Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

minulin
7. apr 2015

@mimca20
@hatsepset my ideme od septembra do speci skolky, tak uvidime. uz teraz mam z toho strach fakt :-/

mimca20
7. apr 2015

@minulin Verim, ze tam to budete mat o niecom inom a budete napredovat. No u nas je mi luto, ze nechodi viac dni ako len 2dni ktore chodieva, podla mna je to na skodu drobca. Musi mat riadny hokej, chodi nechodi.... Ale ani raz od polovici septembra nenamietal, nemal vzdor alebo nieco ze by odmietal ist do skolky, skor to uz berie ako sucast a hotovo.

minulin
7. apr 2015

@mimca20 moja a preco teda nechodi kazdy den? maju nejake namietky, ci ako?

mimca20
7. apr 2015

@minulin boli boli namietky na zaciatku...Keby si pocula nasu celu historku, skusenost so skolkou.. Citila som sa ako ta najhlupejsia matka...Ale zas vidia, nemozu povedat, ze davam ich syna a nic nerobim. Nemaju nejake mega problemy s nim, inak by mi to uz vraveli. Navrh, ze len 2dni v skolke vysiel z ich strany.

hatsepset
8. apr 2015

@minulin no v speci skolke by mal byt individualnejsi pristup nie, mali by podla mna tam byt profesionalnejsi a dietatku sa venovat osobnejsie - myslim ze tam len par deti na jednu ucitelku/terapeutku je nie? nie ze 20 ako bezne - ja som uz rozmyslala kvoli tomu aj nad sukromnou ale tak tie poplatky no..najprv si musim najst pracu a potom o takom uvazovat - cize zatial klasicka skolka a uvidime ako to pojde

hatsepset
8. apr 2015

rodicom prisli doplnky na jednu party co idu a pytam sa maleho no kde je klobuk :D a uz ho mal na hlave :D (doteraz som ho podla tych testov slovnej zasoby ucila a ciapku vedel/ klobuk prehliadal...ale tak asi sa mu to vrylo :D

mimca20
8. apr 2015

@hatsepset smiem sa spytat na tie testy slovnej zasoby?? Mozes nejako mi to priblizit, vdaka

hatsepset
8. apr 2015

@mimca20 to som dostala od logo taky papiere ze slovna zasova cca 1200 slov vratane aj citosloviec ze co by mali deti od 17 do 36 mesiacov zvladat (ale akoze aj take namakane co hovoria od roka) a pri kazdom slove je kolonka rozumie , rozumie a hovori, nerozumie. Napr prva strana su slova co take rocne by malo ovladat (fuj, brm brm, au a take) a potom tam uz su jedla, hracky, male veci, dopravne prostriedky, cinnosti, stavy, pocitanie, farby atd. rozne kategorie a potom je tvorenie viet, sklonovanie, ci dieta rozprava o buducich minulych veciach ci ma imaginativne hry a take - ja som otika vela cielene neucila cize sme makali no a po mesiaci co sme to mali doma vedel velmi vela veci poukazovat mi v knihach aj okolo seba ale slova sa nepohli - akoze hovorenie
napr niektore veci ovlada vseobecny nazov akoze "jedlo" ale konkretne ze cestoviny, zemiaky, ryza alebo pomenovania take konkretne neovlada, napriklad auto vie ze auto ale vie ze aj bager, kamion a tak, kvietok je kvietok - ruza, fialka , margaretka to mu nic nevravi a tak 🙂 - proste som zistila ze vela rozumia ale rozprava mozno 20- 30 slov aj to skomolene alebo len citoslovcami alebo len prve slabiky, alebo si zamiena - lopta povie dól namiesto gól, ked vola urobi posunok ale povie moj alebo mod namiesto pod, dvd povie dedeci (to je aj rozpravka) hopi hovori na sediet, skakat aj hojdat (stale inym prizvukom ale slovo to iste), povie ze "čo" ale nerozumie že to je otazka - lebo ak sa ho ja opytam čo chceš? kyve hlavou že ano - ale nevie mi povedať čo a hneva sa - ak mu dam konkretne na vyber (kresliť, kopať, piť, papať ...) tak už mi povie svojou rečou čo z toho chce

emka1
8. apr 2015

Maminky, davali ste robit svojim auti detickam taketo naramky ? uvazujem o tom, v pripade, ze by sa mi mala stratila, mam aspon nadej, ze mi ju niekto vrati. https://www.bodyid.com/sk/ids6pol/id-mini

mimca20
8. apr 2015

@hatsepset vidis mne nic take nebolo dane. Znie to zaujimavo a vidis, ked si to takto precvicovala aky taky uspech sa dostavil. Neda sa ti mi ich odskenovat a poslat emailom

cajocka85
8. apr 2015

@emka1 my pouzivame taketo naramky http://www.sladkasue.net/sladkasue/eshop/11-1-B... , samozrejme, len prilezitostne, ale je fajn, ze sa daju opakovane pouzivat...zatial nam stacia 🙂

cajocka85
8. apr 2015

Ahojte, ma niekto skusenost s chelaciou? Dakujem

emka1
8. apr 2015

kopirujem vyzvu z FB - SPOSA BB : Milí rodičia chcem Vás upozorniť na vysielanie relácie FOKUS, ktorá sa uskutoční v piatok 10 apríla 2015 o 15,30 na STV 2 , bude sa hovoriť o problémoch rodín s deťmi s autizmom. SPOSA BB v zastúpení predsedníčky Márie Helexovej spolu s pani psychologičkou Máriou Sopkovou ,bude rozoberať konkrétne problémy, ktorých je však primnoho na to, aby sa všetky pomenovali v priebehu 45 minút. Chcem Vás rodičia poprosiť, aby Ste reláciu sledovali a posielali svoje otázky do relácie. Môžete aj volať, ukážte, že tých problémov je veľa a je čas začať sa im venovať . Organizácie SPOSA sú vedené rodičmi ako vy, začnite s nimi viesť aktívny dialóg a spájajte sa a podporujte ich aktivity !

cmeli
8. apr 2015

Ako dieta som ich milovala - vymalovanky podla cisel - a teraz ich caro objavil V. Som velmi vdacna ze mame IT dobu a tak aj tato zabavka je prisposobena aj pre deti s horsou jemnou motorikou a nedockavostou vymalovavat 😉

https://play.google.com/store/apps/details?id=c...

nensyke
8. apr 2015

@cajocka85 Super náramok... vdaka za link, tiež potrebujem niečo také pre malého kúpit... 😉

mimca20
8. apr 2015

@hatsepset Jeminenky, dakujeeem. Inak Lukasko uzasny, tyzden co s nim cvicim prosim si, daj mi. A uz druhy den s miernym sem tam mojim napomenutim si pyta veci s tymito vetami.

hatsepset
8. apr 2015

@mimca20 jj ja svojho s daj mi cepujem cely den :D bez toho nedostane ;) ale na prosim mam pocit ze este budeme cakat :LD - super ze sa tak rozbehol lukasko - sak pockaj jak zacne mladsieho ucit hluposti rozpravat :D

hatsepset
8. apr 2015

Otik prave tyra babku :D prisiel k nej s tatrovkou ze babíí, tam (ukazal kam), daj (aby ho vozila :D) a z korby po niecom strasne striela :D

mimca20
8. apr 2015

@hatsepset No cepovanie je aj u nas na dennom poriadku, ale uz o takomto case meliem z posledneho 🙂 🙂. Pocuvaj, nieco mu ide krasne fajn, nieco pomenej. A posledne dva tyzdne ma najviac radost ked si sam moze vybrat nutellu, rohlik, priborovy nozik a sam si pripravi papanie. Nikdy mi nutellu nepapal, ale v skolke par krat mavali cokoladovu natierku, tak odtial to ma. No a to sa este nacakam pre zmenu ja, kym zacne ucit tie hluposti Tomaska... Ale huncuctva spolocne uz teraz vedia navystrajat az az 🙂

hatsepset
8. apr 2015

@mimca20 jooj zlati :D ja by som raz chcela mat druhe ale chcem asi najprv vediet co s otikom asi a dajak sa mi potom coraz menej chce mat druhe dietatko :D ale ked tu potom citam ( a aj vidim) ze dve a viac deti je celkom fajn mat tak ma to lame na druhe :D - len no o Otika som sa starala takmer vylucne ja a nepredstavujem si ze o dalsie by som sa starala zase sama a duplom nie ak by sa mu trebalo venovat tolko kolko Otikovi. No je super ze sa vedia zabavit ked su dvojka 🙂 a ked sa rodicia pominieme stale maju jeden druheho 🙂

mimca20
8. apr 2015

@hatsepset Vidis ja som nemala ani myslienky, ze co s Lukaskom je. Lebo ked som otehotnela, mal Lukasko 2roky a vtedy neuro, pediatricka vraveli, ze dat ho do skolky, kolektivu a ak nieco potom riesit. A vidis riesime... Moj obdiv stale patri rodicom nasich hluchoslepych dospelych klientov v robote, ktori napriek tazkemu hendicapu ich deti, mali po nich dalsie deti, ktore su zdravie..

mimca20
8. apr 2015

@hatsepset A ja som sa tiez starala o Lukaska vylucne ja, az teraz ked mame aj Tomaska, zavola mi mamina nech Lukaska zbalim a ide trochu k nim. Alebo balim oboch chlapcov a idem aj ja k nasim na taky tyzden, dva. Aka taka pomoc vtedy, ja si "nabijem" energiu.

minulin
8. apr 2015

@hatsepset
@mimca20 ja tiez tuzim po babatku druhom... strach ma ovlada :( ach boze, boze

mimca20
8. apr 2015

@hatsepset Otazocka: Rozozna Otik smiesne, komicke situacie napr. v rozpravke, alebo ked sa s nim hras??Lebo u Lukaska som to zbadala, ze to pochopil uplne cca od tohto februara. Takze ja aj toto vnimam ako dalsi uspech.

mimca20
8. apr 2015

@minulin Po pravde strach by som mala tiez, kebyze som vtedy aspon trochu tusila, co ma caka...Lebo chodievali sme na rozne aktivity, do kolektivov medzi deti, takze vtedy som nic nepobadala zavazne. Co uz dajako bude...

hatsepset
8. apr 2015

@mimca20 no ono uz skor sa smial na niektorych veciach v ajeto alebo mickeyho club, ja ho az tak nesledujem ale tak smeje sa z casu na cas ked pozera rozpravku takze asi chape - ioste sa nesmeje na vsetkom smiesnom, ale myslim ze rozumie vtipnym situaciam - v poslednom case take smutne situacie vnima, ak niekto place ( to najprv) ale teraz uz aj take veci smutne - napr dnes v simpsonovcoch zozral pes holuba a som pocula ze tak falosne maly plakal (tak akoze) a viackrat sa take stalo... tak v reali sa smeje ked sa smeju deti, alebo ostatni, alebo ked sestrnica mu robi opicky, a ked dieta place tak napodobni plac, alebo ma zavola alebo povie moooj :D a ak vidi ze niekde v telke dakto place tak tiez nahodi nestastnu tvar a hladka ze moj ...cize si myslim ze chape take prejavy emocii aj ked isto ne vstky...

mimca20
9. apr 2015

Ahojte baby, vcera som objednala tieto 2knihy s magnetkami, mne sa docela pozdávajú. Verím, že budú mať úspech u nás a majú ich v suprovej akciovej cene. Inak stoja doosť, tak ma 2ks vyšli na 3,96e, postovne zadarmo.
http://www.albatrosmedia.sk/spoznavame-tvary-a-...
http://www.albatrosmedia.sk/spoznavame-opacne-v... Ked pri zadavani objednavky napisete kod pre Ikea Family: IKEA1314AM budete mat postovne zadarmo, a nemusite by ani clenom Ikea klubu. Ja som to tak spravila a uz mi nabehol na email objednavkovy list.

hatsepset
9. apr 2015

jee supeer hned som objednala 🙂 lebo s tymi opacnymi ze velky maly siroky uzky a tak mame problem 🙂 VDAKAA