Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

llulla
23. sep 2015

@marianax adaptacna doba v skolke su 3 mesiace.Ak Ti ucitelky navrhli specialnu skolku,pravdepodobne si myslia,ze Tvoj syn nie je ok a budu Ti odporucat psychologicke vysetrenie syna.Skus si ich vypocut a ak to bude z ich strany smerovat k vyluceniu,ziadaj o asistentku k synovi-to velmi pomoze 🙂

marianax
23. sep 2015

@llulla dakujem moja sme objednaný K detskej psychyatricke ale až V novembri volala som už do špeciálnej škôlky ale nemajú miesto žiaľ až o rok ja ich vypočujem ale oni mi už hneď na začiatku V prvý deň po 2hpd povedali o špeciálnej škôlke ja žijem V cz tak neviem či I tu je 3mes adaptacne obdobie a xi tu vôbec majú asistentku ktorú by som K malému prijala

mimca20
23. sep 2015

@llulla Podobne sme to mali ako @marianax pred rokom presne my v skolke. Tak zacal kolotoc vysetreni, behaciek... Ano adaptacna doba 3 mesiace, ale my sme uz po 12 dnoch dostali navrhovane od skolky psychologicke vysetrenie syna. Takze u nas ziadna adaptacna doba sa ani neuskutocnila podla mna, pan psycholog stihol v septembri byt aj v skolke a navrhol 2 odporucania. Skolka mi dala moznost, aby bol syn 2krat v tyzdni v skolke a bolo to ponechane takto pocas celeho skolskeho roka. A my sme zatial navstevovali CSPP v LM, kde nam teraz v aprili dali z logo vyvinovu dysfaziu a testovanie psychologickou IQ, ktore je zodpoveda primerane k jeho veku. Odporucanie z centra: bud skolka pre deti s NKS alebo ak klasicka skolka, tak na poldna a asistenta nech ma + IVP. Ale nase mesto, ako som zistila na oddeleni skolstva dava asistenta len do skoly, takze nula bodov pre nas.... Ale aj napriek tomu, ze bol minuly skolsky rok z 10mesiacov v skolke cca 2-2,5mesiaca spravil pokroky aj v reci, aj v spravani aspon co mi rozpravala ucitelka v jeho triede teraz. A teraz september znova skusili dochadzku 2dni v tyzdni a ze uvidime co od oktobra, budem sa snazit s nimi vyjednat, porozpravat nech spravime vsetko nie pre dobro skolky, pre moje dobro - ale pre dobro syna.
Maji ja si myslim, ze mozes kludne ist sa spytat zriadovatela klasickej skolky ci davaju, nedavaju asistentov do skolky. Za opytanie nic nedas 🙂 🙂. Drzim palceeee, skoda ze vsade su take mega mega cakacky. A co mam ja info - vraj vylucit by ti mohli Lukaska zo skolky hlavne z toho dovodu, ak by bol agresivny, ak by napadal deti, ak by im ublizoval (neviem ozaj aka je prax v skolkach s tymto). Nas nevylucili, kedze agresivita tam nebola, len prve 2 tyzdne pistal za vsetko co oni v skolke od neho chceli, ked nechcel spolupracovat tak pistal... po 2tyzdnov nastal klud a rec nastupila cca v novembri. A od februara v skolke im odpovedal na otazky ano, nie.

marianax
23. sep 2015

@mimca20 ďakujem moja skúsim si to tu vyhľadať a opýtam sa určite ach vidím že nás čaká veľa práce len dúfam že natrafim aj na ľudí ktorý nám chcú pomôcť najhoršie je že vlastne vôbec neviem čo s ním je nemáme stanovenú žiadnu diagnózu

marianax
23. sep 2015

@mimca20 agresívny nie je doma teda nie ani na ihrisku a v škôlke mi iba prvý deň povedali že ublížil niekomu a keď som sa pýtala že ako tak povedali že s loptou tak som to pochopila že sa hral a že si tu loptu hodil nemyslím žeby útočil na niekoho

stasim
23. sep 2015

@marianax v cr by si mohla skusit logo skolku tam ich je dost

mimca20
23. sep 2015

@marianax No nam bola stanovena dysfazka az cca 10mesiacov od zaciatku vysetreni??? Mrknem ti nazov jednej ceskej knihy z logopedie, mne ju odporucila logopedicka uplne na zaciatku z vydavatelstva Portal. Kupila som ju, su tam na zaciatku take cvicenia na rozfukavanie a neviem co. My sme sa nou nejako neriadili, ale teraz uz reku som z nej aj co to zacala cerpat. Uplne uplne my sme mali aktivity veci zamerane cisto na cvicenie pozornosti, aby vedel obsediet, aby sa sustredil. A potom to pomaly aj prislo, ze splnal cinnosti, aktivity napr. farby spravne priradit, tvary spravne priradit a tak.....

janette321
24. sep 2015

musim pridat este jeden prispevok po tom co mi tu vybehlo tolko upozorneni .....
za prve - aj zdrave deti su nervaci , hadzu sa o zem , vrieskaju , biju sa s inymi detmi tak ze sa sticuju , skriabu , hryzu ..... dovod ? ked je v domacnosti psycho tak tie deti aj tak vyzeraju . matere co po nich v kuse len hulakaju . alebo maju matky viac deti ktore nezvladaju . alebo hadky s chlapom - to tu dokonca opisala aj jedna mamicka ze mala takeho chlapa a jej maly bol neskutocne zly . az ked od nich odisiel tak sa maly sto percent zmenil a je to skvele dieta ....
ja sa drzim jednoduchych pravidiel a samozrejme ze to je dovod ze mam najlepsie dieta na svete aj ked je to autista . najdolezitejsi je pre neho klud . u nas nikdo po nikom nehulaka , ani u nas nikto tak moc nahlas nerozprava ako to je u mnoho ludi - aj to je hukot . cize ziadne stresy pre dieta !
takze - po autistovi sa nekrici a nenadava sa mu ! on vam aj tak velke gulove rozumie to viete aj same .
dalej - autista sa netresta ! on predsa nevie co je zle a co dobre .
ked robi nieco co nema treba odviest jeho pozornost inam . a lepsie bez slov a ziadne vysvetlovacky .
treba sa detom venovat lebo robievaju nejake zle veci IBA preto aby ziskali matkinu pozornost . moj maly napriklad si vopcha nieco do ust , priklad kamienky alebo hlinu . ked sa zacne jedovat napriklad ked chce rozpravku a pustim mu taku ktora sa mu nepaci , staci ked zdvihnem prst pravy ukazovak a trosku prisnejsi pohlad nahodim - uplne bez slov , malinky je nauceny vie co to znamena . nema rad ten prst ale zostane ticho stat a sklopi hlavu aby ten prst nevidel .
tiez ma svoje maniere napriklad dvere na nasej izbe stale zatvara ale ja stym nemam problem co je na tom ? nemusia byt uplne zatrorene ale aspom privrete . teda pokial nie som vedla v kuchyni ked priklad varim alebo upratujem tak chodi za mnou pozriet ci som tam alebo ma pride objat a ide sa naspat hrat .....
takze co z toho vyplyva ? detom sa treba venovat !!!
NIKDY som maleho neudrela a ani po nom nekricala !!!
najviac ma dokazu prekvapit matky zdravych ale tak zlych deti - asi tie veci niektore co tu opisujete ze vase deti robia tak este aj horsie , ked taka matka zahlasy ze jej decko ma urcite autizmus ze preto je take . hlavne ked tie zenske poznam a viem ake su nervacky . takze sa ani necudujem ze sa ich zdrave deti tak spravaju .....

majkam6
24. sep 2015

@janette321 tesim sa s tebou ze mas take dobre a mile babo doma,ale podla mna si vobec nepochopila co sa ti kocky snazili vysvetlit.ja som tiez nevedela o com je autizmus,lebo moj maly je tiez mojkaci anjelik,ale zopar navstev autistickej skoly alebo therapy campu ma dali do obrazu.

anigol
24. sep 2015

@marianax treba si zvážiť nakoľko tá škôlka pomáha, moju dcéru v zdravej škôlke deti podstatne viac ťahali v snahe o všetko,o komunikáciu, dodržiavanie pravidiel, proste všetko čo sa v škôlke robí, lebo proste musela, stálo ich to ale úsilie navyše. ale nikto sa nej nevenoval, aby mala väčšie sústredenie, pozornosť, aby sa v nej budovalo chcenie produkovať reč, a to je to čo našim deťom treba dodať špeciálne. Teraz keď chodí do špeciálnej škôlky, vidím, že je menej snaživá, všetko robí iba za cukríky alebo brumíka 😀, ale už aspoň chodí k logopédke každý pondelok, ku psychologičke každé 2 týždne a uvidíme, dúfam,že sa to bude posúvať.

anigol
24. sep 2015

@ludkaol to je super, že je takýto, sú prípady, že sa vývojom dieťa z toho "vyseká", možno má nejaké zvláštnosti v povahe, ale inak v poho.

marianax
24. sep 2015

@anigol veru máš pravdu veľa o tom premýšľam vidím U neho pokroky hoc malinke keďže ani dlho nechodí ale vidím že sa sústredí viac aj keď to je ešte na úrovni "mám na háku" riešila som aj špeciálnu škôlku ale tam nemajú voľné netuším čo s nami bude ďalej ja od začiatku mám pocit že ho tam nechcú hneď V prvý deň mi to dali najavo na druhý týždeň mám ísť na asi 2hod pozorovať malého ako sa g škôlke správa čomu sa nebránim no viem že ak tam budem ja bude sa správať ináč a určite aj učiteľka tu V CZ mám pocit že je všetko tak prísnejšie hlavne V skole vidím U starších deti uvidíme čo bude ďalej

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marianax
24. sep 2015

@evamarek77 nasledovala som síce vás boj lebo som tu nova ale teším sa s tebou a gratulujem K výsledku 🙂

magimary
24. sep 2015

@janette321 tak teraz si tomu všetkému dala "korunu"..
ach jo.
škoda reči.

/takže tu ccca 198+ďalších 500čítajúcich a píšucich matiek po deťoch HULÁKA, len ty si lietadlo..
nuž, na to už nie je čo napísať... 🙄 🙄 🙄 /

minulin
24. sep 2015

@magimary Posledny koment 🙂))))))))) inak, skusili ste byt na tej akcii na fb?

magimary
24. sep 2015

@minulin ešte som sa neodhodlala 😅
(FB nie je moja šálka kávy)
stále čakám, či to niekto neskúsi predo mnou a potom nepodá referencie 😉 🙂

janette321
24. sep 2015

@magimary z celeho mojho prispevku ste si vybrala len jedinu vec ? hulakanie . je tam toho rozpisaneho vela cim sa ja riadim a pisem ze u nas to tak je a aj to tak funguje . ako je to u vas netusim len tu sa do mna navazate ze mam ruzove okuliare ohladom mojho syna ....
ked sa jeduje zdrave dieta vala sa po zemi a tak .... hned kazdy osocuje rodicov ze dieta je obrazom toho co maju doma ..... zaujimave ze niekedy je lepsie vsetko hodit na chorobu . tym nenarazam na nikoho konkretneho len ako aj ta mamicka pisala o tom zlom chlapovi co mala doma a ked odisiel aj jej syn sa ukludnil . nech si kazdy urobi svoju mienku a zamysli sa . nenapadam samozrejme nikoho hlavne nie mamicky co maju autistov s tazsou formou . to by som nezelala nikomu viem ake to je nemusite mi tu vypisovat ze som ( ne ) znalec ! a vy ste superznalec !

damnam
24. sep 2015

@janette321 Stastna matka.

magimary
24. sep 2015

@janette321 nie, nevybrala, aj tie ostatné boli podobné drísty odsudzujúce mamičky tu (bárs aj nijako konkrétne),
mala som skopírovať všetko ostatné? načo si "drať prsty",
keď aj tak stále nevnímate nič okolo...

ja nie som superznalec a práve preto si nedovolím podsúvať svoje pocity, názory, postoje ako jediné pravdivé fakty a tiež preto nehodnotím, neposudzujem a nekritizujem iné mamičky,
k vám som sa vyjadrila v dobrej viere, že pochopíte to, že vaše slová písané ako legitímne fakty nie sú pravdou, aby ostatné mamičky neboli sklamané, ak to nemajú (nebudú mať) tak ako vy.

janette321
24. sep 2015

@damnam ano ja som stastna . a nie som sama . cela rodina sme stastni ze ho mame .
ja dokonca poznam aj niekoho co sa za to hanbi ze ma takto chore dieta .
malinky ma dvoch starsich bratov - uz dospelych . chodia s nim na prechadzky , do parku , na ihrisko , blaznia sa s nim ... ja chodim po doktoroch , rehabilitacie a nieje problem aby ho niektory bracek varoval . u nas je to takto . netvrdim ze to tak musi byt vzdy ale zatial je to bez problemov uvidime ako to bude neskor ale my sa mu vsetci venujeme a s velkou laskou ..... tak dufam ze ziadna taka agresia velka nebude nas pripad . aj ked nikto nevie dopredu ....

damnam
24. sep 2015

@janette321 Preco ho doktorka odporucuje az do skoly?

karkulka1
24. sep 2015

@janette321 "dakujem" za tvoje "skvele rady", kebyze nam to tu takto nenapises, tak by som vobec nevedela, ako sa spravat k svojmu dietatu. 😝
Kde si na takyo uzasny nazor prisla, ze my tu svoje deti trestame, kricime na ne, nadavame im a bijeme ich?
Sorry, o com to tu tocis, co ty vlastne vies o autizme? Kolkych autistov a ich rodiny osobne poznas? Ake terapie si uz vlastne absolvovala so svojim dietatom?

A o tom ustave, to co malo znamenat? Pisal niekto o tom, ze to dieta tam chce dat, ci co? A keby aj, je to jeho osobna vec a nikto nema pravo ho za to odsudzovat a zvlast niekto, kto si tym co mal on nepresiel.
Vravi sa: "Nesud niekoho, pokial si v jeho topankach nestravil aspon jeden den."

Ty si si precitala par prispevkov z diskusie a urobila si si velmi rychly nazor a teraz vsetko pausalizujes. Nemusis sa urazat, ale z tvojich prispevkov je kazdemu, co s autizmom a s autistom uz dlhsi cas zije, jasne, ze si uplne mimo.

diocka
24. sep 2015

ahojte.je tu nejaka mamina ktorej syn Filipko (cca 8 rocny) chodi na Zehriansku v BA? Su spolu s mojim synom v druzine a Filipko je velmi zlaty, minule sa so synom lucil tak ze ho velmi opatrne vybozkaval na obe licka. robil to tak opatrne akoby bol syn z cukru. Velmi zlate to bolo, az ma to dojalo 😵

mimasimi
24. sep 2015

@janette321 nechcela som sa zapájať do debaty, ale musím. Je to super, že si taká trpezlivá, vlastne celá rodina, waw, klobúk dole. Je pravda, že hulákaním sa často nič nevyrieši, ale malý nebude celý život len pri Tebe, pôjde aj do školy, ale podľa mňa by bolo fajn ho dať aj do školky, aby si osvojoval aj iný kolektív, medzi deťmi a tak, no, ale to by sa malý potom zmenil. Lebo, tam by mu už vysvetľovali, prečo sa nesmie to a to, a neodvádzali jeho pozornosť. Už by tam musel poslúchať a prispôsobovať sa danej spoločnosti, a nie, aby sa oni prispôsobovali jemu, takže na to hádzanie a jačanie si prídeš aj Ty, skôr, či neskôr. Ale si jedna super milujúca matka a to myslím vážne, si neskutočne s tým vyrovnaná, žiadna depresia z diagnózy, fakt Ťa obdivujem, myslím to úprimne.

cmeli
24. sep 2015

Halo dievcata, tu sme vsetky na jednej lodi. Kazdy ma SVOJ pohlad na zivot s autizmom, podla toho co ma doma, a je to tak v poriadku. Pretoze kazdy potrebuje citat nieco ine. Niekto sem pride hladat nadej - a vtedy potrebuje vidiet ze su aj pripady kedy to dieta dokaze kompenzovat aut.crty tak ze dokaze fungovat v spolocnosti a mat vlastny zivot. Niekto pride hladat riesenie realnych tazkych chvil - a vtedy potrebuje citat ze v tom nie je sam, ze mnohi si presli tazkostami a dali sa zvladnut (ano, aj specializovany pobyt je riesenie ked ide o psychicke ci fyzicke zdravie jedinca ci rodiny). KADZY nazor je dolezity a mame mat toho cloveka v ucte. A nebrat jeho slova utocne voci sebe, toto je pisomny prejav a netusime s akymi emociami to dotycny pise. Maminy (a tatkovia), mame hlavne sami seba navzajom, tak sa neodstrkajme 😉

cmeli
24. sep 2015

Ja som sa v utorok zucastnila toho webinara o HANDLE pristupe. Bolo to zaujimave, aj viacero praktickych rad. Tak kto mate moznost a cas tak si to dnes pozrite. Tiez som si nebola ista ci to technicky zvladnem pripojit, ale nejak sa podarilo, aj ked mi pc vypisoval rozne hlasky ohladom mikrofona kt.nemam ale nakoniec sa podarilo (mikr. nebolo treba). Ale ako kazda terapia aj toto je vysoko individualna zalezitost ktora sa nastavuje pre kazde dieta podla jeho potrieb...takze tak...

cmeli
24. sep 2015

Ale velmi sa mi paci ten holisticky princip prepojenia s pohybom a vnimania celym telom...ved posudte sami: http://www.i-psychologia.sk/view-829.php

meesha
24. sep 2015

@janette321 víš co, nejdřív si něco přečti, nastuduj a pak mudruj. Podstata autistických záchvatu má jiné příčiny a jiný mechanismus než u děti zdravých. Já teda u syna (doufám) poznamenává zda je to vzdor nebo autismus. Jinak to snad ani nejde komentovat. Buď mas ty růžové věci na očích nebo...dlouho mě nic tak neuvedlo že židle, uaaaaa

minulin
24. sep 2015

@meesha No veru, cakala som, kedy sa pustis aj do nej 🙂
myslim, ze kazdy ma pravo na nazor.
hlavne sa uz ukludnite....