Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

bluerose
16. aug 2012

@meesha Viac nemam co dodat, dobre si to napisala 🙂

senja
16. aug 2012

@meesha @bluerose Holky, a copak se oxytocin nepicha i pri vyvolavani proodu? Mne ho pichli na urychleni porodu, pry jsme mela slabe kontrakce an vytlaceni mimca. Kdyz tak posloucham, tak abych priste byla radeji za sraba, nechala si pichnout epidural a radeji cekala s kontrakcemi 24 hodin nez aby mi jako hrdince bez epiduralu pichli oxytocin na urychleni 😀

bluerose
16. aug 2012

@senja No a duuufame, ze zrovna ta studia nam pomoze. Ja som uz precitala stovky studii o rakovine a jej alternativnej liecbe a niektore si doslova odporuju. 🙄 Takze si myslim, ze je to rovnake aj s autizmom. No pevne duuufam a verim, ze raz nato niekto mudry pride a pomoze vsetkym autikom sveta 🙂

senja
16. aug 2012

@bluerose Jo, a nebude nikym podplaceny ani zastrasovany farmaceutickymi firmami apod. a bude mu vubec umozneno svoji studii ukazat svetu 😀

bluerose
16. aug 2012

@senja jj, zvykne sa pichat, len ja som pisala, ze mne ho nedali a poznam este par dievcat, ktorym taktiez nedali. A mojej znamej tiez dali oxik a rodila v tej istej sukromnej co ja, tiez preto, lebo malemu slabli ozvi a jej kontrakcie a nevladala.

senja
16. aug 2012

Uz jsem to tu predevcirem psala: cetla jsem si clanek s teorii, ze autici jsou vlastne novym druhem lidi, ze za nejakou dobu bude takove cele lidstvo 😎

bluerose
16. aug 2012

@senja No, ja dufam a naivne verim, ze sa to raz niekomu, dakemu hrdinovi podari a dostane zato Nobelovku 🙂

mardenad
16. aug 2012

@senja Malý má 3,5roka a ja si myslím, že aj trojročné dieťatko by to zvládlo. Dnes sú deti veľmi inteligentné a darmo, že sú autíci, čítala som o veľa deťoch, ktoré bežne frčia na PC, takže aj keď je to drahá investícia, oplatí sa do nej investovať , lebo je tu na stiahnutie veľa auti aplikácií , ktoré už doma nemusíme vyrábať. Ale ja predsalen budem striedať malému bežné pomôcky s iPadom , nech si precvičí aj jemnú motoriku.

A čo sa týka toho rozbitia... Sú deti pasívnejšie a aktívnejšie. Môj malý patrí k tým hyperaktívnejším , preto stále keď pracuje na iPade, tak ho mám pod kontrolu, stále na očiach a vo väčšine času som s ním , tiež sa bojím, ža by som si " zarobila" , je to drahá hračka 😀

Zaujímavé je to, že puzzle mu nikdy nešlo a ani na iPade mu nejde ... Ale na druhej strane , keď hrá tú hru na predajcu zmrzlinky, kde sa hrá akože vyrába zmrzlinové poháre a blokuje v kase, účtuje peniažky , tak ho to nekonečne baví, vidím ako si to obmieňa, používa pri tom fantáziu, proste sa hrá " akože" , tak som si istá , že keby som mu kúpila takéto hračky a pokladňu atd , tak by sa s tým vôbec nehral, iba by tie všetky veci rozhadzoval po byte... Takže toto je na to zaujímavé

meesha
16. aug 2012

@senja ano, ale pri problemech, ne plosne

bluerose
16. aug 2012

@senja ani by som sa tomu nedivila, kedze ludi s autizmom pribuda.

meesha
16. aug 2012

@mardenad Dodam svoji zkusenost. U nas frci iPad od 19m, ve 22m se ho naucil ovladat uplne sam, ve 24m skladal i 24 dilne puzzle. 🙂 je to super.
A sklo jsem rozbila nakonec ja, ne syn 😀 ale funguje i tak a ted jsme jeste dokoupili neproslintatelny odolny kryt, chranici proti vode, vetru a padu ze dvou metru http://www.amazon.com/Griffin-GB02480-Survivor-...

senja
16. aug 2012

@mardenad U nas prave taky hracky nejdou, je pro nas zbytecne do toho investovat, takze az na par auticek, motorky, veleko nakladaku a nekolika knizek, vsechny hracky, co ma, jsou darky od znamych :( Puzzle jen rozdelava, davat dohromady ho nebavi. Ted zrovna sedi a praska bublinkovou folii a je nejspokojenejsi pod sluncem.
Jinak nas kluk je taky hyparaktivni (toto nase neurolozka vyslovila uz v jeho 2 letech), afektivni a neskutecne vztekly 😒 Aplikace pro autiky jsou nekde ke stazeni zdarma, nebo se to musi kupovat? Doporucuje se to vubec? Jakoze jestli je to jeste vic neuzavre do sebe. My uz se ted po dobu 2 tydnu odnaucujeme koukat na DVD. Kluk si to poustel porad dokola cely den 😅

senja
16. aug 2012

@meesha Jeeejda, tak to jsme prosvihli takovou moznost ☹ Holky, na kolik tak prijde takovy iPad?

mardenad
16. aug 2012

@meesha waw, klobúk dole... 🙂 to musel už ako malé batoľa hrať na tom 😀 supeeer 🙂 ...

Môj sa naučil ovládať ho behom pár hodin , oči nám išli vypadnúť, že určté veci videl ako sa robia len 1 krát a hneď vedel, kde má kliknúť, kde a čo potiahnuť... Je to dobrá vec, chcem ho naučiť tie puzzle, ale on odmieta, akokeby mal slabé priestorové videnie 😝

Idem pozrieť ten link

meesha
16. aug 2012

@senja http://www.mironet.cz/apple-ipad-2-16gb-wifi-10... vicemene, neni-li v akci tak od 10 000,-

meesha
16. aug 2012

@mardenad muj syn by zase nedal toho zmrzlinare (btw..jak se to jmenuje, prosim, prosim?) :( on je spis na to prirazovani, trideni, skladani apod...zavislak zatim neni (ted je mu 27m), po pul hodce jde delat neco jineho.

anka912
16. aug 2012

@senja len som chcela k tej APLE, čo som čítala tu na stránke, tak ide len o psychologické vyšetrenie, nemá nič spoločné s metabolickými a inými vyšetreniami, ktoré robia Mudr.

2671974
16. aug 2012

@mardenad tak je velky sikulka,mne ma 4roky a pocitac ho zaujima len ked sa hra jeho bracek,on sa do nicoho sam nepusti,aj som skusala tie detske hry na brumiku a nic,mozno raz budeme aj my sikulkovia

mardenad
16. aug 2012

@senja to máme doma potom podobných chlapcov 😀 tiež pozerá DVD do nekonečna, miluje rozprávky. A bol tiež afektívny a nervózny, negatívny, ale veľmi sa zmenil... Buď mu skončilo obdobie vzdoru , alebo mu pomohli vitamíny + diéta. Takže podľa mňa sa po treťom roku začne meniť ...

Ale určite treba striedať ten iPad s klasickými bežnými úlohami, pretože treba rozvíjať aj iné veci, nie len mozog.

Napríklad je tam krásna aplikácia - maľovanka, kde si môže vymaľovať krásne obrázky, farby sú nádherné , ale napríklad môj syn nevie uchopiť ceruzku , preto je nevyhnutné , aby si kreslil radšej klasicky...s ceruzkami na papier 😉

dulkagabulka
16. aug 2012

@meesha
niekedy sa divim, čo všetko si dokazeme domysliet
napriklad&:
"ze jsi naznačovala, že to, že to někdo nemá v papírech nic neznamená.."- tak tejto tvojej domienke sa velmi dvim, lebo moja reakcia na TOTO vobec nebola a ani som nič takeho nemyslela...

mardenad
16. aug 2012

@2671974 a možno by si sa čudovala, akoby to tvoj zvládol... Môj nikdy predtým nehral na PC , len ak pozeral Youtube, ale ináč nič. A toto ho chytilo hneď v tej chvili , keď dostal iPad.

senja
16. aug 2012

@meesha Diky za odkaz 😉

dulkagabulka
16. aug 2012

@bluerose
ano, všetko ukazuje na to, ze autizmus je nejakym sposobom spojeny s poruchou oxytocinovych receptorov, alebo tvorby oxytocinu, teda hormonu lasky, spolupatričnosti, laskania, hladkania, orgazmu atd..atd..atd..

preto je pravdou aj to, čo pišeš
a nemoze to byt tak, ze ak dieta dostane počas porodu taku obrovsku "šlehu" UMELEHO oxytocinu, ze mu to nejakym sposobom moze narušit jeho oxytocinove receptory v mozgu?? to je len moja uvaha

senja
16. aug 2012

@anka912 Diky moc. A metabolicke a geneticke testy delaji kde a jak?

dulkagabulka
16. aug 2012

@senja epidural zvyšuje pravdepodobnost, ze sa porod spomali a dostaneš oxytocin, aj keby si ho pri fyziologickom nedostala- takže tudy cesta nevede

meesha
16. aug 2012

@dulkagabulka jsem asi zase neco nepochopila 😀 sry...ale tak nevim, jak jsi to myslela 😕 ale pamatovala jsem si to blbe, to byla reakce na "viem svoje a hadat sa s tebou nebudem" ..nechci flame ani slovickareni, tak ev se omlouvam

senja
16. aug 2012

@dulkagabulka Pokud se nepletu, ne kazdy autista ma poruchy mazleni, lasky apod. Muj syn strasne rad mi dava pusinky, rad se prituli, sam obejme apod. Je pravda, ze od doby, co ho po roce naockovali, tak uz neumi pohladit. Ale podle mne autismus neni jen o poruse techto receptoru, nebo s emylim?

senja
16. aug 2012

Jinak holky, asi se nevsimlo me uvahy ohledne selekce spermii. Co si o tom myslite? Muze PAS u prvniho ditete byt duvodem k takovemu postupu v pripade planovani dalsiho ditete? Me to totiz hodne zajima, ale nevim, zda s tim nejsem vedle jak ta jedle.

anka912
16. aug 2012

@senja my sme boli na metabolických a genetických testoch v týchto ambulanciach, na základe odporúčania pediatra. U nás to bolo asi tak, že detská si tiež samozrejme nič nevšimla, všetko som si naštudovala a dopátrala sama a k nej som chodila len, aby mi napísala odporúčania, čo našťastie bez problémov robila

Ja mám tri deti a moja najstaršia je tým veľmi ľahko ovplyvnená, je šikovná ale zvláštna, to sa ťažko opisuje, druhá je úplne iná, sociálna a extrovert a tretí syn je klasický DA. Takže podľa mňa to je genetické a závisí od "šťastia", akú kombináciu génov dieťa zdedí, aké sú iné jeho zdravotné predispozície, problémy pre pôrode atď.

bluerose
16. aug 2012

@dulkagabulka asi moze, ktovie, ako sa hovori nikdy nevrav nikdy. Len vies, ked pises, ze oxik davaju plosne, neboli by uz vsetky deti autisticke? Skor je to myslim o tom, ze u niekoho moze autizmus spustit oxik, u niekoho ockovanie, u niekoho ani jedno a nikto nevie co