovala z jednej diskusie.- Filmov o AS je už vcelku dosť: Mary a Max, My name is Khan, Mozart and the Whale (to je podľa knihy, ktorá je omnoho lepšia, film je dosť slabý), Báječná sedmička, Ben X, Simple Simon a If You Could Say it in Words.len pre inspiraciu.

anka912
23. okt 2011

@lucka261177 filmy o aspergeroch sa točia asi lepšie, niekto tu písal, neviem, či ty či magi, že aká bola Biela vrana hrozná, ale mne pripadá taká reálna a veľa z toho čaká aj napr. nás.
A Rainman nemá s autizmom takmer nič.

anka912
23. okt 2011

Našla som teraz jeden dobrý príbeh, nečítala som to úplne celé, lebo stále odbehávam, ale trocha mi to pripadá ako na Andrejka?- len v niektorých rysoch alebo aj na iných?
http://www.postizenedeti.cz/content/lenka-jirik...

maruskaaa
23. okt 2011

@anka912 ahoj, dakujem za odkaz...som si precitala a niektore podobne rysy tam su...ale zas aj dost odlisnosti, andrej este tak dobre nekomunkuje ako ten maly...

a zarazilo ma, ze jej tam niekto radil aby z jeho blizkosti zobrali vsetky hracky s pismenami a cislami, ja si tiez myslim, ze sa to da vyuzit skor na rozvoj...

lucka261177
23. okt 2011

@anka912 ale to snad nie.mato nieje na tom ako ten chlapec z bielej vrany.teda aspon podla toho co pises.treba pozitivne mysliet.neboj postupne sa to bud lepsit ved sa krasne dohovorite.ja som hovorila o tom filme nie len ze to dopadlo ako to dopadlo ja som mala pocit ako napisala valika ze mi tam chybal nejaky hlbsi zmysle nejaka zaverecna myslienka.aj ked tam teda jasne ze bola.dnes som nad tym premyslal ono celkovo je podla mna velmi tazko tocit o autizme film kedze kazdy jeden autik je iny.mozno sa to niekomu podari.chyba urcite film o takych autikoch ako mam napriklad ja alebo maminky s tymi atypickymi.

maruskaaa
23. okt 2011

@anka912 hned tam bola spomenuta komplikacia pri porode, agpar dost nizky a aj to ze v prvom roku jej maly zaostaval aj v telesnom vyvine...aj motorika bola narusena...my toto mame v pohode, narodil sa vtyzden pred vyratanym terminon, takze nacas, agpar mal 9 hned, vsetky telesne milniky, sedenie, lezenie , chodenie bolo ako podla knizky...pohybovo je na tom lepsie ako deti v jeho veku a aj jemna motorika je az nad priemerom...

takze u nas je v popredi ten disharmonicky vyvoj hlavne...

aj moj synovec zacal rozpravat az ako 4 rocny, ale vo vetach hned a uplne cisto...a tiez mal skoro nerozvinutu jemnu motoriku...a potom sa segra dozvedela po neviem kolkych rokoch ze sa narodil priduseny...a teraz chlapec chodi na 8rocne gymnazium...

maruskaaa
23. okt 2011

@lucka261177 neviem sa este zapojit, stale som nevidela okrem rainmana ziadny takyto film...

anka912
23. okt 2011

@maruskaaa šak ja som zdôraznila, že len niečo bolo podobné, zaujali ma tie písmená a to, ako mu nevedia utrafiť diagnózu - ako pri tvojom, nič viac. Len som chcela ponúknuť niečo na prečítanie
To je typické celkovo pre školstvo, tlačiť a učiť deti to, čo im nejde. Tým pádom sa to čo nevedia naučia trocha a to čo im ide dobre sa nerozvinie poriadne. Keď má autík zlú grafomotoriku, tak nemá význam ho 9 rokov trápiť, aby sa nejako kostrbato podpísal, radšej ho učiť napr. ťukať do PC a tak môže komunikovať. Tak isto s inými vecami.
@lucka261177 ja som taká realistka, niečo je u nás lepšie ako vo filme, ale niečo nás tiež čaká. Väčšinou, keď sa točia filmy, tak tie deti sú niečim výnimočné, alebo sa zázračne zmenia či uzdravia apod. Biela vrana ma zaujala tým, že je o zvyšných 95% autistov, ktorí nie sú ničím výnimoční, je len s nimi kopec starostí. Tým sa mi páčila. Chýba tam nejaký hlbší záver, lebo tak je to aj v normálnom živote, niečo sa udeje, riešime to, príde kríza, prežijeme a ideme ďalej, nič viac.

maruskaaa
23. okt 2011

@anka912 jasan, ved ja som to nemyslela ako tvoju kritiku...🙂

magimary
23. okt 2011

@anka912 ja som to nevravela 😉
ja mám na Vranu podobný názor ako ty,
hoci som ju videla len včera 😉
inak ja práve zase celý večer vystrihujem, aby som počas týždňa mohla laminovať nové úlohy o 106...
idem si ešte mrknúť ten link...
ale ten úvod, čo spomenula maruška sa zase hodí na Tadyka 😕

maruskaaa
23. okt 2011

@anka912 asi co som chcela pocvedat hlavne, ze tam bola hned ta organicka pricina...nam v anamneze toto chyba...

magimary
23. okt 2011

tak som si to prečítala...
myslím, že andrejkovi chýbajú z toho aj tie divné záujmy...
ale inak, fakt zamotaný prípad...
nezavádiím tej mamičke, 4 psychologovia a každý iný záver 😝
idem to ešte dokončiť a potom už spať 🙂
takže dobrú! 😉

anka912
23. okt 2011

@magimary aj ja som dnes dorábala nejaké veci, mohli by sme si ich nejako vymieňať, keď sa to už deťom preje, nie? Ale asi viac medzi deťmi podobného veku, aspoň približne
dobrú noc prajem všetkým

maruskaaa
23. okt 2011

baby teraz som si precitala toto o opioidnych peptidoch: http://postizenedeti.cz/content/stanoveni-opioi...

tak nakoniec aj banany a kuracie maso mozu posobit opioidne ....a to je u nas zaklad stravy...

anka912
23. okt 2011

@maruskaaa u tvojho malého mi to veru pripadá viac genetické, ako organické

maruskaaa
23. okt 2011

@magimary on inak si tiez laha k autickam niekedy, ale zase sa s nimi aj normalne hra...ze si ich posva po zemi, po gauci, po nocniku a tak..

maruskaaa
23. okt 2011

@anka912 da sa to otestovat na genetike? uz vedia ktory gen to sposobuje?