Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

emikie
22. sep 2015

@magimary @minulin asi treba skusit sa prihlasit - my sme v praci robievali take videokonferencie cez pocitac - ked vam niekto posle pozvanku, tam su instrukcie, co kliknut a ako sa prihlasit a potom to uz ide - ale ktovie... no je to kazdopadne zaujimavy napad

minulin
22. sep 2015

@jahodka789 nevzali nam do normalnej skolky... tiez mame 4 roky, sme v speci skolke, zvykame si obaja teda... a plienkujeme takisto

andrejka1974
22. sep 2015

@jahodka789 pri plienkach by bol problem , ono je problem umiestnit zdrave deti nie to este tie nase a zasa opacne tie nase casto sa nedostanu niklam , pretoze je malo miest a vela deti, co by som za to dala, keby rianka bola aspon niekde momentalne sme doma a urcite budeme aspon rok , nic v zlom ,ale skus mozno ti vezmu

andrejka1974
22. sep 2015

@anigol poznam to , nam tiez povedali, ze bez asistenta mi ju nevezmu a asistenta zaplatit nemozu ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

ludkaol
22. sep 2015

@majkam6 Martinko chodil do normálnej škôlky prvý rok len do obeda potom normálne. A bol bez asistentky.Rozprávať začal keď mal 4roky dovtedy len svojou rečou. Oni boli veľmi dobrý kolektív učiteľky hovorili že taký kolektív ešte nemali tie decká sa mali medzi sebou veľmi radi a aj Martinka ťahali dopredu a to mu neskutočne pomohlo. Mne síce uč.tvrdili že on isto Nie je autista, aspon jedna, druhá sa priklanala no ale samozrejme on bol v škôlke iný ako doma.A inác on je taký atypický autista. Má svoje rituály ale zároveň dobré reaguje na zmeny. A sú situácie s ktorými proste nepohneme

jahodka789
22. sep 2015

@damnam viem, že je písaná sposa v Novom meste ale keď som si zadala ich stránku všetko staré info a jedine adresa a telefón. Tak by som chcela vedieť, či to aj naozaj funguje - či sa tam stretávajú rodičia takýchto detičiek a podnikajú niečo spolu

jahodka789
22. sep 2015

@minulin a rozpráva tvoj synček? A ako sa ti javí tá špeci škôlka -vidíš nejaké pokroky? A koľko detičiek je v jednej triede? Som rada, že si oddýchnem ale zdá sa mi to momentálne ako odkladisko. Pri jednej učiteľke a asistentke a 8 deťoch sa mi zdá, že nestíhajú. Všetky detičky chodia každý deň a na celý. Čakala som možno viac venovania a možno pokrok v odplienkovaní. Totiž on sa vyciká do šerblíka, ale musím to sledovať ja. Málokedy sa vypýta on.

mojalaska123
22. sep 2015

u nas su v triede 5ti ale je to maly priestor maju jednu ucitelku a jednu asistentku my sa nestazujeme,aj ked chodi len na 2 vyucovacie hodiny ale aspon si povybavujem co treba a co stihnem.nas tiez cikal do plienok ako aj do wcka ale pocikaval sa potom sa nejak naucil cikat do zachoda ale este ked cestujeme a v noci mu davam plienku

jahodka789
22. sep 2015

@mojalaska123 bodaj by aj náš malý potreboval už len na spanie plienku. Ten kolektív 5 je ešte fajn. Náš chodí na 4 hodiny. Tiež sa snažím porobiť si maximum.

janette321
22. sep 2015

dobry den . prave som narazila na tuto diskusiu . moj syn je tiez autista . v juni mal 3 roky . citam ze vase deti chodia do skolky a zapadaju medzi ostatne deti . ten moj zatial este nereaguje ani na svoje meno , ani nerozprava , len vydava zvuky . teraz sme sa konecne po 3 mesiacoch naucili urobit ,, ťap ,, pravou rukou a trosku nam to uz niekedy ide zopakovat aj lavou rukou ... plienku ma na spinkanie a ked sme vonku lebo vypytat sa nevie ale doma sa vie vypytat na nocnik tak ze mi ho prinesie alebo ho len kusok posunie aby som videla ... ale mame taky problem ze vonku ho nesmiem pustit - jeho ruku . lebo v tom momente sa rozbehne a bezi . je jedno kam a na ktoru stranu proste bezi . uz ho volame Forest :D preto ho beriem von radsej na karicke aby pekne sedel a nahodou mi ho nieco nepreslo ... buduci mesiac ideme zacat skusat ho naucit aby prisiel ked mu poviem ,, pod sem ,, . som zvedava ako to pojde lebo zatial na ziadne prikazy nereaguje a preto sa bojim s nim chodit po vonku ( mimo domu ) ..... musim ho silno drzat za ruku aby sa mi nevysmykol alebo ho priputat do karicky ...

damnam
22. sep 2015

@jahodka789 Trnava funguje.

mojalaska123
22. sep 2015

nas ma uz 7 rokov a stale ho drzim za ruku ked sme vonku to uz automatika tiez sa bojim ze sa mi raz vytrhne lebo ked som ho aj pustala niekedy isiel sam ale potom sa rozbehol ☹

mojalaska123
22. sep 2015

ani nas dlho nereagoval na meno ja mam pocit ze to ide s vekom,nas este pred takym polrokom bol strasne zly,krical,hadzal sa no proste brutal a teraz sa usmieva,blaznime sa,poslucha,ide pekne sam spat no proste 100% nrozdiel

janette321
22. sep 2015

no my to mame opacne . moj maly sa nikdy nehodil o zem on je strasne dobrucky ani nekrical on len tie zvuky akoby sam pre seba si rozpraval . a tiez sa stale rehoceme a blaznime a steklime ... a stale sa ku mne tuli . len pani doktorka nas upozornuje ze to tak nebude vzdy ze teraz uz asi zacnu tie prejavy jedovacne ..... on ked sa teraz jeduje tak len trosku pisti kym nepridem na to co presne chce . ale to vzdy len chvilku . tak uvidime neskor .

mojalaska123
22. sep 2015

aj nas bol taky zlaty ked bol maly ,potom sme ho dali do normalnej skolky a tam to zacalo...hanbila som sa ako pes...pokakane slipky,nerozpraval iba opakoval po ucitelke a na konci skolskeho roka vraj uz hadzal formicky a vedierka po detoch...nervy,agresia,chudak a to mal este takeho blbeho otca s ktorym uz nastastie nie som...mam noveho priatela a je to rozdiel,chudak potreboval muzsky vzor ,byvame spolu vyse roka a uz vidim riadny rozdiel,nie je otec ako otec...

minulin
22. sep 2015

@jahodka789 ahoj, nie nerozprava. posun vidim v tvorbe - kresli a lepi a tak, no doma nikdy nechcel, len cmaral ciary... zatial je to este len treti tyzden, to je este skoro pri takych detickach nieco hodnotit. naucil sa sediet pri jedle, co je teda veeeeeeelky pokrok u nas... su 4 chlapci, do 12tej prevadzka. 1 ucitelka, 1 asistentka... 2 deti su imobilne, chodia s rodicmi na asi 1 den , podla nalady deticiek...
u nas je uspech, ze si zvyka tam byt bezomna... kedze bol doma stale so mnou (manzel prec 20 pracovnych dni v mesiaci)...........

janette321
22. sep 2015

@mojalaska123 to musel malinky odpozerat od tych zdravych deti . v tomto veku sa tak vraj zacinaju ucit ze odpozeravaju a opakuju . mojho maleho nikdy nenapadlo nieco hodit . u doktorky sa ma zakazdym pytaju ci niekoho nepohryzol napriklad doma alebo take veci ci ublizuje .... ale on to nema kde vidiet take veci cize ani nevie ze nieco take existuje . jedine ze by to odpozeral od inych deti a on v skolke nieje a ani na ihrisku si ine deti nikdy nevsima .... a doma sa samozrejme nehryzieme :D

mojalaska123
22. sep 2015

nas sa tiez obcas bije ked je nervozny,po hrudi,obcas si da po hlave ale ked mi byvala kolegyna rozpravala o jednom chalanovi je uz starsi a ze ho nikam do ustavu nechcu zobrat,doma musia lepit chladnicku lebo ze on zje vsetko co mu stoji v ceste,ze zjedol aj surove obalene rezne proste brutal ake starosti maju tak my s,me este stastny ze aj ked mame autizmus este to nie je take strasne

janette321
22. sep 2015

@mojalaska123 tak presne toto si hovorim aj ja . stacilo si pustit nejake videa s inymi detmi to sa nedalo ani dopozerat . chudatka deticky . sice este nevieme co nas caka lebo este su malicki ale aj doktorka uz mi povedala ze je tam ten predpoklad ze sa to az tak nevyvinie . lenze dopredu to nikto nevie ako to bude neskor ...

anigol
22. sep 2015

kedy sa človek vyrovná s tým autizmom, všetky tu píšete tak, že to už beriete tak ako to je, ja nie. nemôžem sa s tým vyrovnať, asi skúsim tú terapiu sunrise. či je to hlúposť? ☹

janette321
22. sep 2015

@anigol nikto sa s tym nikdy nevyrovna !!!! nie len vy , ale nikto ! trochu ma to urazilo ten koment .....

mojalaska123
22. sep 2015

ano mne to tiez dlho trvalo niekedy mam pocit ze to uz beriem normalne ale pristihnem sa ze ho porovnavam so zdravymi detmi v jeho veku...bojim sa buducnosti,uz teraz bojujem o vyzivne pre maleho a tahat sa po sudoch ma nebude bavit donekonecna..ked si predstavim ze ho raz budem musiet"zavriet"do ustavu trha mi to srdce ale autizmus je choroba na cely zivot...ked som mala slabe chvilky rozmyslala som nad tym ci by mu nebolo lepsie keby nezil lebo toto je trapenie prenho aj pre nas ..ja uz nikdy nebudem mat normalny zivot ako ostatne matky toto je beh na dlhe trate....

anigol
22. sep 2015

@janette321 tak prepáčte

janette321
22. sep 2015

@anigol ok v pohode su to proste emocie ...

anigol
22. sep 2015

presne, to je najhoršie, že je to na celý život a strach z budúcnosti. u nás sa stále nevedelo či je to oneskorený vývoj alebo autizmus, tak sa striedala nádej s beznádejou.

janette321
22. sep 2015

@mojalaska123 preco pisete o ustave a nad tym aj rozmyslate . ja by som svoje dieta nikdy do ustavu ziadneho ,, nezavrela ,, . a autizmus nieje take postihnutie ze su ludia v ustave jedine tie najtazsie formy - si myslim . mne je jedno ze nebudem mat zivot ako ine matky . ale aj oni maju svoje problemy so zdravymi detmi a da sa povedat ze este vacsie problemy ... a preco rozmyslate ze ci by mu bolo lepsie keby nezil . ved nema taku chorobu ze sa trapi ze ma bolesti ... nemyslite na seba a svoje pohodlie je to vase dieta on je najdolezitejsi .... ved autizmus pokial nieje tazka forma tak tie deti normalne studuju dokonca niektore aj na gymnaziu . dospeli normalne funguju samostatne v domacnosti staci ich vraj len pre istotu raz za den kontrolovat . je to len na vas co ho naucite do zivota podla toho bude ,, fungovat ,, dalej ...

ludkaol
22. sep 2015

@anigol Ja tiež beriem môjho chlapčeka normálne neriešim aký je,milujeme ho a sme šťastný že ho máme, prijali sme ho aký je,nelamentujeme, neplaceme neriešime... Ale myslím že s tym sa nikdy nik nevyrovná. To sa nedá, lebo stále príde nejaká situácia ktorá vás zasiahne a proste človeku to príde ľúto. Malé deti malé starosti veľké deti veľké starosti. Škôlka bola ok ale škola je iná. Boli ma že sa mu napríklad vysmievaju, to bude stále, budú si z neho robiť srandu, budú taký čo ho budú odsudzovať, budú rôzny čo mi neovplyvnime a vtedy si poplacem príde mi to ľúto a veľmi lebo môj Martinko je strasne zlatý chlapec bez agresie. On je dobracisko. A vníma keď dá mu smejú a plače.. Ja s ním.... A ďalšia otázka do budúcnosti či bude niekedy milovať či bude milovaný či dokáže žiť sám, či sa vôbec niekedy ožení, či bude mať niekedy detičky...čo s ním bude keď sa pominieme.... To sú otázky ktoré tu budú stále a ktoré mi nedovolia sa S tým zmieriť ☹
Nie preto aký je,, ale preto čo s ním bude. PRE mna je to najuzasnejsie dieťa na svete

minulin
22. sep 2015

@ludkaol tak citate mi z duse ;)

ludkaol
22. sep 2015

A idem sa pochváliť s našim prváčikom... 🙂

mojalaska123
22. sep 2015

je krasny 🙂 🙂 🙂 😵 😵 😵