Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

minka7
9. jan 2015

My sme sa do centra dostali na odporučenie detského psychológa že má vysokofunkčný AS.

solinkarka
9. jan 2015

ahojte...tak my sme nastupili od stvrtka do specialenej skolky...zatial len na hodinku chodime...vcera to bola katastrofa, polovicu asi prereval lebo mu pani ucitelka kazala nieco robit za stolom a on jednoducho nechce, je strasne hyperaktivny 😒 no ked uz mal volnost tak sa jasil 😀 este tak pred rokom nemal rad deti ale teraz si vsimam ze celkom vyhladava ich spolocnost 🙂 no a dnes ho zas ucitelka 🙂 chvalila, ze nejake ine dieta sme jej dali, ze bol dobry, pekne spolupracoval a nikoho nebil 😅 uvidime co prinesu dalsie dni 🙂

nensyke
9. jan 2015

@solinkarka jéééj aký fešák a držím vám palčeky.. 😵 😵

monulienka12345
11. jan 2015

mamicky autistov, stalo sa Vam niekedy, ze Vam dieta cely den nechcelo otvorit oci?nas maly dnes cely den iba lezi na posteli, oci nechce otvorit ani za nic, nerozprava, horucku nema?
byva to niekedy u autikov?

mimasimi
11. jan 2015

@monulienka12345 Hmmm, to som teda ešte nikdy ani nepočula, ani nevidela. Koľko má malý rokov? Možno bude chorý, alebo to počasie ho zmáha ... ☹

monulienka12345
11. jan 2015

@mimasimi 4 roy bude mat o 2 tyzdne, nechapem co mu je, cely den iba mrnci a oci zavrete...

mimasimi
11. jan 2015

@monulienka12345 Ooo chúďatko, ale určite, ak by to do zajtra neprešlo, pre istotu by som cinkla psychologičke, aby mi poradila, že čo a ako ... ☹. Srdiečko malé, isto ho niečo trápi ... ☹

monulienka12345
11. jan 2015

@mimasimi daujem, no uvidime zajtra...:(

mimasimi
11. jan 2015

@monulienka12345 Prihlás sa do tejto súkromnej skupinky, na českom MK: https://www.modrykonik.cz/group/5427/

andrejka1974
11. jan 2015

@aludra som sa o tom na dalsi den pytala viacej s ucitelkou a povedala, ze ta mala bude pri nich len trpiet, povedala, ze s nimi sa nic neda robit, mala je na tom ako vsetky deti boli v jej veku nic nevie to nasa rianka viesa uz aj napapat aspon chlebik zje sama 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 dalsi uspech co sa nam teraz podaril, zaujima sa o hracky viacej, da nam uz aj smiech castejsie, vie sa na mna uz usmiat, pozriet castejsie proste pokroky su nadherne, vies ako sa tesim 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 vie ist uz aj trocha za ruku, co pred tim nemyslitelne, mozem ju aj na par sekund objat 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 proste je zo dna na den vidiet ako po kuskoch ideme vpred 🙂 🙂 🙂 🙂

minulin
13. jan 2015

Ahojte vsetky maminky. Chcem sa pochvalit, ze uz vieme zamavat papa 🙂 Davame serus aj cudzim ludom. Pusinky tiez hocikomu 🙂 Cim dalej tym viac sa utvrdzujem, ze to asi bolo len zanedbane... Uz len par tyzdnov a budeme vediet od Dr. Janosikovej pravdu, po ktorej tolko prahneme. Hotel uz mame zarezervovany a v podstate sa tesime, ze sa v kazdom pripade (dufame, v ten najlepsi verdikt) sa posunieme a budeme vediet co a ako. A ozaj, vieme aj pohlaskat po licku 🙂 Dokazeme krasne hodit plienku do kosa, ci papieriky. Len poviem, ze : Bobacku, das papierik do kosa? A on ho hned vezme a ide s nim do kosa. Dokonca nas prekvapil, ked u babky dokazal najst ich kos a zahodit papierik 🙂 Vsimla som si, ze ked pride manzel domov , tak je uplny lenoch, nic sa mu nechce, ale akonahle odijde, hned vieme vsetko 🙂 Mate to aj vy tak? Nas tatik chodi na 23 dni do prace a 6 dni je doma....
Tak prosim silno Boha, nech tuto diagnozu odvrati a aj za vsetky deticky sveta...
<3

andrejka1974
13. jan 2015

@minulin sikovnicek 🙂 🙂 🙂 🙂 a kedy idete k janosikovej, my ideme 29.1. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

andrejka1974
13. jan 2015

inac ako to mate s dennym spankom myslim tych co maju okolo 3 rokov, moja proste mi uz nechce spavat a ked zaspi spi aj do 17.00 a potom buntosi , dnes som ju nedala spat,tak som zvedava,kedy bude vyspata 🙂 🙂 🙂 🙂

ajkuska
14. jan 2015

@andrejka1974 spával poobede asi tak do 3 r. 11 m. ale ako začal chodiť do škôlky tak som ho musela poobede budiť, spal tak max. do 15 hod. aby večer nebol problém zaspať, teraz posledný mesiac už nespí cez deň len v noci dlhšie.

andrejka1974
14. jan 2015

@ajkuska tak vyspata bola o 5.30 je teraz v skolke este od 12.00 do 13.00 mame terapiui v andrease , ale asi dnes mi nevydrzi do vecera 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 uvidim, ci mi nezaspi v aute 🙂 🙂 🙂 🙂

aludra
14. jan 2015

Solinarka: aky zlatyyy 🙂 Tie nase deticky su take krasne 🙂

Monulienka: tak to sa mi nestalo ze by mal maly cely den zatvorene oci, moj je velmi aktivny takze to by bola pre neho asi dost nuda. Ale napis ako to dopadlo...

Andrejka: tak super ze malicka robi take pokroky, no viem si predstavit ako sa tesis, to pozname, tiez ked ma Jurko nejaky uspech tak sa velmi tesime. Aj ked bacha na to, tieto deti sa vyvyjaju stylom 2 kroky dopredu, 1 dozadu. Niekedy sme sa tesili ze uz nieco vie a potom zachvilu nadopudnutu zrucnost prestal zase pouzivat. Ale niekedy sa to po case zase vynori na povrch. Napr. daval papa, kyval rucickou aj povedal papa a robil to uz dost dlhy cas, potom mu preplo a prestal to nejaky cas robit - cca par mesiacov. Ale teraz sa k tomu zase vratil. No a takychto prikladov je vela.

andrejka1974
14. jan 2015

ahojte tak zacali sme chodit aj do andreasa a tam som si dala tie abuterapie je to dost inac cenovo, ale snad nam to pomoze budeme tam chodit trikrat do tyzdna po jednej hodine , jedna terapia ma bude stat 15 eur snad jej to pomozetu mam prvych 5 terapii zadarmo takze tento mesiac ma to bude stat len 30 eur a kolko sa inac plati inde za abuterapiu neviete mi povedat myslim v ustave matulaya a ako dlho je to vlastne vhodne pouzivat neze ma to zrujnuje financne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

saurian
14. jan 2015

@andrejka1974
pochopila som to spravne - do andreasu chodite na ABA-terapiu?
mmch krasne uspechy 😉

andrejka1974
14. jan 2015

@saurian ano zacali sme

saurian
14. jan 2015

@andrejka1974
ABA terapia ako taka je vyborna. avsak - je zalozena (okrem ineho) na tom, ze sa s dietatom pracuje intenzivne - min 2 hod denne tymto sposobom. cim netvrdim, ze vam nebude prinosom.
zaujimalo by ma - pocas terapie si s nou vnutri? nejako ti reprodukuju/vysvetluju/vedu ta ze ako mas s nou pracovat ty doma? alebo pracuju ony a teba len informuju ako to malej slo?
mmch - klobuk dolu, sklbit starostlivost o tolko deti, a k tomu tak narocnych, je priam nemozne.

andrejka1974
14. jan 2015

@saurian dnes sme mali len taku oboznamovaciu, tak ze zistovala na co mla reaguje, co je pre nu vhodne, co ma rada 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 bola s nou sama a potom ma informovala co s nou robila co mam s nou doma robit , buducu hodinu uz budem s nou a vsetko mi bude podrobne ukazovat 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 vies toto je pre mna dalsia vyzva, ak sa tak da vobec nazvat, viem ze je to na cely zivot , ale ja som sa s tim uz nejako vzila a pracujem s nou aj doma 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 nejako to vsetko budem musiet nejako sklbit, mam vyhodu, ze som doma, starsi synovia su uz velki a ked treba pomozu s babami v pohode 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 rianka je doobeda v skolke od 8.30 do 11.30 mam to len 5 minut autom z domu, takze si stihnem vsetko porobit, jurko ten uz chodi do prace, simon s matusom su ziaci a student jeden prvak druhy deviatak, tak tych len kontrolujem, a sinduska chodi do skolky od 7.30 do 15.30 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 takze tak do 11.30 kedy idem po rianku mam volno, potom ide rianka obcas spinkat, alebo aspon je v postielke aspon 2 hodinky a potom sa jej venujem, vsetko sa musi sklbit a nacasovat , ale da sa to 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 vies ja som ten typ, ktory ked sa da da vsetko preto, aby bolo lepsie
uz som toho zvladla vela, od jurkovho narodenia, ked mu zistili dmo , cez umrtie mojej dcerky dianky, cez zachranu zivota matusa,ked dostal pneumokoka ako 15 mesacny a skoro umrel, cez tazky uraz z augusta simona 2013, ked mi padol z vysky 15 metrov na beton, kedy mal take stastie, za prve prezil a dokonca chodi po svojich uz bez opory mal pritom zlomene obe nohy a 7 stavcov , ked sa z toho vystrebal tak mi povedali, ze rianka ma autizmus, ked mi to povedali skoro som fakt uz skolabovala ale vdaka rodine a vam tu vsetkym idem dalej a dalej 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

kubasa2005
15. jan 2015

Caute mam otazku ,maly sa rozculuje ked mu v obchode nekupim co chce/jeduje sa/ a obzvlast ked ma divakou.Ucitelke to nedavno spravil a poslala ma psychiatricke predpisat ukludnujuce lieky.Aky mate nato nazor?beru vase deti nieco take?Ja osobne by som sa teda obchodom vyhybala -liekom sa chcem vyhnut cim najdlhsie

monulienka12345
15. jan 2015

tak nastastie ho to preslo, nasilu sme mu museli otvorit oci, bol akoby v tranze, oci vyvratene, proste nechcel ich otvorit, ale potom uz OK,...neviem co ho to napadlo...

saurian
15. jan 2015

@andrejka1974 dakujem za odpoved. to je vyborne ako si to dokazala sklbit v rodine, aj ze mas v rodine podporu. ale aj tak mas moj obdiv, pretoze niekedy je velmi tazke proste disponovat energiou na to vsetko 😉 je uzasne ako sa jej venujes, urcite to prinesie (vlastne uz prinasa) vysledky, pokroky.

andrejka1974
16. jan 2015

@saurian viem, ze to potrebuje 🙂 🙂 🙂 🙂 a ten cas sa vzdy najst musi 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 vsak vcera dosiel za mnou syn a vravi mama pomoz my s matikou delenie mnohoclena mnohoclenom 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 kkkkkukala som na to ako puk, ale pomocou knihy som mu to ako tak vysvetlila 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 snad mu dnes vyjde ta pisomka 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 malej som sa venovala tiez ucime sa zlepsovat ocny kontakt, 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 dam jej hracku az ked sa mi pozrie do oci , uz to vie aj tak spravit 🙂 🙂 🙂 🙂 davame kocky do kyblika, ked to spravi pochvalim ju , potom si moze pobehat po izbe a toto opakujeme viackrat 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 vcera mi sama stvornozky vyliezla schody, kukala som ako puk, doteraz to neurobila 🙂 🙂 🙂 🙂

andrejka1974
16. jan 2015

@kubasa2005 urcite mu nedavaj lieky, pokial nebude treba , moja sa mi tiez zacina obcas rozculovat , hlavne vtedy, ked ju obleciem a nejde nikam, ona proste musi ist hned prec z izby svojej , inac zacne dupat nohami a jedovat sa

bocianka123
16. jan 2015

@andrejka1974 žena ty si žena činu i matka roka po tom všetkom čo máš za sebou... s každým dieťaťom neičo... ty musíš mať asi Nadpozemskú silu, ale Vás tam hore naozaj niekto veľmi dobre opatruje a dozerá na Vás ... anjlei strážni sú silní vo Vašom prípade. Klobúk dolu pred všetkým, čo si už zvládla . Uvidíš, aj Rianka sa pohne dopredu, má super mamu, ktorá je v tom pomôže. Držím palce...

damnam
16. jan 2015

@kubasa2005 Nam povedala dr J,on vzdrzi aj dve hodiny plakat a hnevat sa ,ked vie ze to potom dosiahne. A preco ucitelka hned siaha po liekoch?

kubasa2005
16. jan 2015

@andrejka1974 ja nevravim ze je to normalne ale abysom nasadila lieky pretoto ??urcite nie

kubasa2005
16. jan 2015

@damnam lebo ze striedal naladu chvilu sa smial ,chvilu plakal ze podla nej ide do puberty ☹ on je dieta tvrdohlave a hlavne ked ide doobchodu vzdy niaku drobnost pyta .Ucitelka mu asi zjavne nerozumela.Ked ho vyhresila --uz bol neprijemny a oduty cely cas vskole.