Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

hatsepset
9. júl 2015

@karkulka1 no priestory beriem - konkretne k tym dvom co chodime na psych a loho maju male kancle a bez sestricky robia a viem ze napr u logo vsetky tie hracky a pomocky jej kupuje nemocnica, nie ona 🙂 - ja im nezavidim ani nic, sak vybrali si dobru pracu , len som bola prekvapena 🙂

hatsepset
9. júl 2015

@mimca20 kokos Otik by tie ciernobiele veci podla mna teraz nedal :D

hatsepset
9. júl 2015

@karkulka1 ale i tak za 7hodin prace mat 240 evra :D aj po odratani to musi byt fajn :D ... ked som bola na klinike ..no plastika proste a odstranovanie znamienok laserom tak tiez za to ze stlacil 6x laserove pero bolo 35 eur (1 znamienko) a nakonec sak ja som sa tam rozhodla ist a zaplatit kvoli svojej ...marnivosti :D alebo ako to nazvat 🙂 - boze si obijam hlavu ze som bola ako teenager hlupa a nesla na nejaku zmysluplnejsiu skolu ako mam :D

emikie
9. júl 2015

@elise ja myslim, absolutny nedostatok zariadeni statneho typu, ci uz lekarov na diagnostiku, na terapie, do skolok sa neda dostat, deti vela, vsade poradovniky a cakame a cakame a cas bezi a bezi...

ajkuska
9. júl 2015

@cmeli to o tej senzomotorike som mala na mysli, prepáč ja som myslela že ti to ukázalo, na ktorý tvoj príspevok reagujem 🙂

ajkuska
9. júl 2015

@elise mňa napadlo, aby existoval systém ako je to v ČR, kde majú rannú peču, navštívia dieťa doma, poradia, zapožičajú pomôcky a nasmeruje kde a kam.

stasim
9. júl 2015

@hatsepset ani moja by to nedala, este som sa ta chcela opytat vy ako casto chodite na logopediu

meesha
9. júl 2015

@ajkuska kéž by to bylo tak idylické. Na RP jsme čekali 6m (ztratit půlrok v roce a pul je desna škoda) a popravdě: co jsem potřebovala, to jsem si zjistila sama. Navíc co se terapie týče, porad jeli vicemene jen strukturu (od toho se odvíjí i ostatní rady) , možnost čehokoliv jiného nula a kapacitně nestihaji. Uviime, zda se do budoucna něco změní, já myslím, ze ano,ale jde to pomalu. Píšu to jen proto, ze ten system vypadá ideálně, ale upřímně i my se musíme hodne snažit sami 🙂 mne by se třeba moc líbilo, kdyby na teto bázi fungoval prvotní kontakt a dalším krokem by bylo terapeutické centrum, které by s dítětem pracoval komplexně, logo, ergo, aba, hra, sensory integration, ev lekari, kteri by pomáhali s gastrem, suplementaci vitaminy, spankovymi poruchami a tak. Pohádka, ne? 😀

ajkuska
9. júl 2015

@meesha ahoj, tak ako si to opísala by to bolo ideálne a polrok v tomto kľúčovom veku je dosť, hoci aj tak lepšie ako nič, ja u nás som sa nemala na koho obrátiť, tak čakať do 3 rokov na diagnózu a zisťovať, snažiť sa a študovať všetko sama a nikto ti nepovie aspoň ako taký celok, mnohým odborníkom zazlievam, že mi tak povedali a a nepovedali b, napr. taká logopédia, syn mal od 2 rokov, pomerne dobrú spoluprácu, pekne sa naučil obrázky, ktoré nám dali ale nikto mi nepovedal pozor na zovšeobecnenie, nie len jeden obrázok kde sa to naučí naspamäť ale veľa príkladov a veľa reálnych vecí čo už vie na obrázkoch a x podobných vecí.

cmeli
10. júl 2015

@ajkuska potvrdilo mi to, co som uz tusila, teda tu prepojenost...lebo vidim aj na V. ze ako zacal striedat teraz nohy do schodov tak sa tiez posunul v reci...ukazovali videa z diagnostiky - velmi prepracovana diagnostika ... skoda ze ako vsetko aj toto je platene rodicmi ...

ajkuska
10. júl 2015

@cmeli ďakujem, no veď to takmer všetko si musíme platiť sami.

luna303
12. júl 2015

ahojte maminky, prosím vás, ako dlho ste čakali na správu od dr. Jánošíkovej? u mňa je to už druhý mesiac, neviem či je to bežné... ďakujem!

strociatka
12. júl 2015

@luna303 tak asi je to vysoko individualne, ako zistujem, ja cakam na spravu od augusta 2014

PS: este stale ju nemam

tin007
12. júl 2015

@luna303 Mne ju poslala asi po tyzdni a pol, mali sme termin ako samoplatci.

moni73
12. júl 2015

@luna303 presne tak isto ako @tin007 , teraz ale cakam na doplnenie cca mesiac 😒

minulin
12. júl 2015

@luna303 my sme cakali 5 dni na spravu

luna303
12. júl 2015

@strociatka fú od 2014??? no super... každý iný lekár odomňa tú správu pýta, potrebujem ju k predĺženiu rodičáku ale asi sa nedočkám ani ja.
@tin007
@moni73
@minulin no my sme to nemali platené, aspoň nič nepýtala od nás, len toľko že do konca roka ešte musíme prísť.

strociatka
12. júl 2015

@luna303 ano, aj ja som to potrebovala k predlzenemu, nakoniec som sa musela obratit na inych odbornikov. Uz necakam, ze niekedy tu spravu dostanem. Uz je to jedno, nebola by aktualna 😖

mykeila
12. júl 2015

@strociatka a zaplatila si za spravu???

minulin
12. júl 2015

@luna303 my sme to mali cez poistovnu... ale vedela ze som pol roka bez prijmu doma s malym, tak asi preto nam to tak rychlo poslala... mozno mala volnejsie alebo neviem.. my sme totiz k nej isli az z Bardejova

luna303
12. júl 2015

@strociatka
@minulin budem musieť aj ja asi vypýtať od iných. Tiež som asi tak pochopila, že poplatky u nej sú keď aj stanoví presnú diagnózu a odporučí ostatné vybavovačky. U nás to bolo zatiaľ len podozrenie pre nízky vek, takže nič nepýtala a teda myslím, že tiež sa žiadnej správy nedočkám. No čo už, veľmi by mi pomohla na úrad práce, snáď budú stačiť diagnózy od iných. Dcérka mi síce nastupuje do škôlky, ale na adaptačný pobyt, preto potrebujem predĺžiť rodičák.

janinka25
12. júl 2015

@tin007 prosim ta ked ste boli u Janosikovej ako samoplatci, dostali ste skôr termin alebo vas zaradila normalne do zoznamu? lebo ja mam volat v auguste, ze ma zapise na buduci rok, lebo, ze nove pripady nebere.

susminka
12. júl 2015

@janinka25 Ahoj, my sme boli zaciatkom tohto roka, ma toho hrooozne vela. Sli sme ako samoplatcovia, platba v hotovosti v ambulancii, a myslim, ze sme boli zaradeni normalne do zoznamu, lebo na termin som cakala cca 5 mesiacov. Ale zjavne sa orientuje a je to odbornik. Drzim palce pre co najskorsi termin.

strociatka
12. júl 2015

@mykeila
@luna303
@minulin neplatila som, mali sme to cez poistovnu. Ale uz som vybavila u inych a na pockanie.

gudulo
12. júl 2015

@susminka kolko ste platili ako samoplatcovia za vyšetrenie u Janosikovej?

mykeila
12. júl 2015

@strociatka aj nam to hradila poistovna ale za spravu sme zvlast zaplatili jej 10 eur.

strociatka
12. júl 2015

@mykeila od nas nechcela, ze to pride postou, no nic. Uz mam vybavene inak. Drzim palce, snad som ojedinely pripad a "vynimka."

tin007
12. júl 2015

@janinka25 Volala som jej zaciatkom decembra a kedze jej vypadol tesne predtým niekto, tak mi dala termin koncom januara, dalsi mala az v maji. Plus ja som si sama ziadala termin ako samoplatca, lebo som mala tip, ze ak by som chcela ist na poistovnu, tak mozno na jesen by sme ho dostali.

janinka25
13. júl 2015

tak aka je ta suma ked idete ako samoplatci? a stači jedno sedenie?

bocianka123
13. júl 2015

@gudulo neplatila som, bolo to cez poisťovňu, ani za správu som neplatila.