Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

jahodka789
9. mar 2015

@majkam6 a ten lucetam je aký liek alebo výživový doplnok? My používame DMG Liquid. Je drahší, ale dá sa tu zohnať cez net. Tiež obsahuje aj B12.

hatsepset
9. mar 2015

@mimca20
@majkam6 ahojte - s tym WC moj skoro do dva a pol roka len plienka - proste nepomahalo vysvetlovanie presviedcanie hranie nic :D a potom som ho nechala behat holeho parkrat dostal krik ale najvaic pomohlo ked som ho donutila poutierat za sebou mlacky a nasucho prat pocikane veci ( lebo s vodou to by nemalo efekt - by sa bavil) a priznavam ze sem tam som ho capla po ritke ked evidentne zdrziaval ale nechcel na nocnik - kazdopadne toto utieranie asi pomohlo, alebo jednoducho prisiel "ten vek" teraz cika na wc- stiahne gate a krici mamiiii šššš :D ale ak ma zasvietene tak ide sam cikat - uplne vsetko vyzlecie vycika utre oblecie splachne, len no minule mu spadla doska na hlavu a si prehryzol peru :/ chudak :D ruky mal v zachode (hadzal tam papier) rpo lakte mokre :D - takze ho zase radsej kontrolujem aby sa mi nazatopil v zachode :D - s kakanim este mame problem ak nema plienku tak jeden den nekaka vobec a ten dalsi den ide na nocnik (ale len ak je sam v izbe) pripadne mi povie mami fuuuj a ideme spolu na wc alebo nicnik , ale aj tak sa este casto stava ze vonku sa pokaka - no cikanie uz aj vonku zvladame sa predvcerom ppytal 🙂. Cize to aj vek musi pris na to - dva roky je podla mna malo - a duplom na deti ktore maju problemy s recou 🙂 to tak dva a pol a aj viacej ky sa naucia - maj napr doma sa nepokaka a nepocika ani inde vnutri ked mu ukazem kde je wc - ale vonku je asi cely svet zachod :D lebo to urobi hocikde. Som zvedava ako to povie v skolke - ci sa rovno vyzlecie v triede alebo co :D

majkam6
9. mar 2015

@jahodka789 Lucetam je na podporu mozgovej činnosti, na sustredenie, učenie je to vlastne pyridoxín.
Nie je to na ukľudnenie, My spinkáme pekne, poobede 3hod a večer sice zaspava dlhšie a neskor ale do hodiny zaspí.

mimca20
9. mar 2015

@hatsepset V skolke ti mozno sa inspiruje detmi, ked uvidi ze oni chodia tak pojde aj on 🙂

mimasimi
9. mar 2015

@foryou25 na meno nereagoval, ani sa len neotočil. Neozumel ani len vete: Dones papuče, alebo ideme von? Vozil si len autíčko a vlaky hore dole. Nič nechcel, bol vtedy také nenáročné dieťa, neutekal, nehral sa s deťmi, len pri nich. Zlom nastal v dvoch rokoch a 4 mesiacoch, bolo po kľude, len revy pre všetko, ako keby sa začal nejako prebúdzať, lebo vtedy sme už začali behať po všetkých možných doktoroch ... 😒

zuzu2580
9. mar 2015

Ahojte Chcem sa spytať či budu ešte nejako upresňovať diagnozu zatiaľ povedala Dr. Janošíková že detský autizmus keď mal 4roky ☹ Chodí do normal škôlky druhý rok akurát málo rozprava a slaba spätná väzba v komunikácii Ak by ste mi mohli poradiť ako rozbehnuť tu komunikáciiu ☹ LOgopedku a psychologičku navštevujeme ...

hatsepset
9. mar 2015

@mimasimi no moj skoro to isté - okolo dvoch rokov sa naraz zacal "prebudzat" a jakeby sto certov donho udrelo - na meno reaguje aj reagoval sice ale s autami sa velmi rad hral a v piesku aj dve hodiny sedel tiez pri detoch, ale nie s detmi ...teraz sa uz pohra s detmi, aj vela veciam rozumie, ale niektore abstraktne pojmy ako "vonku" tiez nechape (alebo aspon ja mam ten pocit)

hatsepset
9. mar 2015

@mimasimi a ciboaca s prepacenim ma ide porazit dakedy ked furt len piska (a trha sa mi z ruky alebo sa "slizka" na zem :D a zozasady na prechode na ceste :D) ked daco chce a ked chcem aby povedal "daj" alebo co tak dakedy krasne na prvykrat a dakedy je to kto z koho - kto to skorej vzda :D - ale ja to pripisujem vzdoru, lebo teraz tyzden dozadu som mala asi vymenene dieta krasne za ruku chodil, na prvykrat urobil co som chcela, hry hral so mnou, pravidla a hranice uplne rozumel :D a teraz nejyk vzdor a a na vcetko kyve hlavou "ne" :D asi mu vysadim cukor uplne :D lebo fakt je po nom nejaky hyper a nesustredeny a s komunikaciou - mne ked logo povedala ze mam nanho pouzivat
dvoj troj slovne vety a zapajat slovicka ktore pouziva (akoze nie ze otik pod ideme domov, ponahlame sa a podobne- lebo to nic, ale otik ideme tam - a ukazat ze kam alebo otik aha kde je cvirik cvirik pohladame), cupnut a donutit ho pozerat do oci a ak nechce tak si prilozit vec ktoru chcem aby povedal , alebo sa naucil ako sa vola ku kutiku ust (lebo vtedy sa musi pozerat aj ked mimovolne na moje usta),
kadejake vkladacie hracky mu zohnat a aby ukazoval vkladal (to mu ide) aby nerozhadzoval veci ( v strede hry sa stavalo ze proste sa mu uz nechcelo a vsetko rozhadzal§ zbural) ale ho aj miernym nasilim (strcit do ruky a tak) donutit aby hru dohral, alebo doupratoval
a pouzivat vela gestikulacie
a som nechapala ale vela veci sa celkom zlepsilo a aj rodina videla pokrok :D takze dufam boze ze sa mu ten jazyk rozviaze

mimca20
9. mar 2015

@hatsepset No presne aj nam logo odporucila ak mozem zrusit rozsirene vety zlozene z viac slov, lebo dieta si postrehne a vyberie len par z toho a neporozumie celemu vyznamu. Tak sme zaviedli dvoj troj slovne vety este minuly rok ked sme zacinali s logo. Uz som zacala aj pridavat slova rozsirit vety - ale v prvom rade sme sa museli naucit pocuvat, sustredit sa na komunikaciu a nie "hladiet, pocuvat kade vrabce lietaju 🙂) - podarilo sa, ale nie uplne na 100% vzdy. A hlavne som sa mala snazit zaujat jeho pozornost a snazit sa ju pomalicky predlzovat predlzovat pri aktivitach - nam dost pomohli rozne aktivity, ako som ti pisala motivaciu hladam v montesssori skupinke vdaka nim sa vieme dlhsie sustredit a posediet pri aktivitach. A museli sme sa snazit ak aktivitu prerusi skusit sa k nej vratit a dokoncit. Teraz robi aktivitu az ked ju dokonci tak ju odklada a vezme si dalsiu.

emka1
9. mar 2015

@jahodka789 ... dakujem za tipy. Mala sa trosku ukludnila posledne dni, teraz ma sopliky, tak sa niekedy nad ranom okolo 5.30 prebudi s plnym nostekom a uz nedokaze zaspat, takze to pripisujem tomu nachladnutiu. Ale ked mala ten divoky nespavy tyzden, tak som jej davala do caju Sedaliu, neviem ci zabral alebo nie a robim jej na noc caj z medovky.

hatsepset
9. mar 2015

@mimca20 jj aj nam toto vravela ze predlzovat sustredenie lebo ze spolu s predlzovanim sustredenia pridu pokroky 🙂 - chodime inak ku Oriskovej na sekcov 🙂

mimca20
9. mar 2015

@hatsepset presne presne aj my k Oriskovej chodievame 🙂 🙂

andrejka1974
9. mar 2015

@hatsepset normalne vam zavidim 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 kazdy jeden pokrok 🙂 🙂 🙂 🙂 ste len o kusok starsi a mate takyto uspech, my sa snazime ale ide nam to velmi velmi velmi pomaly ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ uz sa sice sustredi viacej, ale je to slabe ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ a recovo velmi zle, sme len pri zvukoch ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ale nieco uz vieme, ked chce ist na ruky, pride ku mne a zdvihne ruky , a obcas sa mi pozrie do oci 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

hatsepset
9. mar 2015

@andrejka1974 no otik do dva a pol roka asi ani nic nevravel mozno mama ... az teraz sa to zlepsuje ...to asi kazde dieta inak - sak su to osobnosti - ja som teraz dostala taky test ze co dieta rozumie hovori a nerozumie a som zistila ze polovicu veci som ho vlastne cielene ani neucila :/ lebo je ine ak sa dieta samo od seba pyta ze co to je, alebo ukazuje od roka roka a pol a ine ked sa nezaujima - ja som sice pomenuvavala ale tak on sa nezaujimal a nemala som spatnu vazbu tak som to aj vzdavala (co inak rodicia ktori maju deto co rozpravaju pochoúpia az ked vidia v "akcii" dieta co nerozprava a chcu s nim komunikovat ze ake to je "lahke" sa rozpravat a chciet nieco od niekoho kto nedava spatnu vazbu :/) cize vypracovanie nam bude trvat este dlhsie lebo ako ma kurnik decko vdiet co je bobor ked ho mozno raz v knihe videl :/ aj to davno - cize asi poprosim loo aby ten test este nam nechala. A otik sa sustredi iba na to co chce na to co chcem ja velmi malo, rasp pomalicky nam to ide tiez 🙂 - ale logp nam ukazala cestu 🙂

hatsepset
9. mar 2015

@mimca20 heh a ja ze jake zname rady ;) inak otik ju ma rad - a hlavne hracky :D zatial zakazdym reval ked sme od nej sli prec 🙂 - vam davala ten test ze kolko slov ovlada?

mimca20
9. mar 2015

@hatsepset nie taky test nam nedavala. Len ked sme u nej, tak Poviem co mame nove a ona hned Lukaska to skusa. Naposledy vo februari skusala farby, lebo som jej vravela ze ich hovori v anglictine. Odsledoval to z jedneho 30min detskeho programu na YouTube, ale zatrhla som mu to sledovat prednedavnom uplne,kedze si k tomu pridalaj anglicke pomenovania tvarov. Sledujem, ze ho zaujali hrozne vyukove karticky a su v slovencine, tak ak mu nieco na chvilu pustim tak tie karticky asnazime sa opakovat. Teraz posledne dni ho zaujali pomenovania zvierat, ovocie a farby po slovensky tak toto teraz cvicime.

hatsepset
9. mar 2015

@mimca20 joooj zavidim vam - ze chce a sa snazi 🙂 otik nepomenuvava ale aspon uz vie skoro vsetko ukazat na obrazkoch aj okolo seba, ked sa spytam ze kde je , alebo poviem ukaz- farby rozlisuje lebo ked mu dam misticky tak ak sa sustredi tak vsetkych 6 farieb co maju kocky tak podeli sam od seba , ale ak pomenuvavam a chcem aby vybrat napr zltu tak nevie , vyberie hocico :D - proste sme vo faze ukazovania a "to" "tam" "tu" (akože povie to a ukáže a už začalo dokonca aj zretelne "čččoooo?" :D) a vytaca ma lebo ak nanho kricim tak sa otoci a da prst na pery a povie mi ššš a polom ked mu povie ci nie je drzy tak si zapcha usi a robi lalalala :D co akoze nchapem skade ma :/ - rozpravat necce ale papulovat bude :D - no a ta oriskova je taka mila a citala som dobre ohlasy na nu ..vlastne aj pola toho som si ju vybrala 🙂

mimca20
9. mar 2015

@hatsepset len kebyze sa nam chcelo aj viac rozpravat v dennom zivote. Teraz mam pocit, ze nanho az dolahlo obdobie vzdoru, bojuje so mnou statocne ci mu povolim ale casto vidi ze to nejde, vzda to a zaujme ho nieco Ine

hatsepset
9. mar 2015

@mimca20 och na mojho cca v dva a pol roku jak kosa na kamen - by som povedala ze uz pomalinky aj odznieva :D - mohlo by :D lebo fakt "carovny" vek :D ;) len ktovie co nas potom caka 🙂 - sestrina dcera a aj kamoskina (obe hovoria od cca roka a pol) papuluju a nervacia uz od toho roka a pol :D a ze tiez nastupom do skolky to uzstalo - cize to tak rok rok a pol zabavy :D - sestrina mala hrozne fanty - fakt ani parom volov s nou nepohli ak nechcela :D, ale odkedy ma tie 4 roky a je zabehnuta v skolke je zlata 🙂

majkam6
10. mar 2015

Baby a o škôlke uvažujete, mna by to ani nenapadlo, ale psych. nám odporúčila že máme vyskúšať malú triedu aspon na par hodín ale bez mamy.kedže miško vedľa mna nechce pracovať skor je taky že mojkací

andrejka1974
10. mar 2015

@majkam6 urcite skolka pomoze moja chodi denne na 3 hodiny do specialneho sanatoria a je tam spokojna , aj mi ju naucili tam nebat sa nocnika, vie sa uz pomalicky pit z pohara, sama zje chlebik, vie uz aj trocha obsediet velmi nam to pomaha 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

mimasimi
10. mar 2015

@hatsepset šikovný bude, neboj sa. My sme na tom podobne, len malý je o pol roka starší .... 🙂 Teraz začne kecať jedna radosť, neboj sa ... 🙂 No, bude to vzdor, u nás to trvá stále, a je to už len o tom, kto z koho, predtým som to vzdávala ja, teraz už začína aj on, ale poviem Ti, je to na mašľu ... 😠

majkam6
10. mar 2015

@andrejka1974 ale mne odporučili praveže normálnu, prípadne súkromnú školku, takže preto sa bojím. Lebo deti sú kruté a niektoré učiteľky ešte krutejšie.A miško bude mať len teraz 2 roky, takže sa bojím. My papáme sami, ale samozrejme že ked ho nechám jesť samého tak ho prezliekam a umývam pol izby, ale naje sa. Ak mu dám to pohára viac vody, tak sa určite oleje, Na nočíku sedí, ale nechápe že načo. Takže neviem, a rozumie skôr posunkom ako reči a možno 10 slovám. Ked čítam koľko máte vy Blaváci možností a tu skapal pes, tak ma ide šľak trafiť.Myslím prešov

andrejka1974
10. mar 2015

@majkam6 mame moznosti, ale nie je to az take jednoduche dieta niekam dat ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

mimca20
10. mar 2015

@majkam6 No no tiez nejako badam, ze Presov nejako zadriemava... Aj ked nie sme Presovcania, takze sa mi tu tazsie robi prehlad ci a ake moznosti su v ramci tohto mesta. My sme podstatne starsi, uz chodi od septembra do skolky, skor som mala pocit ked nastupoval ze bude problem rec, komunikacia - ale opak problem bolo maleho spravanie (ale rozumie ucitelkam vsetko - ze idu spat, idu jest, ze obliect) Pritom pri obliekani este aj teraz bojujem, on klidek tabacek pohodicke pomalicky sak ma cas asi. Ale ked nestihne dobehnut na wc, ze si raz za dlhsi cas trosicku cvrkne do gati, vtedy vie sa zobliect raz dva a este pride a doda fuuuj....

hatsepset
10. mar 2015

@mimasimi jj poznam :D niekedy kvoli slovu "daj" bojujeme aj 20 minut a na niekolkokrat :D a place uraza sa :D - nastastie nekrici ani sa nehadze o ze :D ale tak je mi ho aj luto ...no ked vidim ze aj sam od seba ked chce povie daj a potom ked chcem ja tak je ticho tak ma to hneva :D - tvoj synak ;) ma dysfaziu? to uz mate nejak ..potvrdene? a chodi do beznej skolky? alebo sa mu nejak specialne venuju ucitelky?

hatsepset
10. mar 2015

@mimca20 :D jee to s tym cikanim poznam :D a aj ked sa zaspini alebo oleje tak mami fuuuj a hned je povyzliekany a veci v kosi na pradlo :D a este ekd poviem ze ci sa chce kupat - som si ho natacala ako rychlo sa vie vyzliect ( a veci hodi do kosa na pradlo:D) - samozrejme inak ma cas, rehoce sa pritom , nesustredi sa napcha nohy do jednej nohavice a chodi po byte takto ... jak morska panna vyzera :D

hatsepset
10. mar 2015

@mimca20
@majkam6 a ja v PO vlastne prechodne byvam od zaciatku vysokej (cca 8 rokov) snad tento rok uz aj trvalo 🙂 ale tiez nemam prehlad - priatel je z PO a nadava na pomaly kazdeho doktora - najviac na zubarov...este svokra vie celkom mi odporucit ( svagrina napr chodila ako dieta k Oriskovej na logo) - najhorsie su tie cakacie lehoty dvoj-trojmesacne :/ a ze z toho mnozstva doktorov su jeden dvaja taki ze aj empaticky aj vedia co vlastne robia a neodbiju vas s tym ze si isto vymyslate. No a specialnych skolok je malo - neviem ci dve ci tri sa mi zda a samozrejme tam treba mat posudky a odprucania a musia vas prijat na zaklade tychto veci :/ (ale tak to asi vsade)- sukromnych je viacej - na jednu ucku do 10 deti ..ale tak je to drahsie uz samozrejme :/ ..PO na to ze tretie najvacsie mesto tak bieda ...

mimca20
10. mar 2015

@hatsepset My sme v Po od Lukaskovho narodenia, cize 3,5r., prehlad o skolach a tak malo malo viem. My tu nemame nikoho, az na jednu vzdialenu manzelovu rodinu, ked tiez chcem nejakych lekarov tak tiez odporucia. No dam aj na pozitivne ohlasy par bab, ktore poznam.

majkam6
10. mar 2015

@hatsepset Tak ja som rodená Prešovčanka a zubára mám dobrého, okrem Oriškovej ku ktorej idem prvý krát 17.3, a pediatra čo rozmýšlam že asi zmením, všetko riešim v Košiciach. Nehovorím ani o tom, že ako nás doje.... na porode, mňa aj malého a tom som mala zaplateného doktora