Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
18. aug 2011

@magimary ona třeba Kr., pokud je tam podezření, že dítě blbě rozumí...tak téměř výlučně používá gesta, mimiku, oční kontakt atd., na dítě, které nerozumí téměř vůbec nemluví....dorozumívá se takhle..a i z toho je třeba poznat, jestli to dítě "jenom" nerozumí, ale komunikuje....nebo nerozumí a nechápe ani neverbální komunikaci 😉

valika_val
18. aug 2011

baby, napiste este nejake tie "testy", co robi janosikova, prosim

valika_val
18. aug 2011

inak magi, uz vies, ze kto co ako?
lebo ja mam terza ale totalny uplne totalny chaos vo vsetkom- kto ma ake dieta, kde bol a ake priznaky a prejavy a tak 😠 😠 😠 dofrasa

anka912
18. aug 2011

@lucka261177 Vieš čo, nebuď smutná, ale zas ani príliš veselá. Tvoj malý už bude mať 3.5 tuším v októbri a to je už dosť vysoký vek, aby ho Dr.J vedela objektívnejšie posúdiť, takže počkaj dovtedy. Kedysi neboli také presné diagnózy, všetky deti trocha mimo mali ĽMD a maminy z toho neboli aspoň tak vyľakané. Z autizmu sa robí veľký strašiak a niekedy neprávom.

magimary
18. aug 2011

@sisstin aha...
tak to Tady ROZHODNE nerozumie ani gestám, ani verbalite...
skrátka nerozumie, ale že OZAJ veľmi nechápe
jemu by zbytočne mohol dospelý človek vykladať aj schopnosťami Ivana Sládka (či Mládka? 😅 ),
skrátka určite nie...

juuuj, valika, veru ani veľmi nie...
ale kým si to tam baby nedajú do pasu, tak ani nebudem vedieť 😅
/inak, hne´d som si na teba spomenula v tejto súvislosti 😀/

lucka261177
18. aug 2011

@valika_val ked ja ani neviem co si prajem.ci diysfazku ci VFA ci dufat v zazrak ze bude normalny.ja noazja neviem realne posudit ako velmi zle na tom je mam to skreslene samozrejme a hlavne pre mna bol kazdy den peklom nevedela som ho zaujat trapila som sa ze len bezcielne robi to svoje ze musim vymyslat kam s nim ist a ajto neznamena ze mi tam vydrzi aspon polhodinu.kolkokrat sme odisli z detskeho kutika za 10 min a to som tam hodinu cestovala.posediet na kave bolo nemyslitelne pokecat s inou mamickou detto hysaky na denom poriadku lustenie co odo mna chce.zrazu je den pekny on je spokojny vsetko co potrebuje si vykomunikuje ukazuje na veci chce ich pomenovavat opakuje spieva si tancuje objima ma cely den.javiem ze deti v jeho veku komunikuju dlhymi vetami a su to velakrat uplny dospelaci ale pre mna aj tato zmena je obrovsky pokrok a ja som myslela ze teda auti nebude.

magimary
18. aug 2011

@valika_val s nami nerobila žiadne testy 😉
ale mňa si sa asi nepýtala 😉

luci, ale VEĎ možno ANI NEBUDE (!!!)

sisstin
18. aug 2011

@lucka261177 no i autík se může právě hodně zlepšit...to je přesně to, že ty nevíš, jak se chová standartní dítě...a pak je ten pohled celý zkreslený 😉

anka912
18. aug 2011

@sisstin Prepáč takú trocha mimo otázku, čo znamená, keď môj jasný autík chápe niektoré gestá aj bez toho, aby som niečo hovorila. Veď to sa každý časom naučí, nie? Keď chcem aby prišiel ku mne napr. tak len kývnem naňho rukou a on príde alebo my dáva papierik od žuvačky, ja ukážem bez slova na kôš a on ho ide odhodiť. Tam je vidno, že je starší.

sisstin
18. aug 2011

@anka912 jj..to je to, co jsem chtěla ted psát...samozřejmě i autík se některá gesta naučí...ale jde o to, v jakém věku 😉

lucka261177
18. aug 2011

@anka912 dakujem.uz niesom smutna 🙂 ja mam predmenstruacny syndrom takze zase mam par dni kedy vsetko citlivo prezivam a riesim a tak 🙂 ked bude autik tak urcite VF tak to je stale lepsie ako mat zdraveho protivneho vyvrhela co kradne.takych je tiez dost.

sisstin
18. aug 2011

@anka912 já ted psala o těch malých dětí okolo dvou, tří let 😉 že tam se pozná porucha porozumění od autismu právě v tom, jak to dítě chápe gesta...respektive je to jedna z věcí, jak to poznat..samo kritérií je tam více 😉

anka912
18. aug 2011

@sisstin ale fakt je, že on tie gestá nepoužíva, v tom je fakt jak Marľan

sisstin
18. aug 2011

@anka912 no třeba Tygr, když ještě vůbec nemluvil (okolo 2,5roku), tak on vykomunikoval fakt všechno...třeba chtěl jít krmit kachny...tak ukázal na skřín (oblečení), ukázal do chodby (boty), a dělal, že jako hází kachnám rohlík, pak klapal pusou a mával křídlama 😉 prostě fakt úplný divadlo 😅 😅 to jako máme doted, akorát, že co umí říct..tak už řekne normálně...a zbytek rukama nohama 😅

valika_val
18. aug 2011

😀 magi, sak ved s tou tycinkou, ci co. a dalej nic?

no. ja som vam chcela napisat:
sme boli dnes posediet v letnej zahradke a:
- teo bol dlho v domceku plastovom a donekonecna otvaral a zatvaral okenice, ale zas bavilo ho to, lebo sme tam stali a kukuckovali, manzel sa s nim salil a on mal radost. ale bolo ho treba zavolat von, resp. vytiahnut. je to auti? podla mna ciastocne, alebo skor nie.
- pobehoval tam na spickach, bol zvedavy, ale nie nejak konkretne, len niekam isiel a otocil sa a zas niekam isiel - to je dost auti
- v kociku sediet nechcel a rucal a smial sa ako hluchonemy, strasne silene a nahlas - auti
- tieto jeho smiechy robil aj v hojdacke - vsetci ludia sa nanho pozerali - auti
- smykal sa na smykalke, nejak speci sa na tom nezabaval, viac ho tesilo, ked som ho za ruky vliekla po smykalke hore 😀 auti?
- nasiel koleso z hracky - traktora, tak ho nosil, polozil na zem, premiestnil, prelozil, odniesol... auti.
- jest v kociku nevedel, nemohol, lebo okolo sa prehanal chlapcek na odrazadle a to on moooooze 😀 auti? asi nie 🙂
- chcel kukuricne chrumky, vydaval zvuky, chcel coko gulicky, podaval mne alebo muzovi nadobku. auti? nie?
- niekto sa naho pozrel, dotkol, chcel mu podat ruku (ze nazdar mlady), otocil sa, neprijemne mu to bolo, odstrcil ruku, usiel. auti? neviem.
- prisiel k plast. domceku a chlapcek vovnutri drzal zavrete vratka, teo nimi nemohol hybat. teo sa hneval, pozrel zachmurene na chlapceka a odstrcil mu ruku. viac sa nanho nepozrel, ani sa tam nedobijal, isiel prec. auti? asi nie.

takze tak, som vam napisala, nemusite reagovat 😅 🙂 len som sa chcela podelit.

magimary
18. aug 2011

@anka912 náš Tady si preniesol JEDNU jedinú vec z čias, keď bol ešte "štandardný" a to bol posunok pre prosím (žmolenie prstíkmi na ľavej ruke) a túto ovláda ešte i teraz...
žiadne iné gesto...ani len áno a nie nevie hlavou ukázať (zavrtieť hlavou)...

anka912
18. aug 2011

@lucka261177 tak to vyzerá, že o pár dni začnem písať srdcervúce príbehy aj ja, a to idem navyše v pondelok už DO ŠKOLY!!! Budúci týždeň berte moje príspevky s veľkou rezervou 🙂

sisstin
18. aug 2011

@magimary tak ano a ne používají právě děti, až když rozumí...to jsou nejtěžší gesta 😉

valika_val
18. aug 2011

za gesto sa povazuje aj dupkanie? alebo tancovanie? kopanie? tieto tri veci teo robi, ked mu poviem (nie 100%) 😨 😕
a este ma gesto, ked nieco chce - dvihne ruku, celu pazu/rameno hore. to je gesto? ci to je len jeho vymyslanina? lebo toto pouziva aj ked sa chce pozriet hore, buchnut do lapmpy, dostat od niekoho nieco... asi to ma z "pytania sa na ruky" - to tiez dviha ruky. hm?
ja som v tomto ako z inej planety, vobec neviem, ako to ma byt... 😔

anka912
18. aug 2011

@magimary to áno/nie hlavou, tak to snívajte s nami u Maťa.

sisstin
18. aug 2011

@anka912 jj, to je taky jeden ze znaků auti...neumí odpovídat na otázku ano- ne 😉 třeba Tygr ta gesta moc dlouho nepoužíval, on už pak začal rovnou říkat jo- ne 😉

valika_val
18. aug 2011

fiiiha... to ano/nie je fakt ze vrchol gestikulacie? 😕 😕

lucka261177
18. aug 2011

@valika_val to uz som ti davno chcela napisat ze samko tak isto ukazoval cca do 30 mesiacov len ruka hore do miesta kde sa nachadzal predmet.potom zacal spontanne ukazovat prstekom parkrat sme ho to ucili.

sisstin
18. aug 2011

@valika_val gesta v tomhle věku jsou: natáhnutí rukou nahoru (vzít), natáhnutí ruky s něčím k druhé osobě (vem si), natáhnutí dlaně (dej mi), prosím prosím (šudlání dlaněma o sebe), jak jsem veliký (natáhnout ruce nad hlavu), berany duc 😉 a teda ukazování 😉

magimary
18. aug 2011

@sisstin vidíš, tak toto som netušíla, že sú to jedni z najťažších giest (!) 😨 😕
veď naši starší chlapci to vedeli snáď ako 6-8 mesační (!) 😨 😨 😨
fakt je to také "ťažké gesto"?!? 😕

veď on normálne povie nie (teda používa NESTE, keď sa niečoho bojí a nechce to), alebo áno (dnes povedal prvýkrát STE=chce, keď niečo chce a nevie si to vypýtať, tak povedal: "ste, ste, ste!")
ale nevie to teda ukázať 😕

anka912
18. aug 2011

@sisstin ale on dobre vie odpovedať na otázku - nie to povie aj 10x, ano je horšie, keď sa ho spýtam chceš džús a on nechce tak povie nie a keď chce tak zopakuje - džús. Učím ho povedať áno, ale so slabým úspechom. Ale ako jasne prejaví čo chce/nechce, len to nikdy nerobí hlavou.

wandah
18. aug 2011

@lucka261177 ahoj, nestretneme sa? Myslím že naši chalani maju dosť spoločného, videli sme sa na logo...dávnejšie, máme Olivera 🙂

sisstin
18. aug 2011

@magimary tak jestli to říká (funkčně), tak to gesto používat samozřejmě nemusí 😉

sisstin
18. aug 2011

@anka912 no zase, M. už je "velkej"...tam se to postupem času taky naučí...v určitých situacích 😉

sisstin
18. aug 2011

@anka912 já se zas bavím o malých dětech do tří let...páč zdravé dítě tohle umí brzo.... 😉