Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

silvikam
13. aug 2013

@mamina87 To sme mali aj my. Ale v apríli sa to zlomilo a odvtedy pekne pracuje a dáva pozor.

timkaa
15. aug 2013

@silvikam a ake veci sa napr. ucite? co sa take 4 rocne deticky cielene ucia? aby som vedela do buducnosti...

silvikam
16. aug 2013

@timkaa Ahoj, no to je individuálne, záleží ako je na tom dieťatko. Ale nakoľko mi máme aj sluchový postih takže mi viac menej trénujeme porozumenie, podávanie konkrétnych obrázkov, párovanie dvojích, farby, tieňové pexeso, grafomotorika, trénujeme jemnú motoriku, ....... je toho veľa, vždy niečo vymyslím a potom to robíme. Opakujeme a vraciame sa aj k starým veciam.

barla5
18. aug 2013

baby, čo používate Logico, ako by som zohnala české, konkrétne Piccolo, zaujalo ma pár, asi 4-5, ale čo som pozerala české stránky, nikde na Slovensko neposielajú. Napr. slovenská matematika je do 20, to by syn nezvládol, česká je do 10. Alebo ak viete o nejakom obchode v čechách, kde to predávajú, čo najbližšie k hraniciam.

kabulko
20. aug 2013

ahojte baby. mam 3 rocneho syna ktory ma autisticke rysy. Diagnozu na detsky autizmus mu zatial nikto nedal lebo je vraj prilis maly. Problem je v tom ze este mame 1 r. syna ktoreho by mali v 15 mesiaci ockovat na MMR. Chcem sa spytat ci tu je nejaka mamina ktora dala ockovat druhe dieta aj ked prve ma autizmus? Starsi syn mal vsetky ockovania bez problemov, ale je predcasna takze si myslime ze z toho tie rysy :(.

slivocka
20. aug 2013

Ahojte, vcera sme boli u psychologicky s malym. ked sme tam prisli vobec tam nechcel byt tahal nas von , jasne ze jeho priserny plac ale potom zbadal hracky a zacal sa hrat. bol vedla v miestnosti a my sme zatial rozpravali so psychologickou. ona je velmi dobra, vydala 7 knih o vychove deti a problemoch atd. takze som bola rada ze sem k nej isli aj ked sme cakali pol roka na termin. Ona ked sme prisli pozerala na nas ze preco sme vlastne tu. tak sme jej zacali menovat veci co robi maly, ako place, ze nic nerozprava, stale sa sam hraje, zakryva si oci a proste tie jeho podla nas autisticke priznaky. tak zacala ze to je normalne uplne normalne kedze nerozprava ... a stale sa pytala ze co je problem, tak sme jej povedali ze si myslime ze je autista. tak nas hned stopla, ze on nema ani naznak autizmu, ze tak ako je on vedla a sa hraje, donesie nam ukazat auticko a zatvara otvara dvere to vsetko je uplne ok. tak sme na nu cumeli , ze my sme si isti ze on je autista. Ona nas fakt ukludnila ze vobec nie, ze autisti maju iny pohlad on jednoducho je zdrave dieta a nic mu nie je.... 😕 ako boli sme fakt stastni ked nam to povedala len ma udivuje ze podla pohladu ona vie urcit ci je alebo nie je? vobec sa nas nepytala na take autisticke veci akurat my sme jej furt rozpravali co robi a ako sa sprava ze vsetko sme citali na pocitaci a ze to sedi. tak vraj nie, nemame citat a mame ho brat takeho aky je a neporovnavat so sestrou. dala nam 2 knihy v ktorych pise ako sa venovat takym detom, ktore nerozpravaju ako ich motivovat a tak....dala nam termin na marec ze mame prist na kontrolu a zablahozelala nam ze mame sa tesit z neho 🙂 mam fakt zmiesane pocity...na jednej strane som neopisatelne rada , na druhej ked sme uz s tym boli zmiereni tak sa bojim aby nam nekladla falosne nadeje 😔

kabulko
20. aug 2013

@slivocka ahoj, mozem sa spytat u ktorej psychologicky ste boli? a ake presne ma vas maly spravanie ked ste mysleli ze je to autizmus?

slivocka
20. aug 2013

@kabulko dr. Reichelova na Mlynskej 1. ma strasne vela pacientov a dlho sa caka na objednanie. ale fakt je vyborna odbornicka na deti. tak nas maly sa hraje skor sam, zakryva si oci ked niekoho stretneme, nerozprava vobec, ma zachvaty placu , smiechu. otvara - zatvara dvere , to su asi take naj co si spominam. ale vraj je to uplne ok. hned ako ho uvidela povedala ze je uplne normalne dieta, ze autisti vyzeraju uplne inak.

kabulko
20. aug 2013

@slivocka tak to je super, aspon mas o nervy menej 🙂. my ideme este v oktobri k dr. janosikovej do trnavy, tak som zvedava co nam povie ona, kedze sa o nej hovori ze je obrovska kapacita v tomto smere. Nas Matusko nepozrie do ociek, dlho neukazoval iba nas tahal, mal zachvaty hnevu a agresivity, a este stale nerozprava (3r.) ☹

slivocka
20. aug 2013

@kabulko tiez nas iba taha za ruku, aj to je vraj ok. tak vam drzim palce mozno vas tiez potesia ako nas. treba tomu verit. my sme nasho doma uplne odsudili ze je autista a teraz sa za to hanbim :(

anuska74
20. aug 2013

Prečítala som si len tento jeden príspevok. Prečo nechodíte napr. do Andreasu, tam robia štruktúru aj keď deti nerozprávajú,určite odporúčam vyskúšať, pripadne Dialog, ve´d aj tam aj tu už pracujú s deti od 2 rokov.

marhulka2
20. aug 2013

@slivocka ako sa volaju tie knihy,ktore vam odporucila.dakujem

miau31
21. aug 2013

@kabulko Janosikovu urcite odporucam, je to naozaj kapacita, co sa tyka urcenia autizmu. V troch rokoch uz bude diagnostika jasna, drzim Vam palce.

slivocka
21. aug 2013

@marhulka2 dnes pre ne idem na postu tak napisem ako sa volaju. ale precitam ich a mozem kludne posunut dalej ked chcete. http://www.martinus.sk/?uItem=117332&gclid=CLLX... tu su tie knihy, je to "mama bud mojim princom" a "na chvilu freudom". v jednej poukazuje teoreticky ako sa chovat k detom a ako sa s nimi hrat a v druhej su prakticky pripady z praxe. ja uz jednu knihu od nej mam a velmi ma zaujala.

tadeastadeas
21. aug 2013

ahoj,
aj nas tadeasko(4r.) je autista, teraz v auguste nam to potvrdila dr. Janosikova v Trnave. Ma pasivny autizmus. Od septembra zacneme chodit do specialnej skolky, ale vobec neviem ,ci to bude pre neho dobre. Janosikova nam odporucila normalnu skolku, aby bol medzi normalnymi rovesnikmi. Lenze do klasickej skolky nam ho nechcu, boja sa toho. tak uvidime.

anuska74
21. aug 2013

@tadeastadeas
Čo to zanamená pasívny autizmus, ako ste na to došli?

kabulko
21. aug 2013

@miau31 dakujem, aj ja dufam ze to bude ok. matuska nam diagnostikovali v andrease aj u phdr. kudelovej - v oboch pripadoch dali porucha vyvinu reci resp. detsky autizmus. pevne dufam ze po mesiacoch terapii nam to mudr. janosikova vyvrati 🙂

kabulko
21. aug 2013

@slivocka ale praveze je super ze si si vsimla nejake rozdiely v chovani a zacala to riesit. hlavne ze je drobec zdravy 🙂

tadeastadeas
21. aug 2013

@anuska74 autizmus ma niekolko typov, pasivny je taky,ze nieje agresivny, aj sa necha polaskat, aj on nas pobozka, je taky tichy prevazne,aj ked nas maly je dost hyperaktivny, je priatelsky k rovesnikom, neboji sa cudzych ludi. Tadeasko ma 4 roky, este nerozprava, dlho nereagoval na oslovenie menom, jeho hry boli napr. ukladanie a prekladanie drogerie, vsetko z kupelni povykladal v obyvacke , nesmeli sme to upratat, to uz preslo, teraz sa hra z predlzovacimi kablami, vsetko zapaja, je toho viac, na zaklade coho nam stanovili diagnozu. Dr. Janosikova sa presne pytala na urcite spravanie, a naozaj to presne sedelo na neho. ked niekam prideme, vsetko musi prelasovat, vsetky zasuvky, preoste vsetko, ale z nicim sa nezahra, aj to je typicke, jemu sa neda vysvetlit,ze sa to nepatri. vsetko ochutnava a ovoniava. niektore ritaly sa nesmu menit.

abbie
21. aug 2013

@slivocka ja som mala taketo pocity, ktore mas, ked mal maly necele 2 roky ... tiez vtedy nerozpraval a mal teda dost cudnosti veru ... teraz ma 2,5 a huba sa mu nezatvori, sice este len 2-3 slovne spojenia, ale posuva sa to ... pred dvoma mesiacmi este nic nespajal a aj my sme boli u Janosikovej, ked mal presne 2 roky

anuska74
22. aug 2013

@tadeastadeas
ďakujem za opísanie, fakt čo dieťa , to originál. a fakt autisti , každy je iný v niečom.
Držím palce, aby začal komunikovať.

silvikam
23. aug 2013

@tadeastadeas Ahoj a do ktorej škôlky idete?

sofinka2009
23. aug 2013

ahojte. 9,9, ideme do andreasu na prve vysetrenie.kto by nam mal dat odporucenie na metabolicke vysetrenia z krvy?detska lekarka nas odmietla kam treba ist?dakujem ☹

damnam
23. aug 2013

@sofinka2009 Nas poslala neurologicka.

timkaa
23. aug 2013

@sofinka2009 najlepsie bude, ked si sama zavolas na metabolicku ambulanciu a zistis od koho pozaduju odporucanie. Napr. u nas v KE chceli spravu od neurologa, psychologa, pedopsychiatra a este aj vymenny listok od detskej 🙂 Ale aj k samotnym odbornyn lekarom potrebujes vymenny listok od detskej, akoze odmieta Vas niekam poslat, ked mate problem?

sofinka2009
24. aug 2013

potrebovali by sme vysetrit stistnu zlazu na neurologii sme boli u logopedicky sme boli ta nevysetrila ze maleho nieje mozne vyetrit skusili sme 2x bez vysledku u psychologicky sme boli tiez nevysetrila nedalo sa poslala nas do autistickeho centra .detska povedala ze to si musime vsetko sami vybavit a zaplatit ze ona nam nemoze dat odporucenie.jedine co nam dala je odporucenie na usne.

tova
25. aug 2013

zo stranky Modre z Neba na FB,
Katarina Pellet Lastra

Dobry den, otvaram terapiezentrum pre autisticke deti v nemecku, jedinecny projekt. Som sama matkou autistickeho synceka, philipka 5 rokov. Po troch rokoch terapie sa naucil rozpravat, citat, pisat, hrat sa z detmi a je von zo svojho sveta medzi nami . Chcem ponuknut 3 rodinam s autistickymi detmi vo veku od2-5 rokov, zabespecit let do nemecka, ubytovanie a najlepsiu terapiu a vypracovanie programu podla ABA terapie. Zaucit rodicov. Je to len kvapka v mori ja viem ale niekde treba zacat. V nemecku je to uznana terapia hradena statom, co ked sa aj slovensko prebudi. Dnes je autismus u 1:98 deti a toto cislo sa rapidne meni! pozrite si fb stranku: gluckspilze. To sme my. Ozvite sa v pripade ak nam tie rodiny pomozete najst, radi pomozeme. Som slovenka zijuca v nemecku -katka s pozdravom a prianim vela sil a uspechov do buducnosti

Yesterday at 1:20pm near Düsseldorf, Nordrhein-Westfalen, Germany

silvikam
27. aug 2013

Ahojte, obraciam sa opäť na Vás s prosbou, či mi neviete poradiť, kde by mi urobili komplexnú diagnostiku pre syna. Boli sme u Dr. Jánošíkovej, ktorá PAS vylúčila, ale mne to nestačí. Syn má nejakú kombinovanú poruchu a bola by som rada keby sme vedeli akú aby sme mu vedeli pomôct. Ďakujem za Vaše postrehy.

damnam
27. aug 2013

Ahojte.Tak sme pekne zvladli magneticku rezonanciu v Bratislave.Boli sme tam od nedele a dnes nas pustili.Ivko sa rychlo prebral z narkozi uz po pol hodine co prisiel na izbu.Sestricky nam vo vsetkom vysli v ustreti a boli prijemne.Aj nam zobrali krv.

le_to
28. aug 2013

@silvikam ahoj vyskúšaj bývalý Andreas na Galandovej ulici 7, www.andreas.sk