Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
9. sep 2011

@arianka vždycky je první věc pátrat po tom "fyzickém" problému...pokud má špatný oční kontakt - tak vyšetřit očka, jestli tam není nějaký problém 😉 na neurologii bych asi taky zašla, pokud máš nějaké pochybnosti....pokud bys chtěla i psychologické vyšetření, tak Krejčířová (nejlepší klinický psycholog u nás) vyšetřuje klidně už i 7měsíční miminka....ale je tam mega čekačka na vyšetření, ted v listopadu bude objednávat 😉

lucka261177
9. sep 2011

tak somvyplnila ten tecos 2 ale nikde sa ma nikt nepyta na mail a neviem kam mi poslu vysledok.robila som tu online verziu.tak som napisala mail pre istotu ze so to posielala a nech odpisu.ci?ako soim to mala vyhodnotit?sama?

alaska28
9. sep 2011

Ako dočítavam. Tie tabulky koľko má dieťa vypiť sú podľa môjho názoru tradične silne nadhodnotené. Bavili sme sa o tom už viaceré mamičky a ani jedno dieťa nám nevypije a nepríjeme koľko by malo, napriek tomu sú to deti veselé, cikajú dostatočne, nejavia známky dehydratácie. Napr. keď sme boli s Rod v nemocnici tak do neho liali infúzky, koľko by mal vypiť.. No a 4x som ho v noci musela prebaliť, lebo mal 2kg plienku totálne prečúraný.. v živote sa mi to doma nestalo. On keď vypije 2 deci tak ide potom 3x za hodinu cikať a ciká hodne.. Podľa mňa je to silne individuálne s pitím, skôr sa treba riadiť tými znakmi dehydratácie. Ako som písala rod pri chorobe nepije vôbec nič, môžem sa na hlavu postaviť.. tak 2 dni. Ciká raz denne, napriek tomu moč tmavý nemá a nemá žiadne prejavy dehydratácie potom další deň sa preberie vypije 2 litre a je ok.. proste viem, že on to takto má odkajživa. Podľa mňa ak dieťa NIEČO pije a zároveň nemá horúčku alebo hnačku-zvracanie tak ľahko sa nedehydruje.

Ja potvrdzujem čo píše vanda o oliverovi. Viacero mamičiek aj na zahraničných weboch presne toto písalo. ROd. teda dodnes nezje všetko.. ale my sme nešli úplne cez intro. Magimary die off je odumieranie kvasiniek ktoré evokuje ochorenie, proste dieťa vyzerá ako choré, malátne, nemusí piť, jesť , veľa spí, môže mať bolesti bruška, kvasinky keď kapú z nedostatku potravy-cukrov, tak uvoľnujú toxíny, takže dieťa je prakticky priotrávené. Preto je dobré robiť tie detox kúpele,
Lucka on sa ti pýta na vzduch lebo mu robí dobre, to sa tam tiež píše, že čo najviac ich dávať na vzduch, otvoriť okno a pod.
A hlavne pozitívne myslieť, mať dobrú náladu aby to malý vycítil, že sa ho jeho mamina nechystá umučiť hladom, ale že sa lieči. Kľudne mu to vysvetli že nemôže mliečko lebo ho bolí bruško potom.

wandah- ja som tak rada že to píšeš!! a že to len potvrdzuje moju skúsenosť, že to funguje!! Rod bol tiež podvýživený a tiež chcel len určité veci a hlavne kakavko, sladkosti, pizze, hranolky.. a dnes zje také veci že nechápeme.. nie je to ešte úplne, že všetko,ale je to lepšie..

wandah-na to časté umývanie bacha, mňa na to upozorňovala aj zubárka, že napr. po ovocí sa kyselinami z ovocia naleptáva sklovina a ak vtedy umývaš zuby, môže sa následne vytvoriť kaz, že úplne stačí 2x denne, ale poriadne, my máme elektrickú kefku philips sonicare je to nový typ kefiek nedrú ale tak rôzne rotujú po zuboch mám to odskúšané aj na sebe a tak čisté zuby som nemala nikdy, úplne to dá dole všetok plak. A pastu som začala používať od weledy bezfluórovú , mám pocit, že mu ten fluór nerobí dobre. :(

Aspoň toľko čo som ja počula máme zubárku aj v rodine a s jednou chodím na taekwondo.

V. teda už má opravené 3 kazy všetky sa mu spravili až po 5 roku dovtedy mal bezchybný chrup. A všetko medzizubné má zuby natesno a žial to by som musela používať niť a to nedáva :(( táto elektrická kefka dobre čistí aj tie medzizubné priestory no odkedy sme na GAPS (7m) tak rod. nebol chorý a nemal kaz (ťuk ťuk)..Presne ako sa to píše aj v knižke, že deti majú žiarivé zuby a nie sú vôbec choré..
Inak mám objednané nejaké veci z kirkmanu poštou-kuriérom nevieš ako mi to príde? na colnicu či normálne na poštu?

Inak téma flašky dudle, flašku nemal rod nikdy, max pár krát na kašu tak v roku. Dudel do 4m potom ho vypľul a dovi-dopo. Z normálneho pohára pil od roka a pil len vodu nič iné nedostal.nepoznal. Až neskôr sa naučil na čaje bylinné tie pije dodnes. repík, mätu a pod.
Z aventu s náustkom pije dodnes, lebo sa to dobre prenáša, alebo z flašiek od rajca, jupíka a pod. s ventilom.

ja doplním wandah že chlieb sa dá robiť rôzne, miesto kokos olej sa dá dať sádlo klasické bravčové alebo ghí ale tam by som počkala ked máte intoleranciu. Záleží či chceš koláč, vtedy nasladko.. ja dávam tak štvrť šálky medu sme na klasik gaps nie na tej sprísnenej ako wandah. Dávam tam napr aj banán pomixovaný, vanilku prírodnú, alebo škoricu, jablká, perníkové korenie, lesné plody , proste fantázií sa medze nekladú, ja to robím aj ako muffiny. 3 vajcia, trištvrte šálky orechov mletých (namočených na 12h s lyžicou soli, osušených a opláchnutých ako radí gaps). štvrť šálky ghí, alebo tuku a tak 4 lyžice velké medu. lyžička vanilky prírodnej (nie cukor!) a banán (polku) roztlačený, štipka soli. je to fakt hodne dobré..

A chlieb zase na slano rovnaký základ, ale miesto medu viac soli, papriku -korenie, semienka slnečnica, sezam atd. . Ale mne v. ten slaný neje a už ani sladký. takže mu robíme s kuracieho mäsa mletého, vajca, zeleniny semien tenkú vrstvu na vymastený vysypaný plech a to je podobné ako chleba, to miluje.

A inak tie muffiny tie stačí na 180 20 minút piecť.

marimary ak by som ja trvala v istom veku na vysokej stoličke, tak rod. umrie od hladu :D on musel mať práve presne reklamy, ja som za ním tiež nebehala, ale jedol kde prišlo, stoličku bral ako väzenie, on je hrozný bojovník.. no a v 3 rokoch šiel do škôlky, videl že iné deti papajú pri stolíku a odvtedy s tým nemá problém, tým, že som netlačila som si ušetrila obrovských nervov!!

odošlem idem odniesť v. gaps obedík :D

alaska28
9. sep 2011

Magimary čo viem ja, tak už nie je nutnosť aby ťa niekto niekam odporúčal, zrušili sa výmenné lístky, takže na genetiku podľa mňa kludne priamo. Oni sa len potešia, čím viac ľudí tým viac toho majú vyskúmaného :D

llulla ja čo som čítala priamo stránky lekárky čo vytvorila GAPS kde má aj dosť revidované údaje proti knihe, tak tam vyslovene píše, že GAPS nie je o hladovaní! ŽE ani v rámci intra nemusí hladovať, môže vývar hutný aj z kostí, mäsko z neho, môže vývar aj z ryby v podstate všetko varené mäso, alebo dusené na šťave po pár dňoch, môže zeleninu ale tam presne neviem ktoré druhy, niektoré sú tažké na počiatok. Ja by som to nehnala do extrému a mrkvu by som dávala rovnako ovocie, aj v rámci intra je dovolený pohár riedenej jablčnej alebo mrkvovej šťavy, inak môže padnúť do hypoglykémie ako sa to stalo známej pri intre. Predsa len sú to deti, myslím si, že tam je treba viac opatrnosti ako pri dospelom. Po pár dnoch sa dáva surové vajce do vývaru a neskôr avokádo, potom už lievance napr. banán s vajcom mixnutý alebo kuracie mäso-vajce mixnuté a na panvičke na sádle opečené, praženica so zeleninou, cibuľou a pod. cibuľa, cesnak sú prírodné protikvasinkové prostriedky.

Inak ja som proti nátlaku ale spočiatku na gaps som bola teda aj dosť tvrdá. proste vývar musel aj keby nič iné nejedol, pár lyžičiek aspoň, posadila som ho k stolu zasekla stoličkou a nepustila kým aspoň jednu lyžicu neochutnal. no jasné že vrieskal akoby som ho vraždila, kopal ma, bil vykopol mi tanier z ruky, obaja sme museli byť nahí masný od vývaru sme sa tam bili.. Ale zlomil sa.. a po ochutnaní koľko krát zjedol celý tanier ako mu to chutilo. A z jedla koľko krát som mu pidi kúsok vtlačila do pusy a on zacítil dobrotu a síce hral urazeného tak som mu to tam nechala a šla preč, prídem a prázdny tanier.. akurát raz so mnou vybabral lebo to nacpal do obedára :DD akože to zjedol.. no story to boli..
Teraz trúba môže už aj jogurt domáci aj zmrzku domácu a nechce!!! pritom také výborné mu to robím.. no trumpeta..

Inak náš tiež napr. nejedol jablká v živote do neho nezahryzol a na gaps zrazu spočiatku 4 denne.. ale len šupku, následne som sa dozvedela, že je v nej pektín čo je tiež v podstate cukor 🙂 presne vedel ako narkoman, v čom je cukor a po tom išiel..

magimary 6 ky nemá ešte ani roderik :DD bude mať 7!!

Lucka-naopak treba von s nimi!! roderik nikdy nemá takú chuť do jedla, ako keď ideme na prechádzku prídeme domov a zjedol by aj klince!! a pri hre vonku koľko krát mu strčím do pusy kúsok koláča a on ani nevie ako to zje. !

magimary nič v zlom ale myslím si, že Mudr. Ostrihoňová ktorá mi to o tej zrelosti mozgu hovorila, tak toho vie asi viac ako sestrička . Ale je mi to v princípe jedno, je to pre mna irelevantné.. písalo to tu viac holiek, že im to dr. povedala a že sa tým niečo sleduje. A ani som netvrdila, že to niečo znamená.. dostala som info-posunula som ju dalej.

inak nedávno som študovala ten zákon a síce sa tam píše, že ti nedajú ZTP-S ak úroveň starostlivosti zodpovedá vekom potrebe starostlivosti u zdravého dietaťa niečo v tom zmysle, ale zároveň sa tam píše, že ZTP-S je možné priznať najskôr od 3 roku..

Lucka na sk nenájdeš okrem môjho a gabikinho blogu asi iný o gaps, aspoň o ňom neviem skús do google GAPS diet to ti nájde plno otvor si to v google chrome tam je hore priamo ponuka či to chceš preložiť a automaticky sa ti to preloží do sk.. keby som nečítala tie zahraničné blogy, tak umriem.. som sa naplakala spočiatku na gaps.. :((

Magimary na úrad si stačia správy nie staršie ako pol roka... takže kľudne ich môžeš použiť. nám dali ztp-s nejak v 4,5 podala som si proste novú žiadosť, ty nemusíš čakať na preposúdenie..

Andreaba- Andi aj botanická je zadara? to som nevedela, tam sme ešte s rod neboli :D sa troška obávam žeby skočil do toho jazierka a preriedil im tam tie lekníny :DD

No my máme podľa posledného komplexného posudku 90 percent. 😉

alaska28
9. sep 2011

magimary na ZTP si priprav fotky malého .. A myslím, že pre Ba sa to vybavuje na vazovovej neviem ako PK.

anka ja teraz som objednávala niečo z kirkmanu ale tuším toto nie, aj ked som to mala v merku no aj tak už to bolo hodne penazí, tam majú aj krém so sírou, ja som zobrala tuším ten, ale už si ani nie som istá 🙂 ak to príde v poriadku tak budem objednávať aj iné veci.

magimary a čo to sanatórium nepoznáš odtial tú psychiatričku? brauerova tuším.. márie sýkorovej, lebo počula som už aj hodne zle na sanatórium aj hodne dobre.. tak si vyber.. :S

lucka my robíme hodne fašírky. mäso mixované vajce, troška tej mandlovej múky , zelenina rôzna a tam ju malý zje. inak len tak varenú k jedlu-nehrozí..

Lulla-ja s tebou súhlasím tiež si myslím, že tam na spustenie musí byť iný kaliber ! ako odlúčenie od matky v škôlke..
Inak Gaps tvrdí, že autizmus nie je genetické ochorenie, je tam aj vysvetlené prečo mechanizmus . vraj genetické ochorenia sa vyskytujú v populácii nejakým nemenným percentom dlhé roky, žiadne genetické ochorenie neznaznamenalo taký prudký nárast za krátku dobu ako autizmus. takže skôr vonkajším faktorom to pripisujú a "genetiku" pripisujú zdedenej patogénnej flóre, čo je tiež dedičnosť no nie na úrovni genetického ochorenia..

A inak chudák malý!! čo sú to za hnusoby tie dnešné deti?? a čo mamičky na to?? aspon sa mu omluvili, pohľadkali.. teda toto môj rod nikdy nerobil a to je to autík...

zahusťovať môžeš kokosovou alebo mandlovou múkou, potom strukovinami mixnutými neskôr jogurtom. aj cuketa, alebo karfiól sú dobré zahustovače. musím zase pre v. už som na str, 219
magimary pochybujem, žeby dr. J povedala priamo, že u predisponovaných detí spôsobí odlúčenie autizmus.. možno myslela cit. depriváciu, alebo obraz ktorý maskuje autizmus. podobné auti prejavy a pod. ale neverím a nesúhlasím, žeby spustilo len toto autizmus.

tak zase musím pre v.

lucka261177
9. sep 2011

tak dievcata moje vyhrala som boj zatial len zemiakovy ale vyhrala som.sice mam asi o 5 sedivych vlasov bohatsia ale zistila som ze nema teda autikovsky neprekonatelny problem co ma naozaj tesi.takto snad prebojujeme aj ostatne potraviny.

alaska28
9. sep 2011

Lullu - roderik tiež ovoniava moju kašu ovsennú a aj by ju jedol,ale nemôže. a to pred tým by sa povracal keby to mal na 2 metre v dosahu :DD varené zemiaky ovoniava a snaží sa uchmatnúť on čo okrem hranoliek zemiak nezjedol. Asi tak. A tiež mi ukazuje v knižke na jedlá aj v katalógoch, no keď mu poviem čo to je, uspokojí sa. V obchode chytá všetky brumíky, chipsy a pod ale potom ich vráti do regálu 🙂

Inak ja by som mu dala na desiatu skôr to ovocie bez jogurtu ako jogurt bez ovocia 😉

zdenka ak by bol lahší autík tak by hovoril komunikačne, teda unikol mi vek ak je malý tak VFA by byť mohol ale AS by mal už v 3 rokoch hovoriť normálne. odkial ste-mestská časť?
Do andreasu určite chodte a pediatrom sa moc veriť nedá. pre našu sme tiež neboli autíci, ale hluchí!! (počuje ako zosilnovač :D). a naša zase povedala, že verí tomu že to má rod s očkovania, poznala ho pred a aj po. tak to mala pred očami.. :(

No my sme tiež v sinalgise dostali peritol ale mám ho stále zavretý na poličke :D jednak do rod nič nedostanem a jednak som zástanca "prírody". brali sme len benfogamu nejaký čas síce viac mluvil ale bol aj viac hyper.
A tiež sme sa im tam nezdali autíkovskí 🙂

Zdenka to je dosť typické , že niečo doma robí ale nerobí "na povel" presne tak to mal rod. teraz už spraví aj na povel ale ako malý nehrozilo. A vkladačky miloval aj on!

valika tá kocka na tvary je tažká.. to vedel rod až neskôr. Ale FP má taký kýblik kde sú hore na doske len 4základné tvary, to by podľa mňa mu už mohlo ísť. ja som to mala, ale som to darovala do DSS kde chodí rod. jeho to nikdy moc nebavilo keď sme to kúpili už to bolo pre neho moc ľahké.

Anka s tým peritolom my sme ho síce nedávali ale tiež si myslím, že je to lepšie ako psychofarmaká. Ale poznám aj deti ktorým nezabral, je to ako všetko individuálne. Inak ten môže písať aj pediater, mali sme ho odtial. No kedže je to sirup tak ho treba dosť veľa tuším 5ml a to do rod nedostanem ani omylom :(
aj ked jemu by sa teda zišiel... na všetko čo píšeš no ak tak až po diéte lebo tie sirupy to je koncentrovaný cukor :((

Zdenka ani rod nechodil po špičkách a netočil kolieskami 😉

Valika mne tiež príde ten fosfoser nenormálne drahý.. viem že si to ludia chvália ale nechcem sóju kedže gaps ju nepripúšťa a za tú cenu mám z kirkmana toho viac, tam je tiež všeličo. Ex to teraz objednával z USA pošlú to kuriérom, platiť sa dá kreditkou, tak uvidíme. tiež pálky, ale zase balenia ako pre celú škôlku :D tak budeme testovací králici a potom vám budem referovať čo zabralo. Mám tam aj tobolky rybieho tuku ak ho to nenaučím pre´hltať tak to niekomu predám 🙂 sú to také želatinové tobolky.

Zdeni hlavne si dávaj pozor na rôznych šarlatánov ktorí o sebe rozhlasujú, že za 100 tisíc ti vyliečia prcka z autizmu.. alebo ti stačí kurz za 3000 euríkov.. to NEFUNGUJE. Jediné čo dokázatelne funguje je práca, práca, práca s dietaťom. A potom u niekoho diéty a doplnky potravinové. Ja sa už pohybujem v svete autizmu cez 5 rokov, takže sleduje osudy rôzne a ludia čo šli za tažké prachy do zázrakov tak majú doma tých najmenej funkčných autíkov a dlžoby na krku .. Keby niekto vedel vyliečiť dokázatelne autizmus tak má dnes nobelovú cenu.. Ale veľa vecí sa dá zlepšiť a veľa detí sa aj naštartuje vývojom, že hodne poskočia.

zdenka mne sa to nezdá s tou sekciou! Mám x kamarátok čo rodili cisárskym a majú totálne pohodové hodné neautistické deti a naopak väčšina autistov čo poznám je z normálneho nerizikového tehu s normálnym pôrodom. (napr.môj) ale fakt tých autíkov poznám cez 150 takže akú takú štatistiku už mám.. to si zase chce niekto asi zarobiť.. autizmus má nejaký genetický základ vedľa môže pokašlať očkovanie, škodliviny z prostredia. Skús ale ja veľmi silne pochybujem, žeby pomohla nejaká hypnóza cez matku...

A inak je to blbosť už len z toho pohľadu, že ja poznám hodne dvojíčiek kde jedno je autík a druhé neautík.. a narodili sa rovnakým spôsobom, rovnakej matke za rovnakých podmienok.

to máš tak, na všetko sa dá napasovať nejaká štatistika, keby sa skúmalo koľko zo žien malo amalgám,.. tiež by možno zistila, že 8 z 10 lebo proste amalgám je častý a cisársky som čítala, že má pomaly 40 percent zo žien a to je enormne číslo autistov. K tomu je to štatistika jednej dr.. môže to byť náhoda, odchýlka.. proste nedá sa z tohoto robiť záver. Spôsob pôrodu sa zisťuje vždy v anamnéze a pochybujem, žeby si to na genetike alebo inde dr. -kapacity nevšimli. Ako sa volá tá dr? (môžeš aj do IP)

magimary to nie je márne, rod mal tiež také blbé obdobie kedy mal paniku z vody.. a teraz čo robí si môžeš pozrieť napr. u mňa na profile 🙂

Holky robila som to s liekmi podobne, do pudingu ale rod už odmieta čokoľvek tekuté kašovité v strave :( takže u nás smolička..

lucka261177
9. sep 2011

nooo tak nieje to az take ruzove ako som si myslela zjedol par sust vobec sa to neda porovnat s tym mnozstvom co dovtedy a celu dobu sa snazil dostat maso bez zemiakov ked sme sa nedivali uchmatol maso z taniera.obavam sa ze mu to proste nechuti.jedna vec je roztopasnost alebo akoby som to nazvala ale ked uz to zjedol a nechce tak mu to asi nechuti. 😖 neviem ci ho mam nutit alebo co mam robit.bola by to pre mna cesta k inym jedlam ked uz videl ze som nepovolila a musel zjest tiezemiaky k masu skusila by som pomaly aj ine veci ale on vlastne zjedol velmi malo a je stale hladny.mam pokracovat?ked som mu po hodine ponukala zase tak uz zase plakal ze chcel len ciste maso.

sisstin
9. sep 2011

@lucka261177 Lucko, já fakt nevím...to by ti asi poradily holky, jak na autíka...já to prostě už neřešim, Tygr ted začal s nástupem do školky fakt jíst líp....hrozně moc funguje ten kolektiv ( i když jsem tomu předtím nevěřila ani za mák), fakt tam jí věci, co by doma nepozřel..... a je to znát i doma, že jí o moc víc a s větší radostí...o jídlo se aktivně hlásí, říká, že chce jíst..donese si jogurt z ledničky, vyndá si lžičku ze šuplíku...donese si židli ke stolu a sedne si a jí!!!! 😲 😲 😲 to dřív jsem ho musela s tím jogurtem nahánět, aby vůbec něco snědl.... jako neříkám, že jí nějak úžasně....oproti jiným dětem jí furt hrozně, ale i tak obří zlepšení...ve školce s dětma sedí u stolu...prostě ta školka mu fakt prospívá neskutečně 🙂

i v jiných věcech, zapojuje se do činností, hraje si s dětma...snaží se sám oblíkat (doma to měl na háku)....nevím, jak by to třeba působilo u autíků, ale já si tu školku fakt nemůžu vynachválit... 🙂

lucka261177
9. sep 2011

@alaska28 vies ako davam samkovi ja sirupy ?dam to do striekacky sadnem si na neho tak ze mam pri jeho hlave kolenanohami nemoze hybat ak ano tak to nevadi ruky pritlacim stehnami nesedim na nom samozrejme ale vyzera to hrozivo 🙂 a davam mu to do pusinky uplne po kvapkach ze to pri tom reve jednoducho zlize.ked som mu dala viac naraz vyplul alebo vyvracal ale takto po trosicke nema sancu.ja som mu tak davala prehanadlo lebo nekaka koli tej strave jeho.skusali sme uz vsetko a toto jedine mi funguje.vzdy dam trosiku viac kedze troska ide aj mimo ale prehltne nakoniec potrosickach.trva to aj 5 minut

lucka261177
9. sep 2011

@sisstin lenze ja nemam potvrdene ze samko je autik a ja osobne si myslim ze je taky zvlastny ze mu to ta Janosikova neda ze bude chciet este raz diagnostiku.

sisstin
9. sep 2011

@lucka261177 netuším, jako fakt si vůbec nedovolím to nějak hodnotit 😉 třeba fakt není, netuším 😉 prostě jenom když srovnám Tygra v jeho věku, a Samka...tak je to fakt rozdíl...třeba ve dvou letech by nebyl...to by na tom byli možná podobně...u nás přišel ten obrovský zvrat mezi 2-3, kdy se tak nějak znormalizoval...

ted už je úplně 1000% jasné, že autík není....ale on má tu dysfázku "jenom" expresivní, takže není jako až tak divnej...( i když nějaký úlety má), děcka s tou receptivní bývají zvláštnější trošku díky tomu neporozumění řeči...třeba má Samko dysfázku...je to možný... 😉

lucka261177
9. sep 2011

@sisstin ja ti nevim bobe 🙂 uz by ma to zaujimalo aj ked niekto mi povedal raz mudru vetu ze nieje dolezite aku ma diagnozu ale to ze nerozprava a preto s nim musim pracovat tak pracujem zatial pomocou toho pc cez toe zabavne programy tam sa mi sustredi aj 30 minut v kuse ma z toho strasnu radost.chcela by som ho dat do tej skolky musim presne nastudovat ako je to s tym asistentom ale jedina moznost bude asi si ho osobne zaplatit najlepsie asi logopeda.podla mna by bol schopny byt s asistentom v skolke bez vacsich problemov.samozrejme ze by ho nesmeli na silu nutit jest c nechce a ze by sa asi nemohol zapajat do hier ako bezne deti preto by tam bol ten asistent.trasne by som to chcela u nas vybavit v skolke.no a hlavne na to niekde v nasom rozpocte nahrabat prachy.chcela by som to od januara zrealizovat.

sisstin
9. sep 2011

@lucka261177 no ta školka je fakt rozhodující, my máme nesmírně ochotné pí. učitelky, ve třídě je jich 14 dětí. Tygr tam není s nejhorší diagnozou, je tam ještě cca 5letý chlapeček s částečnou hluchotou, takže ten mluví děsně..a jedna tříletá holčička, která nemluví vůbec. Jinak malých dětí - tam jsou 4 i s Tygrem, ti všichni mluví nějak podobně jako on (nevím, co mají za dg.), zbytek jsou větší dětí...u některých bych nepoznala vůbec nic na první poslech, mluví úplně normálně.

Ale všechny děti se tam zapojují do činností, spolupracují atd., není tam jakoby problém s chováním, žádné tam nemá auti rysy nebo smíšenou dysfázii (tj. horší porozumění řeči), děti tam všechny rozumí normálně 😉 pí. učitelky ty malé děti krmí, pomáhají se jim oblékat...Tygr je třeba takovej ocásek, takže chodí s učitelkou i na záchod...a žádnej problém, prostě to neřeší...pochovají si ho, sedí s ním u stolečku a pracují...fakt jsem nadmíru spokojená 🙂

lucka261177
9. sep 2011

@sisstin no ja nebudem moct riesit specialnu skolku pretoze by som musela dochadzat autobusom s nim rano v zapchach potom naspat domov a za hodinu by som mohla ista zase spat.MM pracuje tak ze ani vozenie do skolky ani zo skolky nehrozi.cize ja ho chcem integrovat do normalnej skolky a ake su tu ucitelky netusim spolieham na tu asistentku.ale to je len moj sen uvidim ci sa podari.

valika_val
9. sep 2011

@alaska28 ty az kam dozadu si sa dostala v citani? 😀 😀 😀 len kukam, co lajkujes 😉

alaska28
9. sep 2011

magimary sistin má pravdu extrémne zmeny nálad často aj akoby bezdôvodný smiech a plač je typický pre autizmus..

magimary práve dysfázka je pri atype dosť častá. Poznám len teraz z fleku 2 také deti, nemajú MR a šli teraz od septembra do logo triedy bez asistencie, uvidí sa ako im to pôjde.
U oboch je to tažká dysfázka.. k tomu ešte aj Monikin Jára je atyp s dysfázkou.

A inak Šedibová nemôže diagnostikovať pretože je špeciálny pedagóg, dg. autizmus môže dať len KLINICKY psychológ, alebo psychiater. Ani neurológovi to nespadá do kompetencie, može to napísať do správy kedže tam má obvykle správy aj práve od klin. psych alebo psychiatra, ale nie dg.
Mne sa zdá, že je to tak, že Š. spíše nejakú správu ako sa jej javí dieťa, ale aj tak to musí ísť cez jánošíkovú, musí to podpísať.. Práve preto, že nemali diagnostika ju zobrali do andreasu. Ja som šla s rod. do andreasu ked tam ešte nebola a poslali nás do trnavy za ňou, lebo oni dg. nerobia..

magimary mám moniku v priateloch na FB (monika r.) takže tak sa dá s ňou spojiť 🙂
A z tých priatelov, čo tam mám je cez 100 autirodičov, stačí si len vybrať ::D

Sistin Lucka járová sestra bio nemá žiadne problémy!! je moc šikovná a závodne tancuje (a je krásna ako modelka..) Aneta tá tiež chodí do bežnej ŽŠ učí sa blbo ale prelieza. A potom má svoje vlastné (bio) 2 krásne a šikovné dcerky.

Andrejka koho myslíš zo škôlky že vyzerá ako normoš? Vilka? tak ono VFA-čikovia sú skoro ako normáli to stále sem píšem. akurát skôr sú tam problémy v správaní, prejavoch, zmenách a pod.

sistin rod vedel už v 6m piť z aventu aj si ho nakloniť :D to bol šikovný čo? :DDD

ten test som si nerobila, urobím ked bude čas.. ale sistin ja myslím, že ani ťažký dysfatik by nenazbieral body na autizmus, lebo aj keby mal oblasť komunikácie zlú tak to nedá počet bodov na autizmus,lebo v tých ostatných oblastiach toho bude pomálo..
Mne to príde dosť objektívne a my budeme v prdeli určite ... v komunikácii skoro nič..

Lucka tvoj samko môže byť klasický detský autista ale môže byť VFA to znamená že auti prejavy má v triáde, ale nemá MR... uvidí sa. Aké číslo presne dg. vám dala dr. J? čo máte v správe? raz si to tu písala len si to nepamätám

lucka261177
9. sep 2011

@alaska28 84.0 ale on sa za pol roka neuveritelne zmenil.uderom tretieho roka sa strasne zmenil.ked som citala tie studie roznych autikov ani jeden na neho nesedel.

maruskaaa
9. sep 2011

Vie mi niekto povedat, ako zistim ci by bola pre Andrejka lepsia GFCF dieta alebo GASP dieta? andrejko nemam pocit, ze by maval naduvanie, bolesti brucha a tak...a tearz som z toho vsethkeho co citam po nete uplne zmetena.

valika_val
9. sep 2011

@maruskaaa napisem ti moj nazor - GFCF je podstatne jednoduchsia dieta a mala by sa dodrziavat cely zivot. niekto uz po nej vidi zazraky. a je celkom jednoducha, po mesiaci si zvyknes. moj maly je na nej od 17.5. a uz sme si celkom zvykli (aj my rodicia, aby sme ho nedrazdili), akurat je problem s mojou mamou, ta stale donho nieco chce tlacit, co musim vyslovene zakazat - a tiez aj s cudzimi ludmi, co mu chcu nukat cokoladky a pod.
GAPS je podla mna zivotny styl, je to urcity detox, komplexna liecba travenia... je mi stasne sympaticka ta dieta, ale je pravda, ze je dost narocna, aj na pripravu jedal aj na zvladnutie a hlavne - zo zaciatku - na zorientovanie sa.

myslim, ze lepsia je GAPS, ale na to treba mat gule a vydrzat! GFCF skusis, mozes prestat, mozes porusit, ale pri GAPS treba ist presne podla instrukcii, je to podelene na fazy, potraviny sa postupne pridavaju... 😉 osobne mam pred GAPS velky respekt 😀

@lucka261177, tak samko uz dostal 84? fakt? akoze detsky autizmus? ci som zas popletena a uplne mimo???

lucka261177
9. sep 2011

@valika_val nie nedostal.alaska sa ma pytala co ma v sprave o janosikovej.a ona tam napisala ze podozrenie na 84 alebo ani nie podozrenie len tam to cislo figuruje.ale ako vravim moj syn je neporovnatelne iny od toho obdobia.to bolo 17.2.2011.naozaj je to uplne ine.

maruskaaa
9. sep 2011

@valika_val dikes...mne to pripada ze my ako narod sme na tej GAPS diete boli do tejto modernej doby...zivocisne tuky, maso, vajcia, vyvary...akurat ze nasi predkovia jedli zemiaky....co viem ze aspon v zaciatocnej faze nie je dovolene....mna tam vydesilo, ze aj akesi krvacanie sa moze objavit v tej pociatocnej faze...ale inak mozno by to nebolo od veci aj pre nasu celu rodinu...no budem musiet porozmyslat ze co a ako....dnes maly v skolke zjedol dukatove buchticky....a ze mu naramne chutili, a uz mi tu dnes dost jaci, hneva sa pri zmene cinnosti (aj ked nakoniec sme boli aj lopty na dvore upratat a Nerovi (pes) dat papat)....to mlieko ma na neho asi vazne vplyv....

valika_val
9. sep 2011

slovaci a GAPS? nieeeeeee, cosi 😀 😀 😀

alaska28
9. sep 2011

valika rod sa nauči odniesť plienku do koša keď mal asi 5 rokov :D

Lucka čo opisuješ hru.. to vôbec nevylučuje autizmus.. ale stereotypné je, že napr. 2 mesiace sa hrá hlavne s vkladačkami, alebo vláčikmi a pod. Napr. rod všetko čo si opísala v hre zvládal a bavilo ho to vo veku Samka presne vláčiky, vkladačky puzzle to sú všetko veci čo sú vizuálne to autíkom ide.

magimary k tým úzkostiam, na vašom mieste by som šla asi do medákácie príde mi, že u T. ho to už hodne limituje v bežnom živote. kamoška mala úzkostnú atyp autíčku a tej to hodne pomohlo brali atarax a seropram, ona sa bála aj presne toho chodenia na wc a teraz už to zvláda do záchodíka detského, celkovo ako sa skludnila tak obr pokrok, začala krásne kresliť napr..

llulla- podobné reakcie na hexu mal aj rod... 100 pro mali postvakcinačnú encefalitídu,našla som článok od neurologa z kramárov, kde o tom píšu, že je to dosť bežné, dieťa môže aj oslepnúť ked to napadne zrakový nerv. najhoršie je, že sa to neprejaví hned.. hned len ten plač neprimeraný, ale zmeny až po nejakých 6 týždnoch takže to málokto pripisuje očkovaniu.. no a po pol roku ked to začneš riešiť a náhodou idete na MR, tak tie zmeny už tam nenájdu-zmiznú.. mne bolo až zle ked som to čátala!! vraj od 19 storočia sa o tomto vie.. proste nám klamu do ksichtu farmaceutickí lobberi mna vždy to tak strašne naserie, že by som tu samé sprosté slová musela napísať. Hajzli!!! kamoškin malý takto podobne reagoval a skončil na JIP robili mu lumbálku, lebo si mysleli, že má meningitídu.. v tom článku písali, že sa to lieči kortikoidmi a tá kamoška jemu vtedy nejaké nasadili lebo jedna z ich teórií bola, že malý má nejakú alergickú reakciu, no a on zrazu bol pár dní zase ako pred očkovaním, normálny kluk.. no kamoška zistila, že to má hodne kontraindikácii tak sa toho potom zľakla a prestali s kortikoidmi a má NFA..
A to bolo dieťa čo do očkovania aj spájalo slová, nemalo žiadne auti prejavy... no comment..A to by sme si mohli odklikávať ako sme sa zhodli s nou v prejavoch a pod..

Gaps fázy má rozpísané gabika na blogu hod si myaautizmus do google, alebo www.gaps.me tam je to všetko rozpísané. domáci jogurt nie skôr ako po 6 týždnoch ak prejde introm ak neprejde tak až po 6 mesiacoch!! a aj to je individuálne niektoré deti ho neznesú vôbec. do dalšej fázy sa prechádza ak už nemá hnačku, zápchu proste gastro prejavy, nebolí ho bruško..

magimary podľa mna tieto puzzlové priradovacie karty sú pre autistu dosť naprd.. Pretože autista ti to bude skladať tvarovo proste nájde okamžite ktorý pár k sebe zapadne ako ked robí puzzle ale vôbec nebude vnímať významovosť tých tvoch obrázkov.. Preto ja tieto úlohy síce doma mám majú v tescu aj drevené ale takmer to nepoužívam, on mi to tam nabúcha za 10 sekúnd, ale vôbec netuší o čo v tom ide. Ja mu robím úlohy na priradovanie normálne kartičky-fotky na sucháče a tam sa musí hlavinka namáhať.. ale začínam takými že vláčik a kolajnice , kvety a krhlička, ponožky a nožičky, stôl a stolička proste veci čo vidí okolo seba. Rod s týmto mal pomerne dlho problém, teraz už časť priradí .
Jedine ti to môže pomôcť v tom, že sa ti to malý ako to bude skladať mechanicky-vizuálne naučí. Ale podľa mňa tomu moc rozumieť nebude. Napr. také že prasa a prasiatko a pod to je tak niečo pre rod abstraktné a nedôležité že to by nedal ani teraz.. a to je fakt dobrý čo sa týka úloh, stále počúvam v dss, že už mal byť v škole. Ale toto nechápe ani napr. pes a kosť lebo psa nemáme nesleduje čo aké zviera je a pod.. U nich kľudne nafotiť reálne veci lopatka čo používa a kýblik, postielka a vankúšik proste veci čo ho bavia a zaujímajú. A až keď pochopí čo sa od neho chce, že niečo k niečomu patrí tak by som šla do takých abstraktnejších vecí. A tie sady hygiena, písmená a pod sú na prd. tam z tých písmen využívam len pexeso a písmená samotné tie puzzlové veci nesedia dobre, rozpadáva sa to rod. to vytáča.

Tie od clementoni máme tiež (ja som taký zberatel :D) tie mi prídu pre v. trošku lepšie, lebo jeho bavia písmená, slová a to globálne mu ide.. ale nerobíme to moc, musím to vytiahnuť, on skôr tie povolania si robí sám ale tiež len tvarovo význam nechápe..

valika to je ten prúser práve, že každý ten pár má iný ten výrez, takže k hruške ti iné ako jablko nesadne.. čiže oni to "vidia" tie výrezy aspoň rod a ak aj nesadne tak skúša,čo sadne, ale význam nechápe moc.. helgina malá je šikovná tam bolo asi lepšie porozumenie ale roderik to nechápal dosť dlho..

erikasadek ste kráááásna rodinka!! vidno, že ste si dovču užili!!

valika tie vkladačky V. vedel tak od 2 rokov už určite možno aj skôr, ale on na toto je fakt dobrý je vizuálny typ.
Tak som práve na strane 235 :D to aby ste sa nedivili že odpovedám tak odveci... ako dočítam tak reagujem, ale neviem či to dnes sithnem dočítať.. asi tažko.

valika_val
9. sep 2011

@alaska28 nemam slov, aka si pedantna a strasne si to vazim, ze tak obsiahlo reagujes! 🙂

maruskaaa
9. sep 2011

@valika_val sak nie ze akoze celkom na GAPS, ale dost vela veci napriklad moja stara mama jedla tak ze ani nevedala ze ide aj podla GAPS 🙂

valika_val
9. sep 2011

a chcela som napisat dalsie zistenie dneska... len tak odveci sa pytam, ze kde ma teo nozku? a on pozera rozpravku a dvihol nohu. sanka mi spadla. sa pytam, ze ked ma teo rucku? a ukazal mi ruku, uz aj s ocnym kontaktom. myslela som si, ze je to nahoda. ale vo vani som skusila este raz - najprv lahsie - ze kde mas pipik? a mlady si capol po vajkach a smial sa. ok, to uz cvicime dlho. a potom som sa spytala na ruku aj nohu a dal to!!! moj muz nechapal... teda ani ja, ale kedze som ho to obcas ucila, tak ma az tak neprekvapil, ako muza. on to stale berie tak, ze nas syn je zazracny, co vsetko vie - on vobec nechape, ze ja som si to s veducim za tie hodiny, co sme sami doma, pekne vydrela! 😀 😀 😀 a plus este dnes k rozpravke o indianoch sa snazim napodobnit to gesto rukou (samozrejme aj so zvukom, ale to je teovi prd platne)... a on podvecer tiez daco pred ustami sibrinkoval s rukou (je dost mozne, ze sa hryzol) 😀 a este cvicime "utri si pusu", tak dnes poutieral puzzle zvieratka, stolicku aj avent pohar 😀

alaska, teo sa naucil dvihat pohar len nedavno, mozno tak dva mesiace su tomu. dost dlho to nechapal.
a mam aj negativnu vec - po kupani sa nevie zmestit do koze, kym ho osusime a oblecieme do pyzama. vresti ako pavian, hadze sa, no strasne to je... a kazdy vecer horsie a horsie, aj ked uz ani neviem, ake zle to moze byt. neviem, co sa stalo... strasne chce svoju flasu s mliekom, potom sa ukludni. ale uz vyse pol roka takto fungujeme kazdy kazducky den, bez zmeny - po kupani vypustit vodu, zhasnut, vziat si cumel, osusit, posalit sa s mamou, obliect, plienka a mliecko. vyse pol roka! neviete, co sa mohlo stat? co mu tak moze vadit??? 😖 😢 😔

valika_val
9. sep 2011

alaska, teraz si dala "like" na ten moj prispevok o teste - vkladackach - budes reagovat? prosim 🙂

valika_val
9. sep 2011

dnes nikto nic?
ja tu sedim, pracujem, este som nas nepobalila 😠
a od zajtra sme teda tyzden prec, budete mi chybat! budte dobre, posluchajte a tesim sa na dalsie pokroky, ktore si precitam o tyzden 😵 😵 😵

magimary
9. sep 2011

@valika_val ja som na chvíľu tu...
idem ešte trošku niečo uzavrieť k dnešnej burze a pracujem aj na inom...
ale infoška o tom, že tu týždeň nebudeš ma normálne nastrašila 😲 😨 😅
to fakt AŽ týždeň???
ako to bez teba vydržíme???!
😅 😉

ale nie, len si to pekne užite a mysli pri tom, ako ti more obmýva nohy a ako dýchaš morský vzduch...
krásne dni! 😵