Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maruskaaa
7. okt 2011

@magimary ok...ja som v tomto ako z lesa...nemam s tym skusenosti, sm nasla teraz nejaku laminovacku za 88 Euri v akcii...ebo amju aj nejake za vyse 1000 eciek, ze aky je medzi nimi rozdiel..
a hej, ono to robis pre tadyho aby pochopil o co ide, a nie na vystavu do SNG...som mu to ukazovala ako priklad toho, co by som chcela pre andrejka urobit....ozi a tie karticky na cinnosti si odkial zohnala? lebo ja som cosi nasla na Webe, ale sa mi to moc nepacilo...

valika_val
7. okt 2011

od akeho veku sa testuju takto deti?
a este som chcela dodat, ze on si tu smuhu nevsimol, lebo chcel trieskat do zrkadla, chcel si vziat nieco z policky, chcel vypinat a zapinat svetlo... proste ON v zrkadle bola ta najnepodstatnejsia vec v kupelni 😀

a aky umelec je maruskin muz? 😅

alaska28
7. okt 2011

@michalrosky myslela som otázky prečo to magi neobjednala v portáli 😉

sk koruna bola vždy v prepočte o tretinu drahšia, tak je to aj teraz, no odhliadnuc od toho, tam máš prevod meny do cudzej zeme, niektoré e-shopy majú svoje banky, kde to ide bez toho poplatku, ale niektoré (väčšina ) nie a moja banka tak ako väčšina si za to pekne cáluje , poštovné je úplne nekresťanské bežne medzi čr a sr si účtujú 10 euro.. to som pozerala tej kamoške koľko ju by vyšlo poštovné z nášho e-shopu na moravu.. Ja som jej to poslala za 4 eurá ale aj to nie je málo.. to máš 120sk a kniha stála 5 euro. ! takže poštovné výjde skoro rovnako ako zásielka. PAS je, to určite vieš, kniha velká a ťažká, tam by to bolo ešte horšie, toto čo som posielala malo 100 gramov.

a k tomu tá kniha nie je lacná to sú proste abnormálne vysoké náklady. Pre porovnanie z nemecka mi to e-shop pošle za 10 euro, tak ako ČR a z USA tiež najlacnejšie je okolo 10 euro. Naša a vaša pošta a hlavne tá naša to je nekresťanské čo si za to pýtajú!

to ma mrzí, že sa ti zle čítajú moje príspevky, no žial tak ako sa tebe zle čítajú tak sa obvykle mne zle píšu kedže obvykle nemám čas tu stále sedieť a reagovať konkrétne na to, čo sa tu práve rozoberá. Asi s tým moc nenarobím. Niektoré nicky sú pre mňa nezapamätatelné najmä tie v ktorých sú aj čísla to nedávam proste.. ale budem sa teda snažiť pred tvoje meno ten zavináč dávať..

alaska28
7. okt 2011

@maruskaa ja som si kúpila z www.talkive.sk mám s nimi samé dobré skúsenosti, chodí mi to kuriérom až domov. No a olympus za nejakých 17 euro alebo tak nejak, proste lacná a je úplne perfektná nedá sa porovnať s tými z tesca za 300 čo som mala pred tým. Táto krásne laminuje, má aj studené laminovanie, tichučká je, naozaj som prudko spokojná a ešte aj pekne vyzerá taká tenučká čierna. Je to nemecká značka, čítala som recenzie aj na nemcoch. Ale aj peacch sa dajú, od nich beriem fólie. Ešte je celkom dobré si kúpiť hrebenovač, ten sa dá okolo 23 euro , potom sa dajú spraviť tie zošity ako som dávala foto, že my máme, dieťa si listuje v tom a má na jednej strane kartičky-vľavo a vpravo to priraduje. Je to super na samostatnú prácu, že stačí jedným očkom dozerať ale môže to robiť sám a je to také jednoduchšie mu dať 1 zošit ako meniť 10 krabíc. My sme krabicovky doma nikdy nerobili, teda robili asi 2-3x. Ale je určite dobré ak dieťa ešte nedáva zošity začať nimi, je to proste pre menšie deti vhodnejšie, lepšie to chápu, my sme začínali dosť neskoro tak sme šli rovno do zošitov, no v škôlke má aj krabicovky..

magimary
7. okt 2011

@maruskaaa júúúúj, maruška to je veeeeeľmi veľa!!!!
minule tu práve @alaska28 dávala link na lacnejšie a (vraj) aj kvalitné laminovačky...
a aj v LIDLi mávajú raz za čas v akcii za 25€ a to sú už vraj z tých kvalitnejších (inak kúpiš také obyčajné aj v tescu za nejakých 10-17€)
88 je veľa 😨

inak, tá kniha PAS ma aj tak vychádza na 1000 korún 😔 ☹
ale som mala meniny, tak som dostala od manželíkovej mamy 20€, tak si doplatím a "budem mať" darček... 😔

alaska28
7. okt 2011

anka myslela som, že buď rada, že si nevidela tie jeho videá :DDD lebo to je občas na ohluchnutie, mne už pár ludí a to sú ludia čo majú autíkov doma povedalo, že za tých pár minút skoro prišli o nervy a zvyšky sluchu :DDD my už máme tiky pomaly z neho. A stále čakám kedy ho to prejde...
Magi ja myslím, že tá kniha si ti zíjde aj keby tadík nebol autík. Je naozaj veľmi hrubá možno aj 600 strán má.. a veľa aj fotiek, kresieb, preto je podľa mňa taká drahá. Mne ju teda roderisko v čase svojej umeleckej tvorby celú pokreslil a doničil :(( a ešte bola všelikde aj požičaná v škôlke tej bežnej a pod...

Za 88 euro má človek už aj ten hrebeňovač, fólie, suché zipsy samolepiace, laminovačku proste full výbavu 🙂 Ja som si kúpila už dávnejšie canon pixma tlačiaren aj so scenerom a kopírkou stála ma asi 2500 sk a stále fachčí super, som spokojná s nou, výhoda je, že má zvlášť jednotlivé náplne, čo dosť penazí ušetrí. nemusí sa meniť celý cartridge ale len farba, ktorá dojde..
Má ju viacero kamošiek a všetky si ju chvália, neviem presne akú radu mám či 540? ale tam nie je velký rozdiel.. využívam to veľa všetko a aj mimo autizmu.
@valika_val myslím, že deti sa na toto testujú až okolo roka a pol až dvoch, už si to presne nepamätám, ale teo je ešte určite na to malý..

maruskaaa
7. okt 2011

@magimary ok, dakujem za typ a za usetrenie penazi 🙂 skusim este trochu viac dopaltit
@valika_val on ma vystudovane vizualne umenie, takze maluje hlavne realisticke veci, portrety a pod...a kym bol na skole, tak mal aj vyrobu sperkov ako predmet a urobil mi snubny prsten a obe nase obrucky z jedneho kusa bieleho zlata...Inak na Slovensku zatial uci anglictinu ale chcel by ucit umenie 🙂
@alaska28 pozriem tu stranku co si odporucala, dakujem!!!

magimary
7. okt 2011

@alaska28 veď práve preto chcem do nej investovať,
že to nemám len kvôli Tadykovi...
ale, to ťažké srdce cítim, keďže je ozaj drahá a peňazí akosi nieto...
ale racionalizujem si to, že ju skrátka potrebujem (aj do budúcna) a basta... 😉

a, vedela by si mi interpretovať, čo hovorí ta Tadykova reakcia pri zrkadle?
vnímal sa, či nie? 😕
má na to ešte čas, či už by to mal vedieť?

alaska28
7. okt 2011

@magimary podľa mňa v 3 rokoch by už určite mal reagovať, roderik v 2 už tento test spĺňal, ale zase roderik je tak trocha narcis a má sa rád 🙂 ja si myslím, že je to tiež jeden z auti prejavov, že proste si neuvedomuje osoby ako živé .. Možno aj preto hádže po deťoch tie veci-hračky, že nevie domyslieť, že ich zraní, že ich to bolí, oni tie negat. emócie nevnímajú. Pozitívne áno, rod vie zdielať smiech, dokonca chápe aj srandu, keď na neho vybafnem spoza rohu , zľakne sa, ale potom sa začne rehotať...proste to pochopí.. ale on je veľmi zvláštny autista v tomto. Iného takého DA tak strašne emočného, "hereckého" s takou mimikou, kreativitou nepoznám, fakt nie. Napr. z tých diskusií kde chodím takto netvorilo ani jedno dieťa a to vrátane VFA a AS, tí povedzme krásne kreslili, stavali z lega to hej, to zase nedá on. Ale on v tomto nemal to myslenie rigidné my sme denne nachádzali nové a nové dielka.. ktoré si vytvoril podľa svojej fantázie. Síce klasika bolo v tom cítiť ten autizmus, systém nejaký a pod. ale bolo to inovatívne.. škoda, že s tým prestal :(( to je práve nevýhoda jediná štruktúry, že môže dietaťu zobrať kreativitu, kedže má naplánovaný deň. rod síce má na pláne veľa aj volného času, no akoby sa zabudol hrať, tými riadenými činnosťami :(( no u dietaťa čo sa nezahrá normálne inak ako sterotypne si myslím, že nie je o čom.. tam je to plne na mieste, Občas tak premýšlam ako by na tom bol keby som ho nedala medzi autíkov.. keď bol tak tvorivý a pekne sa hral. a občas zase, že aký by bol keby som ho tam dala od 3 rokov.. k autíkom a do štruktúry, ale ani na jedno neviem odpoveď.

Magimary v tej knihe je aj diferencionálna dg. takže aj o dysfázke a príbuzných dg tam je kapitolka, nie nejak podrobne ale pekne .. a sú tam aj popísané príbehy detí, ich správanie, kresby autíkov a pod.

magimary
7. okt 2011

@alaska28 ale ja si zase myslím, že tá kreativita v ňom naďalej JE... (veď to nie je atribút, ktorý náhle podľahne nejakému handicapu, to sa nedá zabudnúť ako určité vedomosti, nie?!) a je len otázkou času, kedy to opäť vyjde von, nie?
môže sa to vrátiť, či nie? a napokon aj teraz maľuje prstovými farbami, strihá (na tých videjkách), v škôlke tiež tvorí-si hovorila 😕, veď aj teraz teda tvorí... a baví ho to, nie?

no a Tady mal tiež obdobie, keď sa na seba smial v zrkadle, resp,. takým tým svojim urehotaným výčinom ("one man show" si robieval), lenže to tiež ťažko povedať, či sa vtedy vôbec vnímal ako osobu-ale asi skôr nie...
len sa smial Tomu "neznámemu" chlapcovi, čo tam predvázdal to divadlo... 😕
a to s tým hádzaním do chlapcov...hm...na tom tiež niečo môže byť... 😕
takto som nad tým neuvažovala...

a tá alenkina stránka je úúúúúúúúúúúplne super, sedím tu nad tým a žasnem 😉

magimary
7. okt 2011

toto je tiež odtiaľ:
---
štruktúrovky, teacch:
Trénink je doposud nejefektivnější cesta pro zacházení s autismem. Je dokázano, že některé děti s autismem by mohly pracovat ve společnosti jako "normální", jestliže jsou dobře vytrénovaní (např.TEACCH). (Pozor, neřekl jsem žít.)
Jestliže autistické děti nebudou pravidelně trénovat, budou mít stále více vážných problémů, včetně problémů s chováním, smyslové problémy, emocionální problémy a tak dále. Mohly by být ještě izolovanější a to je udělá ještě víc autističtějšími.

Podle http://www.autism-world.com/ volně přeložil Ing.L.Pavlištík + vlastní poznámky

michalrosky
7. okt 2011

@alaska28 "sk koruna bola vždy v prepočte o tretinu drahšia"

Musím říct, že ve většině bodů máš pravdu. Zkusil jsem si to teď objednat z ABC na Slovensko a kniha mě vyšla na 20,80, což je v podstatě totéž jako v Kč, ale poštovné 9,40 - to to jako posílají pozlacenou vzducholodí nebo co? Hrozná zlodějna ... já založím česko-slovenský literární e-shop a bude 😉

"to ma mrzí, že sa ti zle čítajú moje príspevky"

To neřeš, jsem zvyklý, že je pro mě text někdy špatně čitelný kvůli formátování. Neumím se prostě v těch dlouhých souvislých textech orientovat. Ale jestli mi tam ten zavináč občas dáš, uděláš mi radost. Jinak se může stát, že Tvou reakci nenajdu.

michalrosky
7. okt 2011

@alaska28 "oni tie negat. emócie nevnímajú"

Tohle prostě není pravda. Promiň ale to je skoro stejně necitelné, jako když diagnostici tvrtdí, že autisti jsou "emocionálně ploší" nebo že "nedokážou emoce zpracovat". Zajímalo by mě, jak by autoři těchto prohlášení zpracovali své emoce, kdyby byly tak intenzívní, jako u autistů. Chce se mi hned odpovědět: zpracovali by je jako autisti. Ono to třeba platí u Tvého syna - každý autík je originál, ale neplatí to o autistech obecně.

valika_val
7. okt 2011

@michalrosky
vies, vacsina z nas tu v tejto teme, mozno nielen vacsina, ale my vsetky - citame vsetky prispevky, ci sa nas tykaju alebo nie. takze napriklad davat mne zavinac pred meno je uplne zbytocne. je to mozno len akokeby si kriklavou fixou oznacil dolezite.
tym som chcela povedat to, ze nejde o to, ci sa v alaskinych prispevkoch najdes, ale o to, ze mozno pise zaujimave veci a budes na ne chciet reagovat aj ked neoslovila priamo teba 😉
a inak alaska pise (musim sa jej zastat) celkom k veci a deli kazdu temu, na ktoru reaguje, do odstavcov, takze je to aj prehladne. napriklad taka lucka nedeli nikdy nic 😀 a jej prispevky sa mi teda dost tazko citaju 😉 😀

michalrosky
7. okt 2011

@valika_val Ale ano, já to chápu, ani jsem jí to nevyčítal nebo minimálně jsem nechtěl, aby to tak vyznělo, jen mě napadlo, že by jí to mohlo zajímat.

Já se vždycky snažím do těch sáhodlouhých příspěvků začíst, protože vy vždycky pak diskutujete to, o čem se tam píše, což jsou někdy zajímavá témata, ale - nevím jak bych Ti to vysvětlil - prostě připadá mi to podobné, jako bych plaval pod vodou: čím déle to trvá, tím více se potřebuji nadechnout. Já jsem se kvůli tomuhle naučil rychločtení, protože tak mám šanci se dozvědět, o čem text je a přitom ho nemusím číst. Ale když to má třeba sto řádek, stejně mám problémy.

alaska28
7. okt 2011

Mne niektoré veci čo ja viem, že rod., dáva neverí asi nikto :D ani odborníci si myslia, že som hyperprotektívna matka asi :DD napr. to, že "číta" to radšej ani moc nehovorím.. pretože nemluví, ale keď sa ho v textoch spýtam kde je joj, markíza, proste objekt jeho záujmu tak mi to krásne ukáže, kebyže mu dám názvy rádií, alebo relácii na stv, tak mi bez problémov z 50 textov ukáže na čo sa ho spýtam. Teraz mi to vnuklo nápad, že by som si mala tie názvy vytlačiť zalaminovať a trénovať to s ním, to by ho asi aj bavilo :DD dnes na videu sa nepredviedol som chcela nech ukáže joj, ale práve bol v tom svojom tranze, takže nula bodov.. ale niekedy natočím, sľubujem.. zvýšim mu troška kredit :DDDDDD U nás je ten autizmus akoby hlavne o tej komunikácii odjakživa, ale tam teda poriadne...

tak teraz ma mail upozornil na koment na youtube a tam sa ma nejaký čurák pýta že ako sa povie retard po polsky.. :DD ha ha to mu nevyšlo sa mňa citovo dotknúť, pekne som ho blokla, nahlásila a ešte aj vymazala :DD pozrela som sa mu totiž na profil a tam sa x rodičov rozčulovalo a nadávalo mu, že ich autisti sú na tom emočne lepšie ako on a aký je chudák.. ja sa normálne divím tým ľuďom, presne o toto takýmto psychopatom ide, niekoho zraniť, aby na neho reagovali.. sú to chudáci čo si riešia nejaký svoj problém, človek ich môže akurát tak poľutovať.... A to bolo ešte video, kde sa rod. prezlieka, takže celkom dobré má tam len 5 rokov.. no asi nebudem dávať tie anglické názvy na tie staršie som to dávala a potom si to pozerá celý svet. Už aj nejakí úchyláci sa na mna nalogovali, musela som veľa ludí vyblokovať, fakt pozor na ten youtube.. a to bol na jednom len rod. v plienke a tričku a už mi začali písať úchyli..

magimary
7. okt 2011

@alaska28 wow, to fakt? 😨
ja sa teda v tom YT tak nevyznám, dokonca ani len netuším, ako to vyblokovať 😨 , ale tak snáď... mám to len po slovensky... a nie verejné 😕
ale mne to príde teda riadne divné 😕 ja takýmto ľuďom skrátka nerozumiem 😕
no, ale to s tým čítaním je iná sila (!) 😨
potom by sa mohol naučiť aj písať na compe, nie?
neskôr 😕

anka912
7. okt 2011

Ľudia, chcem vám teraz napísať o jednom mojom dlhodobom probléme. Poraďte, kto môžete. Posnažím sa ho vysvetliť:
V čom mám stále už pár rokov ja osobne problém je, že ja potrebujem mať v takej veci, ako je učenie môjho syna nejaký systém a ten som zatiaľ nenašla a som z toho strašne nervózna a stratená.
Aby som vysvetlila- keď idem učiť napr. angličtinu,(alebo akýkoľvek iný predmet): tak mám nejakú knihu, mám - urobím si na základe nej osnovy učenia- že napr. najprv sa naučia abecedu, potom čísla, potom dni v týždni, potom časovanie slovesa mať a byť, potom slovnú zásobu k téme moja rodina... Proste mám nejaké body, osnovu podľa ktorej postupujem, môžem si skontrolovať, čo už vedia a čo nie. A tiež mi to zaručí, že ich nebudem učiť minulý čas priebehový, keď ešte nevedia prítomný.
Ale- u našich detí nič také nie je. Nikde nenájdem knihu k tomu, žiadne osnovy, postup práce, čo ich učiť prvé, čo neskôr. Jediné čo všade píšu je, robiť pri stolčeku, úlohy zľava doprava. A to je vlastne nič. Neviem, aké KONKRETNE úlohy trba robiť prvé, ako postupovať u trocha staršieho dieťaťa. Raz ho môžem učiť priraďovať obrázky, raz rozlišovať farby, raz komunikáciu, raz to, raz ono- ale ja v tom vidím len chaos. A to je obrovská diskriminácia našich detí. 😠 😠 😠 Predstavte si, že by učiteľka v normálnej škole povedala rodičom- tak, na zemepis doma vyrobte osobne mapu sveta aj Slovenska, na matematiku im vymyslite 10úloh na sčítanie, 10 na násobenie atď. NIE!!! všetky deti majú na každý predmet knihy, plány aj hotové pracovné zošity a pomôcky. Žiadni rodičia im nemusia kupovať ani vymýšľať knihy. Ale my musíme, svojpomocne, každá podľa svojich možností a schopností. A ak nejaká matka má povedzme len zákl. vzdelanie a málo peňazí, tak má proste dieťa smolu.

Vie mi niekto povedať, kde nájsť teda nejakú kostru, ako učiť??? Aby bolo čo učiť dieťa čo už napr. 5 rokov pracuje v štruktúre? Aby to neskončilo tak, že to dieťa bude robiť dokola tie isté úlohy a nebude sa už ďalej posúvať?
Tak to sú myšlienky, ktoré ma dosť často trápia

valika_val
7. okt 2011

@anka912 fiiiiiiiiiiha...
takuto otazku by som od ucitelky necakala!!! 😀 😀 😉
ale... anka, mas uplnu pravdu. je to nielenze smutne, chaoticke a clovek nema istotu, ze robi dobre (nie je to overene), dokonca treba pristupovat absolutne individualne...

tu uz sa musia vyjadrit ak nie odbornici, tak minimalne ludia, ktori maju nieco taketo za sebou. ale tebe anka by som radila vziat mata k nejakemu odbornikovi, novemu odbornikovi, novemu cloveku a pytala sa a pytala... mozno potrebujes znova nakopnut, nejaku novu stavu, oprasit, otocit list, skratka nieco "viac", co sama nedokazes posunut, lebo si stratena...
urcite vela robi intuicia, pokus - omyl, materinska laska a neuveritelna sila, ktora sa (nielen) v tebe skryva.
rada by som ti poradila, ale NEVIEM 😔

anka912
7. okt 2011

@alaska28 to je teda sila, fakt! Človek si ani neuvedomuje, že to čo píšeme, môže vidieť hocikto, hocikde a ostane to v éteri ešte veľmi dlho! Ja som minule hľadala v googli niečo cez kľúčové slovo a jeden odkaz bol aj na môj príspevok. Až ma to tak ovalilo po hlave. Ja mám totiž stále pocit, že si len tak kecám s kamarátkami. 😲

valika_val
7. okt 2011

tak si zalozme paralelnu sukromnu temu na osobnejsie prispevky, fotky a videa... hm? nepomohlo by? viem, je to tiez len internet, MK a tak, ale aspon lepsie, nez tu vo fore.

alaska, inak som pozerala na to, co vygooglil pan G a fakt tam bola moja fotka 😀 😀 nechaaaapem preco 😀

anka912
7. okt 2011

@valika_val no, učím ale nie autistov. Takže tu som rovnako stratená ako iní ľudia.
Len som chcela poukázať ako sú tie naše deti diskriminované, každý človek- každý- má podľa ústavy právo na rovnaké príležitosti, právo na vzdelanie podľa jeho možností. Ale vo väčšine prípadov to tak nie je.
A mater. láska mi v tom nepomôže, tam treba skôr nejaké teoretické vedomosti a skúsenosti a nie každá matka predsa môže sama seba vyškoliť na špec. pedagogičku, nie?

magimary
7. okt 2011

@anka912 anka no a táto knižka sa ti nepozdáva (dávala som ju aj vyššie, aj s náhľadom):
http://www.alenka-os.cz/kniha.html
je to tam prehľadne podelené, aj podľa veku, aj podľa jednotl. ťažkostí autíkov 😕
mne sa veľmi páči...
ja viem, že to nie je metodologická učebnica s presnými návodmi,
ale mne sa celkom zdá, že v rámci toho všetkého, čo tu chýba,
by mohla byť aj dostatočná...

vieš, podľa mňa, ty máš aj nevýhodu v tom, že teba ani v tej maťkovej škole neinštruujú...
napr. alaskin rod. to má všetko v škôlke (DSS) a aj odtiaľ sa dá krásne čerpať, ale u vás toto nie je (aspoň podľa toho, čo si spomínala) 😒

anka912
7. okt 2011

@magimary jéj, práve som si pozrela mail- a je to tam! dík. Teraz už len musím počkať do pondelka- na výplatu, aby som si dokúpila farbu do tlačiarne a pôjdem na to 😉

magimary
7. okt 2011

ale všeobecne by som povedala, že ho máš učiť to, aby v tom boli vždy prvky niečoho známeho, niečoho, čo ho zaujíma a súčasne niečoho nového a niečoho, čo by už mal vzhľadom k veku +/- vedieť...
napr. to písanie...pričom sa nemyslí len písanie perom a rukou, ale písanie na kompe, globálne čítanie vždy novým zaujímavým spôsobom (ale ty toto všetko robíš),
len k tomu tiež potrebuješ štrutkúru (autica 😉), tak si ju vytvor-naplánuj si činnosti na každý deň, na týždeň vopred, písomne...keď to budeš vidieť pred očami, budeš vedieť, čo ešte treba, čo už sa viackrát opakovalo atd...
a možno budeš prvá, čo vytvorí metodologiu vzdelávania starších autíkov...
keď svoje zápisky vydáš...

anka912
7. okt 2011

@magimary to teda pochybujem! ja som práve chaotik, preto potrebujem už hotovú štruktúru (sama pre seba 😀 )
Ono sa to takto ľahko napíše, ale ťažšie zrealizuje, ja to skúšam už niekoľko rokov- rôznymi spôsobami, pospisovala som si činnosti, čo môže robiť, vymyslela som mu vlastný rozvrh hodín, chystala mu úlohy atď, ale dlhodobo to bolo pre mňa neudržateľné 😠
Veď to je tak isto, ako by povedali tvojim v prvom ročníku- že zožeňte im alebo im vymyslite šlabikár. A predkreslite mi písmenká na písanie, a vymyslite im, čo sa budú učiť na matematike...Tiež by sa ti to napáčilo a pritom pre norm. deti je kopec možností kníh.

Tú knihu som pozerala, ale neviem čo v nej je, lebo ten náhľad mi ten môj starý a pomalý šrot nechce otvoriť. Ja som napr. vôbec nemohla prejsť Járove stránky a tam sú super veci, lebo sa mi všetko otváralo 10min. Kde ale vziať ďalšie peniaze? na nový komp a rýchlejší internet?

Vyzerá ale, že posielajú len do ČR, nie?
Kto vie o nejakej podobnej v SR?

anka912
7. okt 2011

@magimary no a k tomu treba tvoju kreativitu, psychickú silu a nadšenie a nebyť s tým dieťaťom 24hod denne

magimary
7. okt 2011

@anka912 nie, posielajú aj na slovensko (aspoň je to tam napísané), aj keď to majú už dávno zauktualizované...
ale ak by si chcela objednávať, mohli by sme aj spolu...v jednom poštovnom by sme to mali na polovicu...

vieš, mne by sa aj celkom páčilo vytvoriť mojim veľkým chlapcom knihy 😅 😉
pre mňa sú to ozaj blízke veci... a tiež to potrebujem mať v ŠTRUKTÚRE a veľmi silno (však valika? 😅)
a baví ma to...
takže, ja v tom taký problém nevidím...
ale to je o tom, že je to vyslovene môj záujem...

maruskaaa
7. okt 2011

@valika_val dobry napad...lebo fakt nevies co kto kedy cita a ako na to zareaguje....