Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
30. nov 2011

@magimary dakujem....

nensyke
30. nov 2011

@magimary osobne si myslím že on je autik ale už len keby mi niekto povedal aký tip to je....myslím ako s ním lepšie pracovat.... moc aj nad tu školku rozmýšlam na budúci rok. nechcem sa ho zbavit ale cítim že mu nedám všetko čo sa týka učenia. Predsa tam su odborníci a tak... 😉

magimary
30. nov 2011

@nensyke hej, súhlasím s tým, aj podľa mňa je autík...
a klasický, detský autista...
ale veď uvidíš, čo ti povie dr.J. pozajtra, už teraz som zvedavá...

myslím, že škôlka ho môže len potiahnuť dopredu, preto si myslím, že dať ho tam bude len zisk (preňho) 😉,
ale na druhej strane platí aj to, že nik mu nenahradí MAMU 😉 (!)
ty si preňho tá NAJ a robíš všetko, ako najlepšie vieš a to je preňho podstatné 🙂
a spolu so škôlkou sa môže dostať ešte pekne ďaleko,
hlavne nevešaj hlavu, on má ešte pred cestou veľkú časť cesty,
čiže má veľa šancí ťahať sa vpred 😉 😎

všetci naši chlapci a dievky ich majú 😉

nensyke
30. nov 2011

@magimary súhlasím, aj poviem dr. J. nech ma s tým netahá, že viem že malý je autik, len nech mi povie konečne čo ako dalej....aby bolo malému lepšie....

magimary
30. nov 2011

@nensyke ja si len myslím, že ona ťa nechcela stresovať, ale teraz keď jej povieš, že si myslíš, že by to mohol byť autizmus, tak ti to normálne povie... inak oná ti nikdy doteraz nepísala žiadnu správu? 😕

nensyke
30. nov 2011

@magimary nie, viem že sa dopisuje s neurologom,Pivoluska- ktorý je aj náš pediater, ale on mi tam uviedol do papierov-lahká mantálna retardácia, retardácia reči. Aj som sa pítala dr. J že či ona mu toto písala. Vraj že nie, tak odkial by dr. pivoluska nabral také niečo? No a autizmus sme tam mali tiež ale s otáznikom.... 😕

anka912
30. nov 2011

@nensyke pozerala som si teraz to videjko, malý tam síce poskakuje, keď pozerá rozprávku, ale pripadá mi to také detské a skôr bol prestimulovaný, ako sa tam rýchlo mihali obrázky. Taká ozajstná hyperaktivita je predsa len o niečom inom, tú vidno hlavne pri práci a v neschopnosti sa sústrediť, škoda, že ja nemám ako robiť videa 😀

valika_val
30. nov 2011

jeeej, dadko je strasne zlaty chlapcek.
inak vobec s anecudujem, ze sa o teba nezaujimal, ani o smykalku - ved tam mal to kura!
a inak: toto VOBEC nebola hyperaktivita!!! to by si mala vidiet nasho, ako lieta po byte, ako sarkan! spadne, vstane, bezi, udrie sa do steny, hodi sa na gauc, smeje sa, toci sa... no desne!! toto podskakovanie bolo skor mile ako hyper 😉

nensyke
30. nov 2011

@valika_val ano, ale neviem prečo jeho to chitý najviac tak večer o deviatej, všetci už idu spat a on ako odtrhnutý z retaze behá, smeje sa, skáče trvá to asi 30min a potom si lahne a spí. Cez den to neni až také extremné, len pri rozprávke ale inač ako vypnem televízor lahne na zem a ako keby bol v tranze a to on by vydržal aj tak do večera ležat.....a potom o devatej zas opak...

magimary
30. nov 2011

@anka912 , @valika_val, ja si myslím, že @nensyke to myslela skôr tak "parafrázovane",
že dnešný prejav dadka bol v kontraste s jeho včerajšou pasivitou...
nie, že je vyslovene hyperaktívny s dg. ADH(D) 😉
resp. ešte lepšie povedané, chcela nám ukázať ten motorický autinekľud...
motorické stereotypie 😉

valika_val
30. nov 2011

@nensyke to je uplne normalne - je to vecerna unava, ktora sa prejavuje presnym opakom...
mozno by rad siel do postele trosku skor - niekedy do mozes vyskusat.
a mozno sa potrebuje "vybit" prave takymto jasenim.

magi, jasne, ved AJ takto som to pochopila, len som chcela ukludnit, ze je to v norme.
to poskakovanie som si samozrejme vsimla, ale tiez nie je nejak zavazne (sudim z toho videa).

nensyke
30. nov 2011

len troška mi je smutno ked jeho bratšekovia vidia. Oni keby už chápali že Dadko je iný. Tak rezignovali od neho. Nehraju sa s nim, ako keby ho ani nevšímali.... neviem, možno že je pre neho tak lepšie. Inač jemu Dadkovi nevadia deti, len nesmu sa ho dotknut. Adamko ešte pred 2 mesiace ho chcel mojkat, ale on hned chitý nervy ....tak chudátko sa rezignoval.... Neviem mám bratsekov viac zapojit do jeho sveta alebo mám ich nechat tak aby ho ignorovali.. ... Ach jaj...možno že už to prehánam..... 😒

magimary
30. nov 2011

@valika_val ja myslím, že ak je to aj každú hodinu (resp. že je to často), ako dnes vyššie písala nensyke, tak je to (vzhľadom k veku) dosť...
na druhej strane neznamená to, že sa to má násilne odstraňovať...to sa ani nedá a bolo by to proti (aktuálnej) prirodzenosti dieťatka, ale môže sa to zmierniť tou pravidelnou prácou s malým a najmä zefektívnením komunikácie...
malý nám, teda nensyke zatiaľ nevie odkomunikovať, čo by chcel, čo by potreboval, tak sa zvýrazňuje motorický nekľud... preto si myslím, že u Dadka treba vo veľkom zamakať na komunikácii (akejkoľvek) 😉, ale to už patrí @nensyke 😉

čo sa týka tých súrodeneckých väzieb...vieš, násilím nič nedosiahneš, takže ak by si Dadkových bratov nejako nasilu motivovala k ich záujmu o Dadka, asi by si mu tým moc nepomohla, nebolo by to ani prirodzené a ani by to neprienieslo to, čo očakávaš...
skôr, ak by si vymýšľala nejaké spoločné aktivitky, ktoré môžete robiť všetci spolu, že by skrátka bavili všetkých (úplne najtriviálnejšie ma napadá napr. Kolo-kolo-mlynské a pod.), alebo spoločná naháňačka, spoločné šteklenie atak, skrátka aby aj ostatní dvaja chlapci boli vtiahnutí do diania s Dadkom, ale nenásilne, voľne a spontánne...

nensyke
30. nov 2011

dakujem za radi všetkým.... tu si človek viac dozvie ako u dr. J. Ked som tam tak tá hodina ako by trvala sekundu. ja si už aj píšem čo sa jej chcem opítat, ale ked som tam ani sa k tým otázkam nedostaneme a už niekto další tam čaká v čakárni.... 😉

nensyke
30. nov 2011

teraz v noci som prišla na to že Dávidovi dávam morsku sol ale upravený s ,, jodom,, čo je v GAPS diete zakázané....a možem sa čudovat čo sa deje s malým už tri dni....a pred troma dnami sme kúpili ale som nevšimla tam nápis... najradšej by som sa prefackala.. 😉 .

magimary
30. nov 2011

@nensyke náhodou si všímavá, keď si na to prišla tak skoro 😉
len neviem, či by to ozaj mohlo spôsobiť len také malé množstvo "nedovolenej látky" 😕 😉

nensyke
30. nov 2011

@magimary neviem ani ja, len som prehladala celú kuchynu, nedalo mi pokoja prečo zase začal kusat cc. 3 dni, aj nás... možno že to bude vtom možno nie, ale aspon viem dva krát premeraj-potom strihaj... 🙂

nensyke
30. nov 2011

aj pozerám na nete,nemožem spat, tak sa mi zdá že na tých madarských stránkach je viac vecí písané o autizme ako na slov.

nensyke
30. nov 2011

aj sa mi zdá že pri Dávidkovi, odkedy je iný, nejak inač vnímam svet, ako keby sa mi otvorili očí...ako keby som mala ciel.... 🙂

jajik25
1. dec 2011

Ahojky nám teda ještě na 100% nic neřekly protože si doktoři nejsou úplně jistý jestli jde o autismus.Dobrá zpráva je že začíná mluvit a hodně opakuje což před rokem nedělal vůbec.Za te rok udělal velký pokrok.Co se týče malování tak to ho vůbec nebaví takže žádná sláva.V březnu jedeme do Prahy na vyšetření tak už nám snad konečně řeknou co a jak.

magimary
1. dec 2011

@jajik25 ahoj jajik, vitaj 😉 🙂 , a nechceš nám popísať, aké prejavy má tvoj malý, čím sa líši od bežných detí? 😉
a asi sa to týka staršieho, nie?

jajik25
1. dec 2011

jde o toho staršího a abych pravdu řekla tak mi nepřijde že je autista,nevím podle čeho doktoři tak soudí,doma komunikuje normálně ale jakmile jsme někde na vyšetření tak neřekne nic a stydí se,chvílema i dělá že neslyší

epin
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
magimary
1. dec 2011

@jajik25 to skôr pripomína elektívny mutizmus,
ale idem už, lebo mi príde návšteva 😉

sarael
1. dec 2011

Ahoj, mohla bych se vás občas zeptat na pár věcí?? Naší dceři v pátek psych.diagnostikovala DA VFA, ještě se z toho nemůžu úplně vzpamatovat, pořád jsem tajně doufala "jen" třeba v recept. dysfázii. Psala jsem na post. děti, doufala v nějaké rady nebo alespoň tip na nějakou dobrou knihu o autismu, kterou bych si já jako laik třeba měla přečíst první, ale bohužel mi tam nikdo neodepsal.. 😢 není tady maminka, která má třeba stejného autíka doma, jako máme my?? Naší dceři jsou 4 roky..

nensyke
1. dec 2011

Ahojte, tak dnes nám volai z Trnavy z met. vyšet. že malý je na kravské mlieko alergický, že testy mu vyšli pozitívne, zajtra sa máme tam zastavit že pojdeme na dalšie výsledky. Aj som im povedala že dr. Urge sa neozíva, lebo tam máme íst na kompl. vyšetrenie, že teraz neordinuje. 😒 štrájkuje 😒 A to sa čudujem že to mal pozitívne, už pomali 3 mesiace mu nedávam ani kvapku mlieka... 😕

valika_val
1. dec 2011

@nensyke tak asi to bude mat suvis aj s tymi mliecnymi vyrobkami...
paradoxne je to pozitivna sprava, lebo po vysadeni mliecnych veci sa dadkov stav pravdepodobne omnoho zlepsi!! 😉
@epin dik, krasne a cenovo prijatelne veci. urcite objednam, dufam, ze v reali to bude tiez super 🙂

@jajik25 dik, ze si prisla. ak ta mozme poprosit, mohla by si napisat od zaciatku? teda najprv - ktoreho odbornika ste navstivili (a preco) a co vam povedal. a aky bol vyvin chlapceka. a ake ma problemy teraz. okrem narusenej komunikacie ma aj ine auti prejavy?

@sarael vitaj, tu si sa ocitla spravne a kocky ti poradia! cokolvek budes potrebovat, tu sa dozvies 😉 teda nie priamo odo mna, ja som len mala ryba 😀 ale mozes napisat tiez, co som sa pytala jajik - ako to u vas zacalo, co vsetko ste pobehali, kde jej diagnostikovali DA a ake ma spravanie...
co konkretne potrebujes? ake publikacie? o autizme, o diagnostike, o vychove auti dietata, o rozvijani dietata, alebo?

nensyke
1. dec 2011

konečne sa potvrdilo čo som aj myslela že on má určite nej. met. poruchu, tak nie nadarmo mu dávam tu dietu....a zajtra ešte dr. J ideme som zvedavá aké správy nám povie....zajtra bude toho dost 😒

nensyke
1. dec 2011

hej mám aj ja taký pocit, že je to dobrá správa....

valika_val
1. dec 2011

@nensyke jaaaaaaaj, prepac, takze vy ste uz uplne bez mliecnych vyrobkov?