Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mardenad
29. apr 2012

lebo tuto v porovnaní Kravského mlieka a Kozieho mlieka , tam sú tie značky + a -

tak som to pochopila, že kravské obsahuje a kozie neobsahuje, alebo sa mýlim 🙂

http://www.bioprodukt.info/index.php/koziemlieko

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anka912
29. apr 2012

@evamarek77 ja poberám OP už dva roky a dávame každý rok môj aj mužov príjem, ale len kvôli príspevku na benzín- tam spoločný príjem rodiny nesmie byť vyšší ako 3x ŽM na vašu rodinu.
Ja som ten prípad, že aj robím na čiast. úväzok, učím a tak poberám ten najnižší OP, ale keby som ostala doma, tak nevyžijeme- máme 3 veľké deti, teda najmladší autík mal 8. Dcéry sú veľké a náročné, na štúdium a pod. Keď robím, dávam každý mesiac potvrdenie o príjme- nesmie byť vyšší ako 2xŽM.
A je dobré aspoň trocha ostať v kontakte s prácou, kolektívom ak sa aspoň trocha dá, aj keď ja už mám stavy, že už mám toho dosť, ale potom tá depresia a smútok z malého problémov sú trocha menšie, trocha sa odreagujem, keď musím myslieť aj na iné veci.
Ak nebudeš robiť, tak sa OP neposudzuje každý rok, ale po nejakých 2-4 rokoch, každá má inak sa bude preposudzovať malý, aký je jeho aktuálny stav, či sa náhodou zázračne nevyliečil 😖

anka912
29. apr 2012

@mardenad veď priamo v tom pokeci máš napísané, že:
Kazeín kozieho mlieka má viac aminokyselín glycínu, menej arginínu a menej aminokyselín, ktoré obsahujú síru, zvlášť metioninu, než kravské mlieko.
Takže tam kazeín je....

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
albertka
29. apr 2012

@kubasa2005 To je sila, ale spomínali mi v Andrease, že niektoré bratislavské obvody robia problémy ☹ .. no nič, odvolať sa , pridať nálezy od nejakého ďalšieho odborníka a držime palce, musia to schváliť! Je to nepríjemné, prešla som tým, dobre to dopadne 🙂

helga1
30. apr 2012

Ahojte dievčatá.
Dlhooo som tu nebola, čiastočne som sa snažila prečítať aspoň niečo čo ste popísali, je toho veľa preveľa aj nejaké nové mená tu pribudli 🙂 U nás nič nové, teraz som behala po úradoch kvôli potvrdeniam, následne sme mali brušnú chrípku, vírus, nás postupne napadol všetkých. Snáď sme už za vodou. V škole zatiaľ pohodička. Akurát malá nechce čítať, resp. chce čítať to čo čítajú jej spolužiaci, lebo oni sú o hodný kus od nej pozadu. Doma číta pekne a v škole jej učiteľka musí niečo sľúbiť. 😀 V matematike sa celkom darí. Začala s počítaním do 20. Písanie sa o niečo zlepšilo, ale stále píše ako kocúrik. 😀 Doma v pohode, najradšej krmi sliepočky a zajacov, trhá im trávičku. Viac sa rozrozprávala, čo si všimli aj iný ľudia, som rada, že gramaticky správne začína vetovať. Takže v celku sa nám darí to zvládať. Pekný slnečný deň 🙂

anka912
30. apr 2012

@helga1 to sú super správy, som rada, že to takto pekne ide....

mardenad
1. máj 2012

Zoznam piatich najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú ľudia v rôznych fázach procesu pri diéte GAPS:

Chyba 1: Vylúčenie obilnín, ale nie aj škrobu

Najdôležitejším predpokladom GAPSu je odstrániť zo stravy všetky potraviny obsahujúce zdroje disacharidov, kým sa črevná stena neuzdraví a nezahojí. Väčšina cukru a obilia, dokonca aj tie, ktoré neobsahujú lepok, sú disacharidy, a preto nesmie byť konzumované na diéte GAPS, pretože iritované črevá ich nedokážu stráviť. V nestrávenom stave v akejkoľvek podobe poskytujú dokonalé prostredie pre patogénne vírusy, baktérie, huby, a tieto sa budú šíriť. Hovoriac s s ľuďmi na GAPSe, som často stretla takých, ktorí majú odstránené všetky disacharidy zo stravy, ale nie všetky škroby – naďalej jedia zemiaky, sladké zemiaky, múku (maranta, zemiaková múka), svätojánsky chlieb, kakaový prášok, cícer, a takmer všetky fazule a strukoviny (fazuľa a šošovica sú OK). Hoci škrob nie je disacharid, je to veľmi zložitá molekula, zložená z veľmi dlhých reťazcov stoviek jednoduchých cukrov, ktoré sú pre nevyvážené črevá veľmi ťažko stráviteľné. Nestrávený škrob vyživuje patogénnu črevnú flóru. Ešte horšie, škrob, ktorý sa podarí stráviť, sa pretvorí do molekúl maltózy, výsledkom je teda disacharid! V dôsledku toho pre úspech diéty GAPS a pre dlhodobé výsledky musíte zo stravy odstrániť obilniny a škroby!

Chyba # 2: Používať lacnejšie probiotiká alebo ich nepoužívať vôbec

Ak chcete dosiahnuť úspech s touto diétou, musíte používať silné terapeutické dávky probiotík, aby ste črevá znovu kolonizovali benefičnou flórou namiesto patogénov, ktorých diéta vyhladovala. Bohužiaľ, s mnohými ľuďmi som hovorila, ktorí tvrdia, že počas GAPSu nebudú brať probiotiká vôbec. Toto je omyl – užívať počas GAPSu probiotiká nie je možnosť, ale nutnosť! Na druhej strane je pravda, že slušná kvalita probiotík je drahá, a preto niektorí na GAPSe môžu byť lákaní užívať niektorú z lacnejších značiek. Dr Campbell-McBride na to upozorňuje aj vo svojej knihe. Píše, že väčšina značiek na trhu nie sú dostatočne silné, alebo neobsahujú určité agresívne probiotické kmene, nutné k rekolonizácii čriev. Navyše, mnoho značiek probiotík neobsahujú rozpätie uvedené na štítku, alebo uvedenú bakteriálne silu. Aby ste sa vyhli problému neprávd na štítku probiotického prípravku, uistite sa, že vybraná značka je seriózna a môže priniesť aj výsledky, ktoré potrebujete. Koniec koncov, rozhodli ste sa pre všetky úskalia a výzvy GAPSu, prečo by ste sekali zákruty s probiotikami a ohroziť úspech celého procesu?

Chyba # 3: Bezhlavé používanie neobilninovej múky

V našej kultúre príliš dominujú potraviny obsahujúce obilniny, preto ak sa človek rozhodne ísť na GAPS, zrazu si uvedomí “čo do hája ja budem jesť?” Dochádza vtedy k ďalšej chybe na GAPSe, a síce, že človek začne jesť to isté ako dovtedy, ibaže teraz nie zo pšeničnej múky, ale z kokosovej či mandľovej múky. Jedia chlieb, vdolky, palacinky, vafle, sušienky a pizzu z kokosovej alebo mandľovej múky, ale ak používate tieto potraviny v rovnakej miere ako tie vyrobené z pšenice, môžete si spôsobiť nezamýšľané dôsledky. Kokosová múčka má extrémne vysoký obsah vláknin aj jej jete príliš veľa, môže vám spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Mandľový múka zas obsahuje veľké množstvo omega-6 mastných kyselín, ktoré sú síce nevyhnutné pre zdravie, príliš veľa omega-6 MKv strave však môže prispieť k zápalom. Jedzte teda mierne množstvo pečiva z týchto alternatívnych surovín, ako je kokos a mandle, aby ste dosiahli s GAPSom úspech.

Chyba # 4: Nekonzumovať dostatok domáceho vývaru

Veľmi dôležitou súčasťou GAPS stravy je konzumácia veľkého množstva domáceho vývaru. Odporúča sa malá šálka s každým jedlom . Dôvodom je to, že vývar obsahuje veľké množstvo ľahko vstrebateľných minerálov, vitamínov a aminokyselín. Pôsobí veľmi upokojujúco na črevnú sliznicu a je už po stáročia známy ako podpora trávenia v dôsledku prirodzeného želatínu, ktorá priťahuje tráviace šťavy. Poznám mnohých ľudí, ktorí na GAPSe nekonzumujú ani zďaleka dostatok vývaru. Dobrým tipom je zabezpečiť, aby vaša mraznička bola vždy úplne naplnená všetkými formami domáceho vývaru: kosti z kuraťa, morky, hovädzie, jahňacie, ryby, atď. Vývar je veľmi nenáročný na prípravu a lacný , pre úspech GAPSu je však veľmi dôležitý. Nezabudnite ho podávať teda s každým jedlom, ak je to len možné! Raz alebo dvakrát do týždňa nestačí.

Chyba # 5: Vzdať sa príliš skoro

Úspech na GAPSe si vyžaduje čas. Vo väčšine prípadov trvalo roky, kým sa črevá dostali do takéhoto stavu, preto to bude trvať niekoľko mesiacov, možno aj rok-dva, kým sa dostanú späť do formy. Priemerná doba na GAPSe pre dieťa, aby sa dosiahla čo najvyššia mieru nápravy autoimunity je 18 mesiacov. Pre dospelých to môže trvať aj dlhšie. Poznám dospelých, ktorí dosiahli úspech za krátkych 6 mesiacov, ale títo boli väčšinou ľudia, ktorí sa stavovali tradične už mnoho rokov a potrebovali prejsť na úplný GAPS na pár mesiacov, aby sa črevá úplne dohojili. Ak idete na GAPS zo štandardnej americkej stravy, rátajte s 2-3 rokmi, kým sa dostaví úspech. Aj keď sa to môže zdať ako dlhá doba, to je naozaj málo vzhľadom na dĺžku zvyšku života, kým by sa stále zhoršoval váš autoimunitný stav. Nevzdávajte sa príliš skoro! Odznenie počiatočných príznakov niekoľko týždňov či mesiacov na GAPSe ešte neznamená uzdravenie. Dodržujte diétu, aby sa vaša črevná stena plne uzdravila a zarástla, a aby ste mohli žiť život, aký chcete, naplno!

mardenad
1. máj 2012

Karnozín - - počuli ste už niečo o tom? Myslím nejaké recenzie...

http://carnomed.sk/karnozin-pre-autistov/

redangel32
1. máj 2012

@mardenad fu ha? ten GAPS. Ja ked davam synovi vyvar tak ho zvykne po nom prehnat :(.

sidus
1. máj 2012

@mardenad, karnozín malý užíva mesiac jednu tabletu. Je po ňom viac hyperaktívnejší, uplakanejší, ale aj viac vnímavejší. Zatiaľ ho budeme dávať aj naďalej, ale niektoré maminy ho museli vysadiť kvôli nezvládateľnému správaniu, ktoré začalo spolu s jeho užívaním.

anka912
2. máj 2012

Ahojte, na stránke
http://www.alenka-os.cz/autismus.html
sa dajú vytlačiť pekné úlohy pre naše detičky. Dá sa tam objednať aj dobrá kniha Strukturované učení
Dávam ukážku, ja som si asi 5-6 úloh vytlačila a teraz ich laminujem a lepím zipsy

magimary
2. máj 2012

praktické a jednoduché zároveň:
http://www.saak-os.cz/stranka-komunikacni-pas-36

anka912
2. máj 2012

Moje ďalšie dva dnešné výtvory. Dieťa triedi rôzne obrázky do skupín- spolu zvieratá, náradie, nábytok.... takých kategórií mám 12 x 4 obrázky

kocko
3. máj 2012

@magimary Ako si to vyriešila so slniečkom? Dnes je štvrtok a pani učiteľka /dochádza zo Zvolena, len na tento den/, s Luciou chodí kade tade po obchodoch, úradoch. Dnes majú na pláne Banku. Tak som zvedavá, že čo
bude. Minule boli v múzeu, v knižnici. CHvalabohu za to, že aspon toto máme v Krupine. Väčšinou chodievajú
zo školy na výstavy, ale táto, čo je teraz, sa jej veľmi páči. Vypreparované zvieratká. Som na nu pyšná, lebo
mi povedala veľa detailov z výstavy, aj o zvieratkách, aj o chybe v preparácii. Mám si to kde overiť. Lebo mi
tam robí bratranec.
No a čo nevypálilo vôbec dobre, bol výchovný koncert v špecke. Prišiel ujo z Detvy v kroji a predvádzal
rôzne hudobné nástroje....Píšťalky zniesla, ale ked počula fujaru a ten veľký roh, čo sa trúbievalo o polnoci, tak
zdúchla ako gáfor. A ked som sa doma chcela o tom rozprávať, hned sa chytila za uši....

magimary
3. máj 2012

@kocko , no zatiaľ v podstate nijako... 😝
bojujeme takmer každý deň... a každý deň inak...
tieto prechody z jedného obdobia do druhého sú také krízové 😝
včera som mu napríklad prvýkrát dala krátke rukávy (doteraz som to odkladala!) a to zase bolo! stále ich poťahoval a naťahoval a sťahoval dolu, aby mu prekryli celé ruky, ku krátkym nohaviciam sa ešte len ideme dostať 😝
no, stále a neprestajne je boj s pokrývkou hlavy...nechce si dať klobúčik, ani šiltovku, nonstop bojuje a zahadzuje to...chce buď klasickú čiapku (ako sa nosila v zime, ale jarnejšiu-ako nosil doteraz), alebo holú hlavu 😠
a v takomto teple, čo je teraz, je to nemysliteľné, aby mu na hlavu pražilo, veď mu to slnko tam vypáli aj to málo, čo tam má... 😖
takže, dnes som primontovala (odvážila som sa) na kočík nášho ďalšieho strašiaka-slnečník... 😨
no neviem, či si budem môcť dovoliť aj ho rozprestrieť a chrániť ho pred slnkom...
takže takto...
ale, on je všeobecne zaujímavý, tento náš Tadyk, lebo na dvore keď sa hrá (keď skáče na trampolíne), mu slnko nevadí, ale akonáhle máme niekde ísť (do mesta, mimo dom a dvor), tak už mu vadí všetko 🙄
a riešime každý slnečný lúč, každé slnko...
no, ale nevzdávame sa a pomaly si zvykneme-snáď... 😉

jo, a samozrejme-kapitola slnečné okuliare...kúpila som mu naraz dvoje-špeciálne (na gumičku, aby ich nemusel mať na ušiach)...hm... zase vyhodené peniaze, lebo na očiach ich udrží (osobný rekord mal) asi tak polminúty 😝

a, vaša lucka musí mať ozaj super obetavú učiteľku, keď ju takto perfektne socializuje a bráva, kam sa len dá...neskutočné, super...až mám sánku dolu! 😉 😎
to je presne to praktické, ktoré naše deti do budúceho života najviac potrebujú!

kocko
3. máj 2012

@magimary No to tak má byť. No síce ovláda čítanie a písanie a troška počítanie. Násobilka je pre
nu španielska dedina. Ale, to že ju táto pani učiteľka celý den učí praktickým veciam, to je super.
Je to veľmi dobrá žena. Dakedy robila v Dice, teraz učí. No je veľká pravdepodobnosť, že od budúceho
školského roku, bude ju mať na stálo. Myslím, si že do školských osnov prinesie niečo nové. Nie je vždy
potrebné džať presne učebný plán, ale nacvičovať s nou rozne situácie, čo ju môžu stretnúť.

No to ti teba nezávidím so slniečkom. Najhoršie, ked sa dieťa bojí normálnych vecí. Slniečko je niečo
prirodzené, takže to bude asi ťažký oriešok. My sme doteraz riešili vietor. Momentálne dážd...
Zaujímavé na týchto našich detoch sú tieto "drobnosti". Ako vravíš Tadyk, ked skáče na trampolíne, tak je
slniečko v poriadku, a ked ide vonku, tak sa ho bojí.

damnam
3. máj 2012

@zuzka208 Ahoj.Uz sa vam ozvali na tie kom?. Nam volali pondelok po 3 mesiacoch co sme sa odvolali,hadam do 2 tyzdnov daju vediet.Pondelok nam volali aj zo skolky uz je prijati tak tam ideme pozriet pondelok a štvrtok.

zuzka208
3. máj 2012

@damnam Ahoj nam este neprislo nic,neviem ze ci ma alebo nema schvalene no dufam,ze ano.Kedze nam pani povedala ze ma schvalene na 60p,tak si myslim ze to bude mat schvalene.Maly je tiez prijaty do specialnej skolky od septembra nastupuje,ale mam z toho obavy ako to zvladneme obaja!

damnam
3. máj 2012

@zuzka208 Nas je tiez prijaty od septembra,ale mozme chodit uz teraz aby si pomaly zvykal,pondelok ho chcu vidiet a posudit.

damnam
4. máj 2012

@anka912ahoj.chcem sa spytat ako to laminujes?

damnam
4. máj 2012

@zuzka208 Tak nam to prave doslo Ivko ma len narok na Ztp so sprievocom,miera funkcnej poruchy je 50%.Lebo je schopny v sprievode dospelej osoby ,tak ako ine deti v jeho veku premiestnit sa k vozidlu hromadnej dopravy.Ine deti v jeho veku chodi do skolky ktoru mam minutu od domu,Banda.

anka912
4. máj 2012

@damnam Keď laminujem obrázky, tak si ich povystrihujem a vložím do fólie . mám väčšie aj menšie a dám zalaminovať. Potom už len obrázky z fólie vystrihnem. A napr. tú úlohu dom-záhrada, tak tam bol spodný papier, ktorý som zalaminovala v celku a naňho som nalepila kúsky suchého zipsu, kam malý prilepuje správne obrázky- tiež zalaminované.

zuzka208
4. máj 2012

@damnam Vies co to je cosi nepochopitelne som z toho doslova zhnusena!Nam prvy raz tiez uznali len ZTP bez sprievodcu viac nic tiez sme mali na 50% a maly mal uz 3,5roka ja som sa vtedy neodvolala.Ked som si ale podavala teraz na kompenzacie,tak mi pani na socialke povedala ze so sprievodcom sa dava vtedy ked deti este nemaju 3roky naco som jej ja povedala ze maly vtedy uz 3 roky mal.Ale mi sme sa minuly rok prestahovali do ineho mesta tak teraz som podavala tu a tu sa s nimi viac da,pani povedala ze nechape preco mu to neschvalili ked uz bol trojrocny a ze teraz ma mieru funkcnej poruchy na 60%tak snad to bude schvalene.Neviem kolko ma tvoj maly rockov a priala by som kazdemu to zazit s takym dietatom cestovat a vybavovat si veci co sa potrebuju,ja s malym musim vybavovat vsetko a vsade s nim musim chodit kedze mi ho nema kto postrazit lebo so svokrou maly nezostane doma sam a v autobuse je to tiez hrôza.Takze sa budes odvolavat asi ze?

damnam
4. máj 2012

@zuzka208 Maly ma 3,5.Toto je uz vysledok odvolania,celkom nas to prekvapilo.

zuzka208
4. máj 2012

@damnam Aha,tak to je este horsie,to prekvapilo aj mna je to fakt strasne,a co budete robit dalej odvolate sa alebo co?

damnam
4. máj 2012

@zuzka208 Pockame do septembra ked zacne hodit do skolky a potom si podame znovu.Tento mesiac ideme dr.j tak este tam uvidime co nam povie.Este vela veci sa moze zmenit . Teraz sme zvedavi na tu skolku v hc ,doma som chodil s Ivkom do skolky ked boli vonku mal tam aj sestru.Chodi tam rad ,aj ked ideme okolo tak tam bezi a ked zbada ze su tam neni deti tak ide prec.Detom nerobil zle.Vy idete kam do skolky?