Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucka261177
8. sep 2011

@anka912 sa ospravedlnujem za moje nejediace okienko to tu zahlcujem a nestacim sa divit.fakt ziadne prilohy?ja to skusam lebo viem ze tie zemiaky bolo to posledne co jedol ked prestaval jest zboznoval ich samotne.a to je u nas problem ze mi nechce tie polievky a ani tie dzusy kde je v podstate zelenina aj ovocie.

valika_val
8. sep 2011

@anka912 daj si do googlu sinlac a obrazky, inak dostat ju aj v tescu. velmi zvlastna chut, ale prijemna, dost sladka. je aj dost lepkava, ale ked mi dojde fantazia, malemu zvyknem dat len tak, na veceru, len s vodou.

magimary
8. sep 2011

@lucka261177 v tomto teste si porátaš aj slová, ktorým len rozumie, aj tie , ktoré používa:
http://laboratorium.detskarec.sk/tekos2.php

kaja73
8. sep 2011

@anka912 Maju to aj v Tescu-aspon u nas a aj v lekarni.Normalne to pytaj ako sinlac kasu.Je to taka velka krabica-ale maju myslim aj malu.Zaraba sa to do vody,je to sladkaste,nie moc vyrazne.Ja ked som to zarabala podla navodu ako kasu,bolo to vzdy velmi riedke,tak to maly pil.Ale da sa to pridavat v podstate hoc kde,kde to chutova pasuje.Moj to zvykol jest aj zarobene do ryžoveho mlieka z DM ka-dala som tam viac a dalo sa to jest lyžickou.

valika_val
8. sep 2011

luci mne este napadlo - co tak mu skusit delenu stravu? teda len "akoze". nech nemusi jest nieco s niecim... nech papa to, na co ma chut, mozno by ho to maso 5x denne prestalo bavit po troch dnoch. skus, uvidis. mozno po tyzdni by sa chytil na mrkvu, o par dni mozno na jablko... dolezite je skusat tieto novinky a novy rezim dlhsie, minimalne (!!!) tyzden. podla mna tak po mesiaci noveho rezimu mozes zacat hodnotit, ci sa nieco podarilo alebo nie. 😉

magimary
8. sep 2011

@anka912, povedal tam jednu krátku vetu 😉 : "dáme sem"
a luckin Samko je od môjho starší o pár mesiacov, nie o rok 😉

anka912
8. sep 2011

@lucka261177 nie, fakt žiadne prílohy, zemiaky a ryžu nejdol aj vyše roka. Niekedy som ho chcela oklamať, že som guláš, čo ľúbi zahustila rozvareným zemiakom a on to vycítil, keď to bolo trocha hustejšie a nechcel. Aj polievky musím variť bez zásmažky- napr. šošovicovú to len uvarím šošovicu s nejakou klobáskou (alebo mäskom), nakrájam tam zeleninu, ale tú mu nedám, len nech má minerály vyvarené, musí byť majoránka a cesnak a polievka je hotová. Potom zje len vodu, šošovicu a klobásku alebo mäso.

valika_val
8. sep 2011

magi, krasne tam komunikoval!!! ale mozem jeden "ryp"? 😀 mne sa zdalo, ze ty privela zbytocne rozpravas.
nestacilo by mu to zjednodusovat? toto sem, toto tam, potom, pockaj, mama da, poloz, a tak...
mne kazde sedenie v spec. ambulancii prizvukuju, ze kratke vety, opakovat tie iste slova, nech to ma maly zauzivane... ci? 😅

valika_val
8. sep 2011

@anka912 ta sosovicova, to ako pre mna 😉 ja nenavidim a nerobim zaprazky 😀 ked uz musim, aby mi to muz neohundral, tak tam dam rozmiesanu muku na zahustenie a necham prevriet. to som kucharka, co? 😀

magimary
8. sep 2011

@valika_val to asi patrilo mne...
hej, aj ja som istý čas používala taktiku-krátke slová a málo,
ale teraz som ZÁMERNE zvolila opačnú - veľa a obkecávať, aby si čo najviac slov ukladal do pasívneho slovníka (aspoň ich zenie), lebo mám pocit, že teraz je na to vnímavý 😉 😎

anka912
8. sep 2011

@magimary nechcem sa hádať, pozrela som si kúsok ešte raz - ale bol strááášne zlatý a povedal - ešte tam, dáme na zem, kam?, toč a to U ( s krúžkom) bolo úplny klinec programu, normálne mi dnes večer zdvihol náladu 🙂
A s tým vekom, ja len že tuším Lucka vravela že jej má 3.5, ale to nie je dôležité.

maruskaaa
8. sep 2011

@lucka261177 ahoj, aj ja ma doma strasne vyberaveho stravnika... spapal by ti maly vajicka? nam teraz v lete zacal maly papat prazenicu aj zo 4 vajec (ale len ked ju muz urobi, taku poriadne prepecenu a na troske masla)a rozky by ti spapal grahamovy alebo nejake viaczrne?...lebo su podla mna zdravsie ako biele(aj ked biele su naj aj pre mna)...a ryzu mu zmiesat s detskou vyzivou (jablkovy, ovkom alebo tak, aby to bolo sladke...a tiez pije nejake mlieko? inak kazdy dietolog ti potvrdi ze nas klasicky obed rezen a zemiaky je riadna zataz pre organizmus...mne maly zje ryzu s kuracim masom udusenym na masle, a chuti mu maso z kridel, nie je take suche ako prsia a ja mu to tak nadrobno pokrajam, zmiesam s ryzou a kym bol mensi aj s jablkovou vyzivou a tak mi to jedol...a este slepaci vyvar s rezancami je pre neho naj...
drzim palce nech to vydrzis, lebo viem ake to je, ked je zrazu nejedave obdobie....

lucka261177
8. sep 2011

moj samko ma 41 mesiacov ten tecos je do 30

magimary
8. sep 2011

@anka912 hej, pozerala som to opäť a ešte asi 3x tam použil to isté: dáme sem, dáme tam a podob...
a z toho "U" som zamdlievala aj ja, napokon aj je to tam vidno 😅 🙂

to nevadí, Lucka, že je do 30 mes., to je len o tom, aby si si zrátala slovká... aj ankin, aj môj majú viac 😉

anka912
8. sep 2011

@valika_val S tým rozprávaním máš pravdu, napr. u môjho, keby som toľko vravela, tak už je nervózny a zmätený, ale myslím, že malý je iný prípad, on to pekne počúval, nevyrušovalo ho to.

anka912
8. sep 2011

@lucka261177 Nevadí, ja som robila môjmu, čo má 92 mesiacov 😀 , máš tam vymenovanú slovnú zásobu, takú čo ťa ani nenapadne, potom sa ľahšie zratúvajú slová

lucka261177
8. sep 2011

@maruskaaa vajicka len chceba vo vajci iny rozok neexistuje a ja naozaj ani neviem ktory by som mu mala kupit lebo niektore su len zafarbene muky ale skusala som aj ine nechcel.polievky nehrozia rezen mu robim prirodny mlieko nepije prestali sme pred dvoma tyzdnami dovtedy jedol iba mlieko a rozok vyzivy ani nic mazlave nehrozi.no staci o nasom nejedeni radsej sa bavme o nieco inom.
@valika_val ako sa ti paci matkin?

anka912
8. sep 2011

@maruskaaa tak môj vajíčka neje vôbec, čo ma mrzí, tak ho klamem, že mu občas do mlieka rozmiešam surový žltok- fuj, ale on to vypije! Tak aspoň niečo. Vravíš že málo je a toľko vecí ti poje!

lucka261177
8. sep 2011

tak kocky do toho sa mi ozaj nechce ved to je na tyzden 😀

magimary
8. sep 2011

môj tiež neje vajíčko (a ani vlastne nikdy nejedol, teda, čo je takto starší, myslím nad dva roky)

anka912
8. sep 2011

@lucka261177 ale nie, to len tak vyzerá, skús

anka912
8. sep 2011

@magimary napadol ma ten cars test, ale dnes som to fakt nezvládla, do pondelka- dobre?

valika_val
8. sep 2011

hej, to mas pravdu, anka, ze pekne pocuva a nevyrusuje ho to. ale sak magi ma taky hlasok, ze mi z neho isli zimomrivky a uspaval ma... velmi prijemny 😵

maruskaaa
8. sep 2011

@anka912 no neviem ci tolko, rozky len suche, ziadne maslo, syr, salamy, sunky ani zeleninu ani ovocie...ale teraz v skolke spapa desiaty (chlebiky s pomazankami a este si aj duplu pyta)...ja som kupovala viaczrny rozok v hypernove, ten nebol tmavy alebo bol plny kadejakych semiacok...tie potom aj dobre precistia crievka 🙂a na kakanie aj dzusy pomahaju aspon nam...

anka912
8. sep 2011

@maruskaaa jasné, každé dieťa má to svoje, čo je, ja by som chcela aby mi jedol ryžu a tie rožky z hypernovy - ale mne by iný rožok než biely a bezsemienkový hodil do hlavy ☹ ☹
Aspoň tie džúsy pije, to je naša záchrana- doslova, lebo musí piť niekoľko druhov liekov v sirupovej forme a tie mu tam zamiešam

magimary
8. sep 2011

@valika_val júj, zase ten môj "zakomplexovaný" hlas... 😨 😝 😅
otrasácky, otrasácky, otrasácky... 😝 😝 😝 🙄 😅

ešte sa vrátim k tomu vyjadrovaniu-keď som používala dlhšiu dobu tie jednoduché "výpovede", tak som jednak nevidela žiaden efekt a jednak som stále mala pocit, že ho o niečo ochudobňujem...
že s mojimi chlapcami som odjakživa len trepala a trepala a trepala (aj preto oni "trepkali" už ako 9mesační) a s ním mám len stručne, jasne výstižne...
bolo mi to veľmi proti srsti a neprirodzené...tak som si povedala, že ho budem rečovo stimulovať tak, ako aj mojich chlapcov (samozrejme na úrovni jeho porozumenia)...
nehovorím, že to prinieslo neviemaký veľký efekt, ale aspoň sa snaží intonačne komunikovať ako bežné dieťatko (aj keď mu teda nikto nerozumie, ale pekne intonuje akoby ľudskú reč)...
takže ostávam pri tomto (aspoň, kým napr. logopedička nerozhodne inak 😉 😉 )

valika_val
8. sep 2011

este raz sme pozerali spolu s muzom a mne az slzy isli, ako sme sa smiali... v dobrom!! strasne zlaty bol, nadherny detsky hlasok ma, to jeho makke č, to je krasne... toČ toČ 😵 😵 😵

anka912
8. sep 2011

@magimary nehodlám ťa tu nejako presviedčať, ale čo sa týka toho tvojho hlasu, tak píšeš úplné hlúposti, je úplne bežný, normálny

magimary
8. sep 2011

@valika_val to asi teraz posledný týždeň začal takto "šušľavo" a výrazne hovoriť to "Č" na konci 😅 😀 😵
a normálne ma tým "akože jeduje"...potvorka jedna.. 😅

@anka912 , ďakujem že to hovoríš, ale ja fakt mám oddávna problém počúvať sa, tak to preto...pre mňa to nie sú hlúposti, ale realita...ale som rada, že pre iných až tak nie...

anka912
8. sep 2011

@magimary buď rada, že hovorí posledné písmenko - hocijako. Maťo vynecháva posledné písm. pes je PE a idem von povie IDE VO