Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

alaska28
7. okt 2011

Kniha je Poruchy autistického spektra (nie pervazívne autistické spektrum) takže pod týmto názvom hľadať. Magi ja som už písala valike, že mile rada by som ju požičala, ale mám z nej šalátové vydanie a pokreslené odzadu dopredu :(( takže čo viem mám skôr z hlavy, že ju mám načítanú x krát.. ALe poslala som valike veľmi dobrý test odtial tak nech ti ho prepošle som ju zaúkolovala . Ten test priamo Thorová vymyslela a používa tiež na diagnostiku, no je určený aj pre rodičov a mne príde tak nejak najlepší aj keď ako som písala v 2 rokoch tam rod. nevychádzal ako autista, dnes už áno samozrejme.

Magi dík za reakciu, ja viem, že si to zle nemyslela a ja vždy beriem úmysel a ak viem, že zlý nebol, tak sa nehnevám, ako som písala mňa to skôr trocha dorazilo, kedže to boli len také negatívne skôr veci, keby si mi napísala aspoň jednu vetu ako teraz tak to beriem ako objektívne 😉

Mne to furt šrotovalo v hlave, či si len ja nechcem pripustiť, že je na tom katastrofálne a všetci okrem mňa to vidia, alebo, že či je skreslený tvoj názor tým, že ho nepoznáš 🙂 Tak som sa pýtala aj kamošky z dss že či si to myslí a ona mi povedala, že keď rod., nastúpil, že ona pozerala čo tam robí, že jej prišiel ako normálny len nehovoriaci, takže ho typovala na nejakú komunikačnú poruchu... U neho je to hodne o tom v akej polohe ho zachytíš a tých polôh má veľa.. Preto som ho normálne začala točiť aj keď je v kľude, že musím tej magi dokázať že nie je na tom tak, že zavrieť do klece a nadopovať :DDD (teraz si robím srandu..) 🙂

Si ma vyburcovala normálne.

Inak tú pomoc, to obdivujem aj ja, pretože on to používa v rôznom kontexte čo nie je až také bežné u nich. On dokonca si ju pýtaj aj ako únik zo situácie, ked mu vadí hluk a pod.. Už ho učia používať aj NIE kartičku a občas to už použije spontánne a vyčúranec aj keď sa mu nechce nejaká činnosť robiť :DD a pomoc tiež zneužíva, používa ju aj keď niečo vie napr. sa obuť, ale sa mu necche... potvora je to!

Magi mne aj príde, že ty máš inak nastavené asi tie kritéria pretože si mala svojich klukov až extrémne šikovných takže máš v hlave, že čo asi by malo zvládať skoro 7 ročné dieťa, kedže to máš doma, takže tam skutočne je to milión a jedna u Rod. to je prirodzené, to ani neriešim, ja ho riešim čisto v zmysle jeho diagnózy a vlastne tými videami som chcela len holky troška stopnúť v tom, ako ti píšu, že T. určite autík nie je.. Pretože to sa skutočne nedá usudzovať z pár videí, kde maká v škruktúre a je to chránené prostredie. A píšem to nie preto, že vám to nejak neprajem, alebo čo. ALe skôr aby ťa tieto velké nádeje nezrážali. Ja som si tým prešla, keď do mňa ludia toto hučali a aj z diskusií holky. Ono síce na chvíľku ma to potešilo , to určite, ale tie pády boli potom o to horšie :((( Najhoršia je skutočne tá neistota, preto som ja neváhala a hneď po dr. J. ho objednala aj do Prahy.. keď som to počula od 2 odborníkov tak som proste už mala istotu a prestala to riešiť, brala to tak, že autista proste je.. A tým som vedela s čím bojujem a na čo sa zameriavam.

Popíšem neviem či som to už spomínala, ako som bola na zraze aj s rod. bol tam klučík 4 ročný od 3 rokov bezchybne ovláda PC, volá cez skype, ani odborníci nechceli veriť, musel to predviesť pred nimi. Rozpráva skoro primerane veku, chcel sa hrať so mnou, s rod. kontaktoval, očný kontakt super, proste mne prišiel ako úplne zdravé dieťa.. A jemu dali už 2 odborníci atyp. a. A to nie je o tom, žeby to dnes dávali každému, ale práve o tých iných prejavoch.. v kolektíve, ako sa vie zapojiť, ako zvláda soc. situácie s detmi, vraj s dospelými to nie je moc smerodatné. Je jasné, že on je šikovný a bude to asi AS.. ale aj tak.. K tomu on to má nejak šmrncnuté aj metabilikou, takže to nie je primárne asi autizmus, ale skôr dôsledok metaboliky..

Preto ja už som dosť opatrná vo vyjadreniach či niekto určite je, alebo nie je autista..
Ono ak tam tá reč nabieha je to niekedy ešte viac priekazné, že to autizmus je, pretože obvykle sa nevyvýja primerane..

Neviem posúdiť to organické poškodenie mozgu v tom sa skutočne moc neorientujem čo to obnáša, no napriek tomu si myslím, že hlavne ide o tú hru, soc. správanie prvorado u autizmu. A odpor k zmenám. Tá komunikácia nemusí byť prioritná v diagnostike. Určite je super ak tam nejaká KOMUNIKÁCIA je.. nemusí to byť reč.. no diagnózu to žial nevyvracia.

Ale inak ako som už písala mi príde T veľmi šikovný a pekne na teba reagujúci ukazuje nádherne o tom sa mne v jeho veku nesnívalo... ani takto nehovoril rod. s komunikačným zámerom. ANi sa nevedel tak pekne sústrediť, takže si myslím, že tie rituály trocha s vekom vymiznú u T. rod mal tiež obdobia, že mal nejaké fixačné predmety čo nosil, nie tak veľmi silno ako T. ale mal a zmizlo to. Rovnako mám známu kde malý mal fixačné 2 farby kociek z lega s ktorými aj spal, nepustil ich z ruky, ak neboli tak strašné hysáky. okolo tých 3 rokov. A dnes už to nemáva.. proste u nich je všetko tak nevyspytatelné, že my tu môžeme len ocenovať tie jednotlivé aktuálne úspechy a tešiť sa z nich, no absolútne nikto a to ani odborník si netrúfne tu nemôžeme riešiť prognózu.. Poznám deti čo šli z NFA do VFA-AS a aj deti čo šli s AS do SFA, alebo z VFA do NFA.. A nikto nevie prečo to tak je, čo jedno dieťa naštartuje s iným ani nepohne...

U vás vidím veľkú nádej v tej štruktúre a to ver, že sa to naučí prenášať!! rod. to aspoň prenáša . V štruktúre ho napr. učia aj zapínať gomíky a 10 ročný NFA neverbálny si vie zaviazať šnúrky.. to som kukala ako puk skutočne, to nevie ani kopa bežných detí v tomto veku, lebo im rodičia kupujú len sucháče.. Rod sa tak naučili zipsy, gombíky, šnúrka je v nácviku.. Napr. aj tie topánky pravá-ľavá s čím má M. problém by sa dali trénovať, proste hocičo. A postupne po pár minútach, hned odmeniť, dať tam aj úlohy ľahšie čo dieťa bavia a motivujú.. ako to aj robíš. Koľko krát si sám od seba rod. niečo zobral napr. puzzle a šiel si sadnúť za stolík. Naučil sa jesť pekne pri stole tak do 5 rokov jedol všelikde..

Magi tá pozornosť strašne serie aj mňa :( no chcem najprv skúšať vitamíny a prírodné veci. Možno niečo zafunguje , uvidíme . momentálne je zlatý!!

Inak to ukazovanie na predmety to nabehlo až po GAPS, on síce vedel si ukázať čo chce, aj čo sa mu páči, ale teraz vyslovene mi ukazuje veci a vyžaduje pomenovanie to vnímam ako veľký prelom... no musím utekať s obedom... Dnes som sa dosť vytočila ohľadom nejakých vecí a zvažujem súd ak nedopadne čo chcem aby dopadlo.. mohla by som sa na to vysrať s prepáčením, ale ide mi o všetkých autíkov, ktorí sú diskriminovaní oproti iným dg.. a myslím si, že mám pravdu, som v práve a nie je o čom..

michalrosky
7. okt 2011
michalrosky
7. okt 2011

@magimary " ide o knihu od Kateřiny Thorové: Pervazívni autistické spektrum... (z portálu)"
Nepleteš si to? Asi myslíš "Poruchy autistického spektra", což je výborná kniha, jedna z nejlepších v češtině. Titul, který zmiňuješ, mi nic neříká a nevím, že by něco takového vyšlo - což by vysvětlovalo, proč to není k sehnání 😉

Každopádně "Poruchy autistického spektra" není problém koupit přímo na webu portálu - viz adresa, co jsem psal.

maruskaaa
7. okt 2011

@alaska28 tak uz som si ju aj aj obejdnala z eplaneta...za tyzden by to tu malo byt podla toho co mi pisu..
@magimary volala som dnes s U, a este to nema, kazal mi volat v utorok, stredu bud. tyzden

maruskaaa
7. okt 2011

ozi, som sa zabudla "pochvalit", dnes sme sa zobudili s teplotou 38,5 a riadnym kaslom a mame anginu ako vysitu....tak aby sme uz nejk moc suvisle neboli v skolke. :(

magimary
7. okt 2011

@michalrosky áno, áno...viem, že sa to tak volá...
zháňala som to podtým názvom ako píšeš...
no, ale mne všade tvrdili, že vydavateľ to už nemá a nevedia to zohnať...
tak teraz som to vytelefonovala v tom Martinuse, tam ten jeden kus majú (teda už nemajú, lebo ho mám v košíku 😅 )...
a to videjok, čo si hodil, dávala včera, či predvčerom aj valika 😉

a, @maruskaaa tak som zvedavá na utorok 😉

idem stiahnuť dnešné cvičenie a fotky 😉
Malí už spia, tak sa idem realizovať...

alaska28
7. okt 2011

Inak ešte k téme, ja zase nechcem aby sa teraz každý nejak kontroloval čo mi môže napísať a čo nie! Kludne mi napíšte veci aj ty Magi, ja chápem, že človek keď sa ponáhľa, tak napíše veci ktoré by sa dali napísať aj inak, ja tiež pri tých mega komentoch nestíham ich po sebe kontrolovať takže možno vyzniem niekedy necitlivo.. Len proste už nemám čas na takéto ťuťuli-mutuli len aby som sa niekoho nedotkla. Tak som písala kedysi, no nestíham už.. Ale nemyslím to zle a nevadia mi ani veci narovinu. Len práve keď sa človek nekontroluje tak občas napíše to čo mu ide v hlave, takže to bol proste tvoj názor a náhĺad na situáciu a možno si aj mala pocit, že nepotrebujem počuť pozitívne veci už :D Ale tie potešia každého, aj keď už sme velkí a dg. máme spracovanú. Ja viem presne objektívne zhodnotiť kde sú rod. plusy a kde mínusy, myslím, že ho vidím reálne, potvrdili mi to aj psychologičky, a aj to vidím v porovnaní s inými rodičmi... Pretože keď vidím, že niekto má skutočne tažkého NFA a zároveň si myslí, že sa úplne vylieči z autizmu tak to mi príde už ako veľmi velký úlet.. A ešte to aj verejne deklaruje ako proste hotovú vec a mne skoro vynadá, že ja to tak nevnímam a beriem svojmu dietaťu nádej a šancu a pod. reči. To fakt ako nemusím.. Potom to dopadne tak, že rodičia, ktorí to nespracujú a nepríjmu tak skočia na lep rôznym šarlatánom, ktorí z nich ťahajú prachy, zadĺžia seba aj iné svoje deti na celý život a aj tak im doma ostane ťažký autista ale okrem toho, že majú autistu tak sú ešte aj bez prostriedkov mu zabezpečiť do budúcna nejaké lepšie zariadenie.. Netvrdím, že netreba nič skúšať, ale ísť do nejakých velkých súm mi príde pomerne dosť riskantné v pomere aký efekt je možné dosiahnuť. Ja som vždy šla po skúsenostiach iných, keď niekto na niečo nabehol, sledovala som či mu to prinieslo efekt. To vždy nastal nejaký hit a boom niečoho a ludia písali ako fantasticky im to pomohlo, pretože ak do niečoho vrážam prachy, tak proste tomu veriť chcem.. No a po nejakom čase stretnem človeka a pýtam sa, teda ako je dieťa na tom, že veď si nejakú techniku chválili a človek mi povie, že už to nerobia, lebo to nepomáha.. a pritom pred tým nadšení. Takže na niečo som sa chytila aj ja.. a niečo keď som videla, že skôr ako pokrok je to len zbožné prianie rodičov tak nie a neľutujem to. Čo ľutujem, že som nezačala skôr s VOKS .. no my sme sa snažili ho učiť vtedy očný kontakt, ukazovanie proste tie veci ako sa učia aj deti s dysfázkou. Ale v prípade malých autíkov by som to okamžite hnala do VOKS.. myslím si, že to je najlepšia šanca niekam dieťa posunúť.

A rovnako Magi ťa chválim aj za to, že ho učíš sebaobsluhe a odplienkovala si ho, aj keď to nebolo jednoduché.. To sú pre nich tie najpodstatnejšie veci. aby si vedeli vypýtať a vykomunikovať svoje potreby aj s cudzím človekom keď raz budú niekde umiestnení a nerozbehla by sa reč... a aby si vedeli základné veci zabezpečiť, plus nejaké koníčky aby sa nenudili a neprudili. To mne príde u menej ako VFA funkčných autíkov ako kľúčové. A kedže v 2-3 rokov nikto nevie či jeho dieťa bude VFA, tak je dobré na tom makať tak či tak, rozhodne mu to neuškodí jedine tak pomôže, aby aj v bežnej škôlke zvládlo režim, sebaobsluhu a komunikáciu.. VFA často začnú hovoriť až po 4-5 roku takže sú niekoľko rokov frustrovaní nemožnosťou sa vyjadriť, kedže IQ tam je tak si to uvedomujú a to môže odštartovať také problémové správanie ktoré sa veľmi tažko odbúrava potom.

Rod. tiež presne tak nejak vo veku Samka možno o pár mesiacov skôr ako sme začali s terapiami a podľa mňa bol na neho vyvíjaný neprimeraný tlak, ktorý nemal šancu zvládať s ohľadom na jeho úroveň porozumenia, tak sa rozbehlo kúsanie nás, vrešťanie, prejavy, ktoré nikdy nemal.. Potom to vymizlo,keď sme s terapiami prestali a zase to naskočilo keď mal kaz a vrastený necht. vtedy bol strašný, agresívny hrozne, to som už si vyžiadala aj konzultáciu s odborníkmi, kde robime chybu, mala som ho natočeného čo robí. A bolo mi povedané, že my chybu nerobíme, že je to v ňom, čo je asi len 10 percent príčiny záchvatov, obvykle je tam skôr vplyv negatívny z okolia, že niečo autíka dráždi.. Nakoniec pomohlo odstránenie zdr. problému, takže ak začne byť rod. veľmi agresívny tak hned hladám somatickú príčinu a tak v 70 prípadoch ju nájdem... Lenže on ako to obdobie mal, si tie vzorce niektoré zafixoval a je problém ich odstrániť..
Dnes som mu niesla obed a bolo mi povedané, že nevedia, čo sa mu stalo, ale pekne oddychuje :DD on je posledné dni že na chlebík ho natrieť.. to sú práve tie jeho prestrihy...

magimary
7. okt 2011

tak tu máme dnešné fotky z cvičenia,

a plus, možno niekomu pre inšpiráciu-moja včerajšia nočná práca-laminovanie ľudskej postavy na obliekanie a ľudskej tváre na pomenovávanie častí tváre...je to všetko na suchý zips...budeme v rámci štruktúrky zase makať na niečom novom... a snáď sa to potom naučíme aj naozaj...

a ešte fotečky, ako trávi Tady celý deň (ak práve nespí a neštruktúruje): chodí už druhý týždeň s vedierkom a misou, v ktorých vláči svoje poklady (alebo ich prenáša aj prázdne), ale NEPUSTÍ ich za nič na svete, má ich aj v postieľke, má ich aj vo vani, má ich aj pri nočníku, aj v kočíku, aj u babky, aj v kostole, aj na víkendovke...
skrátka, má ich stále a nonstop ich prenáša...
pri odňatí=absolútny záchvat...ako písala aj @alaska28 , že ten jej známy chlapec tak chodil okolo troch rokov...
tak náš Tady tak chodí od roka a pol a teraz má aktuálny TOP tieto dve veci, ktoré má prirastené k rukám 😝 😅 , tak raz snáď aj prestane...
takže fotky:

alaska28
7. okt 2011

magi tak to je super, verím, že v PAS nájdeš mnohé odpovede na svoje otázky. Mne príde tiež veľmi podarená tá knižka. Niekomu príde ako veľmi pesimistická no mňa v istom období naopak ukludnovala, pretože rod. tam vychádzal v tých testoch dobre a hodne vecí na neho nesedelo. Vraj Th. povedala, že niektoré veci by tam už dala inak, že už má iný názor, tak neviem či nevýjde nejaké doplnené vydanie. Ako som hľadala tú knižku cez google obrázky tak mi vyskočila foto valiky s malým :DD neviem prečo. A zase v textových to boli samé moje komenty na rodine, na postižených deťoch a tu :DD

Veľmi dobrá knižka je aj agresivita ment. postihnutých a autistov, no to asi až pre starší vek, je tam aj kapitola o psychiatrii,..

Čo mňa ešte dosť zaráža, tam viac menej píšu, že malým deťom sa má písať len zoloft, alebo risperdal z psychofarmák a viem, že niektorí psychiatri už 3 ročným deťom dávajú taký koktail liekov, že mi rozum ostáva stáť. No a taktiež mnohé z týchto liekov môžu mať fatálne dôsledky v prípade srdcovej vady, alebo nejakej inej často skrytej poruchy (ladviny, pečeň) napriek tomu sa často lieky nasadzujú bez akéhokoľvek vyšetrenia ...
Našla som blogy a články, kde napr. po ritaline ktorý u nás registrovaný nie je, ale v čr áno a bežne sa píše.. deti aj zomreli.. takže treba byť u detí extrémne opatrní si myslím a skúšať skôr najprv nejaké antihistaminikum ako je peritol, alebo homeopatiu. Atarax by mal byť tiež svojim spôsobom z tých bezpečnejších...

Potom ako som písala tá kniha o štruktúrovanom učení je dobrá vraj, je tam aj veľa konkrétnych úloh, majú aj web a niektoré úlohy sú voľne k stiahnutiu. tu http://www.alenka-os.cz/

a taktiež je tam popis ako robiť s photofiltrom je zdarma k stiahnutiu a dajú sa v ňom prepisovať texty na VOKS ktorý je v češtine.

valika_val
7. okt 2011

este som nedocitala, alaska, ze OOOO UUUUUU AAAAAAAA! jaky prispevok!! 😀 😀
ale chcela som napisat, ze som sa asi zle vyjadrila - nemyslela som to ta, ze JA si myslim, alebo PSYCH. si mysli, ze by vdaka kartickam nastupila rec neskor, ale nam ide predovsetkym o znakovanie!
asi som to poplietla - lebo prave toto sme riesili. ze lepsie je zaznakovat, ze nieco chce, ako mat pri sebe sanon s kartickami. a kdekolvek vonku sa da ten znak pouzit, takze znova netreba karticky.
ale je pravda, tusim alaska pisala, ze karticky pomozu pri kupovani hamburgera, ale zas kedy sa k tomu teo dostane... ze? 😀 😀 okrem toho by na hamburger asi skor ukazal, ked tam maju tolko plagatov 😀 😀 😉
tak ale uz si robim srandu.

a my prave nemame 26€ na PAS od thorovej, tak keby bol niekto taky zlaty mily ochotny a pozical by mi? postovne preplatim.

alaska, ten test som magi poslala hned 😉 ako som ho od teba dostala.

alaska28
7. okt 2011

magi vy máte perfektné veci odkial máš tú postavu a tvár???? Prosím nascenuješ mi to? To by sa zišlo aj nám 🙂

A máte aj bombových komu vecí na tie krabicovky 🙂 ja tiež síce, no ja som už dosť porozdávala, lebo by nám to tu padlo na hlavu a u ex je kopa blbostí ešte.. Kde bývate v PK presne? hod mi do IP by sme možno niekedy prišli vás kuknúť 🙂 ak by ste chceli teda 🙂 a aj lucku 🙂 Akurát, že ja pri rod., nikdy neviem či vôbec niekde vojde aj keď teraz má zrovna obdobie že sa dobíja k susedom na návštevu :D

magimary
7. okt 2011

@valika_val len som sa tým testom ešte nestihla (alebo nechcela? 🤐 🙄 ) venovať...
ani jednému...
no snáď sa k tomu dokopem...

no, alaska, nakreslila som si vo worde a tatik v robote vytlačil, priniesol laminovačku a včera sme zalaminovali...
jasne, že ti to pošlem, nebudem skenovať, keďže je to vo worde-netreba...
tvoj mail mám 😉

magimary
7. okt 2011

@alaska28 poslané aj s adresou 🙂

magimary
7. okt 2011

ale je to teda také jednoduché...
čo najjednoduchšie, aby to moc nerozptylovalo pozornosť...
a, v podstate si ľahko upravíš to, čo sa ti nebude zdať 😉

lucka261177
7. okt 2011

@magimary jeeeeeho ty si uplne uuzasna ja som sa chystala ti napisat hned presne to co alaska ze beziiiimeeeee k vaaaaam okopcit tvoju pracu.boze ja som otrasna matak ja nic s nim nerobim.ale ja mam uplne ze ziaden talent na tie veci.baby dajme ozaj stretko prosiiiiim.lebo mne samko zo zositou vobec nechce nic robit.dnes om ho zase maly velky ucila on ma ma na haku pokial to nejde cez pc on nema zaujem.odsedi to pod prislubom keksika ale ma ma na haku.
@alaska28 ma Roderik rad vlacik?my mame taky velky v obyvacke a kopec masiniek tomasov.aj ked samko teda moc k tomu nechce nikoho pustit 🙂 tak potom neviem ako by to dopadlo.este mame gulickovu drahu a strasne vela auticiek a skladaciek snad by sme ho na nieco nalakali 🙂 bude ta hnusna zima o chvilu tak sa nejako musime zabavit.

valika_val
7. okt 2011
anka912
7. okt 2011

@alaska28 no, ahoj stratená duša 😀 sadla som a čítam a čítam a čítam, tak vy ste dve už - s magi- čo máte prsty na elektrický pohon!!! Toľko si toho napísala, aj som chcela reagovať, ale dokonca príspevku som 90% zabudla. Niečo som si ale napísala, tak:
Písala si, že ako magi Maťka chválila. Ona ale už bola u nás- videli sme sa 2x asi po hodine, tak asi preto o ňom viac písala. Maťo mal vtedy super dni - boli párzdniny- a boli sme na koltočoch a nafukov. šmýkalke, tak bol úplne nadšený a poslúchal. On celkovo sa rád pohybuje medzi ľuďmi, v zhone a kriku, asi nasáva tú atmosféru. Aj keď tam predviedol jeden ukážkový záchvat, keď sme ho už nechceli pustiť na šmýkalku- 5min za euro! Nevidela ho ale, ako reaguje a útoči na mňa aj učiteľky keď má niečo urobiť v škole.
Ona mi vlastne do tej IP písala (ako spomínala) že R. je aký šikovný a pekne pracuje a ja som zas bola vtedy taká zosmutnelá. My maminy sme už raz také, tie deti sú naše najväčšie poklady (a niekedy aj jediné)
Každý malý má v niečom silné stránky a v niečom slabé a nemá zmysel porovnávať.
Ja tvojmu závidím tú starostlivosť a vzdelávanie a tiež vám - tebe a magi závidím tú kreativitu s akou viete vyrábať úlohy. Ja si v tom pripadám úplne neschopná. Ty si mi vtedy s tým videom pekne pomohla, odkukala som nejaké aktivity. Ja som tiež taká auti, od mala som sa nerada hrala, ani s bábikami alebo kuchynkami, radšej som mala také vedomostné a logické veci a nevedela maľovať ani spievať. Teraz to chýba.

Pekne si písala, ako sa R. začína družiť s deťmi. Ja som ti vtedy písala o tom 8. roku, to som kdesi čítala, že u ľahších postihoch sa okolo toho roku zlepšuje sociálne správanie a sa im zvyšuje záujem o kontakty.
Ale mne je stále smutno, keď vidím(ako si aj ty písala), ako by sa M. chcel hrať s nimi a nevie to. Keď niekedy prídu Kikine kámošky, aký je šťastný, keď si s nim zaskáču na trampolíne, alebo že môže pri nich len tak sedieť. A ony protivy ho ešte aj od seba vyháňajú. To je na tom ťažké, že ťažko nejaké dieťa uprosíš, aby sa s nim hralo, jeho to proste za chvíľu prestane baviť. Kúsok od nás býva 16 ročný aspík a jeho mama odmala, keď ani nemal žiadnu diagnózu, normálne podplácala deti z okolia, aby sa s nim hrali. A to on komunikoval v norme.

Ináč ja som ani veľa videí s R. nevidela, asi len 3-4, mám strašne neskutočne pomalý internet a sa mi to strašne dlho otvára.

anka912
7. okt 2011

@magimary pošli to aj mne prosím ťa, tú tvár a postavu s oblečením
dík

magimary
7. okt 2011

@lucka261177 mám to poslať aj tebe? 😕
ak chceš, pošli mi mailovú adresu v IP...
(mňa zase tieto veci bavia. v podstate si takéto veci vymýšľam "odjkaživa"...dokonca ešte aj na výške sme mali predmet, kde sme sa venovali "vymýšľaniu" nápadov na korekciu, či stimuláciu 😅...
tak sa mi to teraz zíde a ešte sa pri tom aj realizujem 😉)

no, my sme s Tadykom zošity ešte neskúšali...
považujem to za ešte vyšší level...
ale keď dobre "nacvičíme" pracovný návyk, a predĺžime ešte výdrž,
tak sa (neskôr) pustíme aj do zošitov...
som toho názoru, že všetko musí mať nejakú postupnosť...
takže k učeniu "veľký-malý" pristúpime až keď bude mať lepší pasívny slovník v podstatných menách...
a teda, Tady má výrazné zaostávanie v tej sebaobsluhe (vôbec sa nevie obliecť, ani vyzliecť, o kŕmení ani nehovoriac),
tak toto mi príde u nás ako najakútnejšie...
až neskôr sa budeme venovať porovnávačkam, prídavným menám a vzťahom (v zmysle: jablčko patrí k jabloni atd)

magimary
7. okt 2011

@anka912 pošlem.

valika, na čo ú tie elektronické knihy, resp. aké sú tam?

anka912
7. okt 2011

@valika_val díky, už som si aj stiahla 4. zo sérieTwilightu. Len čo skončím trojku, mám čo čítať

valika_val
7. okt 2011

anka, ty si odkial stahovala predtym?

magi, anka sa ma pytala na elektronicke knihy, teda citas ich na PC alebo v mobile, nie su tlacene.

anka912
7. okt 2011

@magimary to sú normálne knihy, nemusíš kupovať, ale si prečítaš v PC

tú kreativitu ti teda závidím, ja by som radšej spravila celú angl. či mat. olympiádu, než sa hrala a učila s Maťom

jedna učiteľka mi ale hovorila že veľký-malý sa učí úplne nakoniec a je to relatívne. Naučíš ho na fotke, že jeden stromček je malý a druhý veľký a potom ide von a tam je 100x väčší strom- ozajstný. Ako ten potom nazveš-superveľký? Chápeš čo myslím?
Treba ich učiť najprv ľahšie - dlhý-krátky- na šnúrke, paličke
mokrý-suchý - na rukách
teplý-studený - na čaji napr., vode
špinavý-čistý apod.

anka912
7. okt 2011

@valika_val stiahla som si tú trojku voľakde a zabudla kde. Ja som chaotik a techn. antitalent, zabudla si?

magimary
7. okt 2011

ahá, už chápem...
ale asi sú tam len beletristické knihy, nie? 😕

no, ja keby som mala ísť na matematickú olympiádu, tak skončím ďaleko, ďaleko až za mojimi synmi...
o angline ani nehovorím... (tú som sa nikdy ofic. neučila...len tak samoučne, resp. u nás v MC chvíľu)
ale toto ma baví...
a viem si to predstaviť ako môj chlebíček 😉

anka912
7. okt 2011

@magimary je tam kade čo, aj nejaké kuchárky som videla 😀

magimary
7. okt 2011

@anka912 😀
no, tak to tiež nie je moc pre mňa 😅 😀
počuj a nemôžem nájsť tvoju mailovú adresu, pošli mi ju, pls. 😉
nechápem, veď sme si už písali 😕

andreabe
7. okt 2011

@magimary jeej, ta postavicka je super, prosiim posli aj mne 😵 poslala som ti adresu 😉

valika_val
7. okt 2011

no a ja slavnostne pridavam (po suhlase majitelky) jedno z tadykovych triciek 😉

maruskaaa
7. okt 2011

@magimary Ja ti mozem povedat, ze ak by si niekedy vyrabala tie pomocky na predaj, tak ja hned od teba odkupim vsetko co vyrobis, lebo ja som zase antitalent an taketo veci (dve ruky lave 🙂