Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

llodicka
26. feb 2012

@valika_val díky za příspěvek, musis se synkovi užasně věnovat! Muj synek je strasne narocny, neustále vyžaduje pozornost, nosi věci, chce něco (opravdu se nazbaví ani 3 minuty). to mi nevadí, ale to jak se hned rozcili, je porad takový nespokojený, s tím oblékáním a přebalovaním, to máme stejně, ječí, musím být rychlá, jinak hned dostane hysterický záchvat, stejně kdzyž někam odcházíme, já se chystám a on už stojí u dveří a brečí. Vždycky se musím vypravit za pár minut, jinak brečí. Taky mne s nim nikam nebaví chodit, nevím jestli se mi rozbreci,jak se bude chovat. Strašně me stresuje, jak brečí v autě. To jsem taky ještě neviděla u žádného dítěte. pro mne je strašný stres s ním nekam jet. Má strašný ječák po probuzení taky často ječí. Já si třeba vůbec neumím představit s ním někam jet! nebo vzít si ho do práce, jako jiné maminky. Ve st jsme ale byli na neurologii a dr. rikala ye si nemyslí, že to je autismus. že když ukazuje prstem, nosí věci na ukázku, podívá se na světlo, když se ho zeptám na světlo. tak by mel být v poradku. Po spickach chodí, ale pry tak chodí hodně dětí. Já jsem nějaká vystresovaná, tady se aspon muzu trochu vypsat. Kdyby te jeste neco napadlo, tak dej vědět. Díky moc.

anka912
26. feb 2012

@llodicka môj malý je klasický autista, on síce veľa slovám rozumie, v tom máme určité šťastie, ale typicky sa na vec nepozerá, neukazuje na veci, ani mi nikdy nič nenosil. Dokonca doteraz máme problém, že mu ukazujem na nejakú vec- možno 2-3 metre vzdialenú, a on nepozerá tým smerom ako ukazujem, ale na môj prst, asi nevie, že tým prstom naznačujem smer. V tom sme ale my na tom dosť zle, veľa autíkov viac ukazuje ako náš.

magimary
26. feb 2012

@anka912 presne toto s tým ukazovaním určitým smerom som si všimla na "dovolenke" u Tadyka aj ja...
ako o život som mu ukazovala (už ani neviem čo, ale tuším) mesiac a on sa úplne "zažrato" pozeral na moju ruku, aj keď som gestikulovala, zvýrazňovala ako o život... a odvtedy si to všímam, že to tak skrátka je...doteraz som si to nejako nevšímala...
náš Tady je v ukazovaní, resp. volaní na nás taký zvláštny...
prstom už ukazuje, ale len, keď niečo konkrétne potrebuje, alebo keď mu ja poviem, aby mi ukázal niečo napr. v "zošite", spontánne a voľne to nepoužíva vôbec...
no, ale aby nás zavolal, keď niečo potrebuje a my nie sme "po ruke", tak to stále nehrozí... a nerobí ani to, čo typickí autíci, že by prišiel a za ruku nás doviedol k tomu, čo chce a potrebuje,
nie, on bude kričať, revať, jedovať sa pri objekte svojej "túžby", kým tam za ním ozaj niekto nepríde a nepomôže mu...
skrátka on neurobí ani ten krok, aby s tou "prosbou" o pomoc prišiel za nami... 😕 😒

anka912
26. feb 2012

@magimary neboj, to sa zmení vekom, ešte sa ťa toľko naťahá, kam bude chcieť ísť.... Oni sú šikovní v tom, čo potrebujú oni, postupne sa naučia ako čo najlepšie a najrýchlejšie uspokojiť svoje potreby.

magimary
26. feb 2012

@anka912 myslíš, že to ešte príde??? 😨 😕
lebo ja keď vidím Dadka, ako ťahá a volá nensyke, tak nechápem z toho nášho Opičiačika, čo bude vydávať zvuky alá Tarzan, ale nepomôže si inak... (tichšie a kvázi normálnejšie)...

anka912
26. feb 2012

@magimary určite príde! na to je príliš šikovný, aby sa toto nenaučil

magimary
26. feb 2012

@anka912 no práve, že mne sa zdá dosť šikovný na to, aby to už dávno vedel (aspoň takto),
ale teda vôbec nie...
veď toto autíci vedia už pomaly od roka, dvoch... 😕

didla
26. feb 2012

@erika2312 no tak ja ťa uplne chápem, mojamalá ked chytí nervy,, teda ten jej amok, sa šlahne na zem a je jej jedno čije to suché, mokréé, studené , teplééé, a reve ako o život, mne sa vtedy ruti svet a som uplne na dne so silami,, to spraví kdekolvek, a tí ludia, čo sa na nás pozerajú ako na bláznov,, by som všetkých okolo vyzabíjala,, lebo ja som vtedy tak bezmocná a oni sa na mna tak pozerajú ako na neschopnu kravu,, to ma desíí a s tým sa nemožem vyrovnať, nechodím k žiadnemu psychologovi, ale je otázkou času, že raz sa aj ja nervovo zrutim a vobec ma nebaví život ako takýý, to už neni život,, aj ked mi niekto povie, že sú na otm o mnoho horšie ako ja, ale ja si myslím v tejdanej situácii , že ja som na tom najhoršie,, a čo sa týka interupcie, keby som vedela, že sa mi toto stene,, neváhala by som,, neviem, či sú na tom horšie na tom naše deti alebo my saméé, chceme im pomocť a niekedy nepomože žiadna pomoc, raz to je u nich inak a to nezmeníí nik,, možno píšem pod vplyvom emocii, ale fakt som už na dne ...

anka912
26. feb 2012

@magimary ďalší level bol u Maťa. keď sa naučil pýtať si nejaké veci aj od iných ľudí, väčšinou otravuje mňa alebo muža, ale niekedy som mu povedala aby pýtal od sestry... na to pomôže aj škôlka, ýe proste niekedy bude musieť pýtať si veci aj od iných ľudí. A asi pred rokom som videla prvý raz cielene, keď na jednej akcii poprosil jedno neznáme dievča aby mu otvorila keksík.
Dnes pred kostolom, stál tak ďalej som začula ako kričí- loptu stem- prišla som bližšie a asi meter-dva od neho čakal chlapec s loptou a on prišiel k nemu a tú loptu mu začal z rúk bez slova brať. Náhodou ho poznám, tak som ho poprosila, nech mu ju požičia na chvíľu. Ešte treba doladiť, aby si vedel veci poprosiť tak, aby ho aj iní rozumeli. Preto musia byť autíci veľa medzi ľuďmi, aby sa tak oťukávali, aj keď často to je bolestné, hlavne pre rodičov- veď vieme prečo.

anka912
26. feb 2012

@didla tie reči, že iní sú na tom horšie, vedia aj mňa dobre rozhodiť, lebo väčšinou ich hovoria takí, ktorí našu situáciu v§bec nepoznajú. Ale treba sa obrniť, nepočúvať, neriešiť, malú vziať, snažiť sa byť kľudná, aby sa tie nervy ešte viac nestupňovali.
ja môžem poradiť úplne jednoduchý recept- ľubovníkový čaj, pôsobí zázračne na nervy a aj na to, aby človek bol optimistickejší.

didla
26. feb 2012

@anka912 h, no tak snažím sa to nejako ignorovať, ale som vždy vedla z toho a celá sa trasiem a mám pocit , že skolabujem, viem, musím sa snažiť naučiť sa s tým žiť,, ale to je dlháá cesta.... hm tak skusim čaj, nechcem sa zbytočne pchať chémiou, ved to by bolo doživotne,, tak naklušem do lekárne a kupim čaj, díky anka,,

erika2312
26. feb 2012

@didla Moja,viem ako sa cítiš,ja stále revem ako sprostá,svojho syna mám rada,on rozpráva,ale tie jeho emocionálne rozlady a amoky hlavne kvoli ničomu ma uplne vyčerpávajú,to nepochopí nikto,len kto to prežíva,len sa vyplač,aj ponadávaj,je to normálne a čo si myslia ľudia nech ťa netrápi,oni by neprežili s tvojou dcerou ani deň,tak nech sa nečujujú,vieš čo si vravím denno denne?čo sa stalo?prečo práve ja?viem že to nezmením a to ma privádza do šialenstva,ináč môj syn nemá mentálny postih,hovorí,chodí do autistickej škôlky,patrí tam medzi najlepšie a najšikovnejšie deti,keby som mala iné prípady detí čo tam chodia asi by som bola už dávno mrtva,nezvládla by som to,majú môj obdiv.Máš ešte nejaké dieťa?Alebo plánuješ ešte jedno?

didla
26. feb 2012

@erika2312 hm tak moja malá chodí do normálnej školky,, ale iba na 4 hodky,, začala rozpávať,, a je pomerne teiž šikovnáá,, ale tie emocie, hej to je des,, to ako ked ju chytí rapel. ja ju mám nadovšetko rada,, je krásna ako bábika ,nik by to do nej nepovedal, no a tí ludia, noo snažím sa,, ale vieš..... niekedy je to lepšie a niekedy horšie,, ale čo, už, ja si tiež hovorím, prečo zrovna ja? ale odpoved niekdy, a nečakám,, plač je moj skoro každodenný kamarát,, malá bude od septembra chodiť do školy , do autitriedy ,ale je to nutlý ročník v septrmbri bude mať 6 rokov,, no som zvedaváá sama,, teraz chodím na terapie každý týžden.. mám ešte jedného syna,, teda normálneho ,,,aspon dufam hahaah je starší, ten ma len posmelu a hovorí mi: mami, neboj,, ja ti budem pomáha, no chudák, tiež vidí ako to je..a ty máš ešte deti a koľko má syn rokov?

llodicka
27. feb 2012

Jeste mne napadá jedna věc, na kterou bych se rada zeptala, deti s těmito problémy prý neumí "laskovat" pohledem s ostatními lidmi. Takovéto ze se usmeje koketne s ciziho cloveka a hned se bezi schovat k mame. Delali tohle vase deti nebo ne? moc dekuji za odpovedi!!!! L

meesha
27. feb 2012

@llodicka Ne, nikdy nic takoveho nedelal, ani to, na co ses ptala driv, ani nelaskoval 😀

llodicka
27. feb 2012

@meesha díky za odpověď, jen jsem ti chtěla napsat, ze nejlepší je na diagnostiku autismu je apla (nevím odkud jsi) www.apla.cz tam diagnostikují autismus nebo jiné poruchy už hodně malým dětem. Má pobočky v cele ČR. Čekací doba je 8-9 měsíců, tak já bych se tam přihlásila. Vždy to můžeš zrušit. Jsou hodně kompetentní a vypracují podrbnou zprávu i poradí co dál s dítětem. Držím palečky!!

valika_val
27. feb 2012

@llodicka tak moj to robi, je s nim sranda 🙂 mozem nanho zmurkat, aj sa usmiat, aj hybat nosnymi dierkami, aj si buchnut po hlave, on to chape, ze to je vtip 🙂 a pred peknymi dievcatami uhyba pohladom... toto ano.
ale zas vobec nechape, ked placem (naozaj) a pride a vyskiera sa mi do ksichtu, pripadne ma zacne bit alebo sa nasilu smeje.

meesha
27. feb 2012

@llodicka 🙂 my uz mame diagnozu hotovou, ale dik 🙂

llodicka
27. feb 2012

@meesha aha, tak to se omlouvám, jsem si tě spletla s jinou maminkou.

llodicka
27. feb 2012

@valika_val a máte nejakou diagnozu? Podle tohot, co píšeš, by to nemusel být autismus.

meesha
27. feb 2012

@llodicka Jsem se ti sem vmisila, kdyz ti nikdo dlouho neodpovidal 😀 že by te to treba uklidnilo 🙂

llodicka
27. feb 2012

díky moc, jsi zlatá, víš, já jsem nějaká vystresovana. Synek se mi nejak nelíbí, ale je ještě maličký má 14 měsíců. L

valika_val
27. feb 2012

@llodicka vies, ja by som ta rada ukludnila, ale nemozem, lebo my mame len podozrenie, resp. sa berie do uvahy este nejaka komunikacna porucha (a z toho prameniace problemy).
skusim ti v skratke napisat do IP, co moj robil/nerobil vo veku 14 mesiacov.

erika2312
27. feb 2012

Autistov už majú aj 19 zdravé baby,to je fakt sila,normálne nechápem kde sa to berie a pribúdajú ďalší,v čom to podľa vás je,z vakcín?

anka912
27. feb 2012

@erika2312 ja sa nad tým už netrápim, môjmu to už aj tak nepomôže, aj keď vedci by to mali pre ´dalšie generácie určite objektívne preskúmať.
Ja mám pocit, že celkovo dnešná generácia detí je problémová.
Ja som z menšieho mesta a u nás nemám pocit, že by bolo nejako veľa autistov, takého menšieho ako je môj nepoznám ani jedného.

magimary
28. feb 2012

Akurát boli v Reflexe tí manželia Kelenbergerovci s dvomi autisynmi.
inak sú to úžasní ľudia, už len podľa toho, čo hovorili, a ako sa k sebe správali ...

anka912
28. feb 2012

@magimary videla som to a zaujalo ma, ako hovorila o mladšom, že sa narodil zdravý, až v dvoch rokoch nastali nejaké problémy a až neskôr mu zistili, že má met. poruchu a autizmus uňho vznikol na základe neliečenej poruchy. Že keby mu urobili malému nejaký met. skríning, tak mohol byť dnes zdravý. Je to hrozný pocit.

magimary
28. feb 2012

@anka912 áno...
presne. 😔

albertka
29. feb 2012

@llodicka Ahoj, prepáč, odpovedala som ti, ale zrejme som odbehla za mlým a odpoveď nepotvrila (to sa mi nestalo prvýkrát). Či ukazoval prštekom do 2 rokov, si presne nepamätám, ale načahoval sa za predmetmi rovnako, ako iné deti. V 2,5 roku neukazoval, hneval sa, nevedel ukázať,čo chce, ale ukázal, aby sme ho zodvihli a on si vec zobral.