Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
9. aug 2011

@sisstin hej, áno...má to úplnu logiku... 😉

anka912
9. aug 2011

@magimary patlavé- skomolené?

dalea
9. aug 2011

@magimary Patlave-skomolene 😉 Asi 😅 Aaaa Anka ma predbehla..

anka912
9. aug 2011

@magimary S tou zmesou diagnóz to máš pravdu. Podľa mňna, ak je autizmus "len" genetický, tak ide skôr o aspergerov (logicky ťažký nehovoriaci autík sa neožení), väčšinou je to ale spojené s nejakým dodatočným poškodením mozgu, a už máš pridruženú hypotóniu a dysfáziu. Ale poznám niekoľko fakt ťažkých prípadov, kde tvrdia, že pôrod super, aj v rodine nič, tak tam neviem...

anka912
9. aug 2011

@dalea ahoj, ahoj, ty aj niečo píšeš, doteraz som si všimla len sem-tam páči sa mi to, ale vôbec ťa nepoznám (ja som tu pomerne nová)

dalea
9. aug 2011

@anka912 Jeden cas som tu bola,mali sme podozrenie na AS,ale akosi sme pomalicky ako-tak zostandardneli,chodim k "nestandardnym detom",Sisstin ma pozna 😉 A velmi rada Vas citam 🙂

magimary
9. aug 2011

@anka912 no, hej, asi máš pravdu...
a práve preto sa teším na tú prednášku, čo bude v septembri... o tých diff.diagnostických východiskách, rozdieloch a tak 😉 , ozaj a ty tam teda ideš, či si sa napokon rozhodla nejako inak? 😕

anka912
9. aug 2011

@dalea to máš šťastie 😲 😲 😲
a tuším sme boli na jednej vlne ( stým patlavým)

dalea
9. aug 2011

@anka912 Dakujem,a ano,asi to bude prelozene spravne,ked nam to napadlo rovnako 😀 Prajem vela trpezlivosti s Matkom 😉 A teraz pri pisani prispevku sa tu smejem a mala vyzveda,ze preco? 😀

anka912
9. aug 2011

@magimary ja som sa chcela prihlásiť a potom Maťo ochorel a potom sme šli preč a mi to úplne vyšumelo z hlavy. A muž mi ešte povedal, že načo by som tam šla, že Maťovi to nepomôže. Mňa to teoreticky veľmi zaujíma, ale čas už nevrátim. Takže tak. Budeš mi to musieť celé podrobne zreferovať.

magimary
9. aug 2011

@anka912 som si myslela, že sa tam stretneme 🙂
no, tak sa teda pokúsim zreferovať 😉
aj keď ja budem v takom vytržení (asi), že budem mať problém všetko zachytiť...

anka912
9. aug 2011

@magimary mmch val to s tým ako sa vyspala nepochopila, ty asi hej, že?
možno vám tam dajú aj nejaké študijné mat. alebo zhrnutie prednášok

magimary
9. aug 2011

@anka912 ja, hej 😅
a dúfam, že dajú 😉

lucka261177
9. aug 2011

citam vas ako besna ledva sa to da stihat 🙂 ked docitam uz neviem na co som chcela reagovat 🙂 ale asi najprv k lulle ci aky to ma nick.ja si myslim ze malemu nic nieje a zdielam nazor s magi.sisstin ty si tak informovana ze ja vzdy ked vstko precitam som pol dna zmatena 😀 😀 moj samko svoje slova nema len ich komoli six ako sest v angline hovori kis 🙂 five je taj a v slovenskom jazyku 5 je pak 🙂 ja si myslim ze je naozaj po tom svojom tatinovi taky podivinsky ako to tu aj ine maminky pisali ze maju doma takych muzov to snad nemoze byt nahoda no a ja som tiez taka ina ale nie v takom zmysle ze perfekcionizmus ale mam take divne veci ze napriklad mi nikto iny nemoze pokrajat paradajku lebo sa mi to hnusi.nehrozi aby som zjedla salat kde je paradajky niekde zbufetu 🙂 ked je tupi noz a urobi take trhance na tej paradajke to mi strasne vadi.no a jedlo sa mi musi pacit inak ho nedam do pusy 🙂 no je to az taka velka uchylka?mam prosze pocit akoby to jedlo uz niekto jedol ked je to naprikad ten salat z bufetu a to mi vadi.no som prehnane citliva az mne samej to vadi a dokazem tak nakrmit myslienku ze sa normalne stane ale to len tu negativnu.raz som mala fiktivne tehotenstvo lebo som si to proste myslela tak som normalne mala vsetky priznaky az kym ma nedonutila mama urobit si test ktory bol negativny.grcala som tyzden ako diva 😀 kozy tvrde bolesti podbruska unava o osmej vecer 😀 u nas v rodine je sesternica mojej mamy ktora cele detstvo bola uplne ina.s nikym sa nebavila len so svojou sestrou jedla len 4 jedla no a dnes ma vystudovane pravo a stale je taka utiahnuta ale normalne funguje.asi to tak bude ze ked su v rodine podiviny tak to dieta moze zdedit.

anka912
9. aug 2011

@magimary oznamujem že muž úspešne opravil laminovačku a ja som dnes vyrobila a práve laminujem asi 100 písmenok na tvorbu slov. Vybrala som si ako prvé písmeno K našla asi 12 obrázkov a pod to dala suchý zips a budeme skladať slová. Mňa to baví, asi 100x viac než Maťa a 100x viac než upratovanie

anka912
9. aug 2011

@lucka261177 no, mne jedlo nech pripraví hoci aj Mohamed, hlavne nech ho nemusím variť sama 😀 Aj keď tiež mám svoje "úchylky", asi ako každý. A s tými podivínmi maš pravdu, aj u nás sú takí riadni, aj ja som vlastne, aj moja dcéra. O Maťovi škoda hovoriť.

anka912
9. aug 2011

Dnes celé poobedie pozorujem Maťa, Kika tu má dvoch kámošov- chlapca a dievča. A Maťo sa celý deň ťahá za nimi, keď sa presunú dnu, tak aj on. Keď boli vonku tak na chalana stále pokrikoval- Adam skákať (volá sa Šimon, ale on volá väčšinu chlapcov, čo málo pozná Adam). Teraz sú dnu, sedí pri nich, pokrikuje si svoje a je v siedmom nebi. Ktovie čo si tak myslí. 😕

maria1610
9. aug 2011

dievčence, vy ste toho popísali, človek tu jeden deň nie je a neviem Vás dočítať 🙂
@magimary k tým Tadyho slovkám - náš Filipko začínal rozprávať tak, že hovoril začiatočné písmenká, napr. Matúško bol M., ale M. bola aj mama aj motýľ, neskôr pridával ma alebo mo... to bolo okolo 4 rokov, a teraz rozpráva relatívne krásne Matúško je Matáš, motýľ je motýľ - dokonca minule ma prekvapil, keď som sa vrátila z nákupu a on sa chytil vykladať tašku - hovorí Ananás (no skoro som odpadla, toto slovo som ho cielene neučila, niekde sa mu to uložilo a správne ho použil...) proste mám pocit, že aj u Tadyho by to mohlo nabehnúť, keď už teraz má pár "funkčných" slovíčok...

maria1610
9. aug 2011

@anka912
@magimary aj ja by som sa s Vami rada stretla, budúci týždeň totiž prázdninujeme u našich v PD, možno to vydá, že by sme sa videli 🙂

magimary
9. aug 2011

@maria1610 inak, aj ja si tak myslím 🙂 😉
dík 😉
my tam ideme až ten víkend 20.-21.8.11

anka912
9. aug 2011

@maria1610 super napíš kedy budete v PD a my tam môžeme zbehnúť, alebo sa niekde stretneme. V sobotu už budete v PD?

valika_val
9. aug 2011

ale kvakate! 😀
baby, a co som nepochopila s tym, ze ako som sa vyspala? prepacte 😅 😅 😅

anka912
9. aug 2011

@valika_val pozri naše posledné príspevky tesne pred a po tom, ako si šla včera spať 😵

maria1610
9. aug 2011

@anka912 ešte nie, budeme u našich na chate, ale od nedele večera by sme mali byť v PD na celý týždeň 🙂

anka912
9. aug 2011

@maria1610 dobre, ja mám ešte celý budúci týždeň prázdniny, tak nebude problém a dohodneme sa na stretnutí. My máme aj takých veľmi dobrých priateľov v PD, tak sme tam často.

anka912
9. aug 2011

Ľudia, neuveríte ale pred chvíľou sa mi podarilo poslať samej sebe IP a to mi kedysi psych. tvrdila, že s mojich IQ testov mi vyšlo vysoko nadpriemerné IQ, kdeže sa stratilo?

magimary
9. aug 2011

@anka912 😀 😀 😀 😀

anka912
9. aug 2011

@magimary no, čo interná pošta zostala taká, aká má byť - interná, len a len moja 😀 😀 😀

valika_val
9. aug 2011

😀 😀

yukki
9. aug 2011

@anka912 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀