Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

meesha
6. okt 2012

@magimary mě by zase zajímala ta technologie , proč by se tam měl ten pigment (protoze o ten tam jde urcite) stěhovat, co by to jako mělo působit 🙂 mají pro to nejaké vysvětlení? Jen ze zajímavosti 🙂

meesha
6. okt 2012

@anka912 díky ti mnohokrát, i ten článek je moc zajimavy, tolik jsem o tom nevěděla, super 🙂

magimary
6. okt 2012

@meesha no, práve si myslím, že oni nejako to vysvetlenie ani nehľadajú
ale to je zase len môj dohad...
ale presne to zaujíma aj mňa a to je zrejme aj podstatou tej irisdiagnostiky 😉

magimary
6. okt 2012

@monaart , "brutálne agresívne výpady" riešim(e) občas aj my tu...
takže spokojne môžeš sem...
myslím, že u nestandradných dětí to až také vypuklé nebude 😉
môj syn je tiež veľmi agresívny (ale nie chtiac a nie nejako vedome, on taký skrátka je 😖)
a musíme to nejako riešiť...
napríklad u nás pomáha fyzický "chvat"-pevne a rázne chytiť ruky, ak útočí...
alebo fyzické odlúčenie-izolácia (do detskej postieľky)
a psychiatri a neurologovia nám navrhujú aj lieky (takže, ktovie, či už aj u vás nie sú na mieste 😕 😔 ),
ja teda zatiaľ odolávam, ale raz možno nebudem môcť odolať a lieky podám...
zatiaľ to skúšame pomocou MagneB6 (aj to trochu zmierňuje prejavy)

bocianka123
7. okt 2012

@zuzka208 ahoj, ak môžem napísať - môj mladší syn bral singulair od 7. mesiaca takmer doteraz (do 16. mes.). Už mu ho dr. vysadila. A zmeny - u neho boli zo začiatku - bol dosť "aktívny", hlavne večer, ťažko zaspával, ale po čase sa to upravilo. Dávala som mu ho preto skôr, okolo 16-17 hod., aby mohol večer zaspať.
Ja som sem písala ešte v dec. min. roku, ked som spozorovala dosť veľkú zmenu v správaní mladšieho syna (vtedy mal necelých 7 mesiacov), avšak postupne sa jeho chovania a správanie znova upravilo. Neviem, čo mohlo spôsobiť tú krátkodobú (aspoň dúfam) zmenu vtedy - nebol očkovaný, nebol chorý, nič podobné. Singulair začal brať až neskôr.

Prepáčte, som Vám sem napísala môj príspevok, len som chcela zareagovať na Zuzkinu otázku ohľadne singulairu.

magimary
7. okt 2012

no a teda doplním aj ja k tomu singulairu pre @zuzka208 😉
ja som ho síce nepodávala svojmu autíkovi, ale sebe a mojim starším chlapcom
a efekt?
ja osobne som bola VEĽMI podráždená a nechutne útočná (😝), sama na sebe som pozorovala, že toto ani nie som ja 😨
a moji chalani nič...
takže-dva rôzne účinky v jednej rodine...
ale poznám aj chlapca (hyperaktívneho, resp. aspergera), ktorý to užíval a mal rovnaké reakcie ako ja...
čiže-ako pri všetkých liekoch-ich účinok (aj negatívny) je rôzne individuálny 😉

jedine vyskúšať a uvidíš aké budú reakcie 😉
ja osobne som si to asi po 2týždňoch napokon vysadila a viac som si to nedala (a odvtedy som to zase bola "ja" 😅)

zuzka208
7. okt 2012

@magimary ved prave o to ide ze maly je po nom velmi nervozny,a stale poplakava nic sa mu nepaci nedokazem mu vyhoviet,a vecer ma problem zo zaspavanim je starsne podrazdeny,maly ho uzival uz skor asi ked mal nejake tri roky a ja som mu ho vysadila prave ze tam mal tieto neziaduce ucinky ako som pisala,no kedze je casto chory niekedy aj dva razy do mesiaca a mava caste zachvaty kaslu a nasledne sa zacne dusit tak som suhlasila aby sa mu nasadil znova,tak neviem ci mam vydrzat ze sa to upravy alebo ci ho vysadit kedze nam ine lieky okrem sprayov nedali.
@bocianka123 myslim ze mu ho tak zacnem podavat aj ja okolo tej piatej hodiny aby som sa vyhla takymto situaciam,lebo naozaj je taky aktivny ze lieta hore dole ako keby mal na chrbate raketu 😅 a viac trepoce rukami no des 😒

bettynka222
7. okt 2012

Ahojte, prepacte že sa Vám sem miesam, chcela som vás len upozorniť na niekoľko stránok:
http://inclusion.sk ( o možnostiach zamestnania ľudí s poruchami autistickeho spektra)
http://www.andreas.sk (tuto určite poznáte...)
http://ojarovi.blogspot.sk (o vzdelávaní)
http://www.i-sen.cz (o využívaní Ipadov pri vzdelávaní nielen autistickych deti)
http://sensa-shop.sk (predaj hraciek pre deti postihnuté, ale aj zdravé)

Moja kamaratka z vysokej školy má aspergerov syndróm a veľmi sa zaujíma o poruchy autistickeho spektra a myslela som, že by Vám mohla pomôcť, poradiť ako najlepšie pristupovat k detom s autizmom, ako riesit niektore problemy a podobne. zial prave mi pisala ze online poradnu uz nestiha, nakolko zacala chodit do prace.
A k tým deťom, čo robia malým autistom zle - male deti sú kruté, lebo ešte nechápu širšie súvislosti. Mne sa najprv posmievali za okuliare a zvysok zakladky este aj za vlasy. Nebojte sa, oni to ustoja, to len nam matkam trha stdce ked vidime, ako je nasim detom ublizovane, ony to vsak vidia inak.jedine co nechapem su poznamky od ucitelov. Ved ked raz vedia, ze dieta sa sprava tak, ako sa sprava kvoli autizmu, tak potom preco????

Neprišla som vás sem poučovat, len som Vám chcela trosku pomôcť. Ak som napísala niečo, čo sa vás dotklo, veľmi sa za to ospravedlňujem. Nemám autisticke dieťa, preto ani zďaleka netuším, ako sa cítite a s čím všetkým sa borite ☹ všetky máte môj veľký obdiv 😔
Velmi Vám všetkým držím palce, musi byt ťažké znášať hlúpe poznámky a pohľady okolia na vaše deticky ☹

karkulka1
7. okt 2012

S malym sme dnes "kreslili do krupice" a velmi sa mu to pacilo. 😵
Do pekaca som nasypala detsku krupicu (nastastie ho ani nenapadlo ju ochutnavat) a potom sme spolu kreslili- teda ja som drzala malemu prst a jeho prstom som kreslila, to co on chcel. Sem-tam nieco "zahakabakoval" on, potom zatriasol pekacom a znovu sme kreslili dalej.

rinri
7. okt 2012

@dadlenka
Jak je na tom Váš syn dnes? Můj syn 3,7 byl diagnostikován teméř stejně.
Pomáhá Vám IPad?
Díky

Rinri

lanczi
7. okt 2012

@mardenad ahoj,vedela by si poslat link na tu stranku co si nasla o irisdiagnostike? dakujem🙂

saurian
7. okt 2012

@magimary
ahoj ppc ale ja som sa nedávno kvôli staršiemu pýtala na magne b6 pediatričky a vyslovene mi ho neodporučila lebo že magnezium zvyšuje krvný tlak a že to ďeťom rozhodne nie... no ďalej som to neskumala tak neviem.

magimary
7. okt 2012

@saurian no, to som teraz trochu zaskočená,
ja som totiž o tom hovorila aj s neurologičkou a ona povedala, že v pohode a to používanie mi schválila (keď som jej povedala, že Rispen som zatiaľ nenasadila, že sme zatiaľ radšej "nahodili" to magnézko s B6kou) 😕
a podobne som hovorila aj s lekárničkou v lekárni... a ona mi teda aj povedala, že
na krabičke (zo šumivého MgB6) je napísané, že vhodné od 3 rokov veku

takže-včuľ, babo raď, kde je pravda (?) 😉

magimary
7. okt 2012

@saurian , toto som k tomu teraz narýchlo našla:
...
DÁVKOVANIE A SPÔSOB PODÁVANIA
Dávkovanie je individuálne. Ak lekár neurčí inak u dospelých sa užíva 6-8 tabliet alebo 3-4 ampulky denne. Deti od 10 kg telesnej hmotnosti môžu užívať liek vo forme roztoku, a to 1-3 ampulky denne. Od veku 6 rokov (20 kg telesnej hmotnosti) môžu užívať 4-6 tabliet denne.

magimary
7. okt 2012

@saurian ja dávam konkrétne tento a tam je vyslovene napísané-viď posledná veta:
http://www.kardioklub.biznisweb.sk/nas-obchod/g...

saurian
7. okt 2012

@magimary
no ja som to ďalej fakt že neskúmala takže neviem. ale keď píšu že od 3r. tak snáď by upozornili ak by niečo.
inak - psm len tak pre zaujímavosť tá špec.škôlka v pk je celodenná alebo len poldenná nevieš?

magimary
7. okt 2012

@saurian ja si tiež myslím 😉
každopádne, zatiaľ som nepostrehla, že by to malému škodilo...
práve naopak 😉

jasne, že viem 😉
veď tam chodím denne (teda malý tam chodí, ja ho len vodím 😅)
je to kvázi celodenná prevádzka, ale ofic. fungujú tak do druhej 😉

mardenad
7. okt 2012

@lanczi jasné, pošlem ti do IP, nech to tu zbytočne nepletiem 🙂 😉

lanczi
7. okt 2012

@mardenad ok🙂)

nensyke
8. okt 2012

@lios 😔 smutné......

mucher
8. okt 2012

@lios koľko pekla narobili rodičom a deťom..... 😠 ale Biznis je Biznis

2671974
9. okt 2012

dievcata je mozne aby nase deticky mohli navstevovat normalnu skolku,?ja mamrocneho chlapceka a teraz sa nam tak polepsil zacina byt rozumny akurat ta rec nas velmi obmedzuje vo vsetkom a hlavne v tom chapani,zacala som s nim chodi na skusku do normalnej skolky paci sa mu tam ale je to len hodinka,len ma trapi ze riaditelka my dneska povedala ze aby som nikomu nehovorila ze sem chodime ze taketo deticky tu nemaju co robit.tak som z toho zmetena ze o co jej ide ci len o to ze neplatim zatial za skolku alebo co.ma niektora mamicka dietatko v normalnej skolke,

sisstin
9. okt 2012

@2671974 v normální školce být může, ale musí být vedené jako integrované dítě, což je spousta papírování a musí mít osobního asistenta, který ubírá místo jednomu dítěti zdravému 😉

magimary
9. okt 2012

@2671974 ročného?!? 😨 😕
do škôlky? 😕

2671974
9. okt 2012

@sisstin takze keby som ho chcela prihlasit tak kde by som vsade mala ist?a keby bol schopny eistovat napr.3hodinky sam bezomna tak aj tak potrebujem vybavovat aby bol v normalnej skolke?

2671974
9. okt 2012

@magimary nie ma 4roky asi som to tam nenapisala prepac

magimary
9. okt 2012

@2671974 to si hlavne musí vybavovať škôlka, ty nevybavuješ nič...
ide aj o to, že škôlka musí evidovať jedno integrované dieťa ako dve bežné,
čiže jej to ešte aj "berie" miesto pre intaktné deti,
preto to riaditelia neradi robia...