Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
19. aug 2011

ze ci sa niekto pyta: pozna slovo dom? pozna slovo srubovak? pozna slovo drzy? a potom si robi ciarky.
alebo su vsetky slova niekde uvedene a ty len krizikujes ANO 😀
alebo si ty musis spomenut na vsetky slova a napisat zoznam 😀 😀
hm???

magimary
19. aug 2011

@valika_val no, podľa mňa-to už ako si kto spraví...
niekto si vedie zoznam a potom ho nahlási logopedičke (ale to najmä v prípade patologického vývinu, keď je aj tých slov menej) asi... 😅

anka912
19. aug 2011

neviem si prestaviť to zratúvať, no neviem, neviem, či by vôbec dosiahol hranicu 3 rokov -ten môj
skúsim dnes- aspoň pribl.

magimary
19. aug 2011

@anka912 no, môj podľa tých vyššie uvedených tabuliek nedosahuje ani tie prvé kategórie (1 -1,5roku) ...
ale aj tak to vnímam pozitívne 😅
/nie v porovnaní s intaktnou populáciou, ale v porovnaní s autíkpopuláciou/

anka912
19. aug 2011

@magimary je slovo aj predložka napr? idem s vami sú 2 či 3 slová 😀 😀 😀

valika_val
19. aug 2011

😀 😀 😀 😀 😀 😀

valika_val
19. aug 2011

@anka912 idem s vami je zlozita veta! to je iny level, ty nemas co slova pocitat 😉 😀 😀 😵 😵 😵

anka912
19. aug 2011

@magimary veru ber to pozitvne, tvoj je len 1.5 pozadu a môj 5 😀

magimary
19. aug 2011

@anka912 hej, v tom tekos-e sú aj predložky ako slová (tie sa nás netýkajú 😅 ),ä
ale Ani, keď si to spravíš podľa toho tekosu-bude sa ti to ľahšie rátať a nepotrebuješ si spomínať 😉

podľa mňa ani nie-5 rokov, skús ten tekos a ak ten zvládne, tak je to tiež tých 1,5-2 roky 😎

anka912
19. aug 2011

@valika_val to ma napadla, lebo ju počujem vykrikovať ho vonku- odchádza švagriná

anka912
19. aug 2011

@magimary skúsim, ale nie je to hanba do 36m, nemajú Tekos 3?

anka912
19. aug 2011

@magimary ako to myslíš (1.5-2 roky), šak ten bol pre deti do 36m?

magimary
19. aug 2011

@anka912 NIE, NIE JE!
aj môjmu by som to mala urobiť podľa "jednotky" (vzhľadom k úrovni) ale skúsila som tú dvojku a na narátanie slov mi to pekne pomohlo, lebo fakt sú tam snáď "všetky" (dostupné a používané slová v detskom veku)
no, ale Maťko má 6 a ak to urobí celé, príp. i viac, tak sa ten rozdiel zmenší

anka912
19. aug 2011

@magimary dobre spravím a prípadne doplním o ďalšie slová ako je napr. škrabkať stem, či aj také tam sú?
sú tam vôbec celkovo slovesá, či len podst. mená?
Maťko bude mať 8 na Vianoce, ja viem, ja viem, nemám to v profile

magimary
19. aug 2011

@anka912 hej, sú tam aj slovesá, aj podst. mená, aj prídavné, aj zámená, aj predložky...
s tým, že tam je to uvedené v ofic. tvare a ty to máš zaháčknuť, aj keď to vy doma/ či malý používate inak 😉
takže "škrabkať stem" je tam ako "škriabať" (tuším) a ty to odfajkneš, lebo je to ten istý význam 😉

presne na Vianoce? 😵

lucka261177
19. aug 2011

@magimary mne sa zda ze aj nas maly ma gulky stale hore.uz sme chceli ist na urologiu potom mi kamoska povedala ze boli a ze im poradila vzdy skontrolovat ked rozbali maleho kde su ci hore ci dole.tak to sledujem ale zda sami ze viac hore.je to bolestiva operacia?potom to liecenie aj s tou predkozkou bolo ake?

anka912
19. aug 2011

@magimary 23.12. moja dcéra napísala do svojej eseje- Práve v tento deň, v predvečer Vianoc, k nám pred šiestimi romi prišiel môj brat Martin.(písala to pred rokom), spomínam, lebo sa mi to ľúbilo.
Ale termín mal tiež sviatočný Tri krále- 6.1.

magimary
19. aug 2011

@lucka261177 jooooj, na toto sa ma ani nepýtaj, lebo ho ani nedáš zoperovať... 😨 🤐 😲 😖 ☹ ☹ ☹
ale tak ti poviem-ohľadom náročnosti operácie...
malý má rozpárané brucho durchom-durch (ako žena po cisárskom) asi 20cm jazvu... 😔 , pričom mal rozmer bruška (v tom roku asi 15cm)
a tomu zodpovedal aj pooperačný priebeh... 😢 😔
nehovoriac, že má ďalšie dve jazvy na vajkách, kde mu fixovali (šili semenníky v mieškoch)

keďže mal po op. komplikácie, tak sa lekári na mňa "osopili", že čo by som chcela, veď to bol veľký operačný zákrok! predtým mi to nikto nepovedal... .-(

anka912
19. aug 2011

@magimary Už aj odpovedám, mám čas, lebo tá švagriná ho nakoniec musela vziať so sebou
Spravila som to len letmo, lebo neexistuje, že by som to mohla presne zrátať.
Rátala som, ktoré slová pozná a väčšinou aj vie povedať:
Prvých 13 častí, kde bolí podst. mená, slovesá a vlastnosti, (asi 530-550slov) pozná asi na 95perc.
nepozná napr. udica - nepoužíva, podbradník -asi už zabudol, neviem či kráľ a ventilátor - možno
a napr. sloveso- zabudnúť, moc abstraktné
z vlastností asi nevie, čo je horký
Ale! 14- osobné zámená - totálny guláš
15- príslovky miesta asi 70perc.
16- otázky tiež guláš - z 9 vie 4-5
17- množstvo- asi všetko

Tie ďalšie otázky, že či hovorí o idalostiach a ľuďoch čo tam nie sú, to som radšej ignorovala.

Takže pasívne by na 3 roky mohol byť, ale aktívne nie

lucka261177
19. aug 2011

@magimary jeziiis
sa idem obesit ☹ tak snad ich ma len take malicke ze stale cestuju hore dole lebo ma ich ako hrasok ked ich nahmatam.

anka912
19. aug 2011

@lucka261177 a čo vám hovorí detská, šak ona to kontroluje na prehliadkách

magimary
19. aug 2011

@lucka261177 ak mu behajú hore dole-to je "testes migrans" a to sa zväčša neoperuje, teda závisí to od času, ktorý trávia v miešku a ktorý v bruchu... /ide totiž o plodnosť... čim dlhšie sú v bruchu (v teple), tým viac môže byť v budúcnosti ohrozená plodnosť...
môj najstarší ich mal stále hore a teda operovali (ked mal 13mes,) a mladší tiež, ale kým ho stihli zoperovať, mal už 4r., mal už "len" testes migrans (migrujúce vajka), tak napokon sa na stole rozhodli, že ani nezoperujú, a urobia mu len predkožku

magimary
19. aug 2011

@anka912 to je výborné! ale aj som si myslela, že to bude také super... 😉

anka912
19. aug 2011

@magimary aspoň voľačím sa poteším, aj keď keby to bol test na jeho vek, tak by tam asi boli otázky typu: preberá s vami politickú a ekonomickú situáciu v krajine?

llulla
19. aug 2011

postupne vas docitavam:

@lucka261177 verim,ze v tom mas zmatok...Moj drobec tiez vie "oklamat" a to je este relativne malicky.Napr.-ked som bola za pocitacom a nechcela mu pustit pesnicku,tak ma odtiahol k svojej hracke do obyvacky,aby som sa s nim hrala a akonahle som si k tej hracke sadla,on sa postavil a utekal do kuchyne k pocitacu,kde hned tukal do klavesnice.Jasne,ze sa pri tom rehotal...A takychto pripadov mame viac.Ale Samko krasne napreduje,to je hlavne 🙂

Inak,ja si myslim,ze autici nemusia mat ritualy a ani nemusia byt neopatrni.Moj drobec nema fakt ziaden ritual,vsetko mu mozem akokolvek menit a je velmi velmi opatrny a to este nemal ziaden velky pad,alebo uraz.A to prave kvoli tej opatrnosti.Ked sa niekam snazi vyliezt a poviem mu,ze spadne,tak ma tam dotiahne za ruku,aby som mu pomohla,neriskuje to.A tiez ukazuje ,zdiela pozornost presne tak,ako ste tu opisovali,ze vec, ktoru zbada a je z nej nadseny (startujuce auto vonku,pes vonku),tak sa otoci ku mne-pozrie mne do oci,zviskne (to robi,ked chce komentar k tej veci),ja mu to pomenujem,on sa usmeje a pozrie naspat na tu vec.Tak isto s knizkami,ked varim,donesie k mojim noham knizku,nalistuje obrazok,ukazuje nan ukazovak,pozrie na mne a tiez caka komentar.Vtedy viem,ze ho mozem zacat skusat,nech mi sam vyhladava obrazky 😀Ale ak nezacnem,tak donemoty mi on ukazuje obrazky,ktore chce pomenovat.On sa vie celkom dobre dohovorit bez slov-ked chce ist von,tak ma odtiahne k dveram,strngoce klucami v zamku(akoze odomyka),potom otvara dvere,pozera na mna,ked nechapem,tak dotiahne topanocky v ktorych chce ist von,ked nechapem,tak aj bundu.On nevyzaduje veci revom,on sa snazi dat najavo,co chce.Ale zas porozumenie,to je zle,ak sa nejdna o bezne veci,alebo veci,ktore ho bavia.A autista zial kludne moze byt,posledne dva dni mam depku ako nikdy,len placem,som nervozna,pretoze som si v podstate ista.

@anka912 a Matko ti prehltne tabletku?Lebo mna napadlo,ze pangamin sa pedava aj v takej "poleve",ako lentilky,takze ak by prehltol tu tabletku,tak by citil len sladku chut na jazyku.Jasne,ze podrvit by si ju nemohla,lebo zvnutra je to klasicky pangamin.

docitam vas neskor

magimary
19. aug 2011

@albertka , aj @arnika1, aj @kaja73, aj @daja2010 tu dávno neboli 😕 😅
zabudli ste na nás? 😅

lucka261177
19. aug 2011

@anka912 no kedze samko je nespolupracujuci nedovolil jej moc to okukat tak nam napisala papir k urologicke.

anka912
19. aug 2011

@llulla tabletku mi neprehltne, to je ten problém, ináč by zjedol aj B-komplex.

anka912
19. aug 2011

@lucka261177 my sme boli zač.augusta tiež u urologa (to bol ten čo mu povedal Babke pusu), lebo M.sa pipo zapálil a napuchol a vtedy sa mu tiež zúžila aj predkožka a ťažko sa mu pretiahla. Pozrel ho postojačky, tak to ešte zvládol, tak rýchlo. Na kontrolu som už ale nešla, šak ho už má myslím OK

anka912
19. aug 2011

@llulla Prosím, neplač, veď ten tvoj tak krásne reaguje, ako hovríš, aj knižky si pozerá, aj ukazuje, aj sa chce učiť! A aj keď vyplačeš oceán, nič tým nezmeníš, potrebuješ silu pre malého, aby bol stále šikovnejší.
Kedy ideš k psych. takej poriadnej?