Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mimca20
11. jún 2015

@andrejka1974 No moj starsi bol druhy pod ciarou do skolky pre deti s narusenou komunikacnou schopnostou. Ked by nastane situacia, ze vyskytne sa volne miesto, ze mi budu volat a vezmu ho hned na 3mesacny adaptacny proces. Inak dnes sme dostali pochvalu od logopedicky, po 4mesiacov sme u nej boli, spolupracoval, opakoval slova (tazsie, dlhsie slova to sem tam bud vynechal koncove pismena, alebo mierne skomolil slovo ale podstata slova ostala), ze sme pokrocili aj v grafomotorike (v aprili sa to kreslenie rozbehlo unho). Teraz nam dala za ulohu (ale to sme uz dostali v terapeutickych postupoch z LM) priestorove aktivity hore, dole, vzadu, vpredu a tak. A nadalej zlepsovat zlepsovat ocny kontakt, aj ked uz je to podstatne na inej urovni ako bolo pred rokom.

andrejka1974
11. jún 2015

@mimca20 len vy ste na tom ovela lepsie ako my 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 moja je absolutne nekomunikativna, nic neopakuje, nicomu nerozumie, proste stale sme na tom skoro uplne rovnako ako ked sme zacali chodit na terapie ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ a to chodime od novembra

mimca20
11. jún 2015

@andrejka1974 Skoda, lebo som si myslela ze by mohli pomoct vam volaco trosku tie terapie. A zas v BA mate urcite ovela viac moznosti a tym padom ako pises, ze tazsie sa dostat niekde do skolky....

emka1
11. jún 2015

@andrejka1974... A u Matulayovcov sa Rianka neposunula? Moja ešte pred takmer 2 mesiacmi nebola ochotna urobiť nič čo od nej chceli, bola stále mne nalepena a nespolupracovala
Teraz už chodí na terapie bezomna a chvália ju ako sa posunula, robí čo ma a nereve vôbec.

majkam6
11. jún 2015

@emka1 len pre porovnanie, na aké terapie tam chodí, respektíve mi prosím ťa popíš čo tam robia s ňou. chcem porovnať čo robia tam a čo u nás: napr teraz s nami cvičia teraz potom a neskor, ale môj má 2roky a 2 mesiace tak sa mi to zdá ešte zbytočne

mokilko
11. jún 2015

Je tu prosim medzi vami aspon jedna ochotna mamicka,ktora by sa podelila somnou so skusenostami a prvymi naznakmi autizmu? Ja uz si si s mojim syncekom neviem rady, neurologicka tvrdi,ze auti nieje,pretoze reagoval v ambulancii na moj pokyn (aky budes veliky,ako sa mas atd.) Ocny kontakt mame, aj ked neviem ci dostatocny, ma ritual pri zaspavani,ked so bucha hlavu o matrac ci vankus a vydava pritom zvuky.ma novinku v podobe pozerania TV dolu hlavou,kocky mi na seba neposklada, toci kolieckami na autickach,ked ho nieco rozrusi,treskne si hned hlavu.celo ma stale samu modrinu. V aprili mal 2 roky a slovo mama som este nepocula. Teda nerozprava,iba blaboce,ta-ta,no a dalsie neidentifikovatelne zvuky. Od reklamy iba na O2 ho neodtrhnem,dnes po ceste do skolky pre starsiu dcerku zacal hlasit rozhlas,pokial bola hudba,vsetko ok,akonahle zacala pani rozpravat,tresk hlavou do kocika, dalsia hrca na cele :(je toho este ovela viac,muz somnou bojuje,nechce si priznat problem.prosiiim! Som zufala :(

mokilko
11. jún 2015
mimca20
11. jún 2015

@majkam6 Ahoj, nie je to nejako skoro na to, co teraz cvicite? Ta orientacia v case ak to dobre nazvem. Nas toto cvicit caka onedlho a to mame pomaly 4r. Teraz cvicime a upevnujeme orientaciu slova hore, dole, pod, nad, vzadu a pod. A recou je maly ako na tom??? Nieco nove mate?

majkam6
11. jún 2015

@mimca20 tak reč žiadna, rozumie určite oveľa viacej, len neviem vždy posúdiť správne či mi nerozumie alebo ignoruje. Sem tam nejaké slovo vypadne ked niečo velmi chce, ale zas ho nepoužije celý týždeň, ale nerobí žiadne problémy v škôlke (zatiaľ) čo je pre mňa veľmi pozitívne. ale ked ho nútim niečo robiť čo nechce tak s ním nepohnem, Neviem podľa mňa sme stále na hrane a uvidíme kde spadneme.

majkam6
11. jún 2015

@mokilko chod ku psychlogičke, alebo psychiatricke, ale môže sa stať že ani ona ti nepovie hneď, kvôli nízkemu veku takže v tejto neistote môžeš byť dosť dlho. Ako napríklad ja už 7 mesiacov od prvého vyšetrenia a stále mi nepovedali konečný verdikt. A ani ho nechcem počuť. No aj môj spraví niektoré veci ked mu poviem, a aj môj sa rehoce pri tej reklame.

mimca20
11. jún 2015

@mokilko To pozeranie dole hlavou telku nas drzalo tiez asi v tom veku ako je tvoj maly. Ale po cca 3mesiacov to skoncilo. Mate nizky vek tiez si myslim na uplnu celu diagnozu, max. ta mozu podla mna nasmerovat ako mas s drobcom pracovat, na co sa zameriat. A podla toho uvidis ci sa "chyta", ci chape, napreduje.

mimca20
11. jún 2015

@majkam6 Robis pre drobca dost, ja som zacala az ked mal tesne pred 3rokmi (dovtedy som nic mimo vyvojovo nevidela, len ta rec.) A riadna makacka s nim je co sa tyka aktivit a tak, ale stoji to za to. Posuvame sa, co som prekvapena a vela veci, ktore robil predtym teraz uz nie su. Strasne rychlo sa nanho nalepuju nejako teraz veci, co ma tesi ale uvidime co dalej.

mimca20
11. jún 2015

@majkam6 A manzela volal donedavna tati, tatino. Teraz pridal a vola ho este aj ocino, oci, ocinko 🙂 🙂. Mna tiez strieda mami, mamina, mamka 🙂 🙂.

majkam6
11. jún 2015

@mimca20 no mi na to len čakáme, ale verím že sa dočkáme onedlho 😎

mimca20
11. jún 2015

@majkam6 🙂 🙂 ja verim, ze to date onedlho, kedze s nim si zacala pracovat podstatne skor. Mas moj obdiv, ze si tak skoro zacala s malym riesit vsetko. U nas som to vnimala len problem reci.

cmeli
11. jún 2015

@mokilko skus kontaktovat jedno z Centier vcasnej intervencie http://centravi.sk/

emka1
11. jún 2015

@majkam6... Moja malá je na úplnom začiatku, nerozumie, nerozpráva, neukazuje, nespolupracuje. Teraz ma 3 rocky a konečne sa to začína posúvať k lepšiemu. Chodime na hodinové terapie, ktorých súčasťou je masáž v relaxacke na ukludnenie a po 1/2 hodine jej dávajú úlohy ako vkladanie kociek do kyblika alebo paliciek do otvorov, ide o nácvik pozornosti a očného kontaktu keď si niečo žiada
Ak niečo dobre urobí dostane obľúbenu hračku alebo jej fukaju bublinu. Takže nič zložité, tým že nerozumie a rieši si len svoje záujmy, je ťažké ju zaujať, ale hovorím už 3x dostala pochvalu, že spolupracovala a bola celú hodinu bez revu.

cmeli
11. jún 2015

Nas zacal rozumiet az v 4,5 roku - odvtedy sa uzasne posuva dopredu - teraz ma 5

mokilko
12. jún 2015

Dakuj vsetkym za nazory. Pomohli 🙂
Viem ze nieje spravne porovnavat dve deti ale ked dcerka starsia je tak sikovna od babatka,jednoducho sa mi neda pozriet sa na nich a sem-tam neporovnat. Velmi ma tesi,ze ked ho oslovim menom tak namna zareaguje.ale potom zas pride taka situacia ked ma uplne zaklincuje svojim spravanim a opat saliem. Aj mm vravi,ze je svojsky,trosku iny ale zda sa mu ze uplne zdravy. Co ja niekedy pochybujem.isto chapete.som s nim 24 hodin denne a vsimam si veci,ktore ini ludia nevidia...

mokilko
12. jún 2015

Od narodenia ho fascinuje hudba,dokonca som ho vedela utisit jedine mojim spevom a to aj teraz. Hudbu ma vo vsetkom co vydava zvuk,aj monotonny.napr taky vysavac.knise sa prinom ako divy 🙂 pri pohlade do dialky sa mu rozbiehaju ocka,a to este umocnuje ten jeho nepritomny vyraz.ocna nevidi problem.podla nej neskuli. Od narodenia sme behali po nemocniciach,najskor intolerancia laktozy,potom stridor (4 mesiace v kuse plakal) ale ziadna z diagnoz sa jednoznacne nepotvrdila.potom zle drzal hlavku,nabok namiesto vstrede a tak sme skoncili u neuro a chodime tam doteraz. V papieroch ma oneskoreny vyvoj reci.to je vsetko....

mokilko
12. jún 2015

Asi dost dolezity je fakt,ze mi vsetko rozumie. Staci mi len povedat, Romanko ideme von, obujeme. A uz sedi na schodoch a caka alebo si popripade uteka vziat do botnika tenisky ci sandalky. Ked mu poviem daj, hned mi poda to co prave drzi, ked sa ho spytam kde je golik, najde lopticku. Proste ovlada to. Len neviem pricinu tych trieskani,nervov. Ja viem ze je vo veku kedy je vzdor uplne normalne obdobie. Ale proste toto z mojej skusenosti s dcerkou vzdor nieje a to mam s nou bohate skusenosti.

cmeli
12. jún 2015

@mokilko mozno ti len rozsiruje tvoje vedomosti a skusenosti s detskym vzdorom 😉 pre klud duse, ak chces skus vyplnit tento dotaznik http://m.vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrinin...

cairka
12. jún 2015

@mokilko , to máš ťažko, ešte je maličký. Ja nie som odborník, neviem ti povedať áno-nie, ale to porozumenie je úžasný znak. Moja aj teraz (na jeseň 6 rokov) je schopná na otázku "ako sa máš?" odpovedať "Dia" 😝 , telku pozerá ako Forrest Gump (sedí vystretá ako pravítko a hlavu má položenú na pravom-vždy pravom, ramene), má svoje stereotypy, neznesie skupinu ľudí, včera ma aj logopedička upozornila na vyhýbanie sa dotykom....a podľa všetkých autista nie je, lebo na známych a známe prostredie reaguje OK.

mokilko
12. jún 2015

@cairka Romanko sa praveze rad tuli, pride aj sam od seba, ked ho poprosim o pusinku tak sa tesi a s radostou mi cvachtaka da 🙂

mokilko
12. jún 2015

@cmeli dakujem,vyplnila som 🙂

cairka
12. jún 2015

@mokilko , no mne aj moja, ale náhodou okoloidúci zachytí rukou a koniec, zmrzne (ja tu nie som, nik ma nevidí, nik sa ma nedotýka) 😝

mokilko
12. jún 2015

Velke skupiny bol aj pre nas horor,no predvcerom sme prisli do skolky pre dcerku,tancovali a spievali a prvy krat chcel zostat. Inokedy zreval a usiel.najhorsie boli vystupenia kde sa tlieskalo

mokilko
12. jún 2015

@cairka pokial su to clenovia rodiny,hlavne babky tak sa tesi ze ich vidi az zacne pobehovat a vyskat od radosti. Pred cudzimi sa schovava. Ale to beriem ako normalku

bocianka123
12. jún 2015

@mokilko ahoj, toto porozumenie je fajn, čo píšeš, že napr. idete von a on už vie čo má robiť, no skús mu pre pokoj tvojej duše napr. ukázať na obrázku - lyžičku, pohár a pdoobne a opýtaj sa ho, z čoho pijeme, čím papáme atd ... dve veci na začiatku stačia, on je ešte malinký.. či tomu bude rozumieť. toto je tzv. "hlbšie" porozumenie.. ale ja myslím, že to dá... a to knísanie a tak.. hm to treba odborníka na to...

hatsepset
12. jún 2015

@mokilko ppodla mna je maly OK 🙂 teda ja nesom odbornik samozrejme ale napr moj aspon podla mna ma viacej takych ne celkom košer veci v spravani, ale nakonec je to oneskoreny vyvin reci ADD so suspekt vyvinom do ADHD plus zaostavanie jemnej aj hrubej motoriky, mentalne je vporiadku ale inteligencne ho nedokazali otestovat lebo sa nesustredil a odmietol spolupracovat so psychologickou ... no napr na diagnostike reci spolupracoval pekne - napriklad stale mava rukami a dupe nohami ak sa tesi, ma pomaly 3 a pol roka a dokopy asi 10 slov vie plus viacero napodobnuje zvukov ked mal dva roky vedel mama da neda ide nejde - ide a nejde uz nehovori vobec napr , ale pridal malinko novych slov... cize akoze je to otrrasne povedane ale "moznosti su siroke" 🙂 drzim palceky - strasne lutujem ze nestiham tu na fore uz vsetko citat ale maly odkedy chodi do skolky je jak divy :D sekundu ho nestrazim uz daco vytrieli