Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

senja
26. sep 2012

@magimary Je mi blby ji otravovat, kdyz vim, ze takove jako ja ji pisou denne stovky

magimary
26. sep 2012

@senja neboj, ona sa sama ozve, keď bude mať čas 😉

sisstin
26. sep 2012

@senja jestli jste z Prahy,tak v Motola stále působí Kutalkova,což je nás nejznámější logoped a autor knih o narušené komunikaci. Ale jestli je syn lmr,tak to prostě půjde hodně ztuha.

senja
26. sep 2012

@sisstin Jsme z Prahy, diky za info. Jak je realne se k ni dostat?
Kazdopadne pokud nam to Krejcirova doporucila, pak asi vi, co dela, i kdyz ja taky nevim jak to pujde. Moc spolupracujici neni, ac u Krejcirove spolupracoval dobre.

sisstin
26. sep 2012

@senja dej si googl Dana Kutálková a normálně by ti mělo vyhodit kontakt a zavolej tam 😉 A ještě můžeš zkusit SPC v Tyršově ulici, tam se přímo na dysfázii a poruchy porozumění zaměřují. Já tam jedu příští týden na setkání rodičů dětí s VD 😉 Ještě je v Pha Centrum alternativní a augmentativní komunikace, ale s tím bych asi počkala ještě, páč jestli je tak na 2-2,5roku, tak opravdu na ty obrázky ještě nemusí mít mentálně 😉 těžko říct, zas děti s narušený porozuměním LMR nemívají, nebo fakt o žádném takovém případu nevím...což neznamená, že to nemůže být. A hodně vám tam paseku může dělat i ADHD. Vy jste bohužel asi takovej ten zapeklitější případ, kdy ta diagnostika prostě v tomhle věku ještě není 100% jasná 😉

senja
26. sep 2012

@sisstin Ja ted furt mam pocit, ze jsem neco zanedbala, kdyz jsem si celou dobu zila v domneni, ze je s PAS. A ze uz to zlepsit nepujde.

sisstin
26. sep 2012

@senja PaedDr. Dana Kutálková +420 257 272 023 není v Motola, ale Na Homolce 😉

sisstin
26. sep 2012

@senja to si nemyslim, k poruše porozumění a k dítěti s PAS se chová ze začátku stejně, tím jsi nemohla nic pokazit 😉

senja
26. sep 2012

@sisstin Mi na Danu Kutalkovou Google vyhodil Homolku. Je to ono?

senja
26. sep 2012

@sisstin Dekuji, zkusim se tam zitra dovolat

senja
26. sep 2012

@sisstin Ted jsem si uvedomila, nepsalas nahodou, ze Krejcirova Tygrovi taky za zacatku ve 2 letech rekla, ze zaostava o 3/4 roku?

sisstin
26. sep 2012

@senja jj, my to tak měli...fakt byl na 18měsíců, to ted jako zpětně vim. Ale u nás se to pak strašně rychle rozjelo, ve 2,5 už byl srovnanej ve vývoji na normu..pokud je to dítě starší 3 let, tak ta šance, že se to samo srovná je už dost malá 😉

sisstin
26. sep 2012

@senja on přesně v těch dvou letech neukazoval, rozuměl tak na 15měsíců, nenapodoboval, no prostě neuměl fakt nic...chodil a to bylo asi tak vše..no a pak v těch 2,5 už všechno dělal a uměl, porozumění měl hodně slušný a ve 3 úplně 100%. To fakt za toho necelýho půl roku se posunul ve vývoji o 1,5roku, to byl fakt šrumec. Ale pokud je to dítě fakt starší tří let, tak to, že se stane takovej "zázrak", to už moc pravděpodobný prostě není. Tvůj chlapeček je bud opožděný následkem té poruchy porozumění a ADHD, nebo má skutečně LMR...to se dá spolehlivě říct až tak kolem 4.roku, uvidíš, jak na tom bude v tom březnu 😉

senja
26. sep 2012

Vazne nevim, zda mam brecet nebo si piskat, ze nemame PAS...

sisstin
26. sep 2012

@senja já bych to PAS zase jako ještě 100% nevylučovala, to se taky může ještě změnit....když to není takový ten klasický DA, ale třeba atyp apod. Ony ti diagnozy se fakt můžou časem měnit, a není to třeba úplně chyba diagnostika, ale prostě dítě v určitou dobu vykazuje to a to, a třeba za dva roky se to změní 😉

i u toho klasický DA se může měnit funkčnost směrem nahoru i dolů 😉

senja
27. sep 2012

@sisstin Ne ze bys me uklidnila, ale dekuji za informaci.

sisstin
27. sep 2012

@senja já to chápu, prostě když člověk neví, co to přesně je, tak je s nervama v háji. Ale fakt uvidíš, jak na tom bude v březnu, okolo toho 4.roku by to už mělo být jasné. Ale prostě u každé diagnozy tohoto typu se to může opravdu časem měnit. Znám děti, které prošly postupem času třeba 4 diagnozami, než se to ustálilo. To je jediná nevýhoda téhle brzké diagnostiky, že prostě dítě se vyvíjí a změny můžou být 😉

lalinko2010
27. sep 2012

@mardenad ahoj. toto všetko čo si napísala o svojom synovi a bola tam citácia aj toho čo som napísala ja o svojom synovi - čiže podľa teba je autista?????????? nakoľko robí to čo aj tvoj a tvoj je považovaný za autistu????

valika_val
27. sep 2012

@lalinko2010 prosim ta, prestan sa tu stresovat a pytat sa ludi, ktori nie su odbornici a tvojho syna este nikdy nevideli, ze ci ja alebo nie je autista 😉 ak mas seriozne podozrenie, ze nieco nie je ok, tak je nacase navstivit dobru psychologicku, ktora ti mozno dg hned neda, ale pomoze ti, poradi, ako rozvijat, vychovavat dieta tak, aby si kompenzovala iste nedostatky, ktore ma. a cas potom ukaze... 🙂

lalinko2010
27. sep 2012

@valika_val vieš mňa toto naštvalo, že vlastne môj syn je prirovnávaný v diskusii a nie je to indikované aj ku mne, že nech reagujem. ja si prečítam vypočujem názory, preto som sem písala, lebo si myslím, že vy máte skúsenosti s takýmito deťmi a viete ako tak poradiť. viem že nie ste odborníčky, ale myslím si že svoje deti poznáte lepšie ako nejaký odborník - psychológ. preto som sem písala aby mi niekto napísal čo sú to "autistické rysy" aké sú to?????

anka912
27. sep 2012

@lalinko2010 toto je ve+mi dobre napísaná stránka
http://www.autizmus.info/03Rodicia/RodiciaMohol...

valika_val
27. sep 2012

@lalinko2010 tuto diskusiu uz nesledujem tak pravidelne a poctivo, ako kedysi, ale pokial si dobre pamatam, tak autisticke rysy je to iste ako autizmus, tusim tak pise Dr. Thorova.
ale myslim, ze verejnost povazuje auti rysy za nieco lahsie, neidentifikovatelne, v kazdom pripade v ziadnom pripade nie autizmus 😀 aj ja som to tak volala a asi aj volam.
auti rysy - tento termin mozes pouzivat, kym nemate stanovenu diagnozu, to by bolo celkom fer.

ale ak sa chces opytat, ktore to presne znaky su, je toho milion na internete. chybou ale je, ze rodic si tieto vymenovane rysy pekne odfajkne alebo skrtne, spocita a podla toho sa viac ci menej zhrozi. autizmus je ale porucha ako celkok. cize: ak mas autistu, vies spolahlivo vymenovat auti rysy, znaky.
ale naspät to nejde: ak mas auti rysy, nemozes povedat, ze dieta je/nie je autista. s auti rysmi sa spaja vela inych diagnoz, ale aj neurotpicke dieta. je to skoro ako loteria 😉

ak mas vypocet znakov, ktore ti nesedia k zdravemu dietatu (staci, ze sa zhodnes s nejakymi anonymnymi mamkami alebo informaciami na googli), chod dalej - kontaktuj pediatricku (to bude asi na nic), a potom dalej neurologicku, alebo na vlastnu päst aj psychologicku, ci liecebacku. alebo sa skontaktuj so zariadenim pre autistov, porozpravaj sa, ziskaj info, ako mozes postupovat a podla toho si vyber.
cesta je to ale velmi zdlhava, nejednoznacna, zlozita a neexistuje ani jedna spravna. vsetko je vysostne individualne.

niektori rodicia sa na to daju, ini nie. niektori sa chytia hned, ini cakaju a dufaju, ze odpoved im da cas. niekedy to vyjde, inokedy nie. rozhodnut sa ale musis sama a neexistuje ten spravny pocet nickov na MK, ktory by ta nakopol veci riesit, alebo ktory by ta ukludnil, ze tvoj syn je zdravy.
z vlastnej skusenosti - ak raz zacnem pochybovat, idem ako pila dovtedy, kym mi niekto neda istotu, uz akukolvek. taku istotu, ktorej budem JA verit. a to je beh na dlhu trat. velmi dlhu 😉

lalinko2010
27. sep 2012

@anka912 pred chvíľou som túto stránku čítala a nie som o nič múdrejšia.
@valika_val jediné riešenie je ísť k odborníkovi a ten nejaké vysvetlenie dá alebo nedá. viem že tu mi nikto nepovie presne nič, nakoľko môjho syna nepozná a nevie aký je.
je problém že stále nechápem tie "auti rysy", nič konkrétne, ktoré sú to.... čítam odzadu do predu net a nič alebo čítam zle a neviem nájsť odpoveď?

magimary
27. sep 2012

@lalinko2010 napríklad tieto:
...
O podozrení na autizmus hovoríme, ak dieťa:

● spravidla nevyhľadáva očný kontakt,
● sa hrá mechanicky, netvorivo,
● nedokáže vytvárať a udržovať primerané medziľudské vzťahy,
● má ťažkosti pri adaptovaní sa na nové podmienky,
● má v repertoári vyzývavé správanie, napr. krik a agresivitu,
● hovorí, vtedy nemusí vypovedať o svojich potrebách alebo aktuálnom prežívaní,
● lipne na najrôznejších rutinách,
● má netypický spánkový režim,
● má rôzne problémy s jedením,
● si všíma skôr nepodstatné detaily, pričom mu unikajú súvislosti,
● nereaguje na hovorené slovo,
● ľudí okolo seba pociťuje ako hrozbu,
● neprežíva pocity s inými ľuďmi, napr. plačúci človek sa mu môže zdať zdrojom pobavenia (keďže má zvraštenú tvár a tečú mu slzy),
● ťažko zovšeobecňuje a nevyužíva získané schopnosti a skúsenosti v novej situácii.

anka912
27. sep 2012

@lalinko2010 ja som ti tú stránku napísala, lebo to bola práve ona, ktorá mňa presvedčila... Čítala som ju pomaly a podškrtávala, čo na môjho syna platí a skončila som s červeným morom... A za pár mesiacov som to mala potvrdené....

Ak máš stále pochybnosti tak sa objednaj k dobrej klinickej psychologičke, tá ti najlepšie zodpovie na tvoje otázky.
A ohľadne tých autirysov- či skôr príznakov, tak tých je v tom článku popísaných veľmi veľa.

valika_val
27. sep 2012

@lalinko2010 tak teraz uz nechapem ja, ci si robis srandu...
vymenujem ti napr. auti rysy, ktore mal moj syn. ale opakujem - neexistuje skore, ktore ked dosiahne tovje dieta, je na 100% austistom!

- absolutne nedzavotal, nikdy.
- nereagoval na meno
- slaby (ak nie ziadny) ocny kontakt
- mechanicka hra - len s loptickami
- neskor radenie hraciek (auticok, ale aj inych veci jedneho druhu)
- spickovanie
- problem so spankom, s jedenim
- nezaujem o knihy
- zlost, negativizmus
- neukazoval prstom
- neziadal veci, nezdielal pozornost, nepytal si ani jest, ani hracku, dokonca ked som ho mala vybrat napr. z ohradky, nenatiahol ku mne ani ruky
- absolutne nechapal, ze existuje nejaky vztah medzi ludmi - komunikacia (neverbalna), interakcia
- strach z novych priestorov, ludi
- neustal zatvaral a otvaral dvere, dvierka skrinky
- nechcel chytit do ruk ziadne jedlo (studene, mokre, klzke...)
- nerozumel prikazom, nekyval papa, nevedel zvuky zvierat, spraval sa ako stroj...
...
a este zopar ich urcite bolo.

napriek tomu ma zatial od psychologicky len oneskoreny vyvoj reci a ako atypickeho autistu (alebo aspergera?) ho vidim uz len ja, nikto iny... a napriek tomu som este neskoncila a chcem ho dat diagnostikovat dalej a dalej, az kym... az kym neviem co. bud sa presvedcim, ze je zdravy, alebo dg prestanem riesit, alebo mi niekto nejaku dg da. neviem, naozaj netusim, aky je zaver 🙂
pomohla som ti? 😉 😀

anka912
27. sep 2012

@magimary ja by som ešte doplnila, že väčšinou autík nie je na nič zvedavý, nepýta sa a nezdieľa pozornosť- v zmysle že neukazuje rodičom čo sa mu páči a neukazuje na veci, ktoré sa mu páčia.

valika_val
27. sep 2012

@anka912 vacsinou 😉 😀 😀 😀

anka912
27. sep 2012

@valika_val jasne že väčšinou nikto nemá 100% príznakov....