Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

erikasadek
autor
23. nov 2009

no to ti verim moja, ze ma s stoho nervy aj ja budem , ked pojdeme.. 😉 😠 ale zajtra drzim palce.. 😉 tak zajtra a v stredu dam vediet budem mat vsetko vysvetlene;; a na papieri.. 😉

sisstin
23. nov 2009

erika: my jedeme do Prahy, tady je strašná neurologie 😠 takže ještě cestování vlakem, a pak metrem a tramvají 😨 já si vůbec hlavně neumím představit, jak on tam jako bude spolupracovat... 🙄

lamada181
23. nov 2009

erika drzime palceky aj teba aj patkovi ok moja

ronie
23. nov 2009

siss, neboj, mamina to s dětmi fakt umí, nemusíš se něčeho obávat 😉 Téda ale cestu to máte pořádnou,tak hlavně pevné nervy v naší mhd 🙂

eriko to bě sem omylem napsala do diskuze o očko 😉 🙂 držím palce 🙂

sisstin
23. nov 2009

ronie: no Tygr je trošku expert..jeho si nejdřív nesmí cizí člověk vůbec všímat, pak se teda rozkouká a jakž takž..ale stejně jak na něj začne někdo mluvit, tak se hned po mně sápe...stačí to točo, když ho poslouchaj blbým stetoskopem 🙄 víš, že on tam jako předvádět nic nebude..ani chození 🙄

erikasadek
autor
23. nov 2009

ronie neboj to je dobre. 😉 sisitin viem si predstavit budem na vas zajtra mysliet..
ja uz musim ist azajtra s atu stretneme .. prepacte mi..

vieraj
24. nov 2009

ahojte,citam vas a zaujala ma tema. prosim v kolkych rokoch, resp. mesiacoch sa daju pozorovat autisticke sklony a co najcastejsie? dik za odpoved.vj

erikasadek
autor
24. nov 2009

ahojte, tak sistin ako ste dopadli??

erikasadek
autor
24. nov 2009

vieraj, urcite , spoznas , uz okolo 2 roka;. 😉

bubba
25. nov 2009

halooooooooooo ako???

donara
25. nov 2009

no ahojte, neprejde deň aby som tu nenakukla ako sa máte a čo je u vás nové. Držím vám všetkým palce a prajem len to najlepšie.......

erikasadek
autor
25. nov 2009

BUbba ahoj..
no ja som dnes zaspala a tak som nebola u psy.; 😀 😀 donara. 😉

sisstin
26. nov 2009

erika: ahoj, dopadli jsme dobře..neurologicky je v pořádku, psychomotoricky odpovídá věku. Autismus opět vyloučený, podezření na dysfázii 😉 Choval se tam super, vůbec nebrečel, normálně tam chodil, lezl a hrál si..Dr. to stačilo, aby odkoukala, co a jak 😉

a vy?

erikasadek
autor
26. nov 2009

ahoj.. 🙂 no tak super ved to je dobra sprava... 🙂

no my, ako som pisala ja som zaspala. 😀 😀 a tak som v rychlosti , zrusila, nase, stretnutie a mame ho prelozene na buduci tyzden.. 😉 no co so mnou.. 😀
no , po tom celkovom strese som , vypustila , ten tlak a moje telo je vycerpane.. ☹ ale uz je dobre.. mam velku nadej do buducna a to ,mi dav silu. 😉

janinah
26. nov 2009

ahoj Erika,dnes idem Ti poslať knižku a pozerám,že si tu,poď na IP 😉

erikasadek
autor
26. nov 2009

janinah si poklad.. dakujem.. 😉

erikasadek
autor
26. nov 2009

ahojte. 🙂

erikasadek
autor
27. nov 2009

ahojte, tak co nikto tu uz ni e je.; marianka , sisstin kde ste?? ronie.. 😉

ako se ma te, co mate nove??

ronie
27. nov 2009

já sem tu eriko, jako vždy,ale já autistické dítko nemám, tak nechci být moc off topic 😀 😉 Dětičky jsou nemocný, bojujem se zelenou rýmou, céčkujem 😝 tak snad se toho brzy zbavíme 🙂 Oli je s tím mluvením fakt legrační on se zhluboka nadechne , že toho chce moře říct a pak chudák neumí slova, je výbornej mim a pomáhá si všelijak znakovat-například když slyší nějakej zvuk, tak si přloží ruku k uchu(nikdy to u nikoho určitě neviděl, přišel na to gesto naprosto instinktivně) a zatváří se tak že hned je jasný, že chce řííct:,,mámo ty jo, co to bylo za divnej zvuk?,, 😀 😀
CO ty jak se daří ve francii?🙂

erikasadek
autor
27. nov 2009

ronie ja viem, ze nie, ani ja nie.. uf som tak arada. ale chodis do temy.. 😉

srandovny je; 😀 no dari s ami uz lepsi e, ten tlak a napatie s cakania, zmizol a teraz sa pripravujem na boj.. aby sme , to spolu s patom zvladli.. 😉

ja sa hned vratim , idme po pata do skolky dobre tak za chvilku. 😉

pastuska
27. nov 2009

Ja len tak nakukujem, držím naďalej palce erika, aj všetkým s podobným osudom.

erikasadek
autor
27. nov 2009

pastuska;. 😉
no baby kdes te..??

ronie
27. nov 2009

hrozné matky, normální matky 😉 hrozné zatím jen čtu🙂

erikasadek
autor
27. nov 2009

ronie. 😀

miriamc
30. nov 2009

Ahojte
som prvýkrat na tejto stránke a nikdy by mi nenapadlo ze sa to može stať aj mne - nám. Mám 4 ročného syna ktorému už 3 psycholog určil diagnozu - autizmus - od vysokofunkčného cez atypický až po autistické črty. Celý mesiac som preplakala. Mám ešte jedno dieťa- dcéru 2.12. bude mať 6 mesiacov a ona je zdravá určite - očný kontakt má neskutočný ako 5-mesačne si bľaboce ba-ba ma-ma je to naše smejavé slniečko. S manželom si to stále nechceme pripustiť - rozprávať začal od 2,5 roka chodíme k logopedičké spolupracuje uplne skvele ale reči chýba spontaneita povie všetko čo vidí vie povedať farby pozná písmená abecedy čísla 0-9 jeho intelekt je zachovaný niekde nadpriemerný, hrubá motorika je nadpriemerná - vie sa bicyklovať bez pomocných koliesok od 3,5 roka, skejborduje, kolobežkuje je neskutočne športovo nadaný, jemná motorika pokulháva - ale vie za mojej asistencie nakresliť hlavonožca mamku a tatíka pomenuje obrázok čo nakreslil modeluje jeho hra sa nevymiká od normálu ako sa hrajú zdravé deti z logopedie máme papieriky na precvičovanie predložiek to miluje keď može povedať čo vidí na obrázku keď ho človek za to pochváli. Doma je super nemá žiadne zaužívané rituály jedine zaspávanie s mackom a ten nesmie chýbať a zaspávanie máme neskutočne dlhé poruchy spánku nemá spí celu noc. Má naučené hygienické návyky nikdy sa mu nestalo že by sa pokakal alebo pocikal od 2,5 roka je bez plienok na noc aj deň - musím sa trošku pochváliť - minule bol chorý mal virozu a horučky 39 a aj v takejto teplote chudiatko vsatal a išiel sa vycikať. Dlho sme mali podozrenie na to že je iný ale každé dieťa je iné ale stále mi príde že nie je autista. Vie prejaviť city pomojkať sa hoci ako bábätko bol veľmi uplakaný a objatia nemusel. Reagoval na meno aj pokyny bol aj je svojhlavý vzdorovitý negativistický individualista ako ho pomenovala p.učiteľka v MŠ. Navštevuje MŠ so zdravými deťmi zatiaľ som spokojná napreduje aj keď sa p. učiteľky namakajú - okrem tejto diagnozy máme potvrdenú ADHD a poruchu pozornosti takže je to náročné. Miluje autíčka, kamiony, autobusy a najnovšie vláčiky.Neviem aké to bude v živote ale veľkou oporou mi je manžel, ktorý napriek všetkému ľubi svojho syna a aj syn má neskutočný vzťah s ním. Zatiaľ je to všetko prajem všetkým maminám veľa trpezlivosti a nezúfania som rada že aspon takto som sa mohla niekomu zdoveriť. Mima 🙂

erikasadek
autor
30. nov 2009

mima ahoj, tak to je dlhy prispevok ale urcite s ati ulavilo .; ked si to zo seb amohla vysypat.; teraz..
aj mne s aulavilo , kde som tuto temu zalozil a amohl asa vyspovedat..;
nebudem ti vela piosat okolo ale je super ze tvoj muz je ti oporou nie vzdy sa stava.. 😉
ucite bude maly napredovat a ak mas chut tak sem niekedy mrkni.. 😉

jana1k
1. dec 2009

ahojte,moc se omlouvám,ale začetla jsem se do tématu........
Syn měl 2 roky,a nemluvíme. Jen tati, babi, děda, auto a napodobí zvířátka (ale neřekne to je kočička,ale jen "čiči" atd). V 7 měsíci jsme byli na operaci. Zvětšovala se mu hlavička,nevstřebával se mu mozkomišní mok do těla (když to napíšu laicky),má v hlavičce zavedenou drenáž,kde mu vede hadička do bříška,kde se ten mozk.m.mok odkapával. Je to skoro 1,5. A výsledky vypadají dobře.Ted ve středu jedem k neurochirurgovi. Jestli vše půjde tak jak má,tak na jaře by mu to měli sundat a mělo by být vše ok. Vím ,že jsem mimo téma,ale jak tady čtu ty příznaky (špatná řeč,špatné spaní,bez naší ruky když ji necítí tak sám neusne....). Vyvedte mě prosím z omylu,že todle nic neznamená....,že prostě kluci jsou "jen" s mluvení pomalejší.......
Myslite si,že kdyby tam nějaký ten náznak autismu byl,že už by nám to páni doktoři řekli,nebo se to pozná u dítěte v pozdějším věku (taktřeba za další 2 roky apod.) Moc děkuju. J.

blau
1. dec 2009

jana, bud uplne v pohode. Do troch rokov ma cas. Vsetko bude v poriadku. A ked mas nejake otazky opytaj sa pediatra. Kazde dieta je ine..
my mame 21mes. a tiez toho moc nenakecame. Mozno preto, ze je v dvojjazycnej rodine? neviem. Mam kamaratky ktorych deti rozpravaju od roka mam kamaratky ktorych deti rozpravaju od troch rokov.
Zrazu zacal rozpravat zo dna na den viac a viac....

Prajem Vela zdravia vsetkym detom 😉

jana1k
1. dec 2009

blau: děkuju a máš pravdu.....nesmím vždycky hned vidět vše v tom nejhorším světle 🙂

blau
1. dec 2009

Mna to tiez napadlo, vela citam a potom ho sledujem. Az mi potom mama da taky ustny preplesk a povie zo par argumentov, tak potom sa ukludnim.

Ja som si stale myslela, ze maly trpi hyperaktivitou pokial som to nepovedala, doktorovi ( ktory ma vysmial, ze o tak malych detoch sa to povedat neda) pytala som sa ho to, ked mal maly 1rok.
A pokial som nevidela aj ine deti- hlavne chlapcov su zivsi a taky typicky. No a ja mam typickeho chlapa. Chcel by rozpravat moc mu to nejde, hra futbal ako keby hraval narodnu ligu, zaujimaju ho typicky chlapske veci- motorky, auta, vlaky. S nocnikom to tiez vyzera biedne, ale holt to su ti chlapci. Aj ked cest vynimkam...
Pekny den 🙂