Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

jolinka
29. dec 2011

@magimary prave ten subor na ktory ste sa pytali tam nevidim... ale mozno to maju na inej stranke, da sa to kupit u viacerych firiem...s touto sme mali dobre skusenosti. na inu stranku sme pisali a ked sme spomenuli ze poslat na slovensko, viac neodpovedali 😒

magimary
29. dec 2011

@jolinka no, veď práve...že ak ti to nepošlú sem, tak ti/teda nám je to celé...na dve veci... 😒
aj keby to rovno mali...
a ty nevieš, jolinka, či to niekto na maďarských bazároch nepredáva (akože už použité)?
nemáš to odsledované?

jolinka
29. dec 2011

@magimary to ti neviem povedat uz dlhsie sme neboli v madarsku a pravdupovediac do bazarov tam nechodime..

oni nam boli ochotni poslat na SK ale dost drahe postovne, tak sme to vyriesili, ze sme hned v prvej dedine za hranicami zasli na faru, tam dali fararvi peniaze a nasu adresu... firma to poslala k nemu a manzel osobne po to dosiel, od hranice mame len kusok 😉 😉 😉

jolinka
29. dec 2011

nas vyslo tych 13 suborov aj s tabulkou cca 2400 korun, vramci madarska je postovne zadarmo

magimary
29. dec 2011

@jolinka super! 😎

jolinka
29. dec 2011

@magimary skoda ze som nevedela ze by si mala zaujem... objednavala som aj pre sisstin, takb by som pridala aj teba...

nensyke
30. dec 2011

@lucka261177 ahoj, tak popozerám aj ja tie madarské stránky.... a pozrem či sa to dá aj tam niekde v obchodoch kúpit, mám kamošku ktorá tam chodí do mad. nakupovat...

nensyke
30. dec 2011

ale tuším už magy niečo našla ale pokukám, u nás sneží... 😉 ideme von...

maruskaaa
30. dec 2011

@nensyke dufam, ze ten sneh pride aj k nam...

nensyke
30. dec 2011
nensyke
30. dec 2011

Našla som niečo na tej madarskej ale neviem tu stránku sem dat, prečo? Len fotky som zitahla.... na prvom je úloha: ktorá kresba chýba z obrázku?, druhý obraz čo tam patrí a tretý obraz ako by si dokončila radu?
Do konca som našla ulohu normálne hrat logicko primo na počítači, treba to stiahnut a na obrazovke potom sa to hrá, len musím na to príst ako sem vám dám... Našla som to na www.babaszoba.hu tam mamičky rozoberaju to Logicko...

nensyke
30. dec 2011
nensyke
30. dec 2011

@nensyke O čom snívaju zvieratká...

nensyke
30. dec 2011
nensyke
30. dec 2011

Pojdem to postahovat tie listy, keby mal niekto záujem tak možem poslat e mailom..

deina
30. dec 2011

@albertka, nie je ta Buntova vlastne hned vedla univerzity (UCM)? Tam by som to mala poznat, kedze som tam studovala... myslela som, ze je to niekde vedla, ale takto ako pises, tak to bude skor oproti UCM, ze?

To ma zaujalo, ako ste pisali o tom, ze autisti maju problem s oslovovanim ludi... presne toto robi uz par mesiacov Misko. Nevedela som, ze je to autisticky znak, kedze kedysi mu nerobilo problem niekoho oslovit. Raz sme boli navstivit moju sestru s manzelom, ktori byvaju v nasom byte (kym sme my v Nemecku) a odvtedy ich dvoch prestal oslovovat menom. Povie len "tento" alebo "on" a "ona". Myslela som si, ze sa na nich proste hneva, pretoze stahovanie do Nemecka zvladal velmi zle, ale uz dlhsiu dobu prestal oslovovat menom aj babku a deda. A vlastne viacerych ludi okrem mna, tatina a Matka (mladsieho brata). Vsetci ostatni maju niekedy az priam indianske mena ("ten, ktory byva na c.2" a pod).

ally285
31. dec 2011

Mile mamicky – bojovnicky. Chcela by som sa vam touto cestou podakovat za vase nazory,postrehy,tipy a linky. Vela veci som si vdaka vam, dala do suvisu a mnoho krat sami rozsvietila ta povestna ziarovka nad hlavou. Vase typy na vianocne darceky sposobili, ze konecne Jezisko dodal nieco zaujimave.

V Novom roku vam zelam by vasa kreativita,tvorivost a chut menit veci k lepsiemu nikdy nevyprchala.
Mimochodom magimary ,, Mam autisticke dieta. Cesta a vyzva zaroven,, velmi vystizny nazov fora.

Aj ja som mamicka autistickeho dievcatka. Aspon tak to spoji v diagnoze z Andreasu a usudok tych sikovnych a obetavych ludi nespochybnujem. Asi som to stale nejak nespracovala.
Tuto diagnozu mame od aprila. Do Andresu nas poslala logopedicka, ze si k Rudy nevie najst cestu, ze nenapreduje tak,ako si predstavovala a ze nespolupracuje. Slaby ocny kontakt, neochota rozpravat i ked rozprava pomerne cisto, ale len to co potrebuje. Chcem cajik, pomoz mi otvorit dvere, prosim si zapnut jimjam. To je zatial vsetko co je ochotna povedat aj bez napovedy a to o par dni bude mat 4 roky.
V maji sa mi narodila druha dcerka a situacia sa trochu zhorsila. Malej neublizuje, ale obchadzala ju ako kus nabytku a zatvarala sa v izbe. O spolocnost nestala.

Od septembra chodime na terapie do Andresu a zlepsuje sa aspon co sa spoluprace tyka.
Autizmus som u nej nikdy neriesila pretoze od narodenia trpela atopickym ekzemom a tazkymi potravinovymi alergiami. Ekzem, ktory jej casto mokval hlavne pod kolienkami z nej urobil nepokojne a uplakane dietatko. Ked som jej ako 7 mesacnej dala prvy krat mliecnu ryzovu kasu, cele ocervenela a opuchla tak, ze sa zacala dusit a skoncili sme na pohotovosti.
Lekarka sa ma spytala, ci si chcem zabit dieta. Moja argumentacia, ze kasu mi odporucila podat nasa pediatricka, kedze v rodine nikto potravinove ani nijake ine alergie nema, zostala nevypocuta.
Dufala som, ze som na pohotovosti kvoli opuchu a duseniu sa posledny krat. O a ako velmi som sa mylila. Minule leto nas hospitalizovali, pretoze ju na celo ustipol konar a opuch jej zdeformoval tvar hlavy a tvar. Kedze opuch,, stekal,, na nos a zacala puchnut horna pera. Zostali sme v memocnici. Zachranili nas hornony podavane do zily.
Dnes ma oficialne alergiu len na mlieko, vajicka /hlavne zltok/, zemiak, mrkva, hrach / vsetky strukoviny/, paradajky, jablko, orechy, sezam, harmancek a jahody.Tento rok v lete chytila jahodu do ruky ani ju nedala do pusy chudatko, len stava jej potiekla po rukach a do 20 minut bola cela cervena a opat mala problem s dychanim.

Preto som vam velmi povdacna aj za GAPS dietu o ktorej som sa dozvedela od vas.
Som odhodlana ju nasadit a vytrvat v nej. Na maso alergiu nema, to ze ho jest nechce je druha vec. Ryby dam otestovat.
Mraz mi prechadza po chrbte, pretoze aj mladsia dcerka ma ekzem, kvoli ktoremu nas chceli dat do nemocnice, ale nadala som sa. Tie hormony pokozku ukludia, ale problem nevyriesia.

Co sa tyka vyroby pracovnych zositov, som cisty amater. Vytlacit obrazok, vymalovat obrazok, prilepit na tvrdy papier olepit lepiacov paskov, prilepit suchy zips. Ale aj tu ma cakaju zmeny. Chystam sa navstivit elekto. Laminovacku uz mam vybratu, farebnu tlaciaren vyberie manzel. Nejake pracovne zosity som si obednala, ale ak by ste mi v tejto oblasti pomoct, budem vam velmi vdacna.
Prajem vam vesely silvester a STASTNY NOVY ROK.

erikasadek
autor
31. dec 2011

Ahojte vsetky baby a aj nove ktore nepoznam, 😉 je mi luto na temu celkovo na internet nemam v poslednej dobe vela casu.. cita vas skoro kazdy tyzdne len tak zbezne bohuzila cas nedovoluje ani starosti som rada ze tema zije dalej a mnehe nachazdate podporu a skusenosti tu...

ja sa vam chystam uz davno pisat.. ako slubila
@magimary ze???

takze pato robi vela veci ktore som si myslela este pred rokom ze nikdy nedokaze..
proste vysledku tu su a dostavuju sa ale s nimi samozrejme aj negativa...

takze zacnem pato mal 7 rokov v ovembri !! a musim povedat ze som na neho hrda v skole ma dobre vysledky samozrejme aj vdake celemu systemu okolo neho , ma osobnu asistenku ktora fakt u neho je dolezita pri zopakovani pokynov ucitelky a hlavne urcitych vysvetleni ked pozeram jeho testy s matematiky a franiny tak je jasne kde su matematicke rovnice a znaky tak ma 10/10 kde je pisane mnoziny a ine vysvetlenia slova tam sa straca a straca aj boidy... franina prekvapujuco mu ide aj ked je tazka mozno vdaka jeho , pamati ked nieco vidi napisane zapamatasi hned.... horsie je to s basnickami nedokaze ani za.... zapamatat si basnicky tam straca tiez body ale nevadi.... samozrejme posledna strana vysvedcenia bola nulova to je menovat dni tyzdne mesiac, najsta sa na mape teda system veci ktore normalne deti zvladaju tam je na nule.. ale nevadi/ v matematike a franine v hlavnych veciach ich preskocil mnohych, vysledne znamky franina 9/10 a matematika
9,2/10 takze som na neho hrda a tohto rocny jezisko bol stedry.. 😢 😀 skoda len je ze on si to nai neuvedomuje len je rad ze sme na neho hrdi s muzom a jeho to zenie dalej pokial sa mu dary tak je spokojny a zenie ho to dalej horsie je ak nedoakze nevie tak to je zakladna brzda!!! dalej a casta mozna kriza zlosti!!!!

co som chcela ale povedat je ze jeho vyvoj ide dalej a posledne tyzdne prisl anovinka!!! pato si uvedomyl ze moze povedat nie teda zacal si uvedomovat sam sebe v spolocnisti tricha viac , teda na urovni 2 3 rocneho dietata, takze si viete predstavit jeho mozne krizi zlosti a frustracii!! je to tazke a unavne ale beriem to ako super novinku len 7 rocne dieta ktore sa sprava ko 3 rocne na verejnosti nie je lahke zvladat !!!
beriem ako mi vysvetlila psy ako rpechodne ... len cakam a modlim sa aby to prechodne nebolo dlhodobo prechodne....!!!
je pravda ze fakt ze ma brat je uzasna sila pre neho vpred! ale zaroven si uvedomujem viac a viac ake to ma tazke jeho mladsi brat josh!!! niekedy je mi ho vazne luto co vsteku musi od pata si uzit ale na druhej strane je to obohacujuce pretoze pre josha patove spravanie nie je nic mimoriadne a tym padom pri styku s dietatom podobnej diagnozi josh absolutne si nic nerobi berie to uplne ako normalnu vec co prekvapilo mnohe matky deti!! bla som vtedyna neho stranse hrda!!!!
vraciam sa spat ku patovy som unavena s neho teraz bolo dlhe obdobie kde strasne prosperovla a tak bolo to take obdobie mojho osbneho stastia preco som tym padom prestal tu pisat nemala som potrebu neako pisat vsetko bolo ok, teraz prisla znova obdobie tazke pre mna a tak si tu budem znova viac , ako na zaciatku snad ma znova prijmete a nebudete ignorovat.... budem potrebovat vase postrehy a rady... 😉

anka912
31. dec 2011

@yukki ako žijete? sa vôbec nehlásiš

yukki
31. dec 2011

@anka912 ahoj ahoj! žijeme rýchlo, tesne pred vianocami som musela ešte na operáciu, samozrejme prekročením prahu domácnosti zas kolobeh dom-deti-zvery-a to bez pomoci predškolského zariadenia, toho kto vymyslel prázdniny do 9.teho by som uškrtila najradšej.... A Kika-no, občas čo tu čítam , stále je veľa vecí, ktoré sedia aj na ňu....ale nejdem to riešiť, zahŕňam to pod "vplyv deprivácie"...a tak...LOGICO nic moc, tá pozornosť skrátka nedokáže držaťť tie dve línie riešenia naraz.....cez niektoré veci u nej proste vlak nejde, a ja na to čumím, že veď má len potiahnuť jednu čiarku z bodu A do bodu B-vedľa to má nakreslené...a ona nie a nie, tá gramatika ešte jak-tak ale stavba vety...podmieňovacej...furt len tá spojka keď, tým pádom v spojení so zbytkom vety agramaticky, jak taký tatar, a to nás čaká zápis v januári....ale tak u nej nie sú nejak pochybnosti o odklade ani z mojej ani z psychologičkinej strany....a tak. Teraz sme sa vrátili z "lyžovačky", našli sa jedni kamaráti-pár s dieťatkom, čo mi s nimi pomohli na svahu, som im strašne vďačná....lebo sama s dvomi by som to nijako nezvládla...a sánkujeme a klzákujeme a tak. 🙂

magimary
31. dec 2011

Babulky moje drahé!
Prajem vám VŠETKÝM, všetunkým (aj tým, čo len čítajú 😉)
veľa sily a požehnania Zhora,
aby ste/sme stále vládali bojovať za naše deti a súčasne aby sme nestratili energiu, radosť zo života, odvahu a najmä NÁDEJ, že bude lepšie! 😉 😵

Mám vás rada, hoci sa i osobne nepoznáme! 😵
Ste mi veľkou pomocou, oporou a posilou!
ĎAKUJEM vám!

bianka1
31. dec 2011

prajem Vám veselého silvestra a všetko dobré do nového roka 😵

helga1
1. jan 2012

Šťastný nový rok, nech sa vám splnia všetky predsavzatia a tajné priania.......@magimary krásne si to napísala, rovnako to cítim aj ja ĎAKUJEM!

anka912
1. jan 2012

Chcela som sa opýtať na vaše skúsenosti- zo včera na dnes som robila domáci jogurt. Dala som asi 7-8dc mlieka, jeden biely jogurt a nechala fermentovať v trúbe asi 11hod pri 40 a do rána už došiel sám- vypla som trúbu. Z toho množstva som spravila asi 3 menšie dávky jogurtu- nie je to dosť málo? ostalo mi dosť vody- asi 2-2.5dc. Tú som odložila do chladničky ako štartér na ďalšiu dávku. Ako dlho to vydrží v chladničke??? Asi len 2-3 dni, že?

magimary
2. jan 2012

príjemne zaujímavá knižka 🙂 :
http://www.autismus-a-my.cz/knihy-pro-deti/1122...

maruskaaa
3. jan 2012

@anka912 s tymi jogurtami, ja som ho robila len raz zatial a nemala som tolko vody...a ano ma to tak 2-3 dni v chladnicke vydrzat...

anka912
3. jan 2012

@maruskaaa dnes - včera som robila druhý krát, zas mám 3 menšie jogurty, dávam asi 3/4 litra mlieka a ostane mi asi 2dcl vody. Tú minulú vodu som naliala do včerajšieho mlieka komplet, ako štartér. Jogurt je celkom dobrý, mňa z neho za hodinu tak dobre prečistí... Dávam do pohárov a na spodok dám lyžičku nejakého nášho lekváru. Budem robiť pravidelne po troch dňoch, tak nebudem musieť kupovať ďalší biely jogurt ako štartér.

magimary
3. jan 2012

@anka912 aj Maťko ti ho zje? 😕
či len vy ostatní?
a aké dávaš mlieko? máš priamo od kráv? 😕

pasoa
3. jan 2012

Uff, konečne som dočítala aspoň posledné 4 stránky.

Dievčence, to vkladanie tvarov, čo ste tu dávali aj linky (tie rybky a loďky a pod.)... je tam písané, že od veku 2r. Môj Matúško bude mať v marci 3r, ale ja som na veľkých pochybách, či by to zvládol.... risknem to a kúpim k narodeninám?
Mne sa zdá, že on moc nerozumie ani tomu, keď mu na didaktickej kocke vysvetľujem, že okrúhla kocka musí ísť do okrúhleho otvoru. Prstom obrkúžim ten otvor do kruhu, tak isto tú okrúhlu kocku do kruhu... pozerá sa, ale aj tak sa mi zdá, že nerozumie, lebo vzápätí sa ju snaží napchať do trojuholníkového alebo iného tvaru...

magimary
3. jan 2012

@pasoa ja osobne si myslím, že naše deti tomu tiež nejako extra "geomtericky" (ak vôbec) nerozumejú...oni sa to skôr len mechanicky naučia (ako aj iné zdravé detičky v nižšom veku) a takto to zatiaľ úplne stačí...
a to vkladanie...nuž, náš Tady vkladá (ale "obrázky"-lode, autá, zvieratá; nie tvary) už vyše polroka a ešte stále to nie je vždy stopercentné (najmä, ak je na ploche veľa podnetov)... a základné tvary sa naučil vkladať až keď mal 2a3/4roka 😉
a vkladáme i naďalej, takže ja si myslím, že to význam má-kúpiť to ešte aj teraz 😉

á, teraz mi došlo, že myslíš tie drevené geometrické tvary, čo sa položia do "vyrezaného" otvoru, tak to Tady tiež vie len vtedy, keď mu vyberiem presne tie tvary, čo tam patria (z veľkej skupiny si ešte nevie sám vybrať, čo by tam malo byť) a to už má tri roky preč...čiže aj to určite ešte význam má 😉