Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anuska74
15. jan 2013

@anka912
úplne o ničom, som ešte raz si dala titulky, ale tam je o autistickom chlapcovi, neviem, tiež som to po 20 min.v ypla.

kubasa2005
15. jan 2013

Ahojte mam otazku,ma vyznam chodit s autis.dietatom na logopediu???ked tak kam v BA ??dakujem za radu

saurian
15. jan 2013

@kubasa2005
na logo urcite ma vyznam chodit. my chodime od 1r.9m., a to u nas neni vobec o reci, sotva zacina chapat vyznam konunikacie.
logo (dobry) aj nasa neriesi len rec, ale aj komunikaciu - ake ma prvky (aj ta neverbalna), porozumenie, gesta a ine veci, ako postupovat ako robit s nim, ale aj veci ako priradovanie a pod a tiez vysvetlenie ze preco je to dolezite,
a so starsim co chodim (ten nie je auti) tam pojde komplexne nielen na rec (napr. k vyslovnosti sme sa vobec nedostali) ale postupne aj cez grafomotoriku a ine... cize logo nie je len rec (to som si ja predtym myslela, som ani netusila ze komunikacne problemy to nie je len oneskoreny vyvoj reci) ale komplexne od neverbalnej komunikacie, porozumenie - ako zlepsovat, "posluchanie" - ako na tie nase dietky az po rec a ine.

kubasa2005
15. jan 2013

@saurian aj sme chodili len po 3r sa rozhodla logopedka ze on je autista a nepotebuje to

anuska74
15. jan 2013

Inak aj mna by zaujímalo, či je v BA logoped čo sa venuje len auti deťom, ako napr. Dr. Buntová.
prípadne viete niekto o takej?

saurian
15. jan 2013

@kubasa2005 no tak to je zaujimavy pristup od logo
@anuska74 mi sme najskor chodili kormanovej na kramare, nerobi vyslovene s auti, ale vedela ako s nim pracovat, ako postupovat a "slo im to" 😉 odisli sme od nej len kvoli vzdialenosti a jej vytazenosti

kubasa2005
15. jan 2013

no tak mne v Ba odporucili SAVku ale tam sa dost plati.Co sa tyka Kormanovej ma toho velmi vela nechce naas ani nikoho prijat ☹

bocianka123
15. jan 2013

ahojte, prepáčte, že vám sem napíšem, ja prispievam skôr do témy o poruchách komunikácie, ale chcem iba zareagovať - @kubasa2005 a ako je to možné, že vás Kormanová nechce už vziať, ved ste z BA. My k nej chodíme, ale je pravda, že čakacia doba na ´´dalšie sedenie býva tak 1-1,5 mesiaca. je asi naozaj dosť vyťažená. Len toľko som chcela. verím, že sa vám podarí nájsť vhodného logopéda - ešte ma napadlo K-centrum : http://www.kcentrum.sk/ možno ste už o tom počuli, ja som tam ešte nebola, ale na FB ho má jedna známa medzi obľúbenými a vyzerá to zaujímavo. treba skúsiť. Neviem však, či sa venujú aj auti deťom. a čo Dialog?

strawberry17
15. jan 2013

@misicka2207 ja som taku hru (drevenu) videla v Poluse v carrefoure a na alza.sk

strawberry17
15. jan 2013

@misicka2207 tak na alza to uz nevidim (len ine woody hracky tam maju) a nasla som to na mall.sk
http://www.mall.sk/drevene-didakticke-hracky/wo...

ajkasamko
15. jan 2013

@kubasa2005 nas teraz Kormanova prijala, idem ek nej teda az o mesiac,ale bola velmi mila a len mi hned spomenula, že naozaj raz za mesiac je velmi malo, ale ze s anam bude snažit pomoct....tak som zvedava, tiež hladam v BA vhodneho logopeda,lebo všade nas odmietnu,:-/

kubasa2005
16. jan 2013

@ajkasamko no ved to v Ba je to problem ,Kazda chce len a len zdrave dieta

fede001
16. jan 2013

ahojte.mam 5rocneho chlapceka ktory tiez je autista a chudacik keby len to ete je aj asmatik a nesmie chodit do skolky .sme boli3krat na imunologii a nedoporocila mu lebo je silne zahlieneny.je somnou doma a strasne sa nudi ja uz nevem co s nim teraz ma take ze nieco sa len trosku oskrie plac taky ze az a to trva niekedy aj pol hodiny kym ho utisim aj teraz pred chvilou som ani na wc nemohla byt sama bo prisiel a reval a pritom nic mu nebolo. uz nevem co robit

nina233
16. jan 2013

Ahojte. Bola som dnes so synom na preliadke (dovrsil 3. roky) a odporucila nam navstevu logopeda a psychologa. Maly rozprava, je ako "male radio", ale rozumiem mu ja a par najblizsich, s ktorymi je v kontakte. Preto nam odporucila logopeda. Je inak velmi sikovny, pozna skoro celu abecedu, niektore zakladne slova vie citat, vie pocitat do 10, pozna cisla, ukazuje na hodiny, kde sa nachadza velka, mala aj sekundova rucicka, sklada 24 dielne "puzle" sam od 2och rokov, pozna farby, nielen zakladne. Co je vsak zvlastne, nepyta sa, netvori otazky, nepouziva slovo preco? Preto nam odporucila aj psychologa. Myslite, ze tam moze ist o nejaku poruchu? Citala som zopar vasich prispevkov, su tam niektore spolocne prvky. Samozrejme, ze definitivnu odpoved mi da az lekar, ale mate niektora podobny pribeh ako moj maly syn? Vedeli by ste mi poradit dobreho logopeda a psychologa v Bratislave? Dakujem. Nina

karkulka1
17. jan 2013

Konferencia : Nahliadnite do sveta autizmu. Mozno sa tam niekto z vas vyberie: http://nahliadnitedosvetaautizmu.sk/ Skor to bude pre rodicov, co maju mensie dietky.

damnam
17. jan 2013

Dnes nam prislo rohodnutie na par preukaz NEVYHOVUJE sa takze ani benzin a auto na to mozme celkom zabudnut.

2671974
17. jan 2013

@damnam smutne,preco to takto funguje ze niekomu to schvalia a niekomu nie,odvolajte sa urcite

anka912
17. jan 2013

@fede001 Je to smutné a ťažké, keď je malý ešte aj takto chorý. Aj pre našich je dôležité, aby neboli len s mamou, lebo sa môžu už nudiť a o to horší potom sú. Nemohla by si sa dohodnúť s mužom alebo s niekym z rodiny, že by si malého pravidelne brávali- buď von, alebo k ním domov? Aby si si aj ty oddýchla od neho.....

fede001
17. jan 2013

ja si uz neodychnem ani nahodou lebo manzel ma nepretrzitu prevadyku a nik iny mi nepomoze a v lete sa nam narodi dietatko tak sa my to ete zdvojnasobi ale ja to nejako zvladnem len nech je vsetko o.k

nensyke
17. jan 2013

@damnam Smutné...a vy ste sa už raz odvolali na to??

damnam
17. jan 2013

@nensyke Minuli rok ..Zajtra ideme za to posudkovou.Robime s Ivkom mesacne 700km a nemam narok na par preukaz.Ked nemam par p tak nemozem dostat prispevok na benzin.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cmeli
18. jan 2013

pre inspiraciu - karticky do skolky (drobec ma problemy s presunami medzi cinnostami), akurat ze sme ich este nepreverili v praxi, lebo sa nam vcera (chodime raz do tyzdna) nepodarilo prebrodit kocikom cez sneh :( karticky-fotky su zalaminatovane a spojene kruzkom z klucov)

cmeli
18. jan 2013

v Lidli budu mat od pondelka laminovacku http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/SID-54A9B98F-98... ...neviem ale aka je. My mame z lidla trochu inu laminovacku a sme s nou spokojni.

strawberry17
18. jan 2013

@nina233 a to uz musi dieta v 3 rokoch vytvarat otazky a pytat sa preco? ani moj maly to nerobi ☹

strawberry17
18. jan 2013

@cmeli ahoj tie karticky na fotke su tiez zalaminovane? tiez som pozerala viackrat na laminovacku v lidli, ale neviem ako sa pouziva, a ci na to treba este kupovat tie priesvitne podlozky ci ako to nazvat?

cmeli
18. jan 2013

@strawberry17 ano, su to vytlacene farebne obrazky zalaminovane. Vlozis obrazok do tej folie urcenej do laminovacky (cize mas plast zvrchu aj zospodu - nie je to len "podlozka" je to obojstranne) a vsunies foliu do laminovacky - ona si ju na jednej strane "zoberie" a na druhej strane ti vyjde uz zalaminovany obrazok.

damnam
18. jan 2013

@evamarek77 Tak dnes sme boli na urade najprv za posudkovou potom za veducov odelenia .Dali nam diagnozu 94 ze pod to spada aj aut,ze oni maju take tabulky.Potom ze sme nedolozili potvrdenie o dochadzke do slolky,tak preto sme to nedostali.To sa potom zazracne naslo ,lenze uz poslali rozhodnutie tak ze sa s tym neda nic robit len sa odvolad.

nensyke
18. jan 2013

@damnam 😔 niečo strašne.... maju v tom bordel... ☹ ...a diagnozu ste mali akú? F84?? a potom odkial prišli na F94?? 😕

damnam
18. jan 2013

@nensyke Od dr J aj od neurologicky a psychologicky F84.Len ze to tabulkovo spada pod 94 na urade .Ked sme si to nasli na internete tak tam bolo pisane ze tam aut nespada.Keby nam to neposlu ze je to zamietnute uz postou tak by to dokazali zmenit.Takto sa musime odvolat a cakat dalsie 4 mesiace.