Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
3. nov 2012

@damnam ešte dávate malému tem methyl B12? a vidíš zlepšenie...? a ako v školke? celý den je tam..? spolupracuje v školke?

damnam
3. nov 2012

@nensyke Teraz B12 nedávame, pretože ho už nemáme, prvý sme dopili už koncom augusta a začiatkom septembra malo byť stretnutie. Ale nič sa nedialo, tak som volal dr. Č. a tá nám poslala ešte 3 fľašky, ale aj tie sme už vypili. Takže teraz čakáme, že čo. Ináč sa mi ten systém až nezdá, na niečo sa dáš a nič sa nedeje. Zmenu u malého sme nejak nespozorovali, zo začiatku som viac pohybovo aktívny, horšie zaspával, ale ináč nič moc. Čakali sme od toho viac. V škôlke sa Ivkovi páči, pretože tam od neho nič vlastne nič moc nechcú, väčšinou sa iba hrajú. Sú tam iba 2 učiteľky na niekedy 6-7 detí, takže robia iba dozor, aby si decká neublížili. Chodí tam len na hoďku a pol a potom idú na prechádzku, aj ja chodím s nimi, pretože 2 učiteľky môžu zobrať len 4 deti. Už sme aj uvažovali o škôlke v Topoľčanoch, ale to je dosť ďaleko, uvidíme. V decembri ideme k dr. J., poradíme sa s ňou. A vy čo, ako sa mávate?

nensyke
3. nov 2012

@damnam to je niečo strašne, aby na 6-7 deti bolo len 2 učitelky... a to je školka pre autistov?... a maju tam aj logopédiu?
náš ešte do školky nechodí, musíme najprv tu v R. nové vyšetrenie porobit a potom oni určia kam a do akej školky može ist..zatial chodíme každý týžden psychologičke...na 1 hodinu ... a pomali pracujeme../ skladačky, vkladačky, farby..atd./

damnam
3. nov 2012

@nensyke To nie je školka pre autikov, sú tam rôzne stupne postihnutia, ale práve tento rok má majú až 4 autikov, takže sranda. Učiteľky sú milé, ale sami povedali, že to sa nedá nejak pracovať s toľkými deťmi. Práve preto uvažujeme na tou zmenou. Špeciálne autistické škôlky sú pre nás najbližšie v TT alebo v NR. Ale v Topoľčanoch je súkromné centrum, tak uvažujeme nad tým.

mojoli
4. nov 2012

ahojte maminky,je tu medzi vami maminka ktorej dieťaťu pomohol mB12,výrazne zmeny?Nakolko nám nepomohlo vobec,či ste viac spokojný, prístup k podávaniu,tiež sme čakali že čo bude,na email neodpovedali, telefon nedvíhali ,tak po troch mesiacoch sme to vzdali,po pol roku sa nám ozvali že či nechceme probiotiká,potom že Qoenzym.Tak tomu už naozaj nerozumiem,ako takým pokusným králikom,však vyskúšajte,možno niečo bude.Nie som spokojná ani len s prístupom.naopak som bola milo prekvapená jediná psychologička z Andreasu sa zaujímala o nás.

zuzka208
4. nov 2012

@damnam My sme si uz pisali ale chcem len povedat ze my sme na zaciatku asi tak 2,5mesiaca co uzival MB12 bojovali z jeho zlymi naladami,placlivostou,nic sa mu nepacilo nedalo sa s nim nijako vyjst moj muz mi chcel MB12 vyhodit do popolnice 😉 ale prekonali sme to vydrzali a odmenou nam bolo to ze sa krasne u neho rozvinula rec aj ked teda rozpraval ale ze ta rec bola zmysluplna,rozvinuta,zacal pouzivat nove slova,a dokazal sa pekne sustredit na pracu,bol pozornejsi.Len skoda ze to teraz tak viazne zbytocne dlhe prestavky v uzivani nejako sa mi to naozaj nepaci.

damnam
4. nov 2012

@zuzka208 Maly kedy zacal rozpravat?

bluerose
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nelaja
5. nov 2012

@bluerose podla mojho nazoru v 13 mesiacoch sa ziadny psycholog tvojim dietatom zaoberat nebude, pockaj toho pol roka a potom to zacni riesit, toto je velmi skoro. ja som prvy raz volala Dr. janosikovej do Trnavy v 22 mesiacoch a aj to sa jej zdalo skoro.

bluerose
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana76
5. nov 2012

@bluerose poradim ti, zatial nehladaj psychologa, je to vazne skoro, my sme mali doma to iste, negativizmus, buchanie sa do hlavy, venuj sa malemu, on to robi podla mna lebo ti nerozumie, zacni od zaciatku vsetko, jednoslovne prehovory na neho, opakuj aj 10x jedno slovo - prinesies mu misku s obedom, tak opakuj - papat, papat. Pojdete spat opakuj, spinkat spinkat, musis zacat na neho jednolsovne, nevychrlit celu vetu, v tom s auplne strati a preto robi to co robi. venuj sa mu kazdu chvilu, vsetko vyuzi na jeho ucenie, na prechadzke mu do nemoty vsetko komentuj. Este je maly. Kup mu jednoduche hracky, napr vkladacky, trenujte motoriku, napr vhadzovanie fazule do PET flase.

zuzana76
5. nov 2012

@bluerose bude to velmi narocne, k hre ho musis nejako uputat. navyse este urcite neudrzi dlho pozornost, tak sa hrajte maximalne 5-10 minut. prestuduj si blog od sisstin, ona to tam ma dobre spracovane

meesha
5. nov 2012

Ahoj, byli jsme na tom podobne, odbyli nás vždy s tím, ze je maly. Zabralo až natočit video a poslat neurolozce. Pak už to šlo všechno raz dva. Co to zkusit takhle. Nebo nejaké té psycholozce nebo psychiatrovi. Nenech se odradit 🙂 hodně štěstí 🙂
P.s. Tehda bylo malému 14m

bluerose
5. nov 2012

@zuzana76 dakujem za prispevok, skusim🙂

bluerose
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
meesha
5. nov 2012

Ona nás doporučila psychiatricce, se kterou pravé začínala spolupracovat. Té odpadl nějak klient a v 16m jsme dostali termín i diagnózu, ze jde zřejmě o PAS. Hned jsme se dostali na pořadníky rane pece - čekání další 4 mesice, ale i já hned po dg něco nastudovala a mohla s nim pracovat hned. Oni by porad všichni na něco čekali, ale ono se pak zase čeká na diagnostiku, na termíny, na další vyšetření...takže já fakt pro nejaké 'počkejte pul roku' nemela pochopeni a dodnes nemám. A speciální přístup ještě nikdy zádné zdravé díte nepoškodil, naopak je pravděpodobně, ze se při včasné peci ani nekteré symptomy nerozvinou - co se tedy PAS týká, ale to je zatím v rovině spekulaci.
Neříkám, ze tento problém mate, ale jistota je jistota, a to zoufalství kdy nevíte co se s vašim dítětem děje moc dobře znám.

saurian
5. nov 2012

@bluerose
ahoj
v BA by si mohla ist napr. na Kramare - Matuškovej t.j. liečebny pedagog, myslim ze uz od 2 mes. (v kontaktoch na dfnsp.sk nie je uvedena, ma klapku 650, alebo emailom na adrese matuskova@dfnsp.sk
alebo v Petrzalke je klin.psychológ Kornélia Dibraborová, tiež má skúsenosti s takými malými deťmi.
Myslím že sú schopné posúdiť - zhodnotit či tam je ozaj nejaký problém.
držím palce

anuska74
5. nov 2012

@bluerose
ako na neurologickom vyš. by som trvala, psychologička ťažko bude vedieť.
a môže byť velká časť s toho detský vzdor. drž sa a vela trpezlivosti.
pokial tvoje podozrenie smeruje k autizmu, ako si tu spätne prečítala ťažko skôr ako v 3 rokoch sa niekto vyjadrí. ak predsa len chceš skús tú Dr. Šedibovú.

saurian
5. nov 2012

@bluerose
@meesha ti dobre napisala
inak - matušková na kramároch je zlatá, skôr opatrná, berie myslim cez poistovnu ale ca caka cca 2 mes.
dibarborova je súkromnik - platis za vysetrenie 35,- eur (tusim) ale cakas tak 10 dni.

mucher
5. nov 2012

Dievčatá, tak sme 5 deň na GAPSe, malý ňúra, hľadá hce jesť, vývar už odmieta, mäso mixujem a po lyžičkách dávam do vývaru-on vôbec mäso nemusí až ho neznáša od malinka. Až ma srdce bolí, viem VYDRŽAŤ treba. Mali ste aj výčitky, že mu nedáte obľúbené jedla? 🙂 zemiaky a ryžu? Kedy mám čakať "die off"?

bluerose
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
saurian
5. nov 2012

@bluerose
este ma napadlo pises ze maly stagnuje neviem ci uz aj predtym sa ti nieco nezdalo alebo az teraz.
ak mas vsak pocit ze nieco nie je v poriadku tak by som urcite isla s malym.
tiez chcem este tolko - ze niekedy za takymto spravanim nemusi byt vyslovene vyvinova porucha, skus porozmyslat aj nad tym ci to nemoze byt napr. fyzicke - ci nema nejaky zdravotny problem (napr. zo stravy, ci nepresiel na ine mlieko, nezaviedla si ine potraviny a pod. ktore by mu mohli robit zle), moze za tym byt aj prekonana choroba, vela ludi vidi zhorsenie napr. po ockovani, tiez ci nenastala vo vasom zivote nejake zmena na ktoru by reagoval (napr surodenec, stahovanie, spanok sam ak predtym spal napr s tebou a pod - deti na tieto zmeny reaguju citlivo), tiez mnohe deti stagnuju v jednej cinnosti ked nabieha ina (napr ked dieta zacne chodit tak sa zastavi nastup reci a pod.)

bluerose
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
meesha
5. nov 2012

@bluerose no přesně, mne taky vsichni přišli jak posedlí tím, ze nechodí, ale ze se chova jako velké mimino nikoho nezajímalo.

sisstin
5. nov 2012

no tak tak je, všichni řeší jen tu motoriku, mentální vývoj a komunikaci neřeší nikdo...nejdřív ve 3 letech... 😝

bluerose
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
meesha
5. nov 2012

Moc drzim palce, at poridite co nejlepe a at je to ve finale nejaky snadno resitelny problem 🙂 dej vedet 🙂

bluerose
5. nov 2012

@meesha urcite dam, dakujem za vsetko, budem informovat priebezne 😉

anuska74
5. nov 2012

@bluerose
Ako ja ti verím, daj na svoj pocit, ten materinský neklame. Aj nás ked upozornili 1x na auti, tak ja som sa rozplakala, že som mala
akési tušenie, že niečo nie je v poriadku.
A zas pozítívne, ked sme v období 2.r začali to riešiť, bol dosť na tom zle a teraz a to si myslím, je vyvinom nám zas každý týžden napreduje, sama dúfam že to bude dobre.