Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

yukki
14. feb 2013

@dididi vďaka! 🙂
U nás mi riaditeľ uložil úlohu zistiť, ako je riešené financovanie v zmysle odvodov, poistenia atď ak je samoplatca rodič...lebo že vlastne to by musel vpustiť úplne cudzieho človeka do školy, čo nemôže...a navyše to financovanie-teda to "ošetrenie" tie odvody a tak.... kamarátka má pri synovi takto asistentku, že je akoby samoplatca-zohnala peniaze z fondov podporujúcich náhradné rodiny, tak ešte toto dozisťujem. Aôe zase údajne ich-školská- asistentka pedagóga pomáha viacerým deťom, tým ktoré to potrebujú....a moja by hádam zvládla aj len s tou čiastočnou pomocou, nie celodennou, tak aj to by mohlo byť riešenie.

2671974
14. feb 2013

@dididi ahoj a tebe riaditelka školky nemala ziadne namietky že ti zobere maleho?proste vyšla ti v ustrety?

strawberry17
14. feb 2013

co moj maly dnes robil, ja som uz zufala....az mi zacala tiect krv z nosa...ani nebudem opisovat, lebo som uz na prasky ☹ ☹ ☹ ☹ boli sme v tej spec. skolke, ak budem mat stastie, tak ho tam zoberu od septembra...ale co dovtedy 6,5 mes???? ja ho uz nezvladam a nevladzem...ja som tiez uc MS, ale viem sa starat len o zdrave deti, ja vobec neviem ako k malemu pristupovat, absolutne nic nezabera...
ja by som isla aj ZADARMO robit mu odteraz do konca augusta asistenta, lebo medzi 4 stenami sa uz zblaznime obidvaja nacisto do septembra
ja aboslutne neviem kde ho mam do septmebra dat, aj robit by som potrebovala, lebo uz ani na jedlo nemame...
ja neviem ci existuje nieco take v BA ako denny ustav ci liecebna ci tyzdenny alebo daco? so aj z toho na prasky roky som s asnazila otehotniet, 3 roky som ho vypypilaval a teraz ho mam niekde odlozit??? ale mam nieco ine na vyber???
nevladzem a som na vsetko sama
ani sa osprchovat, vysr....nic v klude
neexistuje daco kde by sa ho dalo dat hned na pol dna, alebo na cely alebo neviem..., kde by mu aj odborne pomohli??? v mojich silach to uz nie je

miau31
14. feb 2013

@lalinko2010 ahoj chcela by som sa spytat ak mozem, ak mi prijem vychadza do stvornasobku zivotneho minima (678 Eur), cize splname podmienku do patnasobku, ake % sumy z maxima 6638,79 Eur nám vyplatia (ak nam ziadost schvalia). Auto chceme kupit do sumy 8000 Eur.

magimary
14. feb 2013

@strawberry17
skús sa ísť informovať tu:
http://www.poliklinikakv.sk/dsps
/oni kedysi, keď som tam chodila na prax, fungovali podobným štýlom ako hľadáš-teraz je to zrejme trochu iné, ale podstata by mala byť zachovaná/

dididi
14. feb 2013

@2671974 ja som s riaditelkou nemala problem lebo Adamko je samostatny a vsetko si riesi sam a je dost kludny. nie je zly na deti skor si ich nevsima. teraz s asistentkou sa uplne zapojil do skolkarskeho systemu. tancuje s nimi, cvici, ked kreslia tak kresli (aj ked to nema vobec rad) a da sa s nim uz aj ako tak dohodnut. ucitelky sa ma na zaciatku snazili presvedcit ze nie je autista ale len nerozprava a preto aj nerozumie 😅 teraz uz aj trocha hovori, teda vie si vypytat alebo nieco oznamit co prave potrebuje.

strawberry17
14. feb 2013

@magimary dakujem pekne, uz som tam pisla mail

magimary
14. feb 2013

@strawberry17 myslíš priamo na polikliniku v Karlovke? 😕
lebo to nie som si úplne istá, či to určite nájde adresáta-Sanatórium 😕
a ak áno, tak či to nebude dlho trvať 😕
podľa mňa by tam bolo lepšie priamo zavolať na číslo, ktoré je tam uvedené / 654 20 242 v čase od 9.00-13.00 v pracovných dňoch/.

daj potom vedieť, ako zareagovali.

anuska74
14. feb 2013

@strawberry17
aj Andreas ma DSS, len sa platí 😖 .
Prosím vás baby mail na janosikovú, res. nasla som tu janosikova@centrum.sk, či tento platí ?

strawberry17
14. feb 2013

@magimary ano zavolam tam hned ako sa mi bude dat 😉

strawberry17
14. feb 2013

@anuska74 a kolko? mozno keby bol v sanatoriu, ze by som mohla ist daco robit, tak by som si to aj zaplatila, ak by mu to malo aj pomoct, ja mu nepomozem nic

kubasa2005
14. feb 2013

caute potrebujem surne pre syna neurologicku.Nakolko ta nasa chce 33e za spravu na ZTP preukaz plus este 10e za objednanie a to je dost nie?

magimary
14. feb 2013

@kubasa2005 na Kramároch je ich plno a sú zadarmo

kubasa2005
14. feb 2013

@magimary poznas niaku dobru?dakujem moc

magimary
14. feb 2013

@kubasa2005 ony sú tam všetky v pohode-povieš im, čo potrebuješ, vezmeš si správy od iných odborníkov a ony ti to napíšu...
nepoznám tam po mene nikoho konkrétneho...

kubasa2005
14. feb 2013

@magimary kuknem daku dakujem.Lebo tato nasa sa mi zda privelmi draha

cmeli
14. feb 2013

@kubasa2005 10 eur za objednanie, to mi je povedome - nie je to nahodou Taligova? 😠

kubasa2005
14. feb 2013

@cmeli hej je a to sme vnutri 5sekund.A jedine co skonstatuje ze maly je zivy a nevysetritelny a samozreje nespolupracuje lebo jej pristup je nafigu....Idem riesit kramare

2671974
14. feb 2013

@dididi my sme podobne na tom ,je zlaty tak uvidime 🙂

lalinko2010
15. feb 2013

@miau31 ahoj. to je príjem na jedného člena v rodine? lebo ak máte taký príjem, tak do 4násobku žm je to 70% a do 5násobku žm je to 55%

damnam
15. feb 2013

Tak piatok si ideme pre par,preukaz.

alaska28
15. feb 2013

@mvmk poznám jednu maminu čo má dcerku 7 ročnú autistku v nemecku ( je z čiech) vedela by som vás nejak nakontaktovať? Ona s nou skúša tiež kde čo aj alternatívne veci tak možno by pre nu boli info od teba zaujímavé..

strawberry17
15. feb 2013

@kubasa2005 my tiez chodime k neurologicke na kramare ale ani za svet si nemozem spomenut na jej meno

mvmk
15. feb 2013

@alaska28 urcite, ale zatim zadnou dg. autismu nemame, doposud vsichni tvrdi, ze se jedna o OVR ve vztahu ke koordinacni poruse a celkovemu psychomotorickemu opozdovani, ale stejne diky

cmeli
15. feb 2013

boli sme dnes na Zehrianskej v Petrzalke na zapise do specialnej materskej skolky https://sites.google.com/site/szszehrianska/spe... - pani riaditelka aj zastupkyna su velmi mile, vsetko mi poukazovali, pre autistov maju VOKS aj strukturu, potom je tam este trieda pre ine postihnutia - momentalne maju plny stav (v septembri im ziadne dieta odchadzat nebude zo SMS), ale ked nas bude dost zaujemcov, tak poziadaju zriadovatela (krajsky skolsky urad) o otvorenie novej triedy ... tak kto to mate blizko, tak si dajte ziadost - tu na Zehrianskej sa mi pacilo asi najviac z tych moznosti v nasom okoli... pisala som si s jednou mamickou ktorej tam chodi dcerka a je tam velmi spokojna 🙂

kubasa2005
16. feb 2013

@strawberry17 nevies prosim ani cislo dveri?dakujem moc pozerala som na internete

magimary
16. feb 2013

@kubasa2005 tam nepotrebuješ vedieť ani číslo dverí, ani meno-
len sa tam objednaj (cez telefón, lebo inak ťa nevezmú, ak nie ste akútny stav), ak to stihneš do apríla,
tak normálne aj bez výmenného lístku,
a potom, keď ti dajú termín, tak pôjdeš na detské Kramáre na 4té poschodie (v poliklin. časti)
a sadneš si do čakárne-keď vyjde sestrička, vezme si kartičku poistenca a registračný lístok zdola (keďže sa musíš zaregistrovať hneď na "vrátnici")- a potom ťa zavolá a ukáže ti do ktorých dverí máš ísť...
v každých dverách sú tam tuším troje) sa totiž tie neurologičky striedajú ...
ale ak chce vedieť aj ich mená, tak napríklad: Guťanová, Balažovjechová, Mojžišová a i.
ty si tam tie neruologičky nevyberáš, to ťa oni priradia podľa ich interného delenia 😉

http://www.dfnsp.sk/2010/index.php?option=com_c...
http://www.dfnsp.sk/2010/index.php?option=com_c...

kubasa2005
16. feb 2013

@magimary jaj ja ze sa da vybrat ako inde,preto zistujem mena.Dakujem moc si mi pomohla 🙂

strawberry17
16. feb 2013

@kubasa2005 ano magimary ma pravdu, ja viem len ze to boli dvere hned oproti ako vojdes do tej casti, my by sme tiez mali zase ist (raz za rok), ale skor ako v marci sa asi nedostanem