Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
29. mar 2013

@meesha niektoré sme pochopili 😉

kacena4
30. mar 2013

@cmeli preveze je velmi inteligentny a vsetkomu velmi dobre chape da sa s nim normoalne komunikovat, pripravovali sme ho na to asi 3 tyzdne ale nejak ho to vtedy zlomilo.... neviem co sa presne stalo a ma aj panicky strACH zo zubarov ☹ chodime s oblbovakom (ako ked sa mandle vyberaju detom) inak sa drzi zarubne a nepusti 😖 on sa asi najviac boji toho samotneho pribehu ze pri tom bude pri vedomi, potom sme to preberali s doky a povedala, ze ak to nie je akutne tak ho este nebude trapit a este par tyzdnov cakame ci sa to zhorsi ci zlepsi a uvidime... len ma fakt soklo to ako zareagoval na danu skutocnost na ktoru bol pripravovany. pripravujeme ho na vsetko vopred, aj na skolu po prazdninach, ci navstevu u babky, ci nedelnu omsu, proste je velmi labilny v tychto veciach takze viem ako na neho, ale toto bol fakt sok 😔 😔

meesha
30. mar 2013

@anka912 Dik moc 🙂

buducnost2101
30. mar 2013

Môjho syna pripravujem na zubárku už 1,5 roka.Najskôr chodí so mnou na návštevu aby si zvykol na samotnú lekárku a sestru,potom iba samotné posadenie do kresla a nič sa nerobí,potom na druhý raz pozerá ako mi lekárka robí niečo zo zubami,potom zasa posadíme malého do kresla a púšťame v jeho prítomnosti vrtačku aby rozpoznával zvuk a nebál sa ho stále nič sa mu nerobí.Pri každej návšteve sa oboznamuje len zo zvukom a postupom,ktorý sa robí na mne.Teraz tam chodí rád otvorí ústa a dá si zuby skontrolovať.Zatiaľ nebola nutná vrtačka.

miriamc
30. mar 2013

@sisstin
@meesha Tak aby sme sa rozumeli milé dámy mne je jedno akej ste národnosti - ako vidím je tu zbytočne vyslovovať svoj názor- a pokiaľ dobre vidím je to diskusné fórum a každí z nás si môže napísať čo chce - už dlhšiu dobu sledujem akým smerom sa vyvíja daná téma a verte mi je mi z toho na vracanie - len si tu "hladkajte" aj naďalej Vaše egá v konečnom dôsledku je to aj tak na ľuďoch akí si urobia celkový názor na danú tému. Ja som si ho už urobila - je to strata času.
PS. Meesha ja som si "to dala vysvetliť" ale Ty si vôbec nepochopila podstatu môjho príspevku takže sa nemáme o čom baviť
PS.3 Nejdem jatriť staré rany ale zdieľam názory zakladateľky témy erikasadek - prajem všetko dobré tebe aj Tvojej rodine
Miriam

nensyke
31. mar 2013

... Ahojte, chcem sa vás opítat, kedy začali vaše deti jest s príborom? Nám sa nejak nedarí... 😖

meesha
31. mar 2013

@miriamc a jinak dobry? 😲

nensyke
31. mar 2013
https://www.youtube.com/watch?v=pfVTlwUxRLk

učíme sa farby triedit..... 😀

anka912
31. mar 2013

@nensyke Môj s príborom nevie jesť doteraz a som rada, že sa už naje lyžicou, prípadne si napichne niečo na vidličku.

magimary
31. mar 2013

@nensyke aj my sme radi, že sme konečne "začali" aspoň s lyžičkou...
vidlička je ešte pouhý sen a príbor v nedohľadne...

jo a nensyke, pozerám na tom videjku-malý je viac ľavák?älebo tú pravú moc nevyužíva,
či to sa mi len zdá?
alwe ide mu to fantasticky 😎

nensyke
31. mar 2013

@magimary On využíva obe, len psychologička mi poradila, že aby už začal použivat len jednu ruku a u nás je lavá ruka, s tou mu ide všetko ovela lepšie..

magimary
31. mar 2013

@nensyke my sme na tom rovnako, náš ešte aj lyžice musel mať dve, aby mohol jesť dvoma rukami,
ale už sa stabilizoval na jednu-na ľavú...
ty máš ešte niekoho z chlapcov ľaváka?

nensyke
31. mar 2013

@anka912 náš ani s lyžicou..

anka912
31. mar 2013

@nensyke treba ho len stále pobádať a skúšať, to pomaly príde vekom.... môj sa naučil najprv na tuhých- miláčikoch a pod. veciach- lebo čo mu chutí, to vie zjesť hneď a pekne a to čo mu moc neberie- nejaká poliveka- tak to je naraz gramblavý... a nevie 😀

nensyke
31. mar 2013

@magimary manžel bol lavák, ale babka ho naučila používat pravú ruku..

saurian
31. mar 2013

@nensyke
ahoj ani nas nevie ale... ked mal 1,5 r. tak som si povedala ze chce nechce jest sa musi, vie-nevie nauci sa. predstavovala som si to ze tak 1-2 mesiace a pojde to. ale: od 1,5 r. musi (na 80%) kazdu jednu lyzicku chytit sam do ruky a dat do pusy. odvtedy presiel skoro rok a ako to vyzera: ja naberiem na lyzicu, poviem "chyt lyzicu" a tuknem mu do lakta a on chyti lyzicu a da si do pusy a potom vrati lyzicu do taniera a vyzve ma aby som znova nabrala (teda v prvej polovici jedenia, v druhej mu ma uz nevyzyva), a zaciname naberat jeho rukou. takze ziadna slava ale pomaly to ide. podobne s rohlikmi a chlebom a pod. ale tam to nie je ani tak o tom ze nevie ale nechce, lebo keksik nema problem chytit do rucky a odkusnut si. teda teraz uz chyti keksik do ruky, ale este stale ma dilemu ho drzat lebo mu vadi ten povrch keksika ale chut na keksik uz vitazi. o pribore to u nas este nie je, ale vidlickou uz cvicime asi 3 mesiace. drzim palce.

nensyke
31. mar 2013

@saurian Náš skoro všetko spapá, skor máme problém s technikou... vyskúšam to čo si písala..

damnam
31. mar 2013

@nensyke Nas chytil lyzicku v 10 mesiacoch a doteraz s nou pekne papa.Vidlicka s tou si napichne ,ale s rukou je to rychlejsie 🙂 , niekedy mu drzime lavu nech si napichuje s pravou.Teraz zacal pit s pohara pekne si napusti a napije sa.Pit chce len cistu vodu,alebo ja si zarabam caj do 0,5pohara tak len s toho.

saurian
31. mar 2013

@nensyke
Nás zje takmer všetko ako píšeš - problém je hlavne s technikou ale v zasade platí že čím je to jedlo oblubenejsie aj technika je lepšia. My takto robíme ako som písalo skoro rok a stále sa sám nenaje ale pomaly je to lepšie a lepšie. Aj keď mne to už strašne lezie na nervy lebo je to náročnejšie ako to do neho len tak nachádzať, ale mám to ako jednu z veci ktoré sa jednoducho naučiť musi.
A inak - pozerala som videlo - kraaaasny drobec a šikovný.

anka912
1. apr 2013

Ahojte, u nás pekné slniečko, konečne a naši šli oblievať, korbáč muž nekúpil, že netreba, vzali len voňavku.
Maťo samozrejme nevie o čo ide, ale je silne motivovaný, lebo od rána pýta čokoládku, tak som mu povedala, že keď povie babke aj tete šiby, ryby, tak dostane vajíčko alebo zajačika.
Majú nacvičenú básničku, Maťo ju nevie povedať celú, aj keď ju vie- tak hovorí len ...siby iby, ..... koláča, .....kobáča, ....máličko, .....vajíčko- vždy na konci vety 😉

kubasa2005
1. apr 2013

tak to moj Jakub /ako kazdy volny den horuckuje/ach jaj,to su sviatky ☹

anka912
1. apr 2013

@kubasa2005 😢 ☹

kubasa2005
1. apr 2013

@anka912 to je tak vzdy kazdu velku noc.

anka912
1. apr 2013

@kubasa2005 ach, ako sa hovorí ( v tej slušnejšej verzii 🙂 ) chudobnému sa aj z taniera vyleje....
dúfam, že Jakub to aspoň dobre znáša.

cmeli
1. apr 2013

@kubasa2005 ☹ skore uzdravenie Jakubkovi prajeme

kubasa2005
1. apr 2013

@anka912

kubasa2005
1. apr 2013

@cmeli dakujem moc

anka912
1. apr 2013

tak môj dnes vyšibal za tašku čokoládiek, zajačikov, mačacích jazýčkov aj bonbonieru, pomaranče aj banány. Tak mám zásobu na dva týždne, už som všetko poschovávala, aj pred babami No a dnes bol s mužom autom asi dve hodiny, potom so mnou ešte u kámošky, korčuľovať sa a teraz tu sedí a hučí, že ideme do auta. Ten si asi zmýlil diagnózu, autíci by nemali mať radi zmeny,nie? 😲 😀 😝

nensyke
1. apr 2013
https://www.youtube.com/watch?v=Bu9PmlkIQ6s

Aj na velku noc sme pracovali.. 😅

buducnost2101
1. apr 2013

@nensyke Môj má 3 roky a 4 mesiace.A jesť vie zatiaľ len lyžičkou.Nesilím ho do ničoho,pretože musí najskôr dostať zručnosť v jednom a potom ho budem učiť aj vidličkou a nožíkom.Ak ste si istá,že Vaše dieťatko už s istotou používa lyžičku môžete ho pomaly pripravovať na vidličku a potom pridať aj nožík.Môj malý je s vidličkou ešte nemotorný,ale keď si ju vezme nechám ho potrápiť sa s ňou.A keď už je nervozny s toho,že mu to nejde iba mu zachytím mierne ruku a iba mu pomáham.Robíme to dennodenne.A musíte byť pri tom veľmi trpezlivá ja mám trpezlivosti v sebe veľa jeho zdlhavé učenie mi nijako nevadí priam ma veľa učí on sám,pretože aké to musí byť pre neho nesmierne vyčerpávajúce a aj napriek tomu sa to chce naučiť.Za seba môžem povedať,že moja trpezlivosť nemá hranice.Môjmu synovi sa učím pomáhať nesmiernou trpezlivosťou.