Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
16. aug 2011

@magimary jeeeeeeeej, krasne!!! fakt 😵

valika_val
16. aug 2011

@sisstin fiha, hned vylucila? jejda, to je super. a na zaklade coho? bala si sa? myslim, ze ci si ratala s tou moznostou, ze mas doma autika.

valika_val
16. aug 2011

15. – 17. MESIAC ŽIVOTA DIEŤAŤA
1) Hrubá motorika :
- samostatná chôdza na širokej báze - ano (len spickuje)
- ak spadne, samo sa postaví, aj uprostred miestnosti - ano
- keď padá, chytá sa okolia - ano, ked stihne 🙂
- menej lezie, uprednostňuje „dvojnohú“ chôdzu - iba chodi. lezie len ked sa salime 🙂
- po schodoch ide štvornožky - ano, davno
2) Jemná motorika :
- stavia veže z dvoch kociek - ano (ale nema rad taku hru)
- napĺňa vedierko kockami, asi 5-6 kociek z 10 - ano, aj ked pocet neviem - on pri tom nejak zvlast dlho nevydrzi
- vkladá drobný predmet do fľašky - neviem, ale myslim, ze by vedel
- pomáha obracať stránky v knihe - tenke stranky? to urcite nevie, taku knihu nikdy nedrzal 😀 ale obracia si hribe stranky a leporelo, to ho bavi - otvorit a zatvorit a otvorit a zatvorit... 😀
- siaha p obrázkoch v knihe, búcha po nich - nie
3) Poznávanie a percepcia, správanie, sociálny a emocionálny vývin:
- naznačuje zvukmi, čo chce, alebo nás zavedie, kam chce, ukazuje prstom - nie 😉
- pri hre si vyžaduje dospelého, potrebuje jeho signály, povzbudenia, pochvalu - ano
- prejavuje prítulnosť - ano
- pri kŕmení už necháva tanier na stole, s prevrátenou lyžičkou už smeruje k ústam - ano, obcas, lebo len malokedy mu dovolim robit bordel 😀
- ak je pravidelne posadzované na nočník, urobí potrebu - nie, ale pred telkou sedi aj par minut a bavka sa s pipikom
4) Rečový vývin :
- hovorí 4-6 slov, vrátanie mien, inak používa svoj žargón - nie 😝 a nie a nie a nie! 😀 😠

sisstin
16. aug 2011

@valika_val no jako trošku autismu jsem se bála...ale on jakoby moc autisticky nepůsobil (z mého pohledu), já jsem mu doma zdiagnostikovala těžkou receptivní dysfázii 😝 no mně Kr. řekla okamžitě, že takhle se autistické dítě nechová....že má velmi dobrý oční kontakt, reaguje na dění okolo něj, užívá základní gesta atd., že on se prostě chová k té své vývojové úrovni (18měsíců), i když reálně měl měsíců 27... takže pak to může v něčem vypadat, že má auti rysy..ale to všechno patří k tomu, že 18mděti se takhle běžně chovají 😉

bianka1
16. aug 2011

@magimary dakujem za odpoved malý bude mať v oktobri 3 roky..čítam vás už dlhšie a velmi vás maminky obdivujem 😉 možno sa čoskoro zaradím medzi vás 5.9 sme objednaný k lekárke..

sisstin
16. aug 2011

@valika_val jinak u nás je ten vývoj ted prostě silně nevyrovnaný, Tygr má 3,9 roku a jeho vývoj je v rámci od 2-5let 😉 nejhorší je (logicky) exprese, tam je na 2 roky... na 2,5 má grafomotoriku, na 3 roky má sebeobsluhu a prostorovou představivost.... sociální, adaptační chování a motoriku (i když v jemný i hrubý trošku zaostává, ale je to v širší normě) má k věku, matematické úvahy a porozumění řeči 4 roky, logika a zrakový rozlišování až 5 let.

valika_val
16. aug 2011

@sisstin mate aj nejaky predpoklad, kedy sa to vyrovna? alebo vlastne to ani nemusi byt dolezite, aby to bolo vyrovnane, nie? hlavne neech nie su take velke rozdiely, ze?

sisstin
16. aug 2011

@valika_val takže prostě pořád je v něčem jiný než ostatní děti.... takové to "standartní" dítě bude mít všechny dovednosti na stejné úrovni (+-...jasně, že něco jde líp nebo hůř), ale rozhodně tam není rozdíl v rámci i několika let 😉

valika_val
16. aug 2011

@magimary - co z toho kratkeho dotaznika vyplyva? je oneskoreny? hehehe. jasne, ze je, ale asi len v reci 🙂
skoda, ze ten dotaznik nie je rozsiahlejsi. to sa potom asi testuje dietatko osobne.

sisstin
16. aug 2011

@valika_val no ta exprese by se měla časem srovnat na normu (podle Kr. s nástupem do školy, ale s ročním odkladem samozřejmě)...ale u dysfatiků už většinou zůstavá ta horší motorika (jsou to takový střeva na sport většinou), a hrozí teda ty specifické poruchy učení...u nás asi nejvíc zatím ta dysgrafie 😉 nebo dysortografie....zbytek by mohl být v pořádku...ale to je prostě strašně brzo na nějaké prognozy...do školy půjde až za 4 roky...a do té doby se toho může ještě hodně zlepšit 😉

magimary
16. aug 2011

@bianka1 spokojne sa zaraď aj skôr 🙂
inak, odkiaľ si, keď vás poslala na kramáre, to budete tuná z nášho okolia, nie? 😉 😕 🙂
čiže tvoj malý je o cca dva mesiace starší od môjho 🙂

kati, myslím, že Teo je v pohode (teda až na tú reč), ostatné je +/- v norme 😉
a zase reč býva "problémom" aj u "bežných detí" niekedy...
že skrátka len začnú neskôr 😉
(môj synovec do troch rokov nehovoril absolútne nič, ALE rozumel a posunkoval a to mu stačilo a v troch rokoch začal celými vetami...dovtedy skrátka "asi nebyvo o čem" 😀)

valika_val
16. aug 2011

4 roky je fakt kopa casu. a podla toho, co doteraz dokazal, je velka pravdepodobnost, ze vsetko dozenie lavou zadnou 🙂 😉

magimary
16. aug 2011

@valika_val dokonca považujem za vysoko pozitívne, že si vyžaduje povzbudenie, pochvalu 😉 😎

sisstin
16. aug 2011

@valika_val jako sranda to určitě ještě dlouhou dobu nebude, čeká nás hodně práce...ale ty prognozy jsou celkem příznivý.... 😉 ted už ty posuny nebudou ve všem až tak velký, ted by se měl hlavně co nejvíce zlepšovat v té expresi 😉

ono u dysfázie je to tak, že čím víc se s dítětem pracuje, tím jsou ty pokroky větší (většinou)...což bohužel u autíků tak vůbec být nemusí 😔

sisstin
16. aug 2011

@magimary hele, a fakt neříkal NIC? My jsme se o tom bavily s @jolinkou a je to prostě kravina...dítě, které vůbec nemluví...nemůže začít mluvit ve větách, protože neumí používat hlasivky, mluvidla, neumí tvořit hlásky atd. 😉 to dítě vždycky něco říká, třeba málo...hodně slov má jiných, než ty "naše"...ale je prostě kravina, aby dítě, které v životě nevypustilo z pusy ani jedno slovo, se probudilo a řeklo :Dobrý den maminko a tatínku, jak jste se vyspali? 😉

sisstin
16. aug 2011

@magimary oni jako rodiče vždycky říkaj, že děti nemluvěj..a pak z nich vyleze, že říkaj máma, táta, hají hačí atd., plus ještě nějaká slova, která pro něj nejsou slova 😉 ale samozřejmě to slova jsou 😉 takže já tyhle historky beru s veeeeeelkou rezervou a pokud to neuslyším od někoho, kdo měl svoje vlastní dítě, které neřeklo do 3 let NIC.. a pak druhý den mluvilo ve větách....tak tomu teprve uvěřim 😝

magimary
16. aug 2011

@sisstin nie, hovoril len "mama" a vydával zvuky ako hluchonemí- také "uuuaaauuau"-neviem to napísať a pritom náramne ukazoval a gestikuloval...skrátka tými pazvukmi (rozhodne to NEBOLI slová a ani komunikačné zvuky, vždy cielene určené pre tú istú vec, akurát, že tie samohláskové skupiny mali rôznu dĺžku: niekedy to bolo len "aaaaau", nikedy to bolo dlhšie: "auauuuuaaaaa") sa dorozumel vo všetkom, čo chcel...
a keď potom ako trojročný začal, tak hovoril kratučkými vetami: "ideme do obchodu", "babi ahoj", "kde si bol?" a pod. 😉

valika_val
16. aug 2011

@magimary, v tomto suhlasim so @sisstin
pochybujem, aby dieta, ktore nevyda hlaska, zrazu zacalo hovorit.
urcite tomu predchadza dzavotanie, hoci aj nezrozumitelne, ale musi si predsa natrenovat jednotlive slabiky, musi sa pocut, musi vydavat zvuky, musi sa ucit a skusat. mozno to robi malo, alebo tak, ze to ten rodic neberie do uvahy, ale to by som teda chcela vidiet dieta, ktore je ticho (tak ako bol teo ticho do konca juna!!) a zrazu zacne funkcne rozpravat... 😒

sisstin
16. aug 2011

@magimary no, takže něco říkal..a říkal toho třeba i víc, přepokládám, že jsi s ním nebyla 24hodin denně...a označoval cíleně zvukem (samohláskou třeba) určitou věc...to prostě JE mluvení 😉 pokud jde pak jenom o opožděný vývoj řeči, tak to jde strašně rychle..začnou pak hned krátkými větičkami a třeba do 3 měsíců je ta řeč na úrovni jako vrstevníci...to jo 😉

ale prostě není dítě, které by neřeklo NIC a najednou mluvilo 😉 Tygr taky říká "ooim" a "uiim" a znamená to prohlížím a uklízím, a samozřejmě to slova jsou..používá to pokaždé stejně, když provádí tyhle činnosti...ale cizí člověk by z toho rozuměl leda tak velký prd 😉 a zdálo by se mu to jako zvuky 😉

valika_val
16. aug 2011

@magimary hm... ja neverim, prepac 😀 😉 😝

je velmi tazke naucit mluvidla posluchat. pripomina mi to cas, ako ked je vonku treskuca zima, minus 15C a mna neposluchaju usta ani jazyk 🙂 proste to sa musi trenovat - fyzicky (ako kazde logopedka, precvicovanie svalov), musi sa trenovat ucho, co pocuje, co usta hovoria, a samozrejme sa musi trenovat to prepojenie so zrakom, mozgom -teda obsah.

mne to aaaau, auaaa a podobne zvuky pridu velmi velmi jednoduche, aby z nich mohli byt vety... ale mozno sa mylim a napriklad hned teo a hned zajtra prekvapi 😀 😀 😀 😀

bianka1
16. aug 2011

@magimary sme zo Senca len tu nemáme psychiatričku 😒 aj vy ste boli na kramároch? po kolkých sedeniach vám povedali diagnozu? dnes som sa zlakla lebo naša detská mi povedala že na tie vyšetrenia je asi potrebna hospitalizácia 😕 a to malého bude spedovať iba jeden lekár? inak ideme k mudr činčurovej..

sisstin
16. aug 2011

@magimary ale Tygr do 2let a 10 měsíců fakt neřekl NIC...ani nežvatlal, on byl prostě zticha totálně... mimo ukazování a "eeee" nevydával naprosto žádný zvuky 😉 a pak první slovo bylo "bůůůů", do 3 let k tomu přidal dalších pár zvuků zvířat...a od 3 let teda jako začínal mluvit....no ale téměř po roce rozhodně nenastala žádná úžasná změna, že by mluvil nějak dobře...

slovní zásoba (aktivní) asi +-400slov, ted už tvoří i 3-4slovné věty...no ale gramatika, a zejména teda výslovnost je peklo...všechno zní stejně, člověk fakt hádá jenom podle intonace nebo situace...prostě děs běs..cizí člověk mu nerozumí ani ho*no 😝

valika_val
16. aug 2011

@magimary a chcela som povedat, ze aj mne sa strasne rata, ako sa teovi paci, ked ho pochvalime. ked nesie plienku do kosa, ked zatvori dvere, ked urobi tap tap (hoci len raz), ked vhodi spravny predmet do vkladacky (natrcim, nastavim, pomozem) - a my ho chvalime, kricime, ujuuukame, tlieskame, skaceme a tesime sa. on je rad, stale sa tak rozziarene na nas pozera, spokojny je sam so sebou.
nie vzdy to ale funguje, niekedy sa zatne. napr. to "pa-pa" odmieta davat. len vyvolenym a len velmi vzacne 😀

magimary
16. aug 2011

@sisstin nie, jasne že som s nimi nebola 24 hodín denne, je to môj synovec (nie syn), takže som s nim bola akurát, keď som ho varovala, alebo boli na návšteve u mojej maminy (babky)...
a vravím, že zvuky používal (hlasivky trénoval), ale rozhodne tie zhluky samohlások neboli cielené...ak by tu bola možnosť zvukovej voľby, tak by som ti to predviedla napísať sa to nedá 😉
ono to nebolo to ua a au, ako som ja napísala (ako príklad), ale také ehm, hm, he...
ale to je jedno...

v podstate je mi jasné a súhlasím s tým, že dieťa musí nejako komunikovať (zvukmi, kým začne ozaj hovoriť) 😉 😎 ,
preto som ani nepísala, že "mlčal", ale že: NEPOVEDAL ani slovo 😉 (okrem toho mama)...
a aj tak je podstatné, že rozumie a zapamätáva si, potom je schopné začať krátkymi vetami a slovíčkami 🙂

magimary
16. aug 2011

@bianka1 takže moja susedka... 😉
činčurovú poznám z čias mojej praxe na pedopsychiatrii (mala nás na starosti) 😉
určite to nie je na hospitalizáciu ( 😨 ), jedine, ak by mu zistili nejakú závažnú dg. a potrebovali by ho nastaviť na liečbu, inak určite ambulantne...
a možno ani nie opakovane, teda nie na diagnostiku opakovane (ale potom už na kontroly možno hej, podľa toho, ako si to bude chcieť ona sledovať), ak si bude istá, tak napíše dg. aj hneď (a zrejme ani sa nebude veľmi líšiť od nálezu psychologičky-ak sa to bude pozdávať aj jej tak; a kde ste boli u psychošky? 😕 ) 😉

sisstin
16. aug 2011

jináč Tygr ted seděl na záchodě, a čuchal k papíru a říká " voni achym" (voní papír) 😅 😅 😅 takže jsem to pochopila...ale pokud začne s "achymem", aniž bych achym viděla...tak jsem zas v koncích 😅 😅 😅

andreabe
16. aug 2011

@bianka1 my sme boli tiez u dr,cincurovej, vraj ma bohate skusenosti s autizmom, na mna vsak posobila velmi nepresvedcivo..uz by som k nej urcite nesla 😉 ale je fakt, ze na Slovensku vela tych moznosti nie je..
Najlepsie referencie ma dr.Janosikova, potom by som sla uz iba do Prahy.. 😉

magimary
16. aug 2011

@andreabe ako si ju "jemne" (a zároveň výstižne) nazvala, že "nepresvedčivo"... 😅 😝 😀 😀 😀
dalo by sa aj pokračovať... 😅 😝

andreabe
16. aug 2011

@magimary 😀 🙂 no nechcem nikoho urazit, ale vidim, ze mame na pani dr. podobny nazor 😵

@sisstin achym je dobry 🙂 my mame podobne perly, kikika=smyklavka, otolka=elektricka,=mama asku (to znamuje, ze bezpodmienecne musim vziat z auta igelitku 😅 )..kto nema prekladovy slovnik, tak nema sancu rozumiet a chuda maly potom 😝

bianka1
16. aug 2011

@magimary tak u psychologičky sme boli tu v senci u Galikovej 😉 tak vážne to s nim nieje je to zlatý chlapček navonok vyzera ok len ja som zbadala že je trošku iný..hlavne má svoj svet.velmi rád sa hrá sam a tam ho nemôžeme vyrušovať, tak uvidíme ako dopadneme