Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucka261177
27. máj 2012

@redangel32 toto su veci ktore dopredu neodhadnes.U mojho samka sa to strieda raz mu vadia zvuky raz nie.Minule ma prekvapil ze mu vadil datel 😲 a museli sme prec s ihriska.Asi ti ostava len to risknut.Mozno ked nebudu vlny tak bude v pohode ale ak uz si zapamatal nebude vobec chciet tak neviem neviem ☹ jedine bazen vyuzivat.

enginka
27. máj 2012

@lucka261177 to tričko sa javí ako zaujímavý nápad, ale kedysi dávno som sa rozhodla, že malá nikdy nebude odo mňa a ani pred nikým ak bude pri mne nepoviem, že je autistka, nechcem aby si to vryla do hlavičky. Označkovať ju tričkom s nápisom by bolo ako by som to povedala nahlas. Neviem, musím sa zamyslieť nad touto možnosťou a asi skúsim najprv niečo na Slovensku ako bude reagovať keď ju vytrhnem zo stereotypov.

sisstin
27. máj 2012

tak ač mám neautíka, tak problém s oblečením máme taky 😉 respektive nevadí mu nové věci, ale vadí mu, když je prostě přechod ze zimy do tepla...tj. z dlouhého rukávu do krátkého, z dlouhých kalhot do krátkých atd. Nové boty dttto, vždycky ho na to musím připravit slovně, že prostě zítra si vezme krátký kalhoty...on se zeptá jaký, tak je mu ukážu atd.

Ale jakmile bych mu to chtěla dát bez upozornění, tak prostě řekne, že si je nevezme a konečná a kdybych se stavěla na hlavu, tak prostě ne 😝 takže u nás je dobrý na každou změnu (zásadnější) upozornit dopředu, což ale se dá dělat jen u dětí, které normálně rozumí, co jim říkáte...takže asi jen u lehčího PAS např.

ono je to těžký, ted mám zase novýho kluka...bud má poruchu porozumění, nebo tam nějaká forma PAS bude...a s ním je to zase mazec v tom, že on musí NAPROSTO VŠECHNO řídit, jinak vztek a agresivita. Byla jsem tam v pátek, jako první se snažil zdrhnout z bytu, pak se zavřel do pokoje a řval...pak asi po 10m přišel, a šel kouknout, co jsem donesla....ale vybírat úkoly si musel on, vybírat obrázky si musel on atd. Jinak začal ječet"ne, to ne" a strašnej vztek a záchvat.... takže já jako cizí člověk ZATÍM mu v tom ustupuju, jsem ráda, že spolupracuje aspon nějak...ale jako rodič netuším, co bych dělala.... 😕

narantuja
27. máj 2012

valika_val @mardenad ahoj, reaguji na příspěvek ze strany 495 o „písku“ ve stolici. Tento problém jsme měli také – světlé krystalky, možná o velikosti zrníček soli, které bylo obtížné utřít.

Když vyšla kniha prof. Strunecké, tak mě zaujalo, že ho zmiňovala v kapitole o taurinu – „nedostatek taurinu a s tím spojený nedostatek žlučových kyselin, které jsou nezbytné pro zajištění dobrého trávení tuků, mohou být příčinou toho, že stolice má nejen barvu písku, ale současně má i písčitou strukturu“. Taurin už jsme v té době používali dlouho, tak nevím na 100%, zda vymizení písečku byla jeho zásluha, jen jsem si všimla, že když jsme jeli na výlet bez potravinových doplňků, tak píseček byl po 3 dnech zpátky.

Existuje ale také podezření, že by se mohlo jednat o oxalátové útvary (nejznámějším zástupcem jsou ledvinové kameny), ale ještě jsem nenarazila na to, že by to někdo potvrdil.

redangel32
27. máj 2012

Ja si myslim,ze to oblecenie nie je len u autikov,ale aj u uplne zdravych deti. Ak sa im nieco nepaci,necitia sa v tom dobre tak smola.....rodic otestuje svoju trpezlivost 😝 . U nas je to tiez podobne,ak nieco "neladi" jeho oku tak musime vydrzat.
@lucka261177 tak uvidime,budu tam aj bazeny a to mu asi urcite bude viac vyhovovat,ale rada sa necham prekvapit 🙂.

magimary
27. máj 2012

@nensyke tieto "obrázky" už Andreas redigoval a upravil na "modernejšie" a krajšie s cieľom, aby sa takéto používali na celom Slovensku, v každom špec. zariadení, či škole a samozrejme aj doma...
a tieto najnovšie sú v knihe Vidieť znamená vedieť (dá sa kúpiť len v Andrease).
VRELO odporúčam! 😉

nensyke
27. máj 2012

@magimary možno že tam cez týžden aj vybehnem...škoda že nemaju tu na nete...

kocko
28. máj 2012

@nela1x
@lucka261177
@mardenad
@nensyke
@valika_val
@tanapeta Baby, všetky máte pravdu. Každý autista je iný. Ale musíte mi dať za pravdu, že svoje deti milujeme a chceme im dať do budúcnosti to najlepšie. Či to robíme tak, či onak. Ide nám predsa o ne. Nie na každé dieťa platia rovnaké veci.

anka912
28. máj 2012

@nensyke ja tam idem akurát zajtra, mám odložený jeden kus, keď som volala pred dvomi týždňami, mali posledné tri- teda dve 😀 . Potom ti o tom napíšem viac...

1910
28. máj 2012

@tanapeta Ahoj. Píšeš, že po podávaní koenzýmu Q 10 vaša malá začala používať prvé slová. Koľko mala rokov? Náš má 2,5 a ani jedno slovíčko.

nensyke
28. máj 2012

@anka912 jejha, skusim im zavolat a zobrala by si mi jednu? zaplatím poštovné...

damnam
28. máj 2012

Ahojte. Ma niekdo skusenosti s okyslicenim mozgu?Neviem ako sa to presne vola.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
magimary
28. máj 2012

@tanapeta ďakujem 😉
teóriu a dokonca i prax dokonale ovládam...
a toto konkrétne sú režimové karty 😉

komunikačné kartičky sú menšie 😉
práve v tej spomínanej knihe je to všetko krásne ozrejmené 😉
aby nedochádzalo k zamieňaniu aj počas používania

magimary
28. máj 2012

@damnam myslíš hyperbarickú komoru? 😕
robí sa to napr. v Nových Zámkoch...
niektorí autori to odporúčajú, iní sú skeptickí ako pri všetkom 😉
je to opäť zas raz niečo veľmi finančne náročné a efekT môže byť ale aj nemusí...
skôr je to max. účinné v prípadoch získaných poškodení mozgu (porážKA, úRAZY ATD)

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
damnam
28. máj 2012

@magimary Tusim sa to vola biofeedback.My sme stretli pani,ktora natom bola so synom a im to pomohlo.

mardenad
28. máj 2012

@damnam my osobne skúsenosť nemáme, ale čítala som o tom, že to robia v zahraničí, tuším sa na to používa hyperbarická komora, vraj sú po nej dobré výsledky, ale na Slovensku neviem, že by to existovalo... možno aj áno, len ja o tom neviem... 🙂

anka912
28. máj 2012

@damnam biofeedback je spôsob ako sa pomocou hry má zlepšiť činnosť mozgu, sústredenie apod. Robí to napr. aj moja kolegyňa- špeciálne pedagogička- má dve dosť vážne post. deti, jedno aj s prvkami autizmu. To sa musia nasadiť na hlavu elektródiky a dieťa má mysľou, mozgom posúvať dej, napr. nejakej hry v počítači. My sme kedysi chceli začať chodiť na to k jednej pani, ale syn len čo sme vošli do miestnosti začal kričať, nechcel sa ani priblížiť k PC apod. Ale ak sú deti, ktoré pracujú s PC radi a zvyknú si na drôtiky, tak by to stálo za pokus.... Ja som sa zatiaľ neodhodlala ísť ani k tej mojej kolegyni.... Zataiľ to odporúčajú na poruchy ADHD apod. Ešte som nerozprávala s niekym, kto to dlhšie navštevoval a mal super výsledky... Ináč odporúčajú vraj aj 100 sedení, aby zmena bola vidieť.
Všetko toto píšem iba informácie ktoré som počula, preto by som bola rada, keby sa tu niekto ozval, kto tam fakt chodil a najlepšie ak mal autíka.

holesov
28. máj 2012

Chtěly by chom třetí ale strach z toho že je tam riziko mít dalšího autistu je... chtěla jsme se proto tímto zeptat jestli tu někdo má autistu a jestli si někdo pořídil další dítko a to bylo taky autista nebo ne,,, děkuji

sisstin
28. máj 2012

@holesov to máš tak 50:50 😉 bohužel...znám rodiny, kde jsou auti všechny děti, znám rodiny, kde je auti jen jedno a ostatní jsou zdravé...to si musíš zvážit sama, zda do toho jít s tím rizikem..

já sama mám dítě "jenom" dysfatické a do dalšího nejdu ani omylem, ale znám lidi, kteří do toho jdou s klidem a dítě zdravé je....to ti asi nikdo neporadí 😉

holesov
28. máj 2012

Asi ano ale touha po dalším je asi věčí takže bych do toho ráda šla 🙂 chtěly by chom ještě pokusit se o toho kluka🙂a děkuji moc !!! 🙂

sisstin
28. máj 2012

@holesov tak jestli touha je, tak stejně asi ty obavy překoná 😉 já po dalším dítěti nijak netoužím, a vzhledem k tomu, že s autíkama dělám i pracovně, tak já to prostě vidim jinak 😉 ale pokud podle mě člověk fakt touží, tak do toho jde hlava nehlava 😉

nela1x
28. máj 2012

@holesov tak my budeme riesit asi podobnu situaciu... tiez velmi tuzime po dievcatku... ale vy uz aspon mate jedno zdrave dietatko.. ja si neviem predstavit ze nebudem mat aj dieta ktore bude mat buducnost aj bezo mna...
no uvidime ako sa to bude s Kubikom vyvijat a ci nam na dalsie este vobec ostanu sily a financie...

nela1x
28. máj 2012

a tu knizku Vidiet znamena vediet minuly pondelok uz v Andrease nemali... ak niekto mate a uz nepotrebujete, odkupim🙂 pripadne ak viete zohnat inde... ja som nikde inde nenasla... a tak vsetko kreslim ako blazon po nociach...

holesov
28. máj 2012

http://www.prirodauzdravuje.cz/hlava/mozek-pame...

máte někdo zkušenost s těmito tablety? ted to řeší maminky na facebooku tak řemýšlim že také vyzkoušíme,hodně si je chválí 🙂

mardenad
28. máj 2012

@tanapeta tento si mala na mysli ten koenzým Q10?

http://www.avril.sk/detail_produktu/76.html

alebo si používala iný? dakujem.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mardenad
28. máj 2012

@tanapeta fúúha, odstrašujúca cena 😉 ... ale keby človek vedel isto, či to zaberie... išiel by do toho..