Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mkabzano
6. sep 2016

@lenna1 pozri si stranku uradu prace,sekcia ztp a tam su aj formulare na vybavenie ZTP,parkovacky aj kompenzacie.Musite mat ale stanovenu diagnozu,lebo dokladas posudky

mkabzano
6. sep 2016

@lenna1 aj to sa ti bude ratat do prijmu

andrejka1974
7. sep 2016

@lenna1 mas na vsetko narok a este aj na plienky ak ste plienkovany, my mame prispevok na benzin, ztp/s preukaz, parkovaci preukaz, prispevok na hygienu , ak si z bratislavy vsetkko vybavis na vazovovej ulici ak nie tak na urade , socialnych veci mozes si podat vsetko naraz ja som tak urobila, ked mala rianka 3 roky mala ich 9.4. a 10.4. som mala vsetko podane a dokonca mne aj vsetko schvalili

arlene24
7. sep 2016

Ake mlieko je vhodne pri GFCF diete? Pocula som ze ovcie mlieko sa moze davat...

menatko
10. sep 2016

@arlene24 ano jasne 😂mozes to skusit ale potom to uz nebude gfcf. GLUTEN FREE AND CASEIN FREE DIET. Kazein - mliecna bielkovina nachadzajuca sa v mlieku VSETKYCH cicavcov aj v materskom aj v ovcom kozom. Rastlinne mlieka to neobsahuju - ryzove, orieskove kokosove, mandlove ..sojove..atd

lubkalubka1
10. sep 2016

@menatko ahoj a kde sa dá kúpiť kokosové, orieškové, ryžové mlieko? Máš niekt. odskúšané? Ďakujem za odpoveď.

babo01
10. sep 2016

Ahojte mamicky,idem.si po radu🙂kedze je tu toho cez 900stran(co to som precitaala),a mam tri male deti a casu pomenej,budem dufat,ze mi poradite🙂moj druhorodeny2 rocny syn,ked sa tesi,je nedockavy,vo vytrzeni toci rucickami,otvara usta v krci a zadrzi pri tom.dych,ked som to dala do googlu,hodilo ma to vzdy na autizmus.do vtedy som si myslela,ze ma len prilis silne reakcie.ked sa hneval ako rocny,buchal si hlavu o dlazbu,teraz len hazde vsetkym,co.mu pride pod ruku,odmalicka lubi tak,ze nas hryzie,stipe,skrabe,nehral sa s nicim,nic ho nebavilo,alebo vydrzall len minutu pri vsetkom,okrem tabletu,pri tom vydtzi aj pol hodku.rozprava primerane veku,len popri tom.krici a rozprava svoje hatlaninky,takze sa mi velmi tazko riesi,ci su to reakcie primerane veku al v tom je nieco viac.s jedenim,ocnym.kontaktom nemame problem,teda aspon s pre neho znamymi ludmi. pre nasu pediatricku je vsetko.normalne,tak.sa obraciam na vas,kde by som mala zacat,bo instinkt matky mi vravi,ze je trosku iny🙂ci s nejakym diagnostickym centrom al u psychologa,urcite to c hc em zacat rieesit,bo jeho reakcie sa stupnuu,ma 2 roky a 3 mesiace.dakujem

babo01
10. sep 2016

Inak je uplne normalny,zdravy,vesely chlapec na spapnie🙂

majkam6
10. sep 2016

@lubkalubka1 vyskusaj znacku alpro .my najviac pouzivame kokosove a mandlove, sojovemu sa vyhybame

mkabzano
10. sep 2016

@babo01 ahoj.Posielam ti par otazok a ak odpovies na min.3 z nich kladne,tak by som aspon pre klud duse vyhladala psychologicku a ona mu spravi test.Otazky:Ked si nieco pyta,pouziva na dosiahnutie ruku druheho?Neukazuje na veci prstom,ktore ho zaujimaju?Opakuje slova a vety po druhych ludoch ako ozvena?Oneskoreny vyvin reci a/alebo zvlastna rec.Tazkosti zapojit sa do spolocenskej hry a hrat sa s detmi?Precitlivenost na zvuky.Nema rad zmeny.Zachvaty placu a extremneho rozrusenia bez viditelnej priciny.Nezvycajne pohyby tela napr.mavanie rukami.Nezvycajna a stereotypna hra s hrackami.Fascinacia zvlastnymi predmetmi alebo ich castami napr.tocenie kolieskami auticka.Znizena citlivost na bolest.Neadekvatne reakcie na dotyk.Vynimocne schopnosti alebo nadpriemerne vedomosti o konkretnej teme.

luanna
10. sep 2016

@babo01 presne tak sa tesi moj syn (2r a 8 m) u neho to vyzera na jasny autizmus, ale rovnako sa tesi aj moja 16 mesacna dcerka. Bolo mi povedane, ze v urcitom veku su tieto motoricke emocie ok.....

minulin
10. sep 2016

@babo01 ahoj, tie otazky nie su zle - ale za seba vravim, pred urcenim dg by som na vsetko odpovedala nie, aj ked to tak nebolo..Hold strach a predstavovanie pod otazkami uplne nieco ine....
Ak najdes chvilu casu, prelustruj moj blog a clanky a albumy...
Pisem o nasom zivote s autizmom, mozno ti nieco pomoze chytit sa, popripade mi napis IP...
Drzim paste, hlavu hore ;)
(vzdy u mna postupuj z prveho prispevku na posledny, aby to davalo zmysel....)

loginexistuje
10. sep 2016

@babo01 nemusi ist vobec o detsky autizmus ... tie priznaky tak jednotlivo su aj pri inych diagnozach ..
pokial nie je problem s porozumenim tak by som to nehrotila resp. skus sa obratit na centrum vcasnej intervencie v BA alebo na Dialog a skuste diagnostiku, poriadia ti aj co dalej ... ako ho rozvijat a pod. je mozne ze vas poslu na neurologiu ORL a pod aby sa vylucili aj ine priciny takychto reakcii

Ak ty ako matka citis, ze nieco nie je ok tak radsej ist a preverit ... a uvidis je mozne ze ti v tomto veku nedaju ziadnu relevantnu odpoved, uvidis ...

pink_lady
10. sep 2016

@babo01 isto si chod za svojim a Navštiv .. objednaj sa trebars do Andreasu, tam sa dostanes tak či tak najskor o 8 mesiacov...su to špičkoví odborníci....osobně lutujrm že som to já odkládala , tiez to bolo také že aj aj , mnoho hovořili či mi sisi, vraj je šikovný...neurolog už v 18 m vyslovil podozrenie ...keby sme boli šli skor, (u mna boli problém aj finance - bola som 6 R na rodičovskéj a ex odmietol prispiet) tak mohol už mat syn cielene terapie a nemuselo by sa to teraz tak vyvrbit ...Teraz sa trapime na každom kroku

pink_lady
10. sep 2016

Ospravedlnujem sa za pravopis - mobil 🙂

babo01
10. sep 2016

Dakujem vam velmi pekne🙂) skusim to centrum.vcasnej intervencie a pozrem aj tvoj blog minulin.dakujem.este raz,isto dam vediet,co a ako,popr poslem.IP ak sa v niecom.najdeme,teraz ho viac pozorujem,ked viem, na co sa zamerat a natacam videa.mna len metie,ze tie typ.priznaky,ako.ocny kontakt,jedlo a socializacia su v poho aj zmeny.c hc ela ssom sa este spytat,ci sa niektore veci zhorsili s vyssim vekom,ze boli ok a napr o pol roka zmena k horsiemu.jeviem,ci ma chapeete ako to myslim🙂

cmeli
10. sep 2016

@babo01 mozes skusit aj Matuskovu na Kramaroch- Vcasna diagnostika psychomotickeho vyvinu- velmi mila a nebyvali tam tak velke cakacky ako inde 🙂

adusko123456
11. sep 2016

@babo01 ahoj, ani môj synček nemá problém so zmenami, jedlom, očným kontaktom. Tí ktorý ho nepoznajú by povedali, že je úplne normálny. No u nás je problém s porozumením, čo spôsobuje aj ADHD keďže neustále pracuje na niečom. Tých priznakov je mnoho, každé dieťatko je iné.A v jeho veku bol môj kopec rovnaký. Sama za seba môžem povedať, že je to lepšie (klop klop). Aj keď sú situácie kde to je na psycho film. Ale sme šťastný.

arlene24
11. sep 2016

@menatko dakujem, uz som si zistila ze mlieko ziadnych cicavcov sa nesmie😊 a bolo mi povedane, ze ani sojove nie je moc vhodne, lebo moze v tele tiez vytvarat alergicku reakciu, podobne ako "normalne" mlieko. Zatial skusame ryzove... Sme uplne na zaciatku, tak stale zistujem co je naj. Uvidime, ako to pojde

menatko
11. sep 2016

@lubkalubka1 dm, kaufland hocikde sa da kupit.DM ma svoju znacku a potom je znacka ALPRO napriklad

lubkalubka1
11. sep 2016

@menatko ahoj, ďakujeme 🙂

adusko123456
12. sep 2016

Ahojte, potrebujem poradiť. Poprípade nejaké recenzie. Ideme na diagnostiku mam si vybrať v BA Andreas ale o Jánošíkova TT. Viete mi napísať rozdiel, čakacia doba, ceny atď. Pristup. Budem vďačná.Ja už síce dg, viem, ale tak potrebujem riadny papier. Ďakujem.

slnieckoma
12. sep 2016

@adusko123456 u dr.janosikovej je cakacia doba 2-6m zalezi aku mas poistovnu. Plateny termin ti da ale 95eur a ona ma tak plno ze robi uz len plateny tusim. Ale je super odbornik!

slnieckoma
12. sep 2016

@adusko123456 janosikova ti da spravu aj posudok. Pristup vyborny

mkabzano
12. sep 2016

@adusko123456 Andreas je v pohode s pristupom,ale cakas pol roka na termin.Plati sa 100€ a dostanes aj posudok ale bez cisla diagnozy.Tu ti napise pedopsychiater alebo klinicky psycholog.

slnieckoma
12. sep 2016

@mkabzano nam dali cislo diagnozy F 84.9 vies mi poradit kde by som sa o tom docitala viac?

adusko123456
12. sep 2016

@slnieckoma takže aj keď si zaplatím platení tak budem čakať tak dlho? Mame dôveru.

adusko123456
12. sep 2016

@mkabzano tak to rovno sa môžem aj u Jánošíkovej a nemusím toľko platiť. Asi bude najlepšie keď tam zavolám. Nemáte niekto prosím číslo na Jánošík...?? Prosím.

mkabzano
12. sep 2016

@slnieckoma tuto knihu sme dostali v Andrease po diagnostike.Je velmi dobra-vseobecne info o autizme,druhy terapie,institucie na Slovensku,ktore pomahaju autistom,skolky,skoly...