Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

damnam
29. mar 2015

@silvikam www.autizmus.info.Su tam take zakladne piktogramy.

cmeli
29. mar 2015

@silvikam fuha, to znie akoby to chcelo nejake povolenie na vstuo do albumov, ze ti ukazuje iba verejnu cast) ale to ti neviem poradit co s tym dalej ☹
Zopar piktogramov je aj v knihe abc autustickej triedy co som davala link o kusok vyssie
...ale my sme tiez zacinali fotkami veci a miest co denne pouzival

emka1
29. mar 2015

@andrejka1974 ... Andrejka, no prezili ste si teda .... prosim Ta, a ako k tomu zapalu bedroveho klbu vobec dosla ???

suhada
30. mar 2015

Ahojte, su skoro 3 hodiny rano ale nemozem zaspat, dnes som si totiz uvedomila, ze nas takmer 3 rocny syn je mozno autista 😢 sedi strasidelne vela priznakov - zachvaty zlosti, v krorych si casto bucha hlavu do zeme, steny, ci do nas, rozprava len presne to,co uz pocul od nas, cize automaticky naucene max. 3, 4 slovne vety, na otazky bud neodpoveda, alebo odpoveda tak, ze zopakuje otazku, aleno z nej vypichne to nadolezitejsie slovo, hra sa popri detoch, ale skor sam, casto sa hra tak ze si lahne na zem, posuva akykolvek podlhovasty predmet akoze vlacik, bud potichu, alebo pritom do nemoty vydava zvuk vlacika, casto nereaguje ked mu nieco hovorim, neznasa sa obliekat, vyzliekat, kupat...strasne pri tom vyvadza, velmi dlho chodil po spickach, co vraj tiez moze byt prejavom (teraz uz tak nechodi), casto sa jeduje pre blbosti, akoze sa mu napr auticko dostalo pod gauc a nevie ho vytiahnut, tak hned spusti rev..co si myslim ze trojrocny uz by mohol riesit inak, pomerne casto rozprava takou hatlaninou, co mne pripada akoby sa snazil rozpravat plynulo, kedze normalne nevie, vymyslel si toto.....ine, vlastne tie typicke prejavy, ako ziadny ocny kontakt, ci nepritulnost atd nema. Musim este napisat, ze zijeme v zahranici, nikdy sme nemali velmi kontakt s detmi, akurat na ihriskach. Kym bol mensi, o deti sa nezaujimal, teraz zaujem vidim, vzdy ide tam, kde su deti, napr sa vyslovene tesi a jasi, ked su na smykacke aj ine deti...na druhej strane sa ale snazi nadviazat kontakt aj tam, kde onho vyslovene nestoja, napr sa votrie starsim chlapcom do futbalu 😅 inak vie prejavit naklonnost, mladsiu sestru casto hladka, ale este castejsie ju strci, alebo udrie, nemyslim si vsak ze je to s umyslom ublizit jej, akoby si neuvedomoval ze je to zle. Este mi treba napisat ze som ho neucila ani nebudem ucit jazyk krajiny de byvame, kedze sa o 2, 3 roky stahujeme inam, a chlapec ma uz beztak 3 jazyky, z coho samozrejme moze pramenit jeho slaba schopnost komunikovat.......blbe je to aj preto, ze ho nemame kde vziat na diagnostiku, myslim ze by to bolo zbytocne ak nanho budu hovorit jazykom ktory absolutne nepozna nie? Este mozno na slovensko ak by som ho vzala, ale predpokladam ze to by sme na sk museli stravit dlhsiu dobu? Co si myslite o vsetkom co som napisala? Je tu nejaka mamina co ma dieta s podobnymi rysmi ako ja? Dakujem vam vsetym za postrehy

cecil36
30. mar 2015

Baby pls potrebujem číslo na Dr. Janošíkovuú a neviem ho nájsť na nete....Máte niektorá? Ďakujem 🙂

jolinka
30. mar 2015

@suhada no ja by som to este na autizmus nevidela. skor na 3 rocny vzdor, /moj skoro 4rocny obcas povzdoruje doteraz a zeby s kludom vedel prekusat, ked mu nieco nejde, sa neda povedat 😝 😝 😉 /

Vela este moze robit v komunikacii, ze ste v cudzej krajine, maly nema surodencov a je zatazeny viac jazykmi. aj to jeho nadvazovanie kontaktu s detmi mi v tomto veku pripada normalne, ze sa tesi a jasi s detmi na smykalke alebo ide k starsim ku futbalu, ver ze drvivu vacsinu 3rocnych fascinuju starsie deti, hlavne pri zaujimavych cinnostiach ako futbal 😉

co sa tyka tej komunikacii s vami, ze odpoveda to co vy poviete alebo vypichne jedno slovo, je este mozne ze trochu slabsie rozumie. Ja mam dceru s narusenym porozumenim, a tiez sme cca do tych 3,5 -4 rokov uvazovali, ci nebude autistka, mala viac prejavov este ako tvoj syn. Napr. uprednostnovanie jednej trasy, rigoroznost v jedle, obliekani, bol problem jej nieco vyzliect alebo obliect pri zmene pocasia ci obdobia. Dlhu dobu lpela len na jedinom tricku ci vetrovke. 🙄 Takisto caste a dlhe zachvaty hnevu, revania, nezniesla ked sa jej niekto cudzi dotkol ci prihovaral. Rozpravat zacala dost neskoro a este k tomu divne /sme bilingvalna rodina/ motala dookola to iste, alebo sa zamerala na jedno slovo, otazke rozumela, len ked uz v nej mala aj odpoved... napr. nerozumela otazke "co malujes? co jes? co bolo v skolke na obed?" .... ale ked uz v tom bola odpoved... "malujes macku? jes polievku?" ...atd.

atreyu
30. mar 2015

@mimca20 ani sa nečudujem že ste dopadli rovnako u mikovej 😀 ja neviem ale ked citam diskusie mamiciek tak ak idu najprv k logopedovi tak dieta ma len dysfaziu ale ak idu rovno k nej tak je uz autista...to nie je dobre takto deti hned zaskatulkovat...pritom ona vychadza len z toho co jej povies pretoze vacainu casu sa dietatu venuje ucitelka vo vedlajsej miestnosti...mame v rodine specialnu pedagogicku v auti skole a ta mi prizvukuje ze urcite nie je autista a tak jej trosku viac verim kedze ona je s takymi detmi dennodenne...

hatsepset
30. mar 2015

@suhada ahoj tiez si myslim ze to nemusis hned na auti vidiet - moze mat dysfaziu - narusene porzumenie alebo vyjadrovanie - moj maly sa sprava podobne , len no on nie je tak nervacik aj ked sem tam sa o zem hodi, ale tak ja som aj s priatelom skor take pokojnejsie povahy takze nema ani po kom byt nejako temperamentny - 3-4 roky to je vzdor - moj napr ani panovi nepojde za ruku - iba ak on chce alebo ma naladu- a von tiez dokaze civiet na cudzich ludi tiez za starsimi beha za loptami, zapojit sa a ked ho odhanaju tak sa len mraci :D, tiez mladsie pohladka pusu da - rad sa mojka- ale tiez sa nasere ked nevie nieco odniekial vytiahnut :D potom pride ze mu mam pomoct - my sme slovaci vsetci maly ma 3 roky a dva mesiace - rozumie celkom dobre ( aj ked iste nie vsetko) ale uroven rozpravania a vyjadrovania slovami ma na urovni 1,5 - 2 rocneho podla mna - gestami vie ukazat, prinesie co chce, odpoveda ano, nie... ale rozpravanie velmi slabo ---- a maly sa moze hnevat a buchat hlavu aj preto ze ma nervy ze mu nerozumiete ;) - to uz tu viacere baby spominali (my este nemame "diagnozu" lebo ideme na dg reci v aprili a psycho az v maji ale mame podozrenie do vyvoja PVP - cize nejakej poruchy)

hatsepset
30. mar 2015

@atreyu nam logo nepovedala dokopy nic - no akurat ze porucha sustredenia podla nej a poslala na s na psych a neuro, ale neuro nam povedala ze mame ist k mikovej na dg. - eeg sme mali na neuro viac menej v norme ci jak to tam napisala, len ine sa jej nezdalo - cize sli sme najprv logo potom neuro akurat ze mikovu mame pred psycho a i tak nie sme o nic mudrejsi :/

mimca20
30. mar 2015

@atreyu Neviem co mam za sebou prax z roznych zariadeni (a to nie tyzdnove ale aj niekolko mesacne), pobyty v zahranicnych zariadeniach v ramci vymennych pobytov zo skoly resp. z nejakych projektov do ktorych som sa zapojila pocas studia tak mam pocit, ze skor lepsiu diagnostiku daju tie ucitelky, ten personal ktory je s danou skupinou deti resp. dospelymi denno denne v osobnom kontakte ako niekto iny. Toto je cisto moj pohlad a preto si myslim, ze hodinove pozorovanie nic nezmoze, nie je to zaklad nicoho.... A mas fajn, ze v rodine mas specialnu pedagogicku, ktora ti aspon trochu vie dat pohlad na tvoje dieta.... U nas v rodine nikoho takeho nemam co by mi niekedy dost pomohlo. Ked si vezmem, kebyze ona je odbornik na idu diagnozu tak by sme ju asi mali tiez - kazdy odbornik vo svojej profesii najde v kazdom nieco z toho comu sa venuje....

mimca20
30. mar 2015

@atreyu Napr. ja osobne, som stastna ze som mala moznost ziskat prax, uvedomit si na ktoru oblast v socialnej sfere sa chcem nasmerovat, ano su to hluchoslepi ludia ci uz dospeli, alebo deti, viem to a uvedomila som si to uz pocas 3rocneho studia kedy som mala moznost 3mesiace vkuse 8hodin denne s tymito ludmi fungovat v jednom zariadeni (aj som tam spala cely tyzden) a potom aj pocas VS studia som v tom pokracovala, az sa mi z cista jasna po 2tyzdnovej praxi v zariadeni pre hluchoslepych dospelych ozvali po mesiaci, ze ci by som im nepomohla z vypomocou - zaskokom za jednu ich kolegynu, to som mala 3 mesiace do statnic a ostala som tam zamestnana az do dnes, aj ked teraz momentalne materske dovolenky... Aj som mala prax napr. detsky domov (tam som sa nejako vnutorne profesionalne nevidela, domov dochodcov tam napr. som strasne citila ze nechavam "svoje energiu" v zariadeni), takze som sa hladala hladala. To clovek musi citit co chce robit a ked sa mu to podari splnit, tak vie spravit svet krajsi aj sebe profesionalne a aj tej danej skupine ludi.... Aj ked financna stranka to je uplne uplne v horizonte oblakov na nebi - klasika neohodnotena tak ako by mala (ale ktora robota je spravne ohodnotena?), za to ake situacie clovek musi zazivat pocas svojej pracovnej smeny.....

mimca20
30. mar 2015

@atreyu A potom to mamicky ako riesili, ked od nej vysli s touto diagnozou a nie su s nou stotoznene?? Hladali nazor aj ineho odbornika, alebo priklonili sa k jej nazoru a dieta dali napr. do skolky pre autistov??

suhada
30. mar 2015

@hatsepset @jolinka dakujem, ale ak som to dobre pochopila, obe sa priklanate k nejakej diagnoze...mne sice este nikto nenaznacil, ze sa im zda maly zvlastny, a musim uznat ze vonku neposobi inak ako ine deti, ale to chovanie ktore pozname my uz podla nas take normalne nie je..ktovie, mozno ze to je fakt len tazka povaha, vzdor, a oneskoreny vyvin reci, jasne ze by to bolo nase zbozne prianie 🙂 a teda, poznala som par deti ktori do 3 rokov ani necekli, a su z nich uplne normalne zdrave decka. Ale ked uz ma clovek pochybnosti, a ma ich dost dlho, je velka sanca ze budu opodstatnene. Myslite ze existuje nejake kriterium, kedy je nehovoreniie, a zle hovorenie povazovane len za pomalsi vyvin, pripadne lenivost ako sa vravi, a kedy uz diagnoza?
hladny? myslim ze este nikdy nepovedal ano ci nie. Ked mysli ano, zopakuje po mne otazku ci slovo, ked nie, tak vyda taky nesuhlasny zvuk 😒 Je mozne zeby nechapal vyznam takychto dennodennych otazok?? Mne sa zda ze ked sa ho spaytam, napr ideme von a on odpovie odpovie kladne , cize ideme von tak vie na co sa ho pytam. Ale zaroven bojuje ako blazon ked sa ma prezliect. Myslis ze je mozne ze on to fakt len bezmyslienkovite zopakuje a nema ani paru o com tocim?? To by este stale bolo znizene chapanie, ci uz skor autizmus?

suhada
30. mar 2015

citam po sebe a preskocil mi tam kurzor s tymi otazkami - ze on mi nezopdpoveda ani nieco, co sa ho pytam dennodenne, viackrat, ako napr. ci je hlady, ci chce jest...

andrejka1974
30. mar 2015

@emka1 vobec neviem, este najhorsie je , ze dnes sme boli u detskej a je to na velmi dlho, poslala nas na rehabilitaciu a ti, ze najprv to musi ukoncit orthoped, tam sme boli dnes bez malej a objednala nas na kontrolu 9.4. aj s malou, dovtedy by nemala vobec chodit takze musi byt v postielke ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ a detska mi povedalo , ze to moze trvat aj 2 mesiace zalezi od orthopeda a rehabilitacie, takze dokial nedaju oni suhlas budeme musiet vynechat vsetky terapie, lebo nesmie chodit a udrzat ju bez pohybu sa na terapiach zvladmnut neda a ani skolka nepripada do uvahy ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ takze som fakt nadsena a pricina sa nevie ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

mimca20
30. mar 2015

@andrejka1974 Fuu skore uzdravenie. Urcite tazke ci, malu mat v kludovom rezime. U nas by sa to nedalo. Len co si min. mesiac roztal bradu v skolke, tak jeden lekar reku zasivat zbytocne, nech ho. nestresujeme, tak mål len taku svorku a o hodku si ju maly aj tak dal dole, tak na pohotovosti zasili a bol pojkvännen

emka1
30. mar 2015

@andrejka1974 .... fuuu, no to je sila, fakt by ma zaujímalo, kde také malé dieťa k tomu môže prísť, či je to časté alebo zriedkavé, takéto ochorenie, skôr by som povedala, že je to choroba dôchodcov. Držím silno palce, nebude to ľahké udržať ju v kľudovom režime, sama nechápe čo sa s ňou deje ...

andrejka1974
30. mar 2015

@mimca20
@emka1 este, ze ju mame v postielke a ked jej dame hracky je spokojna zatial uvidime dokedy , ma pustenu telku, sme tam pri nej je zvyknuta byt sama v izbicke v postielke od malicka, takze jej to az tak velmi nevadi, len neviem kolko vsetko bude trvat ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ dufam, ze to bude skor ako za 2 mesiace

jolinka
31. mar 2015

@suhada ono to v takom veku fakt tazko povedat. V tom nizkom veku su recove poruchy, ci neporozumenie tasko odlisitelne od autizmu, nakoniec rec a socialno su velmi prepojene a vacsina deti s poruchou reci su aj socialne narusene... Casto sa to vyvrbi az vo vyssom veku, nie kazde dieta ma nejaku cistu formu, ktora je jasna uz od mala... Ja sama mam celkom dobry nos ci vhlad do deti napriek tomu ze nie som studovany odbornik, ale z dcerky som nevedela vyjst.
Pripadala mi taka hlupucka, viac mimo ako ostatne deti, takze ma najprv napadla mentalna retardacia, co ma ale mylilo , ze v neverbalnej oblasti nemeskala a deti s MR meskaju vo vsetkom rovnomerne, ona skladala lego, puzzle, krasne kreslila aj nad svoj vek, bola sikovna v sebaobsluhe /teraz ma 8,5 a chodi na ZUS kde su z nej celi vyteseni 😉 🙂 🙂/

Mala vela z autistickych prejavov, ale ani to mi celkom nesedelo, ze to nebude ono, az v 4,5 roku dostala dg. "receptivna dysfazia" to jest naruseny vyvoj reci s prevahou deficitu porozumenia. ...v tomto veku to bolo uz jasne aj mne ako laikovi 😉 😉 😉

Kazde dieta totiz rozprava az vtedy, ked nadobudne urcity stupen porozumenia a nazbera pasivnu slovnu zasobu /slovam a pojmom co rozumie ale aktivne nepouziva/ Moja vzdy postupila v reci s kazdym rozvojom porozumenia alebo s hocijakym pokrokom v inej oblasti. Receptivne deti nemaju typicky prvky dysfazie, resp. expresivnej dysfazie...teda jej rec bola dorazna, artikulovana, a v podstate bohata na to, ze bola dysfatik 😉 😉 😉 akurat ze bola mimo, casto odpovedala nezmysly, tocila dookola, hadala co asi chceme z jedneho slova vo vete, i teraz ked je uz starsia mame obcas zapeklite situacie, beznej reci uz rozumie, ale ironia, zartovanie, nejake citanie medzi slovami, druhe vyznamy...proste take vyssie urovne porozumenia robia problem. Vcelku je ale OK, chodi do normalnej zs bez asistenta a dobre sa uci. 🙂

napr. ona nechapala ani ze ma meno, az na 2,4 roka sa krasavica prvy x otocila na meno, vzdy ked sa jej niekto prihovoril otocila hlavu nabok a privrela oci, casto zaliezala za nabytok a tam si s niecim mechanicky hrkala, davala do poharika koralky a vysypovala aj par hodin...Vonku sa mi plazila po schodoch a obrubnikoch, alebo hadzala kamene do kanalov, okolo 3 rokov sa pridala aj k detom ale vylucne na salenie, ked behali dookola a jacali 😉 🙂 alebo sa tocili okolo stlpa ci chodili po muriku, socialnym hram typu na obchod, skryvacky , spolocne stavanie v piesku...sa vyhybala ani netusila o co ide. 😝 😝 Spominam, ako raz deti z ihriska vybehli na chodnik, skakali a mavali smetiarom, Kati isla k nim a tiez skakala a mavala ale chrbtom k smetiarskemu autu, 😝 a na druhy den v podobnom case vybehla na prazdny chodnik a mavala a skakala bez deti i bez smetiarov /tak tomu asi rozumela 😝 😝 /
neskor ked uz trosku rozpravala, neustale zamienala osoby, napr. ma cudzie dieta oslovilo "teta" tak aj ku mne ona teta, ked dieta oslovilo svoju mamu, tak ona na nu tiez "mama". nechapala suvetia, otazky, nic co bolo dlhsie ako 2-3 slova, dlho nechapala zamena ako "co, kto , ako, aky, cim, s cim, ktore" jej si sa nemohla spytat trebars "Ake chces topanky?" Co robis? " lebo vytrvalo odpovedala "ja chcem topanky , ja robim" museli sme sa pytat konkretne "chces toto? robis tamto?"
ked mala 4 a tristvrte tvrdym a dlhym drilom som ju ucila take banality ako otazky "Ako sa mas? Ako sa volas? " aj to nechapala k comu to je. napr. na ulici sa jej spytal chlapcek "Ako sa volas?" a ona uprela na mna pohlad a "ako kolas? ako kolas?" tak som jej povedala svoje meno ale ona opat na mna uz s hnevom "ako kolas?" tak mi doklaplo ze ona chce ten nas domaci "dril" tak som sa ja spytala jej "ako sa volas?" a ona krasne odpovedala mne "Volam sa Katika" ....chlapec so svojou otazkou bol uplne mimo 😅 😅

Neskor uz ked viac rozpravala od tych 5+ ... bolo vidno ze aj expresia je zasiahnuta trochu, gramatika gulas matyas, casto hovorila akoby zrkadlove napr. sa hojdala a oznamovala mi "Hojdas" namiesto "hojdam" tak ako to pocula od nas. Do 6 rokov i dlhsie nechapala casove pojmy "vcera, dnes zajtra, potom" ma slabsiu vybavnost pojmov, ona pojmy pozna ale ked sa jej nieco momentalne nevybavi tak pouzije bud opis alebo svoje slovo ako obediaren nam. jedalen, picarna namiesto pizzeria, zameta nam. metla a pod.

jolinka
31. mar 2015

@suhada u syna sa sustred v tejto faze na celkovy rozvoj, v urcitom zmysle nie je dolezite aby si si lamala hlavu nad diagnozou 😉 rozvijanie dietata s neporozumenim, expres. dysfaziou autizmom ci adhd je v podstate rovnake...
Treba ho rozvijat vo vsetkych zlozkach...v porozumeni, v motorike, v komunikacii, v soc. oblasti.

Mnoho rodicov ma pocit ze dieta rozumie "vsetko" pricom ale to nemusi byt dostatocne k veku. 2,5 rocne az 3 rocne zdrave dieta by uz malo rozumiet aj zlozitejsim veciam ako "pod sem, ideme vonku, daj mi to, daj ruku" toto je tak na rok az rok a pol. 😉

Vezmi nejake karticky /pexeso/ kde je jedna vec na jednom obrazku alebo zober realne predmety ako Auticko, varecha, hrncek, kluce, plysovy zajac, priborovy nozik..." atd co mate doma 😉 😉

a poloz pred neho a pytaj sa ho otazky " S cim natierame chlebik? Cim odomkyname? Co ma usi? Z coho pijes? Cim varime? " atd... nemusi odpovedat staci, ze na danu vec ukaze alebo ju vezme do ruky. Toto by mal na 3 roky uz dobre rozumiet. ak nie, tak asi rozumie slabsie. 😒 co ale v tomto veku este nemusi znamenat nejaku diagnozu, porozumenie moze byt len omeskane v ramci omeskania celk, vyvoja co sa da dobehnut, ale nemusi ho mat narusene 😉

My sme to s dcerou uz mali ako hru, ze takto vyberala veci na moje otazky aj ked obcas teda plietla... mmch my sme to cvicili okolo 4-5 rokov, kdeze na 3, to by nechapala co od nej chcem 😔

suhada
31. mar 2015

@jolinka dakujem za obsirnu odpoved, presne taketo priklady som potrebovala pocut, moj syn ma dost spolocneho s tvojou dcerkou

cairka
31. mar 2015

Ahojte. Poprosím o názor vás, ktoré máte deti s autizmom, ale deti komunikujú , len sú "iné". Boli sme u psychiatra, zdiagnostikoval autirysy bez jednoznačného autizmu.No a v hre je viac diagnóz - dysfázia a ment. retardácia (tieto rozlúšti test intelektu) a ako "hlavná" diagnóza je buď autizmus, alebo porucha vzťahovej väzby, ale podľa doktora ani netreba overovať, čo v akej miere, lebo liečba je aj tak rovnaká - len terapie a dúfanie v lepšie zajtrajšky 😝 Doktor sa prikláňa ku kombinácii IQ subnorma + porucha vzťahovej väzby.
Pomohla vám nejako konkrétna diagnóza? V škôlke a neskôr v škole vieme argumentovať ADHD + impresivna aj expresívna porucha reči, tak ma skôr zaujíma, v čom inom vám pomohla diagnóza.

anuska74
31. mar 2015

Jolinka, keby takto pekne dali príklad odborníci, logopéd, tak by tu asi polovica mamičiek netápala a stále len nemala strach či to je či nie autizmus, zbytočne sú vystrašená a namiesto toho s detmi pracovala.
Myslím si , že okolo dysfázie sú aj v diagnostike u nás stále veľké medzeri a o terapii ani nehovorím.
Preto moj syn chodil 2 roky do autistického centra, lebo nič iné som nenašla kde by sa mu venovali a rozvíjali komplexne.

hatsepset
31. mar 2015

@suhada tazko povdat tiez poznam mamicky co mi vraveli ze deti im zacali 4rocne rozpravat a tak - mozno aj tym by nieco zistili - napr mojej sestry 5rocna ma celkom dost auti znakov ale kedze v skolke spolupracuje a veelmi vela rozprava od roka tak to spravanie nikto nejak neriesil a ona mala teda brutal zachvaty hnevu a vzdoru - no a podla mna ty vies najlepsie ci ti rozumie dieta 🙂 a prezliekanie je kapitola sama o sebe - sestrina ta 5 rocna niekedy doteraz protestuje, moj od asi roka sa tesi , caka, sam nosi veci - aktualne sa vie uz aj sam poobliekat :/ cize to je asi aj od dietata - my tu vacsina nie sme odbornicky takze len vlastne nazory mozeme ponuknut 🙂

hatsepset
31. mar 2015

@jolinka super odpoved moj ma tiez podobne problemy - ak sa ho opytam napr ked mu takto dam veci ze kde je poharik, alebo kde je auto, tak mi to ukaze / povie poda, ale ak sa opytam take ako si pisala tak nic - od dvoch rokov cvicime !kolko mas rokov?" tak chape co sa pytam lebo ukazuje prstami a povie da/ti (dva /tri) a ked sa ho pytam ako sa vola, tak ukaze prstom na seba a niekedy ...fakt vynimocne povie ze "to" ale neviem ci to je "ty" alebo "oto" - ale veciam ako chod to vyhodit do kosa, poukladaj to, chod sa opytat ocka, alebo take daco tak vyzera ze vie co chcem lebo to urobi... len no vidim na nom ze rec zameskava, porozumenie urcite tiez (aj ked nie az tak ako rec) aj sa co sa tyka toho salenia tiez sprava podobne ze jasit sa jasi ale na nejake take hry az tak nie je - treba mu ich ukazovat a vysvetlovat ( v piesku sa napr prida sam od seba) celkovo ako keby sa spraval mladsie na svoj vek - len no bolo mi povedane ze ak ma problemy s vyjadrovanim a porozumenim, tak je to normalne ze sa sprava inak. Ja osobne vidim ze ak je s deckami co maju dva dva a pol roka z toho spravania, ze je uz trocha dalej, ale ak mam porovnat s rovesnikmi a s rovesnikmi ktori rozpravaju, tak za nimi zaostava urcite

hatsepset
31. mar 2015

bre - som zmatena :D teraz som dala malemu poharik, lyzicku, mobil kluce a loptu a pytam sa s cim papame polievocku - ukazal lyzicku, z coho pijeme cajik ukazal pohar, s cim sa hrame do coho kopeme - ukazal loptu , s cim telefonujeme - mobil s cim odomykame dvere - ukazal mi na dvere ale ked som spravila posunok ze akoze odomykam tak ukazal kluce ( na druhej strane vsetko ostatne uz poukazoval cize vela moznosti mu neostalo). Potom som mu povedala nch sa vykaka ze pojdeme prec a dala som mu nocnik na oci a zachvilu uz krici ze fuuj (akoze nocnik si vytiahol na gauc ale tak budiz) a bol vykakany a ked som ho utrela a povedala nech sa oblecie tak slipy zvladol a teplaky zase morska panna :D ale ked mu ukazem ze ma prazdnu nohavicu tak uz sa oblieka spravne - asi mame dnes dobry den :D lebo predtym nevedel co chcem od neho ked som sa ho pytala na tie veci vyssie....kiezby bol zajtra u logopedicky taky spolupracujuci

mimca20
31. mar 2015

@hatsepset super spravicky, len tak dalej.

hatsepset
31. mar 2015

@mimca20 :D to su prekvapka aj pre mna - teraz sa citim jak hrozna matka lebo vela veci som ho neucila a s nim neskusala... lebo sak ked dieta rozprava a pyta sa tak mu vsetko odpovies pomenujes - ja som to asi nejak zanedbavala kedze sa nepytal :/ - kamoskina mala ma dva roky a vkuse"!co to jobi?" na vsetko :D - ale mi aj ta kamoska vravela ze to kym nemas dieta ktore nerozprava tak nevies co to je - lebo sa rozpravat skusa s mojim malym a on bud sa na nu smeje alebo jej ukaze donesie ale mlci ako ryba :D a jej mala zanho odpoveda :D - som si povedala ze do dalsieho vysetrenia uz NO STRESS a hotovo berem ho jak lenivca :D - ziadne ulavy alebo co ;)

mimca20
31. mar 2015

@hatsepset Vies kolko veci som ja ho neucila, neskusala lebo som to brala, ze to pride a pojde same... Ale prdlajs makovy a je mi to luto, lebo vidim ze mierne dobehuje zameskane, aj ked pomalsie, dlhsie nam to trva. Ja svojho uz davnejsie beriem ako pohodlneho, proste co chce to spravi co nie tak nie... Mne jedinej odpoveda na otazky nie, ostatnym vie povedat aj krasne ano - ci uz v skolke, mojim rodicom. Ale co ma tesi, ze nevedel mi nikdy odpovedat na otazky, tym padom som nevedela na com som - ci rozumie, alebo co. Teraz odpoveda len jednoslovne ano, nie. Ak polozim otazku a chce to, tak napr. Chces pit? Odpovie pit a donesie flasu+ pohar. Vo stvrtok napr. zo skolky dosiel, otvoril skrinku zbadal nutellu a povedal nuteaa, polozil si ju na linku, vybral z chlebnika rohlik, vytiahol si priborovy nozik a dodal daj 🙂 🙂. Nikdy dovtedy neochutnal nutellu (mavaju sem tam cokoladovu natierku na olovrant, desiatu v skolke)