Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

tea333
1. okt 2013

@maznacik007 chytam sa akejkolvek slamky a som ochotna platit za pracu 😉 Dakujem za tip 🙂

mariuskaa
1. okt 2013

@tea333
Ahoj ako staré je tvojedieta ? Mali ste podozrenie? Alebo akosti sa dostali na vyšetrenie?

mariuskaa
1. okt 2013

@tea333
Zatiaľ sa dajte na poradovník a zhanajte niečo sami. Nech tam ste pre poistku.
Mamina Kamoska bola učiteľkou pre autistické deti. Ale býva niekde pri Pezinku.
. Neviem či učí naďalej bola na materskej. . Možem sa opýtať.

tea333
1. okt 2013

@mariuskaa urcite sa opytaj ! my byvame smerom Senec, mimo BA. Syn ma presne 3 roky a uz par mesiacov sme si mysleli ze ma Aspergera. on je totiz funkcny komunikujuci rozpravajuci, takze z vlastnej iniciativy sme boli na diagnostiku v Andrease. Vtedy som to nemala tak nastudovane, teraz som za tyzden z netu a nejakych knih zhltla dost vela info a uz viem ze to Asperger nebol 😉

mariuskaa
2. okt 2013
mariuskaa
2. okt 2013

Pošta IP
@tea333

anuska74
2. okt 2013

@tea333
TAK a nebolo by v tomto prípade dať ho do auti. škôlky, Najlepšie do tej súkromnej, tam by sa venovali len jemu, dá sa dohodnúť nemusí byť celý týžden, alebo len na dopoludnie. Myslím tú súkromnú, čo ma Šedibová.

tea333
2. okt 2013

@anuska74 v Andrease , aj aj v special triede pre auti deti co maju v petrzalke sme sa radili v tom zmysle, ze nam odporucali beznu skolku. Syn sa rychlo uci a v beznej skolke chvilu bol, velmi sa mu pacilo a zacal sa aj zapajat, nebol s nim problem v podstate. neviem nakolko potrebuje specialnu skolku alebo kolektiv neautistov, ktory ho "potiahne".
to nam nie je jasne

tea333
2. okt 2013

@anuska74 inak ta sukromna skolka, je v Devinskej Novej Vsi. Rano by sme tam museli cestovat tak 1,5 hodiny, co je neprijatelne. poobede v zapche detto.takze to urcite nie

anuska74
2. okt 2013

@tea333
A potom má aký problém, je autista, či?
Ja som chodila 1 rok do andreasu, mne terapia veľmi pomohla, teda malému, neviem , resp. aj mňa by zaujímalo, či sa nájde niekto kto robí terapiu doma. V reále si to neviem predstaviť, musel by to byť odborník už z vyššie spomenutých centier, aby mal dostatočné skúsenosti s auti. Ešte v PK je škôlka pre auti. tuším.
Prípadne sa informovať priamo v týchto škôlkách, či by to nebol ochotný niekto robiť súkromne.

anuska74
2. okt 2013

@tea333
Ja som počula, že sa idú sťahovať. Ale nezaujímala som sa o to kde.

anuska74
2. okt 2013

@tea333
A to v Andreas sú tak vyťažený, že na zaradenie na terapie máš tak dlho čakať.
Ja som im píasla len mail a zatial neopovedali, ale môjho tam už asi nevezmú, on nemá potvrdené auti. a na kontrolu k šedibovej ideme tiaž až v novom roku, je to des. 😠

nova33
2. okt 2013

@anuska74 ahoj, chcem sa Ťa spýtať, a to ste do andreasu chodili každý deň? Alebo ako často? Ako to tam prebieha?

anuska74
2. okt 2013

@nova33
1x týždenne, nie je to ale len Aba, je to taká štruktúra, podľa toho čo dieťa zvládne, začínali sme trénovaním očného kontaktu, neskôr rozne úlohy porovnávanie tvarov, učenie farby, naskôr. napr. čo patrí do skrine, čo na stôl, a strieda sa 15 min. učenie, potom 15 min cca sa dieťa hrá. a doma sme sa návezne učili a precvičovali podobné.

anuska74
2. okt 2013

@anuska74
Inak je to súkromné centrum hodina stojí do 14 eur. Takže celkom si neviem predstaviť aj Aba kto a za akú cenu by to robil súkromne.

nova33
2. okt 2013

@anuska74 diky za info. My sme s naším ešte nikde na diagnostike neboli, začali sme chodiť k logopedičke. Preto zháňam info. Má tri roky a málo rozpráva.

saurian
2. okt 2013

@tea333
ahoj
tiez ked som citala ma napadlo ako @anuska74 ze asi by bolo vhodnejsie ho dat do skolky. lebo s terapiami je to dost problem. ABA na slovensku robia malo. a ak chces k malemu niekoho na viac hodin tak ho naozaj rovno mozes dat do skolky, otazne vsak je ze do akej. zvlast ked je drobec sikovny. ci ist cestou normalnej skolky, kde by ho deti urcite potiahli a doplnit o terapie a pracu doma, alebo ist do speci. vhodna by bola mozno aj skolka sedibovej, ked som minule pozerala na ich stranku, mali napisane ze sa stahovali niekde blizko rozhlasu, ale overene to nemam.
v slovenskych speci skolkach sa pracuje strukturovou terapiou, ABA je myslim len v jednej DSS v BA a v jednej skolke niekde na vychode.
ak by ste chodili na terapie do andreasu alebo inam, zvycajne pracuju systemom 1xdo tyzdna kde "vedu" rodica ktory s dietatom pracuje doma. ale ked mas aj dalsie deti je to zlozitejsie, lebo venovat sa musis vsetkym a zorganizovat ten cas v rodine je dost zlozite.
co ja mam informaciu, tak andreas teraz robi v spolupraci s rakusanmi a poliakmi skolenie ABA terapeutov, ktori uz maju za sebou nejake skolenia a teraz musia nejaky cas pracovat pod dozorom skuseneho ABA terapeuta s dietatom, budu tychlo skoliacich sa terapeutov vyhodnocovat. nemam overene, ale kazdy ten skoliaci terapeut by mal mat 1 dieta, s ktorym bude on pracovat 1 hodinu denne a rodic dalsie 3-4 hodiny a bezi to myslim od septrembra, nie je mozne chodit k dietatu ale dieta chodi do andreasu.
co pisala anuska74 odkaz na porucha.eu - my tam chodime vyse roka, ak ta zaujima viac, spytaj sa, napisem.
drzim palce

yaseminkate
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
llulla
2. okt 2013

@tea333 ak zvladal beznu skolku,tak by som ho dala do beznej.Preco ste ho odtial zobrali,ked sa mu tam pacilo?Moj nazor je,ze doma ho naucis vela veci,ale socializaciu doma nemas ako zlepsit,na to potrebuje deti-idealne mensi kolektiv v skolke.

saurian
2. okt 2013

@timkaa
no ti nasi drobci su v mnohom veru podobni... 😉
no ono ta hra, za ucasti martinka, je vazna sranda. je pravda ze kubko rad pozera ako sa hrame, ked sa mu paci nabada nas aby sme pokracovali. problem nastava vtedy, ked on ma inu predstavu o rozlozeni vlacikov ci ulozeni panacikov ako martinko. a ked maju zaujem o tu istu hracku je to tiez vesele, to da vacsinou kubko matkovi "hlavicku" - presne jak vo filmoch mu celom buchne o celo. a kedze martinko musi mat vlaky vykolajene, auta buracky a zasachovat hasici a pod a kubko zas pekne "na kolieskach" ci kolajniciach, tak je to vazna sranda 😀 😀 😀
inak my sme raz skusali hladat hracky vo fazuli zahrabane, vraj dobre na jemnu motoriku, ale ak tak len moju ked som to po 3 sekundach zberala po celom baraku 😀 😀 😀
no to slovo "mama" neskutocne, lenze jak si v skolke zvyka tak si odvyka ma takto budit 😢 on celkovo - aj z neho nejake slovo "vypadne" ale to musi byt brutalne namotivovany. 😝 inak to nejde.

timkaa
2. okt 2013

@saurian ta hra medzi chlapcami u vas fakt musi vyzerat veselo, ... som si to teraz predstavila :D

tea333
2. okt 2013

@llulla chodil do sukromnej skolky s malym kolektivom ale pred 3 mesiacmi sa zacal kolotoc chorob a kaslania, a ani po XY vysetreniach na nic lekari neprisli. este stale pokasliava, na dovolenke sa to zlepsilo, a teraz trosku prechladol a je to tu opat. cely ten kolotoc sa odohral po hospitalizacii na kramaroch, ked malemu pichli kortikoidy pretoze mu nebolo mozne zrazit velmi vysoke horucky. myslim ze to s tym mohlo suvisiet.

@saurian pisem ti IP 😉

tea333
2. okt 2013

@anuska74 ideme do poradovnika, zatial nam ponukli uvodne sedenie kde nas rodicov "zasvatia" do zakladov prace s dietatom. ja sa ale idem zasvacovat aj sama 🙂

ajkuska
3. okt 2013

ahojte, neviete mi prosím poradiť z vlastnej skúsenosti, či obrázkový systém (V.O.K.S) pomáha rozvíjať reč, alebo nie? Stále mám voči tomu predsudky a bojím sa či potom už nebude pracovať len s obrázkami. Synčekovi napísala psychol. v 2,4 r. podozrenie na atypický autizmus, teraz má 2,8 r. snažím sa s ním pracovať ako viem doma, chodí na logopédiu všetko sa naučí čo mu dajú, hovorí v jednoduchých vetách, keď niečo chce ale len niektoré veci mama otvor, mama zapni, ale inak na to koľko slov ovláda (alebo si aspoň myslíme že ich ovláda) tak ich málo používa. Dnes nám to navrhla špec. pedagogička, ale ja nad tým stále váham. ďakujem.

saurian
3. okt 2013

@ajkuska
ahoj neviem celkom z vlastnej skusenosti, ale ked som bola na jednej prednaske buntovej, zdoraznila ze AAK nema negativny vplyv na vyvoj reci.
z nasej skusenosti mozeme tolko - maly nerozprava, zacina vokalizovat objavili sa prve slova. sme na AAK - uroven fotografii, zatial v nacviku ale velmi nam to pomaha na to ako zvladnut den bez excesov. vyuzivame ju na to ze on si pyta co chce, ze si moze vybrat co chce (napr chlieb s lekvarom ci sunkou, ktoru rozpravku, vypytat sa cikat ked nevie kde je zachod a pod) ale aj smerom k dietatu - poviem mu takto kam ideme s istotou ze mi rozumie.

anuska74
3. okt 2013

@ajkuska
Aj Šedibová odporúča, že ak je to potrebné pomôže a aj keby bolo dieťa v poriadku neuškodí.

aksmanova
5. okt 2013

autismus a příspěvek na péči

Ahoj holky,Od roka do 22měsíců syn mluvil. Poté přestal, teda jakoby jen ukazoval a říkal to tamto atd. Slova jakoby zapomněl.
Hra žádná jen klíče ramínka na šaty, šroubky, úklid všeho,
oblečení mu muselo barevně ladit jinak šlo okamžitě dolu,
na WC si vše sundá aby náhodou nebylo špinavé, když se poleje jen kapičkou okamžitě se svléká ,
chodil po špičkách, nemával, nenavazoval oční kontakt ,byl agresivní sám k sobě i k ostatním ,
všem vše boural, nesnáší dotyk na hlavu .
Začala jsem to řešit s psychiatrickou léčebnou v Krči tam byl v mini školce 3× hospitalizovaný po 6týdnech. Začal mluvit – takňák
Výsledek, byl že se o syna špatně starám, že je zanedbaný a má citovou deprivaci, je o rok a půl opožděný a potřebuje logopedii ???
Mám ještě staršího syna a je naprosto v pořádku, chytrý až na půdu vývojově hodně dopředu takže zanedbání??? Prostě mu nechtěli napsat Autismus.
Nyní jsou synovy 4roky. Do speciální MŠ nás nevzali bylo plno!!! Tak syn nastoupil k bráchovi do normální MŠ a už to jelo, pořád konflikty, rozhovory s rodiči ublížených dětí, od pí. učitelek výtky atd. jenže kam jít, kde to řešit když na logopedi tvrdí, že je ještě na to malej, na psychiatrii, že je nevychovanej ne nemocnej a dál se se mnou nikdo nebavil. Našla jsem před měsícem super pana doktora MUDr. Michal Považan v THklinika Karlovo náměstí. Je ochotný a okamžitě to se mnou začal řeši. Dal mi tel. čísla do Motola kde pro tyto případy mají týdení diagnostickou hospitalizaci -vůbec jsem o tom nevěděla a nikdo mi ji nedoporučil. dále jsem se objednala do léčebny Opařany pomáhaj pak i s další léčbou přídavkama atd. A dostala jsem telefonní čísla do SPC kde si nás tedy předhazovali jak horkej brambor, ale nakonec jsme se objednali i v tomto měsíci- potřebuji to do konce října protože se řeší v MŠ asistent a to je zapotřebí mít veškeré papíry do konce Října, aby na další pololetí byl asisten objednán. Tak snad se již daj věci do pohybu a budu vědět diagnosu. Příspěvek na péči jsem již tento týden podala, ale dle kryterií (debilních)nejspíš nic nedostanem, protože se syn oblékne, nají, hygienu také zvládne…atd. Ale pořebuje péči a asistenci všude jinak by se přerazil či ublížil jinejm .
Nevíte někdo otázky sociální pracovnice při domácí návštěvě.

mojoli
6. okt 2013

@tea333 dobrý den neviem presne odkial ste, ale skúste Nezábudku Tureň pri Senci,moj syn tam začal a dosiahol neuveritelné pokroky,chodí tam 2X do týždna špeciálný pedagog a ona to naozaj vie, my sme jej naozaj za vela vdačný.Chodia tam detí z vážným postyhom ako telesným tak aj psychickým,ale moj syn tam chodí do dnešného dňa rád,chodia na rehab.plávanie,na koniky,vílety ... za pokus to stojí

tea333
6. okt 2013

@mojoli dakujem za tip 🙂 boli sme u spec. pedagogicky v PK a povedala ze by sme k nej nemali chodit, resp ze by bolo lepsie aby sme isli k Sedibovej do BA, lebo ze maly je sikovny a ze by sa s nim malo nejako inak pracovat.
uvidime teda co tam, hadam si nas nebudu vsetci pohadzovat 😉

tanapeta
6. okt 2013

@tea333 andreas škôlka už nie je v Devínskej 🙂